PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Succes van kabinetsformateur De Quay hangt af van gesprekken met Luns Vier ton van Zeeuwse mosselkwekers voor Harlingse garnalenvissers BILT PRINS ALBERT VAN BELGIË VERLOOFD MET ITALIAANSE DUITSER TRACHTTE GESTOLEN MUSEUMSTUKKEN TE VERKOPEN 202e jaargang - no. 86 Dagblad, aitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F v. d. Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 april 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minim p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (msx 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 Ujnen Cb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel 2425 adm tel 2004. Naar departement vein Europese zaken en buitenlandse handel Twee bedankjes; nieuwe kandidaat voor economische zaken (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, heeft zaterdag een drukke dag gehad. Nadat hij 's middags naar Schiphol was vertrokken om minister Luns bij zijn terugkeer uit Amerika te ontmoeten, heeft hij 's avonds in Den Haag met de minister van buitenlandse zaken geconfereerd van half zeven tot half tien. In de ochtenduren had de formateur nog de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. Klompé ontvangen.- Ongetwijfeld zullen de besprekingen met minister Luns in hoofdzaak be trekking hebben op de vraag of de instelling van een afzonderlijk departe ment van Europese zaken en buitenlandse handel gewenst is, waarvan de leiding naar men aanneemt zal worden opgedragen aan het K.V.P. Tweede Kamerlid mr. P. A. Blaisse. Deze kandidaat-minister, die vorige week vrijdag door de formateur werd ontvangen, kreeg bij die gelegenheid nog geen portefeuille aangeboden. Zijn bezoek bij de formateur beperkte zich vooralsnog tot „een babbeltje over het program". Prof. De Quay heeft blijkbaar allereerst de heer Blaisse willen polsen, maar zijn portefeuille aanbod later willen doen, nadat hij minister Luns zou hebben ontvangen. Nu is het bekend dat minister Luns de buitenlandse zaken graag in eigen hand houdt. Men zal zich nog herin neren dat er vorig jaar een conflict ontstond tussen de ministers Luns en Zijlstra over de vraag, wie officieel ons land zal vertegenwoordigen als het ging om internationale economi sche problemen. Dat conflict is toen geregeld, maar dreigt nu weer te ont staan, doordat de formateur er ern stig over denkt de Europese zaken en de buitenlandse handel in één afzon derlijk departement onder te brengen, waarbij dus én het departement van buitenlandse zaken én dat van econo mische zaken een veer moeten laten. Uit het langdurig onderhoud, dat de formateur met minister Luns heeft gehad, mag men afleiden dat de heer Luns zich niet of niet ge makkelijk voor het denkbeeld van Portugees militair vliegtuig verongelukt De Portugese luchtmacht heeft me degedeeld dat een „Dakota", met elf inzittenden vijf bemanningsleden en zes passagiers op een vlucht van Lissabon naar de Canarische Eilanden is verongelukt. Allen, die zich aan boord van het vliegtuig be vonden, zijn om het leven gekomen. Het toestel is, ongeveer twaalf mijl van Lissabon, ter hoogte van de Por tugese westkust in zee gestort. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Mevrouw J. van Gorsel-de Witte uit St. Maartensdijk was een van de minst gelukkigen tijdens het hengel- concours bij Gorishoek. Zij heeft za terdag geen enkel visje weten te ver schalken. Van de 56 deelnemers vin gen er zeven tezamen 815 gram vis. De stemming aan de waterkant was echter uitstekend. Het concours was georganiseerd ter gelegenheid van de opening van café-restaurant „De Zeester" te Gorishoek. Foto P.Z.C.l Srof. De Quay heeft laten winnen, let is zelfs de vraag of onze mi nister van buitenlandse zaken zich er ooit mee zal verenigen. Het feit, dat de formateur vandaag minis ter Luns weer ontvangt, tezamen met minister Zijlstra, duidt erop dat de zaak zaterdag, ondanks de lange duur van het onderhoud, nog niet is uitgepraat. Blijkbaar heeft mr. Luns de aanwezigheid van mi nister Zijlstra op prijs gesteld om des te sterker de formateur te waarschuwen tegen een al te grote versnippering op het buitenlandse terrein, dit zo breed mogelijk ge zien, het economische deel inbe grepen. Prof. Zijlstra zelf heeft bij deze kwesties straks geen direct belang meer, daar hij in het nieu we kabinet financiën krijgt te be heren. Mochten de formateur en minister Luns niet tot elkaar komen dan kon de kabinetsformatie van prof. De Quay wel eens dreigen te mislukken. De formateur ziet het blijkbaar ook zo, want toen hij zaterdagmiddag op Schiphol arriveerde om minister Luns af te halen, zei hij tot de journalisten, dat van het onderhoud met de heer Luns i.v.m. het slagen van de ka binetsformatie veel zou afhangen. ProfThurlings Het K.V-P.-lid der Tweede Kamer, W. J. Andriessen en prof. dr. P. P. van Berkum, hoogleraar aan de Katholie ke Economische Hogeschool te Til burg hebben verzocht om persoon lijke redenen niet voor een benoeming tot minister in aanmerking te komen. Dit deelde de woordvoerder van de formateur zaterdagmorgen mede. Inmiddels is weer een nieuwe kandi daat-minister van economische zaken voor het voetlicht getreden in de per soon ran prof. dr. L. M. Thurlings, hoogleraar aan de Landbouwhoge school te Wageningen, lid van de Eer ste Kamer voor de K.V.P. en tevens lid van de Sociaal-Economische Baad. De nieuwe kandidaat is door de for mateur voor een bespreking op he denmorgen uitgenodigd. BRUILOFT VROEG IN DE ZOMER? Romance begon vijf maanden geleden In Brussel Is zon dagavond bekend- fi-maakt dat de 4-jarige prins Al- bert van België zich heeft verloofd met de Italiaanse prinses Paolo Ruf- fu di Calabria, dochter van wijlen Srins Fulco Ruffu i Calabria, her tog van Guardia- lombard», en prin ses Luisa, geboren Gnzelli, van de graven Di Rossana. Zij is de jong ste van zeven kinderen. De mededeling was vervat in een officieel communiqué. De Belgische radio onderbrak zijn programma om ruchtbaarheid te geven aan dit onverwachte nieuws. Prinses Paolo Ruffu di Calabria, die tot de hoogste Italiaanse adel be hoort, is 21 jaar oud. Zij is vrijdag in gezelschap van haar moeder naar Brussel vertrokken waar zij logeert in het koninklijk paleis, al dus wordt te Rome vernomen. De verlovingsaankondiging is de eer ste bevestiging van een romance die ongeveer vijf maanden geleden begonnen is, tijdeus een privé-be- zoek van de Belgische prins aan Rome. De eerste ontmoeting vond laats op een receptie die de doch- ;rs van de Belgische ambassadeur aldaar, baron Van der Eist, ter ere van de prins in dé ambassade ga ven, toen hij daar was in verband met de kroning van paus Johan nes. Later, tijdens skivakanties in Zwitserland, werd het contact ver stevigd. Prinses Luisa die met haar doch ter naar Brussel is gereisd is 62 jaar oud, een devoot rooms-katho- liek, die zich heeft toegewijd aan de charitas. De vader van prinses Paolo was een bekend Italiaans oorlogsvlieger. Prins Albert, een broer van koning Boudewijn en een zoon van koning Leopold en wijlen prinses Astrid, is in het afgelopen jaar meer op de getreden. Hij heeft de l ingenomen die hem krachtens de traditie toekomt, en is zoals bekend kortgeleden geko zen tot voorzitter van het Belgi sche Rode Kruis. Een datum voor het huwelijk is nog niet genoemd. Het Belgische hof heeft de veronderstelling uitgespro ken dat het vroeg in de zomer, of misschien zelfs nog in de lente in de St. Goedoele te Brussel zal wor den ingezegend. Vesnendaals meisje spoorloos verdwenen „Onder dwang in onbekende Limburgse plaats" Het vijftienjarige Veenendaalse meisje Cornelia Groot, roepnaam Corrie, is sinds dinsdagavond 7 april spoorloos verdwenen. Tegen half zeven verliet zij per rijwiel met medeneming van haar gitaar de ouderlijke woning om naar de Dr. Colijnstraat naar gitaar les te gaan. Hier is zij echter niet aan gekomen. Haar fiets is in de Hoofd straat te Veenendaalteruggevonden. Eert dag na haar verdwijning, woens dagavond, heeft zij haar dodelijk on geruste ouders opgebeld met de me dedeling dat zij zich onder dwang in een voor haar onbekende plaats in Zuid-Limburg zou bevinden. Vorige week was het mfeisje enkele dagen bij kermissen in Utrecht gelogeerd. Hier ontmoette zij een verpleegster .zuster Gonny" genaamd, die haar op geraf fineerde wijze in contact bracht met haar broer. Deze jongeman heeft kans gezien het meisje op de motor mee te nemen waarna zij geheel overstuur de volgende dag bij de kennissen terug keerde. Na afloop van het politieonderzoek keerde zij met haar ouders naar Veenendaal terug. Enkele dagen la ter echter kregen haar ouders be richt van de kennissen uit Utrecht, dat herhaalde malen een onbekend persoon telefonisch gevragad had waar Corrie zich bevond. De kennis sen hebben echter haar adres niet doorgegeven. „Zuster Gonny" is naar het schijnt inmiddels weer in Arnhem opgedoken. De Veenendaalse poltiïe heeft zich nog geen oordeel gevormd over deze raadselachtige verdwijning van het meisje. Brand in poetsdoskenfabriek te Tilburg Schade halve ton (Van onze correspondent). Om even over half tien zondagavond constateerde de 17-jarlge zoon van de .„directeur van de poetsdoekenfa- briek „Brabant" te Tilburg, J. Haij- tink, dat de achter de woning gele gen fabriek in brand stond. De Til- Burgse brandweer bèstreed het vuur, waarbij enorme rookontwikkeling optrad, met tien stralen. Uitgebrand waren de drogerij, de pakkerij en een gedeelte van de poetskatoen-af deling. De vitale ge deelten van het bedrijf bleven ge spaard. De schade bedraagt ruim 50.000 gulden. Russische ambassadeur in Den Haag terug De Russische ambassadeur in Den Haag, de heer Kirsanow is op zijn standplaats teruggekeerd. Hij vertrok in oktober van het vorige jaar naar Moskou, na in september reeds enkele weken van zijn post afwezig te zijn geweest. Een reden voor zijn afwezig heid werd niet gegeven. Wel zijn er berichten geweest, dat hij in Moskou ziek is geweest. In die tussentijd is de mogelijkhedi geopperd dat de vroegere Russische mi.inster van buitenlandse zake Mblo- tow hem zou opvolgen. In januari aohtte men een benoeming van Molotov tot ambassadeur in een „kapitalistisch land" echter niet erg aannemelijk, gezien ook de ernstige veroordeling van de „anti partijgroep" waartoe ook hij wordt gerekend, in de jongste voltallige vergadering van het centrale partijcomité. Ook opstand in Chinese provincie Sikang Dalai Lama feestelijk te Bomdila ingehaald Opstandelingen in de Chinese pro vincie Sikang die grenst aan Oost- Tib'et, hebben hnlp gezonden aan de Tibetaanse opstandelingen, zo heeft het communïstisch-Chinese persbu reau „Nieuw China" bekendgemaakt. Dit was de eerste maal dat van de zijde van Peking melding werd ge maakt van een verzetsbeweging in Sikang. De Dalai Lama is inmiddels te Bom dila in India aangekomen. De Dalai Lama die te paard had ge reisd, werd bij zijn aankomst een schilderachtige ontvangst bereid. On der de duizenden, die zich in de bui tenwijken van Bomdila hadden ver zameld, bevonden zich stamleden in feestkledij. Nehroes speciale afgezant P. N. Menon, lioge boeddhistische gees telijken en vele stamleden begroet ten de Dalai Lama meteerbied. Hem werden bepaalde sjaals, als boeddhistische symbolen, overhan digd. Vervolgens werd hij bege leid naar de woning van de India- sche bestuuder van dit gebied,' waar hij zal verblijven, alvorens zijn reis naar Nieuw-Delhi voort te zetten. Sterke eenheden infanterie uit As sam bewaken de gehele omgeving van Bomdila. Minister Luns is op verzoek van for mateur De Quay teruggekeerd naar ons land. Zaterdagmiddag arriveerde hij op Schiphol, waar hij werd afge haald door zijn echtgenote en zijn zoontje-, terwijl ook formateur De Quay op de luchthaven aanwezig was om hem te verwelkomen. Vrouw gedood in Vlaardingen Gistermorgen vonden de beide kin deren van het echtpaar Van S. aan het Mendelssohnplein 29c in Vlaardingen de deur, die toegang geeft tot de slaapkamer van hun ouders, afgeslo ten en waarschuwden de buren. De gealarmeerde politie die zich toegang tot de kamer verschafte, deed hier de verschrikkelijke ontdekking, dat de 30-jarige mevrouw E. S.Van D. ge dood was door hamerslagen en wur ging. Haar man, de 34-jarige D. C- S., werd in bewusteloze toestand, veroorzaakt door zware slaapmiddelen, in dezelfde kamer aangetroffen en is in ernstige toestand naar het algemeen zieken huis overgebracht. Het parket te Rotterdam, bestaande uit mr. B. van der Meulen en mr. H. van Buuren, heeft het verdere onder zoek in handen. De rechter-commissa- ns mr. A. R. Jolles, is ter plaatse ge weest. De sectie op het stoffelijk overschot werd verricht door dr. J. Zelden rust. AANHOUDING TE PARIJS Moest pistool dienst doen bij beroving juwelier? Begin maart werd uit het museum van Zurich een schilderij, de kruisi ging voorstellend, van de hand van een Italiaanse schilder uit de veer tiende eeuw, die behoorde tot de school van Rimini, ontvreemd. Interpol werd ingeschakeld, doch men slaagde er niet in de dief van dit schilderstuk, dat een waarde heeft van zes miljoen francs, te achterhalen. Een week gele- BESTEMMING VOOR GELDEN RESERVEFONDS In ruil voor 120 mosselpercelen DE ZEEUWSE MOSSELKWE- KERS gaan de garnalenvissers van Harlingen een handje hel pen bij de opvoering van hun produktie. Daarvoor hebben de Zeeuwen een bedrag uitgetrok ken van circa f 400.000, dat in de vorm van tegemoetkomin gen en premies onder de vijftig garnalenvissers van Harlingen zal worden verdeeld! De Friese vissers zullen hierdoor in staat worden gesteld hun schepen aanzienlijk te verbeteren, zodat zij hun produktie kunnen ver hogen. Als tegenprestatie krij gen de Zeeuwen de beschikking over rond 120 mosselpercelen op de Waddenzee, die voorheen bij ruw weer de visgronden wa ren van de Harlingse garnalen vissers. In principe is over een en ander overeenstemming be reikt. Om deze enigszins ongewone gang van zaken te kunnen volgen, dient men eerst een inzicht te krijgen in de huidige stand van zaken in de mosseijwereld. In het seizoen 1958 1959 was de Nederlandse produktie van 56.000.000 kg. mosselen te klein om aan de vraag te voldoen. Nood gedwongen moesten de kwekers 11.000.000 kg. Deense en Duitse mos selen importeren. Van de totale Ne derlandse aanvoer was 12.500.000 kg. afkomstig uit de Zeeuwse wate ren (1957-1958: 10.000.000) en 43.500.000 kg. uit de Waddenzee. De consumptiemosselen van de Wadden zee zijn evenwel de laatste jaren niet meegevallen en ook dit seizoen viel de grootte van dit zeebanket tegen. Rond 20.000.000 kg. mosselen bij na de helft van de totale Wadden- zee-produktie was eigenlijk te jong om als consumptiemossel te worden verkocht. Eigenlijk hadden deze „halfwas'-mosselen nog een jaar moeten groeien. De „halfwas"- mosselen zijn namelijk de volwassen mosselen van het volgende seizoen. Toch zijn er nog wel kwekers, die de ze z.g. C-mosselen hebben bewaard voor het komende seizoen. Problemen De mosselkwekers werden dit jaar meer nog dan voorheen voor het feit geplaatst, dat de percelen op de Waddenzee ongeveer 400 stuks verdeeld over rond 150 kwe kers niet aan de verwachingen beantwoordden. Voor het komen de seizoen zag het er mede doordat zovele halfwasniosselen zijn verkocht bepaald niet rooskleurig uit. Om de produktie van de Waddenzee-mosselen toch enigszins op peil te houden, lan ceerden de Zeeuwen het voorstel de weinig door de garnalenvis sers gebruikte visgronden op de Waddenzee als mosselpercelen te bestemmen. De Zeeuwen betoogden, dat de Friese vissers hier slechts sporadisch visten en dan nog bij ruw weer, als zij niet ver durfden uitvaren. Deze actie van de mosselkwekers riep een reactie op van de garnalenvissers, die bang wa ren ook maar iets van hun visgron den te verliezen. Om op de een of andere wijze tot een vergelijk te ko men werd op 17 november van het vorig jaar door het Produktschap voor Vis en Visprodukten de Com missie Waddenzee in het leven geroe pen, bestaande uit vertegenwoordi gers van beide belangengroepen. Zeeuwse geste Tijdens een van deze bijeenkomsten, toen de onderhandelingen op een dood spoor dreigden te geraken, kwam een van de Zeeuwse vertegenwoordi gers met een verstrekkend plan. Het gaat er niet om de één noch de ander schade te berokkenen, zo betoogde de Zeeuwse vertegenwoordiger. En hij gaf ook een weg aan. De Zeeu wen wensten nieuwe percelen en de Friezen zouden gebaat zijn met een verbeterde outillage. Welnu, dan moe ten de Zeeuwen hun noordelijke col lega's helpen. De in dit geval beste soort hulp van financiële aard bleek mogelijk, want de Zeeuwen hebben sedert de ramp een reserve mosselkwekersfonds van f 750.000. Dit bedrag is in de loop der jaren na de ramp van 1953 verkregen doordat de mosselkwekers een klein percentage van hun omzet voor dit doel afstonden. Als onverhoopt nog eens een ramp de mosselkwekers zou treffen, zouden uit dit fonds heel wat kwekers geholpen kunnen worden. Maar nu dééd zich ook min of meer een noodsituatie voor. Zonder de nieuwe percelen zou de (Zie slot pag. 7 kol. 6) den echter bood een jonge blonde man een Parijse handelaar een „oud Ita liaans schilderij" aan voor een half miljoen francs. De deskundige be merkte dat het een zeer zeldzaam werk was en vermoedde diefstal. Hij waarschuwde de politie maar de man was gevlogen voor de komst van de inspecteurs. Het bleek inderdaad het werk te zijn dat uit het museum van Zürich ont vreemd was. De volgende dag vond men de blonde man in een hotel in het Quartier Latin Het was de dertig jarige Duitser Karl Bergk die reeds een paar keer met de politie te ma ken had gehad. Bergk ontkende dat Itij het schil derij zelf had gestolen. Hij zei dat een andere Duitser hem had ge vraagd het doek te verkopen. Ver der onthulde hij dat hij de verblijf plaats wist van een ander oud werk. namelijk een portret van de Florentijnse schilder Francisco di Stephano, die bekend is onder de naam Le Pesellino. Dit portret werd ongeveer een jaar geleden uit het Louvre gestolen. Hij bekende dit werk te hebben verborgen bij vrienden in Duitsland. Interpol is thans ingeschakeld om naspeurin gen te doen. Op het ogenblik van zijn aanhouding was Bergk o.a. in het bezit van een pistool. Men vermoedt dat hij van plan was een aanval te doen op een juwe lierszaak in de Ene Quatre Septembre, waar hij een maand heeft gewoond. Vf RW ACHT. Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer Vooral in het binnenland hogere middagtemperatu- ren dan gisteren. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuid. ZON EN MAAN 14 april Zon op 5.48 onder 19.34 Maan op 9.40 onder 0.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1