P°v Slachtoffer van moord te Axel vermoedelijk Belgisch meisje rr Zeeuwse Almanak Plastic tuinslang hard gewerkt drink: OUDSTE INWOONSTER VAN ZEELAND MORGEN 105 JAAR Baayens optiek MINDER PERSONENVERVOER OP DE SCHELDEVEREN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 APRIL 1959 ONDERZOEK NAAR HULS UIT VUURWAPEN Resten van 4000 frs. en Belgische schoen bij onheilsplaats gevonden DE GERECHTELIJKE politie van Brussel heeft aan alle Bel gische politieposten een telexbericht verzonden, waarin wordt geïnformeerd naar een eventuele vermissing van een meisje. Men acht het namelijk nog steeds zeer aannemelijk, dat het meisje, waarvan de verkoolde resten donderdagmorgen enkele kilometers buiten Axel in een droge sloot werden gevonden, van Belgische nationaliteit was. In deze mening wordt men gesterkt, omdat op het stoffelijk overschot uitsluitend Belgisch geld werd gevonden. Vrijdagavond laat was echter nog geen enkel bericht van vermissing te Brussel binnengekomen. Ook over het telexnet van de politie is een dergelijk bericht uitgezonden. Vrijdagmorgen heeft de Rijkspolitie op en in de omgeving van de onheils plaats gezocht naar een huis, afkom stig uit het vuurwapen van klein ka liber, waarmee het meisje werd ver moord. Op het stoffelijk overschot werd namelijk een kleine kogel ge vonden, waardoor het meisje in het hoofd werd getroffen. Hoewel de huls niet werd gevon den, acht men het niet uitgesloten, dat het meisje in de Catharinapol- der op de grens van Axel en de gemeente Vogelwaarde, om het le ven werd gebracht. De bloedsporen op de weg, waarnaast de droge sloot is gelegem kunnen daartoe een aanwijzing zijn. In de sloot zelf zijn voetafdrukken gevon den. Deze waren geplaatst in een stand, waarin het mogelijk moet zijn geweest het vermoorde meisje in de greppel neer te leggen, zoals de ver koolde resten later werden gevonden: de rechterzijde, in de lengterich- ng van de sloot. Van deze voetspo ren zijn gipsafdrukken gemaakt. Bij de verbranding moet rijkelijk van benzine of een andere brandbare vloeistof gebruik zijn gemaakt. Dit kan er op wijzen, dat de verbran ding een onderdeel vormde van een afschuwelijk, tevoren opgesteld plan. Eenzaam De plaats van het misdrijf, vanuit Axel komend even voorbij de dijk tussen de Catharinapolder en de Solder beoosten Blij, behoort tot e eenzame plaatsen, die rond Axel te vinden zijn. Op een honderdtal mèters van de on heilsplaats ligt, verscholen in de kromming van de dijk het gehucht „Het Fort". Een groep van elf wo ningen, merendeels bewoond door landarbeiders. Slechts vanuit de bo venramen van enkele woningen kan men de sloot waarnemen. Doch toen het misdrijf werd gepleegd geme ten naar de gebruikte- brandstof moe ten de vlammen hoog zijn opgelaaid moeten de bewoners van „Het Fort" reeds allen te bed zijn geweest. Ook vanuit de vrij dichtbij gelegen „Catharina-hoeve" is niets waarge nomen. Niemand heeft iets gezien, niemand heeft in de vrij stormachtige nacht van woensdag of donderdag een auto of een schot gehoord erswinkeltje, dat „Het rijk is, wó^dt over niets anders ge sproken. t Is er geen van hier, maar de schrik zit er in" vertelde de kruide nier; de kinderen durven niet naar bed en op weg naar school in Axel mijden zij de plaats van het misdrijf. In de vredige,, schilderachtige om geving van dit rustige Zeeuws- vlaamse platteland stond gister middag een moeder een uur'lang in de stromende regen onder een boom. Haar dochtertje moest te rugkeren uit Axel van de land- bouwhuishoudschool en durf-de de weg naar huis niet alleen aan „Daar, bij de zevende^fele- foonpaal is het gebeurd" weet iedereen in ,Het Fort" ,te vertel len en dan huivert men even bij de afgrijselijke gedachte. Belgische schoen Thans is ook bekend geworden, dat in de damesschoen, die gevonden werd, „zegem" stond. In de kringen van de gerechtelijke politie te Brus sel dacht men aanvankelijk aan een Nederlands merk of schoenencentrum van die naam; later opperde men de mogelijkheid, dat vóór „zegem" een I heeft gestaan. Izegera is namelijk een van de grootste Belgische schoe nencentra. Ook deze aanwijzing wijst dus weer in Belgische richting. Een andere stille getuige vormen de res ten van vierduizend Belgische francs en een Engels muntstuk, die bij het stoffelijk overschot .werden gevonden. Het is niet moeilijk, om vanuit België ongezien het gebied van het misdrijf binnen te komen. Er slingeren zich tal van binnenwegen over de grens, waarop geen douane-controlepost VAN TOT EXCURSIE NAAR „ABIDA" De leerlingen der hoogste klassen van de School met de Bijbel te Breskens hebben een reisje naar de werf „Wil ton Feyenoord" te Rotterdam ge maakt om een bezoek te brengen aan het m.s. „Ablda", dat voor een „ga rantie-beurt" in dok lag. De School met de Bijbel is namelijk aangesloten bij de NJB.VA.S., een vereniging, die schepen adopteert. De „Ablda" nu, heeft reeds enige tijd de belangstelling van de jongens en meisjes in de hoogste klassen van de ze Breskense school. In de klas en ook daarbuiten worden de reizen van de „Abida" en de lotgevallen van de bemanning van dag tot dag ge volgd en het is dan ook begrijpelijk dat nu van de gelegenheid werd ge bruik gemaakt om eens een bezoek aan het schip te brengen, waarvoor de directie van de „Shell Tankers N.V." de hoogste klassen had uitge nodigd. Tijdens de hartelijke ontvangst in de officiers-messroom verraste de heer J. Sieben, oud-gezagvoerder van de Abida" de jongens en meisjes met een fraaie verzameling koralen, op gedoken van de bodem der Curagaose wateren en speciaal voor de school geprepareerd. Vervolgens bezichtig den de kinderen het bijna 170 meter lange schip onder deskundige leiding. De rondleiding werd onderbroken voor een echte zeemansmaaltijd met „snert". Het hoofd van de school, de heer A. Sluimer, bood als dank voor de ontvangst hierna een schilderij aan. Nadat men gezien had hoe de ,Abida" uit het dok werd gesleept, werd afscheid genomen. NIEUWE MOSSELPERCELEN Op de Waddenzee Is men begonnen met de toewijzing van nieuwe mos selpercelen. De zwaarst gedupeer den hadde nde eerste keus en zo werden deze week zeventien per celen uitgegeven. GELD Een meneer in Noordgouwe heeft via de „toto" het niet onaardige sommetje van dertigduizend gulden in de wacht gesleept, zo meldde de P.Z.C. gisteren. „De heer Bnelünk wenste zich niet uit te laten over de bestemming, die hij aan het geld zal geven", zo schreef een onzer ver slaggevers enigszins plechtig. Nee, dat dank je de drommel, zouden wij er aan toe kunnen voegen. Wij zou den persoonlijk ook wel even vreemd opkijken wanneer we van vandaag op morgen dertig mille (of miel, hoe schrijf je dat tegenwoordig f rijker zouden zijn. Wat doe je daar zo direct mee? Je kunt natuurlijk beginnen met het bouwen van een feestje, een féést zelfs, maar daar ben je die dertigduizend liarde gul dentjes niet onmiddellijk mee kwijt. En verderf Wél, dan kun je een soort verlanglijstje gaan maken van dingen, die je graag wilt hébben en die je voor dat geld kunt kopen. Maar een „bestemming" f Dat doet direct zo denken aan schenkingen voor de dierenbescherming of ande re liefdadige doeleinden. Wat dat betreft was die vraag ei genlijk zo gek nog niet. Stel je voor dat zo'n man zegt: „Geld, meneer, ■maakt niet gélukkig. Ik wil het bij nader inzien niet hebben. Die dertig mille (of miel) gaat naar het Rode Kruis." DAt zou pas nieuws zijn BROUWERSHAVEN PLANT Men is druk bezig Brouwershaven in het groen en in de bloemetjes te zet ten, Op de markt zijn verschillende Berberis-soorten geplant en alB on derbeplanting bij de iepen heeft men op deze plaats zeldzame soorten toe gepast, o.a. Hedera, Helix en Arbo- r es eens, een groenblijvende struik klimop. Een andere soort is de Ma- honia. Ook de omgeving van het jeugdgebouw in de Nieuwstad zal bin nenkort worden opgevrolijkt met groen. p het Bostonplein kan men een perk vol witte en gele Polyante-rozen zien, terwijl in het Slingerbos te Brou wershaven de narcissen in bloei Het hoogtepunt zal wellicht morgen (zondag) worden bereikt. De struiken en bomen in het bos beginnen hun eerste groen te tonen; ook de Forsy- tia's bloeien. H.B.S.-ERS IN DE „KOEBEL" Een vierde klas van een Rotter damse h.b.s. de Willem de Zwij- gerschool heeft een werkweek gehouden in de „Koebel" te Burgh. De jongelui, 29 jongens en één meisje waren de eerste bezoe kers. Het programma bestond uit o.m. een praatje door burgemees ter J. Romeijn van Ouwerkerk over de februariramp, een causerie door ir. P, H. van der Weele over de Deltawerken, een lezing over „bloedtransfusie" door de directeur van een ziekenhuis te Dordrecht en uitstapje».1 naar de Schelphoek, slot Moermond, de Deltawerken en de Westhoek. De jongelui moesten van hun bezoek aan Schouwen een (lij vig) rapport uitbrengen, want het was per slot van rekening een „werkbezoek". BEDRIJVIGHEID Er heerst weer bedrijvigheid op de kade aan de oostzijde van het ka naal te Sluiskil. De spoorrails wor den opgehoogd en er worden herstel lingen aan de brug uitgevoerd. De beide helften van de „tandkrans", waarop de brug (in één richting) draait, worden verwisseld. „Dan gaat de brug weer eentijdje mee", zegt men in Sluiskil, „want er komt toch een nieuwe". „DE DENKERS" De dammers in Stavenisse noemen zich „De Denkers". Hun vereniging is lange tijd niet actief geweest, maar nu heeft men tot wederoprichting van de club besloten. Het bestuur van „De Denkers" bestaat nit de heren J. J. Bosloper (voorzitter), A. Stout- jesdijk (secretaris-penningmeester) en G. de Rijke, A van Oeveren, M. Wesdorp en J. Dijke (leden). Nergens beter r?.v. gebr. miogeo LudndeU dan andeU EEN FRIESCHE VIAG-00M0 PRODUCT Verbetering van wegen te Ovezande aanbesteed Donderdag heeft de N.V. „Grontmij" in café Verbeek te Ovezande in het openbaar aanbesteed het verbeteren van aardebanen van verschillende wegen en het hierop aanbrengen van een verharding, totale lengte 6,8 km. met bijkomende werken, gelegen in de Herverkaveling Zak van Zuid-Beve land. Er werd als volgt ingeschreven: Fa. Uil, Middelburg 145.600; fa. F. Duinhouwer, Goes 146.894; J. Ver laat, Giessendam 149.800; aannem. bedr. Zeeland, Middelburg 154.900; J. den Ouden, Biervliet 156.500; fa. Lucasse, Walsoorden 159.000; J. de Kroon, Rhenen 173.000; fa. De Klerk 215.000; gebr. Verlaat, Gies sendam 239.700. staat. Trouwens: zo het hier een Bel gisch meisje betreft, is het zeer wel mogelijk, dat zij de grens levend is gepasseerd. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is vrijdagmorgen in te genwoordigheid van burgemeester P. L. D. J. van Oeveren en wet houder A. J. M. Kesbeke op de r.-k. begraafplaats ter aarde be steld. De 26-jarige postbesteller A. F. Free- kenhorst, die het verkoolde lichaam vond en hierdoor dermate was ge schokt, dat zijn werk door 'n collega moest worden overgenomen heeft vrijdag zijn werkzaamheden hervat. Intussen steken ook tal van geruch ten de kop op. Zo wist men reeds vrij dagmorgen vroeg in Axel te vertel len, dat de dader was gegrepen. Vrij dagavond liep in Huist en door grote delen van Zeenwsch-Vlaanderen het gerucht, dat in Axel een arrestatie zou zijn verricht en het slachtoffer een uit Oostburg afkomstig meisje zou zijn. Van bevoegde zijde deelde men ons echter mee, dat deze geruch ten uit de lucht zijn gegrepen. Het onderzoek is, zowel in Nederland als in België, in volle gang. De 26-jarige postbesteller A. F. Freekenhorst uit Axel, die donder dagmorgen in een droge sloot van de Catharinapolder onder Axel de ver koolde resten van het vermoedelijk daar ter plaatse vermoorde meisje vónd. (Foto P.Z.C.) Mej. J. Veele te Axel Zeelands ondste inwoon ster, mevrouw J. Veele te Axel, viert morgen, zondag 12 april, haar 105de verjaardag. Mevrouw Veele, die ge zien haar hoge leeftijd nog een goede gezond heid geniet, en bij haar dochter in de Noord- straat te Axel inwoont, zal zondag dit feest in de familiekring vieren. Maandag organiseert het comité voor ouden van dagen ter ere van de ja rige, des middags een receptie in hotel „Het Gulden Vlies", waar on der meer het gemeente bestuur van Axel wordt verwacht. Motorrijder ernstig gewond bij botsing in Goes De 54-jarige motorrijder J. V. uit Wolfaartsdijk is vrijdagmorgen tij dens een verkeersongeval te Goes vrij ernstig gewond. De man werd met enkele gebroken ribben en kneuzin gen aan het hoofd naar ziekenhuis Oostwal overgebracht. Het ongeval gebeurde omstreeks half acht. V. reed achter de vrachtauto van J. van V. uit Wolfaartsdijk. Op de Middelburgsestraat te Goes liet de bestuurder van de vrachtauto zijn clignateurs knipperen, waarmede hij te kennen gaf aan de Scheldestraat links te willen afslaan. Zijn dorps genoot V. lette daar echter niet op en reed onder de vrachtauto, toen deze voor de bocht wat afremde. V. kwam onder de motor terecht. Al vorens hij uit zijn moeilijke positie bevrijd kon worden, moest eerst de auto worden opgevijzeld. B. werd ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. Op advies van dokter M. P. Bruijnzeel werd hij naar ziekenhuis Oostwal overgebracht. Nederlandse kustvaarder liep bij Kamperland vast Vrijdagmiddag is het Nederlandse kustvaartuig „Berend N" uit Delf zijl bij hoog water nabij Kamperland aan de grond gelopen. De „Berend N" is van de rederij „Niestern" in Delfzijl en had in Kam perland 225 ton aardappelen voor Engeland geladen. De sleepboot „Ha ringvliet" van P. Smit uit Rotterdam zou in de afgelopen nacht een poging doen het schip vlot te slepen. Advertentie VOOR VERAF ÉN DICHTBIJ. LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES De speciaalzaak voor uw BRIL. J)e Schelde" bouwt ketel voor suikerfabriek „Dinteloord" De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlisslngen heeft van de Coöp. suikerfabriek „Dinteloord", opdracht ontvangen tot de bouw van een ketel van het type Schelde Com bustion Engineering. De ketel, die een stoomproduktie van 120.000 kg/u moet hebben, zal bedrijfsklaar moe ten zijn voor de suikercampagne 1960. De energie is bestemd voor ver lichting en voor de verwarming van de kookpannen. De ketel is ingericht voor stoken met olie en poederkool. Rectificatie De slotzin van het hoofdartikel in ona blad van gisteren, heeft een „on zinnige" betekenis gekregen door het uitvallen van een woord. Bedoeld was niet, dat men naijverig moest zijn op streken, waar speciale maat regelen tegen de werkloosheid wer- j den genomen, maar juist, dat men Iniet naijverig moest zijn. MINISTER VAN AARTSEN OVER Reeds vóór invoering van de nieuwe tarieven In de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat zegt de minister dat liet vervoer van perso nen over de Westerschelde blijkens door G.S. van Zeeland, verstrekte ge gevens zowel op het veer Vlissingen- Breskens als op het veer Kruinin- gen-PerkpoIder, vergeleken met 1957 in 1958 reeds vóór de invoering van de nieuwe tarieven per 1 augustus van dat jaar enigszins was terugge lopen. Na de bedoelde tariefmaatre- f elen bleef zich een geringe dalende endens ten opzichte van de overeen komstige periode van 1957 voordoen. Dit zelfde geldt ook ton aanzien van het: vervoer van vrachtauto's op bei de veren. Het vervoer van personenauto's is in 1958 in vergelijking met 1957 op het veer Vlissingen-Breskens enigs zins toegenomen (een ontwikkeling welke overigens ook reeds vóór de invoering van de nieuwe tarieven werd waargenomen). En op het veer Ki'Uiningen-Perkpoldcr enigszins af genomen. Volgens de minister zal de oorzaak van dit laatste gezocht kun nen worden in de verbetering van de outillage van het veer Vlissingen- Breskens. Het totale aantal overge zette personenauto's is praktisch ge lijk gebleven. De aantallen overge zette personen, resp. vrachtauto's zijn volgens de ontvangen gegevens in 1958 in totaal verminderd met 14 resp. 10 ten opzichte van 1957. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat het percentage voor de personen op een schatting berust, aangezien ten aanzien hier van geen exacte gegevens beschik baar zijn over do periode vóór het invoeren vah de nieuwe tarieven. Het komt de minister voor. dat de invoering van de nieuwe tarie ven slechts van ondergeschikte invloed is geweest op het totale vervoer. Bedacht dient te worden dat het verkeersbeleid ongunstig zal zijn beïnvloed door de econo mische recessie. Aangezien de mi nister wel beschikt over gegevens betreffende de opbrengst van de veergelden, maar nog' niet over die betreffende de exploitatie kosten van de veerdiensten, is het hem nog niet mogelijk inlichtin gen te verstrekken over de resul taten van de veerdiensten. Engels vlootbezoek aan1 Cocktailparty aan boord van Hr. Ms. „Murray" Vrijdagavond werd aan boord van het in de buitenhaven van Vlissingen gemeerde Britse antl-onderzeeboot- fregat, Hr. Ms. „Murray", een cock tailparty gegeven. Commandant G. E. Crisbey en zijn officieren ontvin gen in de longroom van het schip een 40-tal gasten, onder wie de burge meester van Vlissingen, de Comman dant Maritieme Middelen, de direc teur van het Nederlandse loodswe zen, het hoofd van 't Belgische loods wezen en tal van andere autoriteiten, waarvan de meesten vergezeld wa ren van hun dames. Er heerste een bijzonder gezellige sfeer, waarbij de Engelse officieren zich beijverden het hun gasten zo aangenaam moge lijk te maken. Inbrekersattributen in kanaal bij Wemeldinge Nog geen spoor van daders inbraak De snijbrander, waarmede de nacht van woensdag op donderdag de kluis van de Coöperatie te Wemeldinge is eopend, is donderdagavond in het :anaal door Zuid-Bevela ud gevonden, tussen de silo te Wemeldinge en de Postbrng. Deze inbrekersmaterialen werden ge vonden door personeel van het aan nemingsbedrijf v. d. Straaten te Hansweert, dat per boot van onder houdswerken aan de kanaalbeschoel- ing bij Wemeldinge naar huls terug keerde. Tussen Wemeldinge en de Postbrng, ter hoogte van gemaal De Moer, aan de oostelijke kanaalzijde zagen zij een rubber slang het water drijven. Bij nader onderzoek bleek, dat de daders van de inbraak in Wemeldinge hier hun werktuigen aan het water hadden toevertrouwd. In Hansweert aangekomen waar schuwden de mannen de rijkspolitie man te water in hun woonplaats, die op zijn beurt zijn landcollega te Wemeldinge op de hoogte stelde. Laat op de avond heeft de politi inbrekersmaterialen opgevist: een zuurstof- en een acetyleenfles een snijbrander met slang en een stuk zeildoek. De politie speurt nog steeds naar de daders van de inbraak. Een jong'ling uit t Brabantse Heeze Sprak: - Vrienden, hebt gij het gelezen? Boer Berends ls jarig En hij ls niet karig Hij schenkt TIP, dus daar moeten we wezen. n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. A. H., Maastricht ontv f fl. TIP l Lfl. Bootz' Oude Genever Nwe. li mericks inz. aan H. Bootz Amsterdam. VANDAAG Middelburg Electro: „Ik was aan hem verslaafd", 19 en 21.15 uur, 18 jaar. Schouwburg: „Lemmy Caution Incog nito", 20 uur, 18 jaar Gouden Poorter Feestavond burgerpersoneelsvereniging COAK, 20 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Vlissingen Alhambra: „Das Schloss in Tirol", 10 en 21 uur, a.l. Luxor: „King Kong en het pantermelsje" 19 en 21 uur, 14 Jaar. Britannia: „Jaarfeest Be langenvereniging Gerepatrleerden Vlls- slngen", 20 uur Scheldekwartier: To neelvoorstelling, 20 uur. Souburg De Zwaan: Toneelavond „STEC", 20 uur. Goes Grand: „Das Schloss in Tirol", 19 en 21 uur, a.l. Slot Ostende: Feest avond Alg. Grafische Bond, 20 uur. Prins van Oranje: Jaarverg. district Zeeland VARA, 13 uur. Toneelavond Hervormde Jeugdraad, 20 uur. Schut tershof: Damwedstrijden Zeeland— Dordrecht, 16 uur. MORGEN Middelburg Electro: Als vandaag. 15 30, 19 en 21.15 uur. 18 Jaar Schouwburg: Als vandaag, 20 uur „Brokkenpiloten". 14.30 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Vlissingen Alhambra: Als vandaag, 16, 19 en 21 uur. Luxor: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: Als vandaag, 19 en 81 uur. „Bloed in de prairie", 15 uur, 14 Jaar>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2