ZO WAS HET IN ZEELAND ©oooeooo RUYS GOEDE RESULTATEN BIJ BANK VOOR ZEELAND TE GOES HERV. KERK TE GOES HEEFT GROOTSE BOUWPLANNEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 APRIL 1959 WILLEM DE WATER DRAGER was 'n veel zijdig mens. Deze „verdiens telijke Zierikzeeënaar" zoals hij nu nog in het stadsarchief te boek staat, had een aantal zeer uiteenlopende beroepen in zich verenigd. Onder de oude prentbriefkaart, die in het Zierikzeese museum als een kostbaar relekwie onder glas wordt bewaard, is te le zen: „Deze verdienstelijke burger vervulde de navolgen de betrekkingenwaterdra ger, klokluider, bode van het muziekgezelschap „Kunst en Eer", kelner, bedienaar der predikanten van de Ned. Hervormde Gemeente en ver- tooner van een tooverlan- taarn bij huiselijke feesten der ingezetenen". Inderdaad een veelzijdig mens, die Willem de Waterdrager hij heette Willem Rijnhout die deze functies tot enkele jaren na de laatste eeuwwisseling vervul de. Hij stierf 1 oktober 1907 in de stad, waar hij in 1S33 geboren was en die hij op zulk een uiteen lopende Wijze had gediend. Men mag aannemen, dat men in Zierikzee zijn functie van water drager de belangrijkste uit het rijtje vind: Rijnhout dankte er tenminst zijn bijnaam aan! Als waterdrager kan men hem het best vergelijken met de heden daagse vrije melkbezorger. Hij had een lijst, waarop zijn vas te waterklanten stonden geno teerd. De één wenste 's maandags water, de ander 's woensdags en bij sommigen moest hij zich ver schillende keren per week laten zien. In deze tijd, toen Zierikzee nog van waterleiding was versto ken, kon hij schier alle mensen, die niet over een eigen of reine regenbak beschikten, tot zijn klan ten rekenen. Voor enkele centen sleepte hij met zijn emmers het water uit de re genbak van de Kleine of Gasthuis- kerk door Zierikzee. Deze tochten behelsden in hoofdzaak het ver voer van „besteld water"; wie Willem echter op zijn tochten aanklampte, kon van vers water verzekerd zijn! Willem de Waterdrager was tot 1907 een „verdienstelijk Zierikzeeënaar" BÉ! Een graag en vaak geziene fi guur was Willem ook bij, zoals onder de "oude prent te lezen staat, „de huiselijke fees ten der ingezetenen". Die luister de hij op met zijn „tooverlan- taarn", een miraculeuze machine, ..terwille van het contrast (Foto P.Z.C.) die met spiritus werd gevoed. Fantastisch gekleurde beelden, va riërend van vergezichten tot spe lende kinderen, wist hij op het be hang te toveren en het laat zich raden, dat Willem ook voor deze tak van zijn verdiensten een „werklijst" moest aanleggen. Ook als „vertooner eener toover- lantaarn" werkte Willem op bestelling; men kan zich voor stellen, dat hij een enkele keer als er meerdere „huiselijke feesten" op een avond tegelijk werden gehouden, zijn cllëntè- le moest teleurstellen. Wie tóch prijs stelde op een „vertoo ning" verschoof het feest naar een andere avond, als Willem's lantaarn vrij was Voorts was hij dus bedienaar der predikanten én kelner. Dat liet zich goed rijmen: de bezigheden, aan de functie van „bedienaar" verbon den, bestonden in hoofdzaak uit het doen van boodschaDpen „bedienaar" was een laatste uit vloeisel van de „kerkeknaap", zo als men die in de middeleeuwen kende en het kelnerschap oefende Rijnhout slechts op hoog tijdagen uit. Hij sprong dan vaak bij in do Herensociëteit, die in „Mondragon" zetelde. Daartoe be schikte hij over een zwart pak: hij droeg het met dezelfde zwier als hij zijn met water gevulde emmers door Zierikzee torstte... De tijden zijn veranderd en wie nu in hetzelfde Zierikzeese „Mon dragon" naar de magistrale figuur van de hedendaagse kelner figuur van Veldhoven ziet, kan daarin onmogelijk een waterdrager on derkennen In de verschillende beroepen, die Willem de Waterdrager uitoefen de heeft zich bereids een specia lisatie voltrokken, die een samen gaan vrijwel onmogelijk maakt. Willem de Waterdrager kon dat nog, niet Van Veldhoven Hier werden deze figuren toch In één kader samengebracht, terwil le van het contrast...... Landelijke Contactraad m In Valkenswaard Is een vergadering gehouden van het district Zuid van de Landelijke Contactraad van de ge meentelijke bemoeiingen met de li chamelijke opvoeding en de sport. Daarbij werd onder meer besloten, dat deze vergadering volgend jaar in Vlissingen zal plaatsvinden. Tijdens de in Valkenswaard gehouden verga dering werden de heren C. W. Lou- werse uit Vlissingen en Ch. Roels uit Eindhoven benoemd als afgevaardig den naar het hoofdbestuur. Advertentie tel- en rekenmachines kantoormachines •Vestigingen door geheel Nederland JAARVERSLAG VERSCHENEN Dividend over 1958 11 procent De Bank voor Zeeland N.V. te Goes is alleszins tevreden over de bedrijfs resultaten over het boekjaar 1958. De gunstige ontwikkeling van het bedrijf heeft zich ook in de voorbijgaande verslagperiode voortgezet. De bank kan zich verheugen in een regelma tige uitbreiding van haar relaties, zo merkt de directie op in het zo pas verschenen jaarverslag. Ondanks het feit, dat een renteda ling een tegenwerkende factor is in het bankbedrijf, was het resultaat van de interestrekening voor de Bank voor Zeeland ongeveer gelijk aan dat van het vorig jaar. De effectenbeurs liet vooral in het laatste halfjaar een opgewekt beeld zien. Een en ander heeft op de provisierekening van de Bank voor Zeeland een gunstige in vloed gehad. ZEELAND De uitkomsten van het landbouw bedrijf in onze provincie waren zeer goed, zo wordt in liet jaarver slag geconstateerd. De opbreng sten waren overvloedig, de handel verliep vlot en de prijzen waren zeer behoorlijk. Een uitzondering hierop maakten de uien en het vlas, niet wat opbrengst per ha betreft, maar de prijsvorming was zodanig, loop te zien. Hoewel niet direct van een slecht seizoen kan worden ge sproken, heeft de binnenlandse aan voer van consumptiemosselen tenge volge van diverse oorzaken, niet aan de verwachtingen beantwoord. In de oesterbranche was het afgelo pen jaar, zowel wat de afzet als wat de prijzen betreft, redelijk te noe men. Een grote vraag was er naar de goede Kwaliteiten, waarbij de in de andere jaren gesignaleerde con currentie in 1958 van weinig beteke nis Was. In het jaarverslag wordt voorts het overlijden gememoreerd van de direc teur van de Bank, de heer J. D. J. van der Graaff. De raad van commis sarissen heeft in de tijdelijke waar neming voorzien door de benoeming van de heer W. J. de Jonge tot waar nemend-directeur. De balans van de Bank sluit in actief en passief met een bedrag van f 4.485.879,43, terwijl de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1958 een winst van f 04.544,89 (v.J. f 58.535,96) aangeeft, waaronder f806,16 onverdeeld vorig jaar. Het voorstel is om aan de preferente aan delen 4 dividend uit te keren, aan do gewone aandeelhouders 11 en een uitkering van f83,80 op elk be wijs van decïgerechtlgheld. Sedert de oprichting van de Bank werd in to- dat van een lonende teelt niet kon taal 217 dividend uitgekeerd, het geen een jaargemiddelde van ruim worden gesproken. De resultaten in het fruitbc-drijf wa ren dit jaar minder gunstig dan in 1957. De oogst was weliswaar in het algemeen uitstekend, maar aange zien alle fruitproducerende landen een bijzonder grote oogst hadden, was de concurrentie sterk voelbaar. Ook het Zeeuwse bedrijfsleven ont wikkelde zich gunstig en in het alge meen was men met de gang van za ken tevreden. De mosaelcultuur gaf wat de kweek van mosselen betreft, een enigszins teleurstellend ver- Vele werklozen maar weinig aanvallende werken Zeeuwen moeten buiten hun provincie werken S/,% Is. nlfgr Het verslag zal worden !3 april a.s. te gebracht in de op 28 houden algemene vergadering van aandeelhouders. Teraardebestelling Jac. Vogelaar te Krabbendijke jrote belangstelling is vrij dagmiddag op de algemene begraaf plaats te Krabbendijke ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer Jac. Vogelaar, in leven directeur van de cnltuuronderneming „Vrede hof". De heer Vogelaar overleed dins dagmorgen vroeg op 38-jarige leef tijd. Honderden bewezen de overledene, die tijdens zijn leven actief deelnam aan het agrarische plaatselijk ver enigingsleven, de laatste eer. Naast vele dorpelingen waren aanwezig vertegenwoordigers van fruitteelt en landbouworganisaties, de veilingver eniging „K.E.O." enz. Vele fraaie bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve sprak de heer W. C. v. d. Werff als voorzitter van- de vei lingvereniging „Krabbendijke en Omstreken". Hij wees erop, dat het overlijden van de heer Vogelaar In alle lagen van de bevolking diepe in druk heeft gemaakt. De overledene waa niet alleen actief werkzaam In de agrarische sector, maar ook het plaatselijk verenigingsleven genoot zijn volle aandacht, aldus de heer v. d. Werff. Met grote ijver en toewij ding heeft hij de dorpsgemeenschap van Krabbendijke gediend en In fruittelerskringen genoot de heer Vo gelaar tot ver over de provinciegren zen bekendheid door zijn vakbe kwaamheid. „Door zijn helder inzicht en zijn rustige betoogtrant heeft de overledene in vele functies goed werk kunnen doen". Namens de personeelsvereniging van de cultuuronderneming „Vredehof" sprak de heer C. Kriekaard, die de heer Vogelaar de steunpilaar van het bedrijf noemde. Een zwager van de overledene dankte voor de belang stelling. De begrafenisplechtigheid werd geleid door de geref. predikant van Krabbendijke, ds. J. v. d. Klauw. CENTRA IN VERSCHILLENDE WIJKEN Grote Kerk dient te worden gerestaureerd Eind maart 1959 waren 1525 Zeeuw- Naar wij vernemen van de kerkeraad «lor hervormde gemeente te Goe«, Is een urgentie-commissie in het leven mannen te werk KesteM op zooe- fïï?ÏEX1,!'"„Sfl ,de„ be»tod<'ri"e invullende werken" liat van P!annGn voor de bouw van een anvuuenae werken uat u.ijkcentruin bouwplan oost zo als wij gisteren reeds meldden ook do mogelijkheid onderzoekt welke an dere bouwprojecten in de toekomst verwezenlijkt dienen te naamde „Aanvullende werken", dat zijn werken, die verricht worden met beduidende overheidssubsidie tenein de de werkgelegenheid te verruimen. Velen van deze .1525 mannen waren te werk gesteld bulten Zeeland, om dat men binnen deze provincie maar een beperkt aun'ol ..aanvullende wer ken" in uitvoering heeft. Er zijn plannen en bestekken ge noeg voor Zeeland, maar de toewij zingen komen niet af. Daartoe behoort behalve het jeugd- gebouw zo mogelijk inclusief Honk, kerkekantóor en wijkcentrum voor Goes-Centrum en Goes-West - ook de dichting van een wijkcentrum zowel n bouwplan oost als In bouwplan zuid. de zo pas verschenen memorie voorts wordt ook gedacht aan verde. van antwoord aan dc Eerste Kamer i re restauratie van de Grote Kerk, met over begroting van economische za- vernieuwing van orgel en verwar ken, wordt medegedeeld hetgeen mingsinstauatie. Verwezenlijking van j overigens wel bekend was dat de Matste plannen is uiteraard afhnn- zijn goedgekeurd 58 structuurverbe-kelijk van 'het tijdstip, waarop Monu- terende aanvullendo werken tot een mentenzorg gelden voor deze restau- l. .JIA T^\I bedrag van ruim 16 miljoen. Daar van worden in Zeeland slechts uit- ratie beschllcbaar stelt. Mochten plannen tot aankoop van de huidige Oostwaterleiding Terneuzen moet worden gedempt Nieuwe lozing zal half miljoen extra vergen B. on W. van Terneuzen delen in een schrijven aan de raad mede, dat zij 't voor de bescherming van de zeedijk noodzakelijk achten dat de Oostwa terleiding bij het Oostelijk Bolwerk wordt gedempt. Er zal rekening moe ten worden gehouden dat de leiding geheel verdwijnt ter realisering van et ontwcrp-uitbreidingsplan aldaar. De extra kosten voor de Rijkswater staat. die de lozing in het verlengde van de Otheense Kreek meebrengt en die plm. f 520.000 be«iragen, die nen ten laste van de gemeente te worden gebracht. Daar de Rijkswa terstaat met dc uitwateringssluizen van de Otheense Kreek gereed is voor de aanbesteding, is het nodig dat de ze overeenkomst reeds thans wordt vastgesteld. B. en W. stellen daarom aan de raad die donderdag 16 april des avonds 7 uur bijeenkomt voor, (;ezien de urgentie en het grote be- ang dat de gemeente bij de realise ring van het plan hoeft, medewerking hieraan te geven. Tentoonstelling van Zeeuwse kunstenaars De tentoonstelling van de stichting „Zeeuwse Beeldende Kunstenaars" te Zierikzee is donderdagavond ge sloten. De expositie wera door 858 perspnen bezocht en dat aantal •temt tot bevrediging. Koninklijke onderscheiding Aan mejuffrouw J. B. van Elsacker te Tholen is donderdag door burge meester mr. A. J. van der Hoeven de bronzen ere-me<iaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit gereikt in verband met haar 40-jarig jubileum als modiste bij de fa. W. A. van Splunters. 's Morgens hebben vele bekenden en collega's van me juffrouw Van Elsacker van de ge legenheid tot feliciteren gebruik ge maakt. 1,2 miljoen gulden Voorts zal in april 1959 beslist wor den over een tweede programma van cultuurtechnische en civieltech nische werken. Dot program zal 10 miljoen kosten en daarvan zal in Zeeland slechts een half miljoen worden verwerkt. Het ziet er dus naar uit, dat Zeeuw se werklozen, die op „aanvullende werken" arbeid willen verrichten, 't ook in de toekomst ver buiten hun provincie moeten zoeken. De paascollecte bij de Nederlands j PP dit ogenblik worden ze o.a. al hervormde kerk te Driewegen heeft I t® werk gesteld m do Peel en in 176,30 opgebracht. j West Brabant. gevoerd 6 werken tot een bedrag van ambachtsschool aan de Westwal geen Collecte ioorgang vinden, dan zal er behatv een ander jeugdgebouw ook een apart wijkcentrum voor Goes-Centrum en Goes-West dienen te komen. De her vormde gemeente van Goea komt de komende jaren dus voor grote bouw kosten te staan. Kerkeraad en kerk voogdij vertrouwen er echter op. dat de gemeenteleden door offervaardig heid mee zullen werken aan realise ring van al deze plannen, zo werd ons verklaard. Voorts werd ons medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt op zeer korte termijn over te gaan tot stichting van een nieuwe (vierde) predikantsplaats. Wel is de kerke raad er van overtuigd, dat gezien het toenemende aantal doop. en belijdende leden in Goes geleidelijk in de richting van een vierde predi kantsplaats moet worden gewerkt. Als eerste stap in deze richting verwacht men te kunnen komen tot aanstelling van een zogenaamde „bijstand- ln het pastoraat". Men denkt daarbij o.a. aan benoeming van een vicaris, een emeritus-pre dikant of een andere hulpkracht. Bijbels examen christelijke kweekschool Middelburg Voor het bijbels examen aan de chris telijke kweekschool tc Middelburg slaagden alle 32 kandidaten, te weten de dames M. van Aartsen, M. Bets, J. Blaauw, J. Jongstra, C. A. van Ka mer en A. J. Wattel te Middelburg. N. van Belzen, M. E. P. Dijkstra en J. P. Geelhoed te Vlissingen, C. P. Bliek en M. E. Caljouw te Veere, C. P. van Kleunen en A. van der Wel te Goes, J. van Eldik to Koudekorke, D. J. Scheffciaar te Bergon op Zoom en G. E. Spapó te Souburg en de heren J. J. Koets en P. N. Th. Zuydweg te Vlissingen, A. Balkenende te Kam perland, P. van Belzen te Arnemui- den, J. Fraanje te Lcwcdorp, J. G. de Klerck en J. de Rijke te Souburg, C. de Krijger te Driewegen, A. J. de Visser te Oostkapellc, J. Wattel te Gapinge, J. Everse te Yerseke, J. Fondse te Kerkwerve, P. Janse te Kruiningen, J. L. Jonker te Haam stede, O. P. C. van der Maas te Wol- faartsdijk en P. J. Punt te Aarden burg. De uitgebreide technische school aan de Industrieweg te Terneuzen, nadert haar voltooiing. Vermoedelijk kan begin juli de nieuwe school geheel klaar zijn. De officiële opening zal na de zomervakantie geschieden. Deze nieuwe U.T.S., waarin overi gens al geruime tijd aan 56 leerlin gen les vjordt gegeven, is voorzien van een werkplaats en heeft een ou tillage, die hypermodern genoemd mag worden. Onder de jeugd is grote belangstelling voor de nieuwe school. Na een uitgave van de folder ,fKijk eens de technische kant uit" is eeu stroom van verzoeken voor nadere in lichtingen binnengekomen uit geheel Zeeuwsch Vlaanderen en zelfs uit Zuid-Beveland en Walcheren. Op 15 en 16 juni zullen de toelatingsexa mens worden gehouden. Omstreeks die tijd zullen de leerlingen van de. U.L.O. en technische scholen een dagje te gast worden gevraagd om de school te bezichtigen. Foto PJi.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 20