Bijna 80 pet van Goese bejaarden wil niet in een tehuis BURGEMEESTER NU WERKELIJK BELAAGD.... SITUATIE HAVENDIJK TE YERSEKE WORDT VERBETERD WERKPLAATS VOOR MINDER VALIDEN TE TERNEUZEN STEMMEN UIT DE KERKEN 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 APRIL 1980 VOLGENS ENQUÊTE VAN GEMEENTE Vrees voor gedeeltelijk prijsgeven Vein zelfstandigheid Het gemeentebestuur van Goes heeft onder de rond 1350 bejaarden in deze stad een enquête gehouden, waarvan de resultaten in een uitvoerig rapport zijn vastgelegd. Uit het zojuist verschenen rapport blijkt, dat velen van de ondervraagde bejaarden boven de leeftijd van 65 jaar de pension- prijs bij eventuele opneming in een bejaardentehuis een bezwaar vinden. Speciaal de groepen met A.O.W. en pensioen beschikken veelal over een inkomen, dat beneden de te betalen pensionprijs ligt. Het aanvaarden van bijdragen van kerkelijke of overheidsinstanties schrikt vele bejaarden af, zo bleek uit de enquête. Men vreest ondanks een eigen inkomen in zekere zin toch nog armlastig te worden en kinderen een ongewenste last op te leggen, wanneer deze verplicht zouden worden in de ongedekte kosten bij te dragen. Ook hoorde men veel het bezwaar van het gedeeltelijk prijs geven van zelfstandigheid; van de ligging van het tehuis buiten het cen trum der stad en het in verband hiermede ontbreken van vervoersgelegen- heid naar de stad. Bijna 80 van de bejaarden wil niet in een tehuis worden opgenomen. Het gemeentebestuur van Goes heeft deze enquête gehouden om na te gaan of er behoefte bestaat aan de bouw van bejaardenwoninkjes. Naar wij vernamen, zullen op zeer korte termijn voorstellen hieromtrent aan de gemeenteraad worden gedaan. Er is in het rapport gerekend naar de toestand op 1 september 1958. De bejaarden, die vóór 1 januari 65 jaar zijn geworden, zijn in de cijfers be grepen. In Goes zijn in totaal 1349 bejaarden (1255 niet in een instel ling, 94 wél). In dit cijfer zijn niet begrepen de tehuizen Zusterstraat (16 bejaarden), Westwal (2) en Wijngaardstraat (2). De in deze te huizen verblijvende bejaarden zijn opgenomen onder het hoofd: „afzon derlijk wonende hoofdbewoners". Wat betreft de leeftijdsopbouw vallen van de 1349 bejaarden er 868 onder de groep van 65-74; 406 van 75-84; 75 van 85 jaar en ouder. Er zijn 613 mannelijke bejaarden en 736 vrouwelijke. Bijna 700 van hen zijn gehuwd, ruim 475 wedu we of weduwnaar, circa 170 onge huwd en 15 gescheiden. Ook buitenlanders De meeste bejaarden zijn oorspron kelijk van elders afkomstig, zo leert een tabel. Ruim 300 zijn er in Goes geboren en getogen, ruim 500 zijn er afkomstig uit de plaatsen op Noord en Zuid-Beveland, ruim 200 uit ove rig Zeeland, ongeveer 300 uit de rest van Nederland en zelfs 21 bejaarden komen uit het buitenland. De hoofdbron van inkomsten bij de ondervraagden is: 18.1 arbeid, 19.3 eigen middelen, 30.5 pensioen, 30.5 A.O.W. en 1.6 andere inkomsten. Hoewel de provincie bij de volkstel ling van 1947 volgens hét C.B.S. lan delijk beoordeeld het hoogste percen tage in een eigen huis wonenaen op leverde, nameüjk 52.1 bleek dit in 1952 onder de bejaarden 55.9 te bedragen. In Goes is dit percentage op de dag van vandaag 48.6. Bijna een derde der ondervraagde bejaar den betaalt per jaar minder dan 1850,huur, terwijl zelfs 70.7 be neden een huur van f 500,blijft. Prijsverlaging radio en t.v. Geen risico lopen, bij Gebr. Kunst kopen. BLAUPUNKT-DEALEB Notaris Van der Schrieck, Aardenburg, neemt ontslag Notaris P. G. J. van der Schrieck te Aardenburg zal op 1 september aan staande zijn ambt neerleggen. Bij Koninklijk Besluit is hem met ingang van die datum ontslag verleend. De heer Van der Schrieck was tot 1923 kandidaat-notaris in Breda. Toen werd hij tot notaris in Aardenburg benoemd, waar hij zal blijven wonen. Temeuzcns burgemeester mr. P. H. W. F. Téüegen, heeft vrijdagmorgen de officiële eerste steen gelegd, voor de nieuwe werkplaats voor minder validen aan de Industrieweg. Voorts zijn in het rapport cijfers op genomen over het aantal woonver trekken en andere bijzonderheden over de inrichting. Men komt zelfs aan de weet, dat de meeste Goese bejaarden de ouderwetse kookmetho- den overboord hebben gezet. Van de 249 ondervraagde bejaarden zijn er 24 hulpbehoevend. Weinig hulpbe hoevenden maken gebruik van een deskundige verpleeghulp. Het onder zoek van het Goese gemeentebestuur heeft zich zelfs zo ver uitgestrekt, dat ook gegevens zijn verwerkt in het rapport over de mondelinge en schriftelijke contacten van de bejaar den. Voorts blijkt, dat 53.4 regel matig de kerk bezoekt, 7.6 onre gelmatig en 39 niet. Ruim een vijfde van de bejaarden neemt deel aan verenigingswerk. Financieel is dit echter voor velen een bezwaar. Dertig procent houdt er een liefheb berij op na, maar de samenstellers van het rapport zijn van oordeel, dat dit percentage hoger ligt. Met het toenemen van de leeftijd vermindert het aantal personen,- dat boeken, tijdschriften en dergelijke leest. De aanschaffing van lectuur blijkt voor !e lagere inkomens bezwaarlijk te Er leven ook „bijzondere wensen" bij de Goese bejaarden, zo blijkt nit het rapport. Hieronder wordt ver staan: een bejaard enwoning in het centrum van het land, een rustige ligging van een woning en moderne bejaardenflats Van de 249 ondervraagden zijn er 15 genegen zo spoedig mogelij!: een be- jaardenwoning te betrekken, 40 na verloop van tijd, en 194 zijn er be paald afkerig van. Bijna 80 dus van de Goese bejaarden volgens de steekproeven wil niet in een bejaardentehuis. A.C.Z. te Sluiskil nam ovenbatterij in gebruik De Association Cooperative Zéelan- daise te Sluiskil heeft donderdagach- tend de eerste van twee ovenbatte rijen in gebruik genomen. De offi ciële ingebruikname geschiedde om kwart over elf. Mevrouw Julien, de echtgenote van de directeur, stelde op dat tijdstip een ontstekingsappa raat in werking. De heer Julien hield vervolgens een toespraak. Nadat de erewijn was rondgediend, bezichtigde men de in aanbouw zijnde tweede ovenbatterij. De in gebruik genomen batterij, die 27 ovens telt, was eer der klaar dan aanvankelijk was ver wacht. Na de bezichtiging verliet het gezelschap het fabrieksterrein, waar op de Franse, Belgische en Neder landse driekleuren wapperden, om in hotel „Rotterdam" gezamenlijk de lunch te gebruiken. Prijsverlaging radio en t.v. Geen risico lopen, bij Gebr. Kunst kopen. BLAUPUNKT-DEALEB IN BELANG VAN VERKEER Geen bezwaar van G.S. tegen bouw brandweerkazerne In de vrijdagavond gehouden raads vergadering van Yerseke onder voorzitterschap van burgemeester A. C. Willemsen, werd besloten tot wijziging van de gemeentebegroting 1959 in verband met het ten uit voer brengen van een uitwijkplan op het smalle gedeelte van de Haven- dijk. Met de uitvoering biervan hoopt men een gevaarlijke verkeerssituatie over deze voor het grote verkeer te smalle dijk gedeeltelijk op te lossen. De voorzitter deelde mee, dat van de zijde van G.S. geen bezwaar be staat voor de bouw van een brand weerkazerne. Zodra de financiering hiervan geregeld is, kan met de bouw worden begonnen. In verband met het saneringsplan „Polen" werd besloten tot aankoop van een perceeltje grond aldaar en tot aankoop van het pand Polen no. 20 met de daarbij behorende grond voor 3500. Ten behoeve van het NA VEEL MOEITE EN ZORG Burgemeester Teilegen legde eerste steen Vrijdagmorgen heeft burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen aan de In dustrieweg te Terneüzen officieel de eerste steen gelegd voor de nieuwe werkplaats voor minder validen. Hij deed dit in het bijzijn van een aantal vertegenwoordigers uit de gemeen ten, die bij de stichting Beschutten de Werkplaatsen in midden Zeeuwsch Vlaanderen zijn aangesloten. De secretaris van deze stichting, de heer J. Stenvert, directeur van maatschappelijke zorg te Terneüzen sprak zijn voldoening uit over het feit, dat eindelijk na veel moeite en zorg, vooral op financieel gebied, met de bouw van deze werkplaats kon worden begonnen. In het bijzonder voor de werknemers, die thans in oude gebouwen miserabel zijn gehuis vest, zal dit nieuwe gebouw een grote vooruitgang betekenen. Hij sprak de hoop uit dat het bedrijfsleven in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen volle me dewerking zal verlenen bij het ver strékken van opdrachten, waaraan tot nu toe nog wel eens iets ont brak. Men ziet aldus spreker de werkplaats nog te veel als een in richting waar men terecht kan met opdrachten, die men nergens anders kwijt kan. Na de eerste steenlegging toonde ook mr. Tellegen, die voorzitter is van de stichting, zich verheugd over deze nieuwe werkplaats en in het bij zonder omdat deze in Terneüzen zal verrijzen. Hij benadrukte nog eens de woorden van de secretaris en sprak de wens uit, dat het nieuwe gebouw tot heil mag worden van de mensen, die er hun dagelijkse werkzaamheden in moeten verrichten. De Beschutten de Werkplaats, die in september in gebruik zal worden genomen, zal on der meer aparte afdelingen krijgen voor de timmer-, textiel-, pitriet- en stoelenmattersafdeling en een zak- kenstopperij, terwijl er verder een directie- en een administratiekantoor een grote kantine met keuken, gar derobe. was- en douche-inrichting en een garage komt. doortrekken van de Ten Houtenstraat tot aan de Varkensdijk werd beslo ten tot aankoop van een perceel grond van de familie Sinke. De voor schotvergoeding voor de kleuter school „Eben Haëzer" onderging een wijziging in verband met de inge bruikneming van het nieuwe gebouw. Hierna volgde de vaststelling van de bezoldigingsverordening voor de di recteur van gemeentewerken. Met de stem van de heer J. Koster tegen werd besloten tot aankoop van het pand Kerkplein 2, dat te zijner tijd zal verdwijnen. De vrijkomende grond werd verkócht aan de eigenaar van het bestaande pand, de heer H. P. Filius. Op een in de rondvraag gestelde vraag van de heer J. Koster deelde de voorzit ter mee. dat voor de uitbreiding van' lichtpunten in het bouwplan „Ka- keldans" thans de vergunning bin nengekomen is, zodat hieraan spoe dig kan worden begonnen. De heer C. Pekaar zag gaarne trottoirs aan gelegd in de Noordzandstraat. De voorzitter vreesde echter, dat de straten hier te smal voor waren; men zal met de directeur van ge meentewerken overleggen wat hier aan te doen is. De heer J. 3. de Koeijer vroeg of er ook contact is opgenomen met het provinciaal be stuur over verbetering van de Mo lenpolderdijk. Hij achtte dit zeer ur gent. De voorzitter zal dit nogmaals oespreken. Een positief antwoord kon de voorzitter niet geven op een vraag van mejuffrouw A. J. Oom wanneer aan de sanering van „Po len" ka.n worden begonnen. De heer P. J. de Leeuw vestigde de aandacht van B. en W. op de toestand van de sloot aan de Molenpolderweg en vroeg naar de mogelijkheid tot dem pen. Wethouder D. van Boven zei dat de opzichter van het Polderbestuur de ze taak in onderzoek heeft. Binnen kort zal hierover een rapport ver schijnen. Voor hel'tere Baby-huidje Uitbreidingsplan in raad Hulst aanvaard Na een zeer uitvoerige discussie heeft de gemeenteraad van Hulst vrijdagavond met negen tegen één stem het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het uitbreidingsplan in onderdelen (Noord) aangenomen. Ook het voorstel om de binnenvest te doen bevissen, bracht de nodige tongen in beweging. Uiteindelijk werd dit voorstel met 64 stemmen aanvaard. Voorts werd nog het voor stel aangenomen om de winkels op zondag open te stellen van 12 tot 18 uur. Subsidie voor „Zeeland-Vakantieland" Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer stellen B. en W. van Vlissingen de raad voor, evenals vo rig jaar, een subsidie van f 1200 te verlenen voor de uitgifte van het propagandablad „Zeeland Vakantie land". Voor dit bedrag zullen zes pa gina's van dit door de vereniging uit te geven blad kunnen worden be stemd voor mededelingen over Vlis singen. Geslaagd Aan de Nederlandse katholieke schil dersschool te Boxtel slaagde de heer A. E. F. de Pauw te Hoofdplaat voor het diploma „meester schilder". Slot van pag 3 alle oprechte vereerders van Onzen Heere Jezus Christus, welke in de uitbreiding van Zijn Koninkrijk be langstellen". Dit N.Z.G, wilde een zelfstandige organisatie zijn naast de kerk. Daarin had men niet veel ver trouwen. Maar die „godsdienstminnende land- genooten" gingen in de eerste helft van de 19e eeuw nogal uit elkaar lo pen. Afscheiding, Réveil, Modemis me, om de drie voornaamste maar te noemen, hebben gezorgd dat de een heid ln het N.Z.G. verloren ging en zo zien we rondom 1850 een heleboel zendingsverenigingen ontstaan. Hier bij moet ook nog worden gezegd, dat er behalve de richtingsstrijd, die aan leiding was tot verdeeldheid en split sing, er ook een steeds toenemende zendingsbelangstelling in ons land kwam en dat men andere wegen zocht om zending te drijven dan het N.Z.G. had bewandeld. In deze jaren hebben de doopsgezinden hun eigen vereniging gesticht. In Batavia werd het Genootschap van In- en Uitwen dige Zending opgericht. Uit de op wekkingsbeweging van ds. Wittevecn te Brmelo kwam voort de Ermelo' sche Zending. De Salatiga-Zending en het Java-Comité ontstonden even eens in deze jaren. In 1858 werd de Ned. Zendings Vereniging' opgericht, waarvan de stichter zich al spoedig bij de Darbisten aansloot. En als laatste in deze vijftiger jaren werd de U.Z.V. opgericht. Men wilde hier, zoals reeds aangehaald, een genoeg zame waarborg tegen afwijken van de belijdenis, die men voor ogen zag in het N.Z.G. en eveneens wilde men op z'n hoede zijn voor stromingen van sektarische aard, zoals in de N. Z.V. openbaar werden en zo heeft men in Utrecht een eigen zendings vereniging gesticht van heel eigen vorm, „met veel warmte, maar met weinig organisatie". Opleiding Het eerste wat men nodig had was een eigen opleiding. En toen deze gesticht was, kwam de vraag op wel ke mensen men. daar zou moeten op leiden. De gedachte om theologen daarvoor te bestemmen, lag toen nog ver. Dichterbij lag om oprechte chris tenen uit te zenden, die op de zen dingsterreinen hun eigen ambacht zouden uitoefenen en zo in hun on derhoud zouden voorzien. Was dit ook niet de gedachte van de bekende O. G. Heldring uit Hemmen, toen hij „De Christen Werkman" oprichtte en was „De Ermelo'sche Zending" niet vervuld van dezelfde gedachte Zo is men ook bij de U.Z.V. begonnen en zo heeft men bijvoorbeeld ook een schoenmaker opgeleid en uitgezon den, er niet aan denkende, dat aldaar te weinig mensen met schoenen rond liepen, zodat deze zendeling met zijn ambacht moeilijk zelf zijn brood zou kunnen verdienen. Maar het merk waardige is dat, hoewel men hele maal teruggekeerd is van de gedach ten van „De Christen Werkman", deze kerels heel wat hebben gepres teerd, waaraan we nu alleen maar met dankbaarheid terugdenken. Er zijn er bij geweest voor wie het ginds te zwaar werd, maar er zijn er ook geweest die baanbrekend werk heb ben verricht. De U.Z.V. is één van de eerste zen dingsverenigingen geweest, die be sefte dat de opleiding een andere moest zijn en dat een betere oplei ding alleen maar gemeenschappelijk kon geschieden. Zo heeft liet bestuur in 1905 besloten haar opleiding te verbinden met die van het NlZ.G. De Ned. Zendingsschool werd ge sticht, die in 1917 van Rotterdam naar Oegstgeest is overgebracht. Pas in 1919 trad dc U.Z.V. met haar eigen opleiding toe. En vanuit de kringen van dc U.Z.V. is ook de gedachte naar voren gekomen dat men op de zendingsterreinen zelf samenwerking moest zoeken. Uit al deze samenwer king is het Zendingsbureau der Sa menwerkende Corporaties geboren, dat weer de wegbereider is geweest om een nauwer verband te scheppen met dc kerk. Na de Tweede Wereld oorlog is het zendingswerk opgeno men in kerkelijk verband, zodat we nu kunnen zeggen „Oegstgeest is het zendingswerk van de Nederlands Hervormde Kerk. H. Een paar honderd kinderen, gewa pend met alle mogelijke modellen waterpistolen hadden het vrijdag op burgemeester mr. J. J. Versluys van Oud-Vossemeer gemunt. In groepjes stroopten zij de straten en stegen van het dorp af en verscholen zich achter heggen en strniken. Nauwe lijks had de dorpsomroeper Cent Niemandsverdriet de proclamatie voorgelezen, waarbij de jacht op de burgemeester „gewettigd" was, of de jeugdige bende trok zich samen om het gemeentehuis. Klaar om te var ren! „Munitie" was er voldoende, want het had juist geregend. Daar de burge meester zich aanvankelijk niet liet zien, namen ze maar „doodonschul dig" inwoners onder schot. Zo storm den ze door de straten van Oud-Vos semeer naar de woning van burge meester Versluys aan de Koentjes- weg. Daar legden zij zich in hinder laag, achter struiken in de tuin, achter bomen en op het dak van de schuur. Eindelijk werd het geduld van de jagers beloond. De achterdeur van de burgemeesterlijke woning opende zich en daar verscheen een moedige mr. Versluys, die kennelijk meende, dat „even haar de schuur" wel was toegestaan. Hij had echter buiten de jeugd gerekend. Zijn bewa kers renden onder oorverdovend ge schreeuw op hem toe en spoten hem heel oneerbiedig van onder tot boven nat. IJ lings trok de burgemeester zich terug en met veel moeite en waarschijnlijk zonder één droge draad nog aan het lichaam wist de belaagde zich weer in veiligheid te stellen. De burgemeester heeft het die dag bij deze ene poging gelaten. De bewaking was perfect! Onge stoord kon Oud-Vossemeer het ju bileumfeest van zijn burgemeester voorbereiden. Daling geldelijke omzet veiling „Zeeuwsch- Vlaanderen" De coöperatieve vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen G.A." te Ter- neuzen heeft haar jaarverslag over 1958 gepubliceerd. Daaruit blijkt on der meer, dat de' geldelijke omzet in het verslagjaar duidelijk is terug gelopen;fvergeleken bij 1957. De aan voer in kilogrammen gerekend, be woog zich in het algemeen in stij gende lijn, doch het ongunstige prijs niveau, zowel in de groente- als in de fruitsector, is verantwoordelijk voor de lagere geldelijke omzet. Over de laatste drie jaren zijn de omzet cij fers: 1956. 1.047.843; 1957: 1.256.353; 1958: 1.039.904. Ook het verslag van de raad van com missarissen gewaagt van een gesta dige groei van de veiling. De z.g. „stille tijd" op de veiling is belang rijk verkort door het gereedkomen van het koelhuis en de toenemende aanvoer van vroege aardbeien. Door de uitbreiding van klein- en hard fruit verwacht men een toenemende vernoging van de omzet in de eerst volgende jaren. Op de algemene le denvergadering. die zal worden ge houden op vrijdag 17 april a.s. in café „Du Commerce" te Terneüzen zal onder meer worden voorgesteld de contributie voor 1959 te bepalen op 15 en de veilingprovisie vast te stellen op 5% voor leden en 8% voor niet-leden. Daar de samenwer king met de veiling Krabbendijke en omgeving onmisbaar is voor een goe de afzet van produkten, in het bij zonder van fruit, zal van de leden machtiging worden gevraagd deze samenwerking te continueren. Vier aftredende bestuursleden stellen zich herkiesbaar. De heer C. Carpentier, commissaris, is volgens de statuten niet herkiesbaar. Het netto batig sal do van 1758,18 zal, behoudens goedkeuring van de vergadering, worden toegevoegd aan de reserve. Het ledental van de veilingvereni ging sieeg in 1958 van 122 tot 150. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 18