Mitsjiko Sjoda thans echtgenote van Japanse kroonprins Akihito KLANKBORD Utrechtse Zendings Vereniging een eeuw geleden gesticht NEDERLANDSE VLIEGERS RAAK TEN ELKAAR BOVEN LAS VEGAS HOLBEWONER GEËMIGREERD ZATERDAG 11 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkloze gooide steen naar het rijtuig van jonge paar Kroonprins Akihito van Japan is vrijdagmorgen in het huwelijk getreden met. de miljonairsdochter Mitsjiko Sjoda. De plechtigheid, bekroning van een romance die twee jaar geleden begon op een tennisbaan, had plaats in het heilige der heiligen van het keizerlijk paleis, waar bruid en bruide gom na het ontvangen van een tak van de heilige sakaiboom en na de keizerlijke voorouders in kennis te hebben gesteld van hun huwelijk en hun voornemen om, liefde, vreugde en leed te delen, dronken van de nationale drank sake. In het heiligdom waren slechts de Sjinto hogepriester Osanaga Kanjori en zes andere ceremonïarii met het bruidspaar aanwezig. Er omheen be vonden zich 970 gasten onder wie de families van bruid en bruidegom (be halve de keizer en de keizerin), leden van de regering en het parlement, en ook voor het eerst in de geschiedenis een buitenlandse, de Amerikaanse oud-gouvernante van de kroonprins, mevrouw Elizabeth Vining. Eveneens voor het eerst in de geschiedenis mocht de pers aanwezig zijn: twee Amerikanen, een Fransman en veer tien Japanners. Keizer Hirohito en keizerin Nagako waren in overeenstemming met de traditie niet bij het huwelijk aanwe zig. Zij volgden hetgeen de Japanse televisie van de plechtigheid uitzond. Akihito was gekleed in een ioijd ge waad van oranje zijde en Mitsjiko, droeg onder een cape van rood da mast met. een sleep van drie meter twaalf zijden kimono's, een gewicht van vijftien kilogram. Haar hoofd was gedekt door een zwarte pruik, gemaakt van menselijk haar, van tivee meter lengte. Het kleden en kappen had meer dan twee- en een half uur in beslag genomen. Na de plechtigheid werd Mitsjiko opnieuw gekapt en gekleed. De moderne mode verving de middel eeuwse japon. De bruid verscheen in een „creatie" van het modehuis Dior, een gedecolleteerde witte avondjapon waaroverheen de oran je sjerp van de kroonorde, die de keizer haar had doen toekomen. In heur haren droeg zij een paaiien diadeem, een geschenk van de kei zerin. 's Middags hebben keizer Hirohito en zijn gemalin het jonge paar in au diëntie ontvangen in een grote zaal van het gebouw dat aan de ingang van de „verboden stad" staat. Na enige diepe buigingen werden enige woorden gewisseld en een beker wijn gedronken, waarna het keizerlijke paai* zich weer terugtrok. Daarna reed het jonge paar, toege juicht door tienduizenden, in een met zes paarden bespannen koets, vooraf gegaan door een heraut en een stand aarddrager van de kroonprins, naar het prinselijk paleis. Meer dan een half miljoen geestdrif tige Japanners sloegen de stoet op zijn acht kilometer lange weg gade. De prins en de prinses zaten in een rijtuig dat begeleid werd door leden van de keizerlijke garde. De stoet had zich nauwelijks in be weging gezet, of er deed zich een in cident voor. Een negentienjarige werkloze jongeman wierp een steen naar het rijtuig en trachtte zich er aan vast te klemmen. De jongeman werd gearresteerd. Hij zei tot de po litie dat het keizerlijke stelsel afge schaft is en dat hij de prins en de prinses uit het rijtuig had willen trekken. Wijziging in waterstaatswet in voorbereiding In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer geeft minister Van Aartsen een overzicht van wetten, die voor zijn departement in voor bereiding zijn. Daarbij zijn een wij ziging van de waterstaatswet 1900 betreffende de bevoegdheden van ho ger gezag bij dringend of dreigend gevaar voor dijkbreuk en overstro ming, een bïnnenschepenwet en een binnenschepenongevallenwet, een wetsontwerp gevaarlijke stoffen en een wet tot wijziging van de wet van 1936, die een aantal voorzienin gen op het gebied van luchtvervoer geeft. De minister herhaalt in deze memo rie, dat de behandeling van het voor stel tot verhoging van de tarieven voor ongeregeld vervoer te water (binnenvaart) zoveel mogelijk wordt bespoedigd. Kernen (Slot van pag. 1) ling overal gunstige resultaten zal afwerpen. Vandaar ook, dat de minis ter het voorbehoud maakt, intiien no dig, tot aanwijzing van andere kër- nen over te gaan. Er zal dus hard gewerkt moeten worden Maar wel is zeker, dat deze rege ling. indien zij op een daadwerkelij ke, ja daadkrachtige manier wordt gebruikt, vele kansen biedt. Bouwnij verheid, middenstand, sociaal-cultü- ïele sectoren, om er enkele te noe men, zij hebben er alle profijt van wanneer deze nieuwe politiek slaagt. De aanwijzing van vier Zeeuwse ont wikkelingskernen legt derhalve aan de Zeeuwse bestuurderen een grote taak op. Men onderschatte dit niet Tenslotte nog dit. Zeeland passeert in meer dan één opzicht een grenspaal-in-de-tijd. Er komt een Deltaplan tot stand, er worden ont wikkelingsmaatregelen genomen, die leiden tot een sterke versnelling van een reeds begonnen ontwikkeling. Het is wat versleten te spreken van een „dynamische tijd", maar toch is het duidelijk dat een ontwikkeling, die eeuwenlang zonder schokken verliep, thans door allerlei maatregelen wordt verhaast. Het is een dankbare taak aan de opbouw van dit Zeeland mee te werken. Laat Zeeland dit werk eensgezind en zelfbewust ter hand ne men WAT ZE ZEGGEN. De beroemde Franse schrijver Albert Camus: „De vrede is het hoogste goed op aarde, maar niet de vrede tot elke prijs". President Eisenhower: „Wij moeten ons in de komende jaren eraan wen nen, dat we in een wereld leven waar spanning en wedijver tussen de vrije naties en de Sowjets tot de dagelijk se ervaringen behoren". GERECHTVAARDIGD. De politie van Toledo achtte zich gerechtigd om op grond van de bepalingen betref fende „verdacht uitziende personen" op te treden toen een jonge man werd opgemerkt die rubberhandschoenen droeg, wiens gelaat was bedekt met een rood masker en uit wiens broeks pijp een revolver viel. Oude liefde roest niet „Oude liefde roest niet". Sicilië maakte er dezer dagen een duide lijk voorbeeld van mee. Twee oud jes van 74 jaar die hun jeugdlief de voor elkaar nimmer uitgespro ken maar niettemin wel bemerkt hadden, hebben tenslotte na een scheiding van vijftig jaar de moed gevonden elkaar hun liefde te be kennen. De tuinman Vincento la Rosa had de schone Flavia Pantano enkele jaren na de eeuwwisseling voor het eerst gezien bij het uitgaan van de kerk in hun dorpje Lingu- aglossa. De liefde op het eerste gezicht was terstond wederzijds. Maar de Siciliaanse zeden ston den de beide geliefden niet toe elkaar dit te bekennen. Vincento bleef in zijn tuin en Flavia in haar keuken. Zij zagen elkaar maar zelden en dan nog altijd in het openbaar in het dorp. Vincen to kreeg echter een baan in het noorden en vertrok, maar Flavia bleef in het dorp achter. Ze wacht te lang op haar tuinmanNa vijftig jaar kwam deze pas in zijn geboortedorp terug en toen von den Vincento en Flavia elkaar eindelijk. Hand in hand vluchtten ze de geurende maquis in om hun late vereniging nog een roman tisch tintje te geven en de jonge veiiiefden van Sicilië na te volgen die naar 's lands wijs hun aan bedene schaken als de ouders zich tegen hun omgang verzetten. De Amerikaanse „Aero-jet Corpora tion" heeft bekendgemaakt, dat zij een straalmotor heeft gebouwd, waarmee de snelheid van watervliegtuigen met ten minste 75 procent kan worden verhoogd. Voor schepen zou de snelheid In theorie onbeperkt worden. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Eén koos schietstoel; andere maakte een noodlanding Donderdag is een ongeluk ge beurd met twee vliegers van de Koninklijke Luchtmacht in de buurt van Las Vegas in Neva da (V.S.). Beide vliegers zijn ongedeerd. Tijdens een oefenvluchfc van het" uit vier piloten bestaande kunstvlieg team van de Nederlandse Koninklij ke Luchtmacht dat was uitgenodigd om op 15 april a.s. te Las Vegas deel te nemen aan de demonstraties die daar zullen worden gehouden tijdens het eerste „World congress of flight" zijn de toestellen van de linkervleu gelman van de groep, de 31-jarige kapitein-vlieger Peter van der Meu- len Ivunee, en van de vierde man, eerste luitenant-vlieger Robert M. Veenliuysen, met elkaar in aanra king gekomen. De aanraking was van dien aard dat de heer Veenliuysen zich genood zaakt zag zijn van de Amerikaanse luchtmacht geleende „Thunder- streak" met de schietstoel tc verla ten. Hij is hehouden aan de grond gekomen en ongedeerd. Kapitein-vlie ger Van der Meulen Kunee slaagde erin de hem ter beschikking gestelde „Thunderstreak" met een noodlan ding aan de grond te zetten. Ook hij is ongedeerd. De groep van vier vliegers van de Nederlandse Koninklijke Lucht macht die door de leiding van het congres is uitgenodigd in Las Ve gas demonstraties te geven, be- Er was eens een kleuterklasje in Rome, dat op een gemoedelijk mo ment naar een sprookje luisterde.... ofwel: de kleine wereldachteraan zicht.... staat uit de 28-jarige comman dant, kapitein-vlieger Hendrik N. Themmen uit Groningen, de rech tervleugelman, de 25-jarige eerste luitenant-vlieger Theodorus G. Groothoff uit Ede én de vliegers Van der Meulen Kunee uit Am sterdam en Veenhuysen uit AI- phen aan de Rijn. Allen maken deel uit van een groep '„Thunder- streak"-vliegers van de vliegbasis Volkel, welke het vorige jaar kampioen van Nederland werd in de wedstrijd kunstvliegen voor formaties van de Koninklijke Luchtmacht. De groep won dat jaar tevens de eerste prijs in de competitie kunstvliegen van lucht machten der Navo. Veranderend Japan Die schone Miillerin". Met deze titel van een van Schuberts liederenseries dulden veel Ja- panners de 24-jarige Mitsjiko Sjoda aan, de schone die gisteren met veel i vertoon in het huwelijk trad met Ja pans kroonprins Akihito. Met die Schubertaanse titel bedoelt men dan meteen de afkomst aan te duiden van de eerste toekomstige keizerin in de meer dan 2600 jaren oude Ja panse geschiedenis die niet uit adel lijke kringen afkomstig is. Overi gens moet men het verschil in af komst van man en vrouw in dit hu welijk ook weer niet overdrijven. Vader Sjoda is niet zo maar een mo lenaar, maar een bijzonder rijke meelfabrikant, een van de machti gen die in belangrijke mate hebben bijgedragen tot de na-oorlogse ont wikkeling welke hier net als in Duitsland op een soortement econo misch wonder uitliep. Maar toch: een eeuwenoude traditie is gebroken: een „burgermeisje" verwisselde haur ouderlijke, bepaald niet indrukwek kende huis gisteren voor het paleis van de kroonprins. En wie zou het de Japanners kwalijk nemen dat zij de romance nog romantischer maken dan zij al is? Dat zij zich in hevige mate met deze ontwikkeling in de hoogste regio nen vereenzelvigen, bleek niet alleen uit de belangstelling langs de weg die de bruidsstoet ging, maar ook uit het feit dat niet minder dan 120.000 andere Japanners deze dag hadden uitgekozen om scheep te gaan in de huwelijksboot. Britse soldaat in Sennelager beschoten Een woordvoerder van het Britse Rijnleger heeft medegedeeld dat een ■Britse soldaat, die met zijn eenheid aan oefeningen in het gebied van Sennelager, ten zuid-westen van Han nover, deelnam, donderdagavond door een Duitse boer is beschoten en in zijn arm gewond. Dit geschiedde, toen een konvooi van twintig Britse vrachtwagens bij de avondoefening verdwaalde en op een boerenerf te recht kwam. De bevelhebber van het Britse kon vooi reed, toen dit gebeurde in een jeep achter zijn vrachtwagens aan. Nadat het eerste schot was gevallen, liet hij het konvooi keer maken en nam plaats in de voorste wagen. Daarna liet de commandant de gro te lichten aandoen, waarop prompt weer werd geschoten. En dit twee de schot, evenals het eerste gelost uit een automatisch pistool, verwond de de Britse soldaat. De Britse bevelhebber zond een bood- Een beeld van het hmoelijk tussen de Japanse kroonprins Akihito en Mitsjiko Sjoda in Tokio. Voor de huwelijksplechtigheid po seerde het jonge paar voor de foto grafen, de bruid draagt hier de eer ste „orde" van de Heilige Kroon. schap naar de Duitse politie. Toen deze ter plaatse was, begaf hij zich, in hun gezelschap naar de boerderij. Z ijwerden te woord gestaan door de 27-jarige Gerhard Welschon, die toe gaf tweemaal te hebben geschoten, omdat de Britse militaire vracht auto's over het erf van de boerderij waren gereden. De Britse commandant verzocht de Duitse politiemannen daarop Wel schon, wegens „poging tot moord op een Britse militair", te arresteren. Zij weigerden dit eerst, waarop de commandant verklaarde in dat ge val de boerderij met zijn manschap pen omsingeld te zullen houden, tot dat de Duitser in arrest was gesteld. Tenslotte werd Welschon door de Duitse politie gearresteerd. Hij is vrijdag weer op vrije voeten gesteld. STEMMEN UIT DE KERKEN Organisatie, welke bijzondere plaats heeft ingenomen Op maandag 13 april zal het 100 jaar geleden zijn dat de Utrechtse Zen dings Vereniging (U.Z.V.) werd opgericht. Dit feit zal op die dag in de Domkerk van haar geboorteplaats worden herdacht. Rondom deze herden king is zo het een en ander gepubliceerd, wat ons nieuwsgierig maakte om iets meer te weten over de oorzaken van haar ontstaan en over de taak die zij vervuld heeft in het zendingsleven van ons land. De U.Z.V. heeft te midden van de vele zendingsverenigingen waarover ons land be schikte, een eigen plaats ingenomen en niet het minst aan haar is het te danken, dat we tegenwoordig in Oegstgeest een samenbundeling van het zendingswerk hebben, voor zover het uitgaat van de Nederlands Her vormde Kerk, ja, dat het werk van de zending officieel een stuk werk van deze kerk geworden is en onder de Raad voor de Zending valt. Het was dan op de 13e april van het jaar 1859 dat er te Utrecht een aan tal mannen bijeenkwam, die besloten een eigen zendingsvereniging te stichten. Dat waren enkele predikan ten uit de aloude bisschopsstad, een paar anderen aldaar woonachtig en voorts enkele leden van de adel uit die provincie. Men heeft toen een klein comité gevormd van mannen „op wien men rekenen kon in alle belangrijke aangelegenheden, die bij het zendingswerk aan de orde kwa men". Het was de bedoeling van dit kleine comité om zichzelf aan te vul len en om alle dingen zelf in handen te houden. Men wilde niets weten van een vereniging die afdelingen had en leden die invloed zouden kun nen uitoefenen. Wel wenste men een brede kring van vrienden en-belang stellenden. Maar in geen geval zou den deze het bestuur mogen contro leren en ter verantwoording roepen. Voor onze democratische tijd was het dus een nogal eigenaardig ge val. Het eerste bestuur verklaarde „Gnze hoofdgedachte is dat scherpe formuleering van belijdenis der waar heid geen genoegzamen waarborg te gen afwijking oplevert. Wij hebben gemeend dien waarborg te moeten zoeken in de wijze van verkiezing der leden des Bestuurs. Wij dachten, dat het zekerste middel om de rich ting, welke de groote waarheden, door alle eeuwen in de Christelijke kerk en bepaaldelijk door alle kerken der Hervorming beleden vasthoudt, en waarin wij wenschen voort te gaan, te bewaren, in verkiezing door het Bestuur zelf moest worden ge zocht". Stromingen We zitten met de oprichting van de U.Z.V. midden in de stromin gen die kerkelijk Nederland 100 jaar geleden beroerden. Gedurende de eerste helft van de 19e eeuw was het Nederl. Zendeling Ge nootschap (N.Z.G.) de enige zen dingscorporatie die men in ons land kende. Het was opgericht in 1797 te Rotterdam. Dit genoot schap was helemaal niet kerkelijk. Mensen uit verschillende keiüïen werkten tezamen. Het fundamen tele beginsel was „den heidenen alleen te zenden het heerlijk Evan gelie van den hooggeloofden God en het den bekeerden over te Ia- ten dien kerkelijken vorm bij zich in te voeren, dien hun het meest met Gods woord overeenkomstig zou voorkomen". Dit genootschap richtte zich tot de „godsdienstminnende landgenooten". Zij deed dit in een „aanspraak aan (Zie slot pag. 4 kol. 4) onder twijfel kan men bruiloft zien als e< van de ontwikkeling in demo deze symbool cratische geest die zich in de na oorlogse periode in Japan voltrekt. Die ontwikkeling werd officieel in geluid met de nieuwjaarsboodschap die de keizer in 1946 tot het volk richtte. Hij zwoer daarbij zijn god delijke afkomst af en verklaarde ge woon mens te zijn. Voor zover de hofhouding haar dat toelaat, zal prinses Mitsjiko, vooral wanneer zij straks keizerin is, die democratise ring ook in de toekomst stimuleren. Niet zonder reden zien veel Japanse vrouwen in haar ook een voortrek ster op het punt van de emancipa tie. Moeilijk kan men zich van deze jonge vrouw, die haar kroonprins bij de allereerste kennismaking op het tennisveld in het zand liet bijten, voorstellen dat zij zich geheel en aL op de achtergrond zou laten stel len, en volgens de eeuwenoude Ja panse vrouwentraditie diepe buigin gen bij de thuiskomst van haar man. E igenlijk zou men kunnen zeg gen, dat al deze ontwikkelingen laten zien, hoezeer er door Ja pan een (bevrijdende) westerse wind waait. Hoezeer de westerse invloed om zich heen gegrepen heeft, blijkt trouwens ook al uit die aan Schu bert ontleende bijnaam voor het mooie molenarinnetje. Mitsjiko werd opgevoed aan de Heilig-Hartschool te Tokio, een instituut met een bij zonder goede reputatie, dat onder leiding staat van een Franse r.-k. zusterorde. Zij „emancipeerde" er enthousiast tioor voortdurend aan mondigheid te winnen en b.v. presi dente van de leerlingenvereniging te worden. Ook de prins stond bij zijn opleiding onder westerse invloed: een der buitenlandse eregaéten was gisteren immers zijn Amerikaanse oud-gouvernante, Elizabeth Gray Vining, die hem voorbereidde op de rol van constitutioneel monarch naar Engels model en ertoe bijdroeg dat zijn verhouding tot het volk er een van een mens onder de mensen is. Akihito's bruiloft symboliseerde zo op hoog niveau de na oorlogse sociale ontwikkeling in Japan, die op elk niveau merkbaar is. Dat Japan op de drempel van twee werelden staat, werd ook dui delijk gedemonstreed door het ver schil in gewaad, 's morgens en 's middags. Bij de officiële huwelijks voltrekking in de ochtenduren torste de bruid het 25 pond wegende ge waad dat ook haar schoonmoeder en schoonzuster bij haar huwelijk droegen en dat uit zeven zijden on derkleden en vijf zijden opperkleden bestaat. Maar bij de verdere plech tigheden was zij getooid in een crea tie van het Parijse Huis Dior Men kan daarbij helaas moeilijk aannemen, dat er voor het bruids paar nu een periode van louter on gedwongen geluk aanbreekt. Juist omdat zij zich „op een drempel" be vinden, zullen zij nog wel eens het hoofd stoten tegen de tralies van een omgeving die ook in het westen en van doorluchte zijde wel als een „kooi" is aangeduid. N.A.M. zal deze zomer boren m de Noordzee De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij bevestigt dat zij er naar streeft, nog deze zomer een boring in de Noordzee te slaan enkele kilo meters buiten de kust. tussen Mon ster en Kijkduin. De plaats zal binnenkort door het Loodswezen worden aangegeven met een merkboei. Men kan niet verwach ten dat de boring voor begin juni zal aanvangen. De politie te Rotterdam vraagt zich af wie de bewoner is van het hol, dat vrijdag werd ontdekt op een open terrein aan de Oldengaarde in Rot terdam-zuid. Een agent, die over de kale vlakte wandelde, zag opeens aan zijn voeten een luikje, dat van een slot was voorzien. De plantsoenendienst werd er bijgehaald. Het slot werd verbroken, het luikje weggehaald en toen zag men een trapje naar beneden, keurig in klei uitgestoken. Het gezelschap ging naar beneden en kwam in een hol van vijf bij zes meter met een hoogte van twee meter. De zoldering bestond, zo bleek bij □ader onderzoek, uit golfplaten, zeil, matten en een kleilaag van 60 cm, alles zeer soliede met palen gestut. Aan de wanden hingen kleden en de vloer was van matten voorzien. De inventaris bestond uit een kermisbed, een stoel, een teil, emnlers, kranten en tijdschriften, maar er was niemand om de gasten te verwelkomen. HET BEGON OP EEN TENNISBAAN Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17