mmom Scheepsbouw neemt grote plaats in op technische voorjaarsbeurs Prins Akihito van Japan trouwt vandaag met Mitsjiko Sjoda VRIJDAG 10 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Voor t.v. speelden beroepsacteurs voor bruid en bruidegom Vooruitlopend op de officiële plechtigheden van vandaag bij het huwelijk van kroonprins Akiliito en Mitsjiko Sjoda, heeft de Japanse televisie reeds een uitzending gegeven van de eigenlijke,, besloten godsdienstige plechtig heid der huwelijkssluitingwaarbij beroepsacteurs de rollenvan de kroonprins en zijn bruid speelden. Deze uitbeelding geschiedde in een pre cies nagebootst interieur van het Sjinto-hèüigdoni Kasjikodokorodat aan de zonnegodin Amaterasoe is toegewijd. De godsdienstige huwelijksplechtigheid wordt in het bijzonder gekarakte riseerd door de grote tegenstelling tussen de rijkdom van entourage en ge waden en de eenvoud der handelingen die zeer plechtig en langzaam wor den verricht. Eerst verscheen de „grote priester"; in wit gewaad, met paardeharen hoofdbedekking en als het ware voorlsohuivehd op zijn witte schoei sel, op het televisiescherm. Daarna de „prins", met gerechte borst en een pluim op zijn hoofddeksel, ge volgd door een slippedrager en een zwaarddrager. Deze groep ging het voorportaal' van de tempel binnen waar men een soort van bank met vaatwerk voor het plengoffer en een papieren scherm kon zien staan. Twee geknielde priesters hielden het zijden gordijn tussen het voorpor taal en het heiligdom op zij. De prins trad het eerst het heiligdom binnen gevolgd door de zich op hun knieën voortbewegende slippe- en zwaard drager. De prins nam plaats op een dikke stromat, het gelaat gekeerd naar het „heilige der heiligen" dat door een bamboescherm aan het ge zicht was onttrokken. Pas daarna arriveerde de stoet van de bruid, ook geleid door een priester. De twee sleepdragers van de bruid bewogen zich ook op de knieën in het heiligdom voort. De bruid nam ter linkerzijde van de prins op de stromat plaats. Vervolgens kwam de plechtigheid van de aanbieding der lauwertakken. De „grote priester" bracht, op de knieën, een talc aan de prins die deze zonder te beweger, horizontaal in de hand nam. De bruid werdeen ande re tak aangeboden. Daarna strekte de prins zich tot viermaal toe op de vloer uit voor het heilige der heiligen terwijl de bruid en de priester onbe weeglijk bleven. De lauwertalcken werden dan door de „grote priester" binnen in het heiligdom geplaatst. INBRAAK I. Een onderzoek naar een serie inbraken in Iola (V.S.) eindig de met de arrestatie van dr. Ralph Wiley, dorpsdokter, die bij het ver hoor verklaarde dat hij antiquiteiten van patiënten verzamelde om een museum te stichten. INBRAAK II. Hevig geschrokken kwam mevrouw V. uit Apeldoorn bij de politie vertellen dat er bij haar was ingebroken. Merkwaardig ge noeg miste zij helemaal niets en de dader had geen ravage achtergelaten. De sporen van de inbraak waren ech ter duidelijk te zien. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Inder daad. de inbreker moest over het kolenhok via een plat dak en een raam zijn binnengekomen. Hierna had hij de woning weer netjes ver laten, zonder kasten of laden over hoop te halen. Pas 's middags kwam er opheldering in de zaak. toen de heer des huizes kwam. Hij had name lijk bij zichzelf ingebroken. De man was 's morgens vroeg weggegaan, maar was. toen hij in de auto zat. tot de ontdekking gekomen, dat hij zijn rijbewijs en zijn sleutels had verge ten. Om zijn vrouw in de vroege mor gen niet te storen, was hij maar over het dak geklommen en zo het huis binnen gekomen. Dat er niets werd gemist na de inbraak, klopte natuur lijk wel. Alleen de sleutels en het rij bewijs had hij meegenomen, De prins las een korte formule op waarin hij beloofde zijn plichten als afstammeling van de zonnegodin en als kroonprins te zullen vervullen „tot aan het einde van zeeën en oce anen". De prins verliet achteruitlopend als eerste het heiligdom. De bruid volg de hem op dezelfde wijze. Beiden gingen zij op een andere mat, in het voorportaal, zitten waarbij zij voor het eerst gedurende de plechtigheid elkander aankeken. De priester nam een withouten blad met een aarden kom erop en bracht die, op de knie ën, naar de prins tei'wijl een andere priester naar voren kwam met een kan „sake" en daarvan in de kom goot. Nog steeds vrijwel zonder zich ove rigens te bewegen bracht de prins de kom aan zijn lippen en dronk er van. Dezelfde handelingen herhaal den zich met. een ander drinkstel voor de prinses en daarmede was de hu welijksplechtigheid geëindigd. In de nacht van woensdag op don derdag werd met een snijbrander de kluisdeur van de Coöp. aan- en ver koopvereniging te Wemeldinge ge forceerd, waarna een geldbedrag van ca. f JföÓO werd ontvreemd. De foto laat duidelijk zien hoe de dader(s) „vakkundig" het slot hebben verwij derd. Foto P.Z.C.) De eigenlijke huwelijksvoltrekking van kroonprins Akihito en Mitsiko Shoda vindt plaats in de tempel van het paleis in Tokio, in de Kensjo, welke beschouwd wordt als de meest heilige plaats in het land. De televisie zal alle plechtigheden uitzenden, behalve de „voltrekking". Hiervoor in de plaats zullen acteurs voor de camera's een reconstructie geven. Foto: de generale repetitie van de geheime huwelijksvoltrekking door televisie-acteurs. De hogepriester op z"n knieën voor het bruidspaar. Overleg over uniform posttarief voor E.E.G. Tussen de postadministraties van de zes E.E.G.-landen wordt overleg ge pleegd om te komen tot een uniform posttarief tegen uniforme voorwaar den binnen de zes landen. Model staat min of meer het Bene- lux-tarief met de daarbij behorende voorwaarden. Voor het bedrijfsleven, dat ongeveer tweederde deel van het postverkeer onderhoudt, zou naar de mening van deskundigen veel voor deel aan een E.E.G.-tarief verbonden zijn. Er wordt voorts naar gestreefd het telefonisch en telex-telegrafisch verkeer tussen althans de voornaam ste centra der zes landen zo snel mogelijk te automatiseren. Deen commandant NAVO-luchtmacht De opperbevelhebber van de Navo- strijdkrachten in Europa, generaal Norstad, heeft luitenant-generaal Tage Andersen, de bevelhebber van de Deense luchtmacht, benoemd tot hoofd van de N.A.V.O.-luchtstrijd- krachten in Noord-Europa, als op volger van de Amerikaanse generaal Norman Sillin. Generaal Andersen zal begin juli zijn taak aanvaarden. In de Catharinapolder onder Axel iverd donderdagmorgen in een langs de weg lopende sloot het verkoolde lichaam van een jonge vrouw gevon den. De foto geeft de plaats van het misdrijf aan. Duidelijk is te zien, dat ook het gras verbrand is. Foto P.Z.C.) Ook Prins Bernhard en prinsessen weer thuis De Dakota, waarmee prins Bernhard en de oudste twee prinsessen vanuit Italië naar Nederland zijn gevlogen, is gisteren op het vliegveld Soester- berg geland. Plan voor Europese kunstmaan I Op liet Brusselse hoofdkwartier van het „Internationaal Geofysisch Jaar" is woensdag gezegd, dat de vorige maand een plan is gemaakt voor de gezamenlijke bouw van een kunstmaan door de Europese landen. De kunstmaan, die een gewicht zou moeten hebben van ongeveer 200 pond, zou door een door de Amerikanen te bouwen raket in zijn baan moeten worden gebracht. Het idee werd naar voren gebracht tijdens een bijeenkomst van de com missie voor onderzoek van het heelal, die vorige maand in Den Haag ver gaderde. De commissie had speciaal tot taak tijdens het Internationaal Geofysisch Jaar het wetenschappelijk onderzoek met behulp van raketten te leiden. VAN IS TOT EN MET 24 APRIL Op eerste dag bezoek van Willy Brandt De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt zal op de eerste dag der technische voorjaars beurs, die van 15 tot en met 24 april op de jaarbeursterreinen aan de Croeselaan in Utrecht wordt gehouden, een bezoek aan deze manifestatie van de ko ninklijke Nederlandse jaarbeurs brengen. Zijn bezoek geldt voornamelijk de collectieve stand van een twintigtal Westberlijnse industrieën, die in de Julianahal een expositie van kapi taalgoederen hebben ingericht. Bijna 1400 firma's uit 21 landen ne men aan de tweede Utrechtse voor jaarsbeurs deel. De inzendingen be slaan een netto expositieoppervlak van totaal 20.000 vierkante nieter. Uit Nederland zijn er 462 inzendin gen. Direct hierna komt West-Duits- land met 392 inzendingen. Engeland met 185, de Verenigde Staten met 71, Italië met 54, Zwitserland met 36. Frankrijk met 34 en België met 32. Voorts zijn er inzendingen uit Zwe den, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duïts- land, Denemarken, Noorwegen, Ja pan, Oostenrijk, Canada, Liechten stein, Luxemburg, Joego-Slavië, Mo naco en Polen. De technische beurs is samengesteld uit een groot aantal groepen, zoals de scheepsbouw, elektrische installa ties, machines, gereedschappen en apparaLen voor de metaalindustrie, grondstoffen en halffabrikaten, drijf werken, stoomketels en dergelijke. De afdeling scheepsbouw neemt een zeer belangrijke plaats in op deze beurs. De Margriethal en een deel van de Bernhard- en Juliana hal worden erdoor in beslag geno men. Enkele jaren geleden is de Konink lijke Nederlandse jaarbeurs op be scheiden schaal begonnen met de op richting van een afzonderlijke afde ling voor de scheepsbouw. Gestart met 30 fabrieken biedt deze groep op de komende beurs een overzicht van de produkten van 300 Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. Daar omheen zijn nog verschillende afde lingen gegroepeerd, waarin materia len, machines en gereedschappen voor de scheepswerven worden geëx poseerd. De scheepsbouwafdeling bestaat uit; cascobouw, voortstuwing, besturing, beveiliging, laadapparatuur, elektri sche uitrusting, hulpaggregaten, luchtbehandeling, stookinrichtingen, pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen, onderhoud, grootkeukenin stallaties en -machines. Een groot in ternationaal aanbod van produkten zal in genoemde groepen aanwezig zijn. Naast Nederland, dat met 154 in zendingen vertegenwoordigd is, nemen deel: West-Duïtsland (met 51 inzendingen), Groot-Brittannië (met 41 inzendingen), voorts de Ver enigde Staten, Zweden, Noorwe gen, Frankrijk, België, Zwitser land, Canada, Denemarken, Oost- Duitsland, Italië en Luxemburg. Viel voorgaande jaren bij de afde ling scheepsbouw op de Utrechtse voorjaarsbeurs het accent op de bouw van coasters, thans zal de groep scheepsbouw een algemeen karakter dragen. De bevolking van de Amerikaanse staat Oklahoma, waar de laatste 52 jaar geen sterke drank mocht wor den verkocht, heeft bij stemming be sloten het drankverbod op te heffen. Het was de zesde maal dat er over de kwestie werd gestemd. Mississippi is nu nog de enige „droge" staat, GROOT FEEST IN TOKIO Het Wereldgebeuren Protest in Spanje Spanjes dictator Francisco Fran co heeft, twintig jaar nadat de tragische burgeroorlog met de overwinning van zijn troepen eindig de, nog steeds met grote zorgen te kampen. Aan'grootspraak heeft hij het niet laten ontbreken bij de ont hulling van het 45 miljoen gulden dure monument voor de mannen en vrouwen die in de burgeroorlog om kwamen. In deze „Vallei der Geval lenen" zei hij onder meer: Onze overwinning was de zege van de eenheid van het Spaanse volk. De sociale zorg in ons land is werke lijk perfect. Het is buitengewoon, zoals Spanje in dit opzicht andere volken vóór is. En wat de economie betreft: in deze twintig jaren heeft Spanje een economische opbloei te zien gegeven, die in tie geschiedenis zijn gelijke niet heeft." Franco voelde wel, dat hij niet alles in de sfeer van rozengeur en maneschijn kon trekken. Vandaar dat hij verwijtend sprak over degenen die „uit het buitenland komende, in hun zelfverzekerdheid proberen de jeugd, die graag iets hoort van nieuwigheden, te vergifti gen en op te hitsen." Dat hij het nodig vond, over deze vormen van kritiek en onrust te spreken, bewijst wel dat ze hem zware zorgen opleveren. Uit verha len van journalisten die in Spanje hebben rondgereisd blijkt, dat niet alleen de „nieuwsgierige jeugd" het de caudillo moeilijk maakt, maar dat de grote meerderheid van het Spaanse volk weerspanning is. Nog steeds heeft Franco niet de zo door zijn propaganda-apparaat na gestreefde nationale verzoening we ten te bereiken en er hebben dan ook geen nagelaten betrekkingen van Franco's tegenstanders uit de burgeroorlog ingestemd met bijzet ting van hun dierbaren in de „Vallei der Gevallenen". Vrijwel overal hoort men Spanjaar den grapjes maken ten koste van de man die daar zo prijzend sprak over de economische en sociale ver beteringen. De zin voor oppositie wordt slechts geremd door de onze kerheid over de vraag, wat er zou gebeuren als deze dictator eens de teugels uit handen geeft. Zouden er dan opnieuw onlusten uitbreken? Een oud Spaans spreekwoord zegt: „Liever het bekende kwaad dan het onbekende goed." De economische opbloei valt ook nogal tegen. De caudillo ge bruikt voor zijn vergelijking de cijfers van het eerste na-burgeroor- logse jaar, 1940, toen de industrie zich nog van de schade moest her stellen. Hij had beter cijfers van vóór de burgeroorlog kunnen nemen. Men heeft vastgesteld dat de oogst, van landbouwprodukten in 1958 slechts elf procent hoger lag dan die van voor de oorlog en dat vorig jaar de staalproduktie 1.600.000 ton be droeg (in 1929 werd al 1 miljoen ton staal geproduceerd). In de laat ste twee jaar zijn de kosten van le vensonderhoud met niet minder dvn veertig procent gestegen en daarte genover stond geen looncompensa- tïe De caudillo heeft een beroep gedaan op het Internationale Monetaire Fonds om hem uit deze put te hel pen. Een commissie die onlangs in op dracht van dat fonds de Spaanse economie onder de loep nam. heeft al laten doorschemeren dat zij in grijpende maatregelen zal eisen als voorwaarde voor zo'n lening. Of Franco aan die voorwaarden zal vol doen is een open vraag. Hij kan overigens nog „terugvallen" op de Verenigde Staten, die zonder al te enthousiast te zijn over zijn doen en laten, als bondgenoten optreden, ge zien de strategische positie van het land. En terwijl Franco verklaarde zijn overwinning in 1939 te zien als die „van de eenheid van het Spaanse volk", werd in Barcelona het verlangen gedemonstreerd, dat naast Franco's eenheidspartij, de Falanx, weer andere partijen de ge legenheid krijgen, in het politieke spel mee te doen. Op vele muren in die stad zag men de letter P, die „profest" betekende en die daar was neergekalkt door rooms-katholieken die het recht opeisten, een openbare christen-democratische partij te or ganiseren. Het ware te hopen dat Franco aan zulke wensen van gematigde en ook aan die van fellere politieke tegen standers tegemoet kwam. Het zou de gelegenheid bieden, te overzien hoe in Spanje nu eigenlijk de kaar ten op tafel liggen. En zo'n kanali satie van de kritiek zou de moge lijkheid scheppen, te voorkomen dat Spanje op het eind van Franco's loopbaan tot nieuwe burgerkrijg vervalt. FRANCISCO FRANCO moeilijkheden Portugal heeft besloten zich te laten vertegemvorodigen bij de Hoge Autori teit van de E.G.K.S. Het Noorse hooggerechtshof heeft naar aanleiding van een uitspraak van een lager gerecht de uitspraak gedaan dat de normale straf voor het rijden onder invloed van alcohol gevangenisstraf moet zijn en niet een voorwaardelijke veroor deling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3