PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoge Autoriteit heeft programma gereed ter bestrijding van kolencrisis Regeling loonbeleid in ambtelijk overleg Zoete kersen verdwijnen steeds meer uit de Bevelandse bongerds de BILT Beperking koleninvoer uit landen buiten Gemeenschap PLAN WORDT VOORGELEGD AAN DE LES REGERINGEN WESTDUITSE MILITAIRE DEPOTS IN N.A.V.0.-LANDEN 202e jaargang - no. 84 Dagblad, altgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; P. v_ d. Velde en P. B. den Boer Adjunct; W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.; G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p kw.; fr. p p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 april 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent p«r mm Minim p. advertentte 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van Ij—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus Vlissingen Walstr 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of S546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes. L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 0, tel. 20; Terneusen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel 2425 a dm tel. De Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal is gereed gekomen met het opstellen van haar actieprogramma voor het over winnen van de huidige kolencrisis. Het plan voorziet in: 1. Een beperking van de koleninvoer uit landen buiten de gemeenschap; 2. Een „soepele regeling" voor de afzet der ondernemingen met het oog op het stabiliseren van de produktïe; 3. Het „bevriezen" van de enorme kolenvoorraden bij de mijnen op hun huidige niveau waartoe alle maatregelen dienen te worden genomen welke voortvloeien uit het artikel in het E.G.K.S.-verdrag dat handelt over de „duidelijke crisis". leden van de Hoge Autoriteit zul len zich over de toepassing van dit programma met de betrokken rege ringen verstaan te Parijs, Bonn, Brussel, Luxemburg, Den Haag en Rome. Dit overleg heeft ten doel de reacties van de diverse regerin gen op het „becijferde" gedeelte van programma te vernemen en de plan nen van de regeringen te peilen. Zo dra dit gebeurd is zal de Hoge Auto riteit haar definitieve plan Opstellen en dit op 20 april bij de regeringen aanbieden. De raad van ministers der E.G.K.S. zal zich hierover op 4 mei uitspreken. Voor het in werking stellen van de Zwaar getroffen Terwijl nagenoeg heel Nederland zich verheugt in een stijging van de bedrijvigheid en een vermin dering van de werkloosheid, blijft Zeeland achter. In onze provincie dreigt de werkloosheid meer dan elders tot een blijvend kwaad te worden. De cijfers van eind maart j.l. waren ernstig, omdat Zeeland de enige provincie was, waar eind maart 1959 een groter aantal werklozen ge noteerd stond dan eind maart 1958. Overal was er daling, alleen in Zee land niet. Het is misschien nuttig even in te gaan op enkele aspecten van de Zeeuwse werkloosheidscijfers. Het grootste deel van de werklozen in Zeeland stamt uit drie sectoren, namelijk ruim 1000 uit de landbouw, 777 uit de bouwnijverheid en 814 uit de groep losse arbeiders. Voor de andere maatschappelijke sectoren zijn de aantallen hoewel niet te verwaarlozen toch beduidend ge ringer. Wat de bouwnijverheid betreft, valt het aantal - uiteen in-;twee groepen: 267 man uit de burgerlijke en utili teitsbouw en 510 man uit de sector wegen-, spoorweg èn waterbouw. Hier rijst de vraag of er niet op kor te termijn iets gedaan kan worden om althars voor deze bouwvakmen- sen wat ruimere werkgelegenheid te scheppen. Er moet toch op het stuk van woningbouw en van wegenaan leg en waterbouw nog wel werkge legenheid te scheppen zijn, al was het alleen maar door aan lagere over heidsorganen wat vlotter goedkeu ring te verlenen voor allerlei werken, die bestekklaar zijn en waar .dikwijls het toezicht van de centrale overheid op de financiering vertragend werkt! Men mag daarin niet berusten. An ders ligt het uiteraard met de werk loosheid van landarbeiders en losse arbeiders. Dat probleem kan alleen maar worden opgelost door overscha kelen op nieuwe vormen van bedrij vigheid. Wiar knelt nu de werkloosheid in Zeeland het meest? Wanneer men de cijfers, welke het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland heeft bekendgemaakt groepeert naar de geografische inde ling van onze provincie, dan knelt de werkloosheid het meest in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar stonden eind maart 1844 man nelijke werklozen geregistreerd op een bevolking van ruim 100.000 zie len. Met 18 werklozen per 1000 zie len heeft Zeeuwsch-Vlaanderen een droevige top. Daarna komt Walcheren met 1166 werklozen, dat is iets meer dan 14 werklozen per 1000 zielen. De Beve lenden met 700 werklozen komen tot 10 werklozen per 1000 zielen. Noord- Zeeland blijft gelukkig heel wat la ger. Schouwen-Duiveland met 160 ge registreerde werklozen op een bevol king van circa 23.000 zielen. Tholen met 416 werklozen zou wat het aan tal betreft niet direct tot de ernstigst getroffenen behoren, wanneer niet dit aantal werklozen een zo groot deel vormde van de mannelijke loon- trekkenden. Om die loontrekkenden gaat bet bij de beoordeling van de werk loosheid Men meet de ernst van de werkloosheid af aan het aantal loontrekkenden. Welnu, het droevigst zijn de cijfers voor Zeeuwsch-Vlaan deren. Zo zijn bijvoorbeeld in West- Zeeuwsch-Vlaanderen (Oostburg) op elke 1000 loontrekkenden 146 werk lozen. in Hulst op 1000 loontrekken den 104 werlozen. In Tholen zijn 112 werklozen op de 1000 loontrekken den. Dan komt Middelburg met 84, Terneuzen met 64 en Vlissingen met 59. Uit deze cijfers blijkt, dat voor de bestrijding van de werkloosheid in Zeeland allereerst gekeken moet wor den naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar is de nood het hoogst. Vrijwel in de zelfde mate is er hulp nodig voor Tholen. Deze gebieden zullen voor rang moeten hebben omdat daar de nood "net hoogst is. Dit behoeft niet te betekenen, dat elders in Zeeland geen verhoging van de bedrijvigheid nodig zou zijn, maar het betekent wel, dat er plaats mag zijn voor na-ijver indien allereerst aandacht wordt geschonken aan de meest getroffen streken voorgestelde maatregelen is het noodzakelijk dat 4 van de 6 regerin gen, waaronder die van Westduits- land en Frankrijk, zich achter de plannen stellen. Voor wat betreft de hulp aan mijnwerkers is zelfs een parigheid van stemmen vereist. Een woordvoerder van de onderne mersorganisatie van de Ruhrmijn- bouw heeft bekendgemaakt, dat de organisatie onlangs heeft vernomen, dat de Verenigde Staten van plan zijn op grote schaal vergeldings maatregelen te nemen voor het ge val in de E.G.K.S. de crisistoestaud zou worden afgekondigd. De woordvoerder deelde in een pers conferentie mede, dat Frankrijk wel licht akkoord zal gaan met de afkon diging van de crisistoestand. De on dernemersorganisatie van de Ruhr- mijnbouw heeft vernomen, dat de Ho ge Autoriteit Frankrijk een kolen- produktiecontingent van 103 procent van de Franse produktie in 1958 heeft toegezegd, terwijl het contin gent voor de Duitse kolenmijnbouw slechts 89 99 procent zou bedragen. De Hoge Autoriteit is demissionair, daar haar mandaat reeds enige tijd geleden is afgelopen. Het past een demissionaire autoriteit niet een op lossing te forceren, aldus de woord voerder van de ondernemingsorgani satie van de Ruhrmijnbouw. Eij het nemen van maatregelen in verband met de huidige situatie op de kolenmarkt zal een bepaal- VOORLOPIGE OVEREENKOMST MET FRANKRIJK Verdrag wordt spoedig gesloten Iu een artikel in de onafhankelijke „Frankfurter Allgemeine Zeitung" wordt gezegd dat West-Dnitsland en Frankrijk een voorlopige overeen komst hebben getekend volgens welke op Franse bodem Westdidtse mili taire depots mogen worden gevestigd. De overeenkomst zou spoedig wor den uitgebreid tot een verdrag. Ook Nederland, België en Noorwegen zou den spoedig bevoorradings en reparatiedepots voor de Westduitse troepen op hun grondgebied krijgen. Volgens het blad zijn deze depots voor de geografische verbindingen en om technische redenen noodzakelijk, willen de Westduitse troepen hun taak in het Atlantische verdedigings stelsel kunnen uitvoeren. De Navo- plannen zouden het opslaan van voorraden voor negentig dagen over wegen, waarvan voorraden voor der tig dagen ten oosten van de Rijn zouden moeten worden opgeslagen I en het overige deel ten westen van de Rijn. Het aanleggen van grote voorraden op Westduits grondgebied zou moeten worden vermeden, omdat deze gemakkelijk het doelwit van 'n aanval zouden kunnen zijn. Volgens de overeenkomst zal het beheer, de bewaking en de veilig heid van de depots in vredestijd in handen zijn van het land waar de depots zijn ingericht. Maar 't land waartoe de depots behoren, zal belast zijn met de inhoud daar van en zal derhalve voor het on derhoud een kleine staf bij de de pots stationneren. Een protestbijeenkomst tegen de re cente gebeurtenissen in Nyassaland en Rhodesië, wélke de Engelse La- bourpartij woensdagavond in de Lon- dense Royal Albert Hall heeft gehou den, is ontaard in een chaos, waarin felle klappen werden uitgedeeld. Het rumoer begon, toen betogers voet zoekers ontstaken en begonnen te schreeuwen, terwijl de leider van de organisatie voor christelijke actie een toespraak hield. De foto toont suppoosten in handge meen met de betogers, die korte tijd later de zaal werden uitgewerkt. (Télefoto A.N.P.) Een woordvoerder van het Navo- hoofdkwartier in Parijs bevestigde donderdag later dat de Westduitse regering tweezijdige onderhandelin gen roet haar nabuurlanden voert over de aanleg van opslagplaatsen voor de Dnitse Navo-strijdkrachten. Shape steunt deze stappen, maar slechts van de betrokken regeringen mag men commentaar verwachten, aldus de woordvoerder. Ook Dene marken is in het overleg betrokken. de weerslag op handel en verkeer niet te vermijden zijn. Het maakt daarbij weinig verschil uit of de ze maatregelen op nationale ba sis dan wel op gemeenschapsni veau worden genomen, mits ze vergezeld gaan van garanties dat de lasten ervan op billijke wijze zullen worden verdeeld over de zes E.G.K.S.-landen en over de betrokken industrietakken, inclu sief de handel en het verkeer. Dit schrijft de minister van econo mische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, aan de voorzitter van de Amsterdam se Kamer van Koophandel, naar aan leiding van diens brief inzake de in- voerbeperkende maatregelen van ko len door de Duitse bondsregering. De bewindsman zegt in zijn schrij ven, dat de schadelijke gevolgen die zouden kunnen voortvloeien uit de door de bondsregering getroffen maatregelen, met name voor het ver keer in de Nederlandse havens, zijn volle aandacht hebben. Bij verscheidene gelegenheden is dan ook getracht de schadelijke gevolgen tot een minimum te beperken. Tot nu toe is van de zijde van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. krachtige steun ontvangen voor de Nederlandse belangen. Deze belangen zullen voor de minister steeds mede bepalend zijn bij het overwegen van maatrege len ter verbetering van de situatie op de kolenmarkt. „Hearing" over de tabak in Bremen In Bremen is een schriftelijk ant woord opgesteld op het verzoek om inbeslagneming van 191 ton tabak, afkomstig van genationaliseerde Ne derlandse bedrijven in Indonesië. (Dit verzoek werd de vorige week gedaan door de Verenigde Delimaat- schappij en de Senembah), aldus heeft een woordvoerder van de Duits-Indonesische tabakshandel maatschappij in Bremen medege deeld. De rechtbank waar het verzoek is rsponeerd, heeft bepaald dat er op april een „hearing" zal worden gehouden, nadat het schriftelijk ant woord zal zijn bestudeerd. De woordvoerder van de Duits-Indo nesische maatschappij heeft geen de tails over de inhoud van het schrif telijk antwoord aan de rechtbank verstrekt, aldus meldt Reuter. Pantsjen Lama naar Peking vertrokken De Pantsjen Lama is donderdag naar Peking vertrokken, waar hij tweede zitting van het Chinese na tionale volkscongres zal bijwonen. Dit bericht radio-Peking. De Pantsjen Lama kwam vijf dagen geleden in Lhasa aan, om zijn func tie van premier op zich te nemen. Ten tijde van het uitbreken van de opstand bevond hij zich in een kloos ter op het Tibetaanse platteland. De Pantsjen Lama heeft vroeger reeds jaren in China doorgebracht. Veldmaarschalk Montgomery heeft in Downingstreet 10 te Londen een bezoek gebracht aan de Britse pre mier Macmillan om besprekingen te voeren over zijn voorgenomen reis naar Moskou. Montgomery vertrekt naar Moskou op 20 april en zal op 1 mei Tiaar Londen terugkeren. De foto laat zien hoe Monty" bij het verlaten van de ambtswoning van de premier niet alleen door een politie-escorte, maar ook door een groep nieuwsgierigen en een legertje persfotografen werd omstuwd. MINISTER BEEL AAN EERSTE KAMER Ook met huidig stelsel kan vrijheid worden verruimd Het ontwerpen van een logisch en hanteerbaar stelsel voor de regeling van het loonbeleid, dat zoveel moge lijk rekening houdt met de in het advies van de Sociaal Economische Baad vervatte gedachten en dat te vens beantwoordt aan alle aspecten van de door de regering te dragen verantwoordelijkheid voor het so ciaal-economische beleid, en vervol gens het ontwerpen van een wettelij ke vorm voor zulk een stelsel, kost veel hoofdbrekens. De fase van het ambtelijk overleg zal dan ook nog geruime tijd in beslag nemen. Aldus minister Beel in een mededeling aan de Eerste Kamer. De minister merkt op, dat de keuze van een vrijere loonvorming niet af hankelijk behoeft te worden gesteld van het beschikbaar zijn van een al gemene wet. Ook met het huidige stelsel kan de vrijheid worden be perkt of verruimd. Dit geldt ook voor de beperking van de normale arbeidsduur. De regering erkent, dat verkorting van de arbeidsduur in de lijn der ont- VOORUITZICHTEN IN ZEEUWSE FRUITTEELT Bqomgaarden eind april in bloei De laatste jaren hebben zich in de Zeeuwse fruitteelt verschillende verschuivingen voorgedaan, die hoofdzakelijk verandering van rassensortïment betroffen. In een periode van nauwelijks twaalf jaar is bijvoorbeeld de teelt van zoete kersen met bijna 300 afgeno men. Bedroeg de totale oppervlakte zoete kersen en zure morellen in 1947 ruim 190 ha, thans is het areaal teruggelopen tot circa 50 lia- Deze teruggang zal nog verder gaan, want de teelt van zoete ker sen is niet alleen bijzonder arbeids intensief, maar brengt ook veel ri sico's mèt zich mee. Over het geheel genomen is de teelt de laatste ja ren niet rendabel geweest, zodat venvacht mag worden, dat Zuid-Be veland over enkele jaren vrijwel geen kerseboomgaarden meer rijk zal zijn. De teelt van de zure morellen daarentegen mag zich in een toe nemende belangstelling verheu gen. Vooral van de zijde van de verwerkende industrieën bestaat veel vraag naar morellen. Het areaal is dit jaar behoorlijk uitge breid, hoewel de totale oppervlakte nog niet meer dan tien tot vijftien ha bedraagt. De verwachting is gewettigd, dat deze teelt de zoete kersencultuur over enkele jaren zal overvleugelen. In het najaar is in totaal ongeveer 150 ha boomgaarden gerooid, maar daarentegen werd het areaal met 200 ha uitgebreid, zodat de fruitcultuur in Zeeland en West-Brabant thans rond 5000 ha bedraagt. Uitbreiding van de bestaande oppervlakte was te zien in de herverkavelingsgebieden en met name in Zeeuwsch-Vlaande ren. Goed begin De „eerste aanzet" voor de fruit kwekers is dit jaar veelbelovend, hoe wel dat niet bepalend is voor de oogst. Nachtvorsten kunnen uiteraard nog veel schade aanrichten. Wel staat vast, dat de boomgaarden dit jaar in een rijke bloesempracht zullen zijn ge tooid. De vroege appels en peren zul len over ongeveer 1 a 2 weken in bloei staan, terwijl de volle bloeipe riode omstreeks het laatste van deze maand zal vallen. Het uitblijven van strenge nachtvorst in de afgelopen winter en het daar. op gevolgde zachte voorjaar (geen schrale wind) hebben de fruitgewas sen vroeg tot ontwikkeling gebracht. De regenachtige periode na Pasen heeft deze ontwikkeling enigszins af geremd. Met het oog op nachtvorsten is dit niet ongunstig. Toch zijn alle fruitgewassen dit jaar iets vroeger dan normaal. De bloemknopzetting bij de belang rijkste fruitsoort, de appel onge veer 65 van het areaal hard fruit is ruim voldoende tot zeer goed. Enkele rassen, vooral die met „beurt- (Zie slot pag. 7 kol. 6) wikkeling ligt opgesloten. Zij kan trachten, de gevolgen voor de na tionale economie te verzachten door de verkorting slechts toe te staan in etappes, die voorts niet voor het be drijfsleven in zijn geheel worden ver wezenlijkt, doch gedifferentieerd naarmate kansen aanwezig lijken cm door verhoogde produktiviteit compensatie te vinden voor produk- tieverlies en stijging van de kost prijs. Een waarborg, dat desondanks geen beslag wordt gelegd op natio nale middelen, kan zij echter niet ge ven. De verantwoordelijkheid daarvoor moet blijven voor degenen, die de geleidelijke verkorting in toepas sing denken te brengen. Daarom zou de minister gaarne zien, dat door het georganiseerde bedrijfs leven centraal en per in aanmer king komende bedrijfstak en eventueel daarbinnen per onderne ming alvast overleg wordt ge voerd over de wijze, waarop de ge volgen van het overgaan tot een eerste reductie van de 48-jarige arbeidsduur tot gemiddeld 47 uur per week zou kunnen worden on dervangen. B.B. keent Het komend weekeinde zal Bri gitte Bardot voor een Engelse filmmaatschappij op de vliegbasis Abingdon voor de camera's ko men. Tweehonderd RAT.-man- nen hebben hun superieuren laten weten dat zij dit weekeinde de hen toekomende verlofbeurt willen laten voorbijgaan. Ze wil len, zoals men begrijpt, BH. zien. Groupcaptain Pter Fletcher, ba siscommandant, zei naar aanlei ding daarvan: „Och, als die jon gens B.B. willen zien.... zelf-wü ik haar ook wel eens zien. Maar het publiek zal ik buiten de hekken houden". De tweehonderd R.A.F.-mannen die hun verlof niet opnemen zul- .en zich vrij door het kamp mo gen bewegen, heeft Fletcher ge- ïegd. Hij gunt z'n jongens wel wat.... De 5de mei zal in het vervolg In Is raël „dag der martelaren" zijn ter ge dachtenis van de zes miljoen Joden die door de nazi's zijn gedood, en van de opstand in het ghetto van Warschau. VERWACHT. Geldig tot hedenavond DEZELFDE TEMPERATUREN Opklaringen en plaatselijk enkele buien, ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. Zwakke tot matige veranderlijke wind. ZON EN MAAN 11 april Zon op Maan op. 5.55 7.36 onder 19.29 onder 22,57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1