Jonge Duitsers willen in Ouddorp teken van verzoening oprichten Consumptie in ons land neemt regelmatig toe BUNGALOWS BOUWEN VOOR MET GROTE BOS" RAAD VAN STATE BESPRAK SUBSIDIE GODSDIENSTLESSEN DONDERDAG 9 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 „AKTION SÜHNEZE1CHEN (Van één onzer redacteuren) In de eerste helft van deze week hebben dertien jonge Westduit sers zich in het jeugddorp Michaelshoven bij Keulen voorbereid op een taak die zij vrijwillig op zich zullen nemen in Ouddorp op Goeree-Overflakkee. Zij komen uit verschillende delen van West- Duitsland en uit West-Berlijn en hopen, dat him gezelschap de zer dagen nog kan worden aangevuld met veertien Oostduitsers, die echter helaas nog geen uitreisvergunning hebben ontvangen. In Ouddorp zullen degenen voor wie de reis mogelijk werd ge maakt geruime tijd hun werkkracht geven voor de opbouw van een recreatiecentrum der Nederlands Hervormde Kerk, dat zal worden opgezet als dépendence van „Het Grote Bos" te Drieber gen. Het is de bedoeling dat achter de Goereese duinenrij dertig bungalows worden gebouwd waar in de toekomst vakantiegan gers een goed onderkomen zullen vinden. zijn tot de slotsom gekomen, dat het weinig zin heeft te praten, maar dat er wat gedaan moet worden. Zo kwam de „Aktion Sühnezel- chen" op de Spandauer Synode van april 1958 tot stand. Er ging een oproep uit naai" jonge men- Uit het feit dat deze Duitsers voor „geruime tijd", sommigen zelfs voor een half jaar, hierheen komen is af te leiden dat hun verblijf hier een zeer serieuze achtergrond heeft. Zij zullen in ons land dan ook een aan vang maken met de uitvoering van de „Aktion Sühnezeiehen", waarvan de praeses der Synode van de „Kir- che der Union" te Berlijn, dr. Lothar Kreyssïg, de centrale figuur is. In het gebouw der synode te West- Berlijn heeft dr. Kreyssig ons het een en ander over deze actie verteld. Hij zei onder meer dat in Duitse kringen de overtuiging veld wint dat men te veel over de gebeurtenissen van het verleden heen geleefd heeft. De omstandigheid dat beide delen van Duitsland „expositieruimte" van Oost en West werden, heeft ertoe bij gedragen dat men zich in veel geval len pas vrij laat bewust werd van de schuld die het Duitse volk op zich heeft geladen. De jeugd die b.v. ken nis nam van „Het dagboek van Anne Frank" beseft echter veelal, dat zij onder de volkeren een uitzonderings positie inneemt. En jonge mensen jaar genoemd) naar een der door de nazi's bezette gebieden te trek ken om tegenover de daar door de Duitsers veroorzaakte ver woesting een opbouwprestatie te leveren, door bijvoorbeeld te hel pen aan de bouw van een dorp, een ziekenhuis of wat dan ook, al les in het teken van verzoening. Niet alleen in westerse landen maar ook als men toestemming daarvoor krijgt in Polen, Tsje- cho-Slowakije én in de Sowjet- Unie zullen zulke „tekenen van verzoening" worden opgericht. Met de Nederlands Hervormde Kerlt bestond een prettige samenwerking, ook al dank zij het werk van da. B. Ruys in Berlijn, en het gevolg daar van is dat de actie het eerst in Ne derland tot gelding zal komen. De jongelui, die deze week arriveren om bungalows te bouwen in Ouddorp, zijn dan ook de eersten die in deze actie de handen aan de troffel slaan. Hun gewone dagelijkse bezigheden zijn zeer verschillend: die variëren van collegelopen tot timmeren, van ziekenverpleging tot stenoën en ty pen. Zij zullen onderdak vinden in een huis van de Hervormde Kerk en met een gering zakgeld, hun door de Duitse kerk versterkt, genoegen ne men. In de plaats van het geweld uit het sen van alle standen en gods-1 verleden willen zij thans een sym- diensten, om voor geruime tijd bool van bereidheid tot concreet die- (toen werd de termijn van een nen stellen. C.J.V. stelt secties in voor speciale takken van jeugdwerk Het 'Christelijk Jongeren Verbond houdt op 6 en 7 mei a.s. een congres, tevens jaarvergadering, in „Het Gro te Bos" te Driebergen. Om de bespre king van de voorstellen tijdens het congres voor te bereiden en de leden op de hoogte te brengen van de ach tergronden der voorstellen, zijn op zaterdag 4 april op 30 plaatsen in ons land voorlichtingsvergaderingen, ge houden. Zoals men weet, ontstond het Chris telijk Jongeren Verbond in 1958 uit een fusie van Meisjesverbond C.J.V.F. en Christelijk Jonge Mannen Verbond. Er hebben zich de laatste jaren in het jeugdwerk verschuivingen voorge daan, die zich ook binnen het C.J.V. weerspiegelen. Er zijn ontwikkelingen die tenderen in de richting van wat aangeduid wordt als „Open Jeugd werk" (instuiven e.d.) Daarnaast heeft het C.J.V. al sinds enige jaren zijn z.g. „industriewerk" in Enschede, dat karakter-trekken gaat vertonen van Vormingswerk Bedrijfsjeugd. In de sector van het. werk met bene den 16 jarigen doen zich op sommige plaatsen verschuivingen voor in de richting van „jeugdzorg". Het bestuur acht de tijd gekomen, om, teneinde deze ontwikkelingen op doeltreffende wijze en in de juiste richting te bege leiden, hiervoor in de organieke op bouw van het C.J.V. aparte secties ln het leven te roepen. Zo komen er naast de sectie „vrije jeugdvorming", die zich zal bezig houden met het club- en vereni gingswerk, zoals het C.J.V. van oudsher heeft gekend, drie andere secties voor de hiervoor aangedui de gebieden. Boven deze vier sec ties komt een overkoepelend be stuur voor het algemeen beleid. Het C.J.V. hoopt op deze wijze de interne verschuivingen in het werk te kunnen opvangen en via deze secties ook het nodige contact en de gewenste samenwerking met de daarvoor geëigende organen te kunnen bewerkstelligen. Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat is aan de plaats vervangend hoofddirecteur der P.T.T., ir. A. h. de Voogt, te 's-Gravenhage (cen trale directie der P.T.T.) ingaande 1 maart 1959 op zijn verzoek eervol ontslag verleend, zulks met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Monument Hiidebrand van „uitzonderlijke waarde" Een aantal directeuren van musea en enkele kunstenaars hebben over het HHdebrand-monument een brief gezonden aan de gemeenteraad van Haarlem. In deze brief wordt ojtu ge zegd: „alle strubbelingen die zich in de loop van de vele jaren hebben voorgedaan mogen de ogen niet doen sluiten voor het feit, dat het nu ge reedgekomen werk van uitzonderlij ke kunstwaarde is. Het monument is vervaardigd door de nestor van de Nederlandse beeld houwers voor een nationale figuur, de Haarlemmer Hiidebrand, die zo nauw met deze stad en de Haarlem merhout is verbonden. „Zij twijfelen er niet aan, dat de gemeenteraad al les in het werk zal stellen om de oprichting van dit monument te rea liseren". Hispano-Suiza-fabriek te Breda ontslaat 140 man Bij de Hispano Suïza-fabrïeken in Breda zullen in de komende weken weer 140 werknemers moeten wor den ontslagen. Het betreft weeklo- ners van de wapen- en van de muni tiefabriek en tien procent maand- loners van de administratie. Geleide lijk aan zal het personeel worden meegedeeld, wie voor ontslag in aanmerking komt. Over dit ontslag heeft overleg plaats gevonden met de vakbonden. Vorig jaar reeds, toen op grote schaal per soneel moest worden ontslagen, was meegedeeld dat in april van dit jaar een verdere vermindering van het aantal werknemers verwacht moest worden. Q De regering van West-Berlijn heeft de Westberlijnse bevolking verzocht de „bij eenkomst voor de vrijheid" bij te wo nen, die op l mei gehouden zal worden op het plein voor de resten van het vroegere Duitse rijksgebouw. Door deze demonstratie moeten de Wèst- berlijners de wereld tonen" dat zij vastbe sloten; Zijn „de vrijheid van de stad en de eenheid mét het vaderland te hand haven", aldus de verklaring van de Westberlijnse regering. De Franse politicus Pierre Mendes France heeft een bezoek gebracht aan het Oeregaards gymnasium in Kopenhagen, waar een van de klas sen o.m. Frans leert door te luisteren naar de op de band opgenomen Fran se redevoeringen van o.aPierre Mendes France.... Mendes France, die met veel belang stelling een dergelijke les volgde, gaf later zelf antwoord op vragen van de leerlingen en hield een korte toe spraak. VOOR LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN Gemeente Deventer in beroep bij de Kroon De Raad van State heeft zich giste ren onder presidium van mr. W. J. H. Cort van der Linden geruime tijd beziggehouden met de subsidiever lening aan Kerkeraden van Neder lands Hervormde Gemeenten voor 't geven van godsdienstonderwijs aan leerlingen van openbare lagere scho len. Deze aangelegenheid speelt mo menteel in diverse Nederlandse ge meenten. Staatsraad prof. mr. A. L. de Block rapporteerde over deze zaak, ten aanzien waarvan de ge meente Deventer bij de Kroon in be roep was gekomen. Het gemeentebe stuur van Deventer had namelijk be sloten aan de Hervormde Gemeente ter plaatse een subsidie voor het ge ven van godsdienstonderricht te ver lenen, Gedeputeerde Staten van Over- ijsel hadden hun goedkeuring aan dit raadsbesluit evenwel onthouden op grond van het gestelde in artikel 26 der lager-onderwijswet 1920, waar in is bepaald dat voor het geven van godsdienstonderwijs verwarmde cn verlichte schoollokalen kosteloos door de gemeente beschikbaar moeten worden gesteld. Volgens G.S. behandelt dit artikel de materie uitputtend, zodat de ge meentebesturen daarboven geen sub sidie meer mogen verlenen. Mr. dr, N. Bolkestein, burgemeester van De venter was het met deze opvatting niet eens; de gemeente ging dus in beroep en zo heeft de burgemeester van Deventer gisteren een lang plei dooi voor het verlenen van subsidie aan de hervormde kerkeraden ge houden. Volgens hem is het gestelde in ar tikel 26 slechts de minimum-eis, waarboven wel subsidie mag worden verleend. „Slechts subsidie", aldus de burgemeester, die met nadruk in het midden wilde laten of het subsidie bedrag wel toereikend is voor de wer kelijke kosten, die voor het geven van godsdienstonderwijs zouden moe ten worden berekend. Bovendien wees de burgemeester er op, dat diverse gemeenten in Neder land reeds subsidie hebben verleend en de desbetreffende colleges van Ge deputeerde Staten hun goedkeuring daaraan al hebben gehecht, waardoor, indien het gemeentebestuur in De venter in het ongelijk wordt gesteld, in Overijsel niet mag geschieden wat in andere provincies wel mag. De Raad van State zal later een advies aan de Kroon uitbrengen. Nederlander te Brugge verdacht van zwendel De gerechtelijke politie van Brugge heeft dinsdagmiddag de Nederlander J. H. aangehouden, die verdacht wordt van zwendel. Nederland heeft België reeds In 1955 verzocht om nit- levering van H. wegens huwelijks- zwendel. H. heeft de afgelopen drie maanden in een hotel te Brugge gewoond, waar hij de plaatselijke autoriteiten en industriëlen wilde interesseren bij de bouw van een fabriek voor auto's met plastieken carrosserie. Hij ver zócht de stad Brugge om 900.000 gulden. De burgemeester liet inlich tingen over H. inwinnen, maar de man bleek nergens bekend te zijn. De justitie is er later in geslaagd zijn identiteit vast te stellen. H. was er inmiddels in geslaagd het vertrouwen te winnen van een in dustrieel te Zele, die hem geld voor de bouw van de fabriek had beloofd. Woensdag in de namiddag liet de politie van Brugge A. evenwel weer vrij omdat hem geen mis drijf ten laste kan worden gelegd en de Nederlandse noch Belgische justitie hem in staat van beschul diging hebben gesteld. A, werd vrijgelaten met een driedaagse verblijfsvergunning. Daarna zal hij België moeten verlaten. AANKOOP DUURZAME GOEDEREN STIJGT Ook jaar van bestedingsbeperking gaf kleine vooruitgang te zien (Door onze economische medewerker) Ruwweg tweederde van wat wij gezamenlijk per jaar aan inkomen ont vangen, wordt weer besteed voor aankoop van voedings- en genotmid delen, van duurzame consumptiegoederen (zoals stofzuigers en radio's) en alle andere goederen en diensten. In geld uitgedrukt is dit een enorm be drag. Met elkaar geven wij zo ongeveer 21.000.000.000 per jaar voor consumptie uit, geld dat dus terecht komt bij winkeliers en huiseigena ren (liuur is ook een vorm van consumptie), bij ziekenhuizen en bios copen, bij trambedrijven en ambachtsbedrijven. De consumptie neemt in ons land regelmatig toe. Zelfs het jaar van de bestedingsbeperking (1958) heeft een heel kleine vooruitgang te zien gege ven. Het zou niet juist zijn om hierbij uit te gaan van het in geld bestede bedrag, omdat dit bedrag bij een prijsstijging automatisch oploopt. De beste maatstok is daarom het verbruik in hoeveelheid. Als wij de consumptie zo bekijken, blijkt dat wij in 1958 bijna meer geconsumeerd hebben dan in 1957 en lat wij daardoor weer bijna gelijk zijn gekomen met het verbruik in 1956. Merkwaardig is dat het ver bruik van voedings- en genotmidde len sterker is toegenomen: ongeveer met 3%%. Hier staat weer tegen over dat de aankopen van duurzame consumptiegoederen in 1958 ongeveer 2% zijn gezakt. Dit "zijn dan de cijfers over heel 1958. De cijfers over het laatste kwartaal van het afgelopen jaar tonen echter duidelijk aan dat de weg naar boven weer is ingesla gen. Zo lag in het vierde kwar taal 1958 de totale consumptie 3% hoger dgn in hetzelfde kwar taal van 1957. De aankopen van duurzame gebruiksvoorwerpen stegen zelfs met 5%. Menigeen zal zich afvragen waar dit aan te danken is. Van algemene loonsverhogingen was geen sprake, terwijl bovendien werkloosheid en werktijdverkorting velen tot een uiterst somber bestaan dwongen. Hoe juist deze feiten ook zijn, het voor consumptie beschikbaar geko men bedrag is toch gestegen, door dat verscheidene bronnen extra zijn gaan vloeïén. Zo zijn er in verschillende branches wel loonsverhogingen geweest. Het uurloon van volwassenen lag in 1958 ongeveer 5% hoger dan in 1957, als wij het totaal nemen van nijverheid, transport en landbouw; ook het ad ministratieve personeel en de rijks ambtenaren gingen wat vooruit (on geveer 3%). Menige lezer zal deze percentages niet in zijn loon- of sa lariszakje terugvinden. Het zijn ech ter cijfers die voor ons land als ge heel gelden. Een belangrijke bron is natuurlijk ook de A.O.W. In 1957 werd hier voor f 834 miljoen uitgekeerd tegen 290 miljoen aan ouderdomsvoorzie ning in 1956. In 1958 was het bedrag' o.a. doordat de uitkering werd ver hoogd, zeker groter. De werkloosheid betekent natuurlijk een groot leed in de getroffen ge zinnen; economisch gezien staat hier gelukkig tegenover dat gedurende een bepaalde tijd een uitkering plaats vindt, waardoor de koop kracht voor een belangrijk gedeelte behouden blijft. Belangrijk voor de totale koopkracht zijn uiteraard ook de gratificaties, winstdelingen enz. aan het personeel geweest. Juist die extraatjes hebben de aanschaffing van een brokje luxe of het vervangen van onbruikbaar geworden duurzame gebruiksgoede ren mogelijk gemaakt. Voor de cate gorie van effectenbezitters zijn er dan nog de koerswinsten, voor zover die in de consumptiehoek terecht zijn gekomen. Bepaald van belang is ook dat het inkomen van de man dikwijls wordt aangevuld door overwerk, een kar weitje in de avonduren, de verdien sten van kinderen en het meewerken van de vrouw. Hierdoor kan een ge zinsinkomen soms behoorlijk stijgen. En tot slot mogen wij de gezins kredieten niet uit hét oog verliezen. In 1958 hebben de volkskredietbanken en de geldschietbanken ruwweg 10% meer kredieten gegeven, terwijl in het najaar 3 handelsbanken door persoonlijke leningen de koopkracht hebben helpen vergroten. Wij hebben nu zo ongeveer alle factoren bij elkaar die duidelijk maken dat de totale consumptie van alle Nederlanders in 1958 niet ïs gezakt maar zelfs nog iets is gestegen'. Een statistiek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek die deze week verscheen, re kent die stijging haarfijn uit op 0,6%. Al deze cijfers zeggen natuurlijk a'.- leen maar hoe het met de totale con sumptie in ons land staat. Volkomen buiten beschouwing blijft of die con sumptie door bepaalde maatregelen niet groter behoort te worden en of de consumptiemogelijkheden van verscheidene groepen van de bevol king wel groot genoeg zijn. Dit toch is het terrein van de economische politiek, het terrein bij uitstek van de werknemers- en werkgeversorga nisaties en van de overheid. Ter afsluiting nog enkele vergelij- kingscijfers met het buitenland. De consumptie (in totaal) ln ons land lag in 1958 gemeten in hoeveel heden 26% boven het niveau van 1953, dus ongeveer i/4. in de Ver. Staten was die stijging 15% en in de groep landen die tezamen de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking vormen, was de toe neming 23%. Nederland slaat dus geen slecht figuur. Statendam heeft door machineschade vertraging Het s.s. „Statendam" van de Holland -Amerika Lijn, thans op een reis rond de wereld, heeft met zwaar weer te kampen gehad, zodat mede in ver band met bet herstellen van een lich te machineschade, het vertrek uit Honoloeloe een dag later zal zijn dan het schema aangeeft. De aankomst in de volgende aan loophavens, San Francisco, Acapulco, Balboa en Cnristobal zal daarom ook telkens een dag later geschieden, omdat besloten is de resterende land- uitstapjes voor de volle honderd pro cent te handhaven. De afvaardatum van New York naar Rotterdam, te weten 29 april, blijft ongewijzigd. Drie nieuwe schepen op technische voorjaarsheurs Voorgaande jaren viel bij de afde ling scheepsbouw op de Utrechtse vóorjaarsbeurs 't accent op de bouw van coastèrs. Op de technische voor jaarsheurs die van woensdag 15 tot en met vrijdag 24 april wordt gehou den, zal de groep scheepsbouw, die meer dan de helft van het aantal in zendingen omvat echter een alge meen karakter dragen. Behalve in de aard van de geëxpo seerde produkten komt dit tot uiting in de aanwezigheid van drie typen schepen, die ter bezichtiging in het Merwedekanaal zullen liggen en die aan de Muntkade, naast de Margriet hal en de Bernhardhal, worden ge meerd. Het zijn nieuwe schepen, een kotter, een sleepboot en een binnenvaart schip, die van de meest moderne tech nische hulpmiddelen zijn voorzien. De moderne kotter is de IJmuiden 66 „Paul", de sleëpboot is „Assistent" van IJmuidense zeesleepvaart en bergingsmaatschappij N-V. Bureau Wijsmuller en het binnenvaartschip „Vlissingen", een motorvrachtschip van de Rijnsneldienst R.R.B.-Kö nigsfeld te Rotterdam. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft afwijzend beschikt op een ver zoek tot invrijheidsstelling van Caryl Chessman, die in 1948 in Califomië, op beschuldiging van ontvoering en verkrachting, ter dood werd veroor deeld. Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand langers van verkoudheid - zijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxane! AGRÉ-GOLA Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f 0.98. noemde naam «voor alle

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5