Omzet veiling Walcheren vorig jaar 7 ton minder dan in 1957 Jaap Stotijn is de solist bij de Vlissingse Orkestvereniging VIJFTIEN GESLAAGDEN AAN DE GROENTETEELTVAKSCHOOL LANGE DISCUSSIES OVER BOUW VAN 12 WONINGEN BRYLCREEM IjSIJRENS N9 Iq VAMPIEREN BEHEERSEN GROOT DEEL VAN HET WITTE DOEK WOENSDAG 8 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 BIJ TOTALE OPBRENGST VAN 1.8 MILJOEN Consumptiegewoonte verandertrapen en wortelen worden weinig gekocht In het afgelopen jaar heeft ook de coöperatieve veilingvereniging „Walcheren" G.A. duidelijk gemerkt, hoe wisselvallig de produktie en de afzet van tuinbouwprodukten zijn. Uit het openingswoord van de voorzit ter, de heer B. Koole, en de jaarverslagen van de secretaris, de heer J. de Visser, en van de directeur, de heer R. W. Jans, kregen de leden, die dins dagmiddag de jaarlijkse algemene vergadering te Middelburg bijwoon den, een duidelijk beeld van hetgeen in 1958 is voorgevallen. Het was een matig jaar, waarin de omzet bij een totaal van rond 1.8 miljoen bijna 700.000 minder was dan in 1957. Een zelfde verschijnsel was ove- ringens waar te nemen in de bedrijfsuitkomsten van de leden. Niettemin zijn het bestuur en de directie er in geslaagd om een batig saldo van bijna, 6300 te verkrijgen. Aan het slot van zijn jaarverslag deelde de directeur mee, dat de omzetten in de eerste drie maanden van het nieuwe jaar rond 74.000 hoger waren dan in dezelfde periode over 1958. In zijn openingswoord memoreerde de heer Koole het heengaan van de directeur der veiling, de heer W. Kweldam. „Hij moest zijn taak ver richten onder zeer moeilijke omstan digheden", aldus de voorzitter. Ver volgens werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedach tenis van de heer Kweldam. Hierna heette de heer B. Koole de nieuwe directeur, de heer Jans, wel kom in deze vergadering. In een korte terugblik over het afgelopen jaar stelde de heer Koo le vast, dat voornamelijk de resul taten van de volle-grondproduk- ten niet best waren. Er is een doordraai geweest in een omvang, zoals de voorzitter zich de laatste 30 jaar niet meer kon herinneren, bijvoorbeeld van 700 tot 900 collies per veiling. Betreffende de toe komst riep hij de leden op paraat te zijn, opdat, wanneer er vraag komt naar produkten, die ook aan wezig zijn. Hij noemde enkele pro dukten: zacht fruit als aardbeien, rode bessen, wellicht zwarte bes sen; verder vroege aardappelen, prei, spruiten, broccoli, bloemkool, wintersavooie, ook bonen. Daarbij wees hij op het belang om te trachten de produkten tweemaal per week te veilen. De heer Koole was er van overtuigd, dat de leden zich moeten specialise ren op enkele produkten, zodat zij de verzorging, ziektenbestrïjding en alle teelteisen, die het produkt stelt, ook kunnen geven en navolgen. „En ver volgens is een eerste eis van onze tijd: kwaliteit", aldus de voorzitter. Hij bracht vervolgens het personeel van de veiling, in het bijzonder de heer A. Mes, dank voor de wijze waarop in het afgelopen jaar gewerkt is. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het aantal leden dit jaar terugliep van 436 tot 415. De ver minderde omzet (of de vermeerderde) zag er voor de verschillende produk ten als volgt uit: pit- en steenvruch ten 431.700 minder, kleinfruit 165.200 minder, fruit onder glas 9000 meer, vroege aardappelen tot 1 augustus 27.500 meer, late aard appelen 49.700 minder, groenten 123.300 minder en diversen en af wijkende produkten 34.500 meer. Ook de doordraai was veel hoger, terwijl het volgens de directeur opmerkelijk is, dat de consump tiegewoonte van het publiek ver andert, Zeer specifieke, winterar- tikelen als wortelen, kroten, rapen en dergelijke kunnen maar nauwe lijks en dan nog tegen zeer lage prijzen verkocht worden. In het koelhuis werd in 1958 rond 260 ton fruit gekoeld. De kwaliteit van de gekoelde produkten was pri ma. Ook de sorteerafdeling werkte goed, terwijl de exportveilmgen van hard fruit weer geslaagd te noemen zijn. Volgens de directeur verdient het aanbeveling om deze exportveiling nog regelmatiger te houden, zodat hierop gerekend kan worden. Het feit, dat deze veilingen zo goed door de handel worden bezocht, werd toe geschreven aan de zeer goede kwali teit van het fruit van Walcheren. Wat de procentsgewijze omzet be treft bracht het fruit van de totale omzet 39 op. de aardappelen 10.5 de groente 41.7 en afwijkende produkten en diversen 8.8 In ver gelijking met veilingen in Zuid-Beve land gaven de fruitprijzen het volgen de beeld te zien: appelen, midden- prijs: Middelburg, 21 cent, Goes 20, Kapelle 19 en Krabbendijke 27; voor peren waren deze cijfers respectieve lijk: 27, 26, 25 en 29. Daar de op brengsten van het klein fruit goed te noemen zijn, zou de directeur eni ge uitbreiding toejuichen. Er werd door 362 leden geveild voor t.634.000 rond en door 513 gasten voor 161.000 rond. De geldelijke omzet, gespecificeerd naar de bestemming'is: detailhan del 1.341.480, groothandel 200.490, exporteurs 79.000 en industrie 174.830. Het periodiek aftredende bestuurs lid, de heer W. J. de Schipper uit Koudekerke, werd herkozen, ter wijl in de plaats van de heren A. de Kam en A. H. Geertse, respec tievelijk voorzitter en secretaris van de raad van toezicht, de heren A. Joziasse uit Oostkapelle en A. de Pagter uit Ritthem gekozen werden. De heer Koole dankte de Bureauchef P.T.T. te Goes benoemd Bij beschikking van de directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en te lefonie is de hoofdemploye voor bij zondere diensten A. P. Dansen te Goes ingaande 1 augustus 1958 benoemd tot bureauchef. heren De Kam en Geertse voor hetgeen zij in het belang van de vereniging verricht hebben. De voorstellen van het bestuur voor 1959 werden onveranderd goedge keurd: de entreegelden werden vast gesteld op 5, de contributie op 10, de veilingpercentages: voor leden gewone veiling 6 koelhuisproduk- ten 6 administratief geveilde pro dukten 4 zonder heffingen plus 1 garantiefonds; voor niet-leden: 4 hoger. De huur van emballage voor leden en niet-leden: kleine poot- bak 3. groentekist 3, fruitkist 6 en bushel 5 cent. De directeur van het centraal bu reau voor tuinbouwveilingen, de heer Thoma sprak een slotwoord. REEDS S3 TUINBOUWERS „AFGELEVERD" Ir. Van Hennik reikte te Middelburg diploma's uit „Vandaag sluiten we de zesde cur sus van de groenteteeltvakschool, die ruim anderhalf jaar geduurd heeft, af. Tot dusver slaagden aan deze school reeds 83 leerlingen, een aantal, waarop de Zeeuwse Groente telersvereniging trots mag zijn", al dus de rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik, in zijn openings woord voor de dinsdag in Middelburg gehouden eindles van de groente teeltvakschool. Vijftien ^eerlingen waren geslaagd voor het examen en op deze eindles, die gezien moet wor den als een demonstratie van het ge leerde aan ouders en belangstellen den, werden de diploma's uitgereikt. Voordat daartoe overgegaan werd, stelde de heer M. Wattel de leerlin- KRUININGEN CONTRA HANSWEERT Dorp Kruiningen kreeg de voorkeur Dinsdagavond besloot de gemeente raad van Kruiningen na een schier eindeloze discussie de 12 toegewezen woningwetwoningen te doen bouwen op het dorp Kruiningen. Het desbe treffende voorstel van B. en W. werd aanvaard met de stemmen van 4 Hansweertse raadsleden tegen, n.l. de heren Pouwer, Griep, Jansen en Van Ballegooijen. De heer W. J. Pouwer (c.h.) begon niet te verzoeken een blok van 4 woningen te Hansweert te bouwen. De heer J. Griep (v.v.d.) eiste echter alle 12 woningen voor Hansweert op, omdat te Kruiningen toch reeds vele woningen in de particuliere sector worden gebouwd. Burgemeester A. Schipper herinnerde aan de besluiten van 1957, waarbij o.a, werd besloten tot de bouw van 12 woningen te Hansweert en 17 te Kruiningen. De woningen te Hans- weerd konden wel gerealiseerd wor den, doch de woningen te Kruiningen konden tengevolge van de bestedings beperking niet gebouwd worden. Bovendien zijn er op de lijst van wo ningzoekenden tweemaal zoveel aan vragen voor het dorp Kruiningen als Advertentie 'ooi haar bekoort Haar Beccham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. - Amsterdam Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Zolang de voorraad strekt: Kloeke tube van ft.SS mei daarbij speciaal verpakt een alleraar digste junior pot" geheel GRATIS. Vraag uw urinkeli voor het dorp Hansweert. De heer A. Weststrate (p.v.d.a.) bracht in het midden, dat Kruiningen niet te kort mag worden gedaan. Dit gedeelte van de gemeente mag niet de dupe worden van het feit, dat een aantal mensen aldaar particulier bouwt. De heren J. Witte (vrije lijst) en wethouder E. A. E. M. Suij (k.v.p.) pleitten voor een zo snel mogelijke uitvoering van de bouw en waren van mening dat bij de eerstvolgende woningtoewijzing het dorp Hans weert aan de beurt moest komen. Aangenomen werd het voorstel tot inrichting van het oude verenigings gebouw tot handvaardigheidslokaal voor de Lagere Landbouwschool. Het zal verhuurd worden voor een tijd vak van drie jaar. De plannen voor de uiteindelijke sloop van het ge bouw blijven onverminderd gehand haafd. gen een aantal vragen over groente rassen. Hij had daartoe de leerlingen in twee groepen verdeeld, waardoor er een wedstrijd van gemaakt kon worden. Nadien kregen de leerlingen een briefje, waarop een willekeurige vraag over een tuinbouwonderwerp vermeld stond, die dan beantwoord moest worden. Deze methode van het houden van een eindles was zeer aan trekkelijk. Nadat een korte pauze gehouden was, reikte ir. Van Hennik de di ploma's uit en sprak de geslaag den toe. Hij wees hen op het be lang van dit diploma en raadde hen verder aan te trachten de op gedane kennis nu goed te benutten en steeds bij te houden. De voorzitter van de Zeeuwse Groen tetelersvereniging, de heer M. Ton, feliciteerde de geslaagden en wees hen op de verdere ontwikkelingsmo gelijkheden als vakbladen, vergade ringen en studie. Namens de Z.G.V. bood de heer Ton de drie best ge slaagde kandidaten een enveloppe met inhoud aan. Eén der geslaagden, de heer J. Lege- mate, bedankte de leraren voor de prettige wijze, waarop het onderwijs gegeven was. Hij overhandigde daar bij een aandenken. Nadat de heer Wattel de geslaagden nog enkele goe de wensen had meegegeven, dankte de heer Zuiderwijk namens de ouders voor het vele goede, dat deze cursus aan de jonge tuinders had gedaan. Hij was de Z.G.V. uiterst dankbaar voor het organiseren van deze uit stekende vakschool. Hierna sloot de heer Ton de eindles. Geslaagden De namen der geslaagden zijn: A. Adriaanse te Middelburg, H. L. v. d. Bos te Bruinisse, C. Cijvat te Zoute- lande, C. Jasperse te Grijpskerke, P. M. Jonker te Haamstede, C. Kodde te Aagtekerke, J. Legemate te Zie- rikzee, J. Ludikhuize te Oostkapelle, P. Maranus te Aagtekerke, J. J. Pro voost te Domburg, G. van Soelen te Souburg, P. Steenbakker te Ovezan- de, G. de Theije te Koewacht, W. Verrassel te Walsoorden en P. A. Zuiderwijk te Heinkenszand. FILMS IN ZEELAND „A tale of two cities" in donderdagcyclus Met een variatie op een bekend spreekwoord zou men kunnen zeggen „Wanneer één vampier over de dam is volgen er meer". Zo lijkt het al thans, want na de succesvolle pre mière voor Zeeland van „Dracula" ALHAMBRA (Vlissingen) heeft deze griezelrolprent trouwens gepronlon- geerd komt ook ELECTRO (Mid delburg) met een film in dit genre, die U de rillingen over de rug jaagt. De vampieren beheersen deze week dus een zeer groot gedeelte van het Zeeuwse filmdoek. Wanneer men dus eens lekker wil griezelen, dan naar de genoemde theaters. In Electro begint het al direct heel luguber. Met een aantal met kruisen TWEE HOBO-CONCERTEN Programma met werken van Mozart, Haydn en Cimarosa JAAP STOTIJN is de solist bij het concert, dat morgen de Vlissing se Orkestvereniging onder leiding van Jan Kuiler zal geven in „Bri tannia" te Vlissingen. Stotijn: een naam, die in de Nederlandse muziekwereld een begrip is geworden. Diverse leden immers van deze familie zijn bekende figuren op het podium en onder hen neemt de oud-solo-hoboïst van het Residentie-orkest een belangrijke plaats in. Van 1919 tot 1956 zat hij aan de eerste hobo-lessenaar van dit orkest, maar bovendien trad hij vele malen als solist op in binnen- en buitenland. Daarnaast was hij als pedagoog werkzaam. Inder daad. Stotijn is een man van grote reputatie en de Vlissingse Or kestvereniging mag zich gelukkig prijzen, dat hij aan haar concert meewerkt. Stotijn speelt twee hobo-concer ten, namelijk van Haydn en Ci marosa, componisten, die tijdge noten vuil elkaar waren. Hun mu ziek is overbekend, al is Cima rosa dan wellicht wat minder be roemd dan zijn grote collega uit Oostenrijk. Zijn befaamde opera „Het geheime huwelijk" is niette min wijd en zijd bekend en is enige jaren geleden ook in Zee land opgevoerd. Twee hoboconcerten dus. Het in strument leent zich bijzonder goed voor solospel, zeker met orkest. De eerste, die dat heeft ontdekt was eigenlijk Bach, wiens hobo- soli in Passionen en cantaten overbekend geworden zijn. In die dagen was het instrument nog min of meer in opkomst. Welis waar heeft het een bijzonder oude geschiedenis, maar toch dateert het instrument ongeveer in de vorm, zoals het thans bekend is, uit de zeventiende eeuw, toen het vooral in Frankrijk opgang maakte. Vóór die tijd bestonden cr vele instrumenten, die allemaal wel enigszins als voorlopers van de huidige hobo kunnen worden beschouwd. Men denke b.v. aan de schalmei. Het kenmerk, dat bij elk van deze voorlopers en bij het huidige instrument! is terug te vinden, is een dub bel rietblad, waarmee de toon wordt voortgebracht. Hetgeen overigens weer met zich mee brengt, dat voor de beslissing van de hobo een speciale adein- techniek nodig is. Het concert wordt morgen begon nen met een beroemde symfonie van Haydn, namelijk die „met de paukeslag". Deze componist heeft niet minder dan honderdvier symfonieën geschreven, waarvan sommige opvallende namen dra gen, zoals „de mirkakel-symfo- nie", de „klok", de „militaire" enz. In dit geval is de naam ontstaan doordat de componist een voor zijn dagen ongewoon komisch ef fect bereikt door in het andante de laatste noot van een zacht ge speeld thema hard te laten klin ken, nog eens onderstreept door een fikse paukeslag. Een enigs zins verrassende aangelegenheid, die ertoe leidde dat deze symfo nie in Engeland de naam van „De Verrassing" (The Surprise) kreeg Mozarts majestueuze Jupiter- symfonie is de finale van dit con cert. Dit werk is een van de drie beroemdste symfonieën van Mo zart, vaak betiteld als zijn „sym fonische nalatenschap". Trouwens er is wel geen werk van de Salz- burger meester, dat tot zoveel verheven kwalificaties aanleiding heeft gegeven. Paumgartner spreekt van de „zegezang vol krachtbewustc schoonheid" en Haas over „kracht gepaard aan wijsheid", om slechts enkele te noemen. Het is wel duidelijk, dat waar alle schrijvers over Mozart zich heb ben ingespannen de grootheid van deze symfonie in woorden uit te drukken, dit werk een bijzondere plaats inneemt in het oeuvre van Wolfgang Amadeus Mozart. En inderdaad gaat het hier om een stuk muziek, waarin de compo nist op een geniale manier toont welk een grootmeester hij is. Met name het slotdeel is magnifiek: een meesterstukje van composi tietechniek, waarin evenwel de gedachte geheel heerst over de stof. Dit deel is ondanks zijn cor- trapuntische schrijfwijze toch wel het tegenovergestelde van maakwerk". Haydn, Cimarosa en Mozart, zie daar dus de componisten waarom het morgenavond gaat tijdens het concert van de Vlissingse Orkest vereniging. Hopelijk zullen velen de weg naar Britannia weten te vinden. bewapende mannen belandt men op een kerkhof. Het is tegen zonsop gang en wanneer de zon boven een heuvel verschijnt lichten de mannen de deksel van een doodkist, waarin zich een vampier moet bevinden, op. Wat men onder een vampier verstaat vertelden we vorige week. Het „vam pirisme" is een oud bijgeloof, door Hollywood met graagte aangepakt. De vampier van Electro is in tegen stelling met zijn soortgenoten niet afschrikkend van uiterlijk, integen deel het is een heel representatieve jongeman, die zelfs nog weet te emi greren. Zijn streken raakt hij echter ook in de vreemde niet kwijt. Dat is het vervelende van vampieren. Het enige middel is hem met een puntige stok het hart doorboren. Pas dan is men van hem verlost. Zo ziet men in „Dracula", evenals in „De vampier en het blonde meisje" de verdelgers steeds gewapend met een puntige houten stok en een ha mer optreden. Het lugubere effect in deze films moeten vooral de fotogra fen zien te bereiken en in beide rol prenten zijn deze daar aardig in ge slaagd. Ook de muziek draagt bij tot de huiveringwekkende sfeer. Een heel andere rolprent is „A tale of two cities" naar het gelijknami ge boek van de beroemde Charles Dickens. Dit prachtige verhaal vergt zeer veel van de actrices en acteurs, die er de hoofdrollen in vervullen, met name Dorothy Tu rin, Dirk Bogarde, Cecil Parker en Stephen Murray. Het verhaal van Dickens, waarin de toestanden in Londen en Parijs ten tijde van de Franse revolutie zo meesterlijk worden beschreven, is gelukkig door Engelsen verfilmd. Zij voelden de sfeer van Dickens tijd aan en weten die wederom voelbaar te maken in deze prachtige rolprent, de enige in de donderdagcyclus. Electro (Middelburg) heeft de Dickensfilm op het programma staan. „Zeg nooit vaarwel", Grand (Goes) is^geen nieuw produkt en verscheen al eerder op de Zeeuwse filmdoeken. De hoofdrollen in deze film worden vervuld door Rock Hudson (op zeer verdienstelijke wijze) en Cornell Borchers en George Sanders. Het verhaal behelst de droevige historie van een legerarts bij de bezettings troepen, die na „misverstanden" door zijn vrouw verlaten wordt. „De misdadiger in de rolstoel is. hoewel spannend, geen Hitchcock. De laatste weet het meest onbenullige verhaal op te werken tot een mees terwerk. Deze gave mist Don Siegel, de regisseur van „De misdadiger in de rolstoel". Luxor (Vlissingen). Al wist deze ook een boeiende thriller te vervaardigen. Rolbezetting: Eli Wallach als Dan cer. de (gevaarlijke) man met het koffertje, Robert Keith als Julian, zijn (eveneens gevaarlijke) begelei der en Warner Anderson als inspec teur Guthrie, die de bende welke verdovende middelen smokkelt moet oprollen. Overbeeke-rit zaterdag a.s. van start De MAC'S Scheldegouwen en De Zeeuwen hebben voor a.s. zaterdag weer de bekende Overbeeke-rit uitge schreven. De start is om 8 uur vanaf het Nederlands Koffiehuis aan de Markt te Middelburg, waar eveneens de finish is. Er kan worden inge schreven vanaf half 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7