Duitsland wil spoedig geroofde joodse bezittingen vergoeden Als prins Akihito op 10 april trouwt.... KLANMORV DIFFERENTIATIE GEWENST BIJ VOLGENDE HUURVERHOGING WOENSDAG 8 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ANDERHALF MILJARD MARK UITGETROKKEN Het Wereldgebeuren DR. KONRAD ADENAUER ...meer tijd voor rozen kweken?." KAAL. Twaalf inwoners van Rome hebben al hun hoofdhaar afgeschoren om een filmcontract te krijgen maar zijn tot de conclusie gekomen dat zij er tussen werden genomen. Zondag had een man die in een grote Amerikaanse auto was komen aan rijden, in een openbare slaapgelegen- i heid gezegd filmregisseur te zijn en twaalf figuranten nodig te hebben, die een maand lang 25 gulden per dag zouden verdienen. De mannen zouden echter hun hoofd kaal moe ten seller en. 's Avonds zou hij terug komen. Twaalf kandidaten ontdeden zich van hun hoofdhaar, maar de regisseur is nooit teruggekeerd. WAT ZE ZEGGEN. De Franse diri gent Pierre Monteux: „Sommige or kesten wekken de indruk, dat de le den muziek haten en alleen onder pro test spelen". De heer J. McLaren Thomson, president van de Britse Na tionale Kappers Federatie, in een toe spraak over vooruitzichten voor het jaar 2000: „Wat de stijlen betreft, zul len zowel mannen als vrouwen over al kort haar dragen, omdat op hun hoofd ruimtehelmen moeten passen". ZWAARD. Een schooljongen ontdekte dat de stenen Prins van Wales in de poort van de Londense binnenstad zijn linkerhand geklemd hield om iets dat er niet was. In het toeristenboek je van de jongen stond dat „iets" be schreven als een zwaard. Hij meldde de ontdekking en de politie is nu druk in de weer met het onderzoek naar de verdwijning van het zwaard Een handicap bij het onderzoek is dat niemand zich herinnert hoe het zwaard (onderdeel van een der be kendste Londense bezienswaardighe den) eruit ziet en of het van brons dan wel yau steen is gemaakt. Het huwelijk van prins Akihito niet de bankiers dochter Michiko Shoda trekt belangstelling. Veel zelfs. De politie van Tokio heeft langs de bijna 10 km lange route, die het bruids paar op 10 april na de hu welijksplechtigheid rijden zal, al plaatsen op de eerste rij toegezegd aan 100.000 vertegenwoordigers van 26 verenigingen en organisa ties. Men schat dat de 100.000 gelukkigen met klapscosl- jes ongeveer een miljoen mensen achter zich krijgen, 100.000 toeschouwers per kilometer route dus. En daar komen dan de mensen bij die een plaats voor een raam hebben gekocht. Mo menteel staat de prijs van zo'n plaats op 1000 yen dat is ongeveer 10 gulden maar tegen 10 april zal de koers wel opgelopen zijn. De keizerlijke hofhouding zal 1070 vooraanstaande Japanners als bijzondere gasten verwelkomen in de Kasjikodokoro, de met cy- pressen en pijnbomen om geven tempeltuin, binnen de keizerlijke paleistuinen. De huwelijksplechtigheid, waar van het drinken van rijst wijn het hoogtepunt en te vens tie verzinnebeelding van de huwelijksvoltrek king is, zal door een Shinto- pri ester in de Kensho vol trokken worden. De Kensjo is het heilige der- heiligen, waar zelfs de genodigden geen toegang hebben. Voor het publiek in Tokfo begint de huwelijksviering pas om half drie. Vanuit de poorten der pa leistuinen komt de keizer lijke stoet dan de stad in. In een open rijtuig, getrok ken door vier paarden, zit rechts prins Akihito, en links de nieuwe prinses. De kamerheer van de kroon Dit zijn de gewaden, die kroonprins Akihito van Ja pan en Mitsjiko Sjoda op 10 april a.s. tijdens hun hu welijk gaan dragen. prins en de dame du cham- bre van de prinses volgen. De stoet heeft een escorte van 23 man politie te paard en tien bereden paleiswach ten. Ze is 215 meter lang. De politie zal 12.500 man op de been hebben, de ge neeskundige dienst zal am bulances gereedhouden, de brandweer zet motorspui ten bemand klaar. Maar lang voor en lang na de tocht van .het prinselijk paar de eigenlijke rijtoer duurt 50 minuten zal er door de ordebewaai'ders hard gewerkt zijn. De mensenmassa die zich op een betrekkelijk kleir tracé samenperst zal bij zondere maatregelen eisen waar zelfs de politie van Tokio, die zeer veel erva ring heeft met mensenmas sa's nu ii g diep over na denkt. De eerste rij van de trot toirs langs de route was drie weken terug al uitver kocht. Vakantie problemen Zou de Westduitse bondskanse lier dr. Konrad Adenauer in derdaad ervoor voelen om over te gaan naar een ambt dat hem meer gelegenheid biedt om zich te v/ïjden i aan zijn liefhebberij: rozen kweken? Gisteren heeft hij verklaard bereid I te zijn de kandidatuur voor het pre- sidentschap der Bondsrepubliek te aanvaarden. Bij de overweging van de wens die de speciale commissie van 55 leden der Christen-Democra tische Unie gisteren heeft geuit, zal de 83j. bondskanselier ongetwijfeld in overweging nemen, dat het presi- I dentschap zoals dat in de Westduit se grondwet geregeld is, niet zo erg veel om het lijf heeft, Dr. Theodor Heuss, die in september aanstaande aan het einde van zijn tweede ambts termijn moet aftreden en niet her kiesbaar is, heeft zich :n represen- tatief opzicht heel verdienstelijk ge- maakt, maar aan het uitstippelen van de politiek is hij niet intensief i te pas gekomen. Zou zo'n functie de j 83-jarige bondskanselier, die sinds I 1949 de Westduitse ministers op zeer merkbare wijze aanvoerde, wel lig gen? E nigc tijd geleden ontstond een klein politiek stormpje in de I Bondsrepubliek doordat de grij ze bondskanselier zich had uitgespro ken voor een presidentschapskanaï- datuur van de minister van economi- I sche zaken, prof. Ludwig Erhard. Degenen die in opstand kwamen be zwoeren Efhard, zo'n kandidatuur niet te aanvaarden hij kon het land op andere posten grotere dien sten bewijzen. En zo gebeurde. Ade nauer gaat vandaag met vakantie naar Cadenabbia aan het Italiaanse Como-meer, waar hij over speciale telefoon- en telex verbindingen met Bonn. beschikt. Hij zal er wellicht mediteren over de omstandigheden die tot deze weinig begeerde presi- denschapskandidat^uur hebben geleid. Terwijl hij langs de rijkbegroeide kusten van het blauwe Como- meer wandelt, zullen ook an dere morgen de Westduitse bondskan selier bezighouden. Het is in de af gelopen dagen duidelijk geworden, dat er verschil van opvatting over de Duitse kwestie bestaat tussen hem en de Britse premier Harold Macmil- lan. Op de Navo-vergadering die za terdag in Washington werd besloten, konden beide ministers van buiten landse zaken, dr. Heinrich von Bren- tano en Selwyn Lloyd, het niet in details met elkaar eens worden. Ze ker, ze deelden allebei de mening dat de westelijke mogendheden van geen wijken mogen weten in de kwes tie Berlijn en dat men de 2 miljoen Westberlijners niet zal prijsgeven aan de communistische dictatuur die op hun stadgenoten in de oostelijke sector een stempel van zwijgzaam heid en voorzichtigheid drukt. Het verschil ligt voornamelijk in de op vattingen over eventuele voorstellen aan de Russen tot instelling van een „militair uitgedunde" zone in Midden- Europa. Het schijnt dat Macmillan zijn denkbeelden in die richting staande houdt. Adenauer vraagt zich echter af of men met zulke voorstel len aan de Russen geen tegemoetko mingen doet die de Sowjet-premier Nikita S. Kroesjtsjew kan toeschrij ven aan zijn tactiek van dreigemen ten over West-Bellijn. Kroesjtsjew zou volgens Adenauer op die manier worden aangemoedigd, diezelfde tac tiek in de toekomst te herhalen. Van Britse zijde wordt ter bestrijding van deze opvatting van Adenauer aangevoevd, dat ook de Russen aan „uitdunning" zouden moeten doen, zodat van bereidheid tot eenzijdige concessies niet kan worden gespro ken. Men zou kunnen zeggen dat Kroesjtsjew in zekere zin al een doel heeft bereikt r.u hij al vóór de conferentie van minis ters van buitenlandse zaken ver deeldheid in het westerse kamp kan constateren, een verdeeldheid die in diverse nuanceringen zijn weerslag vindt in de verhoudingen tussen de andere Navo-bondgenoten. Maar al te somber moet men deze verschillen van opvattingen nu ook weer niet zien. Over de hoofdzaak: handhaving van Westerse troepen in West-Berlijn is men het immers eens. Van de plooibaarheid die Kroesjtsjew zelf op de komende conferenties aan de dag legt zal het afhangen of Macmillans dan wel Adenauers opvatting straks in het westerse kamp de boventoon voert. Is Kroesjtsjew star, dan zal het westen ongetwijfeld Adenauers vasthoudendheid aannementoont Kroesjtsjew zich tot werkelijke con cessies met controlemogelijkhe den bereid (dat zou dan de eerste keer zijn in de huidige conflictsituatie) dan is te verwachten dat niet alleen Macmillan maar ook degenen die Adenauers denkbeelden steunen ook hunnerzijds tot tegemoetkomingen te porren zullen zijn. Of Adenauer tijdens zijn vakantie aan het Comomeer de kans zal krij gen om echt uit te rusten, blijft in tussen een grote vraag. De L.V.V.S. heeft namens 13.000 ge dupeerden verzoeken ingediend tot schadevergoeding voor door de Duitse bezetters in beslag genomen zilveren en gouden voorwerpen en sieraden. Voorlopig is nog niet te zeggen hoe hoog voor deze gevallen de schadever goeding zal zijn, omdat in tegenstel ling tot de inboedels de waarde ervan nog zal moeten worden vastgesteld. Voorts zijn in Berlijn enkele particu liere „Claims" ingediend voor allerlei kostbaarheden, die tijdens de oorlog uit joodse bibliotheken en synagogen zijn verdwenen en naar Duitsland zijn vervoerd. Het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie meent, dat de uitke ring voor de inboedels het eerst op gang zal komen, al zal deze ver moedelijk niet voor het einde van dit jaar beginnen. Het kan echter nog jaren duren voor alle 30.000 gedupeerden een schadevergoeding hebben ontvangen, mede in ver band met het uitzoeken van erf- rechten. Wegwerker te Maassluis door trein gegrepen In Maassluis is gisteren de 42-jarige wegwerker J. F, van Luyk door de uit de richting Dordrecht komende trein aangereden en gedood. De heer Van L. was op het emplacement be zig met het vernieuwen van wissel bouten. Mirny. een nederzetting in Siberië, die drie"jaar geleden nog onbewoonde wildernis was, heeft nu de status van stad gekregen, zo meldt het persbu reau „Tass". In het gebied wordt zo veel diamant gevonden, dat het op den duur in de gehele behoefte van de Sowjet-Unie zal kunnen voorzien. Nederland verwacht 150 miljoen gulden voor weggevoerde meubels In Berlijn zijn Duitse regerings instanties thans bezig een ver snelde administratieve procedu re uit te werken, waarmee men zo spoedig mogelijk kan over gaan tot uitkering van schade vergoedingen voor tijdens de oorlog geroofde joodse bezit tingen of eigendommen van mensen, die joodse onderdui kers in huis hadden, zo deelt het rijksbureau voor oorlogsdo cumentatie mede. In totaal heeft Duitsland voor deze vergoedin gen anderhalf miljard mark uit getrokken, waarmee niet alleen gedupeerden uit bezette West- europese gebieden, maar ook de Duitse joden zelf, gedeelte lijk schadeloos gesteld zullen worden. Voor de Nederlandse slachtoffers heb ben de stichting Jokos (een stichting van joodse kerkgenootschappen en sociale organisaties voor schadever goedingsaangelegenheden) en de L.V.V.S. (Liquidatie van Verwaltung Sarphatistraat), beide te Amsterdam, ieder een collectief verzoek tot scha devergoeding ingediend. De Jokos heeft voor 30.000 gedupeerden uit Nederland schadevergoeding verzocht voor meubelen, die tijdens de oorlog naar Duitsland zijn „gepulst" (weg gevoerd Het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, dat deze gegevens verstrekt heeft in Berlijn de historische bewij zen overlegd, dat minstens 80 pet. van deze meubelen inderdaad naai' Duitsland zijn getransporteerd. De to tale vooroorlogse waarde van deze 30.000 inboedels is geschat op 81 miljoen gulden (gemiddeld 2700). In overleg met de Jokos is inmiddels in Berlijn besloten in verband met de waardevermindering van het geld thans 3.4 maal zoveel uit te keren. Dit echter met de beperking dat van het op deze wijze berekende totaal slechts 80% worden uitgekeerd, waarop dan ook nog in mindering zullen worden gebracht alle vergoedingen, die in de ha-oorlogse periode door de Neder landse schade-enquête commissies zijn uitgekeerd. In totaal verwacht men dat voor de geroofde 30.000 inboedels nu door Duitsland een bedrag van circa 150 miljoen gulden zal wor den vergoed. De Nederlandse re gering heeft er van afgezien de door de schade-enquête commissies uitgekeerde bedragen van Duits land terug te vorderen. Indien men dit wel zou hebben gedaan zou een van de gevolgen zijn ge weest, dat dit ten laste zou zijn gegaan van de uitkeringen aan de particulieren. Bom van 250 kg in Venlo gevonden (Van onze correspondent) Bij het verrichten van graafwerk aan de Nieuwe Haven te Roermond heeft een baggermachine een 250 kg wegende bom aan de oppervlakte gebracht. De bom dateert nog van de bombar dementen op de Maasbrug in het na jaar van 1944. De werkzaamheden zijn voorlopig stopgezet. Men neemt aan dat zich hier nog meer van de ze gevaarlijke projectielen in de bo dem bevinden. Alkmaarse geldlening in strijd met algemeen belang De Kroon heeft vernietigd, als zijn? de in strijd met het algemeen be lang, een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, houden de goedkeuring van het besluit van de raad der gemeente Alkmaar tot het aangaan van een geldlening van 10.000.000. Aan deze geldlening zou voor de geldgever het recht verbonden zijn in plaats van afgifte van een schuld bekentenis voor rekening van de ge meente levering van obligaties te vorderen. De Kroon oordeelt, dat nu de kosten van bedoelde omzetting voor reke ning van de gemeente worden ge bracht, de effectieve rente der on derhavige lening uitgaat boven de normen, welke door de regering zijn gesteld voor het sluiten van leningen door lagere publiekrechtelijke licha men. In Hollywood werden Oscars uitgereikt Russisch schip met Koerden naar Irak Voor de 31ste keer zijn maandag avond in Hollywood de Oscars toe gekend, de Amerikaanse prijzen voor de beste filmprestaties van het jaar. In de categorie der niet-hoofd- rolspelers gingen de prijzen naar de Britse actrice Wendy Hiller voor haar spel als pensionhoudster in „Separate Tables" en naar de Ame rikaanse acteur Burl Ives voor de wijze waarop hij de rol van teleur gestelde vader vertolkte in „The big country". Als beste film van 1958 werd aan gewezen „Gigi", door Vincente Mi- nelli geregisseerd voor Metro-Gold- wyn-Mayer. David Niven kreeg de Oscar voor de beste hoofdrolspeler voor zijn spel als kolonel in „Separate Tables". Tot beste actrice van het jaar werd uitgeroepen Susan Hayward voor haar spel als ter dood veroordeelde in „I want to live". MINISTER WITTE Statistisch woningtekort niet binnen vier jaar overwonnen De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is, zo blijkt uit de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement, met vele leden van deze Kamer van mening, dat bij een vol gende huurverhoging aan een diffe rentiatie in de verhogingen aandacht moet worden geschonken. Zonder wetswijziging lijkt het hem evenwel niet mogelijk om in gemeenten .waar het woningtekort is opgeheven de beperkende bepalingen omtrent de hoogte der huren te laten vervallen. Met liberalisatie in bepaalde gebie den zou hij overigens niet willen wachten totdat ter plaatse alle krot ten zijn verdwenen. Omdat de waardering van kwaliteit en woongerief alleen in een vrije markt op de juiste wijze in de huur tot uitdrukking kan worden ge bracht, zou de minister wettelijke huurverhogingen slechts willen be vorderen tot een punt. dat nog vrij aanzienlijk beneden liet globaal ge schatte markthuurpeil ligt. Op grond van de thans bekende fac toren kan met zeer veel reserve wor den geraamd, dat dit jaar maximaal 80.000 woningen gereed zullen kun nen komen. Een ongewijzigde voort zetting van het beleid, dat in 1958 werd gevoerd in dat jaar werd met de bouw van ruim 80.000 wonin gen begonnen zal naar het oordeel van de minister nog niet leiden tot een algehele overwipning binnen vier jaar van het statistische woningte kort. Daarvoor zou een jaarlijkse produktie van bijna 90.000 woningen nodig zijn, zo meent hij. Overbrugging van het verschil tus sen kostprijsliuren en de thans gel dende huren voor woningwetwonin gen alleen door verlaging van de bouwprijzen acht de minister in een voorzienbare toekomst niet mogelijk. Hij acht het daarom onjuist hiernaar eenzijdig of bij voorrang te streven. De stijging van de bouwkosten se dert 1953 is niet alleen veroorzaakt door de sterk opgevoerde bouw activiteit, maar veel meer nog door de stijging van lonen en de uitbrei ding van de sociale voorzieningen. Kleuter viel in kokend zeepsop De tweejarige Wimpje Beens is bij het spelen in de ouderlijke woning aan de Admiraal de Rnytérweg te Amsterdam achterover in een badje met kokend zeepsop gevallen. Het kind is met tal van brandwon den over het gehele lichaam opge nomen in het Wilhelminagasthuis. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten dat onder Egyptische regeringscontrole staat, is een Rus sisch schip met 850 jonge bewapende Koerden, die opgeleid zijn voor gue- rillastrijd, het Suezkanaal binnen gegaan op weg naar Irak. Volgens betrouwbare kringen in Port Said was de 11.030 ton metende „Gruzia" op weg naar Basra of schoon volgens de scheepspapieren het Verre Oosten het reisdoel was. Radio-Bagdad heeft meegedeeld dat de Koerden die met het Russische schip op weg zijn naar Irak, Iraakse Koerden zijn die in 1947 na vervol ging onder de monarchie, naar de Sowjet-Unie waren gevlucht. Volgens radio-Bagdad bestaat de groep uit 460 mannen, 108 vrouwen .252 kinderen. Zij worden begeleid door drie leden van het Russische Rode Kruis. Drie valsemunters in Oostenrijk gearresteerd Twee Oostenrijkse soldaten en een burger zijn te Wenen gearresteerd, op beschuldiging Oostenrijkse en Ne derlandse bankbiljetten te hebben nagemaakt. Gezegd wordt dat ze ver rast werden in het fotolaboratorium van de Oostenrijkse luchtmacht in Wenen, toen zij bezig waren bank biljetten van duizend Oostenrijkse schilling te kleuren. Ook zouden zij bankbiljetten van 20 en 100 schilling en van 10 gulden ver valst hebben. De gearresteerde bur ger, die onlangs uit de Oostenrijkse luchtmacht gedemobiliseerd is, zou tijdens zijn militaire dienst bij de twee andere vervalsers gewerkt heb ben. Tot dusverre kon de politie nog niet bewijzen of valse biljetten in circula tie zijn gebracht. Tijdens het verhoor hebben de arrestanten beweerd dat zij foto-copieën van de biljetten ge maakt en die copieën gekleurd had den alleen maar „voor de aardig heid". Deskundigen zeggen dat de vervalsingen zeer slecht waren en ge makkelijk als zodanig herkenbaar zijn. Dinsdagmiddag is ter hoogte van steiger 12 aan de De Ruyterkade te Amsterdam het 71/ ton metende bin nenvaartuig „Leendert" gezonken nadat het ter hoogte van de Houtha ven in aanvaring vias geweest met de kleine particuliere sleepboot „De Hoop". Direct arriveerden een sleep boot en een drijvende bok om het scheepje te lichten. De Leendertwas geladen met 70 ton meel in balen. Deze balen kwa men door het uitzetten onder water boven drijven en verspreidden zich over een gedeelte van het IJ. Na de berging viste het personeel van de rederij Goedkoop de balen uit het water. Nehroe zal Dalai Lama niet dwingen naar Lhasa terug te keren Volgens politieke kringen in Nieuw- Delhï wil Nehroe met de Dalai Lama spreken over een eventuele terugkeer van laatstgenoemde naar Tibet. Men meent, dat Nehroe de Dalai Lama wil raden in India niets te doen of te zeggen, dat de breuk tussen hem en de regering te Peking onherroepelijk zou maken en de communistisch Chinese autoriteiten er toe zou kun nen brengen zich openlijk tegen hem uit te spreken. Nehroe zou de Dalai Lama niet, dwin gen tegen diens wil naar Lhasa terug te keren. Hij gelooft echter, naar verluidt, wel dat de communistisch— Chinese regering mogelijk bereid zou zijn haar huidige politiek ten aan zien van Tibet te wijzigen, indien de Dalai Lama daarheen zou terugke ren, dit met het oog op zijn waarde voor hen, wanneer hij met hen zou willen samenwerken. Onder deze omstandigheden zouden de communistischChinese autori teiten mogelijk bereid zijn verzeke ringen te geven omtrent het toeken nen van zelfbestuur aan Tibet en aangaande de persoonlijke veligheid van de Dalai Lama. Men betwijfelt in politieke kringen in Nieuw-Delhi echter, of de Dalai Lama ertoe gebracht zou kunnen worden eventuele Chinese verzeke ringen te aanvaarden en naar Tibet terug te keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3