Bouwprogramma in Goes vergt dit jaar 29 miljoen gulden Opening nieuwbouw in Vlissingen-T emeuzen AMSTLEVEN lev ens v Caissonbouw bii Kleverskerke Zeeuwse Almanak :mn GEWEST ZEELAND N.C.V.B. VERGADERDE IN GOES .,MÊÊ WERKLOOSHEID IN ZEELAND BLIJFT ERNSTIG PROBLEEM Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT "WOENSDAG 8 APRIL 1959 STEDEBOUWKUNDIGE ONTWIKKELING NOG ONVOLDOENDE Expansie nu vrijwel nihil Hoewel de woningnood in Goes nog groot is, wordt de laatste jaren in de bouwsector een gro te activiteit ontplooid. Niet al leen zijn in de jaren na de Twee de Wereldoorlog complete nieu we wijken verrezen, maar ook de bouw van openbare gebou wen en andere „verzorgende centra" is in deze stad krachtig ter hand genomen. Zo zijn al leen reeds in 1958 174 nieuwe woningen gereedgekomen, ter wijl in totaal voor meer dan 7 miljoen gulden aan bouwver gunningen werd verstrekt. Dit jaar wordt in de gemeente aan een bouwprogramma begonnen, dat een uitgaaf van rond 20 mil joen gulden zal vergen. Onder meer is de bouw van het Prote stants Christelijk Streekzieken huis hierbij inbegrepen. Op het ogenblik is voor ongeveer 6f£ miljoen gulden in aanbouw. Hoe Indrukwekkend deze cijfers ook mogen lijken, het feit ligt er, dat het tempo van de stedebouwkundige ont wikkeling In Goes na het jaar 1950 nog onvoldoende is. De directeur van de Dienst Gemeentewerken, de heer J. Oranje, heeft ons hierover een en ander verteld. Circa 30 procent van de beschikbare bouwgrond in de ge meente is bestemd moeten worden voor openbare gebouwen, hetgeen er mede oorzaak van is, dat voor de particuliere woningbouw veelal te weinig grond beschikbaar is. Een ander punt, dat in het nadeel werkt van een goede ontwikkeling op ste debouwkundig gebied is het feit, dat Goes in een nauw „keurslijf" zit. Juist hierdoor moest de gekochte of onteigende bouwgrond direct worden aangesproken, met alle financiële ge volgen voor de gemeente van dien. Ook de openbare voorzieningen die moeten worden getroffen, vergen te grote geldelijke offers, omdat de keuze in de volgorde van bouwrijp maken van de gronden bepaald on gunstig is. Weinig expansie Hoe weinig expansiemogelijkhe den Goes heeft, blijkt bij een af zonderlijke bebouwing van de uit breidingsplannen der gemeente. Plan Oost is vrijwel volgebouwd, uitgezonderd enkele percelen voor openbare gebouwen, terwijl plan Valckeslot praktisch geheel een bestemming* heeft gekregen. Hier zullen het Protestants Christelijk Streekziekenhuis en de Verpleeg inrichting voor langdurig zieken verrijzen. Voorts zijn er plannen voor de bouw van ruim honderd woningen, waarvan 72 woningen van het Algemeen Mijnwerkers fonds. Ook in plan West is alle beschikbare grond volgebouwd of heeft een be stemming gekregen. Eind 1957 werd begonnen met het bouwrijp maken van plan Zuid-Oost (over de spoor lijn). Momenteel zijn hier ruim 70 woningen in uitvoering. In dit plan is tevens plaats voor enkele tientallen particuliere woningen en verder biedt het nog voor 1 h 2 jaar grond voor enkele woningwetobjecten. Plan Zuid is momenteel in bewer king. Hier 2al onder meer het nieuwe veilingcomplex komen. In dit plan heeft de gemeente nog geen grond in eigendom. Ten opzichte van de lo gische uitbreiding der gemeente ligt Plan Zuid bepaald ongunstig. Het noorden van Goes wordt in praktisch twee delen gesplitst. De noord-ooste lijke uitbreidingsmogelijkheid ligt vrijwel geheel op grondgebied van de gemeente Kloetinge, terwijl voorts ten noorden van het centrum een groot deel van het saneringsplan Goes-Noord is gelegen. De laatste ja ren heeft de gemeente hier regelma tig (krot)woningen aangekocht. In een van de volgende raadsver gaderingen van de gemeente Goes zullen voorstellen over dit sane- ringsgebied worden gedaan. Het ligt in de bedoeling het plan in verschillende fasen uit te voeren. Geen viaduct De mogelijkheid om een viaduct te bouwen over de spoorlijn ia reeds en kele jaren geleden aan de orde.ge steld. Nu bouwplan Zuid-Ooet tot ontwikkeling wordt gebracht en ook bouwplan Zuid min of meer vastere (Zie slot pag. 7 kol. 5) BIJ 40-JARIG BESTAAN P.Z.E.M. Personeel viert jubileum intern met twee feestavonden De Provinciale Zeeuwse Elek triciteitsmaatschappij N.V. be staat dit jaar veertig jaar. De P.Z.E.M. is opgericht op 3 mei 1919. De oprichting van het be drijf zal in mei a.s. op beschei- VAN TOT <3.ijp£ GEEN (VISSERS)LATIJN De prijsuitreiking van het zondag te IJzendijke gehouden zeehengelcon- oours bracht voor mej. M. de Plërre uit deze gemeente nog een aardige verrassing. De voorzitter van de hengelaars vereniging „De Oostzee- vissers" nit Heijst torste namelijk 'n prachtige wissel beker met zich mee, die hij aan de enthousiaste IJzendijk- se hengelaarster overhandigde als nog een verlaat-geschenk voor haar op het zeehengelconcours aan de Belgische kust geleverde prestatie. Zij sloeg toen een kabeljauw van meer dan een kilo aan de haak, waardoor zij eerste werd op dit con cours. Zij kreeg reeds een grote be ker voor haar vereniging en een gro te kristallen vaas. De wisselbeker was toen nog niet klaar en omdat de Belgische hengelaars nu toch een tegenbezoek aan IJzendijke brachten, werd deze gelegenheid maar benut om thans de trofee met een toepas selijk woordje te overhandigen. Ge zelliger dan de prijs zomaar per post toe te zenden. SPERWER De 81 jaren van de heer P. v. d. Berghe te Heikant gemeente St. Jansteen waren hem geen beletsel om een geduchte rover te vlug af te zijn. Het was een gevederde rover, namelijk 'n sper- VONDST Die buitenwijk in Middelburg stond een beetje op zijn kop en dat kwam door de lieve jeugd, waarvan de ver tegenwoordigers tijdens het „buiten speleneen naar hun mening sensa tionele .^ontdekking hadden gedaan. Diverse spruiten kwamen tenminste bij hun mama's blnnestuiven met de mededeling, dat er een dooie haas ge vonden was en met het dwingende verzoek om onmiddellijk mee te gaan kijken. Sommige mama's gaven na enig ver zet dan toch maar gehoor aan dat verzoek en zo kon men op zeker ogenblik een viertal huisvrouwen en één huisvader moeizaam over het land zien strompelen, op weg naar de plaats, tvaar de dooie haas ver borgen zou zijn. Een opgewonden kinderschare markeerde de plek waar men het gevonden kadaver zo lang had opgeslagen. De lieve jeugd had de overleden haas in een kuil gede poneerd en discreet toegedekt met een laagje dorre bladeren. Eerst toen de volwassenen om de groeve verza- méld waren en een der vrouwen on geduldig vroeg, waar nou die haas was, ging men tot actie over. Er kwam namelijk leven in de kuil; er bewoog iets onder de dorre bladeren en plotseling sprong er een bijzonder levend jongetje onder vandaan. En op dat moment hief heel de bende in koor een triomfantelijk „Twee april, twee apriltwee aprilaan**** wer, die hij dezer dagen, wist te vangen en onschadelijk te maken. TWEEMAAL GOUD Uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaandereen worden twee gouden feesten gemeld. In het grensdorpje St. Jansteen vier de mevr. L. -Danckaert-Roelans het zeldzame feit, dat zij vijftig jaar in dienst was bij de fa. Bahaegel- Denijs. Natuurlijk ontbrak het de jubilaresse niet aan belangstelling. Verschillende geschenken zorgen er mede voor, dat zij deze dag niet spoedig zal vergeten. In de Lange Kerkstraat te Temeu- zen zijn er vandaag twee jubilaris sen. De echtelieden J. Dieleman-van der Hooft zullen dan hun gouden bruiloft vieren. den wijze herdacht worden. Het personeel van de P.Z.E.M. uit geheel Zeeland zal het jubileum op interne wijze vieren tijdens twee feestavonden. In het kader van het jubileum zullen tevens de uitbreiding van de Centrale Zeeland te Vlisslngen en het nieuwe kantoorgebouw te Ter- neuzen geopend worden. Dit zal geschieden op maandag 11 mei a.s. door de commissaris der ko ningin in Zeeland. De feestavonden voor het personeel van het bedrijf worden gehouden op dinsdag 12 en woensdag 13 mei a.s. in de grote zaal van hét Schutters hof te Middelburg. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die voorzitter is van de raad van bestuur van de P.Z.E.M., zal tijdens deze avonden een openingswoord spreken. De dag tevoren, op 11 mei dus, zal de commissaris der koningin in de morgenuren de uitbreiding van de Centrale Zeeland aan de Edisonweg te Vlisslngen in ge bruik stellen. Des middags zal Jhr. De Casembroot het nieuwe kan toor, dat voor de P.Z.E.M. is ge bouwd aan de Axelsestraat te Terneuzen, eveneens openen. Het ligt niet in de bedoeling om tij dens het 40-jarig bestaan van het bedrijf een receptie of ontvangst te houden, terwijl evenmin geschenken zullen worden aangeboden. „Vrienden van Veere" in hel Belgische Beveren Dezer dagen zijn er op zeer bijzon dere en originele wijze opnieuw con tacten gelegd en verstevigd tassen de heemkundige kring „Het land van Beveren" in België en de Vereniging de Vrienden van Veere. Het bestuur van laastgenoemde vereniging bracht namelijk met de erevoorzitter de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, een bezoek i Beveren nabij Antwerpen. Aan de grens bij Kieldrecht werd het Nederlandse gezelschap afgehaald door een bestuursafvaardiging van de heemkundige kring. Op de Singel- berg, waar in de middeleeuwen het machtige kasteel Beveren stond, ias later een schildknaap in Bourgondi sche kledij een adres voor, waarin de banden tussen Beveren en Veere wer den beschreven." In 1640 werd het ge balsemde hart van Adolf van Bour- gondië, door het huwelijk van zijn vader Philip met de Vrouwe van Veere (Anna van Borsselen) Heer van Beveren en van Vee- naar Beveren gebracht om in de Dekenale St. Martinuskerk te worden begraven. De rest van zijn lichaam werd in de familiegrafkelder van de Borsselens op het kasteel Sandenburg te Veere begraven. Na de voorlezing werd de burgemeester van Veere het fraai uitgevoerde per kament overhandigd. Tijdens een receptie ten huize van de burgemeester van Beveren, hiel den de beide burgemeesters over en weer toespraken, waarbij de Veerse burgervader een plattegrondtekening van Veere aanbood. Een tweede hoogtepunt van de dag vormde het bezoek aan de St. Martinuskerk, waar het opschrift op de bronzen plaat werd bestudeerd, dat alles om trent het hart van Heer Adolf ver meldt. Hierna volgde nog een rondrit door het oude land van Beveren, een re ceptie ten stadhuize en tot slot een feestmaaltijd, aangeboden door het gemeentebestuur van Beveren. Vele woorden zijn aan deze dis nog ge sproken met tot besluit de toezeg ging dat een tegenbezoek aan Veere zal worden gebracht, waarbij het con gres van. de Vereniging De Vrienden van Veere op zaterdag 13 juni a.s. zal worden bijgewoond. Hoofdboekhouder te Zierikzee koninklijk onderscheiden Bij Kon. Besluit is aan de heer J. Legemaate, hoofdboekhouder bij de N.V. Koninklijke fabriek van bakke rijgrondstoffen Zeelandla te Zierik zee, de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau verleend'. Dé heer Legemaate was'öp 3 maart J.l. veertig jaar in dienst van genoemd bedrijf. TOELICHTING OP WERK V.V.H. Actie van V.V.H. Vakantie vermoeide huisvrouwen In de „Prins van Oranje" te Goes hield het gewest Zeeland van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond dinsdag een gewestelijke vergade ring. In de morgenuren van deze bij eenkomst, waarin de dames tal van verenigingszaken onder de loep na men, gaf mevrouw R. van Bennekom van Vliet, de vertegenwoordigster van de N.C.VJB. in de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning, een toelichting op het doel en het werk van deze federatie, 's Middags werd de organisatie van de landdag besproken, die op 17 juni a.s. te Vlissingen in de gereformeerde en de Johanneskerk zal worden ge houden. De gewestelijk presiderite, mevrouw N. HomburgHoekveld uit Vlissingen, verwelkomde in de mor genvergadering in het bijzonder de vertegenwoordigsters van een drietal nieuwe afdelingen van de N.C.V.B., die onlangs in Geersdijk. Meliskerke en Oostdijk konden worden gesticht. Tevens deelde mevrouw Homburg mee, dat twee afdelingen Jubileerden: de Terneuzense N.C.V.B. bestond na melijk 35 jaar en die te Axel precies een kwart eeuw. De gewestelijk presidente richtte zich vervolgens tot mevrouw C. J. Lankamp—Vader uit Terneu zen, die gedurende 31 jaar een be stuursfunctie in de N.C.V.B. van haar woonplaats vervulde. Een bijzonder lange periode; thans is dit, door het intussen ingestelde rooster van aftreden, niet meer mogelijk. Voor haar toewijding en het vele werk, door haar in het belang van de bond verricht; mocht mevrouw Lankamp naast de dank van het ge westelijk bestuur een fleurige atten tie ln ontvangst nemen. Voor de afdeling Serooskerke (W.), die het tienjarig bestaan vierde nam mevrouw F. de DreuToorenaar het hiertoe door het hoofdbestuur inge stelde insigne in ontvangst. In haar verslag over het werk van de V.V.H. gaf mevrouw Van Benne kom eerst een toelichting op de or ganisatie van de V.V.H.: net is de fe deratie, waarin vrouwenverenigingen van verschillende gezindten samen werken. Reeds bestaande vrouwen verenigingen proberen zo in federa- tieverband samen te werken bij aller lei vormen, van hulpverlening. Het bejaardenwerk heeft vrijwel in alle provincies een goede voortgang, zo vertelde mevrouw Van Bennekom, .•asm 'K„V/ v.,% j- wjki Mevrouw C. J. Lankamp-Vader uit Terneuzendie gedurende 31 jaar bestuurslid van de afdeling Terneu zen van de N.C.V.B. is geweest en hiervoor in de gisteren in Ooes ge houden gewestelijke vergadering van de N.C.V.B. dank werd gebracht. (Foto P.Z.C.) speciaal voor wat betreft het socië- teitenwerk. Een ander aspect van het V.V.H.-werk betreft de B.B. In het eigen gewest, in Zeeland, wordt ditmaal voor het eerst een ac tie .Vakantie vermoeide hulsvrou wen" gevoerd, waarbij doktoren maatschappelijk werksters en burge meestersvrouwen worden betrokken. Het is de bedoeling, dat de drie groe pen een algemene, een protestant se en een r.-k. groep van elk twin tig huisvrouwen een vakantie on het vormingscentrum „Hedenesse" to Cndzand zal worden aangeboden. Voor dit doel is onder meer een be drag uit de Zeeuwse collecte be stemd. Actueel is nog steeds de hulp, zo be sloot mevrouw Van Bennekom, die door de federatie aan.de Hongaarse vluchtelingen in Karlnthië wordt ver leend. Slot van pag. I van Gent 30 40); Terneuzen 384 (393); Tholen 416 (63i); Vlissingen 435 (535) en Zierikzee 160 (324). Beroepen Naar de beroepen liet de werkloos heid in Zeeland zich eind maart 1959 als volgt verdelen: bouwnijverheid 777 man, metaalnijverheid 145, textiel 122, landbouw 1085, visserij en jacht Bij Kleverskerke worden, zo als bekend, 115 caissons ge bouwd voor de afsluiting van het Veerse Gat. In totaal zullen 10.150 kubieke meter beton en 2.270. ton staal wor den verwerkt Voor de plaats van het werk heeft men een terrein aan het Kanaal door Walcheren gekozen, zodat de gehele aanvoer van materiaal per echip kan geschieden. Een bok zal straks alle cais sons stuk voor stuk van de oever lichten, waarna deze caissons vla het kanaal naar het Veerse Gat worden ge transporteerd. 28. niet-varend transportpersoneel 228, losse arbeiders 814, minder ge- schikten 809 en overigen 278. De geregistreerde vraag naar man nelijke arbeidskrachten in Zeeland per eind maart 1959 omvatte 293 werkkrachten. Wat het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten betreft, kan geconsta teerd worden, dat dit in Zeeland eind februari 1959 bedroeg 297 vrouwen en eind maart 1959: 275 vrouwen. Het voornaamste aanbod kwam voor in de landbouwsector, namelijk 133 eind februari en 105 eind maart. Geen kernen De heer K. van Dijk, directeur van het districtsbureau arbeidsvoorzie ning Zeeland, wees er tijdens 'n pers conferentie die dinsdag J.l. te Bre da werd gehouden op, dat Zeeland voor moeilijkheden staat. Een van de moeilijkheden is, dat het betrokken ministerie nog altijd in Zeeland geen ontwlkkellngskemen voor de indu strie heeft aangewezen. Het aantrekken van industrie is voor Zeeland niet eenvoudig omdat geografische verdeling van de p vincie zo ongelukkig is, waardoor concentratie van arbeidskrachten soms bezwaren zal geven. Spr. wees er op, dat de toewijzing van woning wetwoningen te laag is, waardoor de woningbouw niet voldoende op gang is. Dan wordt er reeds lang gewacht op een regeling voor de nascnade en de zoutschade aan woningen. Die re geling zou voor kleine bouwvakpa troons heel wat arbeid kunnen ver schaffen. De heer Van Dijk illustreerde met en kele voorbeelden, dat het voor Zee land soms zelfs moeilijk is bestaande werkgelegenheid te behouden en hij uitte de vrees, dat Zeeland voorlopig gedoemd zal zijn expulsiegebiedfte blijven, waarbij hij overigens opwek te om meer belangstelling voor Zee land to vragen, zoals bijvoorbeeld thans de drie Noordelijke provinciën doen, die grote investeringen verlan gen. Zeeland is misschien wat te beschei den, zo besloot hij. Kleuterschool te Biggekerke aanbesteed Namens het bestuur van de „Vereni ging Christelijke Kleuterschool Big gekerke" is dinsdag in het openbaar aanbesteed de bouw van een l-klas- sig;e kleuterschool. De laagste van de 5 inschrijvers was de fa. Mesu te Sint Laurens voor 43.359. De ove rige inschrijvers waren: fa. A. C, P°ortdijk, Nieuw- en St. Joosland .1 43.630; fa. Blankenburg, Nieuw- dorp 44.949; fa. Jobse, Oost- kapelle 45.135 en fa. Da Jong, Vlis- smgen t 46.950, Jac. Vogelaar te Krabbendijke plotseling overleden Op 88-jarlge leeftijd is dinsdagmor gen vroeg in Krobbendijkije plotse ling overleden de heer Jac. Vogelaar, medefirmant van de cultuurondernc- ming „Vredehof". De heer Vogelaar genoot in frulttelerskringen een gro te bekendheid. In het dorp Krabben dijke was hij een zeer geziene figuur, die altijd en voor iedereen een vrien delijk woord had. De heer Jac. Vogelaar, wiens bijna een jaar geleden ovorlodcn vader L. Th. Vogelaar bekend was om zijn sti mulerende arbeid van Krabbendijke een fruitcentrum te maken, leidde met zijn ruim tien jaar jongere broei de cultuurondorneming „Vredehof" met circa 40 ha boomgaarden. Voor de uitstekende kwaliteitsprodukten, die zijn boomgaarden voortbrachten, verwierf hij herhaaldelijk fraaie prij zen tijdens feestelijke veilingen in Krabbendijke De thans overledene, die maandag avond nog een vergadering van de plaatsolijko voetbalvereniging bij woonde, was op verschillende terrei nen actief werkzaam. Zo was hij be stuurslid van de veilingvereniging „Krabbendijke en Omstreken", hoofd ingeland van het nieuwe waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beve land" bestuurslid van de kring Oost- Zuid-Beveland van de Z.L.M., lid van de Provinciale Afzetcommissie voor fruit en bestuurslid van de muziek vereniging „Concordia". Voorts bekleedde hij gedurende een reeks van jaren het voorzitterschap van de plaatselijke voetbalvereniging en de functie van bestuurslid van de Oranjevereniging. Door zijn vriende lijk karakter en zijn hulpvaardigheid was hij bij alle dorpelingen zeer ge zien. Het plotseling overlijden van de heer Vogelaar, die gehuwd en vader van vijf kinderen was, heeft in Krab bendijke diepe indruk gemaakt. De teraardebestelling is bepaald op aanstaande vrijdagmiddag om 2 uur op de algemene begraafplaats te Krabbendijke. VANDAAG Middelburg—Electro „De vampier en het blonde melaje", 20 uur, 18 jaar. Schutterahof: Jaarverg. Chr. Mldden- standsverenlglng Middelburg, 20 uur. Sohuttershof: Bijeenkomst Bond van Ouden van Dagen, 20 uur. Schouwburg: Vergadering buurtver. „Park van Nieuwenhoven", 20 uur. Gouden Poorto: Jaarvergadering Vara 20 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9 —17 uur. Vlisslngen—Alhombra: „Dracula", 19 en 21 uur, 18 jaar. Luxor: „De mladndlgor ln de rol stoel", 20 uur, 18 Jnar. Goes—Grand: „Zeg nooit vaarwel", 20 ti., 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2