GEEN FORENSENHUIZEN IN DE BOSSEN VAN DE DOMEINEN WALCHEREN BOUWPROGRAMMA IN GOES VERGT IN '59 20 MIU0EN HOGERE KEURLONEN VOOR AXEL EN OMGEVING WOENSDAG 8 APRIL 1959 PROVINCIAL L, ALLU W S.E COURANT 7 STAD EN LANDE SCHOUW EN-DUIVELAND Restauratie Zierikzeese gebouwen zeer dringend Do vereniging Stad en Lande van Sehouwen-Duiveland kan er zicli mee verenigen, dat de duinstreek voor het vreemdelingenverkeer wordt be nut, wanneer althans de perken der redelijkheid niet worden overschre den. Zij hoopt echter dat het gerucht als zouden in de bossen van de do meinen forensenhuizen worden ge bouwd, van alle waarheid zullen zijn ontbloot. Zij vertrouwt er trouwens op, dat de directie dit zal beletten. Ook de aanieg van duinwegen en overgangen door erkende natuurre servaten wil de vereniging beperkt zien tot het meest noodzakelijke. Aldus verklaart de heer P. van Be- veren in het jaarverslag, dat op vrij dag 17 april a.s. in de in het „Huis van Nassau" te houden jaarvergade ring zal worden behandeld. De secretaris kwalificeert het werk tot behoud van het landschapsschoon en de natuurreservaten, in een tijd van landschapsvernieuwing, als zeer moeilijk. De eisen van ontwatering plaatsen de vereniging voor een over machtssituatie, zodat alleen sprake kan zijn van behoud van enkele kleine afgeronde stukken. Het ver slag wijst ook op de ontsiering van de wegbegroeiïng te Westenschou- wen als gevolg van het toegepaste rioleringssysteem. Het aanbrengen van wegbeplanting wórdt toegejuicht. Gehoopt wordt dat in de toekomst beschaduwde wegen hèt eiland weer een fraai aanzien zullen geven. RESTAURATIE Over de restauratie van monu mentale gebouwen wordt in het verslag enerzijds tevredenheid ge uit, maar anderzijds is er teleur stelling omdat de restauratie van de gebouwen te Zierikzee nog steeds niet ter hand kan worden genomen. Met name wordt ge sproken over het stadhuis en het Tempelierenhuis, waarvan de res tauratie is stopgezet. De hoop dat deze restauratie op kor te termijn zal worden hervat, wordt zeer klein geacht. De vereniging ver heugt zich erover dat de gemeente Zierikzee plannen in voorbereiding heeft de restauratie van de gebou wen mogelijk te maken. Middenstandsvrouwen houden show in Goes Vijftien dames van de Goese Midden standsvrouwenvereniging hebben se dert september eenmaal In de veer tien dagen een van de bovenkanier tjes van „De Opril", in Goes opge zocht, waar zij hun knutselavondeu hielden. De dames hanteerden, er hoofdzakelijk naald en draad en schaar. Het resultaat van deze avon den zal spoedig te zien zijn voor het publiek, want op 22 en 23 april aan staande houden de dames shows in „de Prins van Oranje". Dinsdagavond kwamen de dames voor de laatste maal bijeen. De pre sidente, mevrouw M. S. Dominicus de Graaf, heeft ons toen het doel van deze knutselavonden uiteengezet. De eerste avonden hebben de damesle den van de G.M.V.V. verschillende handwerkjes gemaakt, die tijdens de grote verloting op 22 en 23 april aan „de man worden gebracht". De op brengst van deze verloting is dit jaar voor chronische patiëntjes in Zee land. De andere avonden en dat waren er heel wat hebben de mid denstandsvrouwen gebruikt om kle ren te maken voor de kindershow, die dit jaar voor het eerst op het programma staat. Deze show wordt dus op 22 en 23 april gehouden. De kinderen men zal o.a. de fruitfee en haar hofdames, een Schotse band, een koninklijke stoet, een verkeers agente, een harlekijn enz. kunnen ontmoeten treden gedurende vijf enveertig minuten op. Daarna zullen de „ouderen" dames- en herenkleding tonen. Het vele werk, dat de dames aan het maken van de kleren voor de ongeveer veertig jeugdige manne quins van 6 tot 12 jaar hebben be steed, zal niet voor niets zijn, want ook op 30 april zullen de kinderen hun fraaie kleding dragen. De veer tig meisjes zullen dan deel uitmaken van de fleurige Oranjestoet, die op Koninginnedag tweemaal door de straten van Goes zal trekken. Scheepvaartbeweging in Kanaal door Z.-Beveland In de maand maart passeerden er door het kanaal van Zuid-Beveland 7883 schepen met een Inhoud van 4098.706 ton. Daarvan waren 5032 schepen van 2757.000 ton geladen en 2851 schepen van 1341.706 ton waren ledig. Er waren 4534 geladen motor schepen van 2148.082 ton en 1836 ledige van 934.902 ton en 449 geladen sleepschepen van 585.801 ton en 295 ledige van 376.167 ton. Verder pas seerden er 673 sleepboten en 96 coas ters van welke laatste er 49 geladen waren en 47 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden 960 ge laden motorschepen van 582.070 ton en 85 ledige van 86.247 ton en 229 geladen sleepschepen van 315.315 ton en 2 ledige van 2306 ton naar België en 541 geladen motorschepen van 391.746 ton en 241 ledige van 127.834 ton en 82 geladen sleepschepen van 109.974 ton en-19 ledige van 24.616 ton van België. Verder waren het 2820 geladen mo torschepen van 1336.873 ton en 36 ledige van 203.784 ton en 314 geladen sleepschepen van 424.766 ton en 25 ledige van 16.504 ton naar België en 1714 geladen motorschepen van 811.209 ton en 1409 ledige van 731.118 ton en 135 geladen sleepschepen van 163.035 ton en 270 ledige van 359.663 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld ln 4843 Nederlandse, 1918 Belgische, 410 Duitse, 319 Franse, 360 Zwitserse, 10 Luxemburgse, 4 Engel se, 16 Oostenrijkse en 2 Deense. In maart passeerden 2964 schepen van 1520.991 ton meer dan in februari. Afkeuring wordt uitgesproken over de ontsierende planken schuttingen, die zijn aangebracht bij de afgebro ken krotwoningen. Verder wordt met genoegen de voortgaande restauratie van het slot Moermond te Renesse gadegeslagen. Als de bouw in dit tempo kan voortgaan, dan bestaat de hoop, dat de kasteelgebouwen dit jaar gereed zullen komen, waarna kan worden begonnen met de restau ratie van de grachtmurên, bruggen en ingangpartijen. Door een subsidie van het departe ment van onderwijs, kunsten en we tenschappen is de vereniging In staat ook verder restauraties te laten uit voeren. Verlangend «let de vereniging uit naar de Monumentenwet, die reeds lang de Kamers heeft bereikt, maur nog steeds niet iu behandeling kon worden genomen. Gehoopt wordt, dat na behandeling van deze wet Zierikzee in haar geheel als „monu ment" aangemerkt zal worden. Het heeft de vereniging met schrik ver vuld, toen bekend werd dat het kerk je te Sirjansland voor-reformatische wandschilderingen bezat, die dreig den vernietigd te worden. Mede door het ingrijpen van de vereniging kon nog veel behouden worden. Veertigjarig jubileum bjj „De Hoop? in Terneuzen Dinsdag was het 40 jaar geleden dat do heer J. Simons, procuratiehouder en hoofd van de administratie van Scheepvaartmaatschappij „De Hoop" de N.V. Handel-, Industrie- en to Terneueen In dienst trad van deze vennootschap. Ter gelegenheid hiervan werd een diner gegeven in hotel „Rotterdam" waarbij de directeur van „De Hoop", de heer J. G. van der Peijt, de pre sident-commissaris, de heer C. Zan- deo en de procuratiehouder, de heer J. do Jong het woord voerden. Allen belichtten de verschillende facetten van de succesvolle loopbaan van de jubilaris, die reeds op 12-jarige leef tijd in dienst trad. Na een lange reeks van jaren heeft ae heer Simons, door nauwgezette plichtsbetrachting, grote Ijver en bekwaamheid, een der topplaatsen in het bedrijf bereikt. De heer Van der Pcijl bood de jubilaris namens de directie een radiotoestel met pick-up aan. Hij bracht verder gelukwensen over namens de hande laren van bouwmaterialen in Neder land en bood de bij dit jubileum be horende gedenkpenning met oorkon de aan. De heer Simons dankte de sprekers voor de waarderende woor den en de geschenken. In de namiddag recipieerde de heer Simons in een der zalen van het ho tel, waar talrijke relaties, vrienden en kennissen de jubilaris kwamen feliciteren. Ook op de personeelsre- ceptie voerden verschillende sprekers het woord, waarbij de heer Simons vele gelukwensen, vergezeld van ge schenken, werden aangeboden. Onderling jeugdtoernooi Middelburgse hockeyers De hockeyjeugd van Middelburg en omstreken speelde met acht elftallen ln twee poules Ingedeeld een mixed- toernooi. In poule A speelde de oudere jeugd en in poule B do „kleintjes". De organisatie was in goede handen, zodat het geheel vlot verliep, terwijl de jeugd een aantal aardige wedstrij den voorspiegelde. De jeugdcommissie hoeft eer behaald met deze organisatie. Ieder team ont ving bij de prijsuitreiking een net mot gekleurde paaseieren. In poule A wonnen de Primula's, terwijl in poule B de „Katjes" de sterkste bleken. Ook de ouders toonden in een mixed- wedstrijd hun capaciteiten aan de jeugd. Na afloop was er een gezellig' kinderbal met vele verrassingen. Interessante lezing over Nieuw-Guinea Dinsdagmiddag hebben de leden van de Nederlandse vereniging van Huls vrouwen te Middelburg in het Schut tershof een Interessante lezing beluis terd over Nieuw-Guinea. In een tijds bestek van ongeveer twee uur be handelde mevrouw C. C. KlaijLan- cée voor een aandachtig gehoor op duidelijke wijze verschillende aooialo aspecten van het volk en het land. Hierdoorkreeg men een duidelijk beeld van dit grote gebied, dat bij het in ontwikkeling brengen zoveel problemen meebrengt. „Een van deze problemen", aldus mevr. Klaij—Lan cée, „misschien wel het grootste waarmee men bij do opbouw van Nieuw-Guinea krijgt te maken is de ontwrichting van het gezinsloven". Jonge Papoea's, die zich aanpassen aan de nieuwe tijd, maken zfch los uit het bestaan van oudera en stam genoten. waardoor er een zekere on rust ontstaat. Deze „groei-ontwikke- llng" heeft zich tijdens de Twoodo Wereldoorlog ingezet, toen de Ame rikanen in de strijd in de Pacific op Nieuw-Gulnoa grote bases aanlegden. Voor de aanleg hiervan werd onder meer gebruik gemaakt van de in landse bevolking. Deze mensen, die de ontwikkeling van de nieuwe tijd hebben geaccepteerd, voélen zich thans „mijlenver" verheven boven hun familieloden die dit niet hebben bijgehouden. Hierdoor komen er scheuringen in de Papoea-maatschap pij. Spreekster, die uitvoerig op deze problemen inging, kwam tot do con clusie, dat dit volk het oplossen van deze problemen waard is. Ook behandelde mevr. KlaijLancée do moeilijke positie van de kolonis ten, die bij de machtsoverdracht in Indonesië naar Nieuw-Guinea trok ken. „Deze mensen", aldus spreek ster, „hebben in de eerste Jaren wei nig steun ontvangen van de Neder landse regering, omdat men het te druk had met do opbouw van het eigen land". Heel summier vertelde spreekster voorts over do geschiede nis van Nicuw-Gulnca en de fauna. De vraag of Nederland in Nieuw- Guinea een taak heeft, toonde mevr. Klaij—Lancée aan de hand van ver- schiflendo lantaarnplaatjes aan. Op deze dia's werden de grote verschil len getoond tussen de Papoea's, die nog in do bossen leven en zij die mot de Westerse beschaving in aanra king zijn gekomen. De voorzitster, mevrouw M. A. van den BoogertSelhorst, die spreek ster had ingeleid, dankte haar aan het einde van de lezing. Derde hockeyploeg Middelburg hield Zwart Wit VI van titel In het derde hockeyteam van Mid delburg waren in de wedstrijd tegen Zwart wit VI enkele „raspaarden" van 9tal gehaald om zo goed moge lijk partij te geven tegen Zwartwit, dat persé met een overwinning uit de bus moest komen om nog gelijk te komen met Middelburg II. De thuisclub spiegelde een goed partijtje hockey voor en de 32 zege was dan ook vólkomen verdiend. Middelburg II kon de kampioensvlag hijsen en zal hot volgonde seizoen in de 3c klasse van de K.N.H.B. uitkomen. De Zwartvvltters verrasten de captain van het 2e team met een bouquet bloe men. VLISSINGEN Oud-Vlissinger overleden Dezer dagen is te Borgen op Zbom in de ouderdom van 84 jaar overleden de heer J. A. Pleterse van Wijck, een bij de oudere Vlissingers beltend oud stadgenoot, die in de Scheldestad o.m. een woningbureau exploiteerde. Jaarverslag A.B.V.A. Vlissingen 1958 In zijn verslag van de werkzaamhe den van de afdeling Vlissingen van de Algemene Bond van Ambtenaren over 1958 maakt de secretaris mel ding van een vermindering van het aantal leden met 10. Deze verminde ring trad voornamelijk op in het laatste kwartaal van 1958. Momen teel bedraagt het aantal leden 839. Uitvoerig werd aandacht besteed aan de salarisonderhandelingen, die eind 1957 nog niet afgesloten waren en in 1958 werden voortgezet. Het beleid van het bondsbestuur in deze kwestlo word op 25 april tijdens een ledenver gadering van de afdeling verdedigd door de heer Bakker, bondsbestuur- der. De leden van de afdeling Vlissin gen, de heren P. J. Greiner en J. W. Woltema werden in de groepsraad Loodswezen gekozen en het lid, de heer H. L. Bostelaar in de groepsraad N.V.'s en provincies. Aan verschil lende leden werd in 1958 het insigne van het 25-jarlg of 40-javlg lidmaat schap bij een bij het N.V.V. aange sloten organisatie uitgereikt Verder ging een aantal leden met pensioen. In verschillende groepen hadden in het afgelopen jaar besprekingen plaats over salarismaatregelen, loon- compensatie en de uitvoering van pre mieregelingen, Wat betreft de groep Verkeer en Waterstaat kan opge-' merkt worden, dat bij de uitvoeringj van de Deltawerken een aantal arrtfe.-. tenaren werd ingeschakeld. Een be langrijk punt voor deze groep was ook de bespreking van de dienstroosters voor het personeel van de buitenslui- zen te Vlissingen en Veere en brug- personeel te Oost- en West-Souburg en Vlissingen. Op 12 februari. 1959 werd bij hot postdistrict Middelburg een dienstcommissie ingesteld. De stappen om tot deze instelling te ko men waren reeds in 1958 gedaan. Tenslotte merkt de secretaris op, dat de werkclassificatie en de merit rating de aandacht blijven vragen. Verpachting Vlissings badpaviljoen Mot het oog op de a.s. opening van hot badseizoen 1959 zullen B. en W. op 14 april aanstaande het badpavil joen aan de Boulevard Evertsen in net openbaar verpachten. Voorts zul len zij de verschillende cabines van de winkelgalerij verpachten, te we ten cabine 2 voor de verkoop van ijs, banket, chocolade, zuurtjes en ande re versnaperingen, cabine 3 voor de verkoop van rookartikelen en versna peringen en cabine 4 voor de verkoop van fruit. Feestavond Spoorweg Toneelvereniging De muzikale begeleiding van het bal van do Spoorweg Toneelvereniging, zaterdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen, werd zoals gemeld niet verzorgd door de Marine Band onder leiding van sergeant-majoor Bos, maar door een band onder leiding van Theo Sohier. Aanwinsten openbare leeszaal en bibliotheek Hot boekenbezit van de Openbare Leeszaal werd uitgebreid met de vol gende nieuwe werken: Dubois, In staat van beschuldiging; Heyer, So phy; Laudy, Vergeef de onstuimi- gen; Lütgon, Geen winter voor wol ven; Mons, Dood onder verdachte omstandigheden; Stark, Ik trouwde een dominee; De Vries, Maartje de Wit; Wertheim, De soete bazinnen; Stewart, A use of riches; Gunther, Rusland in de branding; Hogewind en Sanders, Hoe ontmoet ik mijn me- demons; Lord, De dag van Pearl Harbor; Packard, De verborgen ver- j leiders; Servan-Schreibèr, Luitenant in Algerije. In de maand maart werden uitge- leehd 3354 romans, 226 romans in vreemde talen en 1010 studieboeken, i In de jeugdleeszaal werden uitgeleend 2210 boeken, (totaal 6800). De tijd schriften- en krantonzaal werd be zocht door 491 mannen en lil vrou wen. De jeugdleeszaal door 71 meis jes en 21 jongens. {totaal 727). GRIJPSKERKE Jaarfeest jeugdclubs Vorige week hielden de hervormde meisjes- en jongensclub in het Dorpshuis te Grijpskerke hun jaar feest. Boide groepen voerden het to neelspel „Pechvogel en gelukskind" op. Verder werd het programma ge vuld met enkele schetsen. De belangstelling was groot. Prov. Zeeuwse V.V.V. Op 25 april te Hulst De voorjaarsvergadering van de Pro vinciale Zeeuwse V.V.V. die elk Jaar in een andere gemeente van de provincie .vordt belegd - zal ditmaal op 25 april a.s. te Hulst worden ge houden. Het programma voor deze bijeenkomst vermeldt naaBt de ver gadering een ontvangst door het ge meentebestuur van Hulst, een rond wandeling over de stadswallen en bezichtiging van de Keldermans poort. OOSTKAPELIE Uitvoering „Crescendo" De muziekvereniging „O'escendo" gaf zaterdagavond in net vereni gingsgebouw te Öostkapelle de laat ste zaaluitvoering in dit seizoen waarmede de viering van het 60- jarig bestaan van'het "korps werd be sloten. Ook nu weer was de belang stelling groot en het gebouw tjokvol. Na een openingswoord van de voor zitter, de heer A. Don. die in het bij zonder burgemeester F. G. Sprenger welkom heette, voerde het korps een tiental nummers uit. Ook nu weer viel de prima Vertolking van „Or pheus in de Onderwereldvan J. Of fenbach op. De dirigent, de heer P. Wisse, mocht met zijn muzikanten een welverdiend applaus in ont vangst nemen. Na de pauze verzorgde een groepje Oostkapelse amateurs een gevarieerd programma. Hieraan werkten mede mej. J. Kooman en de heren A. J. de Broekert, H. Visser en L. Wonder- gem, met aan de piano mevrouw J. VisserWalraven. Voorts de kapel van Crescendo „The Littlè Stars". Ook dit optreden oogstte veel succes. Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM. 7 april Aanvoer in totaal 5543. Week- totaal 7558 vette boeten en ossen 600; gebruiksvee 1743: vette kalveren 340: gras- kalveren. 341: nuchterè kalveren 2060; var- kens 42: biggen 46; paarden TO. veuléns 3; schapèn 207; weids'zUiglammeren 46: bokken en' geiten 45: Prijzen in cents per kg ie kw 2e kw 3e kw Vette koeien 320—355 300—320 280—29ü Vette kalveren 2BÖ—2B0. 2GD-280 220—200 Slachtpaardên 270 240 220 Prijzen in guldens per kg le 2e 3e kwaliteit Graskalveren 400 380 2B0 Nuchtere balveren 64 50 40 Biggen Schapen Lammeren Kalfkoeien en Vare koelen Vaarzen Pinken iao oo 70 125 90 65 melkkoeien 1320 1100 1000 930 700 700 1000 850 650 (JOU 600 425 Vette koeien aanvoer ruim, handel sle pend, prijzen vooral niet hoger: vette kalveren aanvoer gróter, handel kalm, niet hoger ln prijs:, graskalveren aan- voer ruimer, handel tamelijk, prijzen on gewijzigd; nuchtere k'alveréfi aanvoer korter, handel - levendig, wat stijver in prijs: biggen aanvoer matig, handel" goed:, wat-stijver in prijs; slachtpaardên aan voer even ruimer, handel tamelijk. rUIm prijshoudend; schapen en lammeren aanvoer gewoon, handel goed, ruim prijs houdend; kalf- en melkkoeien aanvoer flink, handel goed, ruim prijshoudend: vare koeien Jaanvoer groter, handel rede lijk, goed prijshoudend; vaarzen en pin ken aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen onveranderd. Officiële publikatie MIDDELBURG. TOEPASSING BOUWVERORDENING. B. en W. van Middelburg maken bekend, dat door het districtshoofd bij de Rijks gebouwendienst te Middelburg vergun ning is gevraagd tot het verbouwen en uitbreiden van hét P- T. en Telefoonge bouw gelegen Sön de Lange Noordstraat 48 en Lombardstraat, waarbij de achter gevelrooilijn wordt overschreden. Dit verzoek met tekening ligt ter ge meentesecretarie kamer 14 vanaf he den tot en met 18 april 1959 ter inzage Schriftelijke bezwaren tegen inwilliging van het verzoek kunnen worden inge diend vóór 19 april 1959. Middelburg, 3 april 1959. (Slol van pag. 2) vorm begint aan te nemen de nieuwe veiling wordt een kruising van de spoorlijn „boven-over" of „onder-door" weer actueel. De direc teur van gemeentewerken is van me ning. dat de gemeente zich een der gelijk werk in geen Jaren kan per- mitteren. Het kan nog wel vele jaren duren voor men een viaduct of on derdoorgang krijgt. De behoefte aan een voetgangerstunnel zal reeds bin nen enkele jaren optreden. De moge lijkheid is wellicht aanwezig, dat bin nen enkele jaren één of twee van dergelijke tunnels worden gebouwd. Nauw verbonden met een viaduct Is de ontwikkeling rond de oost-west verbinding. De ontwikkeling van het havengebied en het Industrieterrein ls een levensbelang voor de streek. Wat dit betreft staan de zaken er momenteel niet bepaald gunstig voor, want niet alleen Is het toe komstige hovengebled buiten de gemeentegrens gelegen, maar ook de ontwikkeling van een goed ge outilleerd droog industrieterrein heeft bezwaren door behoefte aan terreinen. De daarvoor in aanmer- ing komende gronden liggen na melijk grotendeels op erondge'nied van de gemeente 's-Heer-ArendS- kerke. Het industrieterrein ten noorden van de spoorlijn te Goes is vQlgehomvd en de terreinen over de spoorlijn (6 ha) hebben een be stemming gekregen. Hoewel deze terreinen formeel nog geen eigen dom zijn van de gemeente, wor den zij reèds bouwrijp gemaakt. De2ê gronden zijn voor het groot ste deel toegezegd aan de veiling vereniging ZUid-BeVeland voor 'fl nieuw veilingcomplex en verder voor 8.000 vierkante meter aan een grossierderij en een plaatwer kerij. Activiteiten Daarnaast zijn er verschillende ande re activiteiten in ae bouwsector. Zo Wordt op de onlangs uitgebreide al gemene begraafplaats een aula ge bouwd. Dit gebouwtje, dat over een ruimte beschikt van 12 bij 8 meter, zal eind mei of begin juni gereedko men. In het na 1950 volledig volge bouwde plan West (circa 200 wonin gen) is momenteel de 11-klassige r.- k. lagere school in aanbouw, alsmede een zusterhuis. Naast deze gebouwen is grond voor de bouw van een chris telijke en een r.-k. kleuterschool. Dezer dagen is men op een tussen de huizen van de J. P. Coenstraat, J. Roggeveenstraat, Abel Tasmanstrant Nieuw bestuur stichting Medisch Centrum Goes In de dinsdagavond gehouden verga dering van de Stichting Medisch Gentrum herdacht de waarnemend voorzitter, de heer K, T. Bakker, in ,v?aarderei}de ..wpoiiden de overleden secretaris, de"heerr A: Haeck;~die-zo veel voor de vereniging heeft ge daan Het dagelijks bé'stutlP, waarin verschillende vacatures waren ont staan, ziet er thans als volgt lilt: voorzitter, dokter A. H. Veldhof, 2e voorzitter, de heer A. Q. Hcijboer en leden de heren J. de Reus en A. Mo gen dorf en dokter H. J. Bntink. In een volgende bestuursvergadering zullen de noodzakelijke onderhouds werken aan het gebouwworden be sproken. Politievaartuig R.P. 18 kreeg roerachade Maandagavond tijdens een surveil lance op de Oosterschelde kreeg het politievaartuig R.P. 18 tor hoogte van Gorishoek schade aan het roet en raakte onbestuurbaar. Er werd onmiddellijk geankerd en een radio bericht werd uitgezonden. Dinsdag morgen verliet het vaartuig „Zwa luw" van de visserijpolitie ter assi stentie de haven van Wemeldinge en sleepte de R.P 18 naar Wemeldinge Later op de dag is het vaartuig voor reparatie naar de werf in Hattsweert gebracht. Hier bleek, dat de roer- staartpen afgebroken was. TER DEKKING VAN TEKORT Vakantieregeling voor kruideniers De gemeenteraad van Axel heeft dinsdagavond met algemene stem men het voorstel om de keurlonen voor Axel, Zaamslag, Koewacht. Overslag en Zuiddorpe te verhogen, aanvaard. Deze verhoging, welke dient tot dekking van et geraamde jaarlijkse tekort van de vleeskeu ringsdienst momenteel plm. f 4360,houdt in, dat voor keuring van paarden en rundvee boven de twee jaar f 11,betaald moet wor den (een verhoging van f2,voor rundvee en paarden onder de twee jaar f8,(verhoging f 1,voor varkens f5,50 (verhoging fl,50). Bij de aanvang van de raadsverga dering, richtte burgomeester P. L. D. J. van Oeveren enige woorden van welkom aan het adres van de heer P. van Bendegem, die na een lange periode van ziekte voor het eerst weer een vergadering bijwoon de. Daarna besloot de raad met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeen ten in Den Haag een vaste geldle ning van f57.000 tegen 4Vi aan te gaan, ter consolidering van de vlottende schuld. Besloten werd tot het handhaveD van de gehuwde handwerkonderwljzerea. mevrouw M van Hermon-Dieleman aan de open bare lagere Prinses Marijke school Enkele begrotingswijzigingen voor 1958 en 1959 werden zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Voor de in de kom van de gemeente Axel wonende kruideniers werd een vakantieregeling vastgesteld. De kruideniers zullen bij toerbeurt een week vakantie hebben .n de periode van 1 juni tot 1 september. Aan mevrouw wed. B. H. Pot-Buijse te Axel werd aan de Zuldslngol een perceel bouwgrond verkocht, groot 950 vierk. m., tegen f 7,per vierk. m; aan dc heer A. M. de Feyter te Axel werd aan dezelfde weg 3940 vierk. m grond verkocht voor f7.— per vierk. m; aan de heer A. Goos- sen 750 vierk. m aan de Van Mlddel- hovenstraat voor f6.— per vierk. m; aan de coöp. aan- en verkoopvereni ging Oost Zeeuws-Vlaanderen te Ter- neuzen een perceel van 1199 vierk. m industrieterrein gelegen te Axel- Sassing voor f5,— per vierk. m. Op advies van G.S. werd het voorstel tot instellen van een nieuwe legesver ordening goedgekeurd. De vroeger vastgestelde verordening wat aan de lage kant. BIJ de rondviaag vroeg de heer W. de Feyter een stopbord te plaatsen op het krulspupnt Wllhei- minastraat-Bylocquerstraat. Tevens verzocht hetzelfde raadslid lantaarns in de wijk Steenoven te plaatsen. De heer C. van Bendegem verzocht toe passing van artikel 6 van het regle ment van orde, dat handelt over de plaatsen op hat kruispunt Wilhel- D. J. Oggel vroeg Inlichtingen over de hoedanigheid en de controle op het Ingevoerde vlees ln de gemeente Axel Deze spreker verzocht het ge hele reglement van orde onder de, loep te nemen. en J. van Brakelstraat gelegen bouw- lerrelntje begonnen een speelplaats voor de jeugd ln te richten. Dit 30 bij 50 meter'grote speelveld zal wor den betegeld De kinderen uit deze huurt kunnen liet speelveld berei ken zonder de straat te moeten over steken Ook uit verkeeiRoogpunt is het speelveld dus gunstig gelegen! Aan de Zuidvlietstraat is dezer dagen de fundering geleed voor de nieuwe werkplaats Voor minder validen. Deze werkplaats 2a 1 een uitgaaf vergen van rend 3K ton. Op de hoek M. A, de Ruytcrlaan en de Willem Ba- rentszatraat heeft de gemeente grond aangekocht, waar in de loop van de ze zomer een driékleesige openbare kleuterschool zal worden gebouwd. Activiteiten in dc woningbouwsector bespeurt men „over de spoorlijn" in Zuid-Oost, waar zestig woningen (flats) In aanbouw zijn. Omstreeks eind mei zullen deze Wonlhgen be trekken worden. Aan de Bergweg Zijn dertig woningen gehoUwd, die momenteel aan hun laatste afwer king toe zijn. Exclusief de voorgenomen woning bouw van de gemeente zijn er op dit Ogenblik nog plannen voor de houw Van 152 huizen. Hierin zijn o.m. be grepen 72 woningen van het Alge meen Mijnwerkersfonds. Zoais he kend heeft Goes voor 1959 negentig woningwetwoningen toegewezen ge kregen. Een en ander rechtvaardigt de mening, dal ook in 1959 weer gro te activiteiten in de bouwsector zul len worden ontplooid. Temeer, omdat nog enkele grote projecten op stapel staan- Drs. Van IJssel sorak in Goes voor cbr. bakkers Rade over nieuwe inrichtingseisen Drs. J. J. van der IJssel te Goes, di recteur van dp Keuringsdienst van Waren, heeft dinsdagmiddag voor de leden Vah dé Bond van Christelijke Bakkerspatroons in Nederland, ge west Zeeland, in „De Opril" te Gors de nieuwe inrichtingseisen broodbak kerijen toegelicht, zoals die in bet nieuwe besluit van de warenwet zijn vastgelegd. De directeur van de Keuringsdienst van Waren wees erop, dat artikel 7 van het braodbcsluit (warenwet) is gewijzigd. In dit artikel worden na dere eisen gesteld aan de ruimten, waar bereiding, verpakking of behan deling van brood geschiedt. Uitvoe rig besprak dis. Van IJssel deze ma terie, waarbij hij tal van vragen kreeg te beantwoorden. Daaruit bleek wel, dat de nieuwe eisen do sakkers aanvankelijk wel voor problemen stelden, maar hiede dank zij een goe de voorlichting van de keuringsdienst van Waren, is een en. ander tot nu'tóe soepel verlopen. De heer Van'-IJssel vestigde...èr. met nadruk de mnd&efet op, dat het er vooral om gaat de hygiëne in het bedrijf op te voerén. Tijdens deze vergadering, die onder leiding stond van de heer A. v. d. Broecke, brachten de secretaris en de penningmeester hun Jaarverslagen uit. De secretaris, dc heer F. Ovaa, memoieeide de jubileum viering in 1958. Uit hel jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat op 1 januari 1959 207,12 in. kas was. De heer Van de Broecke werd ver volgens bij acclamatie herkozen als voorzitter en als hoofdbestuurslid. Medegedeeld werd, dat de heer H. A. ten Hove te Nieuwerkerk door de afdeling Sehouwen-Duiveland tot be stuurslid van het gewest was aange wezen. De veigadering werd o.a hij- gewoond door de landelijk secreta ris, de heer J. Zuidhof. Aanvaring in buitenhaven Hansweert In de buitenhaven van Hansweert ontstond een aanvaring tussen het uitvarende motorschip „Kea" en het binnenvarende motorschip „Christi na". De „Christina" kreeg 'n scheur, doch omdat het schip lenig was. bestond er geen gevaar. Het schip zal op de scheepswerf te Hansweert gerepa- reeid worden. De „Ren" bekwam slechts lichte schade en kon de reis naar Brussel voortzetten. Autobotsing te 's-Heerenhoek Op het kruispunt Goesestraatweg- Nassauweg haa maandag een aan rijding plaats tussen een personen auto en een scoot mobiel De bestuur der van de personenauto, B. V. uit Kloetinge. verleende geen voorrang aan de bestuurder van de scootmobiel P. S. uit 's Hcerenhoek, Het gevolg was een botsing tussen heide voer tuigen waarbij een inzittende van de scootmobiel, een broer van de be stuurder, J. S., eveneens uit 's Hee- renhoek, een hersenschudding opliep. De scootmobiel kwam door de bot sing in de sloot terecht en werd aan de voorzijde totaal vernield. De per sonenauto werd aan dc rechterzijde beschadigd. Eerv arts uit s Heeren- noek verleende eerste hulp. Vrachtauto nam hoek van huis mee te Zaamskgveer Dinsdagochtend om kwart over ne gen is onder Zaamslagveer een vrachtauto, geladen met zeven ton sintels, van de Zaamslagsedijk gere den en In een schuur tot stilstand gekomen De auto nad eerst een hoek van de woning van de heer M. meegenomen. Daarna had het voertuig zich in een schuur geboord, waarbij het schuur- dak boven op de auto terechtkwam. De bestuurder, de 45-jarige W. uit Kruisland (N.-B.), mankeerde niets, behoudens de enkele schrammen, die hij bij de botsing opliep. Ook in de vernielde woning vielen geen slachtoffers Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan materiaal- breuk. De auto werd ernstig bescha digd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15