ZWITSALETTEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer KUIJPERS BLEEF IN BEZIT VAN JEUGD-SCHAAKTITEL V.C.K. DEGRADEERT NA 3-2 NEDERLAAG TEGEN RILLANDIA ►lielpeM M €raf Noodlanding 1 1 in de winternacht 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 APRIL 1959 SPANNING IN VLISSINGSE RIJKS H.B.S. Rudi Ruijg: vorig jaar laatste, nu zevende... IN DE KELDER-KANTINE van de Vlissingse rijks h.b.s. is zaterdagmorgen de spanning 'n tijdlang schier ondraaglijk ge weest.... Dat was toen de 18-ja- rige Frans Knijpers uit Breda in de strijd om de Nederland se jeugdschaaktitel verstrikt dreigde te raken in de netten van de 18-jarige Joop Piket uit Leiden. Op dat ogenblik was aan een ander bord al bijna zeker, dat de Amsterdammer Zuidema zou gaan winnen van de Rotter dammer Maliangky. E11 dat maakte de situatie voor Knij pers bijzonder hachelijk.... Want toen de schakers zater dagmorgen aan die slotronde begonnen, was de stand immers zó: 1. Kuijpers, 6Y» punt en 2. Zuidema, 6 punten! Nu Zuide ma ging winnen kon de Breda- naar zich dus beslist geen ne derlaag meer veroorloven. In derdaad won Zuidema, maar niettemin behield Frans Kuij pers zijn vorig jaar veroverde titel, want tenslotte beëindigde hij zijn strijd met Piket met een remise.... Dat was voor de kampioen uit Breda precies voldoende. Kuijpers en Zui dema waren immers nu ieder op een totaal van 7 punten uit negen wed strijden gekomen. En van tevoren was reeds bepaald, dat Kuijpers de titel zou behouden als hij gelijk met een concurrent op de eerste plaats zou eindigenDat gebeurde dus en het is er een bewijs van hoe span nend dit titeltoernooi van het begin tot eind is geweest. Voor Frans Knijpers heeft het op nieuw veroveren van de titel ove rigens bijzonder prettige gevolgen: in de laatste drie weken van juli niag hij in Münehensteïn bij Basel in Zwitserland deelnemen aan de wereldkampioenschappen voor jengdschakers! >,Het is voor mezelf een grote ver rassing,. dat ik de titel behoudt", ver telde Kuijpers na afloop. Door zijn studie in Delft heeft hij namelijk de laatste tijd weinig kunnen schaken. „In het afgelopen half jaar presteer de ik niet veel", zegt hij, „terwijl de Hilversummer Van Oosterom uit stekend werk deed en aan het vierde bord van Hilversum zelfs ongeslagen bleef. Ik had er dan ook vast opge rekend, dat Van Oosterom de titel zou overnemen". Het was een wat te pessimistische gedachte, want in dit toernooi heeft Kuijpers van Van Oosterom gewonnen De Zeeuwse jeugdkampioen Tenslotte besloot de heer J. A. Smits voorzitter van de organiserende Vlis singse schaakclub, met gelukwensen aan de spelers en dankwoorden aan verschillende personen en instanties. „Jullie zijn in de afgelopen week uit stekende propagandisten voor de schaaksport geweest", zo zei hij tot de veertien jeugdschakers. Eindstand De uitslagen van de laatste ronde luiden: Biessels-Wolf Kuij- pers-Piket De WÏlde-Knol 1-0; Van Oosterom-Vlugt 1-0; Fol- keringa-Ruijg Fietje-Riemers- ma 1-0; Maliangky-Zuidema 0-1.' De eindstand werd dus: 1. en 2. Frans Kuijpers, Breda (kampioen van Ne derland) en C. Zuidema, Amster dam, ieder 7 punten uit 9 partijen; 3. Hennie van Oosterom, Hilversum, 6% punt; 4. Bert Fietje, Den Haag, 6 punten; 5. D. Knol. Almelo, 5b& punt; 6. Joop Piket, Leiden, 5 punten 7. en 8. Rudi Ruijg, Vlissingen en J. de Wilde, Eindhoven. 4% punt; 9. H. Biessels, Nijmegen, 4 punten; 10. en 11. J. Maliangky, Rotterdam en J. Wolfs, Heerlen, ieder 3% punt; 12. Vlugt, Volendam, 3 punten; 13. Fol- keringa, Groningen, 2% punt; 14. S. Riemersma, Franeker, ya punt. Rudi Ruijg uit Vlissingen besloot zater dagmorgen het toernooi met een re mise tegen de Groninger Folkeringa. Daardoor eindigde de jonge Vlissin- ger als zevende, aanmerkelijk beter dan vorig jaar toen hij laatste werd. Geen wonder dus dat wedstrijdleider De Graaff spontaan zei: „Het spel van Ruijg is een stuk beter gewor den. Alleen is het jammer, dat hij nog de hardheid, de felheid mist. Hij is te gauw tevreden met een remise". In dit toernooi heeft de veelbeloven de Vlissinger precies 50 procent ge scoord: iy2 punt uit negen ronden. Zaterdagmiddag werden in één van de lokalen van de Vlissingse rijks h.b.s. de prijzen uitgereikt door wed strijdleider De Graaff. „In de gewel ven van dit gebouw is in een week minstens zoveel gedacht als anders in en heel jaar in deze school", zei de heer De Graaff. die daarmee aan toonde hoe fel om de Nederlandse titel is gestreden. Hij noemde Kuijpers een voortref felijk toernooi-sehaker en had een troost voor de Amsterdammer Zui dema, die op het nippertje naast de titel greep: „Jij hebt zowel Kuijpers als Van Oosterom ver slagen en bent daarom moreel winnaar" Personeel liet directeur het land uitzetten Volgens een bericht in de Londense „Daily Telegraph" heeft het perso neel van het Khayam-hotel te Bag dad, ontevreden geworden over zijn directeur, de Oostenrijkse hoteldirec teur Hans Maschek en zijn vrouw gevangen laten nemen. Maschek, die zes jaar in Irak heeft gewerkt, heeft opdracht gekregen het land binnen vijf dagen te verlaten. Zolang hij nog in Irak is heeft hij huisarrest: de hoteldirecteur en zijn echtgenote mogen hun huis alleen verlaten om uit Irak weg te reizen. Het personeel had Maschek aange klaagd op grond van het feit dat hij een bedrag vaft ongeveer 30.000 gul den aan fooien achtergehouden zou hebben. Maschek ontkende, maar op aandringen van zijn personeel trek de politie te Bagdad zijn visum in en kreeg hij aanzegging met zijn wouw het land te verlaten. De Nederlandse jeugdkampioen scha leen Frans Kuijpers (links) wordt gefeliciteerd door de Leidenaar Joop Piket, die hem in de slotronde een remise afdxeong. (Foto P.Z.C.) Uitslagen van het Zeeuwse juniorenvoetbal Groep A I: Middelburg A IIArne- muiden I 04; Zeeland Sport A I Vlissingen A I 03. Groep A ID Clinge A ITern. Boys A I 51. Hulst A H—Hulst A I 2—2. Honte- nisse A ITerneuzen A I 07. Groep B I: Middelburg B IZeeland Sport B I 40. Zeelandia B IWalcheren B I 12. Vlissingen B IVCK niet opgek. RCS B IVlissingen B II 6 0. Groep B II Patrijzen B IHein- kenszand B I 91. Groep B III: RCS B n—Vlissingen B TV 2—5. Vlissin gen B VI—Middelburg B IH 3—2. Vlissingen B VSerooskerke B I 18. Groep B IV: Vlissingen B VIII Middelburg B IV 21; Middelburg B V—Vlissingen B VH 4—6. RCS B HIVlissingen B IX 07. Walche ren B IIZeeland Sport B H 31. Groep B V: Hansw. Boys B IKrui- ningen B I 33. Groep B VI: Robur B IPatrijzen B II Patr. n.o.g. Groep B VH: Colijnspl. Boys B I Wissenkerke B I 12. Groep B X Aardenburg B IAar denburg H 31. Schoondijke B I Breskens B I 03. Groep B XI: Corn. Boys B I—Hoek B I 15—0. Groep B XII: AZW B I—Hulst B I 2—4. Groep B XHI Hulst B IH-Vogelwaar- de B II 51. Hontenisse B H Graauw B I 16. Steen B nClin ge B I 013. Zaamslag B IVo gelwaarde B I 01; Steen B I Hulst B H 21. Sinoto B IBurgh B I 07. Duiveland B IBrouwersh. B I 14. Dreischor B IZierikzee B I 1—4. ZATERDAGVOET BALOVERZICHT Beslissing in 2e klas B is nog niet gevallen De Koudekerkse voetbalclub VCK moet volgend jaar zijn geluk in de 2e klas proberen. Want de 3—2 neder laag, die de Walcherse ploeg zater dagmiddag in en tegen kampioen Rillandia leed, betekende de degrada- tie. Alleen een gelijk spel had VCK nog in zoverre kunnen redden, dat het dan gelijk was gekomen met Se rooskerke, dat nog zijn laatste wed strijd tegen Krabbend!jke moet spe len.' De Koudekerkenaren bleven hier echter één doelpuntje vandaan. De an dere wedstrijd in de le klas, die tus sen Kapelle en Krabbendijke, eindig de in een gelijk spel. De stand ziet er thans als volgt uit: 2 29 67-31 4 22 48-29 7 19 54-48 7 19 49-56 9 17 52-42 9 16 58-55 9 16 45-51 7 1 10 15 36-5 4 5 8 13 31-< 5 2 11 12 32-57 8 3 8 1 7 2 7 2 Rillandia 18 13 3 Krabbendijke 17 9 4 Spui 18 Hoek 18 Tern. Boys 18 Wemeldinge 18 Kapelle 18 Yerselte III 18 Serooskerke 17 VCK 18 In de 2e klas A werd het laatste restantje afgewerkt. Het was ech ter terdege van belang voor de bezetting van de laatste plaats. Die bleef in handen van Nieuw- dorp H, omdat Oostkapelle, de enige „concurrent", in Nieuwdorp met 31 won. De eindstand is: Veere 16 13 1 2 27 58-15 Bevelanders 16 12 1 3 25 83-40 Middelburg V 16 11 0 5 22 65-f" Meeuwen 16 9 2 5 20 53-51 RCS IV 16 8 1 7 17 50-42 Arnemuiden II 16 6 3 7 15 40-38 Zld. Sport VI 16 6 0 10 12 31-54 Oostkapelle 16 2 1 13 5 30-81 Nieuwdorp II 16 0 1 15 1 25-76 In de 2e klas B is de beslissing nog niet gevallen. Wolfaartsdijk won zijn laatste wedstrijd met 7 2 van Wissenkerke en kwam gelijk met Mevo, dat echter nog een wedstrijd te goed heeft. Aan één punt hebben de Zierikzeeëna- ren dus voldoende voor de titel. Kats raakte de vierde plaats aan SVD kwijt, omdat het met 5—2 van Driewegen verloor. Goes IV won met het kleinst mogelijke verschil van 's-Heer Hendrikskin deren (21). De stand luidt: 1139. Ala een enorme vuur pijl viel het piratenschip brandend terug naar de Aarde. Met toenemende snelheid leek het recht op een der dichtbevolkte ste den aan de westkust af te schieten doch tot Marcs grote .opluchting bleek la ter, dat het wrak nog vrij ver uit de kust in de oce aan terecht zou komen. Te vreden liet hij opnieuw koers zetten naar de staat Utah, waar Piloot Storm stellig ongeduldig op hem wachtte. Op enkele mijlen van de kust sneed de ster ke boeg van de tanker „Medusa" door de kalme deining van de Grote Oce aan. Alles was rustig aan boord en op de hoge mid- denbrug stonden de kapi- ten en de stuurman een praatje te maken. „Wel", sprak de Ouwe, het is aanmerkelijk rustiger dan op de heen reis. Weet je nog hoe 't spookte, stuur?" Deze knikte en opende de mond om te antwoor- den, maar op dat moment hoorden beiden ach ter zich opeens een geluid, alsof er een dozijn sneltreinen tegelijk over een ijzeren brug raas» de en toen zij zich omdraaiden zagen zij op korte afstand van de „Medusa" een vlammend gevaarte in zee storten. Door de luchtdruk werden zij compleet tegen de wand van de kaartenkamer geworpen. Mevo 17 15 0 2 30 96- 37 Wolfaartsd. 18 14 2 2 30 86- 25 Kloetinge 17 10 1 6 21 61- 33 SVD 18 9 3 6 21 48- 36 Kats 18 9 3 6 21 60- 51 Zaamslag 18 7 2 9 16 56-41 Driewegen 17 7 1 9 15 43- 58 Goes V 18 6 2 10 14 42- 81 's-H. H'lt. 17 1 2 14 2 19- 75 Wissenkerke 16 0 2 14 0 32-106 2 verliespunten. In de 2e klas C won Sinoto met 31 van Brouwershaven m, terwijl in de 3e Idas A Serooskerke H met duide lijke cijfers de meerdere bleek van Borssele. Het werd hier 51. Wemel dinge II versloeg Wolfaartsdijk H ge decideerd met 40, terwijl tenslotte Bruse Boys II met het kleinst moge- lijke verschil in eigen huis met 32 zijn meerdere moest erkennen in WIK. Zuidwesters startte goed met 9-4 zege op Olympia Zeeuwse korfbalcompetitie zaterdag begonnen Begunstigd door prachtig lenteweer begonnen de Zeeuwse korfballers za terdagmiddag aan hun seizoen 1959. In de eerste klas viel de prestatie van de nieuwe eerste klasser Zuid westers op. Met flink verschil (4-9) won de club uit Souburg van Olym pia in een wedstrijd, die vooral voor rust het aanzien alleszins waard was. Het vertoonde spel van Zuidwesters houdt een belofte in voor de toe komst. Togo-Animo werd voor rust In een hoog tempo gespeeld met de Goese- naars voortdurend in de meerderheid. Ruststand was 6-1 en na een slappe vertoning in de tweede helft zege vierde Togo met 8-1. Animo is oi. minder sterk dan vorig jaar. Vios- Elto was 'n spannende partij die met het kleinst mogelijke verschil door Elto werd gewonnen (3-4). Hoe de sterkte van Tjoba I dit jaar is liét zich in de match tegen Scampolo. I gemakkelijk raden. Tjoba won met liefst 11-0. In 2A was Atlas voor Swift m geen partij (1-14). Meer verzet bood nieu weling Vedo thuis tegen Top (1-3) en de Vlissingers kunnen deze com petitie met een gerust hart tegemoet zien. Blauw Wit-Tjoba n was zeer spannend en eerst vlak voor het ein de sleepte Blauw Wit de zege uit het vuur (2-1). In 2B zorgde S.S.S. voor een verras sing door De Poel met 2-1 te klop pen. Vitesse was in Terneuzen niet opgewassen tegen Luctor (4-1). Het gedegradeerde Volharding slaagde er niet in om op Hansweert tegen Zeelandia de volle winst te behalen. Het werd 3-3. In 3A werd A.K.C.-B.K.C. van het programma afgevoerd. Zuidwesters IH scoorde er tegen Zuidzande lus tig op los (18-0). Voorwaar geen slecht begin voor een nieuw twaalf tal. In 3B was DOS '55 tegen Vopo ner gens (10-1). Kats won met het kleinst mogelijke verschil uit van Olympia n. Mai behaald VÏaar deze zege werd ld met slechts tien spelers het- 'een deze overwinning In waarde loet stijgen. V.Z.O.D. tegen V.Z.O.D. H moest worden uitgesteld omdat de voetballers uit Wissenkerke het ter rein voor zich opeisten. In 3C verloor Blauw. Wit H met 3-4 van W.K.V. De Wenieldingers deden het nu dus direct heel wat beter dan in de microcompetitie. De laboratoria van het Amerikaanse le ger hebben een elektrisch lampje ge maakt dat nauwelijks groter Is dan een speldekop en een radiozender die onge veer even groot is als een potloodgum. De zender is Ingebouwd in de kop van een granaat en kan daardoor gegevens verstrekken over de temperatuur van de granaat als zij ls afgeschoten. DOOR LAWRENCE EARL Greatorex vertelde het hem. Toen zei hij: „Ze wilde niet hebben dat ik met haar meeging." Er was iets in zijn stem dat smeekte om begrip. „Ik heb haar gezeegd dat ze niet alleen moest gaan." Zijn ogen richtten zich toen op Dahl en Dahl zag er werkelijk bezorgdheid in. „Denk jevermoed je dat ze veilig is?" „Ze zal waarschijnlijk in het vlieg tuig schuilen." Prowse zei terloops: „Natuurlijk. Ze wacht tot de sneeuw ophoudt. Het is op het ogenblik behoorlijk dicht." „Zezo is niet in erg goede con ditie", zei Greatorex. „Wie wel?" zei Prowse. „Wie is er ln 's hemelsnaam in goede conditie?" Surrey, die een bezorgde blik op Dahl wierp, kwam stijf overeind. Zijn kleren hingen als een zak om zijn lichaam. „Zal ik éven kijken en „Nee", zei Dahl, hem onderbrekend. „Ik ga. Alleen om zeker te zijn." Hij liep naar de deur. Greatorex zuchtte. „Dat is goed van je. Lincoln." „Wat?" snauwde Dahl over zijn schouder. „Je hoeft niet te denken dat ik het voor jouw plezier doe." Hij sloot de deur acnter zich en voelde zich overstuur, boos en ver moeid: en hij voelde zich ook een klein beetje beschaamd. Toen Dahl haar vond, lag Alison nog steeds met haar gezicht naar beneden in de sneeuw in een toestand, half bij bewustzijn en half gevoelloos. Ze had gedurende lange tijd zo gelegen, zich vaag bewust dat ze pogingen zou moeten doen om verder te gaan, maar te moe en te eigenaardig vredig om het te doen. Toen hoorde ze Dahl roepen: „Ali son! Alison!" Dat maakte haar bewustzijn sterker en gaf haar meer vastberadenheid. Ze bewoog zich en greep met een hand in de sneeuw. Het was echter een nutteloos gebaar. Ze was niet in staat om enig houvast te vinden. Ze bleek niet zo vlug de kracht te kun nen terugwinnen die uit haar wegge vloeid was. Het maakte nu niets meer uit. Dahl was bij haar, naast haar geknield, morrelend aan haar schouders en dringende, onverstaanbare klanken uitstotend. Ze probeerde mee te helpen, maar haar lichaam leek opgevuld met stro, zodat het telkens als een vogelver schrikker dubbel sloeg als hij kracht zette. Ze voelde zich echter niet als een vogelverschrikker. Een warmte stroomde eindelijk door haar heen. Ze rustte op zijn knieën, tegen zijn borst; zijn armen waren om haar heengeslagen en hielden haar stevig vast. „Alison!" Ze zag zijn gezicht nu scherp, ge baard en onverzorgd, maar een erg welkom gezicht. Ze voelde haar lippen een beetje bewegen en wist dat ze begon te glimlachen. „Hallo", zei ze, haar stem ijl. bijna een gefluister. „Ik ben blij dat je er bent. Zijn armen omklemden haar vaster in een krampachtige beweging van ontroering. „Je je doet me pijn." „Ik wilde nietr' Hij was ontzet tend berouwvol. „Alison, wat ben ik blij dat ik Je ge vonden heb!" Ze voelde zich nu sterker en de kracht van Dahl scheen in haar over te vloeien, maar ze wilde van dit ogenblik genieten zo lang ze kon. „Waarom huil je dan?" „Doe ik dat?" vroeg Dahl. Ze knikte. „Waarom?" „Omdat ik je gevonden heb en omdat je weer beter zult worden." Dahl voegde eraan toe, terwijl hij zich een beetje terugtrok: „Hugh was bezorgd over je. Dat - dat was gedeeltelijk de reden waarom ik kwam." De sneeuw hield in de loop van de nacht op en tegen die tijd lag er een nieuwe, bijna vijftien centimeter dik ke laag over de oude korst. Terwijl hij 's morgens de deur opende, kreun de Prowse: „Weer sneeuwschoenen, jongens." Alison bewoog zich in haar slaapzak en opende haar ogen. Dahl die naar haar keek. zei beslist: „Blijf vandaag waar je bent. Hugh zal de werkjes Ze glimlachte tegen hem. Ze was nog erg bleek. „Ja, Lincoln." „Let erop dat ze er niet uit komt, Hugh" zei Dahl. Greatorex knikte, met een glimlach naar Alison. Prowse zei: „Mijn dag voor de strik ken. Geef mij de revolver maar, Des." Surrey schoof het holster van zijn riem en gaf het hem. Het was Sur reys dag voor de karabijn en die van Dahl voor het jachtgeweer, want ze hadden een rooster voor het verwis selen van wapens opgesteld om een beetje afwisseling te brengen in de eentonige routine. „Dan ga ik maar," zei Prowse. Zijn gekletter over de vloer van de hut ging over in stilte toen hij buiten in de sneeuw stapte. Surrey zei: „Kalm aan, jong." Hij grinnikte naar Alison en ging naar buiten, op weg naar de overkant van de rivier. Dahl ritste zijn windjekker dicht. Zijn ogen waren niet van het gezicht van het meisje weg geweest. Hij dacht dat ze er vanmorgen een beetje beter uitzag, maar hij wist, dat er geen medicijn voor haar bestond die eten kon vervangen. Hij liep naar haar slaapbank, aarzelend om weg te gaan, niet in staat zich te bevrij den van een gevoel van onbehagen dat bijna op een voorgevoel leek. „Voel je je nog steeds zo moe?" „Een beetje uitgeput'," bekende ze. „Ik zal vandaag iets goeds vangen," beloofde hij. Hij legde een hand op haar voorhoofd om te voelen of ze koorts had en was opgelucht dat het koel aanvoelde. „Lincoln," mompelde ze. Haar hand gleed uit de slaapzak en hield de zijne tegen haar voorhoofd. Haar vingers waren lang en smal. Er ging een beving door haar lippen en ze trok zijn hand er plotseling naar toe en kuste zijn handpalm. Een sterke golf van ontroering greep Dahl aan en hij trok zijn hand weg, erg zachtjes. „Deze keer," zei hij, „zal ik bidden. Wens me succes." Ze had te veel gewicht verloren, maar het verlies was geleidelijk aan geko men tijdens de voorbije weken en maanden; nu herinnerde Dahl zich plotseling AUson, zoals ze vroeger geweest was: sprankelend van ge zondheid, zeker van haar forse be wegingen, voortdurend doordringend in net leven. Hij vergeleek deze her innering met de bleke en tengere schaduw die voor hem lag en dit wist hij: dat hij nooit eerder, meer naar iets verlangd had dan hij nu verlang de haar weer op krachten te bren gen. Hij boog impulsief zijn hoofd en liet zijn lippen vluchtig op de hare rus ten. Hun beving voelend, kreeg hij een aandrang om te talmen maar hij durfde niet, zoals hij het niet aange durfd zou hebben een pasgeboren baby te hanteren. Daarna voelde hij zich onnozel, onhandig en onredelijk sterk en een abstracte pijn bracht hem innerlijk in verwarring. Hij liep vlug naar de deur, keek niet om en bukte zich om de banden van zijn sneeuwschoenen vast te maken. Toen ontdekte hij dat zijn handen beefden alsof hij zich ontzettend zwaar ingespannen had. Langs de rivier, ongeveer een kilo meter westelijk van de hut, vond Dahl sporen van sneeuwhoenders in de sneeuw. (Wordt vervolgd.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8