REGERINGEN SCHULDIG AAN DESINTEGRATIE VAN DORPEN KLOETINGE KRIJGT DEEL WEG NAAR KAPELLE IN BEHEER VLISSINGSE ZEEVAARTSCHOOL WON ABEL TASMAN-TOERNOOI HERVORMDE KERK TE KAPELLE HEEFT RESTAURATIEPLANNEN MAANDAG 6 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MR. OFFERHAUS OP 2 e ACADEMIEDAG: GEMEENTERAAD VERGADERDE Verhoging gevraagd van uitkering gemeentefonds De raad der gemeente Kloetinge be sloot in dc vergadering van vrijdag avond bij de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie een aanvraag in te dienen ter ver krijging van een verhoging van het. basisbedrag per inwoner Aan de al gemene uitkering uit het gemeente fonds, ingaande 1 januari 1959. Ge vraagd zal worden het basisbedrag te A'erhogen met 19 en verder vast te stellen op 57,20. De burgemeester, H. N. Baron Sehinimelpenninck van der Oye, zeïde in zijn toelichting dat de verhoging in de eerste plaats dien de A'oor het AvegAverken van het geraamd tekort op de begroting 1959 en het resterende A-oor liet uitvoeren van veerschillende kapi- taalswerken. De raadsagenda werd vlot afgewerkt, Zo werd aan de heer D. Langerak eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de openbare lagere school. In zijn plaats werd met algemene stemmen benoemd mej. J. v. d. Ree- pe, uit Zuidzande, thans onderwijze res te Terneuzen. Zij zal per 1 juli in dienst treden. De raad besloot tot aankoop van een perceel grond, groot 970 m2 van de heer W. Francke voor 4700 voor het t.z.t. verlengen van dc Koningin Wilhelminastraat. Voor hetzelfde doel werd een perceel grond van 330 m2 aangekocht van de heer W. Been hakker voor 1.072,50. Na moeizame onderhandelingen, die circa 10 jaar hebben geduurd, was het thans mogelijk van het rijk een gedeelte van de weg KloetingeKa- pellc, voor zover deze is gelegen bin nen de bebouwde kom, in beheer en onderhoud over te nemen. Het rijk zal hiervoor een vergoeding uitkeren 35.080. De Kloetingse Oranjevereniging had een verzoek ingediend om toekenning van een subsidie voor de aanstaande viering van de 50e verjaardag van de koningin. Op verzoek van de heer M. J. de Loose (c.h.) werd hiervoor 100 gevoteerd. Bij loting weid de heer H. Bliek uit een elftal gegadig den een perceel grond in huur toe gewezen voor 5 cent per m2. De grond ligt op de hoek Stenen PadKonin gin Wilhelminastraat. Aan mevrouw K. S. van ProosVis ser werd op haar verzoek ontslag verleend als exploitante van het buf fet en als concierge van „Amicitia". In de vorige raadszitting was beslo ten tot aankoop van een perceel grond van de heer Chr. Kooien, waarbij als voorwaarde was gesteld dat de ver koper voor een gedegen afrastering zou zorgen. Over de wijze van uitvoe ring hiervan kon echter geen over eenkomst met de verkoper worden verkregen. B. en W. wensen een om heining aan te brengen zoals in der gelijke gevallen gebruikelijk is, ter wijl de verkoper een stenen muur op het oog heeft. Op voorstel van de heer H. J. Colijn zal echter niet worden afgeweken van de wijze van uitvoe ring zoals die tot heden is gevolgd. Do zogenaamde komvoorschriften werden opnieuw vastgesteld, overeen komstig het reeds eerder genomen besluit, maar nu los A'an het A-aststel len Aan de voor- en achterrooilijnen. Zulks nu G. S. het eerder genomen beslut niet hebben kunnen goedkeu ren, naar aanleiding van een inmid dels gedane uitspraak van de Hoge Raad. Bij afzonderlijk besluit werden nu de voor. en achterrooilijnen op nieuw vastgesteld, eveneens over eenkomstig het reeds eerder geno men besluit, maar nu alleen voor zover deze gewijzigd dienden te worden met dc bestaande rooilij nen. De voorzitter deelde tot slot mede dat de beplanting van de plantsoenen rond de kerk door de gemeente wordt uitgevoerd, maar dat eerlang een overeenkomst dienaangaande met de kerkvoogdij aan de raad zal worden voorgelegd. Eveneens deelde hij mede dat de raad binnenkort een voorstel zal ontvangen om toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling van de gemeente Goes met de buitenge meenten inzake het gebruik van de kolkenzuiger en faecaliënauto. Het anti-communistische voorlichtings- bureau west heeft meegedeeld, dat Ger hard Weinschenk, directeur van de Oost- brelijnse uitgeversmaatschappij die het liberale blad „Der Morgen" uitgeeft, naar West-Berlijn is gevlucht. Woningen uitgebrand in Nijkerk en Amsterdam In Nijkerk zijn twee gezinnen dak loos geworden door brand. De brand is ontstaan in de Avoning van de fa milie Werkhoven aan de Koetsendijk. Mevrouw W. had in de keuken de kachel aangemaakt en was toen boodschappen gaan doen. Door OA'er- verhitting ontstond brand, die door A'oorbijgangers Averd ontdekt. De woning brandde geheel uit. Men slaagde er in een groot deel van de inboedel te redden. Een naast gele gen woning, bewoond door de familie Tuinsma, brandde eveneens groten deels uit. In een oude woning te Amster dam is eveneens brand ontstaan. Het vuur vrat zich snel door de plafonds en het trappenhuis naar de verdieping erboven en de wo ning ernaast. De 67-jarige mevr. Van Weesenberg en haar 9-jarige kleindochter Mary van Beek, die bij haar logeerde, moesten uit het raam van de tweede verdieping springen. Zij zijn door buren in een deken opgevangen. Door de brand zijn zeven mensen ge dupeerd. Zij woonden in de twee uit gebrande huizen ieder op apart ver huurde kamers. Deze kleine woon ruimten omvatten slechts een kamer met keuken of alkoof. De politie ver moedt dat de brand is ontstaan door een omgevallen petroleumkachel op de benedenverdieping van no. 26. WISSELBEKER NU EIGENDOM „De Ruyterschool" voor derde maal eerste De „De Ruyterschool" uit Vlissingen is A-oor de derde maal in successie winnaar geworden van liet Abel Tasman sporttoernooi A'oor zeevaart scholen. dat donderdag, Afijdag en zaterdag in Amsterdam is gehouden. De wisselbeker is nu eigendom ge worden A'an de Vlissingse zeevaart school. Voor de leerlingen van deze school is liet toernooi tot een ecla tant succes geworden, Avant in de zes takken van sport, die beoefend AA'er- den, wisten zij beslag te leggen op drie eerste plaatsen, één tweede, één derde en één zesde plaats, zodat zij in het algemeen klassement onbe dreigd boAenaan eindigden. Het begon donderdagavond in het Sportfondsenbad Oost niet zo erg best en ondanks de aanmoedigingen van het 70 man sterke Vlissingse le gioen konden de zwemmers het niet verder brengen dan een zeer eervolle zesde plaats. In dit onderdeel wreek te zich wel zeer duidelijk het gemis aan trainingsmogelijkheden geduren- VOOR BEDRAG VAN RUIM ÉÉN TON Uitvoering Iaat twee jaar op zich wachten De eeuwenoude monumentale her vormde kerk A'an Kapelle, die 't cen trum Aan dit ZuidbeA'elandse fruit- dorp beheerst, zal binnen twee a drie jaar een noodzakelijke restaura tie ondergaan. Het betreft enkele minder ingrijpende herstelwerk zaamheden Aran het zuider- en noor derkoor en A-an de zuidgeA'el. De restauratieplannen, die zijn ontAVor- pen door de Haagse architect Herm. Aornide gemeente Aan Kapelle op d. KlootMeijburg, komen de her- rond 108.000 te staan. Het rijk, de proAineie en de gemeente znllen hier- A'an 65 a 75 A'oor hun rekening nemen. Het resterende bedrag komt ten laste Aan de kerkvoogdij. De plannen zijn bereids door de minis ter goedgekeurd, maar het Avaehten is nog op de subsidies. Wellicht zal het werk binnen twee a drie jaar Avorden uitgevoerd. De in het begin van de 15e eeuw gebouwde kerk - boven de toe gangsdeur in de indrukwekkende to ren staat op een steen het jaartal 1427 vermeld is verschillende ma len uitgebreid en vernieuwd. De kerk bestond aanvankelijk uit het midden schip. twee zijbeuken en een koor. Later is een koor bijgebouwd, name lijk het noorderkoor. Tevens is om streeks het jaar 1500 een grafkapel opgetrokken in dezelfde (gotische) stijl als het kerkgebouw. De kerk bezit voorts een grote grafkelder, die nog helemaal intact is. Daar tij dens een brand in het vroegere ge meentehuis van Kapelle in de 19e eeuw het kerkelijk archief verloren is gegaan, is slechts weinig bekend over verschillende onderhoudswer ken aan de kerk. Méér dan bekend is echter, dat in 1894 een architect-van-boeren- schuren een restauratieplan stelde, dat hij uitvoerig tot volledige mislukking leidde. Het werd zo'n knoeiboel, dat er spoe dig een andere architect werd in geschakeld. die het er gelukkig heel wat beter afbracht. Schulddelging De laatste restauratie voor een bedrag A'an circa f 100.000, da teert uit 1923. De hervormde ge meente moest toen een lening aan gaan A'an f 30.000. die thans in 36 jaar tijd tot f 15.000 is geredu ceerd. Teneinde geen oude schuld meer te hebben bij een nieuwe res tauratie, is enkele weken geleden een schulddelgingscommissie in het leven geroepen, die op vrij korte ter mijn een bedrag A'an bijna f 14.000 bijeen heeft gebracht. De oude schuld kan dus spoedig worden af gelost en de kerkeraad kan niet een schone lei verder aan de bouwtoe- komst van de fraaie kerk bouwen. De president-kerkvoogd A. J. A'an Liere en de kerkvoogden D. de Jon ge en C. A. Potter, die nauw bij de restauratieplannen zijn betrokken, vertelden ons. dat de Kapellenaren eensgezind \'an mening zijn, dat de kerk volledig in zijn oude luister dient te Avorden hersteld. Dat is trouwens ook wel gebleken tijdens de actie van de schuddelgingscom- missie. Met gulle hand hebben de ge meenteleden een bijdrage gegeven om van de oude schuld af te komen. De nieuwe plannen om\-atten de uit wendige restauratie van het zuider en noorderkoor. Met name de ramen Aan het zuiderkoor zijn slecht en die nen dringend A-ernieuwd te worden. Ook het dak zal hersteld moeten Avorden. Inwendig zal er eveneens A-eel worden Aeranderd in de b§ide koren. Verder zal de zuidgevel van de kerk een grondige onderhonds- benrt krijgen. Het eigenlijke kerk gebouw, Avaarïn de gemeenteleden 's zondags samenkomen, biedt een zeer verzorgde indrnk. Hoewel men de inrichting Ai'el graag veranderd zou willen zien, is men hoogst teATe- den met Avat men heeft. de wintermaanden door het ont breken van een overdekt bad te Vlis singen. De zeevaartschool uit Rotter dam werd kampioen, gevolgd door de zeevaartschool Scheveningen en de zeevaartschool Amsterdam. Na de nachtrust in de hangmatten van het opleidingsschip „Pollux" vond vrijdag aan de Zuidelijke Wan delweg het voetbal- en hockeytoer- nooi plaats. Beide Vlissingse elftal len wonnen wedstrijd na wedstrijd, al waren drie overwinningen van het hockeyteam met 1-0 wel wat be nauwd. Bij hockey ging de eindstrijd tegen Delfzijl, bij voetbal tegen de Kweekschool voor de Zeevaart uit Amsterdam. De eerste werd met 3-0 gewonnen, de tweede bleef een punt loos gelijk 'spel. De A'ierde strafschop bracht hier de beslissing in het voor deel van Amsterdam. Na de maaltijd, die door de geza menlijke scheepvaartmaatschap pijen werd aangeboden, vond men elkaar "s avonds Aveer in het R.A. I.-gebouw voor het onderdeel \'ol- leybal. De zege ging hier naar de kweekschool voor scheepswerk- tuigkuudigeii uit Amsterdam, die ongeslagen bleef. De tweede prijs Avas voor Scheveningen, de derde voor de „De RuyterschooP. ATLETIEK Het onderdeel atletiek op zaterdag morgen leverde enkele opmerkelijke prestaties op. waarvan we slechts noemen de 100 m hardlopen door Van HeuA'en in 11,4 sec. en de 1500 m door Breuls in 4 min. 28,t» sec., als mede de 4x100 m estafette in 46,7 sec. De atletiek werd een fraaie Vlis singse overwinning, op de tweede plaats Delfzijl, op de derde plaats Scheveningen. Het laatste onderdeel van het pro gramma, het sloeproeien, vond zater dagmiddag onder enorme belangstel ling van supporters en publiek plaats op de Bosbaan. De wedstrijden gin gen over 500 m met keerpunt op 250 m met een bezetting per sloep A'an twaalf man plus stuurman. In de eer ste heat lootte Vlissingen tegen de Kweekschool A'oor de Zeevaart, de Vlissingers maakten een tijd van 3 min 10,9 sec. In de tweede heat werd tegen Scheveningen geloot en weder om won Vlissingen. ditmaal in de bes te tijd, die ooit in het toernooi behaald werd, n.l. 3 min 4,1 sec. Scheveningen maakte 3 min 13.1 sec. Na afloop van de wedstrijden reikte do heer Wiegel, hoofdconsulent licha melijke opA'oeding bij het Nijver heidsonderwijs, met een toepasselijk woord de prijzen voor de verschillende onderdelen uit en maakte het eind klassement bekend. De A'ijf boA-enste plaatsen Averden be zet door: Vlissingen (86 punten), Scheveningen (76 punten), KAveek- school A-oor de ZeeA'aart Amsterdam (75 punten). Delfzijl (71 punten). Zeevaartschool Amsterdam (63 pun ten). Ongeveer 270 Britse journalisten, ver bonden aan tijdschriften en vakbladen die worden uitgegeven door „Odhams Press", hebben gedreigd op 18 april in staking te zullen gaan als zij de door hen geëiste salarisverhoging niet krijgen. De betrokken bladen hebben een gezamen lijke oplage van zes miljoen exemplaren. Komend seizoen zal het mogelijk zijn Parijs per helikopter te „doen". Een Frans reisbureau heeft namelijk toe stemming gekregen helikoptervluchten te organiseren boven onder meer de Eiffel- toren en De Are de Triomphe. Door migratievergrijzing, bevolking van het noorden Op de tweede dag van de academie- dagen voor Groningen, Friesland en Drente, georganiseerd door de ko ninklijke academie van wetenschap pen in samenwerking met het Gro ninger natuurkundig genootschap en de vereniging stad en lande, heeft de commissaris der koningin in de pro Aineie Groningen, mr. W. A. Offer- baus, zaterdagmiddag in de aula A an de universiteit te Groningen een in leiding gehouden 0A*er „het noorden in Nederland". Na een schets te hebben gegeven van de veranderingen die zich op het platteland aan het voltrekken zijn door landbouwmechanisatie en de gewijzigde verhoudingen boer-arbeider, boer-middenstander zeide mr. Offerhaus: „Onze opvol gende regeringen dragen ook schuld aan de desintegratie van de dorpen door hun overigens begrij pelijk streven naar concentratie, dat 't platteland ontbloot van alle intellectuele ambtenaren". Vervolgens besprak de commissaris het werven van arbeiders uit het noorden voor de industrieën in het Avesten. De arbeiders, die eigenlijk geen plaatselijke binding meer had den, die zich schaamden voor het Mededeling van de Partij van de Arbeid De Partij van de Arbeid heeft de A'olgeude mededelingen over de te Utrecht gehouden partijraadsverga dering gedaan: „De partijraad van de Partij van de Arbeid kwant op zaterdag 4 april 1959 te Utrecht bijeen. Met grote vol doening werd in deze A'ergadering A-astgesteld, dat opnieuw een belang rijk deel A'an het Nederlandse volk blijkens de verkiezingsuitslag A'an 12 maart, zijn instemming betuigde met het program en de politiek van de Partij Aan de Arbeid. Deze instem ming blijkt ook uit de bijzonder A'er- heugende stijging A'an het ledental van de partij. Met onverdeelde instemming nam de partijraad door een inleiding van de voorzitter van de Tweede Kamerfrac tie van de partij, de lieer Burger, kennis van de houding van deze frac tie bij de kabinetsformatie. De partij raad onderstreepte de door mr. Bur ger op 1 april gegeven verklaring terzake A'an het tot op dat ogenblik niet betrekken van dc Partij van de Arbeid in enig wezenlijk overleg bij de kabinetsformatie. Het Britse filmverhuurkantoor Plato, namens de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten te land, generaal Hans Speidel, wegens laster gedagvaard, heeft meegedeeld, dat zij de scène uit de ftlrn „Teutoons Zwaard" waartegen Speidel bezwaar heeft, heeft geschrapt. De generaal had erover geklaagd dat de film hem in een ongunstig daglicht plaatst. Zaterdagochtend is in Krimpen aan de IJsel bij Van der Giessen en Zo nen de bijna 36000 ton metende tan ker „Esso Rotterdam" te water gela ten. We zien het schip hierterwijl het van de helling glijdt. beroep van landarbeider, kregen plotseling een kans een positie te krijgen, gelijkwaardig aan andere arbeiders. Hun werden nieuwe huizen aangeboden met een comfort, dat zij nooit gekend hadden, in de grote ste den met alle mogelijkheden van mo derne geneugten. Zo kwam een waar- lijke exodus van jonge arbeiders tot stand. Het noorden raakt in ieder opzicht achter bij de rest van Nederland. In de jaren 1940-1956 beliep de bevol kingsgroei van Nederland 24 pet, in de noordelijke provinciën echter slechts 13 pet. Het vertrekoverschot uit deze provinciën bedroeg in de ja ren 1950-1956 meer dan 60.000, zo dat in deze jaren meer dan 50 pet van de natuurlijke aanwas door mi gratie verloren ging. Deze migran ten zijn vooral de jongeren, zodat 'n aanmerkelijke veroudering van de bevolking optreedt. Mr. Offerhaus vertelde dat de regering aanvankelijk op het standpunt stond, dat men de mi gratie zijn gang moest laten gaan De industrieën in het westen had den te weinig werkkrachten, in het noorden waren er blijkens de werkloosheidscijfers werkkrach ten te over, in het westen kon met deze arbeiders geld verdiend worden, terwijl zij in het noorden steun ontvingen. Bij nader inzien bleek deze theorie niet houdbaar. Wil men de econo mie en de welvaart van ons land be zien, dan zal men ook de welvaart van ons gehele land moeten bezien en niet van een gedeelte daarvan. De stelling van de noordelijke be stuurders is: breng niet de arbeiders naar de fabrieken, maar breng de fa brieken naar de arbeiders. De aanwïj- zing A'an de industrie-kernen zal voor de noordelijke provinciën het begin A an een nieuwe periode betekenen. Men zal de structuur A'an de drie pro vinciën moeten gaan bezien, zeide mr. Offerhaus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11