PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Professor De Quay heeft PROGRAM gereed Wilhelminapolder dankt ontstaan aan Goes en Rotterdam GETEISTERD MADAGASCAR FRACTIELEIDERS BERADEN ZICH OVER GESCHILPUNTEN DALAI LAMA HEEFT IN INDIA ASIEL GEKREGEN 202e jaargang - no. 79 Dagblad, oltgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 april 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. '8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. S59300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 0, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2004. DEELNEMING PARTIJ VAN ARBEID VRIJWEL UITGESLOTEN r 1 Kerken te Genève gewend om steun voor de slachtoffers. De oproep is ook doorgegeven aan de Stichting Oecumenische hulp aan vluchtelingen te Utrecht. In zijn vergadering van vrijdag heeft het dagelijks bestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis besloten, een bedrag van 5000 ter beschik king te stellen aan de liga van Rode Kruisverenigingen, ten behoeve van de hulp aan de slachtoffers van de watersnood op Madagascar. KORTE PREDIKATIE ,HET GROTE MISVERSTAND" „Wie in Mij gelooft zal levenook al is hij ge storven". Joh. 11:25. Het gedeelte, waaruit deze tekst ge nomen is bergt veel misverstanden tussen Jezus en Zijn tijdgenoten. De tekst klinkt immers zo vreemd in menselijke oren. Wie gestorven is. leeft niet meer! De voorafgaande verzen melden de dood van Jezus' vriend Lazarus en beschrijven hiermee de geschiedenis der mensen: leven en sterven. Tijdens de ziekte van Lazarus wordt op Jezus een beroep gedaan "hem te helpen. Tot verbazing en ergernis talmt Jezus, alsof het niet hoogst noodzakelijk en ernstig zou wezen. En als Hij dan eindelijk op de plaats van bestemming is gekomen, blijkt Lazarus reeds gestorven te zijn. Nu rest Hem niets anders meer dan te troosten. De zusters van de overle dene zijn ontroostbaar. Een droevig verwijt treft Hem: waart ge hier eerder gekomen, dan was onze broe der niet gestorven". Ook de omstan ders nemen Jezus zijn te late komst kwalijk. Hier is echter sprake van een groot misverstand. Voor de mensen is de dood het einde. Dat einde kan op zijn gunstigst opgevat worden als een verlossing uit aardse noden en pijnen. Maar het blijft een einde: het leven wordt omgezet in de dood. Maar voor Jezus, de Zoon Gods is hier sprake van een nieuw begin: waar het voor de mensen afgelopen is, daar begint God. De opwekking van Lazarus is een teken, dat het met de dood niet is afgelopen en dat er aan Gods macht geen grenzen zijn gesteldWij mensen roepen vaak: „hopeloos", „afgelopen", „onmoge lijk". Maar wie gelooft neemt deze woor den niet zo snel in de mond. Hij weet beter', zelfs in de dood is er het le ven, door God gewekt en onderhou den. Dat is ook de boodschap van Pasen en laten we dit woord van Je zus vasthouden. De wereld is vol doodsdreiging en ook ons leven mondt uit in de dood. Eén wereld of geen wereld, is de slagzin van deze tijd. En het laatste zal het ein de der wereld betekenen. Maar dit is een groot misverstand: wij geloven en verwachten het leven uit de dood en naast een nieuwe liemel ook een nieuwe aarde als de Opgestane heer zal zijn teruggekeerd tot deze wereld. Zoutelande, Joh. v. DuTlemen Geldig tot hedenavond IETS MINDER ZACHT Droog weer met in de ochtend plaat selijk mist of laaghangende bewol king, later zonnige perioden met over het algemeen iets lagere middagtem- peraturen dan gisteren. Aanvankelijk weinig wind. Later zwakke tot mati ge wind uit noordelijke richtingen. ZON EN MAAN 5 april Zon op 6.08 onder 19.19 Maan op 5.01 onder 16.42 ZON EN MAAN 6 april Zon op 6.06 onder 19.20 Maan op» 5.25 onder 17,43 (Van onze parlementaire redacteur)' Namens de liabmetsformateiir, prof. De Quay, is vrijdagavond in Den Haag de volgende verklaring afgelegd: „De eerste fase van het werk van de formateur is afgelopen. Hij heeft met de vijf fractievoorzitters de politieke situatie en enkele saillante punten van het komende regeringsbeleid besproken. Op grond van deze besprekingen zal de formateur thans overgaan tot het formuleren van punten uit het regeringsbeleid, met name ver schillende controversiële punten. Hij is voornemens deze formu lering toe te zenden aan de vijf fractie-voorzitters met het ver zoek hem binnen zo kort mogelijke tijd hun persoonlijke ziens wijze omtrent de algemene lijn te doen toekomen. Van het ant woord zal afhangen of en zo ja in welke constellatie het mogelijk zal zijn om te komen tot het vormen van een kabinet". Prof. De Quay hoopt zijn formule- ten, aan de kwesties derhalve, waar- ring van punten uit het regerings- over bij het onderzoek van prof. beleid zijn globaal program, zo Beel en bij zijn eigen besprekingen zou men kunnen zeggen vandaag de meningen en verlangens ver uit- of uiterlijk maandag aan de fractie- een bleken te lopen. Dat is begrijpe- voorzitters te sturen. De antwoorden lijk. Want van de onderschrijving denkt hij dinsdag te ontvangen. Het weekeinde brengt hij thuis in Den Bosch door. Nadat hem de antwoorden zijn ge stuurd, zal hij eventueel in contact treden met de daarvoor in aanmer king komende fractievoorzitters en vervolgens met hen, die in aanmer king zouden kunnen komen voor een ministersportefeuille. 'Prof. De Quay heeft speciale aan dacht gewijd zo blijkt uit de ver klaring aan de controversiële pun- Mist belemmerde scheepvaart Het Finse schip „Ramso" is bij Lon den aan de grond gezet met een gat „groot genoeg om er een autobus doorheen te laten rijden". Het schip was bij mist in de monding van dc Theems en de Medway in aanvaring gekomen met de tanker „Clyde". Er waren geen slachtoffers. Ten gevol ge van de mist in het Kanaal kon de „Johan van Oldenbarnevelt" niet de haven van Southampton binnenlo- fien. n een dichte mist liep het 14.138 ton grote Amerikaanse passagiersschip „Atlantic" vrijdagmiddag half een tussen de IJmuidense pieren aan de grond. Een uur later werd het met sleepboten vlot getrokken. Daders bankoverval bij Venlo gegrepen De Duitse kriminalpolizei is er in ge slaagd de daders van de roofoverval op de spaarbank in het nabij Venlo gelegen grensplaats je Herongen. op te sporen. Drie mannen drongen vorige week 't bankgebouw binnen en hielden onder bedreiging met een pistool de kassier en diens vrouw in bedwang en sta len 5000 mark aan klein geld en 900 mark aan Hollands geld. Twee broers en een stiefbroer, die al leen in het nabij gelegen Willich woonachtig zijn, zijn in verband met deze roofoverval aangehouden. De da ders zijn reeds geconfronteerd met de kassier en ooggetuigen van de overval en herkend. Zij hebben in middels een bekentenis afgelegd. Den Haag bouwt hotels Tijdens de begrotingsbehandeling door de Haagse gemeenteraad heeft burgemeester Kolfschoten meege deeld, dat aan de Zwolsestraat te Scheveningen het „Europa-liotel" zal verrijzen en dat ook in de Scheve- ningse bosjes bij de Prof. Teldersweg een hotel zal verrijzen. De financie ring van dit project is verzekerd. Verder bestaat het plan tot de bouw van een hotel op particulier terrein aan de Gevers Deynootweg te Sche veningen ter hoogte van het Sein postduin. Voor dit plan is reeds de gemeentelijke goedkeuring en de goedkeuring van de Welstandscom missie verkregen. De burgemeester herinnerde er voorts aan, dat in het congresgebouw een hotelruimte zal worden opgenomen en dat nog steeds het plan bestaat om de Willemspark flat op de hoek van de Zeestraat en de Javastraat te verbouwen tot een hotel. De uitvoering van dit plan is echter afhankelijk van de ontruiming door het ministerie van sociale za ken. Mr. J. W. A. BURGER in oppositie. van die programpunten zal het af hangen, of combinaties van partijen te vormen zijn. Aangenomen moet worden, dat de formateur sommige dingen toch wel zo scherp en duidelijk zal heb ben gezegd, dat men daarop al leen een „ja" of „neen" kan laten horen. Het zal er overigens inderdaad wel op neerkomen, dat de P.v.d.A. opposi- tiëpartij wordt. Toen wij ons oor nog eens in socialistische kring te luiste ren legden, meende men daar, dat de kansen op deelneming van de P.v.d. A. aan de regering tot nihil gedaald waren. Kleuter verdronken In Ulf (Geld.) is het 3V2 jarig doch tertje van de familie Wenting in de Oude IJsel geraakt en verdronken. Ruim een kwartier na het ongeval werd het kind pas vermist. De zoe kenden vonden het stoffelijk over schot drijvend in de rivier. T.b.c.-epidemie in Millingen: 40 patiënten De t.b.c.-epidemie, welke zich in Mil lingen aan de Rijn gedurende de laatste weken voordoet, heeft inmid dels reeds bijna veertig patiënten tot gevolg gehad. Dit aantal wordt hoofdzakelijk gevormd door jeugdi ge personen, waarvan de besmetting aan het licht is gekomen door een intensief onderzoek op de scholen. Bij de grootste industrie ter plaatse, de N.V. Scheepswerven voorheen H. H. Bodewes, zijn vorige week alle werknemers met hun gezinnen, in totaal bijna 1200 personen, onder zocht. Het resultaat hiervan is zeer meegevallen, want aan de negatieve reactie van slechts één percent van dit aantal wordt getwijfeld, zodat deze zich aan een nieuw onderzoek zullen moeten onderwerpen. Het bevolkingsonderzoek van het overige deel der bewoners, in totaal nog 1881 personen, zal geschieden op 10 en 11 april a.s. De gemeente raad stelde hiervoor vrijdag een kre diet van 2000,beschikbaar. POGING TOT ONTVOERING PANTCHEN LAMA Chinezen ontvoeren nog steeds Tibetanen De Dalai Lama is aan zijn commu- nlstisch-Chinese achtervolgers ont snapt. Hij heeft woensdag India vei lig bereikt en gisteren is hem daar diplomatiek asiel verleend. Te zelf- der tijd heeft India „scherpe veilig heidsmaatregelen" bevolen om hem te beschermen tegen eventuele pogingen der communisten hem te ontvoeren. 'Een woordvoerder van de Indische regering verklaarde; „India heeft asiel aan de Dalai Lama verleend. Het is meer dan asiel, want hij zal een respectvolle behandeling genie ten". Twee weken lang trokken de Dalai Lama en zijn geestelijke advi seurs en kabinet over het „dak van de wereld", het nog maar weinig be treden bergland, waarin de moeilijke passen tot een hoogte van zevendui zend meter reiken. Communistische grondtroepen, parachutisten en vlieg tuigen hadden over dat gebied een scherm gelegd om hem tegen te hou den. Zij faalden. Een naar Nepal ge vluchte Lama deelde een verslaggever van United Press International me de dat een groep van honderd Kham- ba's een mislukte poging heeft ge daan de Pantchen Lama te ontvoe ren. De monnik, Dorje Pasang, ver telde dat de groep Khamba's zich naar het Tshigtse klooster had bege ven om de Pantchen Lama te ont voeren. Betrekkelijk dicht bij het gebouw merkten zij dat zij in een Chinese hinderlaag waren gelopen en dat zij geheel waren omsingeld. Vrij wel alle Khamba's sneuvelden. Na de aanval werd een groot aantal inwo ners van Tshigtse gearresteerd. Het dagelijks leven in de stad is nog steeds niet normaal, aldus Dorje Pa sang. Volgens berichten uit Lhasa zetten de Chinezen de massadeportatie van Tibetanen uit de hoofdstad en uit an dere plaatsen voort. Volgens voor zichtige schattingen zijn uit Lhasa alleen reeds 10.000 tot 15.000 Tibeta nen weggevoerd. In deze stad geldt overdag een aanzienlijke beperking van beweging. De avondklok is nog steeds van kracht. De mannelijke in woners vertonen zich niet meer op straat. Het gevaar voor hongersnood op Ma dagascar is afgewend dank zij de snelle rantsoenering van het beschik bare voedsel en een snelle hulpverle ning. Ontsmettingsploegen zijn In middels begonnen met het nemen van dringend nodige sanitaire maat regelen om de epidemieën te voorko men. Duizenden eilandbewoners zijn ten gevolge van de ramp een overstro ming veroorzaakt door orkanen en wolkbreuken dakloos. Naar schat ting zijn er in totaal vijfhonderd do den. De Christenraad van Madagas car heeft zich tot de Wereldraad van Een beeld van het eiland Madagas car, waar een orkaan en ernstige overstromingen vele mensenlevens hebben geëist. Foto: inwoners, van het dorpje Isotry verlaten met hun schamele bezittingen op een handkar hun overstroomde woonplaats. HONDERDVIJFTIG JAAR GELEDEN Als een solide geldbelegging DE JUBILERENDE WiUielmi- napolder op Zuïd-Beveland, die dit jaar 150 jaar bestaat, heeft zijn ontstaan te danken aan de steden Goes en Rotterdam. In derdaad in deze volgorde, want het feit, dat de haven van Goes omstreeks 1800 verzandde en de kooplieden in de Ganzestad aan drongen op de aanleg van een kanaal stelde de noodzaak van inpoldering van de schorren en slikken duidelijk aan het licht. Rotterdam bracht toen uit komst, althans een groep zaken lieden uit deze nijvere stad, die hun handel zagen lamgelegd door het continentale stelsel van Napoleon en die een veilige be legging voor lion geld zochten. De in te dijken schorreu werden in 1808 te koop aangeboden, welke kans de Kotterdammers niet voorbij lieten gaan. Hoewel het aanvankelijk in hun bedoe ling lag het land na de inpolde ring te verkopen, is daarvan niets gekomen, omdat men min of meer door de omstandighe den gedwongen het nieuwe land voor eigen rekening liet bewer ken. Het resultaat is geweestj dat in 1813 de Maatschappij de Wilhelminapolder werd opge richt, die in de loop der jaren een grote faam heeft verwor ven in landbouwkringen. Vele jaren is de De Wilhelminapol der toonaangevend geweest op landbouwgebied, juist in een pe riode, dat men nog geen voor lichtingsdiensten kende. Men had omstreeks 1900 al eerder gedacht het schorrenland ten oosten van het toenmalige eiland Wolfaarts- dijk te bedijken. Voor een gedeelte betekende het herdijken, want in NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND 6<M ILv ai^'9 NEDERLAND KV,«30<T9 Dit is de serie zomerpostzegels 1959, haar het ontwerp van de Amsterdamse schilder Lex Horn, Do serie staat geheel in het teken van de Deltawerken; alle zegels dragen dan ook het kenmerk van de Delta, een drie hoekje^ n!< viermaal in een wol kenpartij en eenmaal in de bag germolen. De zegels, die bij Enschede in Haarlem gedrukt worden, komen op 11 mei in de verkoop. 1552 had de Pontiaansvloed hier het dorp Hongersdijk van de aardbodem weggevaagd. Sindsdien groeiden de schorren jaar op jaar. Wanneer men dit gebied overzag, vielen enkele bergjes in het oog, stellen of stelber- gen genaamd, die als verblijfplaats dienden voor de herders (stellenaars) en hun schapen, zij vormden ook een vluchtoord bij springtij en hoge vloe den. Een klein gedeelte, de Katse plaat geheten, was in 1708 bedijkt onder de naam Oost-Bevelandpolder en lag als een eilandje in een barre woéstenij, ten noorden begrensd door de Oosterschelde en verder aan alle kanten omgeven door slikken en be groeide schorren, doorkruis! met kre ken en kreekjes. Deze nieuwe schor ren: de Onbekende of Mosselbank en de Goenje vormden een vrij hoogge legen gebied, dat omstreeks het mid den van de 18e eeuw rijp scheen voor inpoldering. Ten behoeve van de scheepvaart werden in 1745 belangrijke rijs- werken op de Mosselbank aange legd. Het schor Goenje werd door middel van. een dam met de oost hoek van Wolfaartsdijk vérbon den. Schorren die rijp zijn voor indijking vormen dikwijls een twistappel met het oog op de daaraan verbonden rechten. Zo ontstond een proces tussen de ambachtsheren van Wolfaartsdijk en de Staten van Zeeland over het eigendomsrecht van de Hongers- dijkse en nabij gelegen schorren. Door dit alles heen speelden de belangen van Goes, dat door de voortdurende aanslibbing zijn vaarwater in het gedrang zag k'o- (Zie tlot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1