voor Uw afwas, voor Uw schoonmaak PIKETLIJN LANGS BOULEVARD VERONTRUST RAAD BRESKENS van onbreekbaar plastic bij Preste BW»«8 steeds weer grijpt U naar Presto. En geen wonder! Het gaat ook 20 gemakkelijk met dit groene fris-geurende af- wasmiddel. Een mild, snel- reinlgend sop ook voor Uw vloeren, tegels, houtwerk, ramen... noem maar op. In een oogwenk is alles schoon, blinkend-schoon. „NIET VOLGENS DE TEKENING Verbeterd zwembad wellicht voor 1 juni gereed De raad van Breskens heeft in de woensdagavond gehouden vergade ring besloten om binnen de kortst mogelijke tijd rijkswaterstaat in lichtingen te vragen over een even tuele wijziging in het plan voor de Boulevard. Dit naar aanleiding van een mededeling, die woensdagavond werd gedaan door het raadslid de heer J. W. Carels (lijst Carels). De heer Carels vreest namelijk, dat de bewoners van het middengedeelte van de Boulevard meer grond en be bouwing zullen moeten missen dan op de door de raad enige tijd geleden goedgekeurde, tekening staat aange geven. De heer Carels grondde dit vermoe den op het feit, dat de piketlijn, wel ke rijkswaterstaat onlangs heeft uit gezet, aan beide uiteinden van de Boulevard wél samenvalt met de lijn, die op de tekening staat aangegeven, maar in het midden uitwijkt. Het verschil bedraagt op verschillende punten, aldus de heer Carels, zelfs drie meter. Dit betekent, dat ver scheidene bewoners van de Boule vard nog meer grond zullen moeten afstaan en wat veel zwaarder weegt gedeelten van bijkeukens, waarin zich in enkele gevallen de toiletten bevinden. De raad ging in dertijd akkoord met de tekening, zo als die door de waterstaat werd in gediend en stemde er tevens in toe, dat enkele detailkwesties door de waterstaat nader zouden worden ge regeld. Deze details betroffen echter bijzondere gevallen, waarvoor scha devergoeding zou moeten worden vastgesteld. De heer Carels is ech ter van mening, dat een verschil van drie meter geen detail genoemd kan worden. Na deze onrustbarende me dedeling ging de raad in besloten zit- ting._ Naar aanleiding van een vraag van de heer Th. P. Cambier over het zwembad, deelde de voorzitter, burgemeester J. A. Pokhout me de, dat B. en W. hebben besloten nog voor deze zomer het bad in gereedheid te doen brengen. Ge tracht zal worden het bad op 1 juni open te kunnen stellen. Daar het aanbrengen van verbeteringen in D.A.C.W.-verband op zo korte termijn onmogelijk is, zal men een en ander moeten doen van de gel den, die beschikbaar zijn. eD heer Carels informeerde tevens naar het borgstellingsfonds voor de visserij. Burgemeester Eekhout zei daarop, dat hij de vereniging „Zevi- bel" had verzocht om de mogelijk heid van een borgstellingsfonds te willen onderzoeken. Dat was drie we ken geleden, maar tot op heden ont ving hij nog geen antwoord. De vereniging „Havenbelang" heeft aan de rijkswaterstaat een schrijven gezonden, waarin verzocht wordt om een derde haven. Van dit schrijven stuurde men het gemeentebestuur een afschrift. De heer M. de Boer (prot. chi'. lijst) vestigde de aandacht van B. en W. op deze wens van „Haven- belang". Hij achtte een derde haven van het allergrootste belang voor Breskens. De raad ging akkoord met een voorstel van B. en W. om de ver ordening op de heffing van verma kelijkheidsbelasting te wijzigen. Hierdoor zal liet mogelijk zijn van bezoekers van de visserijfeesten op 15 en 16 augustus (tijdens bloemen corso en vuurwerk) entreegeld t€ vragen. Van de opbrengst zal 95 pro cent voor het „Comité Visserijdagen" zijn. Het comité is voornemens dit jaar een groter bedrag uit te keren aan de buurtverenigingen, die met een praalwagen deelnemen aan het bloemencorso. Men verwacht een op brengst van 6800. De raad ging in principe omen plan .ie akkoord met de voorgenomen plannen tot het verbouwen van het gemeente huis en gaf B. en W. toestemming om te trachten de voor uitbrei ding van het gemeentehuis beno digde grond in handen te krijgen. Op last van G.S. zal een straatbelas ting worden ingevoerd. Deze bedraagt 6 procent van bebouwde en 3 procent van onbebouwde eigendommen. Na een korte besloten zitting benoemde de raad tot kleuterleidsters de da mes J. J. S. Verschoor te Breskens en M. de Vin te Middelburg. Aan de Nederlandse Heidemij is opdracht ge geven plannen te maken voor de sportvelden in het uitbreidingsplan. De heer J. J. Vergouwe (p.v.d.a.) juichte dit toe. In de eerstvolgende vergadering zal een verzoek om ver hoging van de subsidies aan de Kruis verenigingen in behandeling worden genomen. De heer Vergouwe infor meerde of er nu reeds iets bekend is over Zeeuwsch-Vlaanderen als pro bleemgebied. De voorzitter had hier over echter nog niets vernomen. Me vrouw M. M. Niermans-Gossije "ver klaarde hoe zij zich reeds vaak ge ërgerd had aan de rommel rond de zomerwoningen. Wethouder Zegers kon echter mededelen, dat dezer da gen een schrijven zal uitgaan naai de eigenaars, waarin deze voor hun woninkjes vuilnisemmers worden aanbevolen. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 APRIL 1959 Schaakweek in Vlissingen Van Oosterom leidt in strijd om jeugdtitel Zeeuwse kampioen Rudi Ruijg behaalde anderhalve punt uit twee partijen VEERTIEN JONGE SCHAKERS hebben gisteren in de Vlissingse h.b.s. de strijd om de Nederlandse jeugdtitel voortgezet. Ze doen dat in alle stilte, want; in de „kelder" van dit onderwijsgebouw, is helaas geen ruimte voor een talrijk publiek. Zo doende waren slechts weinig Zeeu wen getuige van het feit, dat de Vlis singse schaker Rudi Ruijg uit twee wedstrijden anderhalve punt behaal de. 's Ochtends won hij met zwart spelend van de Limburger Wolfs en 's avonds bereikte hij met wit tegen Piket uit Leiden remise. Overigens heeft de Zeeuwse jeugd kampioen in de avondpartij op de rand van de afgrond gestaan. Aan vankelijk veroverde Ruijg een pion winst, maar vervolgens verspeelde hij het tempo, raakte op zijn beurt een pion achter en kwam duidelijk in het nadeel. Tenslotte wist de Vlis- singer een halve punt te behouden door eeuwig schaak te geven. Na de vijfde ronde heeft de Hil versummer Van Oosterom met 4',2 punt uit vijf partijen de lei ding. In de vijfde ronde was de fiartij KnolVan Oosterom onge- wijfeld de belangrijkste, want bij het ingaan van deze ronde had Knol (Almelo) de leiding met vier punten uit vier partijen. Van Oosterom wist deze partij in zijn voordeel te beslissen. Met 3% punt uit vilf wedstrijden staat de Nederlandse jeugdkampioen Kuipers uit Breda op ae derde plaats. Biessels (Nijmegen) en Fietje (Den Haag) delen de vierde en vijfde plaats met drie punten, terwijl Ruijg (Vlissingen) en Piket (Lei- In het Goese lyceum is woensdag begonnen met de wedstrijden om het 8chooldamkampioenschap van Zee land. Geconcentreerd staarden de jeugdige deelnemers naar de witte en zwarte schijven: zoals op de foto F. de Haas (Goese lyceum) en J. Paij- ens (r.-Jc. ulo-school Vlissingen). De Goesenaar won deze partij. (Foto P.Z.C.). den) de zesde en zevende plaats met 2y2 punt delen. De uitslagen van gisteren luiden: 4e ronde: FietjeZuidema \'zVzPi ketKnol 01; Maliangky—Van Oosterom 01De WildeKuipers 01; RIemersmaBiessels .01; WolfsRuijg 01; Folkering Vlugt 0—1. Vijfde ronde: KnolVan Oosterom 01; KuipersFietje 1—0; Vlugt Zuidema afgebroken; BiesselsMa liangky 10; RuijgPiket VzVz\ WolfsFolkeringa 10; Riemersma —De Wilde 0—1. Hein Cujé loopt zondag weer in Zeeland Voor het eerst sinds lange tijd zal de Middelburgse atleet Hein Cujé weer eens op Zeeuwse bodem lopen. Deze atleet, die namelijk nog steeds in militaire dienst is, zal namelijk „als de dienst dat toelaat" zondag a.s. deelnemen aan de bekende Wal- lencross in Hulst. Cujé zal daar zijn beker verdedigen. Aan de Kloosterstraat te Sint Anna- land zal nog dit jaar een nieuw dorpshuis worden gebouwd. De grote zaal van het gebouw krijgt driehon derd zitplaatsen; de lagere scholen zullen voor gymnastiekonderwijs van dit gebouw gebruik kunnen ma ken. Een tekening van het nieuwe dorpshuisnaar een ontwerp van de architect L. Beye uit Veere. Het ge bouw zal ruim 28 meter lang en ruim 9 meter breed worden. Hoofdplaat nam afscheid van secretaris-ontvanger In buitengewone raadsvergadering waardevolle cadeaus overhandigd In een buitengewone vergadering beeft do gemeenteraad van Hoofd plaat woensdagavond afscheid geno men van de secretaris-ontvanger, de heer J. I. Stuij die per 1 april Is be noemd tot burgemeester van Putten in Noord-Brabant. Nadat de heer Stuij op de meest eervolle wijze ont slag was verleend hield burgemeester j. F. C. Temmerman een afscheids toespraak. Hij releveerde dat de heer Stuij bij zijn komst in Hoofdplaat een gemeente aantrof, die qua ont wikkeling bij andere gemeenten ten achter was en bovendien zwaar door de oorlog was getroffen. Bij zijn vertrek kan de heer Stuij met voldoening terugzien op een werkzaam aandeel in alles wat de ge meente op een behoorlijk peil heeft gebracht, zoals aanleg waterleiding, volledige bestrating en straatverlich ting, riolering, bouw woningwetwo ningen enz. Ook herinnerde de bur gemeester aan de belangrijke plaats die de heer Stuij in het maatschap pelijke leven innam, als lid en stu wende kracht van diverse verenigin gen. Namens het gemeentebestuur bood burgemeester Temmerman de scheidende secretaris een gouden polshorloge aan. Als persoonlijk ge schenk van de raadsleden en de bur gemeester ontving de heer Stuij een vulpenset. De heer M. G. J. Wijffels sprak namens alle ambtenaren in dienst van de gemeente. Hij schetste de heer Stuij als een accuraat en goed secretaris, een volledig en be kwaam ambtenaar met wie het pret tig was samen te werken. Ook me vrouw Stuij werd in de hulde betrok ken. Namens de ambtenaren bood de heer Wijffels een Engelse klok aan. Pastoor Deenen voerde hierna het woord namens de katholieken van het dorp, maar vooral als hoofd van het schoolbestuur. Ds. Eijgendaal sprak woorden van dank namens de protes tantse bevolking van Hoofdplaat. Tot slot sprak de gepensioneerde gemeen tewerkman P. Blaakman. De heer Stuij zag in de ontvangen cadeaus een bewijs, dat hij vele vrienden ach terlaat. Op 2e paasdag hebben de in woners van Hoofdplaat afscheid van hun secretaris genomen in zaal Mer- tens. „Grote gat" bij Oostburg beschermde broedplaats Vlak langs de weg van Oostburg naar Waterlandkerkje ligt een uitge strekte ondiepe kreek, het Grote Gat. Deze kreek ls als een overblijf sel te beschouwen van de Elmara, een zeearm die in de middeleeuwen de Oude Yeve-watering scheidde van de Vlaamse kust. Het Grote Gat ls één van de mooi ste plekjes van het West Zeeuws- Vlaamse land. Vooral voor de natuurliefhebbers heeft het steeds weer een grote be koring. GRATES HANDIGE BEKERS Zo lang de voorraad strekt krijgt U bij Presto gratis vrolijk gekleurde bekers. Ze zijn onbreekbaar en U kunt ze in het warmste water wassen. Op elke fles Presto staat er één. De kleuren zijn: rood, geel, blauw, groen en wit. Zorg dat U gauw zo'n gezellig stel bekers krijgt. EEN SUNLIGHT PRODUKT Riet en biezen omgeven het geheel terwijl sommige gedeelten nagenoeg zijn volgegroeid. In deze rietkragen huizen tientallen rietzangers, kare- kieten, meerkoeten en waterhoentjes. Ook de dodaars ontbreekt niet. Zelfs het zeldzame wouwaapje komt hier regelmatig voor. Als rustplaats voor de lepelaars is deze kreek bekend. Zeldzame vogels als steltkluut en kleine zilverreiger zijn hier waarge nomen. Zeer bekend is het Grote Gat ook in binnen- en buitenland om zijn „groeiende stenen". Elk jaar zoekt een Franse professor deze kreek op om dit natuurverschijnsel te bestu deren. De Vogelbeschermingswacht West Z.-Vlaanderen, welke wacht reeds een begrip wordt in het Landje van Cadzand, heeft dan ook gemeend ter bescherming van de vogelstand en de rijkdom van flora en fauna in en aan de ze kreek haar volle aandacht te moeten wijden. Zij heeft daartoe met de verschillen de eigenaren en gebruikers van de gronden rond het Grote Gat contact opgenomen om te trachten de rust in dit gebied te doen handhaven. Dankzij de zeer grote medewerking en bereidwilligheid van eigenaren en pachters en het volledig door hen getoonde begrip is het de wacht toe gestaan het gebied onder haar toe zicht geplaatst te krijgen. De wacnt heeft het gehele Grote Gat daartoe afgezet met borden wel ke zo onopvallend mogelijk zijn ge plaatst. Op deze borden wordt me degedeeld dat het terrein als broed plaats beschermd is. Dit is eveneens het geval met het „verlengde" van het Grote Gat, ter plaatse genaamd het „Zoute". Dit gedeelte is van het Grote Gat afge sneden doordat dwars door de laag te in het terrein de weg Oostburg- Waterlandkerkje is aangelegd. Voor de natuurliefhebbers biedt de weg Oostburg-Waterlandkerkje een prachtige gelegenheid om toch het vogelleven van dichtbij gade te slaan zonder de vogels te veront rusten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6