Nationale inkomen steeg slechts weinig ten opzichte van 1957 SPORTVISSERS KUNNEN THANS HENGELEN OP OOSTERSCHELDE halfzware shag halfzware iiiiiimmimiimiiiï NIEUWE CHR. SCHOOL TE WESTKAPELLE MAANDAG OPEN IN GOES„EEN HEITJE VOOR EEN DENNEBOOIN-KARWEITJE" DONDERDAG 2 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT C.B.S, PUBLICEERDE MAANDSCHRIFT OVER MAART Consumptie van de overheid liep evenals in voorgaande jaren terug (Advertentie) Grote was Afwas k B 5904 R 05 DANK ZIJ PARTICULIER INITIATIEF (Advertentie) waar u dubbel van geniet! Ex-groenteboot werd omgebouwd De Zeeuwse sportvis sers en degenen die uit andere delen van Ne derland en uit het bui tenland naar deze pro vincie komen om hnn favoriete sport te beoe fenen zullen het ko mende seizoen april tot november voor het eerst in de gelegen heid zijn hun hengel uit te werpen op de beste visgronden van de Oosterschelde. Tot nu toe hebben de vele honderden zee-henge laars hun sport slechts kunnen bedrijven aan de Zeeuwse kusten en in een enkel geval kondon zij met een bootje de rivierarmen enkele honderden me ters opvaren. De 40- jarige Johan B. Nolet uit Kruïningen, een ge- horen en getogen Yer- sekenaar, die nauw bij de kanaal (door Zuid- Beveland en zeevis serij is betrokken. heeft namelijk een boot aangekocht, die hij heeft ingericht voor het hengelen op zee. Hij liep reeds lang met dit plan rond, hetgeen niet verwonderlijk is als men weet, dat de talrijke hengelaars die in zijn pension over nachten, hem reeds herhaaldelijk met hun vissersdroom bekend hadden gemaakt. Zij wilden niet de kust- hengelarij beoefenen, maar nu eens echt „de plas op". Bij gebrek aan een boot bleven zij hun favoriete sport van de vaste wal af bedrijven. De henge laarsboot van de heer Nolet een 19 meter lange en 3.10 meter brede Westlander zal uitkomst bieden. Dit vaartuig, dat tot voor kort werd ge bruikt voor het vervoer van groente in de wa terrijke streken van Zuid-Holland, is in Yerseke voorzien van een 18 pk sterke mo tor. Er is aan ge- 3SSir -- Het nationale inkomen, uitgedrukt in weinig gestegen in vergelijking met voor de Statistiek in zijn maandsci voorlopige ramingen bedroeg het nel zen ln 1958 32.260 miljoen gulden t en 81.200 miljoeng ulden in 1956. Des in constante prijzen volgens het prij De omvang van het particuliere co lijk, terwijl de overheidsconsumptie gezinshuishoudingen bedroeg in 1958 miljoen gulden in 1957 en 20.870 mil van de overheid bedroeg in het afgel< 5.100 miljoen gulden in 1957 en 5.23C Uitgedrukt in constante prijzen (prijsniveau 1957) geven de lopende transactie met het buitenland over 1958 een overschot te zien van 1,72 miljard gulden. In werkelijke prij zen bedraagt het overschot 1,59 mil jard gulden, vergeleken met een te kort van 0,48 miljard gulden over 1957. De verbetering van de beta lingsbalans is voor het overgrote deel toe te schrijven aan een da ling van het invoeroverschot van goederen met meer dan twee mil jard gulden, daartegenover staat dat het saldo van de ontvangsten der aan het buitenland bewezen diensten met ongeveer een half miljard gul den afnam. Het inkomenssaldo uit het buitenland vertoonde een stij- e cijfers over 1958 betreffende de nationale produktie wijzen, wanneer men dit jaar in zijn ge heel beziet, op een zekere stag natie en voor sommige compo nenten zelfs op een teruggang, vergeleken met 1957. Indien men het verloop der verschillende grootheden over beide jaren voor Thunderstreak stortte na botsing in het I Jselmeer Piloot door helikopter gered Boven de Veluwe zijn woensdagmid dag omstreeks twee uur twee Thun- derstreaks F-84 b van de vliegbasis Eindhoven met elkaar in botsing ge komen. Een van de toestellen werd aan het hoogteroer beschadigd en stortte neer in het IJselmeer, bij Harderwijk. De piloot kon door een helikopter worden gered. Het andere toestel keerde behouden op de basis Eindhoven terug. Dat de piloot van het verongelukte toestel, de eerste luitenant vlieger P. J. de Jong uit Eindhoven, zo snel gered kon worden was te danken aan de omstandigheid, dat er op Soester- berg een jeugdluchtvaartdag werd gehouden. Het derde toestel uit de formatie volgde namelijk de neerstortende machine tot boven het IJselmeer en bleef cirkelen boven de piloot, die met zijn schietstoel het toestel ver liet en in het water terechtkwam. De ter gelegenheid van de jeugd luchtvaartdag op Socsterberg ge stationeerde S 55 helikopter van de marine kon de drenkeling toen snel vinden. Vorstelijke bruiloft in Miinchen In de St. George kerk te München is woensdag het huwelijk voltrokken tussen prinses Dorothea van Hes sen en prins Friedrïch van Win- disch-Graetz. De 24-jarige prinses droeg een zijden bruidsjapon met sluier. Zij is de tweede dochter van Ïrins Christoph van Hessen, die in 943 in Italië sneuvelde. Haar moeder is Prinses Sophie van Hessen, Griekenland en Denemar ken, zuster van de hertog van Edinburg. Haar tweede echtgenoot is prins George Wilhelm van Han nover. De gravin van Baden en Hohenlohe-Langenburg, nog een zuster van prins Philip van Enge land, was eveneens aanwezig. Onder de andere gasten waren prin ses Andrea van Griekenland, moe der van prins Philip en prins An drew van Joegoslavië. Prins Friedrich was gekleed in het uniform van een Maltezer ridder een rode jas met blauwe panta lon. Hij is de zoon van graaf Hugo en gravin Leondine van Windisch- Graetz. Hij doet zaken in Milaan, waar hij met zijn bruid zal gaan wonen. Van Europa's hoogste aristocratie waren ruim 65 vertegenwoordigers naar München gekomen. Premieregeling voor schieten van houtduiven Ook dit jaar stelt het ministerie van landbouw, visserij eu voedselvoorzie ning een premie beschikbaar voor het schieten van houtduiven, daar de schade die deze vogels aan de land bouw toebrengen, nog altijd aanzien lijk is. Naar schatting beliep deze schade in het afgelopen jaar nog on geveer 4 miljoen gulden. De regeling is ingegaan op 1 april 1959. De premie bedraagt per volwas sen geschoten houtduif 0.75. Slechts de houdei's van een jachtakte en de houders van een vergunning ex arti kel 53 van de jachtwet komen in aan merking voor uitkering van de pre mie. De uitkering zal ook dit jaar ge schieden door de provinciale voedsel- commissarissen Voor het verkrijgen van de premie dienen beide vleugels van ieder geschoten houtduif te wor den ingeleverd bij genoemde commis sarissen. De premieregeling geldt tot nadere aankondiging. constante prijzen, ïs in 1958 slechts 1957, zo deelt het Centraal Bureau irift over maart mede. Volgens de to nationaal inkomen in marktprij zen 31.830 miljoen gulden In 1957 e cijfers zijn het nationale inkomen sniveau van 1957. isumptievolume bleef ongeveer ge- nigszins daalde. De consumptie van 20.830 miljoen gulden tegen 20.710 joen gulden in 1956. De consumptie >pen jaar 5.040 miljoen gulden tegen miljoen gulden in 1956. kortere perioden dan een jaar - dus per kwartaal of per maand beziet, verkrijgt men evenwel een enigszins ander beeld. De gecorrigeerde maandelijkse In dexcijfers omtrent de industriële pro duktie doen namelijk uitkomen, dat de bedrijvigheid gedurende het jaar 1957 een teruggang te zien heeft ge geven, terwijl in de loop van 1958 een, zij het bescheiden, opleving valt te constateren. Het jaargemiddelde voor 1958 is evenwel gelijk aan dat voor 1957. Het grootst was de daling van de investeringen in de sector bedrijven. Zonder de woningbouw bedroeg de Maandag 6 april a.s. zal dc nieuwe christelijke school te Westkapelle, die aan het toekomstige Europaplein is verrezen, officieel worden geopend. Het is een vierklassige halschool, naar een ontwerp van ir. H. Klokke te Amersfoort. De lokalen, die alle op de hal uitkomen, zijn aan de zuidzij de gelegen. Evenals de grote hal, die teruggang in de bedrijfssector onge veer 11%. Met betrekking tot de woningbouw valt op te merken, dat het aantal voltooide woningen in 1958: 89.037 bedroeg tegenover 88.397 in 1957; 't aantal in aanbouw zijnde woningen was eind 1958 evenwel lager dan eind 1957 (respectievelijk 84.106 en 90.113). Voor zover de totale bruto-investe- ringen betreft is de achteruitgang in 1958 ten opzichte van 1957 van kwartaal op kwartaal successievelijk kleiner geworden. Volgens de thans beschikbare aanwijzingen zal de waarde van de bruto-investeringen in het vierde kwartaal van 1958 slechts weinig beneden die van het vierde kwartaal 1957 liggen. Tot slot noemt het C.B.S. gegevens omtrent enkele andere economische indicatoren. De stagnatie in de (ge middelde) bedrijvigheid van 1958 leidde tot toeneming van het aantal werklozen, de verbetering van de be talingsbalans kwam onder meer tot uitdrukking in de goud- en devie zenvoorraad. Mede onder invloed van de deviezenaankopen door het bank wezen van particulieren gaf de geld- hoeveelheid in 1958 een toeneming te zien. De totale nationale bespa ringen waren in 1958 slechts weinig hoger dan in 1957 (respectievelijk 6,3 miljard en 6,0 miljard gulden). De besparingen bij spaarbanken vertoonden evenwel een veel grotere stijging, namelijk van 257 tot 673 miljoen gulden. Tuintjes wieden, heggen snoeienau to's wassen, houtjes kappen, bood schappen doen.... allemaal karweit jes, die de volwassenen drie dagen lang niet hoeven te doen! Want in de steden en dorpen in ons land zijn de padvindsters, gidsen, kabouters, wel pen en verkenners woensdag 1 aprit op pad getogen om een heitje voor een karweitje" te verdienen. Zelf het rooien van bomen viel onder het hoofd karweitjeszo constateerde onze fotograaf in de Terwelstraat te Goes. De 16-jarige scholier Wim Noordhoek uit Goes (,Mertog van Beieren Padvindersgroep") was in de tuin van tandarts E. Klinkert bezig 'n forse den te rooien. De boom was eerst van zijn takken ontdaan en viel vervolgens onder forse bijlslagen van de padvinder. (Foto P.Z.C.) De pianist Artur Rubinstei'n heeft in Winnipeg verklaard dat hij niet meer in Montreal en Ottawa zal op treden als men geen betere instru menten tot zijn beschikking stelt dan de oude valse wrakken waarop hij enkele jaren geleden heèft moeten spelen. f Op 1 maart had Canada een bevolking van naar schatting 17.340.000 zielen, 392.000 of 2.3 procent meer dan de 16.948.000 van een jaar geleden. met een demontabel podium is uit gerust, zijn de lokalen modern en fleurig ingericht. De ingebruikneming van de school de opening is om drie uur 's mid dags betekent een grote verbete ring: het in 1911 aan de Zuidstraat gestichte gebouw van de „Vereniging tot stichting en instandhouding ener Engeland verwacht een economisch gunstig jaar Volgens het jaarlijkse economische overzicht van de Engelse regering zal 1959 voor Engeland een jaar van voor spoed zijn, al zal het land rekening moeten houden met grotere concurren tie op de wereldmarkten, vooral in Europa, Indien de uitvoer niet daalt, zal Enge land in 1959 een aanzienlijk overschot op de lopende rekening hebben. In 1958 had Engeland een ongekend groot overschot op de lopende reke ning van zijn betalingsbalans, voor namelijk als gevolg van een aanzien lijke daling van de prijzen der inge voerde góederen. Het overschot be droeg 455 miljoen pond sterling. Op de betalingsbalans met het sterling- gebied had Engeland een overschot van 440 miljoen pond sterling. De uitvoer en de heruitvoer tezamen beliepen 3.355 miljoen tegen 3.458 miljoen in 1957. De uitvoer naar het dollargebied steeg in het afgelopen jaar drie procent en die naar de V.S. alleen 15 procent. De uitvoer naar West-Europa daalde echter 7 pro cent. Het volume van de invoer was ongeveer even groot als in 1957 maar de waarde daalde acht procent. De stijging van de lonen was in 1958 minder groot dan in 1957. De stijging der lonen overtrof evenwel de stij ging van het nationale produkt en van de produktiviteit. Organisatie Koninkijke Shell-groep Als maatregel van intern organisato rische aard zullen met ingang van 6 april 1959 vier nieuwe vennootschap pen, dochtermaatschappijen van de N.V. de Bataafsche Petroleum Maat schappij (welke naam binnenkort zal worden gewijzigd in Bataafse Petro leum Maatschappij N.V.) en The Shell Petroleum Company Limited, hun werkzaamheden aanvangen. Zij. zullen bepaalde taken overnemen op het gebied van de bevoorrading, het verstrekken van adviezen en het verlenen van diensten aan de vele werkmaatschappijen over de gehele wereld die de Koninklijk/Shell groep vormen. De B.P.M. en Shell Petro leum zullen in het vervolg binnen de groep voornamelijk als „Holding companies" optreden. De nieuwe maatschappijen zijn: Aardolie: 's-Gravenhage: Bataafse Internationale Petroleum Maatschap pij N.V.; Londen: Shell International Petroleum Company Limited. Chemische produkten: 's-Gravenhage: Bataafse Internationale Chemie Maatschappij N.V.; Londen: Shell International Chemical Company Li mited. De reden waarom afzonderlijke maatschappijen voor het chemische bedrijf zijn opgericht, is gelegen in de groeiende betekenis daarvan en in het essentiële verschil tussen de che mische industrie en de aardolie-in dustrie. christelijke school te Westkapelle" is donker en stoffig. Reeds in 1955 werd de nieuwe christelijke school op de urgenrielljst geplaatst. Aanvankelijk werd nog gedacht aan een algehele restauratie van het be staande schoolgebouw, maar in ver band met de hieraan verbonden ho ge kosten werd tot nieuwbouw be sloten. Op 22 maart 1958 werd de school aanbesteed en reeds enkele we ken later begonnen de Doml gse aannemers Pagter en Versluij- met de bouw. De bouwkosten van de nieu we school, die is uitgerust met een automatische oliestookinrichting en dubbele ramen, bedragen 122.294. (Foto P.Z.C.) Legereenheden in Syrië en Israël gemobiliseerd Drie eenheden van de Israëlische reserve hebben per radio een oproep gekregen zich te melden. Volgens een legerwoordvoerder geldt dit waarschijnlijk een mobilisatie-oefe ning. Van de zijde van het St3te Depart ment in Washington werd woensdag avond meegedeeld, dat ook de Syri sche radio reservisten had opgeroe pen zich naar hun onderdelen te be geven. Functionarissen van het State De partment waren geneigd te geloven, dat de uitleg, die de Israëlische au toriteiten hebben gegeven voor het mobilisatiebevel, betekent dat er geen noodtoestand in het verschiet is. Radio-Caïro bevestigde later dat be paalde reserve-eenheden van het Sy rische leger gemobiliseerd zijn. B.O.A.C. mot straalvliegtuigen rondom de wereld Dinsdagavond is uit Londen een Bri tannia schroefturbinepassagiers- vÜegtuig van de B.O.A.C. vertrokken, dat de eerste dienst met straalvlieg tuigen rondom de wereld opent. De Britannia, bijgenaamd „Fluiste rende Reus", vliegt over de Atlanti sche Oceaan, de Ver. Staten en de Stille Oceaan naar Tokio en Hong kong. In deze steden bestaat aanslui ting op een dienst van de B.O.A.C. die met straalvliegtuigen van het type Comet-4 wordt gevlogen over Thailand, India, Pakistan en het Midden-Oosten naar Londen. Het zal op die manier mogelijk zijn in 86 urn en vijftig minuten rondom de aarde te vliegen. schaafd en getimmerd en voorts heeft het vaartuig een verfje gekregen, zodat het een frisse indruk maakt. Op de bodem zijn op zodanige hoog te planken aange bracht, dat de vissers hun hengel zonder veel moeite kunnen uitwer pen. Bij elke reis zal de boot twintig henge laars meenemen, ex clusief de schipper de 33-jarige oud-mos selvisser Herman van Stee uit Yerseke voor wie zwemvesten aanwezig zijn. De nieuwe boot, die met de naam „Hengel sport Oosterschelde" zal worden getooid, gaat aanstaande zon dag voor het eerst „de pias op" met twintig hengelaars. Enkele hen gelsportverenigingen hebben reeds 'n plaats je voor'hun leden be sproken voor komende reizen van het in Yer seke gestationeerde hengelaarsschip. (Foto P.Z.C.) Vergelijkend onderzoek van ballpoints verricht (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse consumentenbond heeft voor het eerst een in interna tionale samenwerking tot stand ge komen vergelijkend warenonderzoek gepubliceerd, namelijk een onder zoek van ballpoints, dat werd uitge voerd door de Engelse Consumers Association. Dit onderzoek van een twaalftal ver schillende soorten is gepubliceerd in het aprilnummer van de consumen tengids. Opnieuw blijkt uit deze pu bliciteit van de consumentenbond dat de prijs van een artikel lang niet altijd een aanwijzing is voor de kwaliteit... Belangrijk echter is, dat dit tweede vergelijkende onderzoek het eerste was het bekende on derzoek naar stofzuigers in inter nationale samenwerking tot stand kwam. Binnenkort zal een vergelijkend on derzoek van goedkope camera's onder de vijftig gulden in inter nationale samenwerking verricht zal worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5