Mr. Burger: met socialisten is wel redelijk overleg mogelijk Aantal gymnastieklokalen in ons land ver ten achter hij scholen KLANKBORD MR. BEYEN SPRAK OVER GROEI VAN EUROPESE SAMENWERKING TEDDY SCHOLTEN „EEN BEETJE GESCHROKKENVAN EEN FOTO DONDERDAG 2 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 WEINIG KANS OP HERSTEL BREDE BASIS Wens van V.V.D.6 ministers van K.V.P., 2 A.R., 2 C.H.U. en 3 V.V.D. (Van onze parlementaire redacteur) Midden in de poging van prof. De Quay om weer dertien of veertien mi nisters rondom de regeringstafel in Eerste en Tweede Kamer te krijgen, lieeft de leider van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A., mr. Burger, openlijk verklaard, dat beweringen als zou ter zake van de kabinetsforma tie geen redelijk overleg met de P.v.d.A. mogelijk zijn, iedere feitelijke grond missen.'Dit wordt zijns inziens duidelijk door het feit, dat de con fessionele partijen, die gezamenlijk van hun standpunt tegenover de infor mateur hebben blijk gegeven, noch gezamenlijk noch afzonderlijk de P.v.d.A. in enig overleg hebben betrokken. Men heeft in Den Haag gepoogd aan deze bekendmaking van mr. Burger een bepaalde, aannemelijke uit leg te geven. Zo meent men er o.a. in te zien de uitdrukking van de bij de socialisten levende wens om kansen op deelneming aan een nieuw kabinet te behouden. We hebben een vrij uitvoerig ge sprek met mr. Burger o.a. over zijn aan de pers verstrekte ver klaring gehad. De bedoeling er van is, zo zei hij, de verkeerde in druk weg te nemen, die men voor al in de' confessionele partijen stelselmatig probeert te vestigen, namelijk, dat de socialisten zich zelf door hun „onhandelbaarheid" hebben uitgerangeerd. De directe uitlating was een uitlating in „de Volkskrant" (r.k.) van woens dagmorgen 1 april. „De Volkskrant" schreef: „Hij (dat is de formateur prof. De Quay) spreekt met mr. Bur ger, maar gaat er kennelijk van uit dat de socialisten zo onhandelbaar zul len blijken te zijn, als het rapport van informateur Beel doet veronder stellen". Aan deze mededeling ligt volgens mr. Burger de foutieve ge dachte ten grondslag dat door de fractieleiders met prof. Beel onder handeld zou zijn en dat met name met de socialisten niet te handelen of te onderhandelen was. Hoewel de heer Burger er in het algemeen wei nig of niets voor voelt om zijnerzijds tijdens een formatiepoging daarover mededelingen te verstrekken, ver trouwde hij ons toe, dat prof. Beel hem gevraagd heeft, hoe hij dat wil dus zeggen zijn partij over een aantal met name door de heer Beel genoemde punten denkt. Mr. Burger heeft aan prof. Beel medegedeeld, dat de wensen en de verlangens van de P.v.d.A. neergelegd zijn in haar verkiezingsprogram. Prof. Beel is dus voor geen enkele verrassing ge plaatst. Wel heeft de informateur op ding gebracht hebben, bovendien nog aan de P.v.d.A. te kunnen verwijten. Mr. Burger heeft niet meer met zijn verklaring bedoeld dan duidelijk te maken, dat wat de P.v.d.A. betreft een redelijk overleg mogelijk is. Het is redelijk, dat prof. De Quay met mr. Burger spreken wil. Als mocht blijken, dat met de socialisten geen overeenstemming bereikt kan worden, dan dient men prof. De Quay achteraf toch de eer te moeten kun nen geven, dat hij althans een po ging daartoe heeft aangewend. Overigens is de kans dat de P.v.d.A. in de nieuwe regering zal worden op genomen uiterst gering. De politieke constellatie is op dit ogenblik voor een herstel van de brede basis ongun stig. Prof. De Quay zal wel spoedig erva ren dat hij de verbinding confessio neel-liberaal tot stand moet proberen te brengeu. Een gemakkelijke taak is dat niet. In rechtse kringen, zo blijkt in Den Haag, is men zich er terdege van bewust, dat ook de libe ralen hun niet geringe eisen zullen stellen. Zij wensen volwaardige mi nisters op volwaardige plaatsen en tegenover vijf of zes K.V.P.-minis- ters, twee Anti-Revolutionaire en twee Chrïstelijk-Historische bewinds lieden, drie liberale ministers, bene vens het vice-premierschap. Intussen gaat prof. De Quay rus tig verder. Hij ontvangt hedenmor gen mr. Burger van de PvdA, van middag prof. Romme van de K.V.P., vrijdagochtend prof. Oud van de V.V.D. en daarna de heren Bruins Slot van de A.R. en Tilanus van de C.H.U. Pas vol gende week denkt hij te beginnen met onderhandelingen over de mi nisterszetels. Het kan zijn dat de crisis onverwacht vlug tot een op lossing komt, maar evenveel kans bestaat er, dat Nederland nog lang in spanning gehouden wordt. OP CONFERENTIE IN DEN HAAG Stroomlijnen parlementaire werkzaamheden noodzakelijk „De democratie heeft een omslachtige f rocedure, maar zonder die omslach- igheid is geen democratie mogelijk." Deze. zinsnede uit de toespraak van de Nederlandse ambassadeur te Pa rijs, mr. J. W. Beyen, bij de opening van de Haagse conferentie over de Europese parlementen rondde zijn be toog af over de groei van de Eu ropese samenwerking op verschil lend niveau. Mr. Beyen waarschuw de als oud-zakenman daarbij tegen het verlangen naar efficiency op zieh- /erschillende punten een nadere toe- j ze,f* lichting verzocht. Mr. Burger heeft laten doorschemeren, dat over de ver schillende punten van het program te spreken was. Prof. Beel heeft dit spreken, dit onderhandelen echter niet als zijn taak beschouwd. Hij heeft niet meer gedaan dan genotu leerd en geregistreerd. Het onderhan delen heeft hij geheel in overeen stemming met zijn informatie op dracht aan de formateur overgela ten. Niet de P.v.d.A. zelf, aldus mr. Bur ger, heeft zich door haar „onhandel baarheid" uitgeschakeld, maar de confessionele partijen hebben de P.v. d.A. stelselmatig „onhandelbaar" ge noemd, teneinde de moeilijkheden waarin zij zich zelf op 11 december en door het besluit tot Kamerontbin- Overval op postauto in Londen: buit 60.000 Vijf mannen, van wie vier een kous over het gezicht hadden getrokken, hebben woensdag in Noord-Londen een overval op een postauto gepleegd. Zij vielen de chauffeur en zijn colle ga aan en gingen er per auto met drie zakken aangetekende post van door. Hierin zat een bedrag ter waar de van 50.000 tot 60.000 gulden. Een van de postbeambten werd in het zie kenhuis opgenomen. 1 APRIL, Gewoontegetrouw heeft een groot deel van de Belgische kran ten op 1 april, opzienbarende berich ten gepubliceerd die tenslotte april grappen bleken. Zo drukte Le Peuple een fotomontage af waarop men een scheur in een dei- poten van het atomium kon zien, een blad uit Namen bracht verslag over een bezoek dat president De Gaulle gisteren aan Dinant zou hebben ge bracht, andere bladen kondigden een bezoek van prinses Soraya aan Luik aan, van Brigitte Bardot aan Antwer pen of van Maria Meneghini Callas aan Verviers. Libre Belgique nodigd-* zijn lezers naar een plein in Brussel waar een reuzen graafmachine een be gin zou maken voor een verkeerstun- nel onder de Belgische hoofdstad. VERMOGEN. Mrs. Daisy Mabel Thayer Smith in Cambridge, die in januari op 86-jarige leeftijd overleden is. heeft aan de Harvard-Universiteit 190.000 dollar plus een vermogen aan juwelen nagelaten. Mrs Thayer Smith woonde al 50 jaar in 'n éénkamerwoning. Zij leefde op koffie en noten en ging in de buurt voor arm door. Uit medelijden liet een verzekeringsmaatschappij haar wat kantoorwerk doen. Het testament ten gunste van de universiteit was reeds in 1934 opgesteld. De Haagse conferentie, die in het gebouw van de Tweede Kamer door mr. Beyen werd geopend, zal zich enkele dagen bezighouden met mogelijkheden tot het stroom- Bakkerij in Apeldoorn brandde geheel uit Door tot nu toe onbekende oorzaak is in de nacht van dinsdag op woens dag omstreeks 1.00 uur brand uit gebroken in de bakkerij van de lieer Loman, op de hoek Asselsestraat- Hamelweg te Apeldoorn, die in huur is bij Goos' cakefabrlok. In dit pand wordt tot laat in de avond gewerkt. De brand werd ontdekt door de bu ren, die direct de brandweer alar meerden. Deze was snel ter plaatse en begon onmiddellijk het vuur, dat reeds op enige plaatsen door het dak naar buiten sloeg, met drie stra len op de waterleiding en een ne velspuit te bestrijden. Men had de brand spoedig onder de knie, maar het oude, houten gebouw was toen al door de vlammen verteerd. Er resteerden nog slechts zwartgebla kerde muren. In deze bakkerij werd met twee, met kolen gestookte, ovens gewerkt. Omtrent de schade en eventuele ver zekering is nog niets bekend. lijnen van de Europese parlemen taire werkzaamheden, die op tal van volksvertegenwoordigers een zware last leggen. Behalve de Noordse unie en het Bene- lux-parlement leggen de Raad van Europa, de assemblee van de West- europese Unie, de Europese assem blee der zes landen en het Navo-par- lement in toenemende mate beslag op tal van afgevaardigden, die ook tot hun taken in hun eigen landen geroe pen zijn. Voor deze studie is een veer tigtal parlementariërs en weten schapsmensen uit Engeland, Canada, Griekenland, Duitsland, Ierland, Bel gië, Denemarken, Noorwegen ,de V.S., Turkije, Zweden, Luxemburg, Italië. Frankrijk en Oostenrijk naar Den Haag gekomen om samen te werken met enige Nederlandse deskundigen op parlementair terrein. De conferentie is onder patronage van prins Bernliard en met steun van de beide kamervoorzitters mogelijk gemaakt. Mr. Beyen zeide niet te willen treden in de werkzaamheden van de leden van de conferentie. Wel gaf hij een breed overzicht van de samenwerking, ontstaan na de eerste samenkomst van de Raad van Europa in de Haag se Ridderzaal in 1948. Met het schip „Ulysses" is de eerste zending tabak, afkomstig van door de Indonesische regering genationa liseerde Nederlandse ondernemingen, in de Duitse haven Bremen aangeko- Eerste rond-de-wereld-reis „Johan van Oldenbarnevelt" Donderdagmiddag 2 april 1959 12.00 uur is voor de Amsterdamse haven een gedenkwaardig ogenblik. Als de „Johan van Oldenbarnevelt" van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" dan de tros zal hebben los- gesmeten is de eerste rond-de-we- reldreis met Amsterdam als begin- en eindpunt begonnen. Voor deze reis in het stille sei zoen hebben ongeveer 750 passa giers geboekt. De reis gaat via Southampton door het Suezkanaal naar Fremantle, Melbourne, Sydney, Wellington, Papeete (Tahiti), ver volgens via het Panamakanaal, Bal boa. Cristobal, Port Everglades, Bermudaeilanden, Southampton naar Amsterdam. De maatschappij „Nederland" heeft voorts voor de eerste maal daar mee een eeuwenlange traditie in de Nederlandse scheepvaart verbrekend een deel van de bediening aan boord opgedragen aan vrouwelijk personeel. Vierentwintig speciaal daartoe opgeleide en getrainde meis jes zijn als serveersters in de ach tereetsalon gemonsterd. Prijzen van vlees zullen stijgen Het ziet er naar uit, dat de vleesprijzen in de komende maanden zullen stijgen. Dit deelde de lieer C. Burger, be stuurslid van het produktschap voor vee en vlees gisteren te Utrecht mede tijdens een verga dering van dit produktschap. Tevoren had de voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, tijdens de bespreking van de marktsituatie er reeds op gewezen dat de "koeien mo menteel zeer duur zijn. De heer Burger, die de federatie van slagerspatroonsbonden in het produkt schap vertegenwoordigt noemde de stijging van de rundveeprijzen veront rustend. Deze stijgende tendens zal zich, volgens hem, minstens tot augus tus voortzetten. De prijsverschillen zijn tot nu toe door de slagers zelf op gevangen maar, zo zei de neer Burger, dit zal niet lang meer duren en ver wacht moet dan ook worden dat de prijsverhogingen aan de consument zullen worden doorberekend. De stijging van de vleesprijzen noem de de heer Burger onder andere ook een gevolg van het sulfietverbod, waardoor de slager zich genoodzaakt ziet magerder en fijner en dus duur der vlees voor de gehakt te venverken. De middensluis in IJmuiden is wegens onderhonds- en reparatie- werksaamheden gesloten. Woensdag heeft men met behulp van een grote drijvende bok de machtige sluisdeur uit de hengsels gelicht. De bijgaande foto geeft een beeld van het om- van grijke karwei. LEERKRACHTEN LICHAMELIJKE OPVOEDING VERGADERDEN Twee lesuren per week onvoldoende Te Groningen is woensdagmiddag de 97ste jaarlijkse algemene vergadering van de Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke op voeding in Nederland gehouden. De voorzitter.van de vereniging, de heer J. M. J. Korpershoek besprak in zijn openingsrede de „verhouding van in zicht en werkelijkheid in de lichame lijke opvoeding in de scholen", waar aan hij een historische schets van de magische drempel en dat terwijl linhamellike spifprt Ac ia» de medica een dagelijks lesuur iicha- melïjke opvoeding nodig oordelen. De nemarken, ter vergelijking, geeft in alle schooltypen voor leerlingen van 7 tot 19 jaar 4 wekelijkse lesuren, Zweden 3 tot 4. De wens waarmede de voorzitter de jaarvergadering opende, was, dat do gesignaleerde divergentie eindelijk zal plaatsmaken \;por een betere ver houding tussen db stijgende lijnen van inzicht en werkelijkheid. Het Wereldgebeuren Tien jaren De atoombom wordt de laatste maanden niet meer zo heftig om streden. Velen zijn er nog wel fel tegen, maar vermoedelijk hebben de i tegenstander(stersj van de bom zo I ongeveer alles gezegd, wat ze ie zeg gen hadden. Ze kunnen niet altijd hetzelfde blijven herhalen. Dat zou I ontzettend vervelend worden en nu I zijn dan de atoombombestrijders uit het nieuws. Behalve in Engeland, want daar heeft men wel geen nieu we argumenten, maar men houdt er betogingen. Maandag veroorzaakten de anthbombetogers een grote ver keersopstopping in het centrum van Londen. Volgens sommigen was het de grootste protestbetoging, die ooit in Londen werd gehouden en er is al thans een man geweest, die zich daaraan geërgerd heeft. Die man is generaal Lauris Nor- stad. de grote aanvoerder van de Noordatlantische verdragsorga nisatie. Hij ziet bepaald argwanend naar Engeland en andere Nato-lan- den, waar grote groepen burg.ers be reid zijn aan de militaire paraatheid te knabbelen. De generaal heeft enkele dagen gele- I den voor de Engelse televisieMiog eens duidelijk gezegd, wat hij denkt van I troepenuitdunning langs het IJzeren 1 Gordijn en van het verminderen der militaire spanning. Hij kon met de beste wil van de wereld geen politie- I ke verschijnselen ontdekken, die het i militaire klimaat thans milder ma- ken. Elke vorm van vermindering der militaire paraatheid noemde de gene- i raai gevaarlijk voor de grote veilig- heid, die in tien jaar tijd door de I Nato is opgebouwd. Alle overeenkomsten met Rusland, zo I verzekerde de generaal, zouden mij de grootste zorg baren, want het I Westen zou zich aan de afspraken houden, maar het zou nimmer zeker heid hebben, dat ook het Oosten zich er aan houdt. Het kwam de generaal eenvoudig be lachelijk voor, dat de Nato haar eigen moeizaam opgebouwde veilig heid in de waagschaal zou stellen. De veiligheid van de Nato-landen. zo zei de generaal, hangt af van de strijd krachten en die strijdkrachten moe ten bewapend zijn met geleide pro jectielen en met atoombommen. Deze toespraak van Norstad heeft nogal de aandacht getrokken, omdat zij gehouden weid, terwijl Engeland juist bezig is in overleg met de Verenigde Staten en Frank rijk naar een weg te zoeken om met de Russen te praten. Ongetwijfeld zouden er in het Engelse Lagerhuis door boze parlementsleden vragen ge steld zijn over de woorden van Nor- stad, indien niet dat Lagerhuis met paasverlof was geweest. Nu blijft de wereld dus verstoken van de rede voeringen, die een aantal Engelse parlementsleden op Norstad zouden hebben afgevuurd. Hoe geheel anders pleegt men in het Amerikaanse parlement over de de fensie te praten. Daar zijn niet de- toegefelijke vredeminnaars het meest aan het woord, maar de verontruste veiligheidszoekers. Daar wil men ai- tijd maar weer de verzekering heb ben. dat Amerika paraat is en dat Rusland in bedwang gehouden zal worden. Op dezelfde dag, dat Norstad voor de Engelse televisie spiak om de pacifistische Engelsen te waarschu wen voor het wegdommelen in vre- desdromen, verzekerde admiraal Ar- leigh Burke, chef van de Amerikaan se maripe-operaties, dat Ruslands rug gebroken zou worden, wanneer het een oorlog zou beginnen. Zie. dat is andere taal en ze is onge twijfeld nuttig, want ook de heer Kroesjtsjew gebruikt zulk soort be dreigingen en dan is het toch beter hem met de zelfde maat uit te meten, waarmee hij anderen inmeet. Intussen mag wel geconstateerd wor den, dat de Nato door ieder in het Westen hogelijk wordt gewaardeerd. In allerlei artikelen en toespraken bij gelegenheid van het tienjarig be staan, komt dat tot uiting. Terecht schreef de New York Herald Tribune, dat het waken tegen ver zwakking van het schild (bestaande uit atoomwapens en conventionele wapens) de hoofdtaak is van de Navo-raad. lichamelijke opvoeding sedert de 18e eeuw deed voorafgaan. In Nederland, zo zei hij, werd aan vankelijk het zogenaamde systeem Spiesz, dat uit de 19e eeuw stamt, gevolgd en naderhand in synthetische combinatie met dat van Ling. De ontwikkeling van de lichamelijke op voeding, waarin de psychologische aspecten, de ritmiek, de bewegings opvoeding en de muziek langzamer hand hun geaccentueerde plaats ver wierven, is ook aan ons land niet voorbijgegaan. In de opleiding van vakleerkrachten, de voor de moderne gymnastiek nood zakelijke materiële outillage en de hygiëne werden aanmerkelijke ver beteringen gebracht. „Maar hier begint de divergentie en het tekort", zei de heer Kor pershoek. Het aantal gymnastiek lokalen blijft schromelijk achter bij het aantal scholen en klasse lokalen, meende hij. Dit tekort is „schrikbarend groot" in het aller grootste contingent leerlingen het lager en voortgezet lager on derwijs. In het schooljaar '57'58 werden voor deze sector 204 nieuwe scholen met 1211 klasselokalen en 16 gym nastieklokalen gebouwd. Dat is, al- dus de heer Korpershoek, 1 gymna- stieklokaal op 13 scholen of 1 gym nastieklokaal op 75 tot 76 klasselo kalen. De gunstiger verhoudingen bij het bouwen van scholen voor V.H.M.O. en kweekscholen kan deze wanver houding en achterstand wel iets ver beteren maar niet wegnemen, zo meende hij. De spreker noemde dit een enorme, discrepantie tussen de ontwikkelings lijnen van het inzicht in de gymna- I stiek en de lichamelijke opvoeding zelve, en de mogelijkheid dat inzicht in de onderwijspraktijk te realiseren. Een andere divergentie noemde de heer Korpershoek het aantal lesuren voor lichamelijke opvoeding per week. Twee uur per week schijnt in Nederland een maximum te zijn waar men maar niet overheen komt, een De slaapwagen van de vroegere of ficiële trein van Hermann Goering is ver bouwd tot rode-kruiswagen voor het ver voer van zieken naar de bedevaartplaats Lourdes, zo meldt het Oostenrijkse ka tholieke persbureau. De wagon, waarin 24 bedden zijn aangebracht. 7.a! op 6 april de eerste reis van Wenen naar Lourdes maken. „Een beetje" was Ted dy Scholten geschrok ken. Toen zij onlangs in een reclameblad een advertentie zag met de foto, die van haar ge nomen was toen zij op Schiphol, terugkerend van het Song-Festival, uit het vliegtuig was gestapt. Een sigaret- tenfabriek had dus van haar populariteit ge bruik gemaakt vóór eigen reclamedoelein den. Haar was geen toe stemming voor het pu bliceren gevraagd en daarom stapte zij naar een advocaat, die de sigarettenfirma in kort geding liet dagvaar den voor de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder. Zij eiste een verbod tot publikatie. met een dwangsom van f 2000.voor ie dere overtreding. Gisteren diende deze zaak. Voor Teddy Scholten trad mr. P. J. Willems op. Deze wees op het reclame karakter van deze pu blikatie, terwijl er geen financiële vergoe ding tegenover stond. Teddy Scholten, zo be toogde pleiter, is con tractueel gebonden aan een overeenkomst met een andere firma en haar zakelijke belan gen kunnen schade on dervinden, wannaar die andere firma tot de ontdekking komt, dat ook een derde haar reclamemiddel ge bruikt. Voor de sigarettenfa- briek trad op mej. mr. M. S. Boekman. Zij lichtte de houding van gedaagde toe door er op te wijzen, dat het hier een nieuw merk sigaretten betrof. Om dat bij het publiek in gang te doen vinden werd iedere week bij de reclame een foto van de een of andere belangrijke gebeurte nis, welke die week had plaatsgevonden, gebracht. De foto had in vele dagbladen ge staan en de leiding van een van die bladen had goedgevonden, dat het plaatje ook m de reclamecourant werd opgenomen. De fotograaf, die het plaatje „schoot", had eerlijk zijn auteurs rechten ontvangen. Er is, zei mr. Boekman ten slotte, geen sprake van, tlat Teddy Schol ten schade had gele den. Zij had het zelfs leuk kunnen vinden, dat liaar succes zo groot geworden was. Over veertien dagen, op 14 april, zal de pre sident vonnis wijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3