Beroep chr. school Anna-Jacoba behandeld door Raad van State Zeeuwse Almanak VUSSINGSE WERKSTER BEZAT EEN AUTOMATISCH PISTOOL BOVRIL CHEF VROOM EN DREESMANN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Agenda 2 PROV IN C1 ALE ZEEUWSE C OU RA N T DONDERDAG 2 APRIL 1959 GESCHIL MET GEMEENTE ST.-PHILIPSLAND Bij vaststelling kosten openbaar onderwijs werd rekenfout gemaakt (Van een speciale verslaggever) Voor de Raad van State te Den Haag is woensdag het geschil behandeld tussen de gemeente Sint Pliilipsland en de vereniging tot stichting en in standhouding van een school met de Bijbel op gereformeerde grondslag te Anna-Jacobapolder. Bij de vaststelling van de kosten van het openbaar onderwijs door de gemeenteraad van St. Philipsland was zo bleek ach teraf een fout in de berekening gemaakt. Omdat het bijzonder onder wijs hiervan het slachtoffer dreigde te worden ging het schoolbestuur in beroep bij het college van Gedeputeerde Staten, maar aangezien de beroepstermijn was verstreken werd dit beroep niet ontvankelijk ver klaard. Deze beslissing was voor het schoolbestuur uit Anna-Jacobapol der weer aanleiding om bij de Kroon in beroep te gaan, zodat de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State zich woensdag met de kwestie moest bezighouden. Dit had men zeker tijdig gedaan, omdat er een grote fout in de bere- Staatsraad mr. Cort van der Linden, dia wegens ontstentenis van dr. A. A. Rutgers als waarnemend-presi dent optrad, sprak er zijn verbazing over uit, dat het schoolbestuur niet op de hoogte was van het feit dat de gemeenteraad van St. Philipsland in zijn vergadering van 24 november 1954 de kosten voor het openbaar la ger onderwijs in de afgelopen 5 jaar had vastgesteld. De gemachtigde van het schoolbe stuur, mr. K. J. Matze, adjunct-se cretaris van de schoolraad voor scho len met de Bijbel herinnerde eraan dat het gemeentebestuur overeen komstig de wettelijke voorschriften van het raadsbesluit mededeling had gedaan aan inspecteur en hoofdin specteur, alsmede aan het schoolbe stuur van de Gereformeerde Gemeen te in het dorp St. Philipsland. V er zond en Dit stond althans aangetekend op het raadsbesluit, zoals men dit later gekregen heeft van de gemeente secretarie. Er stond echter niet bij dat dit raadsbesluit ook verzonden was aan de schoolvereniging te An na-Jacobapolder. Laatstgenoemd schoolbestuur heeft het raadsbesluit ook nimmer ontvan gen, en was van de inhoud onkun dig, aldus mr. Matze. Omdat het wel meer voorkomt dat het gemeentebe stuur te laat wettelijke besluiten neemt, heeft men niet gereclameerd. kening is geslopen waardoor de ge middelde kosten per leerling vijf maal te laag werden vastgesteld. Om dat het gemeentebestuur ln gebreke zou zijn gebleven het schoolbestuur van het raadsbesluit op de hoogte te stellen, meende mr. Matze een be roep op de Kroon te mogen doen op dat de vergoeding voor het christe lijk onderwijs alsnog op de werke lijke hoogte kan worden gebracht. Namens het gemeentebestuur van St. Philipsland was met de ge meentesecretaris, de heer A. C. Beneden, mejuffrouw mr. Bever sluis naar Den Haag gekomen. Mejuffrouw Beversluis was van oordeel dat het raadsbesluit wel naar het schoolbestuur in Anna- Jacobapolder was gezonden. Op het raadsbesluit was duidelijk aangetekend dat het besluit naar de schoolbesturen was gestuurd. Er zijn er maar twee, namelijk één in St. Philipsland en Aén in Anna- Jacobapolder. Men heeft pas geïnfor meerd toen er een nieuw school hoofd was benoemd, aldus mejuf frouw Beversluis, die hieraan toe voegde, dat het vroegere schoolhoofd niet al te accuraat werkte en dat het verzonden raadsbesluit aan 't school bestuur van Anna-Jacobapolder in het ongerede moet zijn geraakt. Mr. Matze reageerde hierop met de me dedeling, dat in 1954 noch de inko- UW VERANTWOORDELIJKHEID als hët om de gezondheid van U en de Uwen gaat! Neem bij nerveuze klachten, herstel na ziekte, voorjaarsmoeheid enz. c^WO Gty Voor snel herstel en veel meer weerstandsvermogen. VAN Itvin TOT GESPREK OVER HEILLE. Het gehucht Heille hoort bij de ge meente Sluis en wordt derhalve door de vroede vaderen van deze stad be stuurd. Ieder jaar begeven deze laat- sten zich daarom naar het gehucht op de Belgische grens om er met de dorpsraad overleg te plegen over de maatregelen, die in het belang van deze woonkern moeten worden ge troffen. Ook dit jaar wordt zo'n bij eenkomst belegd en als datum heeft men bepaald dinsdag 7 april. Proble men, die om een oplossing vragen en eventuele mogelijkheden, die het le ven in Heille nog beter zouden kun nen maken, worden dan intensief be sproken. VERRASSING... In een van de ■plaatselijke ziekenhui' zen te Vlissingen vertoefde een zee man een buitenlanderdie na de zeven zeeën bevaren te hebben hier in Zeeland gestrand was. Hij werd verpleegd en verzorgd door bemid deling van de agent, die in Vlissin gen zijn maatschappxj vertegenwoor digde en de zeeman was voor die keurige verzorging bijzonder dank baar. Toen hij het ziekenhuis weer verlaten mocht, stond hij er dan ook op om de agent een geschenk te ge ven, hoevjei deze hem nadrukkelijk verzekerde, dat zulks helemaal niet nodig, noch gebruikelijk was. Maar de zeeman zette zijn zin door en op een goeie dag verscheen hij her steld ten kantore van de agent, met een zorgvuldig ingepakt boek werk. „Een mooi boek voor U", sprak onze buitenlander ,,'t gaat over de zee en het is in het Engels geschreven". De agent aanvaardde het cadeau tenslotte maar, omdat de man toch niet meer van zijn plan was af te brengen en hij bedankte hem recht hartelijk en uitvoerig. Waarop de zeeman met fiere tred verdween, 'n schip en de verten weer tegemoet. Nadat hij verdwenen was pakte men het boekwerk uit- om het eens gron dig te bekijken, 't Was wel een ver rassing. Want op de titelpagina prijkte een groot stempel, waaruit kwam vast te staan, dut het boek thuishoorde in de bibliotheek van het ziekenhuis... PAASEIEREN-ACTIE. Verleden week hadden we het over de actie, die padvinders van de „Schout bij Nacht Doormangroep" in Helnkenszand op touw zetten gedu rende de paasdagen. Zij hadden een heel aardige manier ontdekt om de kas te versterken door paaseieren te kleuren en de daarmee verkregen kunstprodukten aan de inwoners van Helnkenszand te verkopen. Deze ac tie slaagde uitstekend. Na aftrek van de kosten beschikte men over een be drag van 48.50, dat daar zijn we van overtuigd op verantwoorde wijze zal worden besteed. KONINGINNEDAG. Oosterland lanceerde op koninginne dag verleden jaar een zeer gewaar deerd programmapunt, namelijk de „Ronde van Oosterland", een wleler- gebeurtenis, die vele toeschouwers trok. Ook dit jaar weer wil men deze ronde doen verrijden. Dat Is niet de enige activiteit die ter gelegenheid van deze dag zal worden ontplooid. Men wil een optocht organiseren en de jeugd zich laten uitleven in wed strijden op het sportveld „De Saêle", waar een consumptietent zal worden geplaatst. Ter financiering van het geheel wordt voor het zover Is een collecte gehouden. UIENTEELT Tenslotte komt uit Oosterland het prettige nieuws, dat men daar weer begonnen is met de werk zaamheden op het land. Zoals be kend worden in deze streek vooral uien gcteelt. Met het poten van de plantuien is nu een begin ge maakt. mende noch de uitgaande post op de gemeentesecretarie van St. Philips land werd geregistreerd. Alle post bestemd voor het schoolbestuur van Anna-Jacobapolder, stuurt men naar St. Philipsland, aldus spreker, die als bewijs hiervoor twee enveloppen van de gemeente toonde. Staatsraad prof. dr. Cleveringa bracht vervolgens de bewijslast ter sprake. Tot mejuffrouw Beversluis zei hij: „Kunt U bewijzen dat de gemeente inderdaad het raadsbesluit naar het schoolbestuur heeft gezonden?" en tot mr. Matze: „Kunt U bewijzen dat U de brief niet heeft ontvangen? U weet, een aangiftebiljet voor de be lastingen wordt ook niet aangete kend verzonden. Maar wanneer een belastingplichtige vertelt dat hij een aangiftebiljet niet heeft ontvangen, kan dit vijftig procent in de aan slag schelen". Mejuffrouw Bever sluis kon zich alleen beroepen op het feit, dat op het raadsbesluit was ge schreven dat het naar het schoolbe stuur was gezonden. Mr. Matze deelde mee dat er op de gemeentesecretarie van St. Philips- land geen dagregister wordt bijge houden, zodat er geen enkel bewijs is dat het raadsbesluit ook inderdaad naar het schoolbestuur te Anna-Ja cobapolder is verzonden. De gemeen tesecretaris, de heer Beneden, erken de dat in 1954 de ontvangen stuk ken wel werden ingeboekt, doch de verzonden stukken niet. Wanneer de stukken getekend zijn nemen we aan dat ze inderdaad ook verzonden worden, zo zei hij. Staatsraad mr. Algera tot de gemeentesecretaris: „U erkent dus wel dat er foutieve bere kening heeft plaats gehad. Waarom trekt het gemeentebestuur dit foutie ve raadsbesluit dan niet in?" De heer Beneden: „Omdat wij aanne men dat het schoolbestuur het be sluit wel heeft ontvangen, maar dat het stuk In 't ongerede is geraakt..." Staatsraad mr. Cort van der Linden vroeg of het schoolbestuur geen con tacten onderhoudt met gemeente raadsleden. Het schoolhoofd, de heer Van 't Hoog vertelde dat men thans geen contact meer heeft met ge meenteraadsleden. Tenslotte deelde de waarnemend voorzitter mede dat de Raad van State zich over dit verschil zal be raden en later advies aan de Konin gin zal uitbrengen. (Advertentie) tu&uuTt ??teeA 6. ■vctZèrffe"- i>t da**, ea. <2Op s Soiistenzangconcours te Kortgene Op a.s. zaterdag Op zaterdag 4 april wordt te Kort gene het vierde solistenconcours ge houden van de Zeeuwse Zangers- bond „Zang Veredelt". Jurylid is de heer Alex Schellevis. Het program ma omvat 26 nummers, onderge bracht in 4 afdelingen. De Federa tie van Nederlandse Zangersbonden en de Zeeuwse Zangersbond stellen een medaille beschikbaar. Om half elf worden de deelnemers ontvangen in „Ons Dorpshuis". Om zes uur wordt de uitslag bekendgemaakt. Hengelconcoursop7mei te Ouwerkerk Gezien het succes van het vorig jaar heeft de hengelsportvereniging „Oosterschelde" te Zierikzee beslo ten ook dit jaar weer een internatio naal hengelconcours te organiseren. De kreken van Ouwerkerk zijn op nieuw gekozen, een dorado voor de liefhebbers van de hengelsport. Als wedstrijddag werd Hemelvaartsdag (7 mei) gekozen. De wedstrijdcom missie onaer leiding van de heer F. C. Hanse, koestert bijzonder hoge verwachtingen van dit internationaal sportfestijn. De kreken van Ouwer kerk staan bekend om de vele vis die ze bevatten. De wedstrijd staat open zowel voor leden als niet-leden van een hengel sportvereniging. Daarnaast bestaat er ook de mogelijkheid om in groeps verband deel te nemen, waarvoor aparte prijzen beschikbaar worden gesteld. De inschrijfdatum voor groe pen sluit op woensdag 6 mei en die voor individuele deelnemers op don derdag 7 mei aanstaande. De prijs uitreiking is op de dag van de wed strijd, om 5.30 uur n.m., in hotel „Huis van Nassau". KANTONRECHTER TE MIDDELBURG Vuurwapen op het toilet verborgen Voor de kantonrechter te Middel burg, mr. J. Moolenburgli, werd woensdagochtend een niet alledaagse zaak behandeld. Mevrouw A. H.P. uit Vlissingen stond namelijk te recht, omdat zij zonder vergunning enige tijd geleden in het bezit was van een automatisch pistool en zes scherpe patronen. Bij de uitvoerige behandeling kwam een heleboel el lende en misère aan de orde, die zij delings met deze zaak hadden te maken. Deze overtreding van de wa penwet kwam aan het rollen toen de meubelbeeldliouwer H. T. uit Re trenchement de politie inlichtte over het gevaarlijke bezit van verdachte, die werkster is. Indertijd was T., die als getuige werd gehoord, door mevrouw A. H.- P. benaderd, omdat het vuurwapen dat op de zitting werd getoond defect was. Tegen de meubelbeeld houwer had verdachte toen uitlatin gen gedaan, dat ze haar man waarmee ze in onmin leeft dood zou schieten. Verdachte bestreed echter deze ge tuigenverklaring ten stelligste en zei, dat ze in een val was gelokt. Zij had, zo verklaarde zij, het wapen in dertijd van T. ontvangen als pand, omdat de meubelbeeldhouwer haar nog geld schuldig was. Thuis had zij het wapen in het toilet verborgen. Later was zij nog van plan geweest het terug te bezorgen, maar omdat het zo mistte en ae veerboot niet voer, was daar niets van gekomen. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, stipte in zijn requisitoir aan, dat nooit was gebleken dat verdachte iemand met dit pistool heeft bedreigd. Ook had hij oog voor de bijzonder moeilijke omstandigheden van verdachte, maar er zijn grote gevaren aan het bezit van deze wapens verbonden. Hij eiste dan ook f 50,subs. 10 dagen en verbeurdverklaring van het pistool en de ammunitie. De kantonrechter vonniste conform de eis, waarop ver dachte antwoordde, dat zij bij een advocaat te rade zou gaan. V erkeersovertred ingen De landbouwer A. G. van D. uit Goes had zijn auto verkeerd en later bij het achteruitrijden een aanrijding veroorzaakt. De eis was f 10,subs. 2 dagen en f 50,— subs. 10 dagen. De kantonrechter vonniste met I 6,subs. 2 en f 50,subs. 10 dagen. De sloper J. S. van H. uit Vlissingen werd voor openbare dron kenschap conform de eis veroordeeld tot f 15,subs. 3 dagen. F. J. K., harder uit Vlissingen, werd conform veroordeeld tot f 5—, subs. 1 dag, omdat hij over een afgesloten stuk weg had gereden. Tegen metselaar C. F. S. uit Kruiningen werd een boete geëist van f 12,subs. 3 da gen, daar de claxon van zijn motor niet werkte. De kantonrechter ver laagde deze straf tot f 10,subs. 2 dagen. De betonemailleur G. B. uit Middelburg had op 17 maart te Zou- telande zijn bestelauto verkeerd ge parkeerd, waarbij hij twee verkeers overtredingen had gemaakt. Con form werd hij veroordeeld tot f 2, en f 5,subs. 1 dag. Voor een niet goed werkende voor- rem op haar bromfiets werd mevr. M. de W. van de B. uit Souburg veroordeeld tot f 6,subs. 2 dagen. De eis bedroeg één gulden meer. Binnenschip veroorzaakte aanvaring op Westerschelde Behandeling voor raad voor de scheepvaart De raad voor de Scheepvaart heeft geconcludeerd, dat de aanvaring van het m.s. „Maasym N" met het bin nenschip „De Drie Gezusters" op de Schelde nabij de Nederlands-Belgi sche grens op 25 april 1957, geheel aan de „Drie Gezusters" moet worden geweten. Dit schip heeft in strijd met ae voorschriften de bakboordzijde van het vaarwater gehouden en is deze blijven houden, ook toen de uit tegenovergestelde richting naderende „Maasnym N", welk schip de stuur boordzijde van het vaarwater hield, werd waargenomen. Het binnenschip manoeuvreerde toen niet zodanig, dat de „Maasnym N" niet in haar koers zou worden belemmerd. juwmmmu Voot de bereiding ran een potje BOVRIL vaa 86 cc- rloeibaat VLEESEXTRACT- wordt niet minder I kg cnage* rieej gebrafln! tovert die krachtige, heerlijke smaak aan de soep, dat pittige volle aroma in de jus Hst BOVRIL flost 0 nog «Ml na in cxoqaetten «1 stamppot, op de boterham, als opwekkende drank! HULDIGING TE MIDDELBURG De heer JFHeeren Sr. veertig jaar in dienst van bedrijf MiddelburgVlissingen De rekken fleurige zomerjaponnetjes op de bovenverdieping van Vroom en Dreesmann in Middelburg zijn woensdagmorgen voor enkele ogenblik ken opzij geschoven om plaats te maken voor een klein podium, begrensd door de nationale en Zeeuwse vlag. Dit alles ter ere van de heer J. F. Heeren sr, chef van de bedden- en meubelafdeling Middelburg-Vlissingen van V. en D., die voor het front van directie- en personeelsleden gehul digd werd in verband met zijn 40-jarig jubileum bij het bedrijf. Deze huldiging bereikte haar hoogtepunt, toen burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg bekend maakte, dat de jubilaris werd onderscheiden met de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Terwijl een hartelijk applaus van de personeelsleden deze heugelijke mededeling onderstreepte, speldde de burgemeester deze koninklijke onderscheiding Mr. De Widt betoogde ln een korte toespraak, dat de veelomvattende functie van de heer Heeren goede leiding gevende capiciteiten en om gang met de klanten, alsmede aan passingsvermogen vergt. De verleen de onderscheiding en het geschenk van directie en personeel een T.V.- toestel was volgens de burgemees ter het bewijs, dat de jubilaris zijn werk op de voortreffelijkste wijze vervuld heeft. De burgemeester merkte vervol gens op, dat de heer Heeren ook in het maatschappelijk leven op de voorgrond treedt, onder meer als bestuurder van het H.K.W., als penningmeester van het genoot schap „Stille omgang", als steun pilaar voor het rJc. militair tehuis en gedurende de laatste 2% jaar als lid van de ondernemingsraad van het bedrijf. In dit laatste zag mr. De Widt nogmaals een bewijs van het vertrouwen, dat het perso neel in de jubilaris heeft. Voorts betoogde de burgemeester, dat de belangstelling van de heer Heeren voor de jeugd op velerlei gebied naar voren gekomen is. Ambitie en volharding Aan het begin van deze huldigings bijeenkomst had de heer C. Vroom, een der directeuren van het bedrijf, een welkomstwoord gesproken. Na dat de burgemeester de koninklijke onderscheiding had uitgereikt, be toogde de heer Vroom, dat de jubila ris zijn werk steeds met ambitie en met taaie volharding, maar zonder dorre zakelijkheid, verricht heeft. „Zoals V. en D. bij elkaar hoort, zo horen de dekens en bedden bij U", aldus verklaarde de heer Vroom, die als tastbaar bewijs van waardering een televisietoestel aanbood. Promotie De heer J. A. M. Cornelissens uit Hon- tenisse is gepromoveerd aan de r.-k. universiteit te Nijmegen tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op een proef, schrift getiteld: „Van individualisti sche naar institutionele arbeidsvoor waarden". Smokkelactiviteiten tijdens de paasdagen De smokkelactiviteiten gingen tij dens de paasdagen onverminderd voort. Zo achterhaalde de Belgische douane op de snelweg tussen Malde- gem en Aalter (B) een zware per sonenwagen. Zes honderd kilo botor, alsmede de auto werd in beslag genomen. De chauffeur verkoos de vrijheid. Bij Westcapelle werd een bestelwagen achtervolgd. Ook daar hadden de ambtenaren succes. De smokkelaars wisten te ontkomen met achterlating van bun auto. De vracht bestond nu eens niet uit boter maar uit vee. Elf kalveren van Nederlandse herkomst lagen met de poten samengebonden in de wagen. Burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg reikte de heer J. F. Hee ren sr. te Middelburg woensdagmor gen de gouden eremedaille in de orde van Oranje Nassau uit in verband met het feit, dat de heer Hoeren 40 jaar in dienst was bij Vroom en Dreesmann Middelburg-Vlissingen. (Foto P.Z.C.). „Bij het opmaken -van de balans mogen we zeggen, dat U in de af gelopen 40 jaar alles heeft gegeven wat U bezat. U was een voorbeeld van ijver en plichtsbetrachting en men kon immer op U rekenen", al dus zei de heer J. H. C. Vroom, eveneens directeur van het bedrijf. Hij herinnerde er aan hoe de jubi laris op 1 april 1919 als leerling etaleur in dienst kwam in een nieu we periode op het gebied van han del en industrie. Na die tijd heeft de heer Heeren als chef-etaleur en na de verwoesting van het bedrijf in de meidagen van 1940 in zijn huidige functie de zaken in Middel burg en Vlissingen helpen opbou wen. „U kunt op die periode met grote voldoening terugzien", aldus verklaarde de heer Vroom, die tot slot mevrouw Heeren bloemen aan bood. Namens collega's en personeel van het Middelburgs bedrijf wenste één der leden van de ondernemingsraad, de heer Th. van Calcar, de jubilaris geluk met zijn jubileum en de ver leende onderscheiding, namens de chefs deed zulks de heer P. Geers, de bedrijfsleider to Vlissingen, die verklaarde de heer Heeren immer ge kend te hebben als een ogewekt en vreugdevol persoon. Eén der Vlis- singse personeelsleden, de heer Des- pinois, sloot zich bij deze woorden aan, waarna tot slot de heer W. de Kok als naaste medewerker dank woorden sprak. Zij allen onderstreep ten hun waardering door het aanbie den van geschenkén. De jubilaris dankte voor de hem verleende onderscheiding. Ook met de vriendelijke woorden en de ge schenken toonde de heer Heeren zich bijzonder ingenomen. Tot slot was er gelegenheid om de jubilaris en familieleden te feliciteren. VANDAAG. Middelburg Electro: „Les Girls", is en 21.18 uur, 14 Jaar: Gouden Poorte: Filmavond herv. kerk, 20 uur; Restau rant Wöhler: Contactavond chr. gymnastiekvereniging „VELDO", 19.45 uur; Molenwater: Miniatuur Walohe- ren, 9—17 uur. Vlissingen Alhambra: „Straaljager ln nood", 19 en 21 uur, 14 Jaar; Luxor: „De hel van Marseille", 20 uur, 14 Jaar; Concertgebouw: Feestavond Oronjo-Nassau. 20 uur; Scheldekwar- tier: Toneelavond, 20 uur; Britannia: Filmvoorstelling, 20 uur. Goes Grand „Voorby Mombasa dreigt de dood", 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2