PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT COMMUNISTISCHE SOLDATEN TREDEN WREED OP IN TIBET Talrijke Tibetanen weggevoerd, velen werden terechtgesteld Dit jaar Zeeuwse nog meer stranden toeristen op dan in 1958 BILT Vandaag... VANDAAG VERSLAG MINISTERS AAN NAV0-C0NFERENTIE PRIJSVERLAGING VAN RADIO- EN TELEVISIE-TOESTELLEN 202e jaargang - no. 77 Dagblad, nltgavo van do firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 april '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-00, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8540); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De communistische Chinezen halen duizenden Tibetanen op en brengen ze weg in vrachtauto's, waarschijnlijk naar dwangar- beidskampen, aldus mededelingen van gewoonlijk betrouwbare zijde Kalimpong (India). De Chinezen hebben ook de bewaking van het Indische consulaat-generaal te Lhasa, de hoofdstad van Tibet, verscherpt en een Indische boodschapper toegang tot het Chinese buitenlandse bureau daar dichtbij geweigerd. Volgens van Tibetaanse zijde te Nieuw Delhi ontvangen berich ten hebben de Chinese communisten honderden van de vierdui zend door hen te Lhasa gevangen genomen Tibetanen, na een summiere rechtspraak, doodgeschoten of opgehangen. Het op hangen zou geschied zijn aan de takken van bomen en de Chine se communisten zouden hen verscheidene dagen hebben laten hangen. Van dezelfde zijde wordt vernomen dat te Lhasa nog1 steeds de staat van beleg geldt. De inwoners van de Tibetaanse hoofdstad zonden honger lij den, daar er niet voldoende levensmiddelen worden aangevoerd. Uit be trouwbare bron in New Delhi wordt vernomen dat er bij de opstand in Lhasa meer dan 3000 mensen om het leven zijn gekomen. Onder de slacht offers zouden zich talrijke vrouwen bevinden. vreedzaam naast-elk'aar-bestaan be rustte. De socialistische leider Kripa- lani zei dat de logische gevolgtrek king van de Chinese bewering was dat de Indische communisten een Chinese interventie „om het broei nest van samenzwering in Kalimpong te vernietigen" zouden toejuichen. De ...geeft de Vatikaanse P.T.T. 11 de eerste vier, aan paus Johan- m M nes XXTTI gewijde postzegels |e uit, waarvan twee exemplaren de paus in kroningsgewaad uit- H beelden en twee exemplaren 't 11 H pauselijk wapen vertonen. ...is het 40 jaar geleden dat de H Nederlandse met erts geladen vrachtboot „Amstel" op weg f§ van Zweden naar Nederland M H werd vermist en vermoedelijk op een mijn is gelopen. Bij de- n 2e ramp kwam onder andere de destijds beroemde Neder- M H landse toneelspeelster Maria ss Magdalena Müller (schuil- li naam: Enny Vrede), tezamen met haar echtgenoot mr. F. Vlielander Hein om het leven. =e Volgens het officiële persbureau der Chinese nationalisten, heeft de Dalai Lama een velige plaats in Tibet be reikt en leidt hij de opstand tegen de Chinese communisten persoonlijk. Officiële gegevens betreffende de verblijfplaats van de Dalai Lama zijn niet beschikbaar. Uit Kalim pong wordt gemeld dat de Chine se commnisten naar hem zoeken met vliegtuigen en troepen. Uit deze Indiase grensplaats wordt te vens gemeld dat het rode leger in Tibetaanse kloosters naar de Da lai Lama laat zoeken. Inmiddels worden de betrekkingen tussen India en communistisch China voortdurend koeler. De Indiase rege ling heeft thans scherpe kritiek op de handelswijze van de Chinese am bassade in New Delhi. Gisteren is in het parlement gedebateerd over een socialistische motie van afkeuring te gen de Chinese communisten. De In dische onderminister van buitenland se zaken Laksjmi Menon heeft in het Indiase parlement verklaard dat het hoogst ongepast was van de Chinese ambassade om de Chinese bewering, dat Kalimpong het centrum van de opstand in Tibet zou zijn, te herhalen nadat premier Nehroe dit had tegen gesproken. Er ontstond tumult toen een onafhankelijk parlementslid ver klaarde dat de herhaling van de Chi nese bewering na Nehroe's tegen spraak een schending betekende van zekere beginselen waarop de In- disch-Chinese overeenkomst van Priesters hebben bezwaren tegen oproep voor Algerije Volgens „Le Monde" heeft een dertig tal Franse priesters reserve-officie ren die voor Algerië zijn opgeroe pen hun bisschoppen schriftelijk mededeling gedaan van morele ver ontrusting en gewetensbezwaren. Zij schrijven dat zij, zich louter op het priesterlijke en herderlijke standpunt stellend, op grond van hun eigen on dervinding van mening zijn dat bij het voeren van de oorlog middelen wor den gebruikt die door hun geweten worden afgekeurd. Dit zou niet zozeer de schuld van het leger zijn als wel van het feit dat er geen staat van oor log wordt erkend en van het ontbre ken van geëigende gerechtelijke pro cedures. In het schrijven wordt verder gewezen op de „ontkerstenende en de moraliserende invloed" van de gesig naleerde feiten. communistische leider Moekheriee schreeuwde daarop naar de socialis ten: „jullie zijn Amerikaanse agen ten". Dc commissie voor Mongoolse en Tibetaanse zaken in nationalis tisch China meldt dat in het afge lopen jaar meer dan 50.000 com munistische soldaten gedood zijn in de strijd in Tibet en dat 10.000 Tibetanen gedood zijn in de op stand van nu. De Australische mi nister van buitenlandse zaken Ri chard G. Casey heeft in Seoul ver klaard dat een van de grote mo gendheden de kwestie-Tibet aan de orde moet stellen in de Verenig de Naties. BESPREKINGEN TE WASHINGTON Von Brentano „er waren geen geschillen" De ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, die in Washington besprekingen voeren, hebben enige vooruitgang gemaakt in hun pogin gen om te komen tot een complex van voorstellen betreffende Berlijn, Duitsland en de Europese veiligheid. Vandaag zullen de vier ministers van buitenlandse zaken verslag uitbren gen op de N.A.V.O.-conferentie. Amerikaanse bladen hebben melding gemaakt van een „aanzienlijk ver schil van mening" tussen de Verenig de Staten en Engeland over de wijze waarop het westen op de Russische poging om de westelijke mogendhe den uit Berlijn te verdrijven, moet reageren. De Verenigde Staten zou den voorstanders zijn van een pro gram op lange termijn voor regeling van de Duitse kwestie, volgens het welk Berlijn tenslotte de hoofdstad van een herenigd Duitsland zou moe ten worden. De Engelsen zouden meer voelen voor een aparte oplos sing van de kwestie-Berlijn om de huidige spanning te verminderen. Volgens hen zal de Sowjet-Unie waarschijnlijk niet instemmen met een plan op lange termijn. In een Prinses Gracia van Monaco en haar moedermevroivw Kelly, gefotogra feerd bij de aankomst op het vieg- veld van Nice, vanwaar zij naar Lau sanne zijn gevlogen. In Lausanne zal de prinses naar men zegt een ope ratie aan haar blinde darm onder gaan. gemeenschappelijke verklaring die na afloop van het overleg werd uitgege ven wordt gezegd, dat de vier minis ters inleidende besprekingen hebben gevoerd en op hartelijke wijze van gedachten hebben gewisseld. Dit com muniqué werd uitgegeven na de be sprekingen, die dinsdag werden ge houden. Gisteren zei de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brenta no, dat de resultaten van de bespre kingen goed waren. Op de vraag of de geschillen althans ten dele waren opgelost zei hij: Er waren geen ge schillen. De problemen over de tactische kwesties, zullen vermoedelijk niet voor de nieuwe westelijke minis ters-conferentie kort voor de aanvang van de Geneefse bespre kingen worden opgelost. De ministers hebben in een commu- qué aan het eind van hun beraadsla- fingen in Washington, meegedeeld at zij oprecht verlangen naar con structieve onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Maar voor dreigemen ten zuilen zij niet zwichten. Deli-mij. begint proces om tabak in Bremen (Van onze Haagse redactie) De Deli-maatschappij te Am sterdam heeft bij de Duitse rechterlijke macht te Bremen een procedure aanhangig ge maakt teneinde beslag te leg gen op Sumatra-tabak, afkom stig van de Deli-plantages die met het Britse schip „Ulysses; in Bremen is aangevoerd. Cc - 't de Duitse rechter toestemming tol Inbeslagneming dan is verhinderd, dat de tabak wordt verhandeld voor dat door de rechter zal zijn beslist, wie als eigenaar van deze tabak moet worden beschouwd. De Deli-maat schappij staat uiteraard op het standpunt, dat zij alleen de eigena resse is en niet de Indonesische rege ring, die de plantages van de Deli- mij heeft genationaliseerd zonder schadevergoeding te betalen. De Deli-mij deelt niet de twijfel, die bestaat in tabakskringen te Bremen over succes van de actie der maat schappij. „Indien wij niet optimis tisch waren over het resultaat, dan zouden wij er zeker niet aan begon nen zijn, zo luidt het commentaar van de Deli-mij. Koninklijk gezin in Cervinia aangekomen Koningin Juliana, prins Bernhard en de vier prinsessen zijn woensdag in Cervinia aan de voet van de Matter- horn aangekomen. Zij waren vergezeld van prins Bem- hards broer prins Ernst Aschwin van Lippe-Biesterfeld en diens familie als mede leden van de Nederlandse hof houding. Het gezelschap was in zes auto's van Turijn gekomen. Op 1 en 2 april houdt de Koninknjlce Nederlandse vereniging voor lucht vaart de jaarlijkse nationale jeugd- luchtvaartdagen, ditmaal op de vlieg basis Soesterberg. De bedoeling is de jeugd in aanraking te brengen ■met de vele facetten van de lucht vaart en haar hiervoor belangstel ling in te boezemen. Woensdag, op de eerste dagwaren 1500 jongeren op de vliegbasis aan wezig. Zoals de foto laat zien, wa ren er knapen bij, die het neusje van de straaljager van heel dichtbij wil den zien. DOEL: SCHEPPEN VAN GEZONDE MARKTSITUATIE Verbetering van verkoop en produktie Met ingang van gisteren zijn de prijzen voor radio, televisie en afspeel apparatuur in Nederland aanzienlijk verlaagd. De prijsverlagingen, die Philips heeft toegepast belopen van 7 tot 18 procent. De tweede grote pro ducent van radio en televisietoestellen in Nederland Van der Heem (Erres) heeft in overeenstemming met Philips eveneens 'n prijsverlaging ingevoerd, die 7 tot 13 procent beloopt. Deze verlaging gaat voor een deel ten koste van de handelsmarges en voor een deel wordt zij gedragen door de fabri kant. De verlaging kan, aldus Philips, voor een deel worden opgevangen door een efficiency-verbetering van verkoop en produktie door alle betrokken partij en, De directie van Van der Heem heeft meegedeeld dat het motief van de prijsverlaging is: „Hef scheppen van 'n gezonde markt situatie." Ook de importeurs van de Duitse t.v.- en radiotoestellen hadden maatregelen getroffen. Het Neder landse publiek zal de t.v.-toestel- len van het merk Blaupunkt voor een prijs kunnen kopen, die gemid deld twintig procent beneden de tot dusverre gangbare prijs ligt. Blaupunkt radiotoestellen zullen ge middeld 14 procent goedkoper worden. De Blaupunktimporteurs gaan nood gedwongen tot deze prijsverlaging over. Zij ontvangen van de Duitse fa briek slechts geringe medewer king. De drastische verlaging wordt slechts ten dele verhaald op de detailhandelaars, die hun han delsmarges met een gemiddelde van 5 tot 7 procent verlaagd zien. De importeurs zelf zien hun mar ges van gisteren af tot een mini mum ineenkrimpen. De importeurs van de Duitse Telefun- ken toestellen hadden gisteren nog geen beslissing genomen ten aanzien van een prijsverlaging. Wel acht men het waarschijnlijk, dat met een iet wat ruimere zg. overjarige verkla ring zal worden gewerkt, hetgeen inhoudt dat detailhandelaren naar eigen inzicht de prijs van overjarig verklaarde toestellen mogen verlagen. MEESTE ZOMERHUISJES NU AL VOL Vakantiespreiding steeds nodiger De eerste toeristen hebben Zeeland weer verkendTijdens de paasda gen waren duizenden van die „verkenners" in de Zeeuwse steden en dan vooral in de badplaatsen te zien. En in de meeste gevallen sierden Duitse nummerborden de auto's waarmee deze strand-en-zee-zoekers Zeeland bin nenreden. Velen van die Duitsers waren in de letterlijke betekenis des woord „verkenners". Zij benutten het lange paasweekeinde om eens in Zeeland te zien hoe breed en wijd de stranden wel zijn, hoe rustig het plat teland nog is en hoe goed de Zeeuwse keukens zijnVele van die paas- bezoekers zullen dan ook in de zomermaanden naar Zeeland terugkeren. Dat staat onwrikbaar vast en evenzeer staat het welhaast onwrikbaar vast, dat de toerïstenstroom, die Zeeland dit jaar over zich heen zal laten gaan, aanmerkelijk groter zal zijn dan in het vorige (Expo)-jaar met „uitverkocht" bij wijze van spreken gereed. Zo is vrijwel over al in Zeeland, of het nn Cadzand, Vrouwenpolder, Dishoek, Haamste de of Nieuwvliet is, voor de maand juli geen zomerhuisje of strand- woninkje meer te krijgen. Vreemd genoeg is hier en daar in augus tus, gewoonlijk de tóp-vakantie maand, nog wel een strandhuisje of zomerwoning te krijgen. Dit jaar ls dus niet augustus, maar juli de top-maand—Een verklaring Ondertussen komen die Duitse, maar ook Belgische en Franse „verken ners" ook in kortere weekeinden dan het paas-weekeinde Zeeland verken nen. Met een snelle personenwagen is de afstand tussen West-Duitsiand en Zeeland en tussen Frankrijk en Zeeland immers snel overbrugd. Maar de Duitsers, Belgen en Fransen, die Zeeland nog niet ver kend hebben, zullen dat toch snel moeten doen. Want in de Zeeuwse toeristencentra liggen de bordjes voor deze „top-verschuiving" is wel: in Duitsland (en dan met name in het Rijnland) worden ditmaal de vakan ties voornamelijk in juli gegeven En dat is er dan weer tegelijkertijd een bewijs voor, dat het vooral Duit se toeristen zijn, die in die drukke juli-maand Zeeland overstromen. Een enkel incidenteel, maar niet uit zonderlijk bewijs, dat het met de vraag naar zomerhuisjes en Strand- woninkjes bijzonder hard gaat: de Zoutelandse V.V.V. ontving in janua ri van het vorige jaar welgeteld 655 schriftelijke aanvragen voor een zo merhuisje; dit jaar kwamen er in januari bij die plaatselijke V.V.V. 850 schriftelijke aanvragenHier en daar is er vóór 15 juli en na 15 augustus bijvoorbeeld in Haamste de nog wel een zomerwoning te krijgen. Maar snelheid van handelen is zo langzamerhand toch wel gebo den Grote gezinnen Enkele ontluikende vakantiecentra, zoals Westkapelle en Nieuwvliet, worden dit jaar ook weer wat ruimer geraakt door de toerïstenstroom. In Nieuwvliet bijvoorbeeld zijn er aan merkelijk meer aanvragen van Duit- (Zie slot pag. 5 kol. 1 Of men nog tot een officiële prijsver laging zal komen, kon nog niet wor den gezegd. Experts in de radio- en t.v.handel achten het namelijk waarschijnlijk, dat de thans door Philips uitgevoerde prijsverlaging slechts een tijdelijk karakter zal hebben en in het groot gezien kan worden als een „uitver koop" van een te grote voorraad. De Nederlandse Vereniging van Ra dio- en detailhandel juicht het in het algemeen toe, dat de prijzen van radio- en T.V.-toestellen worden ver laagd. Het is in het belang van haar leden en hun cliënten, dat deze prij zen zo scherp mogelijk worden ge calculeerd. Met deze prijsverlaging is echter ook voor de bonafide han delaar, die zijn cliënten na de koop een behoorlijke service moet verle nen en het daarvoor noodzakelijke rabat, aanmerkelijk verlaagd. De volledige consequenties van deze ra- batverlaging zijn echter op dit mo ment nog niet te overzien. Zou een en ander bijvoorbeeld tot gevolg hebben, dat het de handelaar zakelijk gezien onmogelijk wordt zijn cliënt de noodzakelijke service te verlenen, dan zou deze laatste daarvan de du pe worden, hetgeen niet in zijn be lang is. Zodra alle gegevens ter be schikking staan, zal een meer ge fundeerd oordeel mogelijk zijn. Drie Amerikaanse kinderen kwamen door brand om Als gevolg van een defecte verwar mingsinstallatie zijn dinsdag drie kinderen door een brand in Newark in de Amerikaanse staat New Jersey om het leven gekomen. De vader van twee der kinderen kon een vierde uit de brandende slaapkamer redden. Dodelijk ongeval in staatsmijn „Hendrik" Woensdagmorgen raakte op de 537 meter-verdieping van de staatsmijn „Hendrik" in Brunssum de 44-jarige afdelingsopzichter J. de V. uit Bruns sum bekneld tussen een locomotief en de zijwand van een steengang. Hij overleed ter plaatse aan de opge lopen verwondingen. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen ach ter. VERWACHT. Geldig tot hedenavond PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat motregen, maar voornamelijk in het noorden van het land ook tijdelijk enkele opklarin gen. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en noordwest. In het oosten en zuidoosten van het land iets lagere, elders ongeveer dezelfde temperatu ren. ZON EN MAAN 3 april Zon op 6.13 onder 19.15 Maan op 4.08 onder 14.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1