Verkeer eiste tijdens paasdagen in Europa talrijke slachtoffers Tibetanen deden beroep op Nehroe om bemiddeling te verlenen KLANKBORD Jeugdschaakweek in Vlissingen TACHTIGSTE JAARVERGADERING „SCHOOL MET DEN BIJBEL" DONDERDAG BEGINT OVERLEG MET DE FRACTIELEIDERS WOENSDAG 1 APRIL 1959 SNEEUWSTORM IN ZWEDEN In Italië kwamen 14 mensen om het leven Tijdens dc paasdagen zijn vele men sen tijdens ongelukken om het leven gekomen. In Zweden woedden hevige sneeuwstormen. De wegen waren glad ot waren bedekt door een pak sneeuw. Dat veroorzaakte een groot aantal verkeersongevallen, waarbij tenminste twaalf mensen om het le ven kwamen. Dertig mensen werden gewond. In midden-Zweden hadden honderden automobilisten overlast door de sneeuw die op sommige plaatsen dertig cm. dik lag. In Italië werden ten gevolge van verkeersongelukken tijdens do paas dagen 14 mensen gedood, 47 perso- sonen liepen ernstige verwondingen op. Ondanks het slechte weer re gen in de meeste delen van het land verlieten maandag honderdduizen den Italianen de grote steden. In Engeland deden zich 33 dodelijke ongevallen voor. Tevens werden meer dan duizend personen gewond. Dooi de regen was het niet zo druk op de wegen in Engeland vergeleken met het paasfeest van het vorig jaar. Opstandelingen houden stand in de Minahasa I)e opstandelingen in Noord-Celebes houden, naar officieel te Djakarta werd medegedeeld, nog stand iu het zuidelijke deel van het belangrijke kopra-gebied, de Zuid-Mïnahasa. Een woordvoerder van het Indonesische leger zeido op een persconferentie, dat de sterkte der opstandelingen al daar ongeveer drie bataljons be draagt. In gezaghebbende kringen van de luchtmacht is meegedeeld, dat een poging van Oostindonesische opstan delingen om het vliegveld van Moro- tai te veroveren, was afgeslagen. Zij zeiden dat deze aanval begin maart was gedaan toen rebellen per boot naar het eiland kwamen om een aanval op de luchtbasis te doen. Het eiland was nu van opstandelin gen gezuiverd, zo werd gezegd. Toonkunstenaarsbond dient protest in bij minister Dc Nederlandse toonkunstenaarsbond heeft bij de minister van sociale za ken en volksgezondheid 3d interim geprotesteerd tegen het verlenen van een werkvergunning aan 40 buiten landse musici, die de voorstellingen van de Italiaanse opera begeleiden. In vorige jaren is de Italiaanse opera begeleid door een orkest van werk loze musici uit Amsterdam en Den Haag. In het protest aan de minister wijst de toonkunstenaarsbond erop, dat ook nu weer veel werkloze musi ci beschikbaar zijn. De bond pro- tèsteert ertegen, dat bij de beslissing van liet rijksarbeidsbureau, dat de veiigunnihi'g verleende, uitsluitend met het belang van de werkgevers re kening Is gehouden. SPELLETJE. Nu het spelletje „Met hoeveel kunnen wij in een telefoon cel" niet meer zo spreekt tot de geest hebben de Amerikaanse jeugdigen iets anders leuks ontdekt: „Met hoe veel kunnen we in een kleine auto". Achttien man van een dispuut aan de universiteit van New York zijn op paasmaandag ïn een Renault Dau- phine gekropen en hebben vervolgens de andere disputen uitgedaagd dat ook te pr ester en. Ook Frankrijk telde vele verkeers ongevallen. Dertig mensen hebben daarbij de dood gevonden. In dit land was het behoorlijk weer, de Rivièra mocht zich koesteren in een milde zon. Ook maandag kon Frankrijk ge nieten van warm, zonnig weer. Hon derden autobussen trokken naar en door de Lichtstad. Vooral zeer vele Britten hebben hun paasvakantie doorgebracht in de Franse hoofd stad. Ook in Duitsland heeft het verkeer tijdens de paasdagen vele slachtof fers geëist. Vele Duitsers gingen de paasdagen doorbrengen in Italië. Storm woedde op Atlantische Oceaan Reusachtige golf spoelde 4 bemanningsleden overboord Het Westduïtse passagiersschip „Berlin" (van de Norddeutsche Lloyd) heeft zaterdag op de Atlan tische Oceaan vier bemanningsle den verloren, die overboord werden gespoeld door een reusachtig grote golf die het 19.100 ton metende schip 700 zeemijlen noordoost van de Azoren trof. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bouwput voor schutsluis in Haringvliet aanbesteed De dienst Deltawerken heeft aanbe steed het maken van een bouwput met haven ten behoeve van een schutsluis in het Haringvliet met bij komende werken. Er waren 15 inschrijvingen. De laag ste inschrijver is Hollands aanne mersbedrijf Zanen Verstoep te Den Haag voor f2.403.000.de hoogste is Reefs aannemings- en handels maatschappij N.V. te Oldenzaal voor f 4.200.000,—. De bouwput met haven zal aan de Stellendamse zijde, aan de nooi-drand van de plaat van Scheelhoek worden aangelegd. Deze bouwput dient voor het aanleggen van een sluis die ge bouwd zal worden ondanks het feit dat men reeds bezig is met het ma ken van de grote uitwateringsslui zen. Deze nieuwe bouwput zal in een ■later stadium door een toeleidings- dijk met de kust van Goeree, zuide lijk van de Kwadehoek verbonden worden. De gunning van het werk is aangehouden. De Queen Mary" van de Cunard Line liep maandag in Southamp ton binnen met een melding van een reusachtige golf, die het schip dat met stabilisatievinnen is uitge rust. een slagzijvan 22 graden naar de ene en daarna nog 16 gra den terug naar de andere zijde gaf, totaal 38 graden dus. Vermoedelijk zijn beide schepen door dezelfde grote golf geraakt. Beide gezagvoerders noemden de golf een uitschieter, die onverwacht kwam en al hun zeemanservaringen ruim te buiten ging. Ook bij de beman ningen schijnt niemand ooit zo'n enorme golf te hebben gezien of gevoeld. Andere schepen seinden eveneens dat zij van de storm te lijden had den. Het Argentijnse passagiersschip „Rio Tunuyan" seinde dat het maandag gedwongen was naar New York terug te keren nadat het stormwinden met snelheden van meer dan 160 km per uur en 30 meter hoge golven had ge trotseerd. Dertien passagiers op dit 11.300 ton metende vracht-passagiers- schip raakten gewond toen het schip een slagzij van 60 graden maakte en gevaar liep te kapsei zen. Het grootste deel van de passagiersaccommodatie werd he- schadigd door losgeslagen meubi lair. SCHOOL NIET ALLEEN AANSPRAKELIJK Prof. Itterzon sprak over „schoolpropaganda" In Utrecht is gisteren de tachtigste jaarvergadering van de Unie „Een schooi met de Bijbel" gehouden. De bijeenkomst werd geopend door de tweede voorzitter, prof. dr. G. P. van Itterzon, die een rede hield over „Schoolpropaganda". Volgens hem is de eigenlijke taak van de unie de propaganda voor het christelijk onderwijs. Hij stond stil bij de „gemeenschapsgedachte", die is geponeerd door rev. E. C. D. Stan ford. opvoedingssecretaris aan het oecumenisch instituut te Bossey in PROF. DE QUAY IN DEN HAAG Socialisten niet bij voorbaat uitgesloten (Van onze parlementaire redacteur) De formateur, prof. dr. J. E. de Quay die dinsdagmorgen te Den Haag is aangekomen, zal ook de woensdag besteden aan het vormen van een volledig beeld van de aan de orde zijnde problemen. Gisteren heeft prof. De Quay een on- OP 12 MAARTWERD ONAFHANKELIJKHEID UITGEROEPEN „Chinezen willen religieuze instellingen op Tibet vernietigen" Een groep Tibetanen heeft premier Nehroe verzocht zijn bemiddeling te verlenen om tot een wapenstilstand te komen met de Chinezen. Nehroe zou geantwoord hebben, dat hij dit verzoek zou overwegen en kijken wat hij kon doen. De officiële persdienst van India meldde ïn dit verband slechts, dat Nehroe naar de Tibetanen geluisterd heeft env tegen hen gezegd heeft dat hij hoopte dat de huidige, moeilijkheden in Tibet spoedig op vreedzame wijze tot oplossing zouden worden gebracht. Hij zou het de Tibetanen duidelijk hebben gemaakt dat India niet in staat is tussenbeide te komen en niet graag stappen zou willen doen die de toestand in Tibet zouden verscherpen. Siloen Loekhangwa Tsewongroeten, ex-premier van Tibet, die bij dit on derhoud tegenwoordig was, verklaarde dat Nehroe ook nog gezegd heeft dat hij al het mogelijke zou doen langs diplomatieke weg. De voormalige premier van Tibet voegde hieraan toe dat hij graag zou zien dat India een beroep deed op de Verenigde Naties. De Tibetanen hebben Nehroe voorts gevraagd om geneesmiddelen voor de gewonde Tibetaanse vrijheidsstrij ders in Tibet en hielden een harts tochtelijk pleidooi voor de Tibetaan se vluchtelingen. Zij verzochten Ne hroe alle vluchtelingen, die de grens bereiken, in India toe te laten. Ex-premier Loekhangwa zei nog dat de Tibetanen altijd onafhankelijk zijn geweest. „Zij leven nu in angst voor uitroeiing en zijn er bang voor dat hun godsdienst vernietigd wordt", aldus Loekhangwa. Geen enkele Tibetaan aanvaardt de regering van de Pantsjen Lama. De Burgemeester Kolff verricht een schaakzeie2-efiHet was de zet, waarmee de jeugd- bondsschaakwedstrijden in de Vlissingse h.b.s. officieel be- gonnen vierden. Aan het bord I zitten jeugd-landskampioen i Kuipers en oud-Vlissinger Pe- tersma (links). Foto P.Z.C.). regering van Tibet berust bij de Da lai Lama, zo zei hij. Loekhangwa meende dat de berich ten over de ziekte van de Dalai La ma waarschijnlijk niet waar zijn. De brieven, die de Dalai Lama volgens de Chinezen aan de "Chinese regering in Tibet heeft gezonden, zijn volgens hem vervalsingen. Op 12 maart, zo vervolgde hij, riepen de Tibetanen de onafhan kelijkheid uit en zeiden het ver drag met de Chinezen op. De plechtige verklaring werd onder tekend door leden van .de Tibe taanse regering, vertegenwoordi gers van verscheidene kloosters en leiders van burgerlijke organi saties. De Chinezen begonnen echter te schieten toen de afvaardiging hun het desbetreffende document wil de overhandigen. „En dit was het sein voor de strijd". Loekhangwa zei dat de Chinezen voortdurend pogingen hadden ge daan om de religieuze en culturele instellingen van Tibet te vernietigen en het land te koloniseren. Uit lou ter wanhoop heeft het Tibetaanse volk het verdrag met de Chinezen opgezegd en de onafhankelijkheid uitgeroepen, aldus Loekhangwa. Wij hebben premier Nehroe een me morandum overhandigd met de vol gende vier punten, zo verklaarde hij: Actieve steun van India voor de veiligheid van de Dalai Lama, Het sturen van een Indiase mis sie naar Lhasa voor de verzorging van de gewonden en zieken. Steun aan de Tibetanen inver band met het indienen van een klacht bij de Verenigde Naties. Toestemming aan vluchtelingen om ongehinderd de grens van In dia te overschrijden. derhoud gehad met de minister-pre sident prof. Beel over zijn informa tierapport en over de rapporten van de verschillende departementen. De formateur, die een "kamer in het Eerste Kamergebouw ter beschik king heeft gekregen, hoopt morgen middag zo ver te zijn, dat hij een be gin kan maken met het overleg met de voorzitters van de vijf fracties in de Tweede Kamer, die ook bij de in formatie betrokken zijn geweest. Ook de vrijdag is voor het overleg met de fractie-voorzitter gereser veerd. De formateur zal dus op zijn vroegst zaterdag kunnen beginnen met het polsen van personen voor een eventueel minister-schap. Uit het feit, dat de formateur de vijf fractieleiders waaronder mr. Bur ger van de P.v.d.A. gaat ontvan gen, mag worden afgeleid, dat prof. De Quay de socialisten niet bij voor baat van deelname aan de nieuwe re gering uitsluit. In deze gedachten- gang bestaat er dus nog een moge lijkheid om de brede basis te herstel len. hoewel dit in sommige politieke leringen uitgesloten wordt geacht, daar bij het informatieve werk van prof. Beel al zou zijn gebleken, dat de socialistische eisen door de con fessionele partijen te zwaar zijn be vonden. Anderzijds hoort men in P.v.d.A.- kringen weer de mening verkon digen, dat tijdens de informatie periode van geen reëele onderhan delingen sprake is geweest. Deze kringen verbinden hieraan de conclusie, dat het voorbarig is om nu al te stellen dat prof. De Quay streeft naar een extra-par- leriientair kabinet met ministers uit .de confessionele partijen en dè V.V.D. Zwitserland. Stanford heeft ver klaard, dat het herwinnen van de menselijke persoonlijkheid alleen maar mogelijk is in het kader van de wijdere gemeenschap, ook waar het de school betreft. Prof. Van Itterzon zei. dat het kind, wanneer de schoolgemeenschap in diepste zin met Christus rekent, op kinderlijke wijze de weerstand zal kunnen vinden, die het later ook uit de Bijbel zal moeten putten. Hij wees erop, dat de school niet alleen aan sprakelijk gesteld kan en mag wor den voor wat er van het kind terecht komt. Naar zijn mening zullen de beste resultaten mogen worden ver wacht, wanneer de opvoeding thuis en die op school op elkaar ingesteld zijn. Wij wonen in Nederland, uit on- derwijsoogpunt gezien, in zekere zin op een eiland, aldus prof. Van Itterzon. Hij verklaarde, dat tot de taak van het christelijk onder wijs bij de huidige integratie van Europa ook een stuk internatio nale propaganda behoort en dat men het Nederlands eilandje jnct de scholen met de Bijbel niet mag laten overspoelen door de golven van rondom, waardoor de strijd voor het vrije christelijke onder wijs in feite teniet zou worden ge daan. Het Wereldgebeuren Gouverneur van New Jersey niet bij Hudson-herdenking De gouverneur van New Jersey, Ro bert B. Meyner, is niet in staat aan wezig te zijn bij de Hudsonherden- king in Amsterdam, zo is door zijn bureau bekendgemaakt. De gouverneur maakt nu als reserve- officier van de marine een oefening mee in zuidoost Afcië. Hij had ge dacht nog op tijd terug te kunnen zijn voor de herdenking in Amster dam, maar het bleek niet het geval te zijn, zo werd meegedeeld. In h.b.s. schaken 164 jongelui Om de jeugdtitel In de rijks h.b.s. te Vlissingen heeft de jeugd in de loop der jaren al heel wat problemen en vraagstukken moeten oplossen, maar niettemin is daar zelden zo diep nagedacht door tientallen jongens en enkele meisjes als gisteren.... Want in de gymna stiekzaal en enkele lokalen van dil onderwijsgebouw begon gisteren de jeugdbondsschaakwedstrijd. Voor die wedstrijd hadden zich precies 150 deelnemers aangemeld, die van hein de en ver, maar toch voornamelijk uit de Zeeuwse steden naar deze r.h. b.s. waren gekomen. In de „kelder" van de h.b.s. echter werdende diep ste denkrimpels getrokkenwant daar werd de reeds maandag begon nen strijd om de jeugdschaaktitel vun Nederland door de lJt jonne deelnemers voortgezet. Natuurlijk was er dinsdagmiddag voor de jeugdbondsschaakwedstrijd een officiële opening. De voorzitter van de organiserende schaakvereni ging Vlissingen, de heer J. A. Smits, herinnerde er nog eens aan, dat dit massale toernooi gehouden kon wor den dankzij de steun van vele in stanties en particulieren. „We zullen ons best doen", zo beloofde hij de tientallen jonge schaaksters en scha kers, „om deze paasvakantie voor jullie zo plezierig mogelijk te ma ken". „Schaken, dat is een sport, waarvan iemand zijn hele leven plezier heeft en daarom is het goed, dat velen het al heel jong hebben geleerd", be toogde ir. Van Steenis. voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaak bond. Deze spreker bracht alle hulde aan de initiatiefvolle Vlissingse schaakclub en richtte zijn waarde rende woorden vooral tot de heren J. A. Smits, A. Smit en P. Vijn. Ook drs, J. Scheltens, voorzitter van de Zeeuwse Schaakbond, had veel hulde yoor de Vlissingse schaakclub, „een vereniging, die wel iets aandurft", zoals hij zei. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen wist van zijn schakende zoon hoe groot de animo onder de jeugd voor het schaakspel kan zijn en deze burgervader was er dan ook verheugd over, dat aan zo'n groot aantal jongens en meisjes de gelegenheid tot wedstrijdschaak wordt gegeven. Ondertussen hadden de 16-jarige Nederlandse schaakkampioen J. Kuipers uit Breda en de 18-jarige E. J. Felersiua uit Haarlem in Vlissingen geboren als zoon van zenuwarts dr. Petersma achter een schaakbord plaatsgenomen. En de wedstrijden werden symbo lisch geopend door een openings zet van burgemeester Kolft op dit bord: het werd e2-e4. En korte tijd daarna bogen vele jonge hoofden zich over de 64 vel den. De 150 deelnemers zijn verdeeld in 25 groepenvan zes spelers (en speelsters). De jongste deelnemer is de 9-jarige Yntse Zijlstra uit Mid delburg. die manmoedig in de strijd ging. De meeste schakers en schaak sters zijn echter in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. Bijna een week lang is Vlissingen voor de jeugd schaak- stad geworden. OM DE JEUGDTITEL. 's Ochtend om half negen was in de „kelder" van de rijks h.b.s. reeds de tweede ronde van de strijd om de Nederlandse jeugdtitel gehouden, waaraan een select gezelschap van 14 jeugdige districtskampioenen deel neemt, onder wie, zoals bekend, de Vlissinger Rudi Ruijg. De uitslagen van die tweede ronde waren: Fietje (Den Haag)Folkering (Groningen) 1—0; Maliangki (Rotterdam)-Knol I (Almelo) 01; Rudi Ruijg (Vlissin- gen)-Van Oosterom (Hilversum) O— 1; Zuidema (Amsterdam )-Kuipers (Breda) 10; Piket Leiden )-Bies- sels (Nijmegen) 10; Vlugt (Volen- dam)-Riemersma (Franeker) 10; De Wilde (Eindhoven)-Wolfs (Heer len) 10. De uitslagen van de gis teravond gespeelde derde ronde lui den: Van Oosterom-Fietje U; Zuidema-Knol afgebroken; Vlugt- Maliangki 01 (door tijdsoverschrij ding); De Wilde-Piket afgebroken; Kuipers-Folkeringa 10: Ruijg-Bies- sels VL-Wolfs-Riemersma ¥2 Vanmiddag worden de afgebro ken partijen gespeeld, vanochtend is de vierde ronde en vanavond wordt de vijfde ronde afgewerkt. Contemplatie In een stadje, ergens in het noorden van India is een Tibetaanse monnik in contemplatie gegaan. Men had hem gevraagd of er iets gedaan moest worden om de vluchtende Dalai Lama van Tibet te helpen. Na de contemplatie verzekerde de monnik, dat men niets moest doen. De Dalai Lama was niet in gevaar, althans niet de eerstkomende vier da- Een en alles zou goed voor de Dalai ama aflopen. Nu wachten de (gevluchte) Tibeta nen rustig af wat er zal worden van hun godsdienstig en wereldlijk staatshoofd. Men moet zich over deze houding niet verbazen. Zo'n oplossing is bij verscheidene Oosterse volkeren heel gewoon. Zij betekent niet. dat er geen medeleven is met een vluchtend staatshoofd. Zij betekent alleen maar, dat men geen uitweg ziet en dan maar vertrouwt op de toekomst op de beel veiTe toekomst, die over twintig of vijftig of honderd jaar zal aanbreken. Wat is twintig of vijftig jaar in de keten van eeuwigheden, waarin men sen geboren worden en sterven? Dè Dalai Lama is op de vlucht voor dc Chinese communisten en dat is niet de eerste maal. In 1950 hebben zijn adviseurs hem als negentienjarige knaap ook al meegenomen naar Noord-Indïa, om dat ze de Chinese communisten niet vertrouwden. Een jaar later keerde hij terug naar zijn hoofdstad Lhasa, nadat tever geefs was gepoogd de Verenigde Na ties te interesseren voor de vrijheid van de Tibetanen. Het had er toen de schijn van, dat de Dalai Lama genoegen nam met de bezetting van zijn land door Chinese troepen, maar in werkelijkheid bleef de aanwezigheid van de troepen hem een doorn in het oog. De zorg voor die bezettingstroepen, legde bovendien een bijzonder zware last op het arme land. Buiten de wat grotere steden bleef men in allerlei vormen verzet plegen tegen de heer schappij van de Chinese communis ten en algemeen bleef men uitzien naar het vertrek van deze bezettings troepen. Blijkbaar heeft de communistische regering in Peking thans de tijd gunstig geacht om het ge zag van de Dalai Lama te breken en aan de Tibetanen duidelijk te maken aat de Chinese troepen zien voorgoed in Tibet hebben genesteld. Hei ver drag van 1951 werd herroepen en het gezag in het land werd voorlopig toevertrouwd aan een comité onder leiding van een Pantsjen uma. Deze laatste is hoofd van een groep kloosterlingen in OosL-Tibet en luj heeft altijd enige medezeggenschap in het bestuur van het land gehaü. De Pantsjen Lama vertoefde overi gens jarenlang in Peking. Men mag aannemen, dat hij daar een opleiding in de communistische ideologie ont ving. Op dit ogenblik weet niemand bui ten Tibet precies waar de Dalai Lama zich bevindt. Men neemt aan, dat hij zal pogen India te berei ken. Het bedroevende is intussen, dat eigenlijk niemand een vinger uit steekt om de Tibetanen te helpen en dat ook niemand bij de regering in Peking protesteert. Het staat vast, dat de communisten in Lhasa een bloedbad hebben aangericht. Tibet is een tweede Hongarije Voor het Hongaarse volk is in de Westerse wereld nog een schreeuw van verontwaardiging opgegaan. Voor Tibet gebeurt dit nauwelijks. Alleen hier en daar in dagbladen wordt geprotesteerd. Zelfs de rege ring van India, welk land zo nauwe contacten onderhoudt met Tibet, heeft in Peking geen krachtig woord laten horen. Dit schreef de Hindostan Times: „Laat ons onze hoofden buigen. Een klein land aan onze grenzen heeft voor zijn onafhankelijkheidsstreven de zwaarste straf gekregen. Tibet is niet meer. Als we de waarschuwing niet ter harte nemen zou er nog veel meer met Tibet verloren kunnen gaan. De schaduw van China valt over de landen die aan ons grenzen". Met deze woorden is de houding van de niet-eommunistische wereld wel' goed getypeerd: wij buigen het hoofd en wachten af als de Tibetaanse mon nik daar ergens in Noord-India

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9