MARCUS HOUDT VAN SPENDUSA Geheimen der verdwenen volkeren GARANTIEREGELING POOTGOED MOET VAN KRACHT BLIJVEN WOENSDAG 1 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 De mens veranderde niet, want reeds op de muren van Pompeii stond geschreven r-y elfs in Rome, op een af stand van rond 200 km zag men de verschijnselen van de verschrikkelijke ramp. Uit de stille augustus- hemel kwamen kleine stof- en asdeeltjes neerdwarrelen en zetten zich vast op huizen en pleinen. Niemand wist waar ze vandaan kwamen tot uren later het ontstellende nieuws bekend werd. Ruiters uit de richting van Napels brachten, na een wilde rit, de onheilstijding aan keizer Ne ro. De Vesuvius was uitgebars ten. Twee steden waren ge heel verwoestHercula- neum was onder de gloeiende lavastroom verdwenen. Pom peii, de badplaats van de wel gestelde Romeinse patriciërs, lag begraven onder een laag van zes meter stenen en as. Het aantal slachtoffers in Hercu- laneum was gering, maar in Pom peii waren minstens 2000 inwoners gedood, gestikt door de zwavel- rook of verbrand door de gloeien de as. Aldus gebeurde op 24 augustus in 79 na Christus de grootste trage die uit de oude wereld. Een trage, die, die minstens nu eerst is ge ëvenaard door de vreselijke bom bardementen uit de laatste wereld oorlog. Pompeii stierf een afschuwelijke dood, maar werd tegelijkei-tijd een onsterfelijke stad. Op geen enkele andere plaats ter wereld heeft de archeoloog een zo gave vondst ge daan als hier aan de Golf van Na pels. We zijn gewend Pompeii als een Romeinse stad te beschouwen en dat was het ook ten tijde van de uitbarsting van de vulkaan. Maar haar oorsprong ligt zeker duizend jaar vroeger. Lang voor zij hun luxe paleizen stichtten, was de bevolking van Pompeii een primitieve landbou wende gemeenschap, die zich had gevestigd aan de vruchtbare mon ding van de rivier de Sarno. De Etruriërs ontwikkelden de neder zetting en in 500 vóór Christus leg den de Grieken muren rond de stad. waardoor zij de haar bekende vorm kreeg. De Romeinen, wier macht steeds meer toenam, waren de vij anden van Pompeii, dat eeuwen, lang de aanvallen vanuit zee wist af te slaan. Tot in 80 vóór Christus 159 jaar voor de ramp de stad ten slotte een Romeinse kolo- niet werd. Deze jonge vrouw, van wie men aanneemt, dat zij een dichteres was, zuigt op een instrument, waarmee men in Pompeii inscripties op was maakte. „BOOM-TOWN" Rome bracht Pompeii tot nieu we bloei. Er kwamen een theater niet 5000 zitplaatsen, een groot badhuis met zwembad, stoom- en heetwaterbaden, gym nastieklokalen enz. En steeds meer prachtige villa's verrezen er. Kost. bare huizen met zuilengalerijen, marmeren beelden en prachtig ge decoreerde muren. Welgestelde Ro meinen bouwden hier hun buiten goederen. Pompeii is nu volledig uitgegra ven en daarom wekt het verwonde ring, dat er eeuwenlang niets be. kend was van de stad. Alle resten, die boven de as uitstaken, verdwe nen mettertijd en de legging, ja zelfs de naam van de stad leken voorgoed te zijn verdwenen onder de later aangelegde bouwlanden en wijngaarden. De aanleg van een kanaal van de Samo naar een dorp in de nabijheid bracht de eerste aanwijzingen: enige marmeren fragmenten een paar munten uit de tijd van Nero. Maar het duurde nog 150 jaar eer de eerste serieuze opgravingen werden gedaan. VOETSTUK n 1763 kregen gravers het eer- T ste bewijs, dat zij zich boven het werkelijke Pompeii be vonden. Zij vonden het voetstuk van een standbeeld, dat de naam vermeldde. De volgende jaren brachten steeds meer gruwelijke herinneringen aan de ramp naar de oppervlakte: het skelet van een jonge vrouw, die een kind tegen de borst gedrukt hield, vier gevange nen met de boeien nog om hun pol sen, een vluchtende familie, be. staande uit een moeder, een 14-ja- rige dochter en een grote man. In een kelder werd het skelet aange troffen van een vrouw tezamen met een hond. De beenderen van de vrouw waren afgeknaagd en ge broken. zodat het vermoeden be staat, dat beiden waren opgesloten Zij leefde in het toeristenoord van Italië, waar haar historie werd geschreven in steen... Maar behalve rust wilden de Ro meinen toch ook hun vermaak. Daarom werd er in 80 vóór Chris tus een reusachtig amfitheater ge. bouwd, dat 16.000 mensen kon be vatten en waarin de beroemde gla- diatorenspelen werden vertoond. De bevolking van Pompeii wist al spoedig gebruik te maken van de ze nieuwe ,.boom". Zii opende win kels, restaurants, wijnhulzen en plaatsen voor minder onschuldige vermaken. Sleehts 't diepe gerom mel van de Vesuvius bracht af en toe een onhelspellende noot in dit glinsterende, witte paradijs aan de zee. De Vesuvius was toen nog niet de vulkaan met zijn rokende kra ter, die wij heden ten dage kennen. Het was een hoge berg, die geheel bedekt was met wijngaarden. Maar diep in zijn binnenste sta pelden de gassen zich op, die ten slotte de top zouden wegblazen en de stad onder stenen, as en lava zouden bedelven. en de hond zich uit honger op het lijk van de vrouw heeft geworpen. Viervijfde van Pompeii is thans uitgegraven en per jaar kómen 30.000 bezoekers kijken naar de tempels, de theaters, de winkels, de huizen en de herbergen, die. zoals ook vaak bij ons de naam dragen van dieren. „De Olifant" is er een van. Het is niet direct de groots heid van Pompeii, dat de stad zo doet fascineren, maar het detail. DETAILS Jg ij de ingang van een huis kunt U een tegel zien hangen, waarop een blaffen de hond staat afgebeeld met het onderschrift: Cave Ca- nem (Pas op de hond). Het ONHEIL Dat was op 24 augustus, 79 jaar na Christus. De lome zomermiddag werd plot seling opgeschrikt door aard schokken. Van de top van de Vesuvius klonk een angstig gedonder en plotseling was er een lange steekvlam, die uit de berg naar boven lekte. Zij werd gevolgd door een kolom zwarte rook. Enige ogenblikken later volgden meer donderklappen en een regenbui van stenen en as daalde op de stad neer. De zon verdween. De dag werd nacht Na 36 uur van onafgebroken uit barstingen kwam er een sterke wind opzetten, die de stofwolken wegblies. De zon kwam weer te voorschijn en bespeelde met haar stralen het toneel van de afschuwe lijke vernieling. Over het gehele gebied lag een laag van as en puimsteenstof. In Pompeii was de ze zo dik, dat alleen de grote gebou wen er bovenuit staken als de mas ten van een gezonken schip boven de waterspiegel. Cave Cavern Pas op voor de liond). Bijna 2000 jaar geleden hing deze tegel aan een huis in Pompeii. wassen was een eeuwig pro bleem voor de huisvrouw. De bevolking was wettelijk ver plicht witte toga's te dragen en deze omvangrijke kleding moest voortdurend worden schoongehouden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er een groot aantal wasba- zen was. (Advertentie) De opgravingen hebben diverse waskuipen opgeleverd en ook wandschilderingen, die de wassers aan het werk laten zien. Hoe hij ook het rumoer op straat en het praatje in het wijnhuis lief had, in zijn eigen huis wenste de Pompeiiaan rust en afzondering. Maar wel gaf hij soms diners van bescheiden omvang. Hij gebruikte zijn maaltijden in vertrekken, die aan drie kanten met sofa's waren omrngd, waarop plaats was voor drie personen. Het voedsel werd door een bediende gesneden alvorens het op tafel kwam en de gasten aten met le pels. In een badplaats als Pompeii waren volop oesters en vis te krij gen. Wildbraad, varkensvlees en kip kwamen voor op tafels van de welgestelden. Tot de groenten be- hoorden een soort asperges en paddestoelen. Brood werd in kleine, maar goed uitgeruste keukens in ronde of platte vormen gebakken, waarin de agmenten, waar men het brood moest afsnijden, waren aangege ven. Een aantal broden, dat in het jaar 79 op 24 augustus pas uit de over was gehaald, is teruggevon den: verkoold en zo hard als steen. Het schrijven op muren was een geliefkoosde gewoonte in Pompeii en door de 1500 opschriften, die er gevonden zijn, hebben we een goe de kijk gekregen op dit volk. OPSCHRIFTEN Hieronder volgt de authentieke stem van de gewone man en vrouw door de eeuwen heen: „Marcus houdt van Spendusa". schrijft de eên, waarop de ander cynisch antwoordt: ,,Wat heeft Ve nus voor nut als ze van marmer is gemaakt?" ..Vivius Restitus sliep hier alleen", kondigt een verliefde jongeling weemoedig aan, „En dacht vol ver langen aan zijn Urbana". In een bepaald huis, waar elk klein kamertje de naam draagt van een meisje, zijn minder ingetogen lief desverklaringen te vinden. Advertenties op huismuren kondig den gladatorengevechten aan en er is een opschrift dat spreekt van gevechten tussen twintig mannen op 4 april. ,Er zullen ook gevech ten zijn te zien tussen mannen en wilde beesten", zo gaat de adver tentie verder. „Een linnen dak zal de toeschouwers tegen de zonne stralen beschermen". Bij gebrek aan filmsterren maak ten de bewoners toneelspelers en gladiatoren tot hun populaire hel den. Zo vinden we een befaamde vechtjas Cedalus beschreven als „de wensdroom van de vrouwen" en elders als „èht antwoord op het gebed van een meisje". Dit soort opschriften was meestal proviso risch aangebracht met de punt van een spijker, maar officiële aankon digingen werden vaak geschilderd met flinke rode en zwarte letters. Men scheen er een plezier in te scheppen zijn gedachten op een of andere muur neer te kalken en iemand heeft daarover eens de kreet ge slaakt: „Het is een wonder, o, muur, dat je niet bent in gestort onder het gewicht van al deze nonsens". Maar zelfs tijdens de doodsstrijd van de stad vond een inwo ner nog de tijd voor een dra matisch commentaar. Voor zijn dood schreef hij op de g muur als een herinnering aan j§ de twee steden, die in de Bij- g bel worden genoemd: „So- g dom Gomorrha". (Copyright P.Z.C.-A.B.C. press) Volgende artikel: j Carthago was I verdoemd wwmwvwwviwww I Op een afstand gaat het misschien nog welmaar hoe staat het met dichtbij? Het komt vaak voor dat u dankbaar bent dat u zich geschoren hebt met water, zeep en Blauwe Gillette. De enige manier om u werkelijk goed le scheren en u heerlijk fris en schoon te voelen. LANDBOUWSCHAP: Waken voor niet verantwoorde areaaluitbreiding Reeds enige tijd geleden heeft het Landbouwschap samen met het Bedrijfschap voor de Groothandel en Tussenpersonen in Aardappelen (af deling Pootaardappelen) aan de overheid een uitvoerig rapport doen toekomen inzake de toekomstige po sitie van pootaardappelen in de Euromarkt. Gezien de grote moge lijkheden voor meergebruik van goedgekeurd pootgoed in de E.E.G.- landen kunnen de perspectieven voor de afzet van het Nederlandse repro- duktiemateriaal waarvan de kwa liteitseigenschappen hoog zijn opge voerd gunstig worden genoemd. Wellicht is het daarom niet noodza kelijk bepaalde regelingen te hand haven. Bij de toepassing van de be palingen van het E.E.G.-verdrag wordt echter een overgangsperiode in acht genomen, waardoor een ge meenschappelijke markt slechts ge leidelijk tot stand komt. De Pootgoedcommissie van het Land bouwschap is dan ook uitdrukkelijk van mening, dat de garantieregeling voorshands nog onverkort van kracht moet blijven. Door het leg gen van een bodem in de markt kan een ineenstorting van de poot- goedprijzen worden voorkomen en zal de prijsvorming zich, afhanke lijk van vraag en aanbod, vrijelijk boven deze bodem ontwikkelen. Al is de afzet van oogst 1958 gun stig verlopen en bereikt de export een recordhoogte, dient toch te wor den gewaakt voor een niet verant woorde uitbreiding van het areaal. De Pootgoedcommissie acht het niet verantwoord de S.T.O.P.A.-prijzen te verhogen, terwijl ook de areaalhef fing op 130 per ha zal dienen te worden gehandhaafd. Het z.g. „meerjarenplan" voor poot aardappelen (garantieregeling, re- ductieregeling, subsidie witvlezige rassen, exportpropaganda) wordt tot nu toe gefinancierd uit areaalhef- Miss Europa wordt in Beiroet gekozen De verkiezingen voor Miss Europe, waaraan Miss Holland zal deelne men, zullen in juni worden gehouden in de Libanese hoofdstad Beiroet. Miss Universe wordt in juli gekozen te Long Beach en Miss World in no vember te Londen. „Het mooiste meisje van Nederland" zal te Amsterdam worden gekozen. De datum der verkiezing is nog niet definitief vastgesteld, maar als mo gelijke datum komen in aanmerking donderdag 30 april of dinsdag 5 mei. De heer G J. van Meeuwen, voor zitter van het „Nationaal comité miss Holland", sprak de hoop uit dat het feit dat twee jaar geleden toen een Nederlandse het Eurosong festival won en miss Holland geko zen werd als miss Europe, zich dit jaar zal herhalen. fing en exportheffing. Indien in de toekomst door het vervallen van be paalde heffingen de handel niet meer zou kunnen bijdragen dan zal toch de garantieregeling en de export propaganda voortgang moeten heb ben, ook al zou uitsluitend de land- - bouw, via areaalheffing, de kosten daarvan dragen. Inmiddels ligt het in de bedoeling de subsidieregeling voor witvlezige ras sen in 1959 te handhaven. Door de teelt van deze rassen kan worden voldaan aan de vraag van landen die een sterke voorkeur heb ben voor witvlezige aardappelen en kan deze export verder worden ge spreid. De subsidie bedraagt 500 per ha voor de klassen S en SE, 300 voor E en 100 voor A en B. Het is uitdrukkelijk de bedoeling deze subsidie ten goede te doen ko men aan de telers op wier landbouw bedrijf de witvlezige rassen worden verbouwd. Daarnaast zal de expor teur wellicht ook nog een subsidie ontvangen van 130 per ha. Voorts heeft de Pootgoedcommissie zich kunnen verenigen met voorstel len inzake een nieuwe classificatie voor pootaardappelen testemd voor bepaalde overzeese landen waardoor hopenlïjk beter begrip kan worden gewekt voor de kwaliteitseigenschap pen van het Nederlandse produkt. Ruïnes van Etruskische stad gevonden Op de zeebodem op minder dan 50 km ten noorden van Rome zijn de ruines gevonden van de Etruskische stad Pirghi. De stad ligt twee kilometer uit de kust en is ontdekt door een expeditie van een Italiaans wetenschappelijk in stituut op aanwijzing van vissers. Ar cheologen vermoeden, dat Pirghi na een aardbeving door de zee is ver zwolgen. Russische ingenieurs" hebben een ap paraat gebouwd waarmee televisie-uit zendingen via radio-relais een vijfdui zend km ver kunnen worden doorgege ven, aldus meldt Tass. Hierdoor is een geregelde uitwisseling van televisie-pro gramma's tussen de Sowjet-Unie en Trjecho-Slowakije mogelijk geworden. Oud genoeg om te trouwen te jong voor de receptie H Twee jongelui uit Wales, Vio- let Epps en Keith Bowkett, H beiden zestien jaar oud, zijn op paasmaandag getrouwd. Toen te hunner ere een recep- p tie werd gehouden in een café gingen bruid en bruidegom naar een film getiteld ..Jeug- dige hartstocht", want zij zijn nog niet oud genoeg om ee in een café toegelaten te wor- den. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3