PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT ZO AVO: economisch offensief van communisten zorgwekkend In Zuidzande wordt federatief zangconcours gehouden Propaganda en ondermijning MADAGASCAR GETEISTERD DOOR OVERSTROMINGEN JUWELEN EN BONT GESTOLEN BIJ FAMILIE CHURCHILL 202e jaargang - no. 76 Dagblad, altgave tan de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. r. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 april 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1/—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 2S cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vltssingen Walstr. 88-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 81, tel. Goes, L. Vorststr. 68, tel. 2475 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zterikzee, red. tel 2425 adm. tel. 2094. Opzettelijke poging tot verstoring van handel Het communistische economische offensief, en in het bijzonder dat van communistisch China, is in het afgelopen jaar een zaak van groeiende bezorgdheid voor de landen van de Zuidoostazia- tische Verdragsorganisatie (Z.O.A.V.O.) geweest. Volgens het jaarverslag van de Z.O.A.V.O., dat maandag in Wellington is gepubliceerd en dat deze week door de raad van de organisatie zal worden besproken, is de toegenomen uitvoer van grondstof fen en fabrikaten door communistisch China slechts ten dele het gevolg van de behoefte van China aan buitenlandse beta lingsmiddelen. Men ziet er tevens een opzettelijke poging In om de handel te verstoren. Door zorgvuldig berekende aanbiedingen van grote hoeveelheden goedkope goederen heeft China de markten in het Z.OA.V.O.-gebled verstoord en het normale handelsverkeer met de landen van de vrije wereld ontwricht. Een deel van het geld dat die handel opbrengt, gebruiken de communisten voor propaganda en ondermijning, aldns het Jaarverslag. De Zuidoostazlatische Verdragsorga nisatie is in 1954 opgericht door En geland, Amerika, Frankrijk, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Thai land en de Philippijnen. Het rapport komt tot de conclusie, dat de communistische leiders on danks hun propaganda voor „vreed zame coëxistentie", de wereld in een toestand van spanning willen houden. Zij verwekten in het afgelopen jaar crisis om Formosa, het Middenoosten en Berlijn. Zij gebruiken bij hun poli tiek zowel dreigementen als mooie beloften hun waarschuwingen te gen het gevaar van vernietiging door Kernwapens wisselen zij af met be loften van meer handel, leningen en culturele uitwisseling Volgens het Z.O.A.V.O.-verslag bestaat er dan ook geen enkele re- Douglas Home verlooft zich deze week met mannequin Majoor Douglas Home, de vader van de jongeman wiens romance met de Zweedse prinses Margaretha hem In het wereldnieuws getrokken heeft, deelde dinsdagochtend mee dat zijn zoon deze week zijn verloving be kend zal maken met de 18-jarige man nequin Sandra Paul. De officiële aankondiging van de ver loving zal niet meer zijn dan een ad vertentie in de „Times" of de „Daily Telegraph". Het huwelijk zal in juli in Londen gesloten worden, aldus de majoor. Sandra Paul heeft een 28-jarige gi tarist-fotomodel in de steek gelaten. De jongeman, wiens naam Patrick Bashford is, verklaarde zeer ontdaan te zijn door Sandra's afscheid: hij had erop gerekend haar te zullen trouwen. Hij vertelde nog dat Sandra Paul drie weken na haar kennisma king met Douglas Home hem de bons gegeven had. Robin Douglas Home werkt bij een Londens reclamebureau. Zijn romance met de Zweedse prinses is acht maan den terug uitgelopen op een triest afscheid. Sedertdien heeft hij tal loze verleidelijke aanbiedingen, dh» hem in staat zouden stellen voordeel te putten uit de gestrande romance, nuchter van de hand gewezen. De Amerikaanse tekenaar Paul Bur ke kan men met recht een veelzijdig artiest noemen: hier tekent hij met twee handen en een voet drie ver schillende portretten. Duidelijk her kennen we premier Macmillanpre sident Eisenhower en premier Kroesjtsjeio. Het enige hulpmiddel dat Burke gebruikt is een klem waarmee hij een stukje houtskool aan zijn schoen bevestigd heeft. den om te geloven, dat de commu nistische bedreiging van Zuid- Oost-Azië is afgenomen of dat het internationale communisme dit gebied niet meer beschouwt als een terrein dat bij uitstek ge schikt is voor uitbreiding van de communistische heerschappij. Dulles voor „onbepaalde tijd" in vakantie-oord Magerder dan gewoonlijk, maar met een opgeruimd gemoed is John Fos ter Dulles, de zieke minister van bui tenlandse zaken, gisteren een vakan tie van onbepaalde duur begonnen in een buitenhuis te Hobe Sound. Hobe Sound is een afgelegen stukje eiland, waar geen benzinestation, geen neonreclames en geen lawaai worden geduld. Het is een vakantie oord voor miljonairs, en Dulles lo geert er in een buitenhuis dat zijn onderminister Douglas Dillon hem ter beschikking heeft gesteld. Het eiland wordt bestuurd door een gemeenteraad van miljonairs en in dustriëlen, die ervoor waken dat de rust er op geen enkele wijze ver stoord wordt. Het eilandje is schaars bevolkt. Dulles wordt vergezeld door zijn echtgenote en een arts. Opperhoofden willen alle Indianen verenigen Zes en twintig Indiaanse stamhoof den hebben zondag bij Miami in Flo rida een voorlopig verdrag gesloten om zich te verenigen tot de „Ver enigde Indiaanse volkeren". De opperhoofden, die 180.000 Nooyd- amerikaanse Indianen zeggen te ver tegenwoordigen, streven ernaar alle noord-, midden- en zuid-Amerikaanse Indianen te verenigen om „de aan matiging -en agressie tegenover de Indianen tot staan te brengen". DUIZENDEN SLACHTOFFERS Hoofdstad Tananarive verlaten Volgens in Parijs ontvangen berich ten zouden op Madagascar 2000 tot 3000 mensen om het leven zijn geko men door overstromingen. Voorts zouden er 50.000 daklozen zijn. Het eiland is in de afgelopen maand door vijf wervelstormen geteisterd. De meeste van de 200.000 inwoners van de hoofdstad Tananarive zouden op aanwijzing van premier Tsiranana de stad hebben verlaten. Door overstroming van de rivier de Ikopa Irver staan de laaggelegen de len van Tananarive onder water. De spoorlijn van Tamatave naar de hoofdstad is reeds enige dagen on bruikbaar. Levensmiddelen en medi camenten moeten door de lucht naar de stad worden vervoerd. Premier Tsiranana noemde dinsdag de overstromingen de grootste ramp in de geschiedenis van het eiland. Generaal Charles de Gaulle heeft de „materiële en morele steun" van de gehele Franse gemeen schap beloofd om de nood op Ma- Twee wandelaars door auto gegrepen en op slag gedood Op de weg Roosteren-Maaseik werd maandagavond een verloofd paar mej. A. Costers ait Roosteren en de heer Jansen uit Born tijdens een wondeling van achteren aangereden door een auto bestnurd door De G. uit Sittard, die uit de richting Maaseik kwam. Beide mensen werden op slag gedood. Enkele tientallen meters verder kwam De G. in botsing met een Bel gische wagen. De bestuurder van de auto meldde in een café, een halve kilometer verder, het ongeluk, dat plaatshad op een duister en verlaten weggedeelte, aan de politie. Vliegtuigincident In Duitsland Amerikanengeen 10.000 voet-plafond Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Vere nigde Staten geen 10- 000 voet-pla fond van de Iuchtcorridors tussen YVest-BerJijn en West-Duitsland er kennen en het ook niet zullen erken nen. Slechts om praktische redenen is de laatste jaren lager dan 10.000 voet gevlogen. Straalturbine toestellen vliegen echter boven 10.000 voet eco nomischer. Russische Mig-jagers hebben vrijdag een Amerikaans militair vliegtuig dat van West-Duitsland op weg was naar West-Berlijn, gehinderd. Vol gens welingelichte kringen te Bonn had de Amerikaanse luchtmacht bij de Russische militaire autoriteiten te Oost-Berlijn over het gebeurde ge protesteerd De Russen hadden ech ter een tegen-protest ingediend, om dat volgens hen het Amerikaanse vliegtuig zich niet aan de bepalingen betreffende de Iuchtcorridors van de bondsrepubliek naar Berlijn had ge houden. dagasear te lenigen. Franse transportvliegtuigen, som mige speciaal uit Frankrijk ge zonden, lieten overal op het eiland voedsel, medicijnen en dekens neer boven steden en plaatsen die geïsoleerd zijn. Behalve ontberingen en honger snood wordt de bevolking nog ge confronteerd met het gevaar van epidemieën. Een oud spreekwoord werd werke lijkheid voor het passagiersschip „San Rose" dat enige dagen geleden in aanvaring kwam met een tanker. Het getroffen schip ligt nu in het scheepse „plastische operatie". In hoeverre men de hele boeg van het verre men de hele boeg van het schip moet vernieuwen kan men pas beoordelen, als alle verwrongen huid platen losgebrand zijn. Amok in bejaardentehuis vijf mannen gedood 1 *n bewoner van een bejaarden- teiwiis in Sisteron heeft maandag avond; laat Amok gemaakt en vijf slapende kamergenoten met een ha mer gedood. Het drama gebeurde om streeks middernacht toen de beheer ster reeds naar bed was gegaan. De 65-jarige Louis Garcin, die sinds 1949 in het tehuis woont, sprong van zijn bed en sloeg met een hamer op de hoofden van zes van zijn tien ka mergenoten voordat verpleegsters op het lawaai kwamen toelopen. Drie van zijn slachtoffers, allen mannen van boven de 50 jaar, werden op slag gedood. Twee anderen stierven later in het ziekenhuis. De zesde aan gevallene verkeert in doodsgevaar. Twee nachtverpleegsters wisten de moordenaar in een laken te verstrik ken en vervolgens in een dwangbuis te zetten. Hij is voorlopig in staat van beschuldiging terzake van moord gesteld, in afwachting van een psy chiatrisch onderzoek.' President Soekarao brengt bezoek aan Turkije President Soekarao van Indonesië heeft van de Turkse regering een uit nodiging ontvangen om tussen 24 en 27 april een bezoek te brengen aan Turkije. te Steenbergen gedood Slachtoffer had bezoek aan Nieuwerkerk gebracht De 34-jarige J. A. van der Voorde, wonende te Oude Tonge, (boekhan delaar) is op tweede paasdag des avonds om half zes op de Steenberg- seweg tussen Steenbergen en Dintel- oord met zijn motor in botsing ge komen met een andere motorrijder. Dit geschiedde ter hoogte van de vlasfabriek. Ernstig gewond werd hij in het gasthuis te Steenbergen opge nomen, waar hij die avond om half negen is overleden. De heer Van der Voorde had een be zoek gebracht aan zijn verloofde te Nieuwerkerk in Zeeland en keerde naar zijn woonplaats terug. Westelijk overleg te Washington begonnen Te Washington is dinsdag het ministeriële overleg begonnen om te komen tot een gezamen lijke westelijke strategie bij de onderhandelingen met de Kus sen. Aan de besprekingen na men in eerste instantie de Brit se en de Franse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd en Maurice Couve de Murville, en de Amerikaanse waarnemende minister Chris tian Herter, die minister Dulles vervangt, deel. Later voegde zich de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Hein- rich von Brentano, zich bij hen. Amsterdrms leningsbesluit door de Kroon vernietigd De kroon heeft een besluit van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, waarbij was goedgekeurd het besluit van de raad der gemeente Amster dam van 2 juli 1958 tot het aangaan van een geldlening vernietigd wegens strijd met het algemeen belang. Het betrof hier een lening van 20 miljoen gulden, waaraan voor de geld gever het recht was verbonden in plaats van de afgifte van een schuld bekentenis voor rekening van de ge meente levering van obligaties te vor deren. De Kroon heeft overwogen, dat de ge meente bij een zodanige omzetting van de onderhandse lening in een obli gatielening geen enkel belang heeft en dat, nu niettemin de kosten van be doelde omzetting voor rekening van de gemeente worden gebracht, de ef fectieve rente der onderhavige lening uitgaat boven de normen, welke door de regering zijn gesteld voor het slui ten van leningen door lagere publiek rechtelijke lichamen. Afwijking van deze normen wordt in strijd geacht met het algemeen belang. Iigen De Amerikaanse marine is van plan de bouw van atoomduikboten die „Polaris"-raketten kunnen lanceren, te bespoedigen. Zij wil in 1963 vijf tien van deze duikboten in de vaart hebben. Op het ogenblik staan er zes op stapel. In juli zal voor nog drie van deze duikboten de kiel worden gelegd. SIR WINSTON MIST SIGAREN Enkele keraers werden overhoop gehaald Maandagavond is ingebroken in het huis van sir Winston Churchill in Londen. De dieven haalden enkele kamers overhoopt en maakten zich meester van juwelen ter waarde ran 15.000 gulden en bont ter waarde van 30.000 gulden van mevrouw Churchill. Tot de gestolen juwelen behoort een antieke diamanten broche „PRIMEUR" VOOR ZEELAND Op 4 juli a.s. ZUIDZANDE beleeft zaterdag 4 juli a.s. een zangprimeur van de eerste orde. Voor het eerst in Zeeland zal hier een Federa tief Zangcoucours worden ge houden, dat open staat voor al le bij een van de vijf bonden aangesloten verenigingen. De organisatie van dit grootse zangfestijn, dat nu eens niet op een weiland, maar op het ruime Dorpsplein van Zuidzande wordt gehouden, is in handen gegeven van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt". Het burge meesterlijk dameskoor „Juli ana" treedt als gast-„heer" op. De vijf organisaties, die bij de Fede ratie zijn aangesloten zijn: de Zeeuwse Zangersbond „Zang Vere delt", de ring Zeeland van de Ko ninklijke Bond van Chr. Zang- en Oratorium verenigingen, het Konink lijk Nederlands Zangersverbond (in Zeeland enkele mannenkoren), de Koninklijke Bond van Gemengde Zangverenigingen in Nederland en de Bond van Arbeiderszangvereni gingen in Nederland. Overigens zal het er in feite wel op neerkomen, dat de aan het concours in Zuidzande deelnemende verenigingen voor het grootste deel bij de Zeeuwse Zan gersbond „Zang Veredelt" zullen zijn aangesloten. Subsidiebeleid Tot verleden jaar heeft de Zeeuw se Zangersbond immer zichzelf moeten „bedruipen". De steeds af nemende belangstelling voor de concoursen was er naast de stij gende kosten de oorzaak van, dat een dergelijke dag een aanzienlijk nadelig saldo opleverde. Voor de verenigingen betekende dit vaak een niet te dragen financiële last. Vorig jaar kwam plotseling een lichtpunt opdoemen aan de duis tere financiële horizon van de bij „Zang Veredelt" aangesloten ver enigingen. Wat was het geval Tot verleden jaar ook werd op de begroting van de provincie een bedrag van 1000,- uitgetrokken voor steun aan dilet- tantenz^ngverenigingen. De federa tie van Nederlandse Zangersbonden, district Zeeland, bekeek de jaarreke ningen van de noodlijdende koren, die dan veelal in aanmerking kwamen voor een subsidie van bijvoorbeeld 50,—, 75,— of 100,—. Deze gang van zaken bevredigde het pro vinciaal bestuur echter geenszins. Naar de mening van Gedeputeerde Staten gebaseerd op het advies van de Zeeuwse Culturele Adviesraad leidde dit tot versnippering. Wél toonde het provinciaal college zich in principe bereid deze subsidie te bestemmen voor een Zeeuws zang festijn van enige omvang. Het dis trict Zeeland van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden heeft toen vaste vorm kunnen geven aan een reeds lang gekoesterde wens een federatief zangconcours. Op deze wijze zou een goede bestemming aan het geld van de provincie kunnen worden gegeven. De leden van de Zeeuwse Federatie, die de vijf bon den in Zeeland vertegenwoordigen, gingen er mee akkoord, dat de orga nisatie van het „Federatief Zeeuws Zangconcours" werd opgedragen aan de Zeeuwse Zangersbond „Zang Ver edelt". In principe is toegezegd, dat de provincie Zeeland zich garant stelt (Zie slot pag. 2 kol. 5) en een ketting. Sir Winston mist en- kele van zijn sigaren. Ook werden de ketting en het medaillon, die tot de draagtekenen van de Orde van de Kouseband behoren, gestolen. De huisknecht van de familie be merkte de inbraak toen hij dinsdag middag het pand betrad. De bene denverdieping was niet betreden. De politie nam vingerafdrukken van het personeel om deze te vergelijken met die welke zij in verschillende delen van het huis had aangetroffen. Zij is van mening dat de dieven een regen pijp opklommen en door een raam op de eerste etage het huis binnendron gen Mevrouw Churchill is dinsdag middag in Londen teruggekeerd na de paasdagen bij familie in Kent te hebben doorgebracht. Sir Winston die aan de Rivièra vertoeft, dronk onver stoord een kopje thee toen hij van de inbraak op de hoogte werd ge steld, zo vertelde iemand van zijn huishouding in Roquebrune Cap Mar tin. Zesjarig kind verdronken In de Nieuwe Maas is gisteren de 6-jarige Peter de Bree verdronken. Het ventje hoort thuis aan boord van het rijnschip „Seam 14" dat bij de Steenplaat ligt. Het jongetje is bij 't spelen overboord geslagen. Naar zijn stoffelijk overschot is tevergeefs ge dregd. VERWACHT. Geldig tot hedenavond MEER BEWOLKING Op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk veel bewolking en hier en daar mist, maar later ook opkla ringen. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind. Voornamelijk in de kustprovincies lagere temperaturen dan gisteren. ZON* EX MAAN" 2 april Zon op 6.15 onder 19.14 Maan op 3.35 onder 13.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1