Chief Whip Burgemeester eiste commerciële T.V. stilte voor... Streven naar Europese verkiezing moet telkens over „dood punt" heen COMMANDEUR VAN KARNEBEEK LOF VOOR GASTVRIJ AMERIKA VERKEERSVOORLICHTING MAG REALISTISCHER ZIJN DINSDAG 31 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT THANS GETRAPTE VERKIEZINGENVOOR PARLEMENT Problemen (zoals dat der politieke scheidslijnen) niet eenvoudig (Van een medewerker.) Toen de Euromarkt en Euratom in de maak waren heeft men besloten, dat er één parlement zou zijn voor kolen en staal, voor de overige economische vraagstukken en voor de kernenergie. Helemaal consequent is men echter niet geweest, want dit drie voudige Europese parlement heeft drie verschillende tegenspe lers tegenover zich: de Hoge Autoriteit, de eveneens negen man nen tellende Europes Commissie en de vijf mannen tellende Eu- ratomcommissie. Ook in een andere zin is de oplossing maar halfslachtig, want als er ooit een land zich komt melden voor het lidmaatschap van bijvoorbeeld de Euromarkt en niet voor de beide andere vormen van samenwerking, zit men met de gebakken peren. Dan is de eenheid van dit parlement niet meer te handhaven. De bedoeling is nu, dat het laatst genoemde parlement rechtstreeks zal worden gekozen. Die bedoeling is zelfs in de desbetreffende verdragen vast gelegd. Er is alleen geen térmijn voor gesteld. Men wie is dat ovei*igens in dit geval kan er dus toe over gaan op een tijdstip, dat naar het oordeel van bevoegde ngunstig moet worden geacht. Men is aan geen streefdatum gebon den. Men kan er snel toe over gaan, men kan de zaak ook op de lange baan schuiven. Aangezien de neiging bij sommigen tot een herhaald uitstel vrij sterk is, voelt de Europese Bewe. ging zich geroepen af en toe een por in de vooruitstrevende richting te ge ven. De aangelegenheid moet over het dode punt heen geholpen worden. Van daar die kleine enquête onder de Ne derlandse politici, waarvan het resul taat onlangs werd gepubliceerd. Het Europese Parlement, waarom het dus gaat, kómt op het ogenblik via getrapte verkiezingen tot stand net zoals bij ons de Eerste Kamer. Het bestaat uit 36 Fransen, 36 Duitsers. 36 Italianen, 14 Belgen, 14 Nederlanders en 6 Luxembur- §ers, bij elkaar dus 142 leden, ver die verhouding is veel te doen geweest. Er steekt een gevaar in: als de vertegenwoordigers van twee der drie grote landen het met elkaar eens zijn kunnen zij de an deren hun wil opleggen, want zij beschikken over dc helft plus één. Als de drie Beneluxlanden t' onder- niet meer dan één der drie grote ling met elkaar eens zijn en net landen aan hun zijde kunnen krij- gen, bereiken zij niets, want zo'n groepering beschikt over de helft min één zetel. Aan de andere kant moet men toegeven, dat de drie grote partners tegenover Benelux een breed gebaar hebben gemaakt door de drie kleine landen met nauwelijks 20 miljoen inwoners 34 stemmen toe te kennen, terwijl zij elk maar 36 stemmen uitbren gen namens meer dan 40 mil joen. Exportkansen Engelse kernreactors niet zo gunstig Een onafhankelijke organisatie voor politieke en economische planning (P.E.P.) heeft eon rapport gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat de vooruit zichten voor de export door Engelse maatschappijen van kernreactors waarschijnlijk niet zo schitterend zijn als men wel meende. In 't over- zioht wordt de huidige stand van za ken nagegaan voor de ontwikkeling van kernenergie in de gehele wereld en worden do kansen op Engelse ex- Eort van kernenergie-bedrijven en randstof en uitrusting daarvoor ge schat. De tijd, dat kernenergie alle landen tegen economische kosten van een onbeperkte hoeveelheid energie zal voorzien, ligt volgens het rapport nog in het verre verschiet. Toch zal kernenergie een onmiddellijke, zij 't ook bescheiden bijdrage leveren, vooral in Europa. Volgens het rapport zijn de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie en het Verenigd Koninkrijk op het ogenblik de enige landen in de wereld, die kernreactors voor export kunnen le veren, de kennis voor de bediening kunnen overbrengen en kunnen zor gen voor de noodzakelijke instru menten en bediening. Twee treintjes botsen. Ruzie? Neen, een goed giasbier en de vrolijk heid ia niet van de lucht. Als het goed is gaan de nationale scheidslijnen op den duur echter een steeds geringere rol spelen. Zij zullen paats maken voor politieke scheids lijnen, omdat er Europese politieke partijen zullen moeten ontstaan. Dat is geen eenvoudige zaak. Men denke niet, dat de Franse èn de Duitse so cialisten langs dezelfde lijnen denken; de Belgische en de Nederlandse ook niet. De Italiaanse Christendemocra ten zouden het wellicht met de Neder landse K.V.P. aog wel eens kunnen worden, maar hoe moét dat dan met Adenauers partij, die naast rooms-ka- tholieken ooktienduizenden protes tanten telt? Er zijn grote verschillen in de opvattingen van dé Belgische en de Duitse en de Nederlandse liberalen en in Frankrijk zijn zij nauwelijks te rug te vindeü. En wat zullen de com munisten doen? Dank zij het stelsel der getrapte verkiezingen zijn zij tot nu toe buiten het Europese overleg ge houden, maar dat zal bij rechtstreekse lllllllllllllllllllllllllllllll Het Institute of Social Studies i in Den Haag organiseert een studieconferentie over vraag- j stukken die verband houden H met de Europese parlementen, i Deze conferentie, die een beslo- i if 'ten karakter draagt, zal van 1 tot 5 april in het gebouw van j de Tweede Kamer worden ge- I houden. De conferentie wordt i op woensdag 1 april geopend, i De Nederlandse ambassadeur §f te Parijs, mr. J. W. Beyen, zal de openingsrede uitspreken. De j vergadering staat onder leiding i H van de heer Gaetano Martino, oud-minister van buitenlandse j zaken van Italië. verkiezingen moeilijk gaan. Wie zul len buiten Italië de bondgenoten zijn van de Italiaanse monarchisten? En waar moeten de A.R.P. en de C.H.U. naar toe. Om van kleine nationale groeperingen maar te zwijgen Gezien al deze vraagstukken is het wel te begrijpen, dat er enige aarzeling is ten aanzien van Europese verkiezin gen. Daar staat tegenover, dat nie mand er zich openlijk tegen zal ver klaren. Maar velen maken verschil tussen „ja" en „nu". Het actuele vraagstuk is derhalve de brug te slaan tussen dat „ja" en dat „nu". Aan die brug wordt gebouwd. Eens zal zij gereed zijn en dan zal niet alleen West-Eu ropa, maar heel de wereld zich af vragen: wat komt er over die brug? Hoe dit alles zich ook mag ontwik kelen, een rechtstreeks gekozen par lement zal van stonde af meer gezag hebben dan het huidige. Het zal krachtiger opkomen voor zijn rech ten en bevoegdheden. En daardoor zal het meer -kunnen doen in het be lang van de 165 miljoen Europeanen, die het vertegenwoordigt. INTERVIEW IN WILLEMSTAD Ere-burgemeester van Hollywood (Florida) Commandeur van Kamebeek, com mandant van Smaldeel 5 der Konink lijke Marine, heeft te Willemstad (Cu rasao) in zijn ruime hut aan boord van de „Karei Doorman" een en ander verteld over de reis, die een smaldeel vanuit Nederland naar de Antilliaan se wateren heeft gemaakt in de pe riode tassen januari en maart. Do op zet van de reis was het beproeven van de schepen onder tropencondities en bovendien oefeningen te houden met Amerikaanse schepen en vliegtuigen. Zo is bijvoorbeeld beproefd, of de S- 2f Grumman, een onderzeebootbestrij- dingsvliegtnig, dat door de Amerika nen wordt gebruikt en waarschijnlijk ook binnenkort door de Nederlandse marine zal worden aangekocht zonder moeilijkheden op het Nederlandse vliegkampschip zou kunnen landen en opstijgen. Deze proeven zijn zeer goed verlopen. Commandeur Van Karnebeelc was niet uitgepraat over de gastvrij heid, die de Nederlandse marine mensen in Amerika ten deel is ge vallen. Dit beperkte zich niet al leen tot de Amerikaanse marine maar de gehele bevolking van de steden, die werden bezocht, deed hieraan mee. In Fort Lauderdale werd de commandeur tot ere-bur. ger uitgeroepen en in Hollywood (Florida) werd hij zelfs ere-bur gemeester. De commandeur voegde hieraan toe, dat gezegd moet wor den, dat de bemanning van het smaldeel zich ook inderdaad voor treffelijk heeft gedragen en in alle opzichten de naam van de Konink lijke Marine hoog heeft gehouden, hetgeen in niet geringe mate heeft bijgedragen tot de goede verhou ding met de gastheren en de gast vrouwen. Op weg van Florida naar Curasao is nog een bezoek gebracht aan de Ame rikaanse basis op Cuba, Guantanamo, waar op de terugreis naar Nederland met de daar gestationeerde Ameri kaanse vlooteenheden nog uitvoerig zal worden geoefend. De terugreis zal namelijk via Cuba en de Bermuda's naar het Engelse Kanaal voeren, waar men het oefensmaldeel zal ont moeten, dat dan van oefeningen in de Middellandse Zee .terugkeert (Oefen, smaldeel 1), waarna in het Engelse Kanaal en omgeving door beide vloot eenheden gezamenlijk nog zal worden geoefend. Het is de bedoeling, dat de schepen vóór de nationale feestdag, dus vermoedelijk in de avond van de 4e mei, weer in de thuishavens zullen afmeren. (Advertentie) ophdmffp! Accountant werkte mee aan belastingfraude De officier van jast!tie bij de Haar lemse rechtbank heeft gistermiddag tegen de 37-jarige accountant J. Th. B. uit Haarlem wegens uitlolïkïng van valsheid in geschrifte en we gens medeplichtigheid aan bot doen van een valse aangifte voor de in komstenbelasting ten behoeve van de 36-jarige slager J. R. uit Haarlem een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek van zes maanden voorar rest geëist. De accountant gaf zijn personeel op dracht valse boekingen te doen in de boeken van 16 klanten. Daardoor werd in de jaren 1956, '57 en '58 20.000 gulden te weinig inkomsten aan de belastingen opgegeven. De raadsman, mr. O. H. van Wijk merk te op dat verdachte geen voordeel van de valse boekingen heeft geno ten. Hij deed het ten gunste van zijn klanten. Hij bepleitte clementie voor zijn cliënt die in de afgelopen jaren met moeilijkheden te kampen heeft gehad. Tegen de slager die zich te verantwoorden had wegens het doen van een onjuiste aangifte van 2500 gulden voor de inkomsten belasting eiste de officier van justi tie een boete van 1000 gulden subs. 2 maanden hechtenis benevens een voorwaardelijke straf van 2 maan den met een proeftijd van 3 jaar. In beide zaken zal de rechtbank op 9 april uitspraak doen. Prijsverlaging Limburgse cokes en industriekolen De prijzen van Limburgse eierbri- ketten, cokes en industriekolen wor den verlaagd, zo deelt de voorlich tingsdienst van de Staatsmijnen mee. De Limburgse mijnen zullen met in gang van woensdag 1. april a,s. de prijzen voor eierbriketten en kleine cekes verlagen met 4,-— a 5, per ton. Dit betekent een prijsdaling, voor deze huisbrandsoorten met 5 tot 7 procent. De prijzen van de antracietkolen on dergaan weinig verandering. In de onderlinge prijsverhoudingen wordt slechts een geringe correctie aange bracht. De prijzen van de industriekolen, gel dende voor het kolenjaar 1959/1960, werden reeds per 1 januari j.l, her zien. Voor enkele soorten worden deze prijzen ingaande 1 april a.s. met 1,a 2,verder ver laagd. 1IIIIIIIIUIIIIII1IIIIIIIIIIIIIM H In Bagdad stonden vier Iraakse M s luchtmachtoffioieren terecht, die deelgenomen hébben ami de recente opstand tegen het be- wind van Kassein. H Oe openbare aanklager, Jcolo- f§ H nel Majid Mohammed Amin (zie foto) vroeg de doodstraf. PSYCHOLOOG HIELD LEZING IN DELFT Maar geen „schrikbeelden" in filmstroken opnemen Een wat meer realistisch verkeer s- voorlïckting, die met beleid en met mate het puoüek wat nadrukkelijker confronteert met de ernst van het ge vaar op de weg en met het leed, dat door opzet, schuld of onachtzaamheid kan worden veroorzaakt acht ik nut tig en wenselijk. Waarmee weer niet gezegd wil zijn, dat deze wijze van propaganda de enige of zelfs de beste zou moeten zijn. Tot deze conclusie kwam de Rotterdamse verkeerspsy- choloog dr. ir. H. J. Kolkman, die donderdagavond op uitnodiging van de Vereniging voor Veilig Verkeer Delft voor een aantal autoriteiten nit de Prinsenstad en omliggende gemeenten in de Stadsdoelen de psychologische aspecten van verscheidene propagan- da-methoden en reclamemiddelen be sprak. Zoals bekend tracht deze vereniging sinds 1956 nieuwe wegen in te slaan op het gebied der verkeerspropagan. da. Men oogstte daarmee resultaten en bijval, doch hier en daar ontstond ook de vrees, dat een meer realistische voorlichting gemakkelijk kan ont aarden in gruwelpropaganda zoals die soms in het buitenland wordt bedre ven. Aan de voordracht van de heer Kolkman ging een lichtbeelden- programma vooraf, ingeleid en toe gelicht door de secretaris, de heer B. Scholten van de gemeentepolitie. Dit programma bedoelde heel ïn 't kort een indruk te geven van wat de Delftse vereniging onder meer realistische voorlichting verstaat. Tussen een aantal diapositieven uit bekende Veilig Verkeers-series werden op toepasselijke wijze nu en dan opnamen ingelast, ontleend aan het politiearchief, perefoto's enzovoorts. Deze demonstratie kon men zien als oen schuchtere po ging om met onvoldoende en met onvolmaakte middelen de bedoe ling aan te geven. Al was er, mede om laatstgenoemde redenen, geen sprake van unanieme waardering, toch bleek wel, dat hier van ..schrikbeelden" in de letterlijke zin des woords geen sprake is. Opna men van de realiteit, soms ietwat vaag en op afstand genomen en mits in zwart-wit gehouden, behoeven, indien met mate gedoceerd geen shock-pro paganda te worden. Dé heer Kolkman achtte kleurenopnamen of kleuren films met bijbehorende geluiden ech ter uit den boze. Wat de regels betreft gaf de heer Kolkman de voorbeur aan concrete en directe leringen en lessen boven leu zen. Verder achtte hij het van belang dat het publiek inzicht wordt bijge bracht in de ernst van het gevaar, de zelfkennis wordt bevorderd en het ver antwoordelijkheidsgevoel wordt ver groot. Ouders, onderwijsinstellingen, verenigingen en kerkgenootschappen kunnen daartoe een belangrijke bij drage leveren. HIJ VOND DIE FILMPJES ZO LEUK (Van een medewerker) We logeerden niet lang geleden in de buurt van Londen bij de burge meester van een klein plaatsje. Een bijzonder aardige, charmante man, die ons graag veel van zijn gemeente liet zien en daar dan 's avonds met plezier tot een uur of twee over zat na te praten. Om de zoveel tijd moes ten we echter zwijgen. En dat was, als er op het televisiescherm reclame boodschappen zoals dat officieel heet te zien waren. De brave bur gemeester, die zeker niet kritiekloos slikte wat de televisieheren zijn kamer binnenstuwden, was altijd een en al enthousiasme voor die korte flitsjes film. Locomotief in Rotterdam omver Op de spoorwegovergang Laansloot- seweg te Rotterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag een loco motief in botsing gekomen met een politieauto, die omver werd gewor pen. Een der inzittenden kreeg een lichte hoofdwonde. Het was de 28- jarige bestuurder B. Loch uit Rot terdam. Toen de politieauto de overweg wilde passeren bemerkte men op het laat ste ogenblik de naderende goederen trein. De auto werd meteen gestopt, maar toen de trein wilde passeren werd de rechtervoorkant van de auto nog net door de locomotief gepakt. De. auto sloeg om. gelukkig was de mobilofooninstallatie nog intaot, zodat om assistentie kon worden gevraagd. Luchtvaartpionier Steup in Breda overleden In zijn woning te Breda is deze week op 71-jarige leeftijd overleden de lui tenant-kolonel-vlieger b.d. U. K. Steup, één van de vier Nederlandse vliegtuiginstructeurs op Soesterberg tijdens de Eerste Wereldoorlog. De drie anderen, Van Heyst, Versteegh en Jongbloed, thans prof. Jongbloed, zijn nog in leven. De heer Steup, die zijn vliegbrevet reeds in 1912 haalde, was de eerste militaire commandant van Schiphol. Het vorig jaar is een van de straten op onze nationale luchthaven naar deze Nederlandse luchtvaartpionier genoemd. Het stoffelijk overschot wordt vandaag ter aarde besteld. „Het zijn de leukste dingen van de T.V.", zei hij geestdriftig. En na een paar avonden moesten we hem ge lijk geven. Bijzonder geestig waren die T.V .-advertenties soms. Daaraan moesten we denken, toen Joop Geesink ons een paar van die door hem vervaardigde commerciële T.V.-filmpjes toonde en er de foto's van liet zien. Bijzonder grappige filmpjes zijn erbij. Niet zomaar slag zinnen temidden van een goed pro gramma, zoals men zo vaak wil doen geloven. Dat zou trouwens dom zijn. Reclame mag immers de aspirant-kopers nooit prikkelen en weerstanden oproepen. Stel dat de liefhebber van 'een goed concert plotseling Beethovens Negen de hoort afbreken om toegesnauwd te krijgen, dat hij er goed aan zou doen voortaan een ander soort tand pasta te gaan gebruiken, omdat hij anders gevaar loopt ontstellende kies pijn te krijgen. Zou zo iemand naai de drogist wandelen om nu juist die tandpasta aan te schaffen? Tien te gen een, dat hij de naam juist nooit meer wil horen. Joop Geesink, wiens Dollywood tot ver over de grenzen beroemd is en die tientallen T.V.-fimpjes ge maakt heeft en nog maakt voor het buitenland weet dat heel goed. En dus maakt hij grappige filmpjes, koddige situaties die de kijker aangenaam in het oog val len en hem het liefst aan het lachen maken. Geesink heeft al heel wat opdrachten in huis voor de Ne derlandse televisie. Het bedrijfsleven wil klaar zijn, als de commerciële T.V. er is. En het zou burgemeester zullen delen. ons niet verwonderen, ais indien Geesinks dwaze clowntjes en vro lijke liedjes ook over onze schermen dartelen heel wat Nederlandse kijkers de mening van de Engelse Het vervaarlijke mannetje dat uw gebit bedreigt. Ook uw gebit. Tenzij U tandpasta gebruikt, want daar voor gaat Karies op de loop. Zie hem hollen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7