PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG MINISTERS KAN OP 11 MEI TE GENÈVE BEGINNEN Sowjet-Unie stemde in met het voorstel van het Westen Formateur De Quay: geen vrije paasdagen Zeeuwse kust IN TREK bij buitenlanders TIBETAANSE REGERING DOOR CHINA ONTBONDEN VELE VREEMDELINGEN WAREN TIJDENS PASEN IN ONS LAND van Rapport van Beel bestudeerd 202e jaargang - no. 75 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 31 maart 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z-.C. Middelburg. Bureaus: VUsslngen 1 88-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. i); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. I 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr, 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. tel. 2094. De Sowjet-Russisehe regering heeft in maandag aan de ambassa deurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk te Moskou overhandigde antwoordnota's ingestemd met het wes terse voorstel om II mei te Génève een bijeenkomst te doen be ginnen van de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier". De Sowjet-Unie betreurt 't in de door de minister van? buitenlandse zaken Gromylto overhandigde nota evenwel dat er „geen enkel positief besluit is genomen met betrekking tot deelneming aan dit overleg door verte genwoordigers van Tsjecho-Slowaldje en Polen". En zij spreekt de hoop uit, dat „dit vraagstuk te Genève zal worden opgelost". In de Sowjet-Russische nota wordt ingestemd met het westerse voorstel om de komende Geneefse besprekingen door waarnemers van West- en Oost-Duitsland te doen bijwonen. coin White, de woordvoerder van buitenlandse zaken, zei dat er geen commentaar wordt gegeven zolang de tekst van de nota's niet in Wash ington ontvangen en bestudeerd is. De Sowjet-nota's vormen het ant woord op de westelijke voorstellen die vorige week donderdag ter ken nis van de Russische regering wer den gebracht. Het westen stelde ook voor op het overleg van de ministers van buitenlandse zaken over de toe komst van Berlijn, het Duitse vraag stuk en hiermee verband houdende kwesties een topconferentie te laten volgen, als de gang van zaken op de ministersconferentie zulks recht vaardigt. Een westelijke diplomaat te Moskou noemde het Sowjet-antwoord de kortste nota van het Kremlin die hij ooit had gezien. Het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandag avond een korte verklaring uitge geven, waarin werd gezegd dat de aanvaarding Engeland tot vreugde stemt, en dat de rege ring de voorbereiding van de Ge neefse conferentie thans ter hand neemt. Het Witte Huis noch het ministerie van buitenlandse zaken heeft tot dnsver officieel commentaar willen geven op de Russische nota's. Lin- Prinses Gracia ondergaat blindedarm-operatie Prinses Gracia van Monaco zal van daag te Lausanne een blindedarmope ratie ondergaan, zo heeft haar zuster, mevrouw Levine, to Philadelphia mee gedeeld. Zij zei dat de prinses de laat ste tijd enige aanvallen had gehad, maar dat de operatie geen dringend karakter had. De operatie zal worden uitgevoerd door dr- James Lehman uit Philadel phia, die evenals de ouders van de prinses, het echtpaar Kelly, in Europa verblijft. Plannen voor Brits duikvracbtschip Naar te Londen wordt vernomen, zal er in Engeland een duikvrachtscliip van 50.000 ton worden gebouwd, dat met behulp van kernenergie zal wor den voortbewogen. Het vaartuig dat bestemd is voor de vaart op Canada en onder bet ijs van de Iludsonbaai zal kunnen doorvaren, zal ongeveer 200 miljoen gulden kosten en tegen 1967 worden voltooid. Het wordt 180 meier lang en zal met een snelheid van 25 knopen gemiddeld op een diepte van 90 meter varen. Het vaartuig krijgt de naam „Moby Dick". De kernmotor zal een vermogen kun nen ontwikkelen van 75.000 pk en slechts om het anderhalve jaar nieuwe brandstof nodig hebben. Er zullen ook motoren van het conventionele type worden ingebouwd. Het schip zal in het bijzonder ijzer erts uit Noord-Ca'nada naar Engeland brengen. Mr. Luns in Washington voor NAVQ-vergadering Minister Luns is zaterdag aan boord van liet Franse passagiersschip „Flandre" te New-York aangeko men. Hij zal de bijeenkomst van de Navo-raad te Washington bijwonen. Minister Luns, die voorzitter van de Navo-raad is, verklaarde dat de Ne derlandse régering „de Amerikaanse denkbeelden aangaande de positie van Berlijn, de betrekkingen tussen oost en west en het Duitse vraagstuk krachtig steunt". Met de Westduitse minister Von Brentano, die de reis ook aan boord van de „Flandre" maakte, had hij over deze kwesties uitvoerig van ge dachten gewisseld en zij waren het geheel eens. DALAI LAMA GEWOND tekort aan wapens De Staatsraad van communistisch China deelde mede dat hij de plaat selijke regering van Tibet heet ont bonden na een door het Tibetaanse leger en opstandige elementen tegen het Chinese garnizoen Lhasa ontke tende opstand. Volgons berichten van radio-Lhasa hebben de Chinezen een militair ge zag over geheel Tibet ingesteld. Een voor Lhasa ingestelde militaire com missie zou ook politieke, burgerlijke en andere bestuurszaken in geheel Tibet behandelen. De bevoegdheden van de ontbonden Tibetaanse regering worden overge dragen aan de „voorbereidende com missie van het autonome gebied van Tibet" aldus heeft de communistisch -Chinese staatsraad volgens het nieuwsbureau ,;Nieuw China" beslo ten. Deze commissie wordt geleid door de communistische gezinde Pants jen Lama (de wereldlijke heer ser van Tibet). In New Delhi vermoedt men dat de Dalai Lama (die vermoedelijk ge wond is) en zijn ministers, van wie de meesten eveneens kans hebben gezien de Chinezen te ontlopen, on dergedoken zal blijven totdat zijn afgezanten, die momenteel in India zijn, hem hebben ingelicht over de houding die Nehroe en de regering van India aannemen. De rebellen hebben ongeveer een tiende van Tibcts grondgebied, tus sen Lhodzang in het noordoosten en Nangkalna in het zuidwesten onder hun toezicht. De leden van de Kham- ba-stam hebben een belangrijke ver keersweg alsmede twee vliegvelden in hun gebied buiten werking ge steld. De Chinezen kunnen hen voor lopig niet bereiken, omdat formida bele bergruggen tussen de beide partijen liggen. Anderzijds is van de opstandelingen geen offensief te ver wachten zolang zij niet over voldoen de wapens kunnen beschikken. Bij de Chinese actie in Lhasa zijn zij grote Vliegtuigongelukken in India en Afrika Een Dakota van de Indische lucht vaartmaatschappij is zondag in de Indische staat Assam, kort na het ipstijgen, verongelukt. Alle 24 in zittenden 20 passagiers en een bemanning van vier zijn om het leven gekomen. Zondag is nabij Bangui (Centraal Afrika), een Frans verkeersvlieg tuig neergestort met aan boord de premier van de republiek Cen traal Afrika, Barthelemy Bogan- da. Reddingsploegen zijn begonnen zich een weg door het oerwoud te kap pen naar de plaats waar het vlieg tuig moet zijn neergekomen. Ge vreesd wordt dat Boganda, alsmede de acht andere inzittenden van het vliegtuig, om het leven zijn geko men. door rattakruid Volgens nadere berichten zou in de vergiftigingszaak te Leuven, waar een man door zijn vrouw en baar vriend, een tramconducteur, om het leven gebracht zou zijn, niet zoals eerder werd vermoed van radio-ac tieve besmetting gebruik gemaakt zijn doch alleen van rattenkruid. Lïjksehouwing heeft dit aan het licht gebracht, aldus wordt gemeld. De in het huis van de tramconduc teur gevonden buisjes met radio actief materiaal zouden door de zoon des huizes meegebracht zijn. De jon gen had ze van een vriendje gekre gen, die ze op zijn beurt bij zijn oom, een chemisch ingenieur, had weggenomen. wapen- en munitievoorraden kwijt geraakt. Premier Nehroe van India ver klaarde maandag in de Indiase volksvertegenwoordiging dat ver zoeken om asiel van Tibetanen per geval beoordeeld zouden moe ten worden maar indien de aan tallen te groot zouden worden zou men ermee moeten stoppen. On der applaus verklaarde Nehroe: „Onze sympathie is met de Tibe tanen. Wij wensen vriendschappe lijke betrekkingen met Tibet en China maar dat betekent niet dat dit land zich aan de dictatuur van een ander land moet onderwer pen". Het traditionele paasbezoek van buitenlanders aan ons land is zeer be vredigend, zelfs boven verwachting hoog geweest. De oostelijke en zuide lijke grensposten meldden amper minder passages, dan tijdens de drukke Het buitenlandse bezoek bleek echter veel beter gespreid, dan in vorige ja ren. Arnhem, de Achterhoek, De Veluwe, Twente, Groningen en Zuid-Lim burg profiteerden hiervan in de eerste plaats. De grote stroom uit 't oosten en zuiden, die naar het westen doorkwam, richtte zich aanvankelijk in hoofdzaak naar Amsterdam en naaste omgeving. Het verkeer op de grote wegen echter, ofschoon op sommige uren tame lijk druk, was veel minder intensief, dan in jaren met een latere Pasen. Zeer vele Nederlanders bleven thuis of zochten hun vertier in hun naaste omgeving. Bovendien hebben binnen- en buitenlandse autobus-reisbureaus de grootste voorzichtigheid betracht met het uitschrijven van reizen, zodat ook hierdoor minder drukte ontstond. Van opstoppingen op de wegen zijn geen meldingen binnengekomen. De badplaatsen hebben tijdens de zonnige uren, vooral op eerste paasdag, nogal wat te doen gehad. Scheveningen, waar het de avond voor Pasen nog vrij slap was, heeft althans'de grote hotels (1100 bedden) vrijwel be zet gekregen. Men schat het aantal buitenlandse vakantiegangers met deze vroege pa sen amper kleiner, dan in 1958, zij het dan, dat het noorden en oosten van het land relatief hiervan meer profiteerden dan voorheen, ook al trok de grootste stroom naar het westen. De 82-jwige koningin-moeder Eliza beth vam België is nam Israël ver trokken voor een bezoek aan de Hei lige Plaatsen. Op de nationale lucht haven van Brussel werd de vorstin uitgeleide gedaan door de Israëlische ambassadeur in België en diens echt genote. Veertien dagen nodig voor onderzoek (Van onze parlementaire redacteur). Prof. ds. J. E. de Quay, de commis saris van de koningin in de provin cie Noord-Brabant, die zaterdag van de koningin de opdracht ontving tot het formeren van een kabinet, heeft geen vrije paasdagen gehad. De for mateur heeft dit lange weekeinde besteed aan de bestudering van het uitvoerige rapport, dat door de in formateur prof. dr. Beel, was opge steld. Prof. De Quay denkt ongeveer twee weken nodig te hebben voor zijn voorbereidende arbeid, alvo rens hij de koningin zal kunnen meedelen of hij een opdracht als formateur van een nieuw kabinet op te treden, zal kunnen aan vaarden. Vandaag zal prof. De Quay in Den Haag aankomen en een begin ma ken met de praktische kant van zijn taak. Onder meer zal hij dan beslis sen, welke personen hij voor een onderhoud zal ontvangen. In politie ke kringen heeft het enige bevreem ding gewekt, dat de formateur een veertien-tal dagen nodig denkt te hebben om te onderzoeken of hij al dan niet een kabinet zal kunnen for meren. Uit deze tamelijk lange termijn lel den sommigen af, dat prof. De Quay alsnog' zal proberen de Partij van de Arbeid tot deelname aan de nieuwe regering te bewegen en wel door de brede basis te herstellen. Ook ge let op de persoonlijkheid van prof. De Quay is niet zonder meer te aan vaarden de opvatting, dat hij bij zijn formatiewerk terstond de socialisten „links" zal laten liggen. Verder zal de formateur er reke ning mee dienen te houden, dat een belangrijk deel zo niet het groot ste van de K.V.P.-kiezers graag de breuk met de socialisten geheeld zag. In dit verband is het nuttig te wijzen op een hoofdartikel in de Volkskrant van zaterdag. Dit r.-k.-blad schrijft: „Bij alle onvermijdelijke geschillen achten wij met een kabinet, steunend op de drie christelijke partijen en de P. v. d. A., 's lands belang en een vooruitstrevend beleid nog altijd het best gediend. Het zou voor ons dan ook in hoge mate onbevredigend zijn als niet dui delijk kwam vast te staan, dat al het mogelijke is geprobeerd om de brede-basis politiek voort te Ex-keizerin Soraya verblijft in Ro me op uitnodiging van prins Orsini. Voortdurend doen geruchten de ronde over een huwelijk van Soraya en de prins, tvaardoor fotografen en film mensen haar onophoudelijk volgen. Gezellige drukte op vroegePasen LANGS de gehele Zeeuwse kust is het de beide vroege paasdagen in de badplaatsen reeds gezellig druk geweest. Over de Zeeuwse wegen bewoog zich een gestage stroom auto's in de richting van de kust: zo brachten veel buitenlanders, met name Duitse toeristen de afgelopen paasdagen een bezoek aan Zeeland. Ook het aantal Belgen vorig jaar onder in vloed va nde Expo gereduceerd was weer toegenomen. Voorts werden overal vrij veel Engelsen en Fransen waargeno men. Vooral in de Westhoek Haam stede is het dit paasweekend druk geweest. Enkele hotels kon den er zelfs verschillende gasten niet aan nachtlogies helpen. On danks de weer toenemende stroom Belgen, die zich vooral op Wal cheren richtte, konden de veer* diensten het vervoersaanbod goed aan en Behoeföftn bij do veren over do Westerschelde nergens wachttijden te worden gemaakt. De nieuwe veerboot „Prinses Bea trix" heeft correct gevaren. Het was eigenlijk een „eerste proef" tijdens topdrukte: slechts éénmaal, tweede paasdag omstreeks tien voor half zes, kon een twintigtal auto's niet worden meegenomen. Onmiddellijk werd de „Prins Hendrik" ingescha keld, zodat ook deze twintig auto's niet behoefden te wachten. „Opvallend was het enthousias me onder dé toeristen over de nieuwe boot" zo deelde de direc teur van de Provinciale V.V.V., de heer G. W. Oskamp mee, „de rem op het vervoer, waarvoor tengevolge van de tariefsverho ging werd gevreesd blijkt te zijn gecompenseerd door het comfort, de inrichting van de boot en de vlotte overtocht, die hiermee wordt gegarandeerd" aldus de heer Oskamp. Zo werd er geconstateerd, dat ge durende de paasdagen een groot aantal buitenlanders zich „zonder noodzaak" heen en weer liet varen: de „Prinses Beatrix" werd dus waar dig geacht, als plezierboot te funge ren! DE VEREN. Bij dit veer boekte men op eerste paasdag de grootste drukte. Op het veer Kruinin'genPerkpolder is het tijdens de paasdagen niet bijzonder druk geweest. Er werden geen wachttijden gemaakt en er behoef den derhalve ooit geen extra diens te?» ff jtforden ingelegd. Ook op tweede paasdag, toen 's mid dags omstreeks vijf uur het aanbod een hoogtepunt bereikte kon men de verkeersstroom nog goed verwer ken. Ook op ZierikzeeKatseveer waarvan voornamelijk Belgische en Duitse toeristen gebruik maakten was het niet bijzonder druk. Slechts éénmaal op de middag van tweede paasdag behoefde de reserveboot „Zandkreek" een vaart te maken. Anders was het de grote belang stelling voor de Westhoek! op het veer over Zijpe, waar het vooral tweede paasdag ontzettend druk was. 's Middags omstreeks vier uur kon men de verkeersstroom niet meer aan en vormde zich een lang® file van wachtende auto's. Er werden toen enkele extra vaarten gemaakt. Bij dit veer werden vooral Neder landers overgezet. HOTELS. Was de logiesaanvraag in de Westhoek groot, ook in andere delen van de provincie, Walche ren en de kust van West Zeemvsch- Vlaanderen, waren de hotels vrij goed bezet, over het algemeen tot 60 en 75 procent. In Domburg waren bovendien vrij wel alle zomerverblijven en bunga lows, die het eigendom van particu lieren zijn, bezet. Er kwam hier ook in tegenstelling tot Zoutelande een vrij groot aantal passanten: de terrasjes waren behoorlijk bezet. (Zie dot pag2 kol. 6) Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Enkele verspreid voorkomende buien, maar ook hier en daar opklaringen en in do ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren. ZON EN MAAN 1 april Zon op 6.<J8 onder JJ9.12 M«n op 2.55 onc&r 12A4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1