Arbeidstijd in de metaalindustrie wordt per onderneming verkort KLAmOftd Paasfeest zou nog feestelijker karakter dienen te hebben SCHIP KAPSEISDE IN HAVEN VAN HARLINGEN: EEN DODE ZATERDAG 28 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (MET INGANG VAN 1 JANUARI 1960) Als redelijke zekerheid bestaat dat produktieverlies uitblijft Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie zijn in begin sel overeengekomen per 1 januari 1960 een geleidelijke onderne mingsgewijze, verkorting van de arbeidstijd in te voeren. Voor waarde daarvoor is, dat een redelijke zekerheid bestaat, dat pro duktieverlies kan worden voorkomen. In 'n communiqué van de vakraad vqor de metaalindustrie wordt meegedeeld, dat partijen bij de C.A.O. in de metaalindustrie de afgelopen drie maanden verdere besprekingen hebben gevoerd over de door de vakver enigingen voor vernieuwing van de C.A.O. aan de orde gestelde hoofdpunten namelijk een geleidelijke invoering van een verkor te werkw eek tot 45 uur per week, versnelde invoering van de werkclassïficatie en afschaffing van het onderscheid tussen uurlonen voor wel en niet in tarief werkende ondernemingen. Tussen partijen is thans in beginsel afgesproken dat. indien ten aanzien van een aantal punten zoals de verde ling van de arbeidsduur over de werk week (het jaar), de overwerkregeling, de ploegenregeling vakantie enz. in 't voortgezette overleg overeenstem ming wordt beerikt, de arbeidstijds- verkorting zal kunnen worden ver wezenlijkt indien een redelijke zeker heid wordt verkregen dat de arbeids tijdsverkorting door een daardoor te veroorzaken stijging van de produk- tiviteit wordt gemotiveerd, zulks in overeenstemming met de brieg van de Sociaal-Economische Raad aan de regering van 13 februari 1959. De vakraad is zich er van bewust dat het verwezenlijken van arbeidstijdver korting afhankelijk zal zijn van de goedkeuring van de bevoegde over heidsinstantie. In verband met de noodzaak tot produktiviteitsverhoging zal de ar beidstijdverkorting ondernemings gewijze worden bezien. Invoering van arbeidstijdverkorting zal pas kunnen plaatsvinden nadat de on derneming een redelijke zekerheid heeft verschaft dat produktiever lies bij de invoering van arbeids tijdverkorting kan worden voorko men. De vakraad zal er naar streven dat hij wordt gemachtigd te beslissen op aanvragen van ondernemingen tot ar beidstijdverkorting. Ondernemingen die aan de door de vakraad te stellen voorwaarden voldoen zullen na ver kregen vergunning de arbeidstijd met maximaal 1 uur per week kunnen verkorten op zijn vroegst per 1 januari 1960. Verkorting van de arbeidstijd met meer dan 1 uur per week zal op zijn vroegst per 1 Juli 1960 kunnen plaats vinden, uiteraard onder dezelfde voorwaarden. Eeu en ander zal moeten worden geregeld bij een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst, welke een geldigheidsduur zal hebben tot eind 1962, partijen zullen er naar stre ven de onderhandelingen vóór 1 juli te voltooien. In afwachting hiervan heb ben zij besloten de lopende C.A.O. te verlengen tot en met 30 juni 1959. Kabinet (Slot van pag. 1) gehouden en er is geen brede-basis- compromis uit de bus gekomen. De verwachting is nu. dat er een extra parlementair kabinet gevormd zal worden door K.V.P., A.R. en C.H.U., met medewerking van de V.V.D., waarbij de laatste partij zich, wat haar Kamerfractie betreft, niet al te sterk zou willen binden. De P.v.d.A. zou dan in de oppositie gaan. Uit het feit, dat prof. J. R. M. v. d. Brink (oud-minister van economi sche zaken en lid K.V.P.) werd uit genodigd om als kabinetsformateur op te treden (hij weigerde) mag men afleiden, dat voor de samenstelling van het extra-parlementaire kabinet zal worden gezocht naar figuren, die niet al te zeer op de voorgrond heb ben gestaan in de politieke strijd van de laatste jaren. Hoewel het volstrekt onzeker is hoe lang de kabinetscrisis nog zal duren, mag toch wel met voldoening worden geconstateerd, dat minister Becl snel zijn rapport gereedgemaakt heeft en dat H.M. de koningin in hetzelfde snelle tem po aanving met het uitnodigen van de eerste kandidaat voor de kabi netsformatie. Dat geeft hoop op een spoedige for matie van een nieuw kabinet. Die spoed is van veel belang, want Nederland kan in deze spannende tijd niet te lang zonder een verant woordelijke regering. Het denkbeeld, dat de huidige kabi netscrisis maanden zou kunnen du ren, is ronduit afschrikwekkend. Daarbij komt dan nog, dat uit lange onderhandelingen geenszins de ze kerheid kan worden verkregen, dat een nieuw kabinet in een rustige po litieke sfeer zal kunnen werken. Het •staat integendeel vast, dat er in de komende regeringsperiode zo nu en dan storm zal staan en dat de politiek-economische meningsver schillen in ons land zich zullen ver scherpen. Hoe de samenstelling van het kabi net ook zal uitvallen, het zal heel wat steviger moeten vechten in het parlement dan zijn drie voorgangers! NIET GETROUWD. William Shields, oud 24 jaar en gedetineerd, had don derdag speciaal verlof gekregen om in een kerk te Glasgow te trouwen. Hij werd er door twee bewakers heen ge bracht. Zodra die hem de boeien afna men stevende Shields in dc richting van het meisje dat bij het altaar op hem wachtte. Maar hij negeerde haar, zette het op een rennen, en dook in zijn trouwpak door een raam de kerk uit. Bruid en politie zoeken, maar voorshands is de bruidegom spoor loos. ANTI-O.-BENEN-ACTIE. In South Oxhey, Engeland, woont een kleerma ker die Patrick Hogan heet en uit pla stic en stof opvullingsdingen heeft gemaakt, speciaal bestemd voor he ren met kromme benen (ook bekend als varkensvangers). De kleermaker, die veel ruiters onder zijn clientele heeft, is van oordeel dat O-benige mannen zich van fraaie rechte onder danen kunnen voorzien als zij gebruik maken van de door hem ontworpen hulpmiddelen. Het stationsgebouw op de luchtha ven Melsbroelc bij Brussel, dat Jf no vember door brand werd verwoest, wordt met kracht herbouwd. Dit weekeinde een formateur? (Van onze parlementaire redacteur) In de geschiedenis van de jongste kabinetsformatie is de vrijdag een rustige dag geweest. Vermoede men in Den Haag aanvankelijk, dat de aanwijzing van een andere kabinets formateur dan prof. v. d. Brink, die donderdagmiddag om persoonlijke redenen voor een opdracht bedankt heeft, spoedig te venvachten was, de vrijdag leerde, dat de koningin voor de aanwijzing van een forma teur, die bereid is een poging tot de vorming van een kabinet te wa gen, wat meer tijd bleek nodig te hebben. Het is ook mogelijk, dat zij voor deze aanwijzing de Goede Vrij dag niet heeft willen gebruiken. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de formateur zaterdag bekend gemaakt wordt. Nog al tijd doet in Den Haag de naam van dr. De Quay de ronde. Brazilië blijft Argentinië op de voet volgen In de competitie om het Zuidamerï- kaans voetbalkampioenschap zijn donderdag twee wedstrijden ge speeld. Brazilië won van Uruguay met 3-1 (rust 0-1) en Chili versloeg Bolivia met 5-2 (3-1). Argentinië leidt met 8 punten uit 4 wedstrijden. Brazilië staat 2e met 7 uit 4. HOGE WATERSTAND TROK VAARTUIG SCHEEF Slachtoffer raakte beklemd in gangboord en verdronk Het kustvaartuig „Bierum" van re derij Damhof te Delfzijl, dat voor reparatiewerkzaamheden >ij de scheepswerf „Welgelegen" in de Zui derhaven van Ilarlingen ligt, is don derdagavond omstreeks elf uur ge kapseisd. Het ligt nu op zijn bak boordzijde met dc mast op de wal kant. Men heeft nog geprobeerd de trossen te kappen en dit is een van de man nen die voor dit doel aan boord gin gen noodlottig geworden. Hij kon het schip niet snel genoeg meer verlaten en is mede ondergegaan. Van het schip, dat 400 bruto re- gisterton meet en een laadvermo gen heeft van 575 ton, waren voor reparatie enkele huidplaten boven de waterlijn verwijderd. Toen de bemanning te ruim elf uur bij het schip kwam lag dit geheel scheef getrokken aan de kabels als ge volg van de abnormaal hoge wa terstand in de haven. Een vijftal mannen begaf zich aan boord om de trossen te kappen, maar het schip maakte reeds water door de opening aan de zijkant en kapseis de- Vier van de vijf mannen wisten zich door een sprong vanaf het gang boord op de wal in veiligheid te bren gen. De vijfde, een matroos van het kust vaartuigje „Jantje Eppina" uit Delf zijl, de 25-jarige P. Hamsma uit Opende in Groningen is vermoedelijk beklemd geraakt tussen het gang boord en schuivende luiken en ver dween met het schip onder water. Op de foto: Het !,oo ton metende schip, zoals het nu in de haven ligt. illllllllllllllllllllllllllllllllll^ Moeder ziet na 15 jaar dochter Na een scheiding van vijftien g jaar heeft mevrouw Kabokof te Hengelo vrijdag haar doch- m ter Marika uit Joego-Slavië M in haar armen kunnen sluiten. Gedurende de oorlogsjaren s werd zij met haar man, die Duitser was, van Joego-Slavië naar Duitsland op transport gesteld, waarbij de toen 13- jarige Marika achterbleef. De vader overleed in een kamp, waarna de moeder in het hu- H welijk trad met een Russische vluchteling. Via Oostenrijk be- s landde het echtpaar Kabokov in een kamp in Nederland. Vo- rig jaar verhuisde het echt- paar naar Hengelo. m Mevrouw Kabokov meende Ij aanvankelijk dat haar doch- tertje was omgekomen in de strijd in Joego-Slavië, maar s na enkele jaren kwam het be- richt, dat Marika leefde en in- middels was gehuwd. Het ver- p langen naar haar moeder werd de thans 28-jarige vrouw te machtig. Zij vroeg en kreeg reisbescheiden, stapte woens- §j dagavond j.l. op de trein en ar- riveerde vrijdag met haar bei- 1 de kinderen, 6 en 4 jaar oud, 1 in Hengelo. Om de reis te kun- M nen betalen had haar man p eerst een paard en een var- ken moeten verkopen. Moeder en dochter zullen drie maan- |e 1en herenigd kunnen zijn. min Indianen in Noord-Amerika weer op het „oorlogspad" De rode Indianen in Noord-Amenka zijn weer op het „oorlogspad dit keer dreigen zij een Verenigde In diaanse Republiek te vormen. De opperhoofden van verschillende stammen zijn thans bijeen in de Everglades in Florida het moerassige achterland van de Se minolen, die beweren dat zij nog nooit door de blanken zijn versla gen daar werken zij aan een plan de campagne. Opperhoofd „Dolle beer" die eerder in maart een demonstratie van In dianen bij het Witte Huis leidde en die ook deelnam aan de korte „opstand" van Canadese Indianen tegen het blanke gezag in Brant- ford, Ontario, zou per moderne auto thans op weg zijn van Washington naar een bijeenkomst, die de Seminolen zondag een veer tigtal kilometers ten westen van Miami zullen houden. De grote raad van stamhoofden zal onder meer vertegenwoordigers van de Tuscarora's, de Irokeze» en de Indianen in Utah omvatten. Zij hopen een verbond te sluiten, "(waaraan Indianenstammen van ge heel Noord-Amerika „die hun vrij heid, volk en land willen bescher men", kunnen deelnemen), dat de Verenigde Indiaanse republiek zal vestigen. Volgens een bekendmaking van op perhoofden van de Seminolen zal een van de belangrijkste punten die tijdens de komende conferentie besproken zullen worden de vraag zijn of stappen bij de Verenigde Naties moeten worden onderno- STEMMEN UIT DE KERKEN I Het Wereldgebeuren Drie jaar later Aartsbisschop Makarios, verban nen leider van de enosiabewc- i ging op Cypi us. mocht vandaag voor het eerst zijn verblijf op een heuveltop verlaten om inkopen tc doen. De gebaarde, 42 jaar oude pa- j Griekse Cyprioten, die tachtig pet. Kerk was vergezeld door zijn metge zel in ballingschap, de bisschop van i Kyrenia, toen zij zich onder politic escorte mengden in de menigte win- i kelende mensen tc Port Victoria. Dit alles was te zien dicht bij de plaats waar de aartsbisschop en zijn gezelschap deze maand van een Brits marinefregat aan wal gingen toen hun verblijf als banneling hier j zes dagen geleoen begon". Dit bericht, afkomstig van de Sey- chellen, een eilandengroep in de In- j dische Oceaan, ongeveer duizend ki- I lometer ten noorden van Madagascar en 1610 kilometer ten oosten van Afrika, werd in maart 1956 nu dus drie jaar geleden gepubliceerd. Vandaag precies twee jaar geleden maakte de Britse minister van koloniën. Alan Lennox-Boyd, In het Lagerhuis bekend dat zijn rege ring de vrijlating van aartsbisschop Makarios uit zijn ballingschap op de Seychellen had bevolen. Er kon ech ter naar hij zei geen sprake zijn dat Makarios en de andere ballingen al naar Cyprus zouden terugkeren. Vandaar dat Makarios, die was ver bannen omdat hij zo ijverde voor aansluiting van de Britse kroonkolo nie Cyprus bij Griekenland, zich voorlopig in Athene vestigde, de stad waar hij in 1943 slaagde voor zijn universitaire theologie-examens. Het werd de Engelsen deze jaren wel duidelijk dat er met de Cyprioten geen eiland te bezeilen zou zijn zo lang er met Makarios geen overeen stemming over een nieuwe bestuurs- regeling bestond. Of hij nu in Nico sia zat, op de Seychellen of in Athe ne, zijn woord was wet voor de Griekse Cyprioten die tachtig procent uitmaken van de bevolking op het eiland. En zolang hij officieel niets liet horen, zou de strijd voor enosis onverminderd voortgaan. In september van het vorige jaar zwaaide Makarios een halve slag om door te verklaren dat hij even tueel bereid was om het streven naar enosis op te geven; ook met volledige onafhankelijkheid van het eiland zou hij tevreden zijn. Na be raad binnen de N.A.V.O. tussen Brit se, Turkse en Griekse ministers kwam het tot Turks-Grieks beraad over de Cyprische kwestie, dat ten slotte op 19 februari te Londen leid de tot toekenning van onafhankelijk heid aan Cyprus binnen één jaar. De Turkse en de Griekse leider van Cyprus, dr. Kücük en aartsbisschop Makarios, waren hierbij present. Aan de vooravond van kerstfeest 1958 had inmiddels de Griekse verzetsbeweging Eolca aangebo den alle activiteiten te staken op voorwaarde, dat de Britse troepen hetzelfde zouden doen. De ontwikke ling is sedertdien zo snel gegaan dat kolonel Grivas die'de verzetsbe weging leidde, al naar Athene kon terugkeren. De ex-banneling Maka rios is als een vorst op Cyprus terug gekeerd. Wil de „gebaarde, nu 45 jaar oude patriarch" inkopen doen en zich daartoe mengen in de drukte van de straten te Nicosia, dan is er niemand die daar iets merkwaardigs in ziet, hoewel men twee maanden geleden iemand die het voorspelde als een fantast zou hebben gedood verfd. Men moet niet denken dat het nu ineens alles rozegeur en maneschijn is op Cyprus. Makarios, de aanstaan de president, heeft donderdag nog met Kücük, de vice-president van straks, de verdeling der ministers portefeuilles moeten bespreken waar over de commissie die de vestiging der republiek voorbereidt het niet eens kon worden. Maar voor zulke betrekkelijk ondergeschikte moeilijk heden draait Makarios die als di plomaat gewend is geraakt aan be sprekingen op het niveau der wereld politiek zijn hand niet om. Als de Cyprische Orthodoxe Kerk morgen haar hoogste feest viert, zal er in de priester en aanstaand president Ma karios, die drie jaar geleden nog op de Seychellen zat, wel heel wat om gaan. Openbare belijdenis des geloofs op paasdag Wanneer we luisteren naar hen die het wel eens hebben meege maakt, wordt er nergens ter wereld op zulk een vreugdevolle wijze het Paasfeest gevierd als in de Oosters Orthodoxe Kerk, in het bijzonder in de Russische Kerk. Het Paasfeest is hier nog het voornaamste feest van de christenheid, zoals dat oorspron kelijk het geval is geweest. Uit de viering van het Paasfeest is heel het kerkelijk jaar voortgekomen. Wie de beschrijvingen leest van-prof. Hendriks over het Paasfeest, zoals hij dat in Moskou meemaakte, komt toch wel onder de indruk van de blijd schap waarmee dit feest wordt gevierd. Het bekende boek: Christus wordt weer gekruisigd, begint met een beschrijving van het Paasfeest in het dorp waar het verhaal verder speelt. Alles roept: Christus is opgestaan. Hij is waarlijk opgestaan. Wanneer wij daarmee onze Paasvie ringen vergelijken, dan zijn deze,, in vergelijking met hetgeen we lezen van de Oosters Orthodoxe Kerk, maar magere gevallen. Kenmerkend is dat wij veel meer bekende Kerst en Pinksterliederen hebben dan Paaszangen. Ga ze maar eens verge lijken, bijv. in de bundel van de N.H. Kerk. En wanneer ge die Paasliede- ren doorbladert, kan het U boven dien nog opvallen dat wij er vele ou de zangen bij vinden, die berijmd zijn naar oude Latijnse kerkhymnen, welke stammen uit de tijd toen ook in het Westen nog alle nadruk viel op het Paasfeest. Het Paasfeest is reeds zeer vroeg ge vierd. In het midden van de 2e eeuw zit men reeds midden in de strijd over de datum waarop dit feest ge vierd moet worden. Op dit feest her dacht men toen drie dingen tezar men, de dood, de verrijzenis en de wederkomst van Christus. Doch al spoedig is men er in de oude kerk toe overgegaan meer dagen voor dit feest te bestemmen. In de naam Pas cha, welke naam is overgenomen van het feest der Joden, waarbij zij de bevrijding uit Egypte herdachten en waarop, het Paaslam werd ge slacht en gegeten, heeft men reeds vrij spoedig êen hele periode begre pen. Daarin werd gevast. Het was de tijd bij uitstek waarop de doop be diend werd aan hen die tot de kerk toetraden. Het slot van dit Pascha was een tijd waarin men zijn vreug de en blijdschap uitte om datgene wat men ontvangen had in de dood en de opstanding van Christus en om datgene wat men verwachten mocht in Zijn toekomst. Dat men heel een periode van één en later van twee weken tot Pa sen rekende blijkt nog uit de na-1 men waarmee vroeger, en ook nu nog wel, enkele dagen werden ge noemd. We spreken immers van Palmpasen, waarmee de zondag voorafgaande aan ons Paasfeest wordt aangeduid; de dag van de intocht in Jerusalem, toen de me nigte Jezus, met palmtakken in de hand. als een overwinnend vorst inhaalde. Vroeger was men gewoon de Goede Vrijdag aan te duiden met de naam Kruïspasen, terwijl dan de zondag daarop Verrijzenispasen werd genoemd. De zondag na het Paasfeest heet te vroeger Beloken Pasen, welk woord komt van het oude werk woord beluiken, dat toesluiten, afsluiten betekende. (Zie slot pag. 4 kol. 5) AARTSBISSCHOP MAKARIOS ...van ballingschap naar presidentschap... Onder een van de hoofdstraten van Edinburgh (Schotland) zullen elektrische verwarmingsinstallaties worden aange bracht. Ongeveer vier cm onder de straat zullen geïsoleerde kabels worden gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5