fit Start van chr. vakschool voor detailhandel te Middelburg Zeeuwse Almanak 2e PAASDAG ROTTERDAM ZOMERHUIS IN DUINEN VAN VROUWENPOLDER AFGEBRAND 'join TUINBOUW- ARTIKELEN 'OJLiAfc KANSEN SPORT EN TOURISME I I I l i1 li 1 1 NAAR 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 LANDELIJKE CONFERENTIE VAN ROTARIANS IN ZEELAND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 MAART 195t WELLICHT IN SEPTEMBER A.S.: Aansluitend op de lagere school De voorbereidingen voor de oprichting van een chr. detailhandelsvakschool voor Zeeland te Middelburg vlotten goed en wellicht zal omstreeks begin september deze vakschool de eerste in Zeeland geopend kunnen wor den. Zoals wij reeds eerder schreven, heeft het bestuur van de stichting „Christelijke Detailhandelsvakschool voor Zeeland" het initiatief genomen tot de oprichting van deze detaillisten school in de Zeeuwse hoofdstad. In deze stichting werken vertegenwoordigers van werkgevers- en werkne mersorganisaties te weten het gewest Zeeland van de Chr. Midden- standbond en de Zeeuwse afdelingen van de Ned. Chr. Beambtenbond samen om te komen tot een school van dit nieuwe type. Voorheen is er slechts weinig ge werkt aan een behoorlijk passende opleiding voor ondernemers en lei dinggevenden in het winkelbedrijf, hoewel er rond 175.000 detailhandels bedrijven werkzaam zijn en honderd duizenden in winkelbedrijven hun brood verdienen. Met de stichting van detailhandelsvakscholen wordt nu echter bewust een andere richting ingeslagen. Elk jaar worden 18.000 middenstandsbedrijven ten verkoop aangeboden: 10.000 middenstanders vinden een opvolger, 8000 bedrijven worden bij gebrek aan een opvolger niet voortgezet. De cijfers wijzen uit, dat goede jonge ondernemers in het zelfstan dig middenstandsbedrijf goede kansen hebben voor een verant woord bestaan. Deze adspirant- ondernemers moeten evenwel ge holpen worden. De overheid is in samenwerking met het bedrijfsle ven reeds voorgegaan: er zijn thans reeds redelijk goede krediet mogelijkheden om de jonge mid denstanders de kans te geven de pas er in te houden. Op begroting 1959 Nauw hierbij betrokken is het mid- denstandsonderwijs. De staatssecre tarissen van O. K. en W. en van Eco nomische Zaken hebben tezamen een staatscommissie onder leiding van drs. H. L. Jansen ingesteld en deze commissie heeft de noodzaak uitge sproken om te komen tot een 20-tal detailhandelsvakscholen in Neder land. De eerste scholen zijn reeds in 1958-1957 geopend. Het Zeeuwse ini tiatief heeft geleld tot een snelle medewerking van het departement de Middelburgse school staat op de begroting voor 1959. Hoewel de ka binetscrisis wat vertragend zal wer- Advertentie) Met Pasen.... dat moet ge tooh weten? Wordt er menig paas-el ge geten. Op 'n vrolijke paas Van het ei en de haar. Mag U heusTIP van BOOTZ niet vergeten! Ins. Hr. A. V., Hoorn ontv. 1 fl. TIP l Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. Lime ricks inz. aan H. Bootz Amsterdam. ken alvorens het KJB. wordt afgege ven, vertrouwen de initiatiefnemers, dat de school in september a.s zal kunnen starten. Hoewel de school ais zodanig in Zeeland nog onbekend is, voorziet zij toch in een behoefte. De Zeeuwse kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar zullen, aanslui tend aan de lagere school, direct hun vervolgonderwijs aan de de tailhandelsvakschool kunnen ge nieten. Zij krijgen modern onder wijs» geheel gericht op de praktijk van het zaken-doen in de toe komst. De school leidt niet alleen op voor „middenstander", ook lei dinggevenden in het grootwinkel bedrijf, dienstverleningsbedrijven, handelsvertegenwoordigers kun nen er terecht. Het leerplan geeft theoretische vak ken, maar vooral ook praktijk. „School van de praktijk" wil de de tailhandelsvakschool vóór alles zijn. Moderne leermiddelen helpen de kin deren zich zo goed mogelijk op die praktijk voor te bereiden. Zo onder meer met band-recorder, filmappa raat, etalagekasten, bedrijfsbezoeken en praktijk-opdoen bij verschillende bedrijven. Een aantal theoretische vakken zorgt voor het nodige fundament. Zo bijvoorbeeld Nederlands (vooral ook spreekles), praktische beoefening van enkele moderne talen, geschiede nis en maatschappijleer, boekhouden, handelsrekenen, rechts- en wetken- nis, typen, handelscorrespondentie, algemene warenkennis, verkoopkun- de, etaleren, reclame, scheppend te kenen, muziek enz. In half uur maakte vuur huisje met grond gelijk 'rijdagmorgen Is door rand het nouten t t 'elle brand het houten zomerhuis „Klein Harger" op het zomerwoningenter rein te Vrouwenpolder in een half uur tijds geheel in de as gelegd. Het huisje was donderdag betrokken door drie dames een moeder en twee dochters uit De Bilt, die geholpen door een zestal bouwvakarbeiders 'n groot deel van de inventaris wisten te redden. Zo wist men onder meer een fles gas tijdig naar buiten te dragen. VAN TOT MEREL-EI Het eerste kievitsei is gevonden, dat is bekend. Maar niet alleen de kie vit Is er dit jaar vroeg bij. In Big- gekerke heeft een merel, die liaar nest bouwde in een tuin, haar eer ste ei gelegd. Op 25 maart consta teerde de heer Geschiere, de eige naar van de tain, die de vogel vaak gadeslaat, dat het nest niet langer leeg was. KIEVITS-EI In Aardenburg is het eerste kievits ei gevonden, wel niet het eerste van Zeeland, maar toch het eerste in die gemeente. De heer J. van den Broeke uit Aardenburg was de gelukkige vinder. Daar de burgemeester, de EI, EI Morgen en overmorgen mogen we al lemaal weer eieren voor ons geld kie zen. Dat is in het algemeen natuur lijk verstandig, maar met de Pasen is het zelfs min of meer een vereiste. Dat hebben ze in Terneuzen ook in gezien. Een actieve middenstands- vereniging had de goede gewoonte om in de nacht van vrijdag op zater dag voor Pasen stenen eieren in de plantsoenen te verstoppen. Het was de bedoeling dat de jeugd van Ter- neuzen die stenen eieren opzocht en voor elk stenen exemplaar kregen ze dan een chocolade dito terug. Maar dat liep een beetje mis. Want er waren kinderen met bijsonder actieve vaders; welwillende oude he ren, die er hun nachtrust voor opof ferden om voor het kroost de eieren te gaan zoeken. Gevolg: kinderen met minder actieve pipa's kregen geen ei te pakken! De middenstands vereniging heeft hier een stokje voor gestoken. Men werkt nu met briefjes, die op straat aan de meisjes en jongens zullen worden uitgedeeld, waarop chocolade eieren verstrekt worden. De roman tiek is er op die manier wel een beetje af, maar ja ook de midden stand weet dat men in véle gevallen toch maar beter eieren voor zijn geld kan kiezen. En zeker met Pasen, want ge weet het: één ei is géén ei twee ei is een half ei en drie ei is eon paasei. Ei, ei„~. heer J. M. A. C. van Dongen, reeds op paasvakantie was, geschiedde de aanbieding ten gemeentehuize sym bolisch. OLIEBOLLEN De Vrij Evangelische Gemeente te Wemeldinge organiseerde een oliebollen-actie. Ondanks het zachte weer liet men zich deze specifieke oudejaars-lekkemij toch goed smaken, getuige de verkoopcijfers: ruim 4000 olie bollen werden met succes aan de man gebracht. De baten zijn voor de bouwkas der gemeente. De reeds voltooide zondagsschool moet nog worden betaald. EERSTE GASTEN De eerste gasten, die gebruik maak ten van het pas aangelegde kam peerterrein in Axel waren zeever kenners uit Terneuzen. Deze inge bruikneming was onofficieel. Thans is het terrein, dat uitstekend ge outilleerd is, voor het publiek open gesteld. Borden bij de entree van de stad wijzen de kampeerders de weg. VIJFTIG JAAR GEHUWD Vijftig jaar geleden traden de heer en mevrouw A. C. Ribbens- Tabbenee in het huwelijk. Dins dag herdenken zij die dag in hun woning aan de Sottegemstraat 68 te vlissingen. (Advertentie) 17.V. 7b gebr. Vikingen Aanvankelijk heeft men jiog ge tracht de brand, die om ongeveer half negen ontstond, met een schuim- blusapparaat te blussen. Toen de eerst later gealarmeerde brandweer van Vrouwenpolder even voor kwart over negen op de onheilsplaats arri veerde, was het houten zomerhuis, waarin de door de wind aangewak kerde vlammen een gemakkelijke prooi vonden, één laaiende vuurzee. In korte tijd had de brandweer het vuur beteugeld, maar van het zo merhuis restten toen slechts de gebla kerde fundamenten, waarboven en kele door de hitte verbogen ijzeren ledikantenuitstaken... Naast deze ledikanten gingen enig keukengerief en een fiets in de vlam menzee verloren. Het zomerhuis tegen brand ver zekerd was het eigendom van.me vrouw A.. M. Warners-Boeke uit Utrecht. De eigenaresse wil „Klein Harger" binnen de kortst mogelijke tijd laten herbouwen. De drie dames, die de paasdagen-aan-zee in vlam men zagen opgaan, zijn naar De Bilt teruggekeerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Overgangsexamens R.M.L.S. te Goes Aan de rijks middelbare landbouwschool te Goes werden van de le tot de 2e klas bevorderd: M. Boogerd, Zaamslag; J. Boonman, Ovezande; J. J. Boonman,, 's- Heerenhoek; A. C. de Bruyn, Domburg; J. P. van Dalen, Tholen; M. Drledijk, Baarland: M. E. Eckhardt, Kruiningen; Jac. de Jonge, Ovezande; P. J. Katsman, Wolphaartsdijk; W. Ph. ten Klooster, Veere; H. J. Kuyper, Ouwerkerk; J. M. van Langeraad, Kerkwerve; A. van Nieu- wenhuyzen. Tholen; 8. M. NIJsten, Bors- sele; P. Polderman, Oud-Vossemeer; E. Poley, Kruiningen; M. Rottier, Helnkens- zand; M. J. Rijk, Heinkenszand; P. C. van Schalk, Kortgene; C. H- van Schel ven, Dreischor; J. J. van der Slikke, Poortvliet; N. M. van de Stolpe, Elle- meet; J. A. C. van de Velde, Yerseke; J. vermue, Lewedorp; M. J. G. de Waal, Heinkenszand; M. P. van 't Westeinde, 's^Heer Abtskerke; Jz. van 't Westende, Ovezande: M. H. K. van Wezel, Halste ren; C. M. Wisse, Kruiningen; H. B. van de Zande, Oosterland; Jac. Chr. Zandee, Nieuwdorp. (Advertentie) 1 BEURS VOOR voor een bezoek aan de tentoonstelling over kamperen, caravanning, watersport, enz. Werphengel-demonstraties Traïningswedstrijden op oefenschaalsen door Wim de Graaf en Wim v. d. Voort Geopend van 10-17 uur «n van 19-23 uur. Zondags gesloten 2e PAASDAG GEOPEND - ENTREE f 0.75 AHOV' GEBOUW t/m 30 Maart )m LOOS ALARM? Schepen zochten naar schipbreukelingen bij Terneuzen Vrijdagavond rapporteerde de naar zee gaande Nederlandse kustvaarder „Velox" aan het loodswezen te Vlis singen, dat men in de Pas van Ter neuzen een mast of een vlaggestok boven het water had zien steken. Op deze melding is de sleepboot „Schel de" van Muller vanuit Terneuzen uit gevaren, terwijl ook het loodsvaartuig „Zilvermeeuw" van Vlissingen en de reddingsboot „Pres. VViersma" van uit Breskens naar de opgegeven plaats koersten om naar eventuele drenkelingen te speuren. Omstreeks elf uur zijn de naspeuringen ge staakt. zonder dat iets was gevon den. Toen de melding bij het sleepbedrijf Muller te Terneuzen werd ontvan gen, meende men daar aanvankelijk dat mogelijk het Nederlandse jacht „Bounty" uit Bergen op Zoom een ongeluk was overkomen. Dit jacht was namelijk tegen de avond met vier opvarenden van Hansweert ver trokken waarna men het in Terneu zen had zien passeren. Later bleek echter, dat dit jacht tussen acht en half negen behouden in Brèskens was binnengelopen. De genoemde schepen hebben daarna enkele uren lang rondgekruist, zonder echter iets bijzonder te bespeuren. Er was gis teravond laat ook nog geen melding ontvangen, vermist. scheepje wordt pillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllM Onbestendig paasweer I H (Van onze weerkundige medewerker) 1 Zij, die plannen hebben om er n met de paasdagen op uit tc trekken, adviseren wi) in ieder g| geval de regenjas mee te ne- =s s men. Niet, omdat wij alleen maar regen zouden verwach- s ten, maar het lijkt ook niet waarschijnlijk dat hét de bei- 1 de feestdagen geheel droog zal blijven. Na een zonnig begin g §f bereikte ons vrijdag in de mid- s dag een regengebied, dat van- daag gevolgd wordt door een e H koelere zuid-westelijke lucht- s stroming, waarin plaatselijk nog een bui voorkomt, maar H waarbij de opklaringen de H overhand krijgen. Boven de s Oceaan treffen wij een sterke westelijke luchtstroming aan, e§ waarmee in de komende dagen ff vrij koele lucht naar West- Europa wordt getransporteerd. Daarbij komen ook enkele f§ bulenstoringen voor, maar de H zonnige perioden zullen hier waarschijnlijk overheersen. De temperatuur, die de laatste da- H gen overdag nog tot 12 h 14 a graden Celsius steeg, blijft H enkele graden lager en zal in de middag niet hoger dan 10 graden Celsius kunnen stijgen. In aanmerking genomen, dat |f Pasen dit jaar bijzonder vroeg Is, mogen wij het weer niet slecht noemen, maar bij- H zonder fraai wordt het ook g niet. Tien jaar geleden beleef- den wij, ook in Zeeland, een recordwarme. Pasen - op 17 en 18 april met een tenipe- ratunr, die tot ruim 25 graden j= M Celsius opliep. llllllllllllllllllllllllllllllllll Tewaterlating van het im.s. „Argo Altis" Bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is voor een Griekse reder in aanbouw het ruim 14.000 ton me tende m.s. „Argo Altis". Naar wij vernemen is de tewaterlating van dit schip bepaald op heden zaterdag morgen zeven uur. Er zal bij deze tewaterlating geen bijzondere plech tigheid plaatshebben. De „Argo Altis" is het zesde schip van een serie van tien, die gebouwd worden voor Grieks-Panamese reke ning. Het vijfde schip het m.s. „Argo Sounion" kwam inmiddels gereed en over de oplevering daarvan worden thans besprekingen gevoerd. „Pietje Puk", een serie boekjes voor kleine lezers Geschreven door Middelburgse onderwijzer H. Arnoldus Bij de N.V. Uitgevers Maatschappij „De Eekhoorn" te Apeldoorn is een serie leuke boekjes voor de jongste lezers verschenen, die werd geschre ven door Henri Arnoldus. „Pietje Puk" heet de serie en de boekjes voorlopig vijf stuks, maar de reeks wordt voortgezet zijn ge schreven in een prettige stijl, die de kleintjes zonder veel moeite zul len kunnen volgen. De schrijver weet hoe hij zijn lezertjes moet vangen en dat is niet onbegrijpelijk, want de heer Arnoldus is namelijk onderwij zer aan de rooms-katholieke lagere school in Middelburg. De serie is in den lande gunstig ontvangen. De K.R.O. bijvoorbeeld, heeft besloten er een hoorspel naar te maken. De eerste aflevering van deze hoorspelserie voor de jeugd is zondagmiddag van twee tot half drie te beluisteren in het „Radioprenten boek" van deze omroepvereniging. In het eerste boekje wordt Pietje Puk voorgesteld: een klein, rond mannetje van onbestemde leeftijd met een grote snor. Het is een heel ondeugend mannetje, die heel wat streken uithaalt. Zijn avonturen zijn steeds weer andere, zoals ook zijn beroep van tijd tot tijd verandert. In deel twee wordt hij agent, in deel drie gaat hij op reis, in deel vier wordt Pietje kleermaker, in deel vijf gaat hij vissen. Pietje heeft één onafscheidelijke metgezel en dat is de poes, al even dik als hij. Samen beleven zij avon turen, die de jeugdigste letterver- slinders zeker zullen boeien. De boek jes werden verlucht met eenvou dige, maar grappige tekeningen door Carol Voges. Auto in Terneuzen slipte, bestuurder licht gewond Omstreeks drie uur vrijdagmiddag slipte in de buurtschap Spui te Ter neuzen een bestelauto. De auto kwam tegen een boom terecht en door de schok werd de bestuurder, A. D. te Terneuzen, uit de auto ge worpen. Met een hoofdwond bleef hij bewusteloos liggen. Dokter K. Boor en liet het slachtoffer naar het Ju- uit Axel verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het Ju- liana-ziekenhuis in Terneuzen ver voeren. 's Avonds was D. echter al weer zover opgeknapt, dat de politie hem over het ongeval kon horen. OP 24 EN 25 APRIL AANSTAANDE Onderwerp „Mens en samenleving in veranderend Europa" De jaarlijkse conferentie van het löüe district van Rotary Internatio nal zal ditmaal op 24 en 25 april a.s. op Walcheren worden gehou den. Het onderwen» voor deze con ferentie luidt„Mens en samenle ving in het veranderende Europa". Op vrijdag 24 april a.s. zullen de Ro tarians des morgens officieel worden ontvangen door het gemeentebestuur van Middelburg, waarna des middags in het Schuttershof de eerste plenai re zitting wordt gehouden. Na ope nings- en welkomstwoorden en een toespraak van de bijzondere verte genwoordiger van de president van Rotary International, Ernst G. Breit- holtz, Zweden, zal ir. M. de Vink uit Middelburg spreken over „de functie van Zuid-West Nederland Westeuropese belangengemeenschap" en ds. W. Dijckmeester uit Middel burg over „Mens zijn en blijven bij een ingrijpende sociale structuurwij ziging". In de namiddag zal er in de Klooster gang van de Abdij een ontvangst door het provinciaal bestuur van Zeeland zijn, waarop de eerste dag wordt besloten met een diner in „Bri tannia" te Vlissingen. Op de tweede dag komt men in het Scheldekwartier te Vlissingen bijeen. Daar zal drs. Max Kohnstamm, se cretaris-generaal van het actiecomi té voor de Verenigde Staten van Eu ropa te Brussel spreken over „Ons onderwerp bezien vanuit Europees standpunt". Des middags zal een forum de drie inleidingen bespreken. Voorts is er dan nog een derde plenaire zitting, waarin o.m. de gouverneur een jaar overzicht zal geven. In een slotzitting Op de plaats van de houten thee- 8chenkerij op het zomerwoningenter rein te Vrouwenpolder wordt momen teel voor dezelfde exploitant een ca fé-restaurant gebouwd, dat het eerste stenen horeoa-bedrijf op dit terrein zal worden. Op 2 februari j.l. werd een begin gemaakt met de afbraak van de houten theesclienkerijreeds op a.s. Hemelvaartsdag hoopt de exploitant zijn nieuwe bedrijf te kunnen openen. (Foto P.Z.C.) zal de wisselbeker wórden uitgereikt en door prof. mr. H. Schuttevaer uit Voorburg een nabeschouwing wor den gegeven. Voor de dames worden zaterdags en kele uitstapjes in Walcheren alsmede een demonstratie van oude en heden daagse Zeeuwse kostuums georgani- flnirs S' lèxïtje MODESIOF«N^nB\S VANDAAG Mlddelburg-Electro: „Liebelei", 19 en 21.15 uur, 14 Jaar. Schouwburg: „Met de rug tegen de muur", 20 uur, 18 Jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Schuttershof: Feestavond Middelburg se Voetbal- en Atletiekvereniging ..Zeelandla", 20 uur. Vleeshal Stadhuis: Bazaar muziekver eniging „Excelsior", 14.30—18 en 19.30 —24 uur. VlUslngen-Alhambra: „De hel van Tara wa", 19 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: „Genadeloze Jungle", 19 en 21 uur. 14 Jaar. Concertgebouw: Dansen met Candle Light Club, 20—2 uur, 18 Jaar. Goes-Grand: „De blauwe Tirana", 19 en 21 uur, 14 Jaar. MORGEN (zondag) Mlddelburg-Electro: Als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar. Schouwburg: Als vandaag, 20 uur, 18 Jaar. „The kid", 14.30 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Vleeshal Stadhuis: Als vandaag. VlisslngenrAlhambra: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Concertgebouw: Dansen met Candle Light Club, 20—2 uur, 18 Jaar. Goes-Grand: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. OVERMORGEN (maandag) Mlddelburg-Electro: Als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur, 14 jaar. Schouwburg: „Met de rug tegen de muur", 20 uur, 18 J. „The kld", 14.30 uur, a.l. Noorderkerk: Paastoogdag Geref Meisjes- en Jongelingsver. 14.15 uur- Vleeshal Stadhuis: Als vandaag. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Vlissingen-Alhambra: „De blauwe Tira na", 15, 19 en 21 uur. 14 jaar. Luxor: „De hel van Marseille", 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Concertgebouw: Dansen met Candle Light Club, 20—2 uur, 18 Jaar. Goes-Grand: „De hel van Tarawa", 13, 19 en 21 uur, 14 jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2