PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT CHINEZEN ONDERDRUKTEN WREED OPSTAND IN TIBET Dalai Lama ontsnapte met twintig medewerkers uit hoofdstad Lhasa Methode voor schadeberekening aan de oester- en mosselcultures VI LEUVENAAR WAS VERMOEDELIJK RADIO-ACTIEF BESMET DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSING TE EVERDINGEN VERWACHT. 202e jaargang - no. 74 Dagblad, altgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. lew.; fr. p. p. 7.25 per lew. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 maart '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425 adtn. tel. 2094 IN drie dagen 2000 slachtoffers? Volgens betrouwbaar geachte berichten, die vrijdagavond te Kalimpong in Noordoost-Indïa zijn ontvangen, hebben de com- munistisch-Chmese autoriteiten in Tibet een opstand, waarbij de opstandelingen poogden de hoofdstad Lhasa in handen te krijgen, volledige onderdrukt. In Lhasa is een nachtelijk uit gangsverbod ingesteld. De stad wordt thans door een militaire commissie bestuurd. De Dalai Lama, de geestelijke en wereld lijke leider van Tibet, is met twintig medewerkers, onder wie zes ministers, uit Lhasa ontsnapt. Hun verblijf wordt geheim gehouden. De Chinezen hebben doen omroepen, dat de Dalai Lama niets van hen heeft te vrezen. Zijn „verblinde raadgevers" zullen echter streng worden gestraft, aldus de Chinese be kendmaking. Gemeld werd, dat twee leden van het kabinet van de Dalai Lama naar de communistische Chinezen zijn overgelo pen. Zij deden vrijdagavond via de radio een beroep op de Tibe- tanen om met het Chinese bestuur samen te werken. Naar een voorzichtige schatting zijn meer dan tweeduizend Ti- betanen om het leven gekomen in de drie dagen, die de opstand heeft geduurd. Volgens de hiervoor genoemde, in Kalimpong ontvangen be richten, zijn de communistisch- DALAI LAMA ...bij opstandelingen... Kabinet Het Nederlandse kiezerskorps is in de jongste verkiezingsstrijd nogal actief geweest. Er was wat meer bewogenheid dan bij vo rige verkiezingen en in dagbladen en periodieken kwam een stroom van „ingezonden stukken" over de poli tieke strijd, soms stukken van en thousiaste pleiters voor bepaalde po litieke programma's, dan weer van critici, die geen goed woord voor anderen over hadden en dikwijls ook van mensen, die goede raad wilden geven aan de overheid. Meestal was dat dan wel goede raad in de trant van het „ei van Colum bus" en had dus de goede raad wei nig om het politieke lijf, maar de uitlatingen getuigden toch van gro te belangstelling. Na de verkiezingen is al die be langstelling plotseling geluwd. Terwijl minister Beel zich bezig hield met het samenstellen van zijn dikke dossier over de kabinetsfor matie zag men nauwelijks meer in dagblad of periodiek een „ingezon den stuk" met goede raad of kritiek. De Nederlandse kiezer had blijk baar geen oplossing bij de hand. Hij zag zijn „ei van Columbus" niet een schreef geen ingezonden stukken. Toch is die Nederlandse kie zer in zijn algemeenheid de schuld van de zorgen, welke op het hoofd van minister Beel zijn neer gedaald. Die kiezer heeft namelijk via de stembus een uitspraak ge daan, waarmee heel moeilijk te wer ken valt. In feite is er aan de hand van de kiezers-uitspraak geen meerderheids kabinet te formeren zonder dat de politieke partijen concessies doen en zonder dat zij bepaalde punten van de verkiezingsprogramma's naar de achtergrond schuiven of laten vallen. Men kan nu eenmaal geen regering vormen, waarin bijvoorbeeld de een voor een algemene loonsverhoging is ende ander (op hetzelfde ogen blik) voor vrije loonvorming. Met die .concessies" is het blijk baar tijdens de besprekingen van minister Beel misgegaan. Men heeft nogal stevig voet bij stuk (Zie slot pag. 3 kol. 1) Chinese troepen in Lhasa don derdag twaalf uur bezig ge weest met het verbranden van lijken langs de oevers van de rivier de Lhasa. Upi-correspondent A. K. Das, heeft zich naar de staat Sikkim aan de Tibetaanse grens bege ven om er uit de eerste hand zo veel mogelijk over de opstand in Tibet te vernemen. Hij meldde: Het schijnt zeker, dat de Dalai Lama uit Lhasa Is gevlucht en zich schuil houdt in dat gedeelte van Tibet, waar de verzetslieden heer en mees ter zijn geworden. Volgens zegslieden beheersen de Ti- betanen een gebied van ongeveer 30.000 tot 40.000 vierkante mijl, dat zich van Lho Dzong in het noord oosten uitstrekt tot Nang Kalee in het zuidwesten. Alle inlichtingen wijzen erop, dat de geestelijke leider des lands zich in dat gebied bevindt. Het vormt ongeveer tien procent van Tibet en is sinds 1956 in handen van de Kambha's, toen deze hun gueril- lastrijd begonnen. Hulp uit Amerika Tensing Norkay, een van de mannen die de Mount Everest bedwongen hebben, maakt deel uit van een com missie welke aan de protestantse kerken in de Verenigde Naties ver zocht heeft hulp te bieden aan de opstand in Tibet. Dr. R. Norris Wilson, directeur van de kerkwerelddienst van de nationale raad van kerken, zeide dat zijn dienst 10.000 dollar be schikbaar stelt voor aankopen van voedsel, medicamenten en andere goederen voor Tibetaanse vluchtelingen, die Darjeeling en andere punten aan de grens met India bereiken. Een desbetreffend verzoek om hulp is telegrafisch ontvangen van een comité van vooraanstaande Tibetanen en Ne- palezen, waarin ook Tensing Norkay zitting heeft. Petitie aan V.N. Boeddhistische vluchtelingen uit Rus land hebben de Verenigde Naties vrij dag een petitie aangeboden, waarin aan de volkerenorganisatie verzocht wordt communistisch China te ver zoeken een eind te maken aan de „bloedige terreur" in Tibet en de on schendbaarheid van de Dalai Lama te eerbiedigen. Verder wordt erop aangedrongen, dat Peking journalis ten in Tibet toelaat, wier aanwezig heid misschien van een „matigende- invloed" zou kunnen zijn. De petitie werd aangeboden door een delegatie van 125 tot 150 Kal- mukken uit New Jersey en Pennsyl vania onder leiding van zeven La ma's namens de 500 Kalmukken die, na in 1943 ontsnapt te zijn aan een massa-deportatie door de Russen, in Amerika werden toegelaten als vluchtelingen. Mevrouw Indira Gandhi, presidente van de congrespartij en dochter van premier Nehroe van India, heeft ge zegd, dat India asyl zal verlenen aan iedere refugé uit Tibet, krach tens het volkerenrecht. Mevrouw Gandhi sprak met journa listen in Bombay. Zij verklaarde, dat India bereid is een groep waarne mers naar Tibet te zenden, mits de Chinese communisten het toestaan. Zij bevestigde, dat de opstand in Ti bet de grote bezorgdheid van de congrespartij en de regering heeft gewekt. Perez Jimenez mag niet in Verenigde Staten blijven De Amerikaanse autoriteiten te Mia mi hebben oud-president Perez Ji menez van Venezuela, zijn echtge note en vier kinderen bevel gegeven de Verenigde Staten te verlaten. De verblijfvergunning van Perez Ji menez was op 13 maart verlopen. Een verzoek om verlenging is afge wezen. Het is nog niet bekend naar welk land Perez Jimenez zich zal begeven. VROUW VERDACHTt VAN MOORD mi Buisjes met thallium bij trambestuurder gevonden De Leuvense politie onderzoekt of Jean Debecker, een inwoner van Haecht, nabij Leuven, die tien dagen geleden overleed, door zijn vrouw werd vergiftigd. Mevrouw Debecker is dinsdag jl. gearresteerd, onder verdenking haar man om bet leven te hebben gebracht. Zij is nog niet officieel in staat van beschuldiging gesteld. Een merkwaardige omstandigheid in deze zaak is, dat de (eventuele) moord mogelijk is gepleegd door het slachtoffer radio-actief te besmetten. De politie, die huiszoeking had ge daan in het huis van de trambe stuurder Josef Claes, omdat zij het mogelijk achtte er rattenkruit te zullen aantreffen, vond daar een buis je, waarvan men geloofde dat het radium bevatte. Professor Armand Castille van de Leuvense universi teit, twee politiemannen en een klerk, die het buisje in handen had den gehad, werden nog dezelfde dag naar een Leuvens ziekenhuis overge bracht om aldaar te worden onder zocht. Het bleek, dat de betrokkenen inderdaad radio-actief waren besmet, maar dat niet in gevaarlijke mate, zodat zij allen weer huiswaarts kon den keren. Vrijdag toog de politie, deze maal gewapend met geiger-tellers en voorzien van beschermende kle ding, opnieuw naar do woning van Claes. En daar bleek, dat zij haar voorzorgsmaatregelen niet voor niets had getroffen, daar de tweede huiszoeking verscheidene met thallium een gevaarlijke .v:idy;-actieve stof gevolde buis jes opleverde. Claes kon niet ver klaren hoe hij in het bezit van de buisjes was gekomen. Hijzelf was ook in lichte graad radio-actief besmet, zonder dat dit verder nadelige gevolgen voor zijn gezondheid had gehad. De zoon van de overleden Jean De becker heeft bekend bij een apotheek in Haecht driemaal rattenkroid te hebben gekocht. De aankopen wer den in januari en februari j.l. ge daan. Hem was gezegd, dat hij niets over deze aankopen aan anderen moest mededelen. Drie mensen zijn om het leven ge- komen bij een botsing tnssen een vrachtauto, geladen met kleine stuw- sohroeven en metalen plaatjes en een truck met oplegger, geladen met hout, die vrijdagmorgen om half acht op de rijksweg Utrecht's-Hertogen- bosch in de gemeente Everdingen ge beurde. De auto's kwamen uit tegengestelde richting en botsten door onbekende oorzaak met grote snelheid op elkaar. De slachtoffers zijn de bestuurder van de vrachtwagen van de Lip's stuw- sohroevenfabriek te Drunen, de 30- jarige heer P. M. uit Waalwijk, die uit de richting 's-Hertogenbosch kwam, de bestuurder van de truck met oplegger, de 27-jarige J. G. IJ. Duitser maakt dodelijke val uit Austria-expres Donderdagavond is de Duitse kelner Josef Hans Peters uit Keulen ter hoogte van Acht (N.-Br.) uit de Austria-exprestrein gevallen, die on derweg was naar Oostenrijk. Hij kwam voor in het opsporingsregister van de koninklijke marechaussee. Zijn verminkte stoffelijk overschot werd door de bestuurder van een achteropkomende trein op de spoor baan aangetroffen, nadat spoorweg personeel reeds alarm had geslagen toen op het baanvak Eindhoven-Best in het laatste rijtuig van de expres een openstaand portier ontdekt werd. Atoomonderzeeboot „Skate" voor tweede maal onder de noordpool De Amerikaanse ma rine heeft bekend ge maakt, dat de atoom onderzeeboot „Skate" zijn tweed reis onder de Noordpool heeft ge maakt en alle bestaan de records wat betreft tijdsduur en afstand in operaties onder het poolijs gebroken heeft. De bemanning van de „Skate'* heeft de as van wijlen de pool- vorser Sir Hubert Wil- kins in de sneeuw aan de pool verspreid. Dc „Skate" heeft zijn tweede reis onder het noordpoolijs vrijdag voltooid. Onder bevel van commander James F. Calvert, zijn 3090 mijl afgelegd op de 12 dagen in het gebied van het eeuwige ijs. Tienmaal dook de boot op, waarbij eenmaal precies op de noord- Eool. De bemanning estond uit 106 kop pen. De „Skate", die zijn eerste reis naar de pool vorig jaar augus tus maakte, vertrok op 4 maart uit New Lon don, Connecticut. Op 14 maart werd onder het ijs gedoken. Het schip wordt op 1 april in New London terug verwacht. Tijdens de reis in augustus wer den 2405 mijl onder het ijs afgelegd. De eerste onderzee boot die onder de noordpool doorging, was de atoomonderzee boot „Nautilus", maar deze kwam er niet aan de oppervlakte. De „Nautilus" stak de poolzee over van de Grote Oceaan naar de Atlantische Oceaan augustus van het vo rig jaar en was op 3 augustus onder de pool. PROVINCIAAL BESTUUR KOMT MET VOORSTEL E.T.I.-rapport verschenen De provinciale commissie Schaal- en Schelpdierencultuur heeft een rapport gepubliceerd, waarin een methode is uitge werkt voor de berekening van de schade, die aangebracht wordt aan de oester- en mossel percelen tengevolge van de deltawerken. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten van Zee land zich met dit rapport ver enigd en het ter kennis gebracht van de ministers, die bij deze schaderegeling zijn betrokken, van de commissie ex artikel 8 Deltawet (de „schadevergoe dingscommissie) en de Staten- Generaal. Met name deze com missie ex artikel 8 zal zich thans eerst over dit rapport moeten uitspreken. Het stuk is opgesteld door het E.T.I., voor welke arbeid de commissie in een voorwoord haai' grote waarde ring uitspreekt In eerste nstantia Is het gewijd aan de percelen, die reeds schade hebben geleden of bin nenkort zullen ondervinden. Bij Brui- nisse zijn dit mosselpercelen, die zijn vernietigd of beschadigd door de aanleg yan de dam aldaar* In de, Zandkreek geldt het mossel- en oes terpercelen die bovendien door de af sluiting van deze rivierarm in 1961 zullen ophouden te bestaan. De me thode is evenwel ook geschikt en dus direct disponibel in die gevallen, waarin zich onverwacht ongunstige wendingen gaan voordoen, b.v. wan neer door werkzaamheden aan de Haringvliet, de Grevelingen of de Volkerakdam de verhouding tussen zoet en zout water in de Oosterschel- de zou worden verstoord. Bovendien kan er na toepassing op alle bedrijven, na veel detailwerk, reeds nu mee worden berekend hoe groot de totale ondernemersschade zal zijn. Ingewikkeld De moeilijkheid van de berekeningen is gelegen in de ingewikkelde be- drijfstechnische en bedrijfseconomi sche structuur van de cultures, die bovendien nog sterk afhankelijk zijn van het natuurgebeuren. Elk jaar lopen de produktie-omstandigheden sterk uiteen. Vele mosselpercelen worden gemeenschappelijk gebruikt,' hetgeen ook voor het gebruik van het vaartuig geldt. Er zijn mossel zaad- en halfwas-, consumptiemossel percelen en verwaterplaatsen, die wisselend worden gebruikt en ook wel eens braak moeten liggen. De gronden veranderen soms in kwali teit, afhankelijk van het optreden van geulen, ongunstige stroombeel den of van het korter of langer tijd droogvallen. In de Zandkreek zijn zelfs bepaalde percelen sedert het optreden van de mosselparasiet ten dele als oester-, ten dele als mossel perceel in gebruik. Voorgesteld wordt nu de o.m. door hot kantoor voor mosselza ken geregistreerde cijfers als uit gangspunt te nemen voor de toe passing van do methode. Gege- ven de gemiddelde jaarlijkse scha de wordt in overweging gegeven de schadeloosstelling op tien jaar dus tienmaal zoveel te be palen naar unalogie van de ont eigening van landbouwgronden. Het basisgegeven voor de methode is steeds het netto—bedrijfsresultaat. (Zie slot pag. 8 kol, 4\ uit Moerkapelle, die uit de richting Ubrecht kwam en de met hem meerij dende 12-jarige Arie G., eveneens uit Moerkapelle. De heer IJ. laat een ge zin mot kinderen na. Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf was het onder zoek naar de toedracht van het onge luk, geleid door de officier van justi tie te Dordrecht, nog in volle gang. Er waren geen getuigen van het on geval. Foto: De geweldige ravage, die door de botsing werd aangericht. KORTE PREDIKATIE OPSTAAN! Ontwaakt gij die slaapt en staat op uit de doden. (Ef. 5 IJ,) Wat is dat een naar irriterend geluid, als de wekker afloopt. Gewelddadig wordt in je weldadige slaap inge grepen. Eruit, het leven, 't v:erk, de verantwoordelijkheid roept. Zo kun je Pasen de grote wekker van God noemen, die ons wekt op Christus' opstandingsdag. De men senwereld slaapt zich dood door de tijden en gelegenheden heen in een onrustige slaap bevolkt met nacht merries, boze machten, angsten en schuldgevoelens. Het ontwaken zou zo hard zijn, want wat is de toe- loomst toch eigenlijk griezelig on zeker; en kijken toe terugdan blijft er ook altijd een rest van teleurstel lingen en schuld. Als je niet opstaat kom je te laat. Blijf zo ook niet rustig liggen in 't leven, zoals dat is: 't schijnt ons lot, dat het zo is; en het is ook min of meer onze scliuld met wat wij erin doen, terwijl de dood onvermijdelijk is. Leg je er nooit bij neer: Pasen: de Heer leeft! Het is toch niet waar: 't leven is niet loodzwaar, koud en hard door onzekerheid, schuld en dood. Christus' grote, sterke liefde heeft deze machten verslagen. Als 't nu niet waar is, dat God deze we reld liefheeft en nog niet moe is, dan toch zeker na de ontzettende schuld van de mensen na Goede Vrijdag. Christus is sterker gebleken dan de verleiding van het kwaad en de macht van de dood. Sta op, mee in de protesthouding van Pasen te gen al wat de mensenwereld aan randt., oud maakt en doodt. Al zien wij 't nog niet definitief, 't is toch waar. Vandaar de wekroep van Pasen. We mogen zo ons leven met andere ogen zien: ons gezin, ons werk, onze strijd en genoegens, zor gen over de toekomst en verlangen naar geluk, dat alles loopt niet tra gisch af, maar ligt voor rekening van de levende Heer. Zo roept Pasen U tot nieuw leven weg uit de oude sleur en schuld, angst en zorgoppervlakkigheid en gemakzucht. Dat is Pasen-vieren. Zo zijt ge ook een wekker voor uw slapende naaste. De Heer leeft: sta op, mens hoe houd je het vol zonder de verwachting van het komende Godsrijk! Kortgene G. van Schuppen Geldig tot hedenavond WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. 29 maart Zon op 6.24 onder 19.07 Maan op .05 onder 9.17 30 maart Zon op 6.22 onder 19.08 Maan op 1.11 onder 10.10 31 maart Zon op 6.20 onder 19.10 Maan PP. 2.08 pndeclLlQ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1