Journaliste maakt treinreis naar Moskou BELANGSTELLING VOOR MISLUKTE ROOFOVERVAL OP BANKLOPER IN AMSTERDAM „EUROMAST" BEREIKTE HOOGSTE PUNT (102,30 M.) AANTAL HONDERDJARIGEN IN ONS LAND NEEMT TOE ZOMERZEGELS BRACHTEN RUIM TWEE TON OP 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1959 OVERVALLER DOOR GILLEN VERJAAGD Man sprong uit auto en probeerde tas te grijpen Donderdagmorgen fs een mislukte roofOiverval gepleegd op de 64-jarlge bankloper van de Nederlandse Mid- denstandsbank Th. Engelse voor het bijkantoor (afdeling coupons) van de Nederlandse Bank aan de Heren gracht bij de Leidsestraat te Am sterdam. De bankloper was met een tas, inhoodend een ton in kleine cou pures en een pak effecten, dat hij onder zijn arm hield, van de Midden- standbank, eveneens gevestigd op de Herengracht bij de Utrechtsestraat, op weg naar het bijkantoor van de Nederlandse Bank. Op het moment, dat hij juist voor de stoep bij de ingang stond stop te een wagen vlak naast hem, waaruit een man sprong. Deze gaf de bankloper een stomp op zijn mond en deed tegelijk een Seep naar diens aktentas. De nkloper begon te gillen en hield krampachtig zijn tas vast. De overvaller, geschrokken door het gegil, sprong weer in de auto en ae chauffeur gaf meteen gas. De auto is later door politieagenten onbeheerd op de Nic. Witsenkade aangetroffen. De wagen, een Che vrolet 1951, was woensdagmorgen uit de Frans van Mierisstraat in Am sterdam-Zuid ontvreemd. De hevige ontdane bankloper, wiens kunstgebit door de klap was gebroken is door de politie naar zijn woning gebracht en nog niet nader gehoord. De over- Project Argus Electronengordijn opgetrokken In een officieel rapport over het in september 1958 uitgevoerde „project-Argus", waarbij in liet zuidelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan vanaf Ame rikaanse oorlogsschepen raket ten werden afgevuurd met kernladingen die op grote hoog te tot ontploffing werden ge bracht, wordt ondermeer mede gedeeld, dat hierdoor een kunstmatig elektronengordijn in het leven werd geroepen, dat zich tot ongeveer 6400 kilo meter hoogte uitstrekte en dat sterker was dan de natuurlijke straling ter plaatse. In het rapport wordt niets gezegd over de militaire resultaten der lan ceringen, daar deze als strikt ge heim worden beschouwd. Het door do atoomontploffingon ge schapen elcktronenschild volgde wat zijn vorm betreft de lijnen van het len en terugbuigehd naar de tegen overgestelde pool. Hot was halve maanvormig In doorsnee en strekte zich uit rond de wereld. In de periode na dc drie ontploffingen (27 en 30 augustus en 6 september jl) viel het uiteen. Men kon waarnemen hoe na de felle eerste lichtflits van de atoomontplof fing een zwakker maar aanhoudend lichtschijnsel opkwam In de atmo sfeer dat zich naar boven en naar beneden langs de magnetische krachtlijn door het ontploffingspunt uitstrekte. Na elke ontploffing hadden de elektronen slechts enkele uren tljds nodig om zich in de gordel rond de wereld te verspreiden. Er zijn geen plannen voor een tweede Argus-project. valler Was een man met een flink postuur, gekleed in een groene jas met een hoed op in dezelfde kleur. Vermoedelijk droeg hij een bril. De politie kwalificeerde de uitvoe ring van deze overval als „dilettan tenwerk". Het was maar een korte afstand, die de bankloper te voet van het hoofd kantoor van de Middenstandsbank naar het bijkantoor van de Neder landse Bank behoefde af te leggen. De bankloper gaat dagelijks om streeks dezelfde tijd naar het bij kantoor van de Nederlandse Bank om kleine coupures in grote om te wisselen. Daarmee keert hij dan naar de Middenstandsbank terug. Gisteren had hij echter ook een pakket effecten ter waarde van een kleine ton bij zich. Dit is ongebruikelijk, maar het pakket werd hem meegegeven, omdat hij toch naar het bijkantoor moest. Zendingen geld tot een ton wor den door éen man vervoerd. Als grotere bedragen moeten worden getransporteerd geschiedt dit door twee lopers, te voet of per auto. De hoofdportier van het bijkantoor van de Nederlandse Bank, wiens loge in de hal is en die gewapend is met een pistool, was op het moment van de overval niet bij de ingang. „Had ik het gezien, dan had ik onmiddel lijk op de banden van de wagen ge schoten", zo luidde zijn commentaar. In een bloemenkaste Aals meer is donderdagmiddag voor de vijfde maal 's 'we relds kleinste bloemencorso, het „Minicorso"geopend. Het „Minicorso" bestaat uit achttien miniatuur-praalwa gens, welke, aangedreven door een mechanisme, de kas rondrijden. De baten komen ten goede aan het Nederland se Rode Kruis. De foto toont miniatuur-be langstelling voor dit fleurige staaltje van precisiewerk, dat jaarlijks vele bezoekers trekt en kreeg een jaar met aftrek De 38-jarige gehuwde Amsterdammer T. H. die twee weken geleden voor de rechtbank te Amsterdam terecht heeft gestaan wegens bigamie, het in hulpeloze toestand achterlaten van zijn wettige echtgenote en het ver valsen van zijn paspoort, is donderdag ochtend veroordeeld tot een gevan genisstraf van 13 maanden met aftrek van de ruim vier maanden voorarrest, die de man reeds heeft ondergaan. Van de straf zuillen vier maanden voorwaardelijk wordien opgelegd met een proeftijd van drie jaar. De veroordeling had alleen betrek king op de twee eerstgenoemde fei ten. Wat betreft de in de dagvaarding vermelde paspoortvervalsing, die H. ihad aangebracht om met zijn tweede (Spaanse) vrouw te kunnen reizen, werd de officier van justitie niet ont vankelijk verklaard. In 1957 was H. uit Nederland naar Zuid-Amerika gevlucht. Hij heeft daar een reeks avonturen beleefd. Na maandenlange omzwervingen, waar bij hij onder meer met velen, van een befaamde wapensmokkelaar tot een missionaris, in contact kwam, ontmoette hij in Las Palmas een Spaanse vrouw met wie hij in een zeilbootje naar Miami reisde en daar in het huwelijk trad. De officier van justitie had voor de drie ten laste ge legde feiten een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden geëist. Amsterdamse joy-sailers krijgen gevangenisstraf De rechtbank te Amsterdam heeft donderdagochtend de 86-Jarigo sleep bootkapitein ID, wegens diefstal In vereniging van een sleopboot, een jekker, een pet en 15 liter olie ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 32 maanden met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De ofticier van justitie had negen maanden geëist. De 26-jarlgo stoker J. S. werd voor dezelfde feiten ver oordeeld tot acht maandon met af trek en vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar (eis vijf maanden). Beide mannen hebben In de nacht van 3 op 4 december van het vorig jaar bij de Schreierstoren ln Amster dam een sleepboot weggehaald om er een pleziertocht mee te maken. Zij zouden de avond daarvoor elk onge veer 50 biertjes hebben gedronken. Zij zijn al verscheidene malen we gens diefstal veroordeeld. in regeringskringen ln Bern verluidt, dat oud-president Batista van Cuba zich ln Zwitserland zou willen vestigen. Hij heeft ondershands laten Informeren of hij een visum zou kunnen krijgen, maar Zwitserland zou er weinig voor voelen de van Cuba verdreven dictator toe te laten. ATTRACTIE VOOR TUINBOUW EXPOSITIE Honderden Rotterdammers waren op de Parkkade Nadat op 3 maart j.l. een begin was gemaakt met de bouw van de 102.30 meter hoge „Euromast", de uitkijktoren, die een der attracties van de in 1960 te Rotterdam te houden internationale tuinbouw tentoonstelling moet worden, is gistermiddag het hoogste punt be reikt. De klok wees precies een minuut voor drieën, toen het laat ste beton werd gladgestreken. Trompetters op do torenkop ac centueerden dit feit. Het Prinses Beatrix Poliofonds had aan deze bouw een prijsvraag ver bonden. Men kon raden wanneer het hoogste punt bereikt zou wor den. De eerste prijs, een auto, viel ten deel aan de heer W. C. van Beek uit Rotterdam; de heer J. J. M. van Steenbergen uit Schiedam kon de tweede in ontvangst ne men. Honderden Rotterdammers waren, wellicht aangetrokken door het mooie weer, naar de Parkhaven gekomen en. via luidsprekers ble ven zij tot op de laatste minuut van het werk op de hoogte, even als de velé genodigden op dt „Erasmus", die langs dc kade lag. Hier was het, dat de ere-voorzitter, van het comité, dat de prijsvraag had uitgeschreven, mr. dr. K. P. van de Mandole, bekendmaakte, dat deze actie ton behoeve van de poliopatiënten 67.000,— had op gebracht. Via de vice-voorzitter van het landelijk Prinses Beatrix- fonds.- belandde dc ch'eque bij de presidente van da plaatselijke af deling, mevr. mr. J. M. van Wal- sum—Quispel, echtgenote van de Rotterdamse burgemeester. Zoals bekend wordt de „Euromast" in de top voorzien van een restau rant en een uitkijkplatvorm, plaats biedend aan 900 mensen. Op 25 meter hoogte wordt tegen de to- ren een stuurhut „geplakt", die geheel zal overeenkomen, ook qua inrichting, met de brug van een zeeschip. Het aantal personen van 100 jaar en ouder in Nederland neemt gelei delijk aan toe. Op 1 januari 1951 bedroeg het nog 36, op 1 januari 1959 was het reeds tot 58 gestegen. Dit blijkt uit de maart-afievering van de maandstatistiek van de be volking van het centraal bureau voor de statistiek, waarin een overzicht is opgenomen omtrent de personen Van 100 jaar en ouder op 1 januari der jaren 1951—1959, pn- derscheidén naar geslacht, leeftijd. burgerlijke §taat en woohprovincie. Onder 58 inwoners van 100 jaar óf ouder op 11 januari waren 22, man- De verkoop van zomerzegels heeft In 1958 netto een bedrag van 218.000,opgebracht. Drievier de van deze opbrengst werd uitge keerd aan landelijke instellingen voor culturele zorg, maatschappe lijk werk en volksgezondheid. Het resterende vierde deel, een bedrag van 54.500,werd op advies van de commissarissen der koningin in de provincies toegekend aan op hetzelfde terrein werkende instel lingen met een regionaal of lokaal karakter. Sedert 1950 is de opbrengst ruim verdubbeld, namelijk van 107.178 tot 218.000. Belangrijke bedragen konden wor den uitgekeerd onder meer aan het Prinses Irenefonds, Koningin Julianafonds, Prins Bernhard- fonds, letterkundigen, beeldenV de kunstenaars, instellingen voor t.b.c.- en reumatlekbestrijding, als mede aan fondsen voor gebrekki- genzorg, oud-verpleegsters, bijzon dere noden, oud-huisbezoeksters, blindenbibliotheek, enzovoort. nén en 36 vrouwen. Het aantal 100- jarigen bedroeg 27, van de overi ge 31 waren 11—101 jaar, 3102 jaar, 5103 jaar, 6104 jaar, 2105 jaar, 1106 jaar, 2107 jaar en 1—109 jaar. Uit de cijfers over 1959 en die der vorige jaren blijkt duidelijk dat het aandeel van de vrouwen in het aantal dezer hoogste leeftijden dat van de mannen aanmerkelijk te boven gaat. Van de 58 honderdjarigen of ouder per 1 januari 1959 waren er 7 nooit huwd geweest en 51 weduwnaar of weduwe. De meest hoogbejaarden wonen in Zuid-Holland (19), dan vólgen Noord-Holland (11), Gelderland en Noord-Brabant (elk 6), Overijssel (4), Groningen, Friesland en Utrecht (elk 3), Zeeland (2) en Drente (1). In Utrecht: arbeid voor en door invaliden De Nederlandse Vereniging A.V.O. (sociale hulp aan minder validen) heeft onlangs in Utrecht een werk plaats ingericht waar arbeid voor en door invaliden wordt verricht. De werkplaats is ondergebracht in een souterrain en er werken voor lopig nog maar enkele mensen. De zaak zal echter worden uitgebreid, zodra de A.V.O. In Utrecht over een grotere werkplaats kan beschikken. Frans Bliicher, lid van Hoge Autoriteit overleden Frans Bliicher, lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, is gister middag te Bad Godesborg na een ernstige leverziekte overleden. Blii cher was sinds 6 Januari 1958 lid van de Hoge Autoriteit, HIJ 19 verschei dene jaren (1949—1957) kanselier van de Duitse Bondsrrepubüek ge weest, Deze maand werd hij 63 jaar. Voor en tijdens dc Tweede Wereld oorlog bekleedde Bltlchor functies in de industrie en het bankwezen. Hij was een van de stichters van de Westduitse Vrije Democratische Partij. Nadat hij enige tijd minister van finanoiën van de deelstaat Noordrijn-Westfalen was geweest, werd Bliicher in 1947 lid van de bij zondere economische raad te Frank fort. Hij had een belangrijk aandeel in de voorbereiding van de Westduit se valutahervorming van 1948. Van 1949 tot 1954 was hij zowel vice-kanselier als voorztttor van de Vrije Democratische Partij. Be gin 1956 deelde deze partij zich in tweeën. Bliicher bleef in net deel dat trouw was aan Adenauer. Dit deel is later opgenomen in de Duit se Partij, die thans tot de rege ringscoalitie behoort. Sedert okto ber 1957, toen Adenauer zijn der de regering vormde had Bliicher geen zitting meer ln het kabinet. De dood op de weg In de Oude Ebhingestraat te Gronin gen is gistermiddag een ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan een 14-jarige jongeman, zoon van de melkhandelaar Kunst uit Groningen. De jongeman liet zich op de fiets meetrekken door een vrachtauto. Bij het passeren van een andere wagen raakte hij bekneld en kwam voor de wielen van de vrachtauto terecht. Hij was op slag dood. Gistermorgen is de 28-jarige A. J. M. Embrechts uit Son, toen hij per bromfiets de Vlokhovenseweg te Einhoven overstak, aangereden door een personenauto. De man werd zo ernstig gewond, dat hij enige uren na aankomst in het Binnenzieken- huis overleed. Amerika nam proeven met ruimtecabines van een ton Proefcabines gelijkend op die welke eens Amerikaanse ruimtereizigers zullen vervoeren zijn door vlieg tuigen op grote hoogte losgelaten en in goede staat geborgen, zo heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart be kendgemaakt. De cabines die meer dan een ton we gen, zijn voorzien van parachutes die hun landing op aarde moeten vertragen. Deze proeven vormen een onderdeel van het project „Mercurius" dat zich bezighoudt met plannen voor het vervoeren van mensen in een baan om de aarde. De cabines zijn op een hoogte van 16.000 meter door vliegtuigen van het type C 130 „Hercules" losgela ten. De proeven zijn vorige zomer gehouden maar er is pas thans ruchtbaarheid aan gegeven. Iraakse ambassadeur in Cairo neemt ontslag De Iraakse ambassadeur te Cairo, Faim el Samarai, heeft meegedeeld dat hij ontslag heeft genomen. Hij heeft verklaard dat hij de regering van de Ver. Arabische Republiek zal wagen als politiek vluchteling ln haar land te mogen blijven. Hij zei ontslag te hebben genomen uit protest togen het „binnendringen van communisten in de Iraakse re gering". De Iraakse ambassaderaad Adlb Mohammed Soliman heeft, met in gang van donderdag, in de functie van zaakgelastigde de leiding der Iraakse ambassade op zich genomen. (De journaliste Albine Mosby is on langs naar Moskou gereisd om zich te voegen bij de staf van United Press International te Moskou. In onderstaand artikel vertelt zij van haar treinreis van Berlijn naar Mos kou.) Vliegen naar Moskou is best, maar uit de trein die er van Berlijn twee en een halve dag over doet, ziet men meer. En het kost goedkoper, want met de „goedkope" oostmarken kost een en kele reis eerste klas slechts ongeveer 185 gulden. De avond van mijn ver trek beleefde ik nog een genoegen in westerse stijl: een cocktailparty voor de pers in het fjloednieuwe Hilton-hotel n West-Berlijn, gege ven ter ero van de Hol- lywoodse magnaat Ha rold Hecht. De tegen stelling met de wereld van het oosten was des te groter toen ik op liet Oostberlijnse station in de Russische trein stap te, samen met bontmut sen dragende Russische officieren en hun wou wen, die niet verlof naar huis gingen. Mijn koffers werden meteen ln een grauwe zak genaaid, met Rus sische letters beschil derd. In de trein is de geur direct al anders. Het ruikt er naar Russi sche sigaretten, verf en eten, want de raampjes zijn, tegen de kou, her metisch gesloten. De passagiers van deze ..Blauwe Expres" heb ben aparte compartimen ten. Mijn luxe-kamertje was gestoffeerd in blauw pluche, met blauw be hangselpapier, een oos ters kleed, witte gordij nen, een tafel, een bron zen lamp met een olijf groene kap,' en twee bed den. In het ene sliep ik, in het andere... oen knappe Russische poli- tie-officier, want het is Russische gewoonte dat slaapcoupés gedeeld wor den, gemengd. Het was met aan- en uitkleden wel wat vervelend, maar tenslotte wende lk er aan mijn „kamergenoot" 's morgens in zijn groen wit gestreepte pyjama naar de toiletkamer (óok al een gemengde instelling aan het einde van de wagon) te zien wandelen. De eerste dag van de reis was er geen restau ratiewagen tn de trein. Iedereen brengt dan ook een tas met etenswaren mee. Van' de conducteur krijgt men een hand doek en zeep, maar men moet zelf zijn bed opma ken en de asbakjes le gen. Een reis in de Blauwe Expres, door nachtelijk Oost-Europa rijdend, doet som# denken aan een ouderwetse thriller van een Hitchcock. Drie maal in die eerste nacht werd ik wakker door luid en onheilspellend bonzen op de coupédeur. De eerste keer waren het de Oostduitsers, toen twee keer de Polen, die paspoorten moesten zien, geld wilden tellen en in de koffers wilden kifken. De volgende ochtend bleek dat door de hele trein het nieuws was gegaan dat er, midden in de winter, een alleen- reizende Amerikaanse aan „boord" was. Alle passagiers kwamen door de coupédeur kijken naar mij en mijn Ame rikaanse tijdschrift. Het was avond toen wij de Russische grens be reikten. Iedereen moest uitstappen en twee uur wachten, totdat alle wa gon* op andera wlelstel- len waren geplaatst, ge schikt voor het smallere Russische spoor. Toen het licht werd, trok ik het gon 'jntje open en daar was Rusland. Pre cies mijn geboortestreek in Montana: met sneeuw bedekte velden, einde loze pijnbossen. Maar er reden paardoslodon mot Russen erop ln grote laarzen en met Bont mutsen. De Russische douanen vielen ontzaglijk mee. De Oostduitsers zün bij zonder streng en lastig, maar do Sowjot-beamb ten waren heel gemak kelijk, Wij moesten een formulier Invullen voor de aangifte van hnsjlsj, opium of gedrukte stuk ken; En ik vergat, zo bedacht ik later, dat ik een exmplaar van „In side Russia" bij me had. Toen de trein in Moskou aankwam, kreeg ik dan ook wel enige angst. Zou ik al ln dc gevange nis zitten, voordat ik het Kremlin gezien had Zou ik me, net als Anna Ka- renina, voor de trein werpen? Maar 'n kruier zette mijn koffer» in een taxi. Ik was er. In Le Havre werd de grootste trekker ter wereld de ,J3erliet T 100", een houderdtonner aan boord van het Zweedse vrachtschip .fiagrun" gehesen met bestemming Noord-Amerika. Volgens de Fransen zal de enorme wagen een van de de trekpleisters zijn op de internationale olie-ten' toonstelling, welke in Tulsa (Te' aas) zal xoorden gehouden. Sterfgeval na toto-winst... Voor een Inwoner van het Italiaanse plaatsje Bolluno heeft de winst in een voetbal-toto geleid tot een bij zonder tragisch eind. De man, Romeo Giacln, leed reeds jaren aan een galblaasontsteking. Toen hij enkele weken geleden 245 miljoen lire (bijna 1,5 miljoen gul den) in de Italiaanse voetbal-toto won, hield hij met talrijke vrienden een feest, waarbij danig gegeten en gedronken werd. Het kwam op een acute galaanval te staan. Giacln moest zaterdag met grote spoed ln het ziekenhuis worden opge nomen, waar hij geopereerd werd. Het mocht niet meer baten. Woens dagnacht overleed hij. De winst 1,5 miljoen gulden het hoogste bedrag ooit. In Italië uitgekeerd is voor hem van geen belang meer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6