Herter: Amerika is diep geschokt door onderdrukking in Tibet Perscommentaren op De Gaulles verklaring over Duitse grenzen klankbord PROF. VAN DEN BRINK WEIGERT KABINET TE FORMEREN TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT UIT HAAGSE GEVANGENIS VRIJDAG 27 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE 'COURANT 3- „MENSELIJKE GEEST NIET TE OVERWINNEN" Tsjang kai Tsjeks beloften met reserve ontvangen De Amerikaanse plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Christian Herter, heeft gisteravond een verklaring uitgegeven waarin hij zegt „diep geschokt" te zijn over „de meedogenloze onderdrukking van de menselijke vrijheden in Tibet". Herter spreekt voorts van „de pogingen van de Chinese communisten om de religie en de cultuur van het Tibetaanse volk te vernietigen". Acht jaar geleden verklaarde China de culturele en religieuze autonomie te zullen eerbiedigen „doch zij hebben deze overeenkomst kennelijk geschon den om alle individualiteit en menselijke waarde in hun rijk te vernie tigen". „De communisten 'beschuldigen voortdurend anderen van agressie en inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van andere staten, maar wanneer een moedig volk in hun territoir zijn vrijheid tracht te herwinnen is hun antwoord medo- genloze onderdrukking", aldus Her ter. „Het lijden van het Tibetaanse volk stemt ons droevig. Niettemin zien wij in het verzet een opwekkend voorbeeld dat de geest van de mens niet te overwinnen is". Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft zich gisteren beziggehouden met Tsjang-kaï-Sjeks verklaring dat Nationalistisch China de Tibetaanse opstandelingen zal steunen. Gezien de praktische moeilijkheden bij steunverlening tussen Tibet en Nationalistisch China liggen de Meer mans (Slot van pag. 1) daad de promotie voor vele jonge ren vaak een zaak van tientallen ja ren wachten geworden. Het feit blijft echter bestaan, dat het grote aantal niet-produktie- ve oudere mensen een zware druk legt op de samenleving en dat toch eigenlijk de verlenging van de levensduur inhoudt, dat men ook wat langer aan de produktie moet deelnemen. In Nederland is gebleken, dat 80% van de bejaarden nog tot zelfwerk zaamheid in staat is en dat deze groep de vrije tijd nuttig besteedt al is het danvaak niet produktief. Het zou in het belang van de gehele samenleving zijn indien, die onpro- duktieve omgezet kon worden in Êroduktïeve vrije-tijdsbesteding. taarvoor is thans door een groot bedrijf in Eindhoven een proef op gezet, die algemene aandacht ver dient. Het gaat om de oprichting van een werkplaats, welke de naam zal dragen „sterk door werk" en waar op coöperatieve basis nuttig werk verricht zal worden. Het denkbeeld is uitgegaan van prof. dr. ir. Roeterink, die voor ge pensioneerden een kans wilde schep pen om ook na het 65ste jaar iets nuttigs te doen en iets te verdienen. Reeds direct gaven zich ruim 100 gepensioneerden op voor de nieuwe coöperatie. Er zal halve dagen gewerkt worden en in ploegen. Over vijf dagen per week worden 15 werkuren gemaakt. Vooral zal gelet worden op een pret tige werksfeer. Men zal speciaal zoeken naar arbeid die in het nor male. arbeidsproces moeilijk uitbe steedt of verricht kan worden en die juist voor gepensioneerden lonend kan zijn. Het ligt in de bedoeling, dat alle deelnemers aan deze gemeen schap een batig saldo gezamenlijk delen. Bij de eerste aanblik lijkt dit een voortreffelijk plan. Het zal ongetwij feld door velen in Nederland met grote belangstelling worden gevolgd en mocht het slagen, dan verdient het algemene navolging, want het zal dan een mooie vorm van prakti sche bejaardenzorg blijken te zijn. Een zorg, die mensen inderdaad sterkt maakt door werk! WERELDREKORD HET IIOF MA KEN. Als er nog eens een record- lijst hofmakerij wordt aangelegd, is de 32-jarige Britse luchtvaartfunctio naris Peter Rainbird met een tijd van twee uur en dertig seconden wel verzekerd van een goede plaats. Hij vestigde dit rekord dinsdag avond in een koffiebar in Manches ter. Het ging als volgt: 6.15 uur: Peter komt binnen en ziet de portretschilderes Malika de Fer nandez die er tijdelijk werkt als ser- veuze. 6.17 uur: Het meisje brengt hem een kop koffie. 6.30 uur: Peter nodigt haar uit met hem te dineren. 8.15 uur: Peter vraagt haar hand. 8.15.30: Malika zegt ja. 9 uur zaterdag aanstaande: Het hu welijk wordt gesloten. Dat dit laatste zo lang uitgesteld is komt doordat de mensen op het ge meentehuis hen niet wilden trouwen op Witte Donderdag of Goede Vrij dag. POOL-WEE. Alfredo X. won in '55 de hoofdprijs van een Italiaanse voet balpool: 60 miljoen lire. Hij had toen al verkering met het meisje dat hij een jaar later trouwde. Maar dat meisje heeft nooit een cent van de poolwinst gezien. Nu heeft ze bij de rechtbank in Turijn een els tot echt scheiding ingediend, op grond van het feit dat haar man op geen enke le wijze getracht heeft haar levens omstandigheden te verbeteren. Dat was hij, vindt zc, toch wel verplicht. Straat van Formosa en ongeveer 2500 km vasteland ziet men deze verklaring in eerste instantie als be doeld om de rebellen moreel te steu nen en eventuele opstanden in China zelf aan te moedigen. De Tibetanen hebben altijd al vijan dig tegenover Chinezen gestaan, of dezén nu communistisch of nationa listisch zijn. De correspondent te Gangtolc van het Indische blad „Statesman" meldt van een donderdag aldaar uit Ja- toeng aangekomen Tibetaanse han delaar te hebben vernomen dat ver scheidene honderden leden der in op stand gekomen Tibetaanse Khamba- stammen bij de gevechten te Lhasa om het leven zijn gekomen. Deze handelaar bevestigde voorts de berichten volgens welke de opstan delingen erin geslaagd waren' de Da lai Lama uit Lhasa te laten ontsnap pen. De geestelijke en wereldlijke leider der Tibetanen zou zich thans veilig en wel onder de rebellen be vinden. Volgens de Indische journalist zou dit feit tot een geleidelijke afnemen van het revolutionaire geweld kun nen leiden. Te Emmeloord is gisteren opgesloten de 25-jarige G. uit Nagele, boekhou der bij de firma Norda aldaar. G. wordt ervan verdacht kasgelden te hebben verduisterd tot een bedrag van enige duizenden guldens. Hij zal worden voorgeleid aan de officier van justitie te Zwolle. (Vervolg van pag. 1 Een dergelijke „weigering" komt niet vaak voor. In 1918 bedankte dr. Colijn in verband met persoonlijke omstandigheden voor de opdracht tot vorming van een kabinet, nadat het kabinet-Cort van der Linden ter gelegenheid van de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer zijn ont slag aan koningin Wilhelmina had aangeboden. Een recenter voorbeeld van het niet accepteren van een opdracht stamt uit 1956. Toen prof. Lieftinck tijdens de langste kabinetscrisis, die ons land kent, op 22 augustus eindrapport over zijn informatie aan de koningin had uitgebracht, werd prof. Romme uitgenodigd een nieuw kabinet te vormen. Hij verzocht de koningin echter de opdracht niet te behoeven aanvaarden. Daarop is prof. De Gaay Fortman een nieuwe informa tie-opdracht verstrekt. Nu zal ook prof. v. d. Brink aan de koningin voldoende duidelijk ge maakt hebben, dat er gewichtige re denen voor hem zijn om voor de opdracht te bedanken. Prof. v. d. Brink, oud-minister van Economi sche Zaken, is directeur van de Am sterdamse Bank en bekleedt verschil lende commissariaten. Wellicht spreekt hier de omstandigheid mee, dat hij nog al eens last van astma heeft. Overigens was al lang bekend, dat prof. v. d. Brink er niets voor voelde weer in de praktische politiek be trokken te worden. Toen het kabinet-Drees aan het eind van de parlementaire periode in 1952 ontslag aanvroeg, vond prof. v. d. Brink (die sinds 1948 minister was) het welletjes. Hij ambieerde geen portefeuille meer. Op dit ogen blik denkt hij er nog precies zo over en zijn bedanken voor de opdracht komt dus niet onverwacht. Wie heeft de koningin geadviseerd om aan hem tc vragen zich met de formatie te belasten? Dat kunnen niet haar „gewone" raadgevers in zulke zaken o.a. de beide Kamer voorzitters en de vice-president van de Raad van State geweest zijn, want die heeft zij nu het. bezoek van prof. Beel aan Huis ten Bosch in Den Haag om haar zijn rapport aan te bieden, niet meer ontvangen. Wij menen niet stelligheid te weten, dat het advies ook niet in het rapport van prof. Beel vervat is. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat prof. Beel de koningin tijdens het lang durige onderhoud, dat hij gisteren met haar heeft gehad, aangeraden heeft een verzoek tot kabinetsforma tie aan prof. v. d. Brink te richten. Het vreemde is dan, dat prof. Beel zich niet eerst even overtuigd heeft, Koning Hoessein van Jordanië maakt een goodwill-reis door de Verenigde Staten. In Washington had hij een ontmoeting met president Eisenho wer. of prof. v. d. Brink bereid was een opdracht te accepteren. De koningin zet opnieuw haast ach ter de zaak. De aanwijzing van prof. Beel tot informateur kwam zeer snel en donderdag moet de koningin nau welijks uit Den Haag terug op Soest- dijk geweest zijn, of prof. v. d. Brink kwam bij haar op bezoek. Wellicht zal, nu prof. v. d. Brink geen poging zal wagen ons land weer een kabi net te bezorgen, zeer spoedig een ander aangezocht worden. In r.-k. kring geloofde men, dat de koningin opnieuw een K.V.P.-er zou uitnodigen. Men kon echter niet zeg gen, wie dit eventueel zou zijn. Be halve prof. v. d. Brink is de laatste paar dagen ook prof. dr. J. E. de Quay, commissaris van de koningin in Noord-Brabant, die van 4 april tot 24 juni 1945 minister van oorlog in het tweede ministerie-Gerbrandy geweest is, genoemd als de moge lijke formateur. Men neemt in Haagse politieke kring als vrijwel vaststaand aan, dat de formateur, wie dit ook zal zijn, op grond van de gegevens, die hij in het dikke dossier-Beel aantreft, in de eerste plaats zal zoeken in de richting van een ka binet, bestaande uit rechtse mi nisters, met medewerking van li beralen. Onderling zijn de drie confessionele partijen namelijk wel tot overeenstemming geko men, al denken zij over verschil lende zaken niet hetzelfde. Dat wil echter nog niet zeggen, dat de formatie van een rechts-libe- raal kabinet, zelfs als dit een extra-parlementair karakter zou dragen, een peuleschilletje zou zijn. Vermoedelijk zijn nog ver scheidene moeilijkheden te over winnen. VERKLARING IN BONN: Oder-Neisse linie niet huidige Oostduitse grens De Westduitse bondsregering kan de Oder-Neisse-linie (de grens tussen Oost-Duitsland en Polen) niet be schouwen als de huidige Oostduitse grens, zo heeft een regeringswoord voerder in Bonn donderdag ver klaard. Hij zei dit naar aanleiding van de verklaring van generaal De Gaulle van woensdag, dat de Duit sers hereniging binnen de huidige Duitse grenzen moeten proberen te bereiken. De bondsregering meent, aldus de woordvoerder, dat de westelijke ge allieerden ook de uiteindelijke vast stelling van de Duitse oostgrens moeten reserveren voor het ogen blik waarop een vredesverdrag wordt gesloten waarover met een regering voor geheel Duitsland kan worden onderhandeld. Hij legde er evenwel de nadruk op, dat de Westduitse regering herhaal delijk heeft verklaard dat er niet ge dacht wordt aan een gewelddadige regeling van deze kwestie. Integen deel, zo zei hij, de bondsregering hoopt dat er op precies dezelfde ma nier als in het westen een oplossing voor de kwestie zal worden bereikt. (Vermoedelijk doelde hij hier op de volksstemming die indertijd over de Saarkwestie is gehouden.) Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal van de V.N., vertoeft twee dagen in Moskou om besprekingen te voeren met de Russische regering. Gisteren had de heer Hammerskjöld een onderhoud met de heer Koeznet- zow (rechts.). Links de heer Dobri- nin, ondersecretaris van de Verenig de Naties. Overeenstemming over samenwerking in Rijnmond De studiecommissie voor de boven- gemeentelijke samenwerking in de Rijnmond is het eens geworden over de wijze waarop de verschillende ta ken bij de uitvoering van de onder scheiden werkzaamheden door de ge meenten zullen worden vervuld. Het zogenaamde professorenrapport had bij de betrokken gemeenten aan vankelijk de indruk gewekt, als zou de autonomie van de gemeenten worden aangetast. De opstellers van het professorenrapport hebben ech ter doen weten, dat dit allerminst de bedoeling is, al leek dit mogelijk doordat was voorgesteld dat „De Rijnmond" van de verschillende ge meentebesturen ambtenaren zou le nen voor het uitvoeren van bepaalde taken. De gemeenten zullen zelf kun nen bepalen, welke taken zij in hun gebied zelf ter hand kunnen nemen. Politieman zeiIk ga ze halen" en had succes Gistermiddag omstreeks vijf uur hebben twee gevangenen kans gezien uit te breken uit destraf gevangenis I aan de Van Alkemadelaan te Den Haag. Zij verdwenen in het na bijgelegen duinterrein. De po litie begon onmiddellijk de om geving met behulp van speur honden af te zoeken. De ontsnapten zijn de 24-jarïge A. A. O. uit Den Haag en de even oude M. L. van H. uit Utrecht. Zij waren gistermiddag aan het werk in de boekbinderij van de gevangenis in een grote hal, die door een glazen schot en een kantoortje van de werkopzichter in tweeën is geschei den. Op een gegeven ogenblik ver wijderde de opzichter zich om een van de andere gedetineerden een aanwijzing te geven. Hiervan maakten de twee man nen gebruik om, waarschijnlijk langs de verwarmingsbuizen, naar de draadglasramen boven in de muur te klimmen, deze stuk te slaan, zich naar buiten te hijsen en via het erf over de gevangenis muur te verdwijnen. Vijf uur na hun uitbreken uit de ge vangenis zijn de twee ontsnapte ge vangenen op de Zijdeweg in Wasse naar, in de nabijheid van het viaduct, aangehouden door een politieman in burgerkleding. De politicman ging per bromfiets op surveillance („ik ga ze halen") en kon om tien minuten voor half tien om assistentie van de bereden politie vragen. De twee ontsnapten werden weer overgebracht naar de gevangenis. Wat alle Fransen juist achten" Het regeringsgezinde Westduit se blad „General Anzeiger" schreef gisteren dat De Gaulles verklaring dat de huidige gren zen van Duitsland ongewijzigd moeten blijven, slechts weer geeft wat „alle Fransen juist achten". Inzake de kwestie van de Duit se territoriale eisen heeft De Gaulle één lijn getrokken met de Russen. In dit opzicht blijkt de traditionele Frans-Russische belangengemeenschap tot nu toe te hebben standgehouden, aldus het blad. Het merkt dan op dat de woorden van De Gaulle Adenauer in grote ver legenheid hebben gebracht, maar dat het desondanks on juist zou zijn de politiek van de Bondsrepubliek tegenover Frankrijk te laten bepalen door gevoelsop wellingen, zelfs als deze gerechtvaardigd zijn. Geschokt Het in Frankfort verschijnende blad „Abendpost" bracht De Gaulles verklaring onder de kop „Bonn geschokt: De Gaulle laat het oosten van Duitsland aan zijn lot over". Het blad zegt dat De Gaulle op zijn persconferentie de oostelijke gebieden van Duitsland, die het verdrag van Potsdam zelfs niet definitief aan het Duitse volk heeft durven te onthouden, heeft weggegeven. Het grootste deel van de Westber- lijnse bladen heeft de verklaringen van De Gaulle met voldoening ont vangen. Er wordt echter vanzelf sprekend voorbehoud gemaakt ten aanzien van De Gaulles mededelin gen over de grenzen van het her enigde Duitsland. Nog geen standpunt Het christen-democratische blad „Der Tag" vond het wel eigenaardig dat De Gaulle de kwestie van de' Duitse grenzen heeft aangesneden. „Laten we hopen dat De Gaulles woorden niet betekenen dat hij op dit punt een standpunt heeft ingeno men, doch slechts beschouwd moe ten worden als een „lapsus linguae". verspreking De sociaal-democratische „Telegraf" gaf geen commentaar. Het blad be perkte zich tot een verslag van De Gaulles persconferentie onder de kop „verrassende verklaring te Pa rijs: De Gaulle eist dat wij afzien van de Duitse gebieden in het oos ten." Pools gejuich Het Poolse communistische blad „Trybuna Ludu" schreeft dat de ver klaring van De Gaulle dat een her enigd Duitsland zijn huidige gren zen moet houden, toegejuicht moet worden wat ook de motieven mogen zijn die tot deze verklaring geleid hebben. Sommige Franse waarnemers waren van mening dat De Gaulle de Fran se publieke opinie, die zich nogal be zorgd heeft gemaakt over de toene mende eenheid van de Franse en Westduitse politiek, heeft willen kal meren, aldus het blad. Eerste wolk De Londense „Times" schreef giste ren dat de „suggestie" van presi dent Charles de Gaulle, dat Duits land „zou moeten afzien van de oos telijke gebieden", de eerste wolk se dert enige tijd Is, die aan de zon nige hemel van de Frans-Dnitse be trekkingen is verschenen". De correspondent van de „Times" in Bonn voegde daar echter aan toe. dat „de meeste mensen, die naden ken, beseffen, dat er weinig kans op bestaat de oostelijke gebieden terug te krijgen, maar algemeen voelt men er niets voor, bij voorbaat van die gebieden afstand te doen en het is officiële politiek, dat zij rechtens aan Duitsland behoren". Het Wereldgebeuren Sprookjesprinses Charles de Gaulle heeft herhaalde lijk de pers bijeengeroepen om te vertellen hoe hij dacht over de problemen die op een bepaald ogenblik de gemoederen bezig hiel den. Op het eind van 1944 stond hij tie journalisten te woord in een scha mele Parijse hotelzaal. later legde hij als premier vei-klaringen af in het Hotel Matignon en vorig jaar hield hij tijdens de hoogspanning die door de Franse rebellie in Algerije was ontstaan, in de balzaal van Ho tel Palais d'Orsay te Parijs zijn be faamde persconferentie waarin hij zei te menen „dat mogelijk de tijd is aangebroken waarop ik het land weer rechtstreeks van nut kan zijn". Donderdag heeft hij opnieuw een openbare verklaring afgelegd, nu in een paleis waar nog nooit een pers conferentie was gehouden: in het Elysée waar hij woont in zijn waar digheid van president. In de jaren van afzondering op zijn buitenverblijf te Colombey-les- deux-Egliscs die aan zijn nieuwe premierschap in 1958 en aan zijn hui dige presidentschap voorafgingen, heeft De Gaiille via zijn memoires een kijkje gegeven op de missie die hij niet alleen maar voor zichzelf maar voor zijn land ziet weggelegd en die op de achtergrond staat van zijn gedragingen: „Ik was ervan overtuigd dat Frankrijk reusachtige beproevingen zou dooimaken; dat 't nut van leven erin bestond, het land eens een buitengewone dienst te be wijzen en dat ik de gelegenheid zou hebben dat te doen". Hij stelt zich Frankrijk voor als „de prinses uit de sprookjes, voor wie een verheven en uitzonderlijke toekomst is wegge legd". „Instinctief heb ik het gevoel dat de voorzienigheid Frankrijk heeft geschapen óf voor volledige succes sen óf voor wrekend ongeluk. Maai de positieve kant van mijn geest verzekert me ook. dat Frankrijk niet werkelijk zichzelf is tenzij het op de eerste i-ij staat; dat alleen veelom vattend initiatief in staat is een te genwicht te vormen voor de gisting van gebrek aa neensgezindheid waar aan het land onderhevig is; dat de Fransen hoog moeten mikken en fier rechtop moeten gaan. omdat anders dodelijk gevaar dreigt. Om kort te gaan, naar mijn mening kan Frank rijk niet Frankrijk zijn zonder groot heid". Gjen wonder dat deze president be reid is om zijn land te vertegen woordigen op „de top", waar het wereldgebeuren zal worden gewikt door een uitgelezen gezelschap van „groten". Frankrijk moet daar, al mist het dan de atoombom, die het als een soort symbool-van-meetel len ziet, present zijn. Het zou daar met een eigen opvatting „grandeur" aan zijn reputatie kunnen toevoegen. Het getuigt dan ook van grote zelf beheersing. dat De Gaulle op zijn persconferentie aankondigde dat z'n land slechts met top-overleg zal in stemmen als eerst de conferentie van ministers van buitenlandse zaken wezenlijke vorderingen te zien geeft. Veel aandacht" heeft hij vooral ge trokken met zijn mededelingen over de Duitse kwestie: „dat hereniging van een vrij Duitsland ons de nor male bestemming van het Duitse volk schijnt te zijn, mits dit niet zijn huidige grenzen in het geding brengt". Deze woorden, zo meent men in West-Duitsland. zullen het de Russische premier Nikita S. Kroesj- tsjew op een topconferentie gemak kelijker maken om de huidige Oder- Neisse-grens (die op de conferentie van Potsdam werd vastgesteld, waarmee een grote oostelijke moot van Duitsland bij Polen werd ge voegd) definitief vastgesteld te krij gen zonder dat hij daar zelf belang rijke concessies tegenover stelt. Men krijgt inderdaad de indruk, dat De Gaulles sympathie voor Adenau ers politiek toch gepaard gaat met een zekere vrees voor een toekom stig herenigd Duitsland, dat dezelfde grenzen zou hebben als dat van voor de Tweede Wereldoorlog. In dit opzicht heeft, zoals een West- duits blad gisteren schreef, „de tra ditionele Frans-Russische belangen gemeenschap tot nu toe blijkbaar standgehouden". Maar misschien is Adenauer zelf ook wel ervan overtuigd dat het geen zin heeft, langer aanspraak te maken op de vijftien jaar geleden aan Polen toegewezen gebieden. Hij kan in alle geval erop rekenen, dat in de kwes- tie-Berlijn het westen solidair aan zijn zijde staat, ook de vertegenwoor digers van de Franse sprookjesprin ses. PRESIDENT DE GAULLE ...voor de pers in het Elysée...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3