HET PROBLEEM VAN DE KLEINE GEMEENTEN 'n Fantastische paascollectie WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agenda MIDDELBURGSE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS VRIJDAG 27 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU RANT (Slot van pag. 1) A'oet volgt breekt toch het inzicht door, dat elke samenleving een eigen karakter heelt, dat waard is om gehandhaafd te blijven. Toch zal het dorp in staat moeten zijn de ingezetenen mogelijkheden te verschaffen voor een leefbaar be staan. Dit betekent niet, dat het dorp moet kunnen voorzien in de behoef ten van de samenleving zoals een stad daartoe in staat is. Dit is ook niet nodig. Het verzorgingsniveau zal blijven verschillen, maar dit ver schil zal niet bestempeld mogen wor den als een achterlijkheid of milder gesteld: een functieverlies van de plattelandsgemeenten. Economische functie Niettemin moet men de ogen niet sluiten voor de omstandigheid, dat er bepaalde tendensen aanwezig zijn, die wijzen op een achteruitgang van de economische functie van de dor pen. De neiging van vele plattelands bewoners om hun consumptie-uitga ven in de stad te doen, heeft er toe geleid, dat het aantal middenstands- bedrijven op de dorpen is afgenomen. In sommige gevallen kan men zelfs voor de bevrediging van de primaire levensbehoefte niet meer op het ei gen dorp terecht. Onlangs is via een persbericht de aandacht op dit ver schijnsel gevestigd, toen bleek dat een niet zo'n klein dorp geen slager rijk was. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat uit de kringen van de landbouw de behoefte wordt uit gesproken aan flinke landelijke gemeenten, die een behoorlijk verzorgende functie kunnen ver vullen. Dc achteruitgang van de dorpen brengt voor deze bedrijfs tak steeds meer moeilijkheden met zich voor de aantrekking en het vasthouden van werkkrachten. De ontwikkeling van grotere woonkernen is het doel van dit streven, dat uiteindelijk beoogt het wonen op het platteland aan trekkelijker te maken. Indien deze visie in de toekomstige beleids kwesties ten aanzien van de klei ne gemeenten een belangrijke rol gaat spelen, zullen vele kleine ge meenten gedoemd zijn om de status van gehucht aan te nemen of zelfs van de landkaart te ver dwijnen. Een bijzonder aspect tekent zich af bij de situatie, dat een of meer klei ne gemeenten met een stad versmel ten. Dit proces, dat in bijna alle ge vallen tot opheffing van deze ge meenten leidt, voltrekt zich veelal geruisloos en zonder schokken. Zon der dat men zich van de verstedelij king bewust is, verliest het dorp zijn karakter en groeien de economische en sociologische bindingen met de stad. Tot het ogenblik, waarop de bestuurlijke integratie aan de orde komt, is er geen spoor van een emo tionele reactie bij de betrokken Inge zetenen. In de meéste gevallen heeft echter de verstedelijking dan reeds de dorpssamenleving in al zijn gele dingen zo aangetast, dat het voortbe staan van de gemeentelijke zelfstan digheid hoe langer hoe minder te motiveren valt. De mate, waarin de urbanisatie heeft plaats gevonden, dienst bepalend te zijn voor het tijd stip van de opheffing van de kleine randgemeente. Een ander motief, dat een bijzonder gewicht in 8e schaal legt bij de sa menvoeging van kleine gemeenten kan verband houden met de economi sche ontwikkeling van een bepaalde streek. Dit motief geldt in bijzonde re mate bij de samenvoeging van een aantal badgemeenten op Walche ren. Immers, op grond van prognoses kan de betekenis van deze streek als recreatie-gebied in de toekomst zeer belangrijk worden. Om nu een ver snippering van activiteiten te voor komen en een doelmatige planning mogelijk te maken, kan een gecen traliseerd bestuur nodig en verant woord zijn. Vele Zeeuwse gemeenten bezitten echter niet de mogelijkheid om zich in een snel tempo op econo misch gebied te ontwikkelen. De bevolkingscijfers spreken in dit opzicht een duidelijke taal. De eenzijdige beroepsstructuur van de meeste kleine gemeenten die op zichzelf aan een interne verschraling lijdt biedt weinig kansen voor bevolkingsaanwas. Een vergelijking van de bevol- kingcijfers van 41 uitgesproken agrarische gemeenten in Zeeland leert, dat over een periode van 10 jaar (1947-1957) in weerwil van een toename van de Zeeuwse be volking met 7%, een achteruit gang kan worden geconstateerd van 4.34%. De statische structuur van de kleine dorpssamenleving maakt het moge lijk om van een zekere dorpsmentali teit te spreken, die als een soort grootste gemene deler van de geaard heid van de inwoners kan worden be schouwd. Dit sociaal-psychologisch verschijnsel speelt eon .bijzondere rol. wanneer in een of andere vorm een 's Gravenpolder voert nieuwe belastingen in De gemeenteraad van 's-Gravenpol- der, die donderdag onder voorzitter schap van burgemeester'J. D. Jansen bijeenkwam, heeft besloten verschil lende nieuwe belastingen in te voe ren. Zo zal er op het „onbebouwd" drie procent belasting worden gehe ven. Als gemeentelijke riolerings- beJasting zal gemiddeld tien gulden worden geheven, terwijl de reini gingsrechten van drie op vier gul den zullen worden gebracht. Een en ander ls noodzakelijk, omdat de gemeente het rijk oen extra bij drage zal moeten vragen om de be groting sluitend te maken. Aanvan kelijk had men een sluitende begro ting, maai" deze werd door G.S. niet aanvaard. Op vragen van de raads leden deelde de voorzitter mede, dat het tekort ln hoofdzaak ls ontstaan door de steeds hoger wordende bij dragen voor leerlingen, die scholen o.m. in Goes bezoeken. aanslag op het levenspatroon van het dorp wordt gedaan. Een voorgestelde opheffing van een gemeente kan in een dergelijk geval tot sterke ge- voelereacties aanleiding geven. Het is niet juist om deze emoties van de bevolking zonder meer als van voorbijgaande aard te beschouwen. In wezen ligt hieraan een nlting van verbondenheid met de dorpssamenle ving ten grondslag. Door een maat regel van hogerhand meestal wordt een opheffing van een gemeen te niet door betrokkenen begeerd ziet men een inbreuk gemaakt op de plaatselijke samenleving, die herleid wordt tot een aantasting van de per soonlijke vrijheid van de burger. Het ls daarom niet zo verwonderlijk, dat bij samenvoeging van gemeenten, de ze in bijna geen enkel geval tot één samenleving groeien. De afzonderlij ke dorpen leiden een gescheiden be staan, slechts administratief een deel van het geheel. vindt U natuurlijk bij Yvonne Wij komen zaterdag in Vlissïngen met een enorme sortering DAMES- EN KINDERKLEDING. Werkelijk te veel om alles op te noemen. Kom, zie en overtuig U. - „Y vonne" op de markt in Vlissïngen. VLISSÏNGEN St. Eloy vergaderde over nieuwe C.A.O. In een buitengewone ledenvergade ring van de Nederlandse Katholieke Metaalbewerkersbond „St. Eloy", af deling Vlls8ingen, sprak de districts bestuurder, de heer J. v. d. Bogaard, woensdagavond over de nieuwe C. A. O., die per april zal ingaan. De spre ker betoogde dat de bond een nieuw contract wil afsluiten waarin o.m. zullen worden opgenomen eer. 5-daag- se werkweek, de werkclassificatie en een loon, gebaseerd op een hogere loontabel. De Bon.1 staat, aldus spreker, achter de 5-daagse werkweek, mits er maat regelen worden genomen om het pro- duktieverlies op te vangen. Voor de inneming van dit standpunt is de be tere toestand in andere landen mede bepalend geweest. Voor de verkorting van de werktijd heeft de Bond een ontwikkelingspro gramma opgesteld, waarin de bedrij ven worden vrijgelaten een keuze te maken uit de daarin voorgestelde „operaties"; overschakeling van 48- uren werkweek op 45-uren werkweek in één keer of een geleldlijke verkor ting binnen een aantal jaren. Het zou riskant kunnen zijn de werktijd met drie uur ineens te verkorten, om dat daarmee het produktiepeil zou kunnen dalen. Sprekend over het onlangs uitge brachte advies van de Sociaal Econo mische Raad wenste spreker niet vooruit te lopen op de houding van de regering. Ten aanzien van een geleld loonbe- leid, zei de heèr Van de Boogaard dat de Katholieke Metaalbewerkers- bond de richting van een .vrijer loon- beleid uit wil, dat wil zeggen naar een minder „straf" beleid dan voor heen. Er zullen dan echter minimum lonen moeten worden vastgesteld. Een en ander zal beter kunnen worden be oordeeld als dé nieuwe regering zal zijn samengesteld. Voor hot overleg Inzake de nieuwe C.A.O. zag spreker een taak voor de ondernemingsraden, die het overleg in de toekomst langs andere wegen moeten leiden dan tot dusver gebeur de. Voorts besprak de heer Van de Boo gaard de invloed van de werktijden verkorting op de lonen, de overgang van tariefwerkendo loontabel op tijd= loontabel en „stelde" o.m. dat de vak groepaffaire, gezien de daaruit voort- vloelende verwikkelingen, moet wor den afgeschaft. N.V.V.-Vrouwenbond bijeen De afdeling Vlissïngen van de N.V.V.- vrouwenbond kwam bijeen in het A. N. M. B.-gebouw onder leiding van de voorzitster, mevrouw Van Putten Van Thiel. De aftredende bestuursle den werden allen herkozen. Besloten werd ook deze zomer weer een reisje te organiseren en wel naar de „Keu kenhof". De handwerkgroep begint slot zongen de dames het bondslied, in september weer met het maken van de surprises, die men wil bestemmen voor een meisjeshuis, dat tegen Sint Nicolaas door de afdeling zal worden geadopteerd. De leden werden opge wekt zich op te geven als lid van de In oprichting zijnde Stichting Gezins zorg. Enkele schetsjes van mevrouw Van der Made brachten na dit min of meer serieuze deel van de vergade ring, de lachspieren in beweging. Tot VAN ONZE ADVERTEERDERS Fa. Moerman in „de Overkant" De fa. Moerman heeft in de Wal- straat te Vlissingen, recht tegenover de bestaande winkel, een speciaal zaak in huishoudelijke artikelen en porselein geopend die de naam „de Overkant" heeft gekregen. De oude, op deze plaats gevestigde winkel is hiervoor verbouwd en uit gebreid met een grote hal, die voor heen dienst deed als magazijn. Het interieur is in rustige, prettige kleu ren geschilderd en heeft een moderne sobere plafondverlichting. De gehele huishoudmarkt is ln „de Overkant" te vinden. In de ruime entree staan alleen serviezen, alle soorten, som mige grappig van vorm, andere gra cieus. Door de opstelling in ranke wandrekken is er een grote wandel ruimte vrijgelaten voor het publiek. De afdeling keuken-artikelen heeft een aantal voorwerpen rechtstreeks van de huishoudbeurs, zoals plastic pedaalemmers, plastic huishoud- weegschalen, een plastic „plank"- voor-bo ven-de-was tar el, een huis- houdmolen, vierkante en ronde voor- raadbussen, tafelschalon in de nieuw ste vormen, broodroosters en -zagen en dulzond-en-één andere artikelen. Met de „Overkant"-winkel is niet alleen de firma Moerman, maar de gehele Walstraat als winkelstraat een mooie aanwinst rijker. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Vlissïngen zijn de volgende gevonden voorwerpen gede poneerd: rolschaatssleutel; haarband: da meshoedje; portemonnee; welpenpet; wollen das; kinderportefeuille. Op het bureau zijn de adressen bekend waar de nayolgende gevonden voorwerpen zich bevinden: snoer parels: kindermuil: das: gouden broche; jongensjas; rozekrans; heren- en damesrijwiel; wanten, hand schoenen en sleutels. Er ls ook een wit hondje gevonden dat op zijn eigenaar wacht. MIDDELBURG NAGEKOMEN PREDIKBEURT GOEDE VRIJDAG Voor de Hervormde gemeente te Mid delburg preekt ds. Enker in de Doopsgezinde Kerk om 7.30 uur. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Middelburg zijn inlichtingen te krijgen over in 't tijdvak van 18 tot en met 25 maart 1959 als gevonden aangegeven voor werpen. Dit zijn: diverse soorten wanten en handschoe nen; ring waaraan sleuteltje; porte monnee met inh; zwarte gummilaars; kladbloc; plastic kinder jasje; paar beenpijnen; sierspeld; rode sten. scha kelarmband;-, kleine pop; schóoletul met inh.; welpenpet; portemonnee met inh., ten name van mej. L. Poppe te Veere; rekenschrift; leesboekje; rode damestas; vulpen; bruine schooltas inh. boeken en schriften ten name van J. de Graaf, Kon. Julianaatraat 42; ring waaraan twee sleutels; hondo- halsband waaraan penning no 186; hond, zwart van kleur; koord waar aan twee sleutels; geruite sjaal; re gencape; rentezegels; grijze das; ge ruite jurk. Aanbesteding rijkswaterstaat In het bureau van de rijkswaterstaat ln de directie Zeeland te Middelburg is woensdagmorgen aanbesteed het vernieuwen en onderhouden van het verf-, behang- en glaswerk van dienstwoningen en -gebouwen en verdere inrichtingen, behorende tot het Kanaal van Terneuzen, geduren de het jaar 1959, in drie percelen en in massa. Het betrof hier het bestek nummer 112. De firma R. Th. M. Houtepen te Sas van Gent schreef voor het eerste per ceel in voor f 2711,voor het twee de voor f 2434,en voor het derde perceel voor f 4654,De N.V. Rot terdams Zandstraal- en schildersbe drijf te Rotterdam schreef ln voor deze percelen respectievelijk voor f 2839,—, f 2607,— en f 3950,— en de fa. gebroeders Do Zeeuw to Ter- neuzen achtereenvolgens voor f 3889, f 3950,— en f 5530,—. Voor de massa werd door de firma Houtepen ingeschreven voor f 9275. Door de firma F. Mollet te Sluiskil voor de massa voor f 9757,—.voor de samenvoeging perceel I en II voor f 5339,voor de samenvoeging van perceel I en Hl voor f 7117,en voor do samenvoeging van perceel II en III voor f 7059,De N.V. Rot terdams Zandstraal- en schildersbe drijf respectievelijk voor f 9999,. f 5444;—, 7948,— en f 7716,—. KOUDEKERKE Ouderavond hervormde school Dezer dagen werd onder grote be langstelling de jaarlijkse ouderavond van de christelijke school te Koude- kerke gehouden. Nadat vele ouders het werk van de leerlingen hadden bezichtigd, opende de voorzitter van het schoolbestuur, ds. Hoffman de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze. Spreker verheugde zich er over, dat het voltallige gemeentebestuur aan wezig was. Hij dankte het college van B. en W. voor de steun en be langstelling. die zij voor het christe lijk onderwijs aan de dag hadden ge legd. De oudste leerlingen brachten op verdienstelijke wijze een gevari eerd programma van zang, voor dracht en fluitspel. Na de pauze sprak het hoofd van de school, de heer C. Schipper over het onderwerp: „Is de bijbel verantwoord op de school, of heeft de christelijke school nog reden van bestaan?" Hierna werd een film over het dorp Nisse gedraaid. De avond werd met samenzang en gebed gesloten. BIGGEKERKE Vergadering C.J.B.T.B. Op de vergadering van de Christe lijke Jongere Boeren en Tuindersbond te Biggekerke ls dezer dagen gespro ken over „Het dorp in de samenle ving." Bij de bestuursverkiezing werd do hcor K. Dekker, de voorzit ter herkozen en als bestuurslid de heer F. Polderman, terwijl do heer W. Verhage als nieuw bestuurslid werd gekozen. Verder werd besloten een zaatwed- strijd te houden en medewerking te verlenen aan de optocht op S0 april 1959. SLUIS Handwerktentoonstelling In het jeugdgebouw van de Ned. her vormde kerk te Sluis werd een ten toonstelling van handwerkmateriaal gehouden. Dit werd vervaardigd door ae leden van de Herv. Vrouwenver enigingen uit Sluis en Sint-Anna ter Muiden. Er werd behoorlijk gebruik gemaakt van de gelegenheid om het tentoongestelde materiaal te kopen. Postduivenhouders gaan samenwerken De postduivenhoudersvereniging „Tot Weerziens" uit Sluis zal het komende vluchtseizoen, evenals in 1958 samen werken met „De Luchtbode" uit Zuid- zande. Biljartwedstrijd De biljartvereniging „Central" te Sluis heeft de revanche wedstrijd in Oostende met 4—3 verloren. Met de zelfde cijfers won „Central" enige weken geleden in Sluis. Een derde wedstrijd zal nu moeten uitwijzen wie de beste ballen stoot. Het traditioneel Holland-België slot werd eveneons door de Belgen gewon nen. KLOOSTERZANDE Aanbesteding Te Kloosterzande vond de aanbeste ding plaats van een woning voor de heer G. van Waterschoot te Groenen dijk. De inschrijving verliep als volgt A. Bouwens, Kloosterzande, 19.695,J. Lambert, Vogelwaar de, 19.900,Fa. Gebr. Van Kerclc- hoven, Kloosterzande, 19.984, L. Vermorken, Kloosterzande, 20.140,F. Freyser, Hontenisse, 20.000,L. de Theye, Hontenisse, 20.340,—; J. van Driessche, Honte nisse. 20.190,D. Freyser, Slnt- Jansteen, 20.440,Het werk werd gegund aan de laagste ïnschrijfster, de fa. Bouwens Le Kloosterzande. CADZAND Oranjecomité samengesteld Te Cadzand is een comité opgericht dat zich zal belasten met de organi satie van de viering van koninginne dag. Onderstaande personen maken deel uit van hot bestuur: P, Vermeu len, voorzitter; P. C. de Bruine, se- cretaris; mevrouw J. van Nieuwen* huijzenDe Hullu, penningmeeste- resse. VANDAAG Temeuzon Luxor: „De Ciroueheld", 20 uur a.l. Oostburg Ledeltheater- „Jantje op Ta hiti", 19.45 uur, al. Sas van Gent Olympia: „Groet en kus uit Tegerntee", 30 uur. Raad vergadert woensdag De raad van Breskens vergadert woensdagavond aanstaande om half acht. Behalve een voorstel tot aan stelling van twee kleuterleidsters in de vacatures Boone en Liebers ver meldt de agenda een voorstel om in de verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting een arti kel op te nemen, waardoor het mo gelijk zal worden van de bezoekers van het vuurwerk en de optochten tijdens de komende visserijfeesten entreegeld té eisen. Van deze entree gelden vraagt het comité „Visserij- dagen Breskens" 95 procent. Voorts zal een straatbelasting worden voor gesteld en vragen B. en W. de raad in principe akkoord Le willen gaan met de voorgenomen plannen tot het verbouwen, eventueel uitbreiden van het gemeentehuis. TERNEUZEN Besturenbond belegde familie-avond De Christelijke Besturenbond „Ter- neuzen" belegde dinsdagavond een „familie-avond" in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Het gebouw was geheel gevuld toen voorzitter C. Ha melink zich met een woord van wel kom tot de aanwezigen richtte. Dis. trictsbestuurder H. Beenhakker uit Middelburg sprak daarna over de so ciale problemen waarmee de vakbe weging te maken heeft. Verder be lichtte hij de tegenstellingen tussen N.V.V. en C.NV. „Eerstgenoemden betitelen het C.N.V. als conservatief", aldus spreker, „maar daarover kan men van mening verschillen. Het C.N. V. heeft wel degelijk een open oog voor de sociale problemen der werk nemers". Hij citeerde verder een arti keltje uit het N.V.V.-kaderblad waar in stellers het een winstpunt noemden dat, de confessionele partijen ge stadig afbraak vertonen. „Het gaat ons niet over de vraag progressief en conservatief maar om de doelstellin gen van een vakbeweging met chris telijke beginselen", zo eindigde de heer Beenhakker. De Axelso toneelgroep van Ko Bakker bracht daarna het toneelspel „Zons opgang" van Joh, van Eekelen over het voetlicht. Het stuk, dat een weer- Save is van zielsconflicten in de fami. e van een meubelfabrikant, werd ondanks de soms lange dialogen, door de amateurtoneelgroep verrassend goed gespeeld. Een langdurig applaus was dan ook de beloning voor speel sters en spelers, waarvan Jaap Goos- sen als de verloren en weer terugge keerde zoon Tom. een bijzonder goede rol vertolkte. Tot slot deelde voorzit ter Hamelink nog mede dat op 3 juli eon bus naar Utrecht zal rijden, waar het 50-jarig jubileum van het Christe lijk Nationaal Vakverbond wordt ge vierd. De CJM.V.-filmdienst vertoont! op 14 april de film „Goodbye Mr. Chips", eveneens in het jeugdgebouw. DIPLOMA-UITREIKING Wethouder J. W. Kögeler sprak toepasselijk woord Donderdagavond werden te Middel burg aan een 49-tal leerlingen van de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, die geslaagd waren voor hun examen, ln de Cal- jouwzaal van de lagere technische school aan hot Molenwater do di ploma's uitgereikt. Dit geschiedde door do wethouder J. W. Kögeler, voorzitter van dc commissie van toezicht op avondschoolonderwijs, die deze avond tovens het gemeente bestuur van Middelburg vertegen woordigde. Jaarvergadering Coöperatieve Boerenleenbank De Coöp. Boerenleenbank „Grijps- kerke" meld dezer dagen haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer L. Louwerse. Uit de stukken bleek dat 1958 een gunstig jaar is geweest. De jaarrekening vertoont een totaal bedrag van 6.305.732,96 de balans een totaalbedrag van 2.972.315,49. In 1958 wa6 er een spaaroverschot van 445.000,zodat er op 31 de cember 2.593.211,19 was ingelegd. De winst bedroeg 3241,84. In de vacature van de heer L. Lou werse, die zich niet herkiesbaar stel de als bestuurslid, werd gekozen de heer A. Geschiere S. P.z. De heer W. Blok werd herkozen als lid van de raad van toezicht. In de vacature van de heer A. Geschiere S. P.z. werd als lid van de raad van toezicht ge kozen de heer Chr. Riemens P.z. DOMBURG N.C.Y.B. bijeen Dezer dagen kwam de plaatselijke N. C. V. B. te Domburg, onder leiding van mevrouw L. Jellema van Dijk in maandelijkse vergadering bijeen. Deze maal betrof het een huishoudelijke vergadering. De volgende bijeenkomst wordt gehouden op 15 april, waarop de heer R. W. Scheuing spreekt over het Nederlands Bijbelgenootschap. ZOUTELANDE Interkerkelijke paasdienst Op tweede paasdag, des ochtens 10 uur, wordt in de Nederlands her vormde kerk te Zoutelande een inter kerkelijke paaszangdienst gehouden. Dè paasoverdenkingen worden gehou den door ds. M. v. Heesen, gerefor meerd predikant te Meliskerke en ds. J. v. Dullemen, hervormd predikant te Zoutelande. Muzikale medewerking wor,dt verleend door de zangvereni ging „Hosanna", onder leiding van TRon de Vries."Solisten zijn dè heren A. Kloinepier, trompet en J. Louws, orgel. Collectes De collecte vöor het Leger des Heils heeft te Zoutelande 150,70 opge bracht. De meisjes vereniging „Martha" te Zoutelande hield ln maart een collec te voor de N.O.V.I.B. die opbracht 18,35. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN ZOUTELANDE Ned. Hervormde Kerk: 7 ds. van Dullemen. Geref. Gemeente: 7 leesdienst. Officiële publikatie GEMEENTE MIDDELBURG Sluiting Woningbureau Het woningbureau zal op dinsdag maart 1959 gesloten zijn. Paaseieren-actie De Terneuzense middenstandsvereni ging „Klimop" organiseert ook dit jaar weer een „paaseieren-actie" voor de kinderen. Op paaszaterdag zal aan een aantal kinderen ergens in Ter- neuzen een namaak-el worden af gegeven. Op een aangehecht kaartje staat de naam van de zaak, waar ze op vertoon van het kaartje de echte paaseieren in ontvangst kunnen ne men. Sluisknecht raakte met vingers tussen lier Bij het dichtdraaien vande vloed deuren aan de Terneuzense midden- sluis, geraakte sluisknecht J. E. met zijn vingers tussen een lier. Dokter Th. Bos, die te hulp geroepen werd, achtte het noodzakelijk, dat de heer E. in het Julianaziekenhuis verder werd behandeld. Na verbonden te zijn kon de heer E. weer huiswaarts ke ren. VOGELWAARDE Arbeidsongeval De heer L., bakker te Stoppeldijk (gem. Vogelwaarde) kwam tijdens zijn werkzaamheden zo ongelukkig van een ladder te vallen, dat hij met een schouderbreuk moest worden op genomen in een ziekenhuis. Benoeming Tot onderwijzeres aan de lagere school te Ossenisse (gem. Vogelwaar de) werd benoemd, mevrouw M. de MaatDe Waal te Vogelwaarde. AARDENBURG Sehieting op de liggende wip De schuttersvereniging „St. Sebasti- aan" te Aardenburg hield in het club lokaal ,,'s Lands Welvaren" een alge mene schieting op de liggende wip. De hoofdvogel werd geschoten dooi de hcor G. Lipe uit Maldegem (B.). zijvogels door de heer E. Gijsel uit Aardenburg en de heer R. de Meij uit Sysele in België. De meeste vogels werden geschoten door de heer Fr. Lippens uit Aardenburg. Voor de uitreiking had de wethou der in een korte rede aangestipt, dat doze diploma's stlllo getuigen zijn van het vele werk, dat aoor de leer lingen reeds verzet is en dat de grondslag vormt voor een verdere bekwaming in het vak. Voorts had de heer Kögeler veel respect voor de leerlingen die na hun dagtaak zich op de avondschool inspanden om verder te studeren, hetgeen voor vele leerlingen die soms van veraf een leerling van Schoondljke komen, vaak veel opofferingen meebrengen. Voorts wees de wethouder er op. dat de jongelui met deze diploma's er nog niet zijn, maar dat een verdere studie in het leven nodig zal zijn. De hesten Van alle leerlingen, die examen had den gedaan, werden de beste presta ties geleverd door W. Vreeke uit Domburg ln de A-cursus bouwvak ken, J. van Belzen uit Arnemuiden, B-cursus schilderen, en D. A. Fili- bert uit Schoondljke, B-cursus elek triciens (adspirant), die allen een prijsje kregen in de vorm van ge reedschappen, die zij bij hun werk kunnen gebruiken. BIJ de prestaties van deze leerlingen was met alleen naar kennis gekeken maar ook naar het karakter, de teamgeest en de omgang. Na de uitreiking van de diploma's door de wethouder, die werd bij gewoond door het voltallige leraren korps en door leden van de com missie van toezicht sprak de di recteur van de avondschool, de heer J. Huisman, de leerlingen toe. Hij wees er op, dat goed geschoolde men sen niet alleen belangrijk zijn voor het bedrijfsleven, maar voor de ge hele natie, terwijl hij ook de aan dacht vestigde op het belang van een goede samenwerking, zowel op de avondschool als in het bedrijf. Mede namens de leraren wenste hij de leerlingen geluk met de behaalde resultaten. Een diploma verkregen: A-cursus 3e klas bouwvakken: P. A. Maas en P. J. L. Versluys, beiden uit Middelburg, A. Oreel te Arnemui den en L. P. Lomwei te Souburg. A-cursus 3e klas stofferen: A. den Hollander uit Vlissingen en C. Lan sen uit Goes. A-cursus 3e klas schilderen: C. H. Bodbijl en I. Onderdijk, beiden uit Middelburg en M. B. Davidse uit Me liskerke, B-cursus 2e klas schilderen: J. Pou- welse te Westkapelie. B-cursus 2e klas metaalbewerkers: L. Adriaanse te Serooskerke, A. W. Bommeljé te Koudekerke en W. Mal- jaars te Veere, A-cursus 2e klas metaalbewerkers: W. J. Bouwense, C. J. Manni, J. C. Nahumury, J. Nijpjes, A. van Sluys en D. H. van Iren, allen uit Middel burg, A. J. Matthiisse en J. Ver hage. beiden uit Meliskerke en P. Wouters uit Veere. B-cursus 3e klas bouwvakken: C. J. Vinke en J. A. Wolf. beiden uit Mid delburg, J. Versluys en J. Wonder- gem, beiden uit Veere, A. Leenhouts en J. P. Stroo beiden uit Arnemuiden, J. Labruyère en v W. Schreyenberg, uit Biggekerke, P. Böone uit Nieuw en Sint Joosland, W. Cijvat te Zou telande, J. Dekker te Aagtekerke, M. Jobse te Souburg en P. Wondergem te Oostkapelle. B-cursus 2e klas elektriciens (adspi rant) C, J. Dieleman, S. v. d. Heyden A. Onwijn, C. Oreel en M. P. van der Weide, allen uit Middelburg, M. J. 't Hoen, M. J. Koole en C. J. Rey- tenbach, uit Vlissingen, P. v. Eenen- naam te Souburg en A. Lous te Westkapelie. Marktberichten MARKTBERICHTEN BARNEVELD. 26 maart. Eeierveïling S.BE. Aanvoer 695.027 stuks. Handel kalm- Notering: eieren van 88—«o gram f 9 29—9.49, idem van 60—68 gr. 1 9.50—10 01, idem van 63— 67 gr. f 10.07—10.80, eendeëieren van 61—76 gr. f 8.50—9.51, alles per 100 stuks Coöperatieve Veluwse elerveillng Barne- veldEde- Weekaanvoer ongeveer 900.000 stuks. Handel kalm. Notering: eieren van 56—60 gr. f 9.19—9.58, Idem van 60—63 gr. f Jl.6310.00, Idem van 03—68 gr- f 10.11— 11.10, alles per-100 stuks Eiermarkt. Aanvoer 1 400 000 stuks Han del kalm. Notering: eieren van 57—65 gr. f 9-75—10.75, algemene prijs f 10 35 per 100 stuks, kiloprijs i 1-67, basis 61,5 gr.; kivietseieren f 0.75 per stuk- Prijsnotering Gelders-Overijselse vereni ging van eierhandelaren. Grote eieren van 62—6R gr, f iq.10—1050, kleine eieren van 54—61, gr. 9-00—10.00. AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT De dagopizet op de heden gehouden aardappeltermijnmarkt beliep 211 con tracten. omzetten en prijzen In de con sumptiesector waren als volgt: Bintje 35 mm klei 74 r april 5 x 20.70, 23 x 20.60, 9 x 2050, 7 x 20=40, 5 x 20.30 en 23 x 20.20 (nauw. prijsh.), Bintje 45 mm kiel 60 x april: 2 x 23.40, 8 x 23 30, 15 x 23 10, 32 x 23 00 en 3 x 22.90 (nauw. prijsh.), Voran 35 mm zand 17 x april 10 00 (kalm), Li- bertas 35 mm zand II x april: 6 x 10.00 en 5 x 9 «0 (prijsh.) en Alpha 45 mm klei 49 x april: 2 x 18.50, 38 x 18 40 en 9 x 18.10 (nauw prijsh.) Het veektotaal kwam op 629 gedane zaken VEILING MIDDELBURG 26 maart. Fruit: Goudreinetten hulsh. I 85-op 30-*-32. huish. 75-85 24—27, huish. 65-75 22—23, keuken 16—28. Jonathan huish. I 75-80 47—50, huish. 70-75 48—48. St. Remy huish. I 75-op 14—15, huloh. 65-75 13—13, keuken 10—II. Groenten: Spi. nazie glas 48—69, Andijvie glas 52—61. Veldsla glas 36—47. Snijsla 8ï—lS. Sla A 18—22, B 30. C 13—20. Rodekool 24—28. Savooiekoo! 10—25. Prei 27—35. Witlof 31 —42. Breekpeen 2—8 Spruiten ongesch. 28—42. schoon 59—62. Radijs 29—39. Bloem kool 6 p. kist 68—77, 8 p. kist 57, 10 p. kist 38. IJien 2—5. VISMIJN VEERE Exportgarnalen 726 kg 2,20—2,64, Schar 157 kg 32—45. Bot 70 kg 16-19. Tong 6 kg 1.37—3,54. Rog 17 kg 4446. Ongesorteer de vis 10 kg 56. Wijting 9 kg 33-37. Krab 1 kg 21. Doorgedraaide vis 104 kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15