Prof. Jansen kreeg erepenning van de stad Middelburg Nestor fruitteelt op Zuid-Beveland veertig jaar in veilingbestuur COMBINATIE VEEREGAT AAN DE SLAG VOOR 23.250.000 VRIJDAG 27 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 „STERK IS DE ZEE, STERKER DE GEDACHTE" Miniatuur-Walcheren werd gisteren heropend MIDDELBURGS GEMEENTEBESTUUR heeft donderdagmid- dag dè droogmaker van Walcheren, professor ir. P. Ph. Jansen, de erepenning van de stad aangeboden. De aanbieding van deze zelden verleende onderscheiding geschiedde tijdens een ont vangst in de Burgerzaal van het Stadhuis ter gelegenheid van de opening van Msniatuur-Waicheren. Burgemeester mr. Joh. de Widt releveerde in een sympathieke toespraak de grote ver diensten van professor Jansen t „Wij op Walcheren zijn U en uw medewerkers blijvende dank verschuldigd". Do burgemees ter las het besluit van B. en W. voor, waarbij de erepenning aan prof. Jansen werd verleend. Voor deze gelegenheid had het gemeentebestuur een inscriptie in de penning laten aanbrengen, namelijk een regel van Den Doolaard: „Sterk is de zeê, sterker de gedachte". Brofêèsor Jansen dankte op de hem eigen maniei-: de hém toegezwaaide lof afwijzend om die over te hevelen op zijn vele medewerkers uit die dagen. „Ik was één van de vijfdui zend. Uit die grote groep hebt ge er slechts één uitgekozen..." Maar aan de andere kant was professor Jansen bijzonder verheugd over deze ver erende onderscheiding: „Omdat ik dus één van de velen was, zou ik ze af moeten wijzen, maar ik kan dat niet, want eigenlijk accepteer ik deze erepenning heel graag..." Deze ontvangst werd bijgewoond door bestuur en genodigden van de Stichting Nieuw Walcheren, die te- vorên op Miniatuur Walcheren dé heropening van dit èilénd in hét kléin hadden bijgewoond. Ónder déze ge nodigden bevonden zich ook de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote, mevrouw De Casembroot-barones Van der Feltz. DE HEROPENING. De heropening van Miniatuur was geschied door professor jansén, die thans, zoals bekend, hoofd van de Deltadienst vah Rijkswaterstaat is. Aan het begin van de épeningsbij- eenkomst sprak de hèer C. Vroom namens hét bestuur van de stichting „Nieuw Walcheren" eén Welkomst woord, in het bijzonder tot de com missaris der koningin, prof. Jansen, burgemeester De Widt en hun echt- ffenoten, alsmede tot de verdere ver- egenwoordigers van rijkswaterstaat. Professor Jansen vertelde in zijn openingsréde reeds de dag daarvoor een tocht over Walcheren te hebben gemaakt en daarbij de „plaatsen van strijd" uit de droogmakingspe- rlöde nóg eens te hébben bezócht. In een rustig, haast docerend be toog schetste hij enkele herinne ringen uit die dynamische dagen, do dagen van de Nolle, Vèérè, Westkappel en Ritthcni. Scherp maakte hij een onderscheid tus sen enerzijds de mensen, die toeh al met een „mimatiiur-Walche- ren" werkten, namelijk zij dié op tekeningen op schaal dus lijnen trokken en daii maar be slisten: „Zo moet het... zich Raad Nieuwvliet keurde an goed Donderdagavond kwam de raad van Nieuwvliet onder voorzitterschap van burgemeester J. O. Everaars in opertbaro vergadering bijeen. Ónder do ingekomen stukken bevonden zich een dankbetuiging van de heer J. Rljekbofst, beheerder van de boeken dér vereniging van de „Reizende Bi bliotheek", voor de toegekende sub sidie en de goedgekeurde begroting voor 1959. Aan hét Oranjecomitè werd een ex tra subsidie toegekend van 125r— voor de financiering van de feeste lijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Het centrum kraamzorg van de ge zamenlijke Groene Kruisverenigin gen ln West ZeéUWsch-Vlaahderen zag ingaande 1 januari 1959 de sub- éidio verhoogd van 25 cent tot i,— pér verzorgingsdag. Do héér D. Haak, keuringsveearts, werd per 1 april in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Tegen het ter visie gelegde plan, tot Wijziging van het Uitbreidingsplan voor de kom van de gemeente, wa rén geen bezwaren ingekomen, zodat het thans definitief werd vastgesteld. Bij de rondvraag wees de heef A. F. Rosendaal op de zeer slechte staat van de weg onder langs de zeedijk, die destijds door de Duitsers is ver hard. Aangezien de caiamitèuze Adornispolder het onderhoud hiervan niet kan bekostigen, zal G.S. worden gevraagd de nodige maatregelen te treffen ter verbetering van de be staande toestand. Tot Slot wees de heer J. Quaalc op het ontbreken van openbare toiletten aan de kust. Hij vroeg hierin nog vóór het aanstaan de seizoen te voorzien» Sint Maartensdijk ging lening van f 1S0.000 aan Tijdens de donderdagavond gehou den Spoedeisende vergadering be sloot de gemeenteraad van Sint- Maartensdijk zonder hoofdelijke stemming met de n.v. Bank vóór Ne derlandse Gemeenten een geldlening van 150.000,tegen een renté van 4%% aan to gaan. Universitair examen Geslaagd te Rotterdam aan de Stich ting Klinisch Hogcf Öndei'Wijs voor het artsexamen de heer C. P. Wis- kerke te Kortgens. daarbij GulUvers wanend, en an derzijds liet gróte leger van lien, die ln werkelijkheid de barre strijd moesten voeren, mannen die zich Lilliputters Voélden té genover de reus Oceanus. Het was dat leger van bekwame man nen, Van Sleepbootkapiteins, op zichters, dijkwerkers, kraanma chinisten, dat het werk heeft ge klaard, zei professor Jansen, al dus dè Iiém toegezwaaide lof de legerend naar deze werkers. Prof. *Jafisèn vónd het overigens pret tig wéét op de Miniatuur te zijn. „Want daar voél je jé oök weef èeft Gulliver", betoogde hij. „Je zou zo met een torén orider de arm de póórt Uitlopen..." De „drooglègger van Walcheren" maakt die vergelijking óók Voor liét Deltaplan. „In Den Haag zit men allerlei tekeningetjes te maken, maar hét zijn Weer de anderen, de aannemer, de onderaannemers en hun mannén, die hét móeten uitvoe- rèn". Doof de aanleg van de dam door het Veefsê Gat zal ér een hori zon verlóren gaan, maar prof. Jan sen was êf tot slot Van overtuigd, dat ér eêh móöièfe horizon voor te rugontvangen zal Worden. En hierna verklaarde hij „Miniatuur Waiche- rën" voor gèöpend. De genodigden maakten vervólgens nóg een rondgang ovèr het kleinë eiland, waarna zij zich naar dé Bur gerzaal vaii hét stadhuis begavén. Profir. P. Ph. Jansen, de droog maker vaii Walcheren die donderdag ln Mkïdëlbutg „Miniatuur Walche ren" heröpeHdê, kreet) in de Burger zaal van het stadhuis de zelden ver leende zilveren erepenning van de stad aangeboden. Samen met zijn echtgenote bezag prof. Jansen met aandacht hét besluit, dat déze onder scheiding bekrachtigde. (Foto P.Z.C.) Na de heropening van „Miniatuur Walcheren" in Middelburg door prof. ir. P. Ph. Jansen maakten de geno digden donderdag een rondgang over de miniatuur. Op de foto o.a. rechts de commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, en naast hem met hoed) prof. Jansen. (Foto P.Z.C.) Vlissinger onderscheiden voor redden van kind Zilveren legpenning Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen Burgémêestèr mr. B. Kolff van Vlis- slrtgen heeft donderdagmiddag in ccn bijeenkomst ten stadllüize aan de gemeente-ambtenaar, dè heer J. C. Dert, de zilveren legpenning van de Maatschappij tót het Redden van Drenkelingen uitgereikt. Deze onder scheiding werd de heer Dért toege kend voor het rédden van èen jon getje, dat op zondag 28 sèptember van vorig jaar bij de Vlissïngsè ijs baan te water was geraakt. Dat gebeurde bij de ingebruikne ming van het paviljoen „Watér- vréugd" én de heef Dert sprong toen zonder aarzêléh gekleed té water. Dè jongen was afgedreven én vef- keerdè in lèvénsgevaar, maar dank zij hét doortastend optreden van de heèr Deft kwam de knaap weer vei lig op dè kant. Burgemeester Kólff herlnnèrdè döndèi'dag nog eens aan dat spontane optreden vah de heer Déft, die door zijn kordaatheid eeh ievèn wist té redden. De. bèsiótèn plechtigheid werd be halve door de échtgenote van de heèr Dert ook bijgewoond dóór de drie wethouders, de heren M. A. van Po- pering, W. Poppe en Ch. j. Gillïsséh Verschage, gemeente-secfetaris J. W. Peters, de commissaris van polk tie, de heer C. van der Mark, de waarnemend directeur vah gemééh- tewerken, ir. K. C. Box, mr. H. van Andel, voorzitter van de Dr. Staver- man-brigade, dokter H. P. Veening, voorzitter van de afdeling Vlissingen van het Nederlandse Rodé Kruis eri mevrouw Van der Meijderi, de moe der van het geredde kind. Oosterland besprak de samenvoegingsplanneti In een onder leiding van loco-burge meester M. J. Zeijler gehouden ver gadering heeft de raad van Oosterland de definitieve tekst van het onder werp van wet tot gemeentelijke her indeling vah Sohouwen-Daiveland be sproken. 2oals bekend, worden de ge meenten Oosterland, Siriansland met Nieuwerkerk en Ouwerkerk sa mengevoegd onder de naam Duive lend- Óo'k de grenswijzigingen welke van een en ander het gevolg zijn, werden door de raadsleden ondér hét oog gezien. Pas wanneer deze sanïëm voeging, welke nog wel enige.tijd op zieh zal laten wachten, eén feit gé wordén is, zal er een nieuwe gemëen- tèraad worden gekozen, waarin af gevaardigden udt de verschillende voormalige dorpskernen zitting zul len hebben. Deze nieuwe raad zal dan- béslissen waar het gemeentehuis van dé niéuwe gemeente zal worden geves tigd. OFFICIËLE MEDEDELING OP „MINIATUUR" Bouw caissons Wordt afzónderlijk aanbesteed Ptof. ir. P. Ph. Jansen, het hoofd van de Deltadienst van rijkswater staat, heeft woensdagmorgen tijdens de ópëiiing van „Miniatuur Walche ren" te Middelburg meegedeeld, dat' het werk voor de voltooiing van dè afsluitdam door het Veérsè Gat thans officeel begonneh is nu dit werk is opgedragen aan de aahiieitiêfs- eombinatie „Veeregat" voor de soni van 23.250.000. In deze cóihbiöatlè hebben zich verenigd de firma's Den Breien, Van den Bout, Van Hattum en Blankevoóft-en Hollandse Adnnë- mingsmaatschappij Adflaan Vólkéf N.V., die bij de uitvoering worden gesteund door talfijkè onderaanne mers. DE HEER CORN. NIJSSE JUBILEERT „Het begon met zwarte bessen „EËKST moet liet nieuwe veilingcomplex zijn ver rezén in Goes, pas dan zal ik mijn functie van vice- vöoi-zitter van de veilingsverenigiiig „Zuid-Beveland neerleggen!" De grijze ogen onder de borstelige wenkbrauwen kijken een beetje uitdagend, als Cor- nelïs Nijsse Gzn. nit Heinkenszand, een in dè fruit teelt vergrijsde achtenzeventïger, die aanstaande dinsdag veertig jaar onafgebroken zitting zal hebben in het bestuur van de Veiiiiigsverenïging „Züid-Bëvé- land", deze uitspraak doet. Hét typeert hem ten voeten uit; altijd op de bres voor de fruitkwekers. Veel, héél veel heeft de hoogbejaarde Nijsse bij de veiling Goes Zien véranderen. En nu binnenkort nieu we gebouwen worden opgetrokken, wil hij dat nog meemaken. Hoewel en daar komt de heer Nijsse eerlijk voor uit het wórdt tijd, dat liij zijn be stuursfunctie aan een jongere kracht overdraagt! gemaakt. In de jaren vóór wereld- oorlóg wèl-en dè zaken nog nau welijks op gang gekomen. Wan neer toen de omzet op een bedrag van f 100Ö was gèkóme.n, werd de vlag üitgëharfgéii! Als hét nu één miijoen gUldën is, gaat men daar achteloos aan voorbij... Dé veiling is in enkele tiehtallën jaren tijd uitgegroeid tot één gebouwen complex, dat straks dóór nieuw bouw wórdt vèrvangèn. Van een lokaal met éeii èfmijnzaal, dat in dertijd voor een bedrag van f 70ÓÖ werd gebóüwd, zag de heer Nijsse de veiling gestaag uitbrei den met nieuwe lokalen. Öok ver rezén één kóéihuïs en een embal- lag'èlöods. In dezèlfdè periode wer den pakstatiöns opgericht in 's Heerenhoek, Oudelande en Co- lijnsplaat. Ook op het gebied van de service is ér veel veranderd, getuige de bouw van een koelhuis en de aatischaffihg in dé loop der jdfén vafi Blét. minder dan 300.000 fruitkisteri. Allemaal vèrafidêrih- gen ten góéde, mëëfit de heer Nijsse. die ons ook verklaart, dat hét fruit de laatste jaren een veel „gezonder" kleur heeft gekregen. „Een rode blos bij appéls en pé ren was er vroegër vrijwel., niét bij", vertelt hij lachend. Heim wee haaf dë „goéde óudé tijd'.' hééft de Hëihkenszahdsè vrijgezel beslist niét. Mét zijn achtënzeveh- tig jaren ontplooit de heer Nijsse nog vele activiteiten) hoewel hij voor verschillende functies al heeft bedankt. Meer dan dertig jaar is hij wethouder en raadslid geweest van de gemeente Hein kenszand. Tijdens zijn afscheid vorig jaar september werd hij be- ggiftigd met dè èrè-médaillë in Dud, Verbonden aah de Orde Van ranjè Nassali. Aanstaande dinsdagmorgen om elf uur zril dè Zeeuwse nèstdr van dé Veilingen in de kantinë van dé veiling té Góês zijn veertigjarig jribilëhrri vieren als bestuurslid Van de veilingvërèniglng. Aan be langstelling zal het hein daar ze ker niét ontbreken. De entree van de Goese fruitfee zonder de thans jubilerende heer Corn. Nijsse Gzn. uit Heinkens zand was nog altijd ondenkbaar... (Foto archief P.ZD). In frUltkwékers en -handelaars kringen is „nestor" Nijsse een Zéér géZiéne figuur. Dat blijkt lédèr jaar wéér tijdens het bezoek vaii dé ZeéuWse fruitfee aan de veiling te Göés. Hem valt dan dè ëer te beuft als enige vrijgezel- bestuurslid. die tevens de Beve- landse dracht in ere houdt de fruitvee biünen te leiden. Want zonder Nijsse zou de entree, van de ambassadrice uit fruitland veel aan allure inboeten... Maar ook Wordt de bejaarde fruitkweker veelvuldig om advies gevraagd en men Zal gêêü gelegenheid latèn Voorbijgaan om de mèïiirig van de heef Nijssé. omtrëht bepaalde pro- blernéü te hofón. De aanleiding Indirect zijn de zwarte bessen er de aanleiding toe geweest, dat de jubilaris op 29 maart Ï919 ln het bestUür Vflrt de Velllrtgsverertlgihg „Zuid-Bevéiandse werd benoemd. Daf zat zo. De heèr Nijsse was ha de oprichting van de veiling in 19Ö4 de contactpersoon voor de zWarte bessehtelers in HeinketlS- zand. Déze têëlt Wérd tóen Inten sief beoefend en rtiét iiamé Vóof dë klèin-gfondbezittefs bétekêhde dit een financiële basis om verder op te bouwen. Deze plaatselijke ver eniging die de belangen van dè kwekers behartigde, telde niet minder dan honderd leden. De heer Nijsse zorgde tijdens het on geveer drie weken durende sei zoen voor het vervoer van de bes sen. Alle kleine partijen bracht hij als één partij op de Veiling, want eendracht maakt macht! Eenmaal is het zelfs voorge komen, dat één partij met één druk op de knop een slordige f 33.000 opbracht! „Het was één macht géld", knikt dc Hèinkénszandse kweker én vergenoegd vervolgt bij: „Bel Hoogste bedrag, dat wo na af loop van een bessencampagiiu ooit ontvingen was f 08.000." Het geld moest hij soms drie of vier dagen bewaren. Een brandkast bezat de heer Nijs Se niét, maar dat heeft hém nimmer een slapeloze nacht beZorgd. Het is altijd goed ge gaan. Kftn hét dan nog Vér wondering wekkeh, dat „Cor tactntaö" Nijssé ln het vei lingsbestmir wérd gekozen. De hèer Nijsse heeft de gehele groei en bloei van de veiling mee- De bouw van dé Zeven caissons, die de hulpsluis op dè drempèl 2ulleh formeren eh die elk 45 meter lang, 20 meter breed en 18 metér höög zijn, wordt afzonderlijk aanbesteed. Dezè doörlautcaissons worden te zij ner tijd voor véfwerking aan de córhijinatie „Véêrêgat" tér beschik king gesteld. Het sluitstuk krijgt een breedte van ongeveer 330 metér. De drempel, waarop de caissons zullen worden geplaatst, krijgt een aanlegbreedte van ongeveer 170 meter en een ge- fniddelde diktë Van 3 meter; de drempel is samengesteld uit Maln- grind, lichte en zware stortsteen. De eigenlijke sluiting in 1961 ge schiedt zoals bekend met behulp van zèVén tfaliéligger-caissons, die drij vend wórdèn aangevoerd. Daartoe zijn de-- doorlaatopeningen en de langswanden met tijdelijke schotten afgesloten, zodat een waterdichte bak ontstaat. Dé caissons worden bij de achter eenvolgende kenteringen één voor één boven de drempel gebracht en door Bét inlaten van water op deze drempel geplaatst. Na de plaat sing vaii ieder caisson worden de tijdelijke afsluitmiddelen verwij derd, zodat het water vrij door de Caissons kan stromen. Zodra alle zeven caissons geplaatst 2ijh, worden op een geschikt moment hoiiten sehuiven, die in de con- strlictie zijn opgenomen, gesloten, waarop de voltooiing van de dam in Stroomloos water kan worden uitge voerd. Als eind mei 1961 de laatste caisson geplaatst zal zijn wordt de dijk in hetzelfde seizoen voltooid. Een zwa re opgave, indien men weet, dat na deze Sluiting tot aan de voltooiing der wérken nog ruim 4 miljoen ku bieke métér zand zal moeten worden aangéspötèn; Kunst-tentoonstelling te Zierikzee geopend Werken van „Zeeuwse Beeldende Kunstenaars" In de sfeervolle, pas gerestaureerde trouwzaal van het Zierlkzeese stad huis Hééft burgemeester mr. F. Th. Dijckmééster donderdagavond de ex- fiösitie van de stichting „Zeeuwse Beeldende Kunstenaars" officieel ge opend. Deze opening kreeg éen bij zonder cachet dóór de medewerking van hét Zeeuws Kamerorkest uit Gos ónder leiding van Francois Olivier. Êurgëirieester Dijckmeester sprak zijn vreugde uit over deze werkelijk voortreffelijke combinatie. Hij toen- de voorts zijn dankbaarheid over het feit, dat de stichting het houden van deze expositie heeft weten mogelijk te maken. De voorzitter van de stichting, dè heer Petri, wees op de belangrijke positie, die Zierikzee in het culturele leven op Schouwen- Duivelahd inneemt. Uit de wóórden Vkn dé heer Petri bleek verdér, dat dé stichting in haar korte bestaan reeds vele activiteiten heeft ont plooid. In Limbiirg wérd dë ëéréte tentoonstelling gehouden, terwijl na Zierikzee geëxposeerd zal worden in Tholeii. In de früittijd zal een ten toonstelling in Goes worden inge richt. Spreker zeide dankbaar te zijn vóoi* dé hulp en medewerking, die bij dë. organisatie waren ondervon den. Daarna klonk het „Concerto Grössö" van G. F. Handél êii de „Symphonia" in d grote térts van J. StamitZ) uitgevoerd door het Zeeuws Kamerorkest. De genodigden begaven zieh tonslot- ti Baar de Schutterszaal van het raadhuis, waar de schilderijen, teke ningen, gouaches, kunstnaaldwer ken, beeldhouwwerken en ceramiek Éijii tentoongesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13