PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jflm Eisenhower en De Gaulle gaan niet onvoorwaardelijk naar top-overleg Nieuwe vindingen voor Veerse Gat-project t: HHI BILT MACMILLAN: MEN DENKT DAT HET DOORGAAT KAREI DOORMAN" IN CVRACAO VERTROUWELIJK S.E.R.-ADVIES LEKTE UIT NAAR WINKELIERS BRITSE WAPENLEVERANTIES AAN IRAK GAAN DOOR - 7. 202e jaargang - no. 72 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 mrt. '53 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel, 2476 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Verklaringen in drie westelijke hoofdsteden >r „Als wij deze zomer een topconferentie moeten houden ben ik bereid hierover met mijn vrien den Eisenhower en Macmillan te spreken en ik hoop dat de heer Kroesjtsjew, die ik in het ver leden in de omgeving van Stalin heb ontmoet en die sindsdien enige promotie heeft gemaakt, genegen zal zijn zich er voor te interesseren". Dit zei Charles de Gaulle gisteren tijdens de eerste perconferentie, ooit door een Frans staatshoofd gegeven. Er waren meer dan 600 journalisten. Evenals De Ganlle hebben gisteren de Amerikaanse president Dwight D. Eisenhower (op een persconfe- Fransen bereid tot erkenning van Oder-Neisse-grens In Bonn is direct na De Gaulle's persconferentie veel stof opgewaaid door de opmerking van het Franse staatshoofd, dat „hereniging van een vrij Duitsland ons de normale bestemming van het Duitse volk schijnt te zijn, mits dit niet zijn huidige grenzen in het geding brengt en mits dit leidt tot integratie in een contractueel vastgestelde Europese organisatie voor samenwerking, vrijheid en vrede". Particulier interpre teerden hoge autoriteiten in Bonn deze verklaring van De Gaulle als te betekenen dat in elk geval Frankrijk de Oder-Neisselijn als de per manente oostgrens van Duitsland beschouwt. In deze kringen wijst men erop dat de gebieden ten oosten van die lijn slechts onder Pools bestuur staan, hangende de totstandkoming van een vredesverdrag met geheel Duitsland. Duitse leiders menen dat men er in het Westen verkeerd aan zou doen, thans reeds te beamen dat de Oder-Neisselijn permanent ïs. Zonodig zou men hiermee iets hebben om aan te bieden in de onderhan delingen met de Kussen over hereniging. ren naar Berlijn zouden verzet ten, verantwoordelijk dienden te worden gesteld voor de gevolgen. Geen van de drie zou er akkoord mee gaan dat West-Berlijn wordt overgeleverd aanhet Oostduitse bewind. Premier Macmillan deelde mëe dat de westelijke nota's over de aan staande conferenties vandaag aan de regering der Sowjet-Unie zullen wor den overhandigd. President Eisenho wer noch zijn collega De Gaulle rentie) en de Britse premier Harold Macmillan (in het Lagerhuis) hun overtuiging uitgesproken dat deze zo mer een topconferentie zal worden gehouden. Eisenho wer zei te zullen deelnemen als de ministers van bui tenlandse zaken tevoren zoveel vooruitgang boeken dat hierdoor een topconferentie wordt „gerechtvaardigd". Gesteld dat 'n redelijke kans op succes bestaat dan kunnen regelmatig topconferenties worden gehouden. De Gaulle verklaarde eveneens dat de ministers van. buitenlandse zaken eerst „een bepaalde mate van over eenstemming over belangrijke kwesties diénen te be reiken". Macmillan zei onomwonden in het Britse La gerhuis: „Naar het schijnt denkt iedereen dat een top conferentie zal worden gehouden". Hij noemde geen voorwaarden voor „een ontmoeting der regeringslei ders, later in de zomer". - Eensgezindheid over Berlijn „Het tegenwoordige Duitsland be dreigt Frankrijk in geen enkel op zicht. Het vormt een van de essen- tiëele elementen van het leven van Europa en de gehele wereld", aldus sprak De Gaulle verder. Hij voegde hieraan toe dat de politiële van bondskanselier Adenauer overeen komt met de Franse koers. Aangaande Berlijn waren de Amerikaanse, de Britse en de Franse staatsman het erover eens dat degenen die zich tegen de doortocht van westelijke militai- De grauwe asfaltdam in het Veer se Gat heejt maandenlang verla ten gelegen... Maar nu in de be drijvigheid er plotseling weer, want het afsluitingswerk is op nieuw begonnen. In dit gevecht tegen het water spelen machines een belangrijke rol: een ondêrwa- terwagen, die nylon over de zee bodem uitrolt, een torenkraan, die tonnen mijnsteen overlaadt, drag lines en bulldozers die duizenden kubieke meters zand en grond verplaatsen. Koi-tom, een wereld van techniek en vernuft, waarin niettemin deze foto bewijst het jjlaats blijft voor de mens: dijkwerkers, die intensief bezig zijn met het afwerken van de öam-kruin boven het stijgende teer-talud. Foto P.Z.C.) hebben zich in het openbaar uitge sproken over het Britse denkbeeld van een zone in centraal-Europa, waar wapens en troepen zouden zijn „bevroren". Kind door inslikken van speelgoedblokje gestikt Het bijna tweejarig dochtertje van koster A. van de Veerdonk te Ber- licum heeft woensdagmiddag een plastic speelgoedblokje in de lucht pijp gekregen en is gestikt. In het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, waar zij in aller ijl werd heengebracht, bleek zij bij aankomst reeds te zijn overleden. Dulles gaat maandag voor herstel naar Florida President Eisenhower heeft medege deeld, dat minister van buitenlands zaken, Dulles, van plan is maandag voor herstel naar Florida te vertrek ken. Men hoopt dat hij binnen niet. al te lange tijd zijn werk kan hervatten. De artsen hadden Dulles gezegd dat zij nog geen definitieve prognose konden geven over zijn gezondheids toestand. Zij zullen dit doen zodra het met zekerheid mogelijk is. Zo lang de minister in staat is te wer ken, zal ik gaarne van zijn diensten gebruik maken, aldus president Ei senhower. Auto's botsten in mist op Afsluitdijk: twee doden Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Afsluitdijk zijn woensdagmorgen twee mensen ge dood en twee zwaar gewond. De ene auto, komende uit de rich ting Friesland werd bestuurd door de 52-jarige zakenman J. W. Boon stra uit Sneek. De andere, komende uit de richting Noord-Holland door de 45-jarige H. Veneman uit Am sterdam, chef van een drukkerij. De beide bestuurders werden op slag gedood. De beide zwaar gewonden zijn twee Duitse lifters, die met de heer Veneman meereden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets met zekerheid bekend. Het is niet onmogelijk, dat de botsing is ont staan tijdens een inhaalpoging van een van de auto's terwijl het mistig was. De rijkspolitie te Komwerner- zand zou graag eventuele getuigen horen. De beide gewonden zijn naar het ziekenhuiste Harlingen overge bracht. De auto's werden zeer zwaar beschadigd. Het smaldeel van de Koninklijke Marine maakt een oefenreis langs de oostkust van Noord-Amerika en de Nederlandse Antillen. Van het smal deel maken deel uit het vliegdek schep Karei Doorman", de onderzee bootjagers Gelderlanden „Amster dam", de onderzeeboot ^Zeeland" en het fregat „Van Speyck", dat zich ■in de Antillen bij het smaldeel heeft gevoegd. Foto: de „Karei Doorman" in de Caracasbaai van Cwragao. Edith Piaf voor tweede maal geopereerd De Franse chansonnière Edtth Piaf is dinsdag voor de tweede maal geope reerd. Haar toestand, die 's avonds ernstig was, is in de loop van de vol- §ende dag verbeterd, ip 24 februari werd Edith Piaf aan een maagzweer geopereerd. Zij was nog herstelende en zou zaterdag voor het eerst na haar operatie optreden. NIET-BOEKVERKOPERS SLOEGEN POCKETS IN Onderzoek gaande naar de toedracht Er is een onderzoek gaande naar het antwoord op de vraag, hoe het mo gelijk is geweest dat de beslissing, die de commissie van de Sociaal Economische Raad in november van het afgelopen jaar heeft genomen om de staatssecretaris van economische zaken te adviseren een vestigings beschikking voor het boekverkopers- bedrijf af te kondigen, bekend is ge worden nog voordat de staatssecre taris deze beschikking uitvaardigde en nog voordat, naar men althans aanneemt, nog iemand anders van het advies in bevestigende zin op de hoogte kon zijn. Gebleken is namelijk dat op de dag dat de commissie haar advies had vastgesteld niet-boekverko- pers-bedrijven zijn gewaarschuwd zo snel mogelijk een aantal poc ketboeken in de winkels ten ver koop te nemen. Als de vestigings- beschikkïng dan zou worden af gekondigd (hetgeen zou beteke nen dat men na de afkondiging geen boeken mocht verkopen als men dat voordien ook niet placht te doen) zou men niet meer kun nen zeggen dat het boekverko- persbedrijf niet door de winkels in kwestie was uitgeoefend. Dit heeft gisteren de algemeen se cretaris van de Sociaal Economische Raad, drs. Hub L. Jansen medege deeld bij de beantwoording van vra gen die hem naar aanleiding van een lezing voor leerlingen van het Nederlandse Opleidingsinstituut voor het Buitenland gesteld werden. Er werden onder meer vragen gesteld over de geheimhoudingsplicht van de leden van de Sociaal Economische NU HABBANIJA ONGEMOEID BLIJFT: Egyptisch blad: imperialisme en communisme zij aan zij Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat het werk van het Pact van Bagdad ongestoord voortgang zal vinden, ondanks het vertrek van Irak uit deze organisatie. De woordvoerder liet zich er niet over uit of het pact een an dere naam zal krijgen. Het ministerie onthulde tevens dat Engeland dinsdag van Irak de waarborg heeft ontvangen, dat in de onmiddellijke toe komst niets gebenuren zal met betrekking tot de Britse positie in Habbanija, een strategisch punt voor de Britse verbindin gen in het Middenoosten. Irak voert momenteel echter bespre kingen met Engeland over de toekomst van deze basis en over andere problemen die voort vloeien uit Iraks opzegging van het Bagdadpact. De woordvoerder vertelde nog dat wapenleveranties aan Irak nog normaal voortgang vinden. Engeland ziet zich momenteel voor het probleem gesteld of die leveran ties gestaakt moeten worden. De Iraakse strijdkrachten zijn groten deels bewapend met Brits materiaal en als dit materiaal niet meer ont- 'jpijjj.bjhiiii.uprtnar |H K f&M 8® ..y V. laè- Afsluitingsiverk weer begonnen NU DEZE MAAND het „af sluitingswerk" aan het Veer se Gat na een ruime win- terpauze opnieuw is be gonnen, gaan de waterstaats technici pas werkelijk recht zitten voor de uitvoering van dit prcjectNatuurlijk, vorig jaar zijn er reeds ber gen werk verzet: over de „Plaat van Onrust", de uitge strekte zandbank, die aange vlijd ligt tegen Noord-Beve land, reikt een strakke, mas sieve dam reeds als een gi gantische arm naar de Wal- cherse kust. Circa 1600 me ter lang is die „arm" reeds en tussen die kant en klare dam en de Walcherse kust resten nog „slechts" 1200 meter. Maar juist die laatste 1200 meter zijn voor de wa terstaattechnici opvallend interessant! De dichting van het stroomgat staat Immers nog voor de boeg en rond de ze waterstaatkundige kracht toer worden nieuwe vindin gen en opvattingen op grote schaal toegepast, want: A. voor het eerst in de ge schiedenis zullen voor de dichting van het stroomgat de zogenaamde doorlaatcais- sons worden gebruikt, cais sons, die open wanden heb ben en waardoor het water vrij spel heeft,tot de tijd (beter gezegd: het tij) rijp is, om in die caissons een stalen wand te laten zakken, die het water volkomen blok keert! B. voor het eerst ook zullen grote nylonmatten in de praktijk naast de gebruike lijke en klassieke zinkstult- ken van rijshout worden ge bruikt ter bescherming van de zeebodem! C. voor het eerst ook zal aan de landhoofden van de naar elkaar reikende dammen waartussen het stroomgat ligt een bijna revolutio naire vorm worden gegeven: niet aflopend en afgerond, maar met steile wanden en vierkante hoeken! D. spectaculair en nog slechts weinig toegepast is de drempel, die midden door het stroomgat van dam tot dam loopt en waardoor de eb- en vloedstromingen hun „uitschurende krachten" op de bodem voor en achter het stroomgat verliezen! E. opvallend is tenslotte het massale gebruik van mijn- steen bij het opwerpen van deze zeewering. Kortom, de resultaten van de vele experimenten der laat ste jaren worden hier op zo'n grote schaal toegepast, dat de waterstaattechnici alle reden hebben om recht te gaan zitten Aan deze interessante werk zaamheden, die in het Veerse Gat nog op stapel staan, heeft één onzer redacteuren enkele artikelen gewijd, die op pagina 9 te \inden zijn. vangen zou worden, zou dit bijzon der lastig zijn voor de Iraakse strijd krachten. In diplomatieke kringen wijst men er op dat Irak zich dan misschien geheel tot Rusland zou gaan wenden voor wapens. Volgens de woordvoeder zijn de olie- belangen in Irak niet geraakt door de jongste stap van premier Kas- sem. Kranten in Cairo waarschuwden fisteren, dat hoewel Irak zich uit- et Pact van Bagdad heeft terug getrokken, dit land nog steeds on der buitenlandse overheersing staat. Al Ahram beschrijft het Iraakse besluit als het begin van een te rugtocht, doch waarschuwt dat imperialisme en communisme zij aan zij werken in Irak om het Arabisch nationalisme te bestrij den. Volgens Al Ahram geloven de Engelsen en communisten dat zij elkander wel aan kunnen, nadat de strijd tegen het Arabisch natio nalisme gewonnen is. Al Shaab zegt: We strijden niet alleen tegen het Pact van Bagdad of tegen de Eisenhower-doctrine, maar tegen aansluitingen in elke vorm, ongeacht of dat een Ameri kaanse, Britse of Russische ïs. Koelmachine valt door zes verdiepingen: rijf doden Een zware koelmachine is dinsdag door zes verdiepingen van een vlees- verpakkingsfabriek te Oklahoma-Ci ty gevallen. Ten minste vijf. mensen verloren hierdoor het leven en ten minste vijftien werden gewond. Redders moesten maskers voordoen om zich tegen dodelijke ammoniak- dampen die waren vrijgewomen te beschermen. Men weet nog niet de oorzaak van het ongeluk. Volgens onbevestigde berichten heeft zich een ontploffing voorgedaan. De koelmachine stond op houten balken. Het puin lag vier verdiepingen hoog opgestapeld. Mutaties bij Russische jeugdorganisatie „Komsomol" Wladimir Semitsjasni, sinds april 1958 eerste secretaris van het cen trale comité van de Sowjet-Russi- sche organisatie voor de jeugd „Komsomol" is woensdag van zijn functie ontheven in verband met een nieuwe benoeming, zo meldt Tass. Hij krijgt een belangrijke partij functie. Hij zal als eerste secretaris van de „Komsomol" worden opge volgd door Sergej Pawlof. Ook Nadja Wasadse, die secretares se en lid van het centrale comité van de „Komosol" was, heeft een nieuwe functie gekregen. Semitsjast- ni is de man geweest die in oktober 1958 gezegd heeft dat men onbillijk zou handelen tegenover een varken als men het zou vergelijken met Boris Pasternak, de Russische schrij ver die de Nobelprijs voor letterkun de heeft gekregen. VERWACHT. Geldig tot hedenavond PLAATSELIJK BUIEN. Opklaringen, maar plaatselijk ook enige buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hoger. ZON EN MAAN 27 maart Zon op 6.29 onder 19.03 Maan op 22.52 onder 7.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1