Burger protesteert tegen uitsluiting P.v.cLA. van Kamerpresidium Zuidafrikaans plan tot stichting van acht „Bantoe-staten" KLANKBORD HARDNEKKIGE VLUCHTEUNG CAPITULEERDE VOOR PIJN WOENSDAG 25 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Opstand in Tibet wordt guerilla In de Tibetaanse hoofdstad Lhasa wordt op kleinere séliaal gevochten dan verleden week. De strijd heeft zich echter naar andere belangrijke plaatsen in Tibet uitgebreid, zo wordt nit welingelichte bron te New Delhi vernomen. Een bericht uit Taipeh meldde dat een lid van het kabinet op Formosa (nationalistisch China) gezegd had dat anti-communistische troepen in Zuidwest-Chïna naar Tibet oprukken om aan de opstand deel te nemen. De opstandelingen zouden, naar ver luidt, opnieuw overgegaan zijn tot een guerilla-oorlog, zoals zij reeds twee jaren lang voeren. Volgens de zegslieden bevindt de Dalai Lama zich nog in Tibet hoewel hij zijn paleis niet mag verlaten. De Chinese troepen hebben grote moeite de opstandelingen in het ge bergte te vinden. Het schatten van het aantal slachtoffers is moeilijk, al dus de zegslieden, maar men gelooft dat het in de honderden, wellicht in de duizenden loopt. Siamese tweeling van tien maanden gescheiden Een groep chirurgen is er maandag in een ziekenhuis bij Londen in ge slaagd een Siamese tweeling van tien maanden, wier hoofden bijna vol ledig met elkaar waren verbonden, te scheiden. De grootste moeilijkheid waarvoor de chirurgen zich geplaatst zagen was het scheiden van de hersenen zonder dat de bloedtoevoer van de kleintjes gevaar liep. Via de herse nen ontnam n.l. het sterkste kind het bloed aan het zwakste. De operatie duurde 9Va uur. De toe stand van de tweeling zal de eerste dagen nog zeer kritiek blijven. SLAPEN. Toen Don Robinson, par lementslid van Eiits Columbia, tij dens een lange zitting in slaap viel, merkte een lid van de oppositie, Bur- naby Gordon Dowding, die Robinson hoorde snurken, op: „Dit is de ver standigste opmerking die we de ge hele avond gehad hebben van rege ringszijde." STILTE. Radiostation WTRB te Ripley (Tenessee) heeft aan James W. Porter, die rock 'n roll-muziek haat, 15 minuten stilte verkocht voor 14 dollar. De directeur van WTRB, John Ste wart, vertelde dat hij een flink aantal protesttelefoontjes ontvangen heeft en dat hij besloten heeft nooit meer radio-stilte te verkopen. Onder enorme belangstelling heeft de chef van de buitendienst van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, de heer A. van Damme, zijn veertigjarig dienstjubileum gevierd. Foto: De jubilaris rechtsin ge sprek met zijn vader (links), die ook veertig jaar in dienst is geweest van de C.B.S. In het midden medeleven de familieleden van de heer Van Damme. Foto P.Z.C.) Bestemming van drie zetels in Noord-Rhodesia nog onzeker De machtige Verenigde Federale Partij van Rhodesia hoopt de volle dige controle te krijgen over het par lement in dit Engelse protectoraat. De uitslagen, die nog altijd lang zaam binnenkomen van de op vrij dag gehouden algemene verkiezin gen, hebben nu alleen nog maar drie zetels onbeslist gelaten, juist het aan tal, dat de Verenigde Federalisten nodig zouden hebben om met een meerderheid van 16 zetels in het par lement van 30 zetels, de volledige meerderheid te behalen. Van de 22 zetels, die vrijdag op het spel stonden, zijn er tot dusver 13 toegevallen aan de Verenigde Fede rale Partq, 2 aan de Centrale Afri kaanse Partij en aan de extremisti sche Dominionpartij en één aan de Afrikaanse Nationale Congres-partij. De Verenigde Federale Partij van premier sir Roy Welensky, heeft al de meerderheid in het federale par lement in Zuid-Rhodesia. Welensky hoopt op een meerderheid in het parlement van Noord-Rhode sia voor zijn plan voor een onafhan kelijke federatie, vrij van het toe zicht van het Engelse ministerie van koloniën. Maar de Afrikanen wezen zo'n ont wikkeling, omdat daardoor de kolo nisten meer macht zouden krijgen. Deze tegenstelling stond op de ach tergrond van de onlusten in Noord en Zuid-Rhodesia en Njassaland. „DEZE DEMONSTRATIE LAG NIET VOOR DE HAND" Het Wereldgebeuren Om de macht GEEN AFGEVAARDIGDEN VAN NEGERS IN VOLKSRAAD Oppositie tegen „afsluiting van veiligheidsklep" De Zuidafrikaanse volksvertegen woordiging, de volksraad, heeft dins dag de behandeling voortgezet van een wetsontwerp, dat voorziet in: stichting van acht ,,Bantoe"staten in het gebied der Zuidafrikaanse Unie, waarvan de neger-inwoners een zekere mate van zelfbestuur krijgen. Zo zullen zij hun eigen wetgevende autoriteiten krijgen, die de bevoegdheid krijgen wet ten uit te vaardigen, belastingen te innen, openbare werken te doen uitvoeren en leiding te geven aan de werkzaamheden van onder hen gestelde Afrikaanse gezagsdra gers. Beëindiging van de vertegenwoor diging der Afrikanen in de volks raad en dc senaat door gekozen blanke vertegenwoordigers en wel op het tijdstip, dat het mandaat dezer afgevaardigden verstreken is. In de plaats van deze blanke ver tegenwoordigers komen vijf blan ke commissarissen-generaal, die als verbindingsmannen tussen de centrale regering en de Afrikaan se staten zullen optreden. Eerste minister dr. Hendrik Ver woerd verklaarde dat de blanken slechts verzekerd konden zijn van handhaving van hun gezag in de door hen bewoonde gebieden, wan neer de negers in de streken waar zij woonden, bepaalde rechten kre gen. Hij zei dat er thans negen miljoen Afrikanen en drie miljoen blanken in Zuid-Afrika wonen, „doch na veertig tot vijftig jaar zullen er ne gentien tot 21 miljoen naturellen zijn, tegen zes of zeven miljoen blanken". De premier voegde hieraan toe: „De Verenigde Partij wil de Afrikanen in de door blanken bewoonde gebie den meer rechten geven. Dit zou uit eindelijk tot gevolg hebben dat ge heel Zuid-Afrika aan de negers zou worden overgegeven". De leider der Verenigde (opposi tie) partij, Sir De Viiliers Graaff, diende een amendement op het re geringsontwerp in, waarin de Volksraad verklaart dit niet te kunnen aanvaarden, omdat „goed keuring ervan Zuid-Afrika op een weg zou voeren, welke zou leiden tot de vernietiging van het land *n die rampzalig zou zijn voor de toekomst van het Zuidafrikaanse volk". „Dit zou leiden tot verdeling van het land, want overal waar de bevolking bepaalde rechten ver krijgt, doch geen stem in het centrale gezag, ontstaat wrijving. De geschiedenis toont aan, dat de ontwikkeling altijd gaat in de richting van onafhankelijkheid", aldus De Viiliers Graaff: De oppositieleider besloot: „Het regeringsontwerp voorziet in voortschrijding van de econo mische invoeging der Afrikanen in onze maatschappij, zoals wij die reeds kennen. Deze economische opheffing moet ook leiden tot po litieke invoeging, doch de rege ring wenst politieke afscheiding". Een der afgevaardigden van de Ver enigde Partij, Marais Steyn, ver klaarde dat de regering, door uit het parlement gekozen vertegenwoordi gers der Afrikanen te verwijderen, „een der weinige nog overgebleven veiligheidskleppen van een grote stoomketel zal sluiten", waaraan hij toevoegde: „een eventuele ontplof fing zal hierdoor nog groter afme tingen krijgen, dan men thans mo gelijk verwacht". Deze afgevaardigde van de oppositie besloot; „Ik kan niet geloven dat de regering intellectueel zo cp zichzelf leeft, dat zij meent een opzet als de voorgestelde in Zuid-Afrika te kun nen uitvoeren, terwijl de geschiede nis heeft aangetoond dat verwezen lijking in elk ander deel van de we reld onmogelijk was". Als iemand vol spanning de uit slagen van de Noordrhode- siaanse verkiezingen heeft ge volgd, dan is het Sir Roy Welensky wel. Welensky is de eerste minister van de Federatie van Rhodesia en Njassaland en tegelijk de leider van de Verenigde Federale Partij, die de laatste jaren de grootste fractie in het parlement van Noord-Rhodesia heeft gehad. Het stond vast dat on der de gegeven omstandigheden, nu de blanken „stern-technisch" nog al tijd zeer bevoorrecht zijn ten opzich te van de Afrikanen, en Sir We- lensky's partij de grootste invloed heeft, het bezit van het grootste aan tal zetels niet in gevaar zou komen. Maar Welensky mikte hoger. Hij was erop uit, zestien van de in totaal dertig zetels en op die wijze de ab solute meerderheid te veroveren, zo als eerder in Zuid-Rhodesia is ge beurd. Het zou hem dan gemakkelijker val len om in '60 in Londen te pleiten voor verlening van de dominionstatus aan de federatie. Verscheidene andere blanken hebben tegen het zo snel over man naar de dominionstatus ge waarschuwd omdat ze weten hoe zeer de Afrikanen wantrouwend staan ten opzichte van Welensky en de andere blanke bewindhebbers in dit gebied, van wie zij economische discriminatie vrezen. Die Af ril tanen hebben meer fiducie in het departe ment van koloniën te Londen, dat momenteel nog voor deze aangele genheden verantwoordelijk is. Welensky heeft overigens ook zelf onder rassendiscrimina tie geleden en wel in de ja ren van dertig. Toen vond hij de lo comotief waarop hij als machinist werkte volgepakt met antisemi tische leuzen. Fascistische elementen waren blijkbaar boos op hem omdat hij de zoon was van een uit Litauen naar Zuid-Afrika geëmigreerde jood, die met een Zuidafrikaanse vrouw was getrouwd en vervolgens per osse- wa naar Rhodesia was getrokken. In Salisbury, de hoofdstad, begon zijn vader indertijd met het opzetten van een kosthuis. Het gezin leefde er juist boven het niveau van de „arme blanken". Vijftien jaar oud moest Roy beginnen met geld verdienen. Hij deed dat eerst als magazijnbe diende en later als machinist op die locomotief. Welensky heeft wel eens tot Afrikanen gezegd dat hij weet wat het is om vanwege het ras aan discriminatie bloot te staan. Maar overigens heeft hij toen hij in de vakbeweging, in de arbeiderspartij en in de politiek steeds meer invloed kreeg, weinig opzienbarends gedaan om in de verhoudingen verandering te brengen. Zijn vakbond bijvoorbeeld streef de net als de Zuidafrikaanse evenzeer naar het tegengaan van concurrentie door zwarte arbei ders als naar het behartigen van de belangen van de blanke arbeiders bij de werkgevers. Dat de laatste jaren onder de Afrika nen steeds meer ontevredenheid groeide over de blanke minderheids overheersing, heeft hem in tegenstel ling tot bijv. die andere vooraan staande kolonist-politicus Sir Ste wart Gore-Brown niet tot ander in zicht gebracht. Welensky was en blijft van mening, dat economische vooruitgang op den duur een eind aan alle conflicten zal maken. Dat hier ook psychologische factoren een rol spelen die met de economie niets van doen hebben, wil er bij hem niet in. Er wordt van hem gezegd, dat hij in het diepst van zijn hart rui mere opvattingen koestert en dat hij de Afrikanen meer stemmen in het kapittel zou willen geven, maar dat hij om zijn invloed bij de blan ken niet zelf teniet te doen in het openbaar een andere houding moet innemen. Inderdaad wijkt mede door zijn toedoen de Rhodesiaanse kies wet in gunstige zin af van de Zuid afrikaanse, maar opzienbarend is het beleid van Welensky in dit op zicht niet bepaald geweest. Het Britse blad „The Observer" heeft laatst gezegd dat men van deze staatsman met zijn grote prestige onder de blanken zou wensen, dat hij net als de Franse president De Gaulle, al werd hij om verkeerde redenen gekozen, toch goede stappen zou doen ter redding van de natie. Maar tot dusver heeft Welensky niet gewild of niet ge durfd. Een stembusoverwinning waarbij hij de absolute meerderheid zou behalen gisteravond kon hij zich nog niet van dit succes verze kerd noemen zou naar hij zei door hem worden gebruikt om een open conflict uit te lokken met de Britse gouverneur Sir. Arthur Benson, die over deze zaken heel anders denkt. „Als er zestien mensen van ons in het parlement komen", zo heeft We lensky gezegd, „zal het een heel dap pere gouverneur moeten zijn die ons de les wil lezen". sm ROY WELENSKY ...de gouverneor trotseren... Dr. Kortenhorst dringt aan op uitbreiding van Kamergebouw (Van onze parlementaire redacteur) Mr. Burger, de fractieleider van de P.v.d.A., heeft de niet-benoeming van de socialistische kandidaat de heer Bommer tot vice-voorzitter van de Tweede Kamer, niet op zich laten zitten. Onmiddellijk nadat in de ver gadering van de Tweede Kamer van dinsdag de griffier het koninklijk besluit, inhoudende de benoeming van dr. Kortenhorst tot voorzitter der Kamer, had voorgelezen, vroeg hij het woord. Toen de fractie van de P.v.d.A. haar standpunt ten aanzien van de kandi- datuur-Kortenhorst voor het presidentschap had bepaald, stond voor haar de mogelijkheid open om dit bij de stemming te laten blijken, aldus mr. Burger. Zij achtte het echter correct om vooraf de andere fracties op de hoogte te stellen. Zij heeft dat met inachtneming van de zorgvuldigheid op strikt zakelijke wijze gedaan. Er was naar het oordeel van de heer Burger dus geen enkele aanleiding voor publikatie van de brief, die Ifij aan de fractie van de K.VJP. verzonden had. De heer Burger zei, dat hij het op prijs gesteld zou hebben, als prof. Romme op zijn beurt aan de socia listische fractie van zijn voornemen zou hebben kennis gegeven, om de brief voor te lezen en niet op de heer Bommer te stemmen. Tegen het voorlezen van de brief op zichzelf had hij geen bezwaar. Hij vond, dat het voor de hand lag, dat de meerderheid van de Kamer de opvattingen van de socialistische fractie over de kandidatuur-Korten- horst niet zou delen. Maar het lag niet voor de hand, meende hij, dat de meerderheid zou demonstreren, dat zij de heer Bommer niet als vice- voorzitter wenste. Overigens kon hij het een politiek college als de Ka mer niet euvel duiden, dat zij politiek Er werden drie leden toegelaten van de vier, die verleden week vrijdag bij de installatie van de overige leden van de nieuw ge kozen Kamer niet aanwezig kon den zijn. Het waren de heren Boert en v. d. Goes v. Naters van de P.v.d.A. en Veldkamp van de K.V.P. Het enige lid, dat thans nog geïnstalleerd moet worden, prof. S. Korteweg (v.v.d.) in Gro ningen, is ziek. De Kamer heeft voorts geruime tijd besteedaan de instelling van een aantal commissies. Vooraf kreeg ds. Van der Veen van de Pacifistisch So cialistische Partij de gelegenheid een korte verklaring af te" leggen. Hij zei, dat de P.S.P. tegen het gebruik van geweld ageert. Doch dat zij in positieve zin vóór een socialistische maatschappijvorm is. Uit zijn waar dering voor de parlementaire demo cratie vloeide voort, dat hij het on democratisch achtte om Kamerleden, ook vertegenwoordigers van de C.P.N. uit commissies te weren. Het werd een nogal lange verklaring van ds. Van der Veen. Voorzitter Kortenhorst kon althans niet nalaten op te merken, dat deze nieuwe afge vaardigde niet buiten de orde is ge weest, maar wel een zeer ruim ge bruik gemaakt heeft van de gelegen heid om de Kamer kort toe te spre ken. De president van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft in zijn rede, waarin hij het voorzitterschap aan vaardde, van de gelegenheid gebruik gemaakt om nog eens met klem de aandacht te vestigen op de bekrom pen huisvesting van de Kamer en er bij de ministers op aan te dringen spoedig goedkeuring te verlenen voor een ingrijpende verbouwing en uitbreiding van het Kamergebouw, waarvoor de plannen al lang volledig gereed liggen. Voorts greep dr. Kortenhorst de ge legenheid aan om melding te maken van het heuglijke feit van de aan komst hier te lande van de heer H. C. J. G. Schmidt, die ruim vijf jaar in Indonesië in de gevangenis heeft doorgebracht. Gaarne riep de heer Kortenhorst- hem een welkom toe. Maandagmiddag is in het Apollo- paviljoen te Amsterdam de finale gehouden van de door de Nederland se stichting „Oog en Bril" georgani seerde wedstrijd om de titel „miss bril 1959". De foto laat zien hoe de „miss bril" van dit jaar, mej. Em my Meydam uit Utrecht (rechts), na haar verkiezing een welgemeende zoen kreeg van „miss bril 1958", He lena van Dam uit Amsterdam. Zekerheidshalve naar huis van bewaring Voor de tweede maal binnen enkele maanden heeft in de nacht van maandag op dinsdag de 46-jarige arrestant S. S. T., wiens gezin in Delden woont, maar die zelf zonder vaste woonplaats rondzwerft, voortij dig een ziekenhuis verlaten. Men vond hem gisteren schreeuwend van pijn in pyjama in Glanerbrug (gem. Enschede) 100 meter van de Duitse grens. Einde van conflict bij S.A.S. Het conflict bij de SA.S. is maan dag beëindigd met de ondertekening van een compromisvoorstel door de Zweedse piloten van de SA.S. In een communiqué van het bestuur van de federatie van Scandinavisch vliegpersoneel werd verklaard dat 't besluit het bemiddelingsvoorstel van 27 februari te ondertekenen, niet unaniem was genomen. De federatie verwacht dat alle uitge sloten leden onmiddellijk weer in dienst worden genomen. Voorts eist de federatie dat de reiskosten naar huis van bemanningsleden die in ver schillende plaatsen ter wereld werke loos werden toen de SA.S. de uitslui ting instelde, door de S.A.S. worden betaald. Noors bod op Wllksn Barendsz vervallen Het Noorse aanbod tot aankoop van het fabrieksschip „Willem Barendsz" Is vervallen nu de Nederlandse maat schappij voor de Walvisvaart het van de hand heeft gewezen, zo werd gisteren te Oslo bekend gemaakt. Boeken te Bussum in beslag genomen De Bussumse politie heeft ea 200 boe ken in beslag genomen „die als porno grafisch moeten worden aange merkt". Een deel der boeken is in be slag genomen in een particuliere lees bibliotheek, die ze tegen een speoiaal tarief uitleende. Een ander deel bij personen die de boeken geleend had den. VOORTIJDIG ZIEKENHUIS VERLATEN T. werd eind vorig jaar in het Ko ningin Julianaziekenhuis in Hengelo opgenomen wegens een blindedarm operatie. Kort tevoren was hij aan gehouden, verdacht van diefstal. Doch voor dat de hechtingen waren verwijderd, verdween hij spoorloos. Op 19 december betrok de rijkspolitie te Delden in de melkfabriek aldaar de wacht, omdat in de kluis een groot bedrag was opgenomen. „Het zou wel heel gek moeten lopen, als daar niet een dief op afkomt", dacht de politie. Ze kreeg gelijk, want midden in de nacht sloop een man het gebouw binnen. Toen hij ontdekte dat er politie aanwezig was, ging hij er van door. Tijdens de vlucht werd hij aangeschoten. Een van zijn onderbenen bleek daardoor te zijn verbrijzeld. T„ want die bleek het te zijn, werd opgeno men in het r.-k. ziekenhuis in Del den. Men bracht een pen aan in zijn been, waaraan gewichten werden ge hangen. T. haakte de gewichten los cn ging er opnieuw vandoor. Ditmaal op zijn zitvlak schuivend, omdat hij niet in staat was te lopen. Hoe hij in enkele uren tijd in Glanerburg te recht is gekomen is nog een raadsel. Naar zijn zeggen heeft T. de tocht achter op een fiets van een voor bijganger gemaakt, maar dit acht men niet geloofwaardig, aange zien T. slechts in pyjama ge kleed was. In ieder geval vond men hem schreeuwend van pijn in de berm van de weg. Men heeft hem nu zekerheidshalve maar naar het huis van bewaring in Al melo overgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5