PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer E KLMKM DIT DE ETHER KAPELLE GARANDEERT LENING VOOR UITBREIDING „POMONA" Noodlanding 11't(J"xl':T'l-v i in de winternacht DINSDAG 24 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 RADIO- EN T.V..RUBRIEK oven, yew en.... sclwxpew Evenwichtig programma Een veel gehoorde klacht van de ki„ kers is, dat de diverse omroepvereni gingen hon aandacht (en geld) voor een belangrijk gedeelte reserveren voor de zaterdag met zijn amuse ment, waardoor andere avonden er maar een beetje bijhangen. Dat geldt zeker niet voor de N.C.R.V., die door gaans zeer consciëntieus te werk gaat op deze doordeweekse dagen. Zo zag men gisteren een evenwichtig programma, instructief, maar toch niet zwaartillend, leerzaam maar toch niet schoolmeesterachtig. Peter van Campen startte met zijn doorgaans interessante rubriek „at tentie". Drie onderwerpen sneed hij aan. Niet erg zwaarwichtig, maar op een aantrekkelijke manier. Zo zagen we het Dafje (zonder reclame) groeien uit een stuk plaatijzer en hield de heer Lunshof een boeiend met film 1 geïllustreerd betoog over Egypte. Hi] mag dan al geen ideale spreker zijn en vooral het juiste tem po nog niet vinden, wat hij zegt mag er zijn. Een wat kaleidoscopische do cumentaire in zakformaat over het vraagstuk van de pensionering sloot dit vraagstuk af. Het laatste deel was het minste. Peter van Campen streeft naar een hoog tempo en naar zoveel mogelijk afwisseling, maar ontkomt daardoor niet aan een ze kere oppervlakkigheid, die hem bij WOENSDAG 25 MAART 1959 HILVERSUM I 402 Hl 746 kc/s. 7.ÖÖ VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nws. 8.18 Ontbijtclub. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb-meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nw6. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gram. 15,00 V. d. jeugd. 17.00 V. d. mannen. 17.50 Regeringsultz.: Emlgratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Dingen van kunst en schoonheid tussen Donau en Meander, door G. Thole Beishuizen. Derde lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 De Christen in de veranderde samenleving, caus, 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nys. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Dit is uw leven. 21.10 Operette- conc. 22.20 Lichte muz. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel. 23.50—24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM n 298 in 1007 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7-10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 815 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst 1100 Gram 1120 David Copper- field, hoorsp 12.30 Land- en tuinb.med de.12.33 Kamerkoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad- 13.20 Promenade-ork. en solist. 14.00 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Klassieke muz. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chr. orga nisatie- en verenigingsleven. 18.30 Clave- clmbelrecital. 10.45 Boekbespr. 19 00 Nws. en weerber. 19,10 Muz. caus. 19.30 Radto- krant. 19.55 Op de man af. 2000 Amus. muz. 20 30 Passiestonde 21.10 Passions- bericht des MatthSus, oratorium. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23-15 Sportultsl. 23.20—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. cl jeugd. NTS: 20 00 Week- joum. VARA: 20.30 Pol. uitz. 20.45 Dis cussie. 21.00 Het kind der tienduizenden, TV-spel. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA 17.00—18.00 V. d. kind. 19.00 Les chrétlens Ia Vle Sociale. 19.30 Tien tegen één. 20 00 Nws. 20.35 Mam'zelle Nitouche, operette. 22.05 Literair progr. 22.55 Wereldnws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA 19.00 Van uitvinders en patenten 19.30 Nws. 20.00 Enquête. 20 35 Documentaire. 21.00 Het kind der tienduizenden, T.V.- spel. 22.30 Nws. en journ. oudjes bepaald van het goede pad bracht. Jammer, want het bejaarden- vraagstuk vraagt om een diepgaan der behandeling dan deze algemeen heden en opgezegde lesjes. Interessant was de documentaire van de heer Valkenier over het vracht vervoer. Goed gecomponeerd ook. De beelden spraken voor zichzelf en er was maar heel weinig commentaar nodig. Het was een bondig overzicht van de werking van de bloedsomloop van onze economie. „Pas geperst Pi Scheffer zorgde tenslotte voor wat verpozing, door een aantal sterren van de grammofoonplatenstudio's voor het scherm te halen. Hij deed dat vlotter dan we wel eens van hem gezien hebben en hield gelultkig zijn praatjes kort. Opmerkelijk veel zorg was besteed aan de decors. Een Sluim komt drs. Scheffer toe voor e manier waarop hij Teddy Schol ten aan het woord liet. Het 'leek een bijkans onmogelijke opgaaf over haar en Cannes nog iets draaglijks te debiteren na alle opgeschroefde verhalen en beelden, die we er al van gehoord en van gezien hebben. Dat platenspeurder daar toch in ;ae was de j (Advertentie) Van Nelle bestellen slaagde van deze avond. grootste verrassing De overgang van: „Pas geperst" naar de dagsluiting was deze keer niet meer zo abrupt als we gewend zijn. Het was een gelukkige vondst, ds. Langstraat te laten inleiden met een in deze dagen zo toepasselijk spiri tual. KERKNIEUWS Ds. P. Siemelink 50 jaar predikant Groningen werd bevestigd predikant in de Nederlands Hervorm de Kerk. Ds. Siemelink werd op 17 oktober 1884 te Groningen geboren. Hij be zocht eerst het gymnasium in zijn geboortestad, waar hij verder ook nog aan de rijksuniversiteit stu deerde. Op 28 maart 1909 werd hij in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris o.m. nog te Meliskerke en Mariënkerke van 1912 tot 1917. NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterhout (N.-Br.) C. J. Janssen, kandidaat te Utrecht. Ds. L. F. Stolk is benoemd tot leraar godsdienstonderwijs te Emmen. Be noemd tot vicaris te Meppel Th. M. Loran, kandidaat te Driebergen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Eindhoven (zesde pre- üikantsplaats) S. van Bekkum té Monster. Aangenomen naar Dussen (N.-Br.) G. A. Westerveld, kandidaat te Slagharen die bedankte voor God linze. CHR. GEREFORM. KERKEN Tweetal te Oud-Beierland G. J. Buys te Papendrecht en S. van Swoll te Kampen. Bedankt te Deventer J. M. Visser te Dokkum. Advertentie Van Nelle bestellen Duits vrachtschip wordt naar Antwerpen gesleept Het Duitse vrachtschip „Karl Gram- merstorf", dat zoals reeds gemeld, in het Kanaal een aanvaring heeft gehad, wordt thans naar Antwerpen versleept. Zondagnacht om één uur heeft de Franse sleper „Jean Bart" vastgemaakt en is op weg gegaan naar Vlïssingen, waar Belgische en Nederlandse experts aan boord zul len komen om te beoordelen of het verantwoord is de tocht naar Ant werpen te vervolgen. Vlissingse renner werd negentiende in België Dè Vlissingse wielrenner Bram van Sluis is in het afgelopen weekeinde als 19e geëindigd in een wielerkoers te Alken (België), waarvoor 129 renners van start gingen. Winnaar van deze koers over 115 km werd de Belg Oliebrand. De Nederlander Jaap Kersten werd derde. Bram van Sluis zal zaterdag deelnemen aan de wie lerwedstrijd, die in het Amsterdamse Bos verreden wordt. Advertentie Van Nelle bestellen I „Huisvriend" nam geld weg bij familie te Goes De gemeentepolitie te Goes heeft aangehouden de 39-jarige K. uit Sneek, die als huisvriend van de fam. H. in de Ganzestad verschillende diefstallen heeft gepleegd. De man nam meermalen geld weg bij H. Bij afwezigheid van zijn kennissen brak K. zaterdagavond in bij de Goese familie. Wederom nam hij geld weg. Toen H. thuiskwam en de diefstal ontdekte, koesterde hij arg waan tegen zijn „vriend". De Goese- naar deed aangifte bij de politie, die K. in een café aantrof. Hij bleek in het bezit te zijn van het gestolen bedrag. In totaal heeft K. zich een bedrag van ongeveer 200 toege- eigend. (Advertentie) Van Nelle bestellen RAAD VERGADERDE Bouw van tien woningen gegund voor 122.600, Dc raad van Kapelle heeft tijdens de maandagavond gehouden vergadering besloten een geldlening ten behoeve van uitbreiding van het bejaarden tehuis „Pomona" te zuilen garande ren. De uitbreiding zal bestaan uit een vleugel, die twaalf éénpersoons kamers en vier personeelskamers zal bevatten. Tevens zal een elektrische lift worden aangebracht en een re creatiezaal worden gebouwd. In de toekomst zullen dus iu totaal 42 per sonen in „Pomona" kunnen worden gehuisvest. Binnenkort wordt de aan- nesteding gehouden. De lening, die men wil sluiten bedraagt 120.000. Dit bedrag denkt men te besteden als bouwkosten en aan de inventaris. Gedebuteerde Staten, zo deelde de voorzitter, burgemeester H. G. van Suylekom, mede, heeft de plannen nog niet goedgekeurd, maar de pre- miebesehikking van het rijk is reeds binnen. Oorspronkelijk hadden G.S. bezwaren gemaakt. De uitbreiding ging te snel oordeelde men. Daar echter de verpleegprijzen in Kapelle niet ongunstig zijn en het tehuis cen traal is gelegen meende de voorzit ter, dat de goedkeuring wel niet lang meer op zich zou laten wachten. De heer F. van Hoorn (v.v.d.) vroeg of er goede hoop is, dat er direct be woners zijn tè vinden, waarop wet houder J. Balkenende als vooratter van het B.A. mededeelde, dat er twin tig personen op de wachtlijst staan. De voorzitter deelde aan het begin van de vergadering mede, dat maan dag de Goesestraat weer voor het verkeer gesloten is in verband met werkzaamheden. Ingekomen was een brief van dhr. Aug. Slabbekoom over de slechte toestand van het wegdek in de Vierwegen. Het is inderdaad er barmelijk, aldus de voorzitter, die voorstelde aan dit schrijven ad hesie te betuigen en een brief uit te laten gaan naar de Brede Wa tering van Zuïd-Bevcland, waarin om een oplossing gevraagd zul worden. Op de vraag van raadslid J. de Ja ger (a.r.) kon de voorzitter mede delen, dat er verschillende plannen bestaan om tot verbetering van de Vierwegen te komen, maar het is niet bekend welke. Gezien het gebruik dat er van deze weg gemaakt wordt, na melijk uit geheel de Zak van Zuid- Beveland, achtte raadslid L de Koeyer (c.h.) het wenselijk dat de provincie hier een oplossing zoekt. Nadat de raad anderhalf uur in be sloten zitting was geweest werd be sloten behondens hogere goedkeu ring de bouw van tien woningwetwo ningen onderbands te gunnen aan de firma Jac. de Jonge te Biezelinge voor 122.600. (Advertentie) Van Nelle bestellen Mosselzaadvisserij in Zeeland en op de Wadden Op 31 maart a.s. worden de mossel- banken in de Zeeuwse Stromen ge sloten voor de visserij. Dit is een jaarlijks terugkerende formaliteit die weinig betekenis meer heeft, nu zaadval op deze ban ken de laatste dertig jaar tot de zeldzaamheden behoort. Intussen maken de Zeeuwse mossel vissers zich gereed voor de mossel zaadvisserij op de Waddenzee. Na Pasen vertrekt bijna de gehele vloot naar de Waddenzee om de voorbe reidingen voor deze visserij te gaan treffen. Om meer dan één reden zal dit nieu we jaar voor velen belangrijk wor den, niet het minst omdat het voor nemen bestaat een aantal nieuwe Ïiercelen op de Waddenzee in cultuur e geven. Een nieuw perceel betekent voor vele mosselkwekers een nieuwe kans op een bestaansmogelijkheid. Ge hoopt wordt daarom, Jat bij 't uitge ven der percelen in de eerste plaats rekening zal worden gehouden met die mosselkwekers, die reeds jaren hun geluk op de Waddenzee beproef den, maar tot dusver slechte be drijfsresultaten hadden, omdat het perceel dat zij van de Visserijin spectie toegewezen kregen niet vol deed aan de verwachtingen. Het kweken van mosselen op de Waddenzee eist weliswaar de nodige vakkennis, maar een groot deel van het succes, dat men op een nieuw perceel heeft, valt tevoren buiten el ke berekening. Intussen hebben de mosselkwekers deze percelen niet gekregen zonder tegenprestatie, want de gamalenvis- sers, die ook op de Waddenzee pro beren in hun onderhoud te voorzien, 25 maart Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER nap -p nap nap uur meter 2.02 2.34 3.17 3.32 3.57 2.21 2.35 2.41 1.46 1.74 uur 14.29 14.56 15.51 16.02 16.21 nap uur meter 2.37 2.51 8.42 9.15 9.49 2.39 2.55 1.87 2.19 20.46 21.20 21.57 21.18 21.44 2.10 2.26 2.40 1.57 1.85 1129. De op Valeron inge bouwde nieuwe voortstu wingsmotor gaf de Horzel sen snelheid, zoals voordien nog nimmer enig aards vliegtuig bereikt had. De koelinstallatie werkte op volle kracht om de tempe ratuur binnen in de stuur- cabine enigszins normaal te houden. Piloot Storm had af en toe het angstige idee, dat hij de buitenwand van zijn machine zag gloeien van de ontzaglijke wrijving van de steeds dichter wor dende atmosfeer. Niettemin zag hij kans zijn achter volger af te schudden. Die verduivelde kerels hadden in hun ruimteschip moei lijkheden. Teneinde raad en het ergste vrezend, toen Sandra het bewustzijn ver loor, zond Arend opnieuw zijn hulproep aan kapitein Mare de ether in. Ditmaal had hij onmiddellijk succes. „Ik ben zo bij je kerel", klonk de be kende zware stem geruststellend. „Lok hem omlaag tussen een of ander gebergte." Piloot Storm hoorde hoe zijn vriend de nodige be velen bulderde en in gedachten zag hij de Onyx III als een enorme kogel toeschieten... beweren dat het toewijzen van nieu we mosselpercelen schade betekent in hun branche, doordat zij visgron den kwijtraken. Om die reden werd een uitkering uit het Mosselkwe- kersfonds geëist, als schadeloosstel ling. Betere toegang in Domburg voor plan-„Duinenburg" Wegens uitstedigheid van de burge meester vergaderde maandag de raad van Domburg onder voorzitterschap van wethouder A. Passenier. De raad keurde een besluit goed om in de Westkapelseweg een stuk riole ring te vernieuwen en dit uit te la ten voeren door de firma Otte te Nieuwdorp. Besloten werd tot defi nitieve onteigening van een strook grond met wagenhuis van de heer Jacob Wisse om een betere toegang tot het uitbreidingsplan „Duinen burg" te krijgen. Bij de rondvraag verklaarde de heer W. Bos na in gewonnen advies over de onderhand se aanbestedingen van het wegschap „Walcheren", waarover in de vori ge raadsvergadering aanmerkingen gemaakt waren, een gunstiger beeld te hebben gekregen. Hij ge looft niet, dat hierdoor de werken duurder zijn dan bij openbare aan bestedingen. De voorzitter en de raad bleken echter van mening, dat het principieel toch niet juist is om voor 170.000 werken in onderhand se aanbestedingen te laten uitvoe ren. De heer J. de Visser verzocht aanschaffing van enkele artikelen in het gemeentelijk slachthuis. De voorzitter zei dat B. en W. hiertoe reeds hadden besloten. De heer L. Dourleijn verzocht geen ventvergun ningen meer af te geven voor de mid dag waarop de winkels gesloten moeten zijn. B. en W. zullen dit nader onderzoeken. EVEN NADENKEN r 2 s™ 7™ u ir FT] "H r 5- u w H tti 3 - w TT ï5 B YB w w w l pzi 23" c 45 2« 23" 30" F UI 3£ 3T 39 R w bik. W - se \-lU Sr 39" tra Horizontaal: 1. lijst v. verboden boe ken, 5 grenzen, 9 soort onderwijs, afk., 10 zilverpopulier, 12 insekt, 13 zeer, 14 lengtemaat, 16 werkelijk, 18 wij, 19 doei treffen, 21 nog niet!, 23 deel v. h. gezicht, 24 stomp, duw, 25 afgescheiden kerkel. groep, 27 zang vogel, 29 naar mijn mening, afk., 30 kwaal, kwaad, 32 achter, 33 medicijn in bep. vorm, 34 voorzetsel, 36 zeer begaafd iemand, 38 voornaamwoord, 39 ruzie maken, 40 lapje, voorbeeld. Verticaal: 1 altijd, 2 windrichting, afk., 3 en anderen, afk., 4 been met knie naar binnen, 5 stukje ijs, 6 reeds, 7 getijde, 8 ijverig, 11 hulde, 15 dienaar, 16 interest, 17 omgeslagen voorbovenrand, 18 er vandaan hou den, 20 geluid, 22 insekt, 25 rook, 26 Belg. stad in prov. Luik, 27 witte suiker, 28 dun plaatje, 31 deel v. e. vis, 35 kleed v. e. monnik, 36 gij, 37. electrotehnisch, afk., 38 bevestiging. ancianaHdio na aaragHkraaa i•-.y-wjwtr P3Ü1^00(2? Git! --ain&iaa.-a nsEKaaEnsais (Advertentie) Van Nelle bestellen DOOR LAWRENCE EARL 37 „Het is een combinatie lamp en ka chel. Ik dacht dat het hier binnen nogal schemerig was en... ik ben bang dat het niet veel licht, noch veel warmte zal geven, maar..." Haar gretigheid gaf Dahl een lichte ,,Laat me zien hoe het werkt, Des!" steek van jaloezie, want haar geest drift was Surreys beloning. „Heel eenvoudig." zei Surrey. „Zie je het? Dit zand op de bodem doet dienst als een katoentje. Je giet er zo'n beetje petroleum in en..." „Benzine", verbeterde Dahl en had op hetzelfde ogenblik spijt van zijn klein, zielige kritiek. Het was onbillijk liet was kinderachtig van hem om gebelgd te zijn over Surreys ge schenk. Surey knikte goedaardig en nam de verbetering over. „Je giet een beetje benzine in het zand en dan steek je het aan. Verder niets. Hij stak een takje aan in de opening van de kachel en liet het twijgje op het zand vallen. Een blike, flikkerende vlam sprong op, meer blauw dan wit. ..Voilaf" zei Surrey met uitgestrekte handen. „Wel, dank je; dank je, Des". Alison keek in het rond naar de anderen met een eigenaardige geestdrift, die ze met hen wilde delen. „Het is het eerste kerstcadeau, dat ik ooit gekregen heb, uitgezonderd van mams en paps". „Je had ons van tevoren kunnen ver tellen dat het gauw Kerstmis zou zijn", klaagde Dahl. „Dan hadden we Alison allemaal iets gegeven..." „O, dat bedoel ik niet!'~Alison bloos de van schaamte. „Ik vroeg niet..." De lamp verlichtte de duisternis een beetje in de naaste omgeving ervan. Voor de eerste maal was Dahl in staat om te zien dat Alison hier en daar sparretakjes als versiering tus sen de blokken gestoken had. Hij pro beerde Iets te bedenken om aan haar te geven maar de inspiratie wilde niet komen. Na een poosje overheerste de stank van de brandende benzine de meer aangename geur van de sudde rende hacnee. Niemand maakte er een aanmerking op. Ruw als het was,, was de lamp een andere, kleine over winning op de loop der gebeurtenis sen in hun primitieve omgeving. Als zodanig was het van veel grotere be tekenis dan de doelmatigheid of nut tigheid ervan. Greatorex was weer in zijn eigen ge dachten verzonken. „Het is zeker moeilijk te geloven", mijmerde hij na een tijdje. „Wat is moeilijk te geloven, ouwe jongen?" „Eh?" Greatorex werkte zich los uit zijn droom. „Het is bijna niet te ge loven aat het Kerstmis is en dat we nog steeds hier zijn. De vorige Kerst mis was ik bij Amy". Hij sprak de naam van zijn vrouw met ongebruikelijke warmte uit en met een zekere mate van heimwee, die Dahl nog niet eerder ontdekt had. Dahl dacht: Een man begeert altijd hot meest datgene wat hij niet krij gen kan. Waarom? „Hoe zit het met jou, Des?'' vroeg Greatorex. „Waar was jij de vorige Kerstmis?" De blik van voldoening die nog steeds overgebleven was vanwege het succes van zijn cadeau voor Alison, ver dween bij Surrey. Hij had zorgvuldig de roest van de .22 revolver verwij derd, door hem in petro'eum van de Norseman te weken en hij droeg hem nu voortdurend. Zijn hand verplaatste zich onbewust om het holstei op zijn heup aan te raken. „Ik dineerde bij Sammy en zijn familie". Het scheen of hij van plan was om het daarbij te laten maar het een of (Advertentie/ Zo'n scherpe hoest maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met ABDIJSlHOOPa ander idee deed hem van gedachten veranderen. „Zijn moeder wist dat ik alleen in Montreal was en..." Zijn stem werd minder kortaf. „Een verbazingwek kende, oude dame. Sammy was de zon en de sterren voor haar". Dahl vin°: Alisons blik op en hield hem een tijdje vast. Ze scnudde haar hoofd toen ze zijn onuitgesproken vraag begreep. Hij wist dat ze ten slotte de gestolen repen chocolade niet ter sprake wilde brengen. Niet op deze kerstdag. Het nieuwe jaar kwam en bracht op de eerste morgen een zachtheid die zelfs Alison verbaasde: want januari, evenzeer als februari, was de "koudste maand in het noorden. 's Middags kwam er een buitje, niet echte regen, noch echte sneeuw, maar rond half twee verzegelde een woeste noordenwind deze kleine on winterse opstand in een waas van ijs, zodat het verblijf in de open lucht zonder haar zonnebril, vallen de sterren en verdwijnende zwarte vlekken in Alisons ogen veroorzaak te en daarna een barstende hoofd pijn. Voor deze ene keer begroette ze de schemering van de hut als een kalmerende haven en ze schreef haar hoofdpijn slechts toe aan haar eigen onachtzaamheid. Toch verhin derde dit haar niet om de anderen een uitbrander te geven voor hun zorgeloosheid, toen 'ze de een na de ander met dezelfde klachten binnen- wankelden. Gedurende drie dagen glinsterden de sparren in de zon en gaven een we reld van ongelooflijke schoonheid en broze hardheid. Toen stak er een nieuwe'sneeuwstorm op die alles uit raagde het betoverde, meedogen loze land en de herinnering eraan zodat ze opnieuw schimpten en kermden over hun gevangenschap en ernaar hunkerden weer aan hun noodzakelijke werkzaamheden bui ten te beginnen. Ze kregen onvermijdelijk weer een tekort aan voedsel en Alison be waakte de doos met noodrantsoenen tot het dreigde het enige ding in de wereld te worden dat haar aandacht nog waard was. Sinds de chocolade was er niets meer verdwenen, ze was met Dahl tot de weloverwogen afspraak gekomen, niets te zeggen maar waakzaam te blijven, in het, belang van het moreel van de ge meenschap. Soms leek het haar toe of de wor steling om het bestaan nauwelijks de moeite waard was. En als we de winter doorkomen, tobde Alison tegen het einde van de eerste januaristorm, wat dan? Zelfs Greatorex' eigen maatschappij, de Ungave Erts en Exploratie Mij., moest hen tenslotte met smartelijke logica dood hebben verklaard. We weten nog steeds niet waar we zijn, dacht ze en behalve over water met een kano, die we niet bezitten, zou het reizen in deze doolhof in de zomer zelfs zwaarder zijn dan nu. HOOFDSTUK XIV. Hij was juist teruggekomen van een ochtend jacht, met twee sneeuw- hoenders en een stekelvarken en bij het afdoen van zijn sneeuwschoenen zakte hij tot zijn heupen in een ver se sneeuwbank voor de hut. Terwijl hij zich uit de opgewaaide sneeuw worstelde, voelde hij zich echt onno zel, omdat hij van alle plaatsen juist die plaats uitgezocht had om zijn uitrusting af te leggen, vooral omdat Alison hem uitlachte. Ze hield op met lachen en begon te citeren: Er was een jongmens in Quebec. Die zat in de sneeuw tot zijn nek. Toen ze vroegen: Is 't fris? Zei hij: Ja, het is. Maar dit noem je niet koud in Que bec. .(Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9