MASSA-PRODUKTIE IN 1100 VOOR CHRISTUS Nehroe bezorgd over toestand in Tibet Chief Whip Geheimen der verdwenen volkeren CALDWELL (GOD'S LITTLE ACRE) MAAKT RONDREIS DINSDAG 24 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Door Felix Barker Een paar maanden geleden wandelde een beeld houwer, die zich geheel had gewijd aan het maken van bronzen afgietsels door het Britse Museum toen zijn oog werd getroffen door een uit stalling in een vitrine. Het was een kleine metalen vorm, maar wat hem het meest in teresseerde was het erbij be horendekaartje. „Dat klopt niet", mompelde de heer Leon Underwood in zichzelf. De vorm was vele duizenden jaren oud en kwam uit Meso- potamië, maar en daar ging het nu om het kaar tje vertelde, dat er pijlpun ten in waren gegoten. Uit lange ervaring wist Leon Un derwood, dat je weliswaar brons kunt gieten in een bronzen ma trijs, maar dat het een hopeloos onpraktisch en tijdrovend werk zou zijn als het ging om pijlpun ten. En even zeker wist hij, dat de wapensmeden uit de oudheid zeker niet pijlpunt voor pijlpunt moeizaam uit deze vorm hadden gegoten. Er moest een andere methode zijn geweest. Underwood ging te rug naar zijn atelier in Hammer smith en dacht na over een me thode, waarop, volgens hem al thans, de Grieken, Assyriërs en Egyptenaren hun wapens hadden vervaardigd. Hij geloofde stellig, dat het een of andere vorm van massa-produktie moest zijn ge weest, maar welke? Hij kwam tenslotte tot een systeem, waar van men algemeen gelooft, dat het de enige manier is geweest, waar op de vólkeren voor Christus hun wapenvoorraden aanvulden. Van de vorm in het Britse museum nam hij geen bron zen, maar wasafdrukken van de pijlpunten. Een werkje, dat slechts enkele minuten duur de. Hij begroef de wasafdrukken in zachte klei en nadat deze hard was geworden werd het blokje van 30 afdrukken verhit, wat tot resultaat had, dat de was ging smelten en wegliep. Underwood had nu een rij gaten in een brok harde klei, gaten, die precies de vorm aangaven, die de pijlpunten - zouden moeten hebben. Het was duidelijk hoe de smeden in ijl tempo hadden kunnen werken. Hun kleivormen werden volgego ten met vloeibaar brons en zodra dit hard was geworden werd de klei weggebroken, waardoor een rij zuiver gegoten pijlpunten over bleef. Het was net zo simpel als het pellen van pinda's. Underwood voltooide het proces in zijn geheel en toen ik dan ook een kijkje bij hem kwam nemen, kon hij mij de resultaten laten zien. De - pijlpunten bleken prachtige, maar evenzeer dodelijke voorwer pen te zijn. De punten waren zo scherp als een ontleedmes en wanneer ze aan een pijl waren bevestigd, zodat men ze met kracht kon wegschieten, dan ge droegen ze zich als een gestroom lijnd straalvliegtuig. Even snel en even dodelijk. Dit soort projectielen nu hadden de Assyrische boogschutters laten neerregenen op de Israëlieten en met dezelfde gevaarlijke wapens hadden de Scythen de machtige Perzische koning Darius een halt toegeroepen bij ae verdediging van hun koninkrijk aan de Zwarte Zee. Waarschijnlijk zelfs gebruik ten de Etruriërs deze soort pro jectielen in hun strijd tegen de Romeinen. 500.000 Veel van wat tot nu toe een mysterie was, kon nu een voudig worden verklaard. Ongeveer 3000 jaar geleden wer den de Mycenen bedreigd door een invasie van een onbekende vij and. Het is bekend, dat toen de Mycenen bevel gaven tot het ma ken van 500.000 pijlpunten. Kleitabletten hebben ons onthuld, dat de nood zo groot was, dat 300 smeden werden opgeroepen. Toch zou ondanks dit grote aantal krachten de produktie van de projectielen een werk van vele. vele maanden zijn geweest als het had moeten geschieden in de klei ne bronzen matrijzen, waarvan we het voorbeeld hebben gezien in de museumvitrine. Maar daar in die studio te Ham mersmith is mij duidelijk gewor den hoe dit enorme 'werk tot stand kwam, ttoen, in 1100 voor Christus. Geloof niet, dat deze oude, en ge heel verloren gegane volkeren op een lage trap van ontwikkeling stonden. In sommige opzichten wisten ze eigenlijk net zoveel als wij nu. En we mogen rustig aan nemen, dat ze als ambachtslieden ons verre de baas waren, deze bewoners van het Middellandse- Zeegebied in het tijdperk voor de geboorte van Christus. Denk daarbij aan de gebouwen van de Nabatenen in Jordanië. Wie zou heden ten dage in staat zijn zulke prachtige tempels uit te houwen in de rotsen als daar 2000 jaar geleden gebeurde Denk ook aan de schilderingen op de beroemde Etruskische vazen en aan de Assyrische galerij in het Britse Museum. Zou er vandaag een artiest zijn, die zulke vol maakte reliëfs kan scheppen als die, waarmee de Assyrische ko ningen de muren van hun paleizen versierden Ter inleiding van een serie artikelen over de MODERN Het zou natuurlijk absurd zijn te beweren, dat deze oude volkeren evenveel kennis zouden hebben als wij. Maar uit de serie artikelen, die wij dezer dagen zullen publiceren, zal naar voren komen hoe „modern" en ontwikkeld sommige van deze vol keren wel waren. Zelfs na duizenden jaren van vooruitgang zijn de mensen, die thans in de nabijheid van de ruï- van de eens zo grote steden uit de oudheid wonen, vaak min der ontwikkeld en op een heel wat lagere levensstandaard dan hun verre voorouders. Weinig zou er van deze oude beschavingen be kend zijn als er door de jaren heen geen archeologen waren ge weest, die zich allerlei ontberingen getroosten om de geheimen van de oudheid te ontcijferen. Zoals Leon Underwood, die proefonder vindelijk de massa-produktie van pijlpunten aantoonde, een Michale Ventris, die op een onbekende taal zat te blokken. Maar geen van beiden zou zijn studie hebben kunnen beginpen zonder de man met de tropenhelm op, die uit duistere hoeken het kleitablet of de pijlpuntmatriis wist te redden. Zonder Layard en Rawlinson zouden we niet met gezag over de. Assyriërs kunnen schrijven; zonder Schliemann, Alan Wace of Carl Blegen was er van de Mycenen weinig be kend geweest; zonder Stewart Macalister hadden we veel uit het leven van de Philistijnen moeten gissen, wat nu op zekerheden ze telt. HELDEN BARKER hoopt dat de ze mannen in de ko mende artikelen zullen dóórklinken als helden, de „ontdekkers" van de Assyri sche veroveraars, de zwer vende Scythen, de Shangs, de oude dynastie waarvan een kwart van de mensheid afstamt. Zij zijn het, die de geheimen van de verloren ge gane volkeren hebben weten te onthullen. (Copyright P.Z.C.-A.B.C.-press) Volgende artikel VEERTIG LANDEN WERDEN ONDER DE; VOET GELOPEN Twee kloosters door Chinezen gebombardeerd? Premier Nehroe van India heeft maandag in het parlement te New Delhi uiting gegeven aan zijn be zorgdheid over de toestand in Tibet. Hij zei te hopen dat de moeilijk heden aldaar spoedig langs vreed zame weg tot oplossing zullen wor den gebracht. Nehroe zei dat de op winding in Lhasa is veroorzaakt door de geruchten over het lot van de Dalai Lama. De premier van India verklaarde dat de gevechten tussen Chinese troepen en Tibetanen op 20 maart „plotseling" waren uitgebroken. Wij hebben de Chinese regering di rect om bescherming van het perso neel van ons consulaat-generaal in Lhasa verzocht, aldus Nehroe, en Peking heeft on3 deze bescherming beloofd. Nehroe zei dat de toestand in Tibet op het ogenblik iets min der gespannen is. Hij legde er de nadruk op dat India niet van plan is tussenbeide te ko men in de binnenlandse aangelegen heden van communistisch China, „waarmee ons land vriendschappelij ke betrekkingen onderhoudt". Nehroe herinnerde in zijn rede voorts nog aan de „vijf grondslagen voor coëxcistentie", die in het ver drag van 1954 tussen India en com munistisch China zijn vastgelegd. Politieke waarnemers zien in deze verwijzing een waarschuwing aan China. Nehroe en zijn regering zou den van méning zijn dat de Chine zen door hun optreden in Tibet deze principes hebben geschonden. Het Londense blad „The Statesman" meldt uit üarjeeling dat er twee kloosters in Lhasa in brand staan. Het blad veronderstelt dat de Chine se luchtmacht de kloosters heeft ge bombardeerd. De telegrafische ver bindingen tussen India en Lhasa zijn al verscheidene dagen verbroken. Uit Kalimpong, een plaats die op de grens tussen India en Tibet ligt, Philips richt nieuwe vennootschap op Door Philips Nederland N.V. en de heer ir. H. Furstner is opgericht de Philips bedrijfsapparatuur Nederland N.V. te Eindhoven. Het doel der ven nootschap is het handeldrijven in elektronische en mechanische instal laties, inrichtingen, toestellen en werktuigen, enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 200.000, verdeeld in 200 aandelen van 1000, waarvan geplaatst en in contanten volgestort 50 aandelen. In het kapitaal wordt deelgenomen door Philips Nederland N.V. voor 49 aandelen en door de heer Furstner voor 1 aandeel. Laatst genoemde is tevens directeur. „Capitaine Limbor" vlot gesleept Het Belgische vrachtschip „Capitaine Limbor", dat op 16 maart bij het. eilandje Tiran aan de ingang van de Golf van Akaba gestrand was, is vlot gesleept door de „Roode Zee" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst, in samenwerking met de sleepboot „Svitzer", onder leiding van twee bergingsexperts van Smit en Co. Het vlotbrengen kon eerst gelukken nadat een gedeelte van de uit stuk goed bestaande lading overboord was geworpen. De „Capitaine Limbor" wordt thans naar Suez begeleid. Daar zal beslist worden of er gedokt zal moeten worden, dan wel of de reis zal kunnen worden voortgezet. De „Capitaine Limbor" meet 7176 b.r.t. en is eigendom van de Cie. Mar. Beige (Lloyd Royal) SA., te Antwer- (Advertentie) Bier nationale drank der Belgen Bier is nog steeds de nationale drank der Belgen, hoewel er na de oorlog een vermindering van het gebruik geconstateerd kon worden ten gunste van wijn en andere alcoholhoudende dranken. Uit de statistieken blijkt, dat de Belg gemiddeld 154 liter bier, 8,8 liter wijn en 1,3 liter alcohol per jaar gebruikt. Deze over de totale bevolking bere kende cijfers moeten in feite met 30 procent worden verhoogd. Voor een gemiddeld huishouden vertegenwoor digt dit verbruik 18 procent van de totale voor voeding uitgegeven be dragen. De schatkist vaart wel bij de dorst van de Belgen. Weer wordt Australië door een Abel Tasman ontdekt Het eerste van twaalf Fokker F 27 „Friendship" schroefturbine ver keersvliegtuigen, dat op 0 april aan Trans Australia Airlines zal worden overgedragen, draagt de naam „Abel Tasman" op de romp. Dat was voor de directie van deze Australi sche luchtvaartmaatschappij en voor Fokker aanleiding een afstammeling van het beroemde zeevaardersge slacht, drs. Abel Tasman, uit te no digen om deze eerste afleverings- vlucht naar Australië mee te ma ken om daar dezelfde streken van het vijfde werelddeel te bezoeken, waar in de 17e eeuw Abel Jansz Tasman voet aan wal heeft gezet. De heer Tasman zal met de „Friend ship" als een soort „ambassadeur" de band versterken tussen Nederland en Australië, waar meer dan hon derdduizend Nederlandse immigran ten zich hebben gevestigd, die onge twijfeld de geste van TA.A. zullen weten te waarderen. Drs. Abel Tasman, 29 jaar, zoon van dr. Abel Tasman van het rijks instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht, is een van de jongste chemi ci verbonden aan het laboratorium voor Massaspectografie te Amster dam van de stichting „fundamenteel onderzoek der materie". Expositie „Schoonheid in scheepslijnen 1959" In een der zalen van het instituut voor scheep- en luchtvaart te Botter dam zal weer een tentoonstelling wor den gehouden van in de laatste tijd door Nederlandse schilders vervaar- digde werken op maritiem gebied. FABULEUZE OPLAGEN De wereldberoemde Amerikaanse schrijver van God's little Acre" Erskine Caldwell, thans 55 jaar oud, heeft zaterdag in Amsterdam doorgebracht. Met zijn vrouw Virginia kwam hij 's middags om 13 uur uit Copenhagen óp Schiphol aan en reed direct per auto naar het Amstelhotel. Daar vertelde hij aan verslaggevers een rondreis te maken langs de uitgevers van zijn boeken in de ver schillende Europese landen. Zondag vertrok hij via Zurich naar München. Begin april reist hij terug naar zijn verblijfplaats in San Fransisco. de zuidelijke staten van Noord- Amerika, als kok en als kelner tussen de mensen over wie hij la ter zijn boeken zou gaan schrij ven. Hij begon tenslotte zijn schrijverscarrière als verslagge ver bij diverse dagbladen in deze streken. Deze maand verschijnt in Ame rika zijn nieuwste boek: „Clau- delle Inglish", „de naam van de juffrouw die de hoofdrol vervult", legt hij uit. Volgende maand komt het boek ook op de Engel se markt. „Ieder boek kost mij ongeveer 9 10 maanden", vertelt hij ver der, „maar dan moet ik er ook 7 dagen per week aan schrijven." „Hij werkt hard", vult zijn vrouw aan, „hij gunt zich vrijwel nooit de tijd voor vakantie". Ie der boek is hij nog begonnen met slechts een vaag idee over de in houd. Al schrijvende slaat hij dan hem nog onbekende wegen in. Hij zegt zeker niet tevreden te zijn over zijn produkten, al is hij ook niet ontevreden. „Ik probeer natuurlijk telkens het peil te ver beteren, maar er zijn grenzen voor iedere schrijver. Het is mij dan ook onmogelijk gebleken het litteraire peil verder op te voe ren." Zijn puntige harde stijl is geheel van hem zelf. Hij zegt van geen enkele voorganger de invloed in dit opzicht te hebben ondervon den. Nieuwste boek: Claudeïle Inglish Van Caldwell's hand zijp tot nu toe 35 boeken en circa 100 korte verhalen vërschenën. Met tegen zin ging hij er toe over iets mede te delen over de fabuleuze opla gen, die zijn werken hebben be reikt. Het was tenslotte zijn vrouw, die het antwoord gaf: Al leen van „God's little Acre" zijn al 9% miljoen boeken gedrukt. De totale oplaag van al zijn boe ken overschreed in juni 1957 reeds de 50 miljoen, verschenen in 22 verschillende talen. Toch hebben zijn litteraire kwali teiten slechts langzaam erken ning gevonden. Vijf jaar lang poogde hij tevergeefs een uitge ver te vinden voor zijn eerste pennevruchten, totdat eindelijk „American Earth" werd geaccep teerd. Zijn tweede boek bracht hem de eerste faam: „Tobacco Road", waarvan vooral een to neelstuk en een film grote be langstelling genoten. Maar pas toen zijn derde boek, „God's little Awe" in zakformaat series op de markt verscheen werd deze zoon van een presby teriaanse predikant een van de meest succesvolle schrijvers van best-sellers ter wereld. In Ameri ka werden zijn boeken pas popu lair, nadat vertalingen hun weg in vele andere landen al hadden gevonden. „Ik heb nooit geweten dat ik schrijven kon", zei hij. Tot zijn 30e jaar verdiende hij zijn brood met allerlei baantjes zoals ar beider in de katoenindustrie van Een groot aantal Chinese vissers is met hun familie en zoveel mogelijk van hun bezittingen in een 1000 tal jonken uit China gevlucht. Ondanks de bewaking door gewapende com munistische vaartuigen slaagden zij er bijna allen in de haven van het Protugese Macao te bereiken. Deze foto toont het haventje, dat in de tijd van een nacht vólkomen vol met scheepjes raakte. wordt bericht dat Gyantse in han den van de Tibetaanse opstandelin gen is. Gyantse ligt aan de grote verkeersweg tussen India en Lhasa. Deze plaats had een Chinees garni zoen. Veertig dubbeldakwagens voor Ned. Spoorwegen pe Nederlandse Spoorwegen, die tot hu toe met geleende wagens het transport van auto's verzorgden, krij gen binnenkort zelf de beschikking over veertig voor autovervoer be stemde dubbeldakwagens. Deze wa gens zijn van Duits fabrikaat, twin tig zijn er al klaar en Werkspoor ver vaardigt momenteel in licentie de an dere helft. De dubbeldakwagens, waarop ver schillende nieuwe vindingen waden toegepast, kunnen per stuk tien a twaalf kleine auto's of combinaties vervoeren. Ze hebben een laadvermo gen van 20 ton. Amerikaans gezin vermoord gevonden In de bossen op ruim tien kilometer ten westen van Annapolis in de Amerikaanse staat Maryland zijn j zaterdag de lijken gevonden van de 27-jarige mevrouw Jackson en haar I vierjarig dochtertje, Susan Ann. Zes- tien dagen eerder had men in de om- I geving van Fredericksburg in Vir- ginia, 150 km ten zuiden van Anna polis, de lijken gevonden van de an dere twee leden van het gezin Jack son, de 29-jarige vader en het an- derhaifjarig dochtertje Janet. Het gezin van Jackson, een vracht autochauffeur, was twee maanden geleden verdwenen. De vader en Janet bleken te zijn doodgeschoten. De moeder is waar schijnlijk door wurging om het leven gebracht. Susan Ann kwam waar schijnlijk door een harde slag tegen i het hoofd of door verstikking om. Elke aanwijzing van het motief van deze moord ontbreekt, aldus de poli- i tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5