Indien beraad over Berlijn nut afwerpt "r:;: nnnuiuriAiE 7EEUWCE rminAtJT FKUVINMALt ICtUWoC UUUkANI NAAR PERIODIEKE TOPCONFERENTIES BRITSE STUDENT BEKLEMD GERAAKT IN GROT OVEREENSTEMMING METP.v.d.A. NOG STEEDS MOGELIJK ZEEUWS WANDTAPIJT WERD IN HAARLEM GERESTAUREERD VERWACHT. Van diplomatieke zijde is te Washington vernomen dat presi dent Eisenhower en premier Macmillan in het afgelopen week einde over de mogelijkheid hebben gesproken van het tamelijk geregeld, bijvoorbeeld om de zes maanden, houden van topcon ferenties indien er dit jaar bij de besprekingen met de Russische premier Kroesjtsjew over Berlijn vorderingen worden gemaakt. De Britten zijn in dat geval voorstanders van meer overleg door de regeringsleiders. Vernomen wordt, dat dit denkbeeld ook de Amerikaanse rege ring heeft aangesproken. Er bestaat ook weinig twijfel aan dat Kroesjtsjew ermede zal instemmen, al was het alleen maar om dat dit hem in de gelegenheid zou stellen in het buitenland be sprekingen te voeren en zodoende aan een internationale repu tatie te werken. Volgens diplomatieke waarnemers zijn Eisenhower en Macmillan elkan der zeer dicht genaderd bij de bepaling van him algemene standpunt in de onderhandelingen, die met de Sowjet-Cnie over Berlijn en Duitsland zullen worden gevoerd. Vooroverleg tussen Grote Drie en binnen NAVO De ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk, zullen op SI maart en 1 april in Washington bij eenkomen om te spreken over een Slagers in Konradsreuth garen de strijd op Het vleesloze tijdperk van het Beierse dorpje Konradsreuth is voorbij. De vier slagers hebben hun vlees- en worstprijzen ver laagd tot het oude peil. „We zijn niet van plan de slagers miljonair te maken" zeiden de Konradsreuthers begin dezer maand toen de slagers hun prij zen verhoogden, en zij hebben vervolgens blijk gegeven van een standvastigheid, die ook minder afhankelijke figuren dan de sla gers op de knieën gebracht zou hebben. Men keek zelfs de arbei ders tussen de boterhammen en als daar een schijfje worst ont dekt werd, verdween dat onver biddelijk in de vuilnisbak. De slagers probeerden het nog met een proces tegen de aanstich ters van deze actie, maar de rech ter besliste, dat ieder voor zich moet weten of hij vlees eet of niet. Brits witboek over complot in Njassaland De Britse regering heeft maandag een witboek uitgegeven over de „op stand", die volgens haar in Njassa land zou zijn uitgebroken als in dit gebied niet de noodtoestand was af gekondigd. Het plan voor deze actie zou op 25 januari op een geheime bij eenkomst van ongeveer 140 afgevaar digden van het inmiddels verboden „Afrikaanse Nationale Congres" te Blantyre zijn beraamd. De vertegenwoordigers van deze in heemse organisatie hadden, volgens het witboek, besloten de Britse gou verneur en andere vooraanstaande Britse functionarissen, alsmede an dere blanken, onder wie politieman nen en missionarissen, en bepaalde „verraders" onder de negerbevolking te vermoorden en op grote schaal sabotage te plegen. Het witboek is gebaseerd op een rapport van gouverneur Sir Ro bert Armitage. Volgens deze werd de genoemde geheime vergadering van het „Afrikaanse Nationale Congres" niet bijgewoond door de leider van deze organisatie, dr. Hastings Banda. Men mocht ech ter aannemen dat de bijeenkomst op zijn instigatie was gehouden, aldus de gouverneur. Dr. Banda is, zoals gemeld, intussen met een aantal andere leiders van het congres aangehouden. Het IJslandse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld dat de Verenigde Staten vergunning ls ver leend voor de aanleg, In het komende voorjaar, van een navigatiestation voor het luchtvaartverkeer. Dit station zal van belang zijn voor de veiligheid van vliegtuigen, die op weg zijn naar de Amerikaanse luchtbasis te Kefiavlk, in IJsland. mogelijke conferentie met hun ambt genoot van de Sowjet-Unie. Dit heeft het Engelse ministerie van buitenlandse zaken gisteren mede gedeeld. Op 2 april begint in Washington ook de conferentie der ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO. Het is niet bekend of de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles aan de besprekin gen zal deelnemen. Christian Her ter is minister van buitenlandse za ken ad interim. Het is de taak van de ministers de richtlijnen van Eisenhower en Mac millan om te zetten in concrete voor stellen. De voorstellen die tevens in de NAVO-ministerconferentie ter spra ke worden gebracht, zullen o.m. be vatten: een plan voor Berlijn; voorstellen voor een oplossing van de kwestie-Duitsland; ontwapening, inclusief het staken van proeven met kernwapens; de Europese veiligheid. Een werkgroep van de westelijke Grote Drie en West-Duitsland bestu deert reeds geruime tijd deze voor stellen. Poolse bezwaren Volgens het Poolse persbureau P.AP. is in gezaghebbende Pool se kringen verklaard dat een uit nodiging aan Polen om als „waarnemer en niet als volledig deelnemer de besprekingen tus sen oost en west bij te wonen, de verbazing en verontwaardiging van het Poolse volk zou opwek ken". „Polen heeft in de Tweede We reldoorlog verliezen geleden die vele malen zwaarder waren dan de verliezen van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk samen. Als de Westerse mogend heden Polen de rol van waarne mer toebedelen bij het oplossen van kwesties van vrede en vei ligheid zou dit opnieuw de houding van leidende Navo-kringen ten opzichte van de wettige rechten van het Poolse volk bevestigen", aldus PAP. Aantal gevallen van t.b.c. in Millingen a.d. Rijn In de laatste weken zijn in Millingen aan de Rijn en omliggende plaatsen talrijke gevallen van t.b.c. aan het licht gekomen, waarvan men de haard nog steeds niet heeft weten te vinden. De ziekte openbaart zich onder alle lagen van de bevolking. Reeds ongeveer twintig patiënten zijn besriet, waarvan enkelen dermate ernstig, dat vrijwel onmiddellijke op name in èen sanatorium noodzakelijk was. In de meeste gevallen vertonen de patiënten griepaanvallen met hoge koorts, waarna vlekken op de benen komen, die met t.b.c. besmet zijn. Vorig jaar juli heeft te Millingen aan de Rijn een stima-onderzoek plaatsge had met een bevredigende opkomst der bevolking. Er werden toen geen gevallen van actieve t.b.c. geconsta teerd. IN 14 METER DIEPE „BUIS" Gebrek aan zuurstof bemoeilijkt reddingswerk Tijdens een verkenningstocht door onderaardse grotten bij Castleton in het Britse graaf schap Derbyshire, is een 20-ja- rige student in de economie, zondag van zijn metgezellen af geraakt en in een 14 meter die pe „buis" gevallen, waar hij be klemd is geraakt. Drie van zijn metgezellen trachtten hem te bevrijden, vier anderen keerden naar de oppervlakte terug om hulp te halen. Uit de wijde om trek stroomden deskundigen toe. Een honderdtal mensen was gisteravond bij het reddings werk betrokken. De lucht in de grot wordt steeds slechter, ine- de doordat er zoveel mensen waren en ondanks de zuurstof, die een arts van de R.A.F. hem toediende is de student, Neal Moss, bewusteloos geraakt. Nog steeds wordt gewerkt om Neal los te krijgen. Als men er in Slaagt hem uit de „schoorsteen" onder de grond te bevrijden, dan zal het nog drie uur kosten hem boven te bren gen. Hij bevindt zich drie kilometer van de ingang van de grot op een diepte van 300 meter. In de loop van gisterochtend wist men tot driemaal toe een touw om 't middel van de student te leggen maar elke keer, dat de boven het .gut gebouwde hijsstelling in wer king kwam, brak het, door schu ren tegen de scherpe rotspunten in de „schoorsteen". Gisteravond arriveerde een groep van de Britse School voor Onderzee-ont snappingen van de Britse marine per vliegtuig te Castleton met chemica liën om de lucht te zuiveren. Botsingen tussen stakers en werkwilligen in Gent Gent kers Belgische politie t tussenbeide gekomen toen •kwilligen elkaar te lijf gingen. De politie wist ook te voor komen dat de kantoren van de P.T.T. hnn deuren sloten. 9 De stakers deden pogingen om ook het P.T.T.-personeel over te Halen te staken. Zoals bekend was er in Gent en omgeving het centrum van de katoenspinnerijen België een staking van 24 uur afgekondigd uit protest tegen de sluiting van een grote textielfabriek. nei wesiuwimts aon-utsieger zut tie beschikking krijgen over enige hon derden raketten van het type ,JHo- nest John". Op de foto si et men le den van het instructie detachement van een artiHeriebataljon in Esehwei- lerdownersberg bezig met een de monstratie van het wapen voor de pers. Dr. Kortenhorst voorzitter der Tweede Kamer Bij KB. ïs benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het lopende zittingsjaar dr. L. G. Kortenhorst. NA ONDERHOUD BEEL-BURGER Speculaties over houding van fractie der C.H.U. (Van onze parlementaire redacteur.) Het heeft bijzondere betekenis, dat de informateur, prof. Beel, maandag morgen in de tweede ronde van het overleg met de voorzitters van de vijf grote Tweede Kamerfracties eerst gesproken heeft met mr. Bur ger van de P.v.d.A., daarna met de heren Romme van de K.V.P., Bruins Slot van de A.R.P. en Tilanus van de C.H.U. gezamenlijk, en dat hij SCHOORSTEENSTUK „PRINS WILLEM" Overdracht aan de commissaris der koningin (Van een speciale verslaggever) In de werkplaats van de stichting tot herstel van antiek textiel te Haarlem is maandagmorgen het gerestaureer de wandtapijt „Prins Willem", eigen dom van de provincie Zeeland, over gedragen aan de commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. De commissaris was daartoe vergezeld van de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, naar Haarlem ge komen, waar het tapijt tijdens een korte plechtigheid werd overgedra gen. Het is het laatste van een serie van acht keiden, gewijd aan de over winning van de Zeeuwen op de Span jaarden in 1573. Het eerste tapijt werd geweven door Frangois Spieringk uit Delft; de an dere zeven werden vervaardigd door Jan de Maecht uit Middelburg, die het schoorsteenstuk „Prins Willem" in 1603 aan de provincie Zeeland afle verde. Op het ogenblik hangen er vier kleden uit deze collectie in het Rijksmuseum te Amsterdam en vier zijn er in het bezit van de provincie Zeeland. Het thans gerestaureerde kleed is het sluitstuk van de serie. Het werd gemaakt naar een ont werp van de Haarlemmer Carel van Mander en het toont het por tret van Prins Willem I, Vader des Vaderlands, gevat in een boven het Zeeuwse wapen aangebrachte lau werkrans. Voorts treft men op dit tapijt de wapens aan van Middel burg, Vlis8ingen, Zierikzee. Veerc. Goes en Tholen. Samen met een Nijmeegs tapijt zal het tot en mei 4 april te bezichtigen zijn in het Frans Halsmuseum te Haarlem. Het is de bedoeling om het in do toekomst een plaats te geven in het nieuwe provinciehuis in Zeo^ land. Tijdens de overdracht sprak dc voo van antiek textiel, mr. E. A. J. Schel tema-Conradi, de wens uit, dat Haar lem in de toekomst nog meer tapijten uit Zeeland zou mogen herstellen waarna nog de directeur van de stich ting, ir. J. D. Berdenis van Berlekom het woord voerde. Hij herinnerde er aan hoe Zeeland reeds in 1952, toen de stichting nog in oprichting was, opdracht gaf tot herstel van het schoorsteenstuk „Prins Willem". Jhr. De Casembroot bracht hulde aan de werksters en werkers, die er in zijn geslaagd het wandkleed, waarvan de zijde geheel is vernieuwd, opnieuw de oorspronkelijke kleuren te geven. „Het heeft mijn verwachtingen over-1 troffen", aldus jhr. De Casembroot, die voorts verklaarde dat men in de toekomst nog gaarne meer tapijten zou laten restaureren, indien de fi- nanciën van de provimcie dat zouden toestaan. Tot 6lot maakte men een korte rondgang door de werkplaats. I In Haarlem is maandagmorgen het aan de provincie Zeeland behorende wandtapijt Prins Willem", dat ge restaureerd werd in de werkplaats van de stichting tot herstel van an tiek textiel, aan de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, overgedragen. Het fraaie schoorsteenstukmet groot uitge voerd het wapen van Zeeland en daarboven een portret van Prins Willem I, gevat in een lauwerkrans, zal te zijner tijd een plaats krijgen in het provinciehuis. tenslotte vanmorgen de liberale frac tieleider prof. Oud bij zich geroepen heeft. Van bijzondere betekenis zou ook blijken te zijn, zo komt ons voor, hoe lang het onderhoud met prof. Oud zal duren. Spreken de heren Beel en Oud kort met elkaar, dan kan dat een aanwijzing zijn dat in beginsel door de confessionele frac tievoorzitters enerzijds en de socia listische fractieleider anderzijds de mogelijkheid tot een herstel van de samenwerking; aanwezig geacht wordt. Duurt het gesprek lang, dan neemt de waarschijnlijkheid toe, dat gepoogd zal worden de confessionele partijen en de V.VJ). tot elkaar te brengen. Kern van kabinet De ontvangst door prof. Beel van gelijktijdig de heren Romme, Bruins Slot en Tilanus kan moei lijk anders uitgelegd worden dan dat de informateur met hen heeft willen bespreken, of op grond van de informaties, die hij in eerste termijn heeft ingenomen, ver wacht mag worden, dat zij hun nauwe samenwerking van de af gelopen jaren zullen bestendigen. Prof. Beel ziet namelijk de K.V. P., de A.R.P. en de C.H.U. als kern van het nieuwe kabinet, waarin overigens opgenomen zul len moeten worden vertegenwoor digers van de P.v.d.A. of van de V.V.D. Men vestigt er in politieke kringen de aandacht op, dat de hechtheid van deze kern aan. verschillende beproe vingen bloot ètaat. Met name wat betreft de zogenaamde Mammoeth- wet (het wetsontwerp tot regeling van het gehele voortgezette onder wijs) de toto en de kinderbijslagver zekering bestaan tussen deze drie partijen verschillen van mening en op enkele punten zelfs diepgaande verschillen. Voorts vraagt men zich af, hoe het staat met de medewerking van de C.H.U. Het is namelijk opgevallen, dat een groot deel van de cliriste- lijk-historische fractie verleden week vrijdag in de Tweede Kamer ge stemd heeft op de kandidatuur van de socialist Bommer voor tweede voorzitter. In hoeverre zal in de toe komst de christelijk-historische frac tie achter de heer Tilanus staan Zal dat voor honderd procent zijn? Ziedaar vragen, die met het oog op de eenheid van de rechtse partijen gesteld worden. Prof. Beel zal woensdag verslag uitbrengen aan H. 31. de Koningin. Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN Zacht weer met opklaringen, maar later kans op enkele buien, in hoofd zaak in het zuiden van het land. Overwegend matige oostelijke wind. ZON EN MAAN 25 maart Zon op 6.34 onder 19.00 Maan op 20.12 onder 6.45 Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. 23 cent P- reSel met cen minimum p S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. mm. Minlm. p. advertentie Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Voretstr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, O. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel 2425 adm. tel. 2094. Macmillans idee vond steun in Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1