„KWEEKLUST" TE MIDDELBURG HEEFT NU VOLDOENDE GROND WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agenda HET PROBLEEM VAN DE KLEINE GEMEENTEN NOORD-ZEELAND ZUID-BEVELAND MAANDAG 23 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 VERENIGING BESTAAT 40 JAAR Ca. 12.000 m grond werd in eigendom verkregen De vereniging tot exploitatie van volkstuinen voor land- en tuinbouw „Kweeklust" te Middelburg hield za terdag in de Bogardzaal liaar jaarver gadering. Voor het eerst sinds vele ja ren kon de secretaris van de grond- commissie, de heer A. Everaars, mee delen, dat er voldoende grond aanwe zig is voor de leden, zodat er geen wachtlijst aangelegd moest worden. De heer Everaars was van mening, dat er wellicht in de toekomst nog meer grond voor de leden beschikbaar koiht. De reden van deze verheugende mededeling was, dat „Kweeklust" in het afgelopen jaar ongeveer 12.000 vierkante meter grond in de Nadorst in eigendom verkregen heeft. Bovendien is de puinplaats bij de Griffioen sinds kort veranderd in een fraai tuincomplex, waar 20 leden een plaatsje zullen kunnen vinden. De tuinbouwcomplexen bij de Karelsgang en bij de Nassaulaan geven echter reden tot bezorgdheid. Het vereni gingsbestuur is er bang voor, dat het Karelsgang-complex in de toekomst zal moeten worden afgestaan. Voor lopig heeft men het complex even wel weer van gemeente en domeinen gepacht voor de tijd van zes jaar. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer M. Kleinepier, die opmerkte, dat het bestuur het af gelopen jaar bijzonder veel werk neeft moeten verzetten. Na het openingswoord werd enige ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis van het overleden ere-lid, de heer J. Torbijn. De heer J. Antheunisse, de secre taris-penningmeester, vermeldde in zijn uitgebreid jaarverslag over 1958, dat „Kweeklust" thans 841 leden telt. Naast de 12.000 vier- kante meter grond in eigendom heeft de vereniging voorts nog ongeveer 63.000 vierkante meter grond in pacht van de gemeente, at betekent, dat elk lid kan tui nieren op ongeveer 220 vierkante meter grond. De bepaling t.a.v. de aardappelmoe heid hebben het bestuur heel wat hoofdbrekens bezorgd. Ondanks de toezegging van de betrokken autori teiten om een soepele regeling toe te passen, zijn er toch verschillende pro cessen-verbaal opgemaakt, waarover het bestuur zijn teleurstelling uit sprak. De heer Antheunisse ried de leden daarom aan bij de terrein commissarissen te informeren waar dit jaar de aardappelen gepoot mo gen worden. Wat de opbrengst betreft deelde de secretaris mee. dat betrek kelijk weinig hinder is ondervonden van het slechte weer. Ook werd meegedeeld, dat „Kweek lust" dit jaar veertig jaar bestaat. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren M. Kleinepier, als voorzit ter, P. J. Fraanje en G. H. den Hollan der, als leden, herkozen. De vergade ring was zeer druk bezocht. Personenauto reed te Rilland voetganger aan Chauffeur reed door Zondagmorgen omstreeks half negen is op de rijksweg te Rilland-Bath de 86-jarige voetganger M. G. door een personenauto gegrepen en vrij ernstig gewond. De automobilist reed door. Een juist passerende arts, komende uit de richting Goes, ver leende eerste hulp. Dokter J. A. Kamps, die spoedig ter plaatse was, constateerde een flinke hoofdwonde en een bloeduitstorting in de linkerhand. Later bleek dat de man ook een hersenschudding had opgelopen. Na behandeling werd de patiënt per auto naar zijn dochter te Krabbendijke vervoerd, waar hij zal worden verpleegd. OPROEP GETUIGE.N Naar de politie meedeelt is de man vermoedelijk aangereden door een uit de richting Bergen op Zoom ko mende groenkleurige personenauto van het merk Chevrolet. Naast de bestuurder was een vrouw gezeten, die gekleed was in een beige mantel en een licht beige hoed droeg. De be stuurder van de betreffende auto en eventuele andere personen die inlich tingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich te melden bij de groepscommandant van de rijkspoli tie te Kruiningen (tel. 0 1130275) of bij de politie hunner woonplaats. O.- EN W.-SOUBURG N.C.V.B. hield feestelijke vergadering De afdeling Souburg van de Ned. Chr. Vrouwen Bond nerdacht in een feestelijke vergadering haar 25-jarig bestaan. Op deze bijeenkomst waren onder meer afgevaardigden van het gewest Zeeland en van andere afde lingen aanwezig. Onder meer werd een toneelstukje opgevoerd, waarin gebeurtenissen uit de afgelopen 25 jaar de revue passeerden. Tevens werd het nieuwe vaandel van de af deling getoond. De volgende vergade ring zal op 27 april gehouden worden. Mevrouw van Bennekom uit Middel burg zal dan een lezing houden over het onderwerp „Communisme." „Rijdend Bijbelhuis" komt Eén van de „rijdende Bijbelhulzen" van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap komt op 31 maart en 1, 2 en 3 april in Oost- en West-Souburg. Het ligt in de bedoeling in de morgen- en middaguren een rondrit door de ge meente te maken, 's Avonds is net „rijdende Bijbelhuis" voor ieder te be zichtigen. SEROOSKERKE (W.) Afloop verkoping Mr. P. W. Meylink, notaris te Mid delburg, heeft vrijdagmiddag in café „Veldzicht" te Serooskerlce publiek verkocht het huis en tuin Zandput 27 te Serooökerke, groot 1.87 are. Koper werd de heer J. de Pagter te Seroos- som van ƒ10.150. Officiële publikaties MIDDELBURG. WET AUTOVERVOER PERSONEN. B. en W, van Middelburg maken bekend, dat bij hun besluit van heden aan W de Jonge te Groningen, vergunning la ver leend tot de uitvoering van groepsver- voer binnen de gemeente van de Markt naar het Molenwater met een Jeep met twee aanhangwagens, gedurende de pe riode van 1 Juni t.m. 31 aug. 1959. Middelburg, 20 maart 1959. MIDDELBURG Toneelgroep „De Volksstem" gaf jaarlijkse uitvoering De toneelgroep van de arbeiders zangvereniging „De Volksstem" Middelburg gaf zaterdagavond een goed bezet Schuttershof de jaar lijkse uitvoering. De tonelisten had den voor deze avond het blijspel „Een schoonmoeder uit duizend" van Henri van Daele gekozen. Hoewel de Volksstemgroep in de afgelopen jaren wel eens gelukkiger met de keuze van zijn stuk was, mogen de dames en heren niettemin terugzien op een geslaagde avond. Met veel enthousiasme bewogen de medespe lenden zich over de planken, terwijl zij tevens blijk gaven over een voor treffelijke rolkennis te beschikken. En dat was in dit blijspel zeker no dig. In het stuk wordt de „Schoonmoeder uit duizend" bepaald niet met gene genheid bejegend door haar schoon dochter en uit de daaruit ontstane strubbelingen bouwde de schrijver zijn stuk op. De oma werd op ver dienstelijke wijze gestalte gegeven door mevrouw J. de FouwRadder. Haar zoon, de ambtenaar Willem Scholte, werd voor het voetlicht ge bracht door dg heer J. Breel en hij deed dit op de juiste wijze vlot en met kennis van zakén. Hij werd goed bijgestaan door mevrouw M. FiegenLindenberg, die de jaloerse mevrouw Scholte aanvaardbaar speelde. De heer H. Verrljzer gaf de h.b.s.-er Piet op de juiste wijze weer en dat zelfde kan gezegd worden van Mien van Luijk als het vriendinnetje van deze Piet. De heer Th. Hendrikse was de moeilijke taak opgedragen om als oom Jan, de suikeroom, te fungeren. Dank zij z'n vlotte spel slaagde de heer Hendrikse er in om de suikeroom aanvaardbaar te ma ken. Een keurig rolletje bracht de heer W. C. L. de Ruijter als de huis eigenaar, terwijl mevrouw N. Kos ter-van Belzen in de rol van Loekie Vermeer het gezelschap complemen teerde. De regie was in handen van de heer De Ruijter, terwijl de grime van de heer Iz. A. Lorier de toets der kri tiek weer ten volle kon doorstaan. Na afloop van het stuk was er een gezellig samenzijn met medewerking van „The Moonliners" onder leiding van Ko Kempe. Klavar-accordeonvereniging „Con Brio" gaf uitvoering Middelburgse klavar-accordeon- vereniging „Con Brio" gaf zaterdag avond in de grote zaal van de „Gou den Poorte" een uitvoering. Het pro gramma voor deze avond bestond voor de pauze uit een aantal goed in het gehoor liggende walsen en marsen, en voorts uit populaire muziek. Deze nog ieugdige accordeongroep heeft onder deskundige leiding van de heer J. de Schrijver met deze uitvoering bewe zen, op uitstekende wijze een avond te kunnen vullen. Over het algemeen Burgerlijke stand AARDENBURG R.-k. Boerinnenbond hield jaarvergadering De afd. Aardenburg van de R.-K. Boerinnenbond hield in de zaal van hotel „De Roode Leeuw" haar jaar vergadering. Na het jaarverslag van dc secretaresse-penningmeesteresse had de bestuursverkiezing plaats, wegens aftreden van de voorzitster, mevr. M. Naeyaert-Blondeel en het bestuurslid mej. B. van Deursen. In de plaats van de voorzitster, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd met 32 van de 48 stemmen gekozen mevr. M. Braet-Dekkers, terwijl mej. Van Deursen werd herkozen. Als spreekster was aanwezig mej. A. Hiel, directrice van de r.-k. land- bouwhuishoudschool te IJzendijke, die een lezing hield over het nuttig besteden van het huishoudgeld, het bijhouden van een huishoudboek en het nagaan van de uitgaven. Een filmpje welke op dit onderwerp be trekking had, werd daarna vertoond. CADZAND Polio-vaccinatie In het Groene-Kruïsgebouw te Cad- zand ontvingen de kinderen, geboren in de laren 1945 tot 1949 en 1658 hun eerste inenting tegen kinderverlam ming. In totaal werden 89 kinderen door dokter Bom uit Cadzand inge ënt. TERNE IJZEN. Bevallen: M. J. M. Grim—Barbé, z.; J. G. Fraanje—Boers, d.; J. P. Hamelij k— Meeusen, z.; S. Reijngoudt—Maas, z.; Th. C. M. Bun—Bender, d.j M. M. Aarnoudse —De Blaeij, z.; S. M. M. Janssens—Van Troost, z.; A. Balnikker—Kielen, d.; C. Neels—De Kok, z. Ondertrouwd: E. J. de Jonge, 30 Jaar en M. A. Galle, 26 Jaar; F. O. M. Klapthor, 25 jaar en G. A. Stockman. 2! jaar; H. M. H. Wagemans, 19 Jaar en E. M. van der Hoek, 22 Jaar; J. Cornellsse, 27 Jaar en A. M. KwaBk, 21 Jaar. Getrouwd: A. Joosse, 25 jaar en M. C. N. Versloot, 21 jaar. Overleden: O. M. Herman, 60 jaar, wed. van C. Bruggeman; C. F. Kaan 81 jaar, e. van J. J. kolijn; W Blok, 63 jaar, wedn. van L. J. de BruJJne; C. J. J. v. Dixhoorn, 81 jaar, wedn. van J. C. Ha melink: J. J. Hangoor, 74 jaar, c. van K. Beaufort. VANDAAG. Terneuzon Luxor „Jerry, de schrik van het bataljon", 20 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater: „De doftter van Stalingrad", 19.45 uur, 18 jaar. Sas van Gent Olympia: „Met zacht heid en geweld", 20 uur. gaven de jongens en meisjes blijk over een goede discipline te beschik ken, waardoor het gebodene van be gin tot eind een behoorlijk niveau bereikte en ook hield. Wellicht ver dient het voor een volgende uitvoe ring aanbeveling om het uitvoerige programma wat afwisseling te geven, bijvoorbeeld met enkele solistische bijdragen. De marsen kwamen op deze uitvoe ring het beste uit de „verf". Dat bleek al bij de vlot gespeelde herken ningsmars en later ook bij Noack's „Heinzelmannekenswachtparade", die een uitstekende vertolking kreeg. Voorts bewezen de accordeonisten in de Feest-ouverture van J. Langerak en in Theimers „Vineta Glocken" bij zonder verdienstelijk het samenspel te beheersen. De talrijke bezoekers waren dan ook gul met hun applaus Tijdens de pauze werd een verloting gehouden, waarna de avond besloten werd met een gezellig samenzijn on der leiding van de heer W. M. J. Meeuse met muzikale medewerking van Jo den Hollanders Clavioline- kwartet. Lode van Gent sprak voor leden „Barbus Conchonius" Tijdens een bijeenkomst van de Mid delburgse aquariumvereniging „Bar bus Conchonius", die vrijdagavond in de bovenzaal van de Schouwburg ge houden werd, heeft de heer Lode van Gent, de bekende Belgische antropo loog, een lezing gehouden over het onderwerp „In de greep van het oer woud". Het oerwoud, waarover de heer Van Gent sprak, was dat van de Belgische Kongo, welk land hij ieder jaar bezoekt. In het afgelopen jaar had de Belgische onderzoeker een be zoek gebracht aan één der wildste negerstammen in de uitgestrekte en onherbergzame oerwouden, ongeveer 2200 km van Leopoldstad vandaan. In zijn bijzonder humoristisch ge brachte causerie ging de heer Van Gent eerst in kort bestek nader in op de tocht, die hij tezamen met circa 60 negers naar dit gebied heeft ge maakt. Aan de hand van talrijke fraaie kleuren- en gewone dia's ver telde Lode van Gent vervolgens bij zonderheden over de prachtige natuur in dit oerwoud, over de talrijke wilde dieren, die er leven, en over de stam men, waarvan er verschillende een hoge graad van ontwikkeling bereikt hebben. Na de pauze ging hij nader in op de kunst en de zeden en gewoonten van de negerstammen. De voorzitter van „Barbus Conchonius", de heer M. Minderhoud, die aan het begin van de avond een begroetingswoord gespro ken had, dankte aan het einde van de avond de heer Van Gent bijzonder hartelijk voor zijn interessante cau serie. Rest nog te vermelden, dat tij dens de pauze een verloting gehou den werd. „Dieren in Nood" hield jaarvergadering Dezer dagen hield de Zeeuwse ver eniging tot bescherming van dieren „Dieren in Nood" haar jaarvergade ring in café-restaurant Wöhler te Middelburg. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer Bakker, werden de jaarstukken van do secre taris en penningmeesteresse behan deld. Uit het financieel verslag bleek, dat ook dit jaar de boeken konden worden afgesloten met een batig sal do. De aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. In de pauze werd een verkoping op Ame rikaanse wijze gehouden. Na de pau ze hield dc heer Van Graafeiland door middel van een bandrecorder een lezing over zijn belevenissen in Amerika. Tweede filmavond van Middelburgse Jeugdraad De Middelburgse Jeugdraad heeft vrijdag haar tweede filmavond in dit seizoen gehouden. Deze maal werd de film „Heuvel 24 antwoordt niet" ver toond. Een rolprent, die op een uiterst knappe en boeiende wijze de strijd weergeeft die de joden moes ten voeren ter verovering van Israël. Voorafgaand aan deze film zagen de helaas niet talrijke aanwezigen een documentaire, getiteld „Mensen en machines". Hierin werd de steeds grotere plaats van de machine in het industrieproces belicht. De heer A. J. Schuitema, de voorzitter, leid de deze bijeenkomst. VEERE Afscheid A. J. de Mulder Cocktail-parlij in het Lampsinshuis Vlissingen Over enkele dagen zal de inspecteur van het Belgisch loodswezen te Vlis singen, de heer A. J. de Mulder, zijn functie neerleggen in verband met zijn vertrek naar Brussel. Hij is daar namelijk benoemd tot nautisch advi seur-directeur bij het bestuur van het Zeewezen. In verband met dit vertrek bood de directeur van het Nederlands loods wezen te Vlissingen, kapt. ter zee C. ter Poorten, a^n de familie De Mulder zaterdagavond een afscheids- cocktailpartij aan in het Lampsins huis. Behalve de familie De Mulder ontvingen de heer en mevrouw Ter Poorten ook een aantal gasten, die van deze gelegenheid gebruik maak ten om afscheid te nemen van de vertrekkende dienstchef bij het Bel- glsch loodswezen. nder de aanwezigen merkten wij op alle hoofden van overheidsdiensten, die ambtshalve contact met de heer De Mulder hadden. Voorts de burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff, de marinecommandant Zeeland, kapt. ter zee J. A. Agelink van Renter- gem, de president-directeur van de Kon. Mij. „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, en vele anderen. De meeste bezoekers waren vergezeld van hun dames. Er heerste een bijzonder prettige stemming, waarbij echter ook enige weemoed merkbaar was, omdat men algemeen het vertrek van de familie De Mulder betreurde. Op het hoogtepunt van de „partij" maakte de heer Ter Poorten zich tot tolk van alle aanwezigen door en kele hartelijke afscheidswoorden te- spreken. Hij wees op de harmonieuze samen werking tussen het Nederlands en het Belgisch loodswezen te Vlissin gen, bij welke samenwerking de heer De Mulder steeds bijzonder actief is geweest. Indien men in de achterlig gende jaren een voorbeeld had willen zien van goede Benelux-samenwer- king, dan had men slechts naar het loodswezen in Vlissingen behoeven te kijken. Spreker dankte de heer D( Mulder voor de prettige samenwer king en hij wenste hem en zijn echt- fenote nog vele goede dagen toe in irussel. Mede namens zijn echtgenote sprak de heer A. J. de Mulder een af scheidswoord. Met ontroering verze kerde hij, dat het verlaten van de zee en van Vlissingen hem en zijn echtgenote zwaar viel. Spreker liet hier vele goede vrienden achter. In het bijzonder bracht de heer De Mul der dank aan de directeur van het Nederlands loodswezen en mevrouw Ter Poorten voor het aanbieden van deze „afscheidscocktail" en aan de bezoekers, die hem zovel,e goede wen sen meegaven naar Brussel. Afloop verkoping Notaris J. A. Janse de Jong© te Mid delburg heeft te Veere in eafé „De Vriendschap" publiek verkocht het huis en tuin aan de Wagenaarstraat •A 93 a te Veere, groot 3.39 a. Koper de heer R. Repko te Veere voor de som van ƒ10.500. Kredieten voor bouw van twee kleuterscholen B. en W. van Vlissingen hebben de gemeenteraad voorgesteld gelden be schikbaar te stellen voor de bouw van een vierde openbare kleuter school en een Nuts-kleuterschool. Reeds eerder werden voor de finan ciering van de bouw dezer scholen leningen gesloten. Voor de vierde openbare kleuterschool, die zal ver rijzen op een terrein aan de Bloe- menlaan, tussen de Adriaan Coorte- laan en de President Rooseveltlaan wagen B. en W. 150.000, voor de Nuts-kleuterschool, die aan de Julia- nalaan, hoek Vrijdomweg zal wor den gebouwd, 170-000. De openbare aanbesteding van de Nuts-kleuter school zal dezer dagen geschieden. (Slot van pag. 1) gemeente enige inhoud te geven. Ook de minimale jaarwedden van deze functionarissen In de kleine gemeen ten wijzen in deze richting. De positie van de burgemeester echter heeft in de kleine gemeente een bijzondere be tekenis. Als de vertrouwensman van de inwoners, de supervisor van alle gemeentelijke werkzaamheid, de voor zitter van de raad en als hoofd van politie neemt de burgemeester een centrale plaats in als bestuurder van een kleine gemeente. Het is belangwekkend in dit verband een nieuw element in de discussie over de gemeentelijke inleiding te signaleren, dat door dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk bij diens re cente ere-promotie aan de R.U. te Leiden naar voren werd gebracht. Deze bestuursrechtkenner poneerde, dat de gemeentelijke grenzen zo moes ten worden getrokken, dat de burge meester een volle dagtaak heeft. VOLLE DAGTAAK. Deze opvatting stelt zich in eerste instantie teweer tegen de cumula ties. doch geeft anderzijds te wei nig houvast voor de bepalingen van de minimum-grootte van een ge meente. Het zal duidelijk zijn, dat voor een burgemeester van een kleine gemeente, die het zonder hoofden van dienst en andere ad viseurs moet stellen, de veelzijdig heid van zijn ambt een volledige dagtaak vergt. De ambtsbezighe den van zijn „burgervaderschap", die weliswaar op een lager niveau kunnen liggen, eisen toch de inzet van zijn gehele persoonlijkheid. Naast de bestuursorganen vervult het administratieve orgaan van de ge meente een belangrijke functie, die zowel gericht is op de uitvoering van de eigen hesluiten als medewerking behelst aan de uitvoering van rijks regelingen De uitbreiding van dc overheidsbemoeiing in de na-oorlogse jaren heeft een groté toeneming van werkzaamheden ter gemeente-secre tarie tengevolge had. De arbeids verdeling en de voorgeschreven ran genstelsels hebben het voor de kleine gemeente niet mogelijk gemaakt te allen tijde voldoende geschoold perso neel aan te trekken. Hierbij komt, dat het terrein van de gemeente-ad ministratie, ondanks de hewonderens- Aankoop in verband met sanering binnenstad In het kader van de voorgenomen sa nering van de Vlisslngse binnenstad stellen B. en W. de raad voor over te gaan tot aankoop van het pand Noordstraat 20. Daar dit pand nog niet voor de sloop in aanmerking komt verzoeken B. en W. de raad te vens om een krediet van 500 voor het bewoonbaar maken van het huis en een krediet van ten hoogste voor verdere kosten aan deze aan koop verbonden. Gemeentewerken naar Dokter Stavermanstraat De gemeenteraad van Vlissingen ver gadert donderdagmiddag aanstaande om twee uur. Op de agenda staat een voorstel van B. en W. om het kantoorgebouw van de Zuid-Neder landse Bouw- én Handelscombinatie aan de Dokter Stavermanstraat te huren en de dienst van gemeentewer ken naar dit gebouw over te bren gen. Voor deze overbrenging vraagt het college van B. en W. een kre diet van 8500. B.B. Noordgouwe oefende te Zierikzee Als training voor de komende pro vinciale B.B.-wedstrijden, die dit jaar waarschijnlijk te Vlissingen zul len worden gehouden, werd zaterdag middag te Zierikzee een praktische oefening gehouden voor de blokploeg uit Noordgouwe. De oefening stond onder persoonlijke leiding van het kringhoofd voor Sehouwen-Duive- land, de heer A. Rottier en diens plaatsvervanger, de heer J. F. den Dekker. Wegens gebrek aan een geschikt oe fenterrein te Noordgouwe, werd deze demonstratie nu te Zierikzee gehou den aan de overkant van de Nieuwe Haven in een oud huisje bij de voor malige steenbakkerij. De blokploeg Noordgouwe is belang rijk versterkt door het toetreden van nieuwe leden, die deze winter de door dr. Jhr„ Backer gegeven E.HJ3.0.- cursus hebben gevolgd. Deze nieuwe krachten hadden tot opdracht de in het huis aanwezige gewonden te ver zorgen. De reddingsdienst uit Zie rikzee assisteerde bij deze praktische oefening, door een kabelbaantje aan te leggen, waarlangs de brancards met gewonden naar beneden werden getransporteerd. De oefening had een vlot verloop. Na afloop werden gemaakte fouten besproken. SINT-MAARTENSDIJK Ouderavond kleuterschool Donderdagavond werd in de kleuter school te Sint-Maartensdijk de jaar lijkse ouderavond gehouden die o.a. werd bijgewoond door burgemeester D. C. Bouwense en de wethouders A, J. op den Brouw en C. J. Bazen. De burgemeester opende deze avond met een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot de hoofdleidster, mejuf frouw M. A. Klippel en leidster me juffrouw J. de Bruine, die beiden kortgeleden aan deze school werden aangesteld. Tevens richtte hij een woord van dank tot de leidster me juffrouw J. A. Jasperse, voor het vele en goede werk dat zij voor de school heeft gedaan. Mejuffrouw Klippel hield op deze avond een lezing over „Het kind en zijn spel". Hierna was er gelegen heid het werk van de kleuters te be zichtigen. OUD-VOSSEMEER Raad komt bijeen Tijdens de woensdag 25 maart des ochtends om 10 uur te houden verga dering van de gemeenteraad van Oud-vossemeer zullen onder meer voorstellen tot wijziging van de ha vengeldverordening cn tot wijziging uitbreidingsplan met bebouwings voorschriften behandeld worden. Ver der staan op de agenda een voorstel tot wijziging van de bezoldigings verordening 1955 en de vaststelling van verkeersmaatregelen. waardige kennis die secretarissen en ambtenaren van kleine gemeenten be zitten, om een zekere graad van spe cialisatie vraagt. Deze specialisatie is onder de tegenwoordige voorschriften eerBt in beginsel te verwezenlijken in een gemeente van plm. 5000 inwoners. Voor de technische zijde van de taak van het gemeentebestuur wordt dit bezwaar van de kleine personeelsbe zetting dikwijls uitstekend opgevan gen door de vorming van gemeen schappelijke diensten, b.v. voor bouw en woningtoezicht en gemeentewer ken. Alhoewel tegen de gemeenschappe lijke regelingen bezwaren zijn aan te voeren in het bijzonder voor wat betreft het prijsgeven van bepaalde autonome bevoegdheden heeft vooral de luutste jaren deze samen werking een belangrijke bijdrage ge leverd voor de verhoging van het ver- zorgïngspeil in de kleine gemeenten. Van de zijde van de toezichthoudende organen is het streven om tot beper king van het aantal gemeenten te ge raken begrijpelijk. Het spreekt voor zichzelf, dat vereenvoudiging en ver betering van het toezicht hiervan het gevolg zal kunnen zijn. Bij de overweging van de samenvoe ging of opheffing van kleine gemeen ten zullen echter ae belangen van de desbetreffende gemeenten moeten prevaleren. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat men de doelmatigheid van de be stuursorganisatie van de kleine ge meente niet zonder meer als een mo tief in het geding zal kunnen brengen. Wat echter ongetwijfeld in het nadeel van de kleine gemeente pleit, is het element van de bestuurskosten. Door incidentele vergelijking en op weten schappelijke wijze (Dr. C. van den Berg, „De structuur van de gemeen telijke uitgaven") kan worden aange toond, dat de bestuurskosten per hoofd van do bevolking in de kleine gemeenten het hoogst zijn. In het algemeen gesteld zal de keuze vanuit een oogpunt van bestuur voor of tegen samenvoeging van kleine ge meenten herleid kunnen worden tot de vraag welke factor van overwe gende betekenis is; de bewezen onvol, doende bestuurskracht, het kosten element of de historisch gegroeide be stuursvorm. H.N.C. bleek voor Smerdijk weer te lastig: 3—3 Opnieuw bleek HNC uit Vrïjhoeve- Kapelle voor Smerdiek een bijzonder lastige tegenstander, want de Zeeu wen moesten met een 33 gelijk spel genoegen nemen. Op een zeer moei lijk bespeelbaar terrein nam Smer diek na 10 minuten door rechtsbui- ten Gebraat een 10 voorsprong. Kort daarvoor had de HNC-doelman reeds een keihard schot van linksbin nen Van der Ree op meesterlijke wijze onschadelijk gemaakt. HNC kwam nu flink opzetten en na een kwartier bracht de rechtsbuiten met een onhoudbaar schot voor doel man Verjaal de partijen weer in even wicht. De linksbuiten van de gasthe ren wilde kennelijk niet voor zijn col lega aan de andere lijn onderdoen, want met een laag schot gaf hii zijn ploeg met 2—1 de leiding. Na 25 mi nuten kwam de gelijkmaker. De Smerdïek-spil omspeelde een viertal tegenstanders, gaf afgemeten door aan Van der Ree, die beheerst de bal in het HNC-doel tikte (2—2). Vlak voor rust kreeg keeper Verjaal een schot van de HNC-rechtsbuiten te verwerken. Via de handen van de Smerdiek-doelman kwam de bal even wel voor de voeten van de HNC-links- buiten, die geen fout maakte (3—2). Na de hervatting kwam Smerdiek duchtig opzetten en na 10 minuten was het opnieuw Van der Ree, die doelpuntte en dat betekende de ge lijkmaker (3—3). Hoewel de laatste 20 min. de achterhoede van HNC dik wijls zijn toevlucht moest zoeken tot paniekvoetbal, slaagden de Smer- diek-voorwaartsen er niet in om de beide punten te veroveren. Door deze uitslag is leider WN op nieuw 3 punten op Smerdiek voorge komen, waarmee de kampioenskansen voor de St. Maartensdijkse ploeg wel verdwenen zijn. Voor Smerdiek res ten nu nog twee thuiswedstrijden, na melijk tegen ONT uit 's Gravenmoder en Chrislandia uit Heijningen. WN moet nog een wedstrijd soelen tegen Willemstad en een tegen Heijningen. GOES Plannen oprichting verzamelaarsclub In café „De Landbouw" te Goes wordt dinsdag a.s. een ruilbeurs gehouden van de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" teneinde in Goes te ko men tot de oprichting van een afde ling. Het initiatief hiertoe gaat uit van de afdeling Middelburg. KLOETINGE Lezing voor N.C.V.B. De afdeling Kloetinge van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield een vergade ring tijdens welke mr. Bouwman het werk van de morgenlandzending toe lichtte. In de pauze bestond er gele genheid enig handwerk te bezichtigen. In een op 1 april te houden bijeen komst zal mevrouw Buteijn een boek bespreking houden over „De kerk op mars." KAPELLE Raad vanavond bijeen Vanavond om acht uur zal de ge meenteraad te Kapelle in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda bevat onder meer een tweetal verzoe ken om voorschotten voor 1969 van de besturen der bijzondere lagere soholen en bijzondere kleuterscholen, alsmede een verzoek van het bestuur der her vormde school te Bïezeldnge voor aanschaffing van een stofzuiger en i een kaartenkast. Naast de vaststelling van de vergoedingen voor bijzondere kleuterscholen over 1958, zijn twee voorstellen, namelijk één tot het aan gaan van een vaste geldlening groot f 15.000.en één tot aankoop van een perceel tuingrond in verband met de uitvoering van het uitbreidingsplan. Voorts staat op de agenda de goed keuring van het besluit wijziging be groting 1959 burgerlijk armbestuur in verband met de bijbouw van een vleu gel aan het bestaande rusthuis, als mede het garanderen van de daar voor te sluiten geldlening. Naast een verzoek om premie voor wonmgverbe. tering, ae_ vaststelling wijziging be groting 1959 en vaststelling grondex ploitatie gebied Waardekensstraat te Biezelinge, geeft de agenda als punt aan de bouw van tien woningwetwo ningen en verkoop van grond in het Jufferswegje aan de heer J- W. van Officiële publikaties OPENBARE BEKENDMAKING GEMEENTE GOES. Burgemeester en wethouders van boven vermelde gemeente brengen ter openba re kennis, dat bij hun besluit van 20 maart 1959 no. 897 krachtens het be paalde in artikel 92 3e lid der Algemene Politie Verordening is vastgesteld, dat gedurende de periode 20 maart i.m. 15 mei 1959, met uitzondering van des avonds na 18.00 uur elke eigenaar van een of meer duiven is verplicht deze op te hokken en opgehokt te houden. Goes, 20 maart 1959.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7