Bondswisselbeker - na loting - naar 's-Heer Arendskerke Zeeuwse Almanak 'Min GOESE VLIEGTUIGHERKENNERS WONNEN IN AMSTERDAM AMSTLEVEN levensverzekering ARTSEMAG IR TER POORTE Agenda t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 MAART 1959 SOLISTENCONCOURS MIDDELBURG GEËINDIGD P. J. Mol (tuba) won de ere-prijs Zaterdagavond om half tien is het solistenconcours van de bond van harmonie- en fanfare- verenigingen in Zeeland, gehou den met welwillende medewer king van de hoofdstedelijke muziekvereniging .Excelsior" in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg geëindigd. Drie za terdagen zijn enkele honderden Zeeuwse muzikanten, jongeren en ouderen, hier in actie ge weest om door een jury hun prestaties te laten beoordelen. Ook de wisselbeker van de bond kreeg een nieuwe eigenaar. Maar voor het zover was, moest er eerst een loting gehouden worden, daar twee deelnemers er met 75 punten plus een eer ste prijs met lof voor in aan merking kwamen. Het waren de heren P. J. Mol, tuba, lid van Excelsior uit 's-Heer Arends kerke, die j.l. zatei-dag het hoogste aantal punten behaalde en daarmee de medaille, die de Provinciale Zeeuwse Courant beschikbaar ge steld had, in de wacht sleepte, en de heer J. Welleman, lid van E.MM. uit Kortgene, die vorige week zater dag eveneens 75 punten verkreeg en de medaille van de commissaris der SPORT en TOURISME Voorlichting over kamperen, watersport, caravanning, reizen per boot trein of touringcar. I 1 l v Attractieve stands o.a. zelt- A, boten, raceboten, sporlkledlng, V kampeerartlkelen .enz* enz- Elke middag en avond SPORTDEMONSTRATIES Geopend van 10-17 en 19-23 mir. 's Zondags gesloten. v s Zondags gesloten. v X AHOY* GEBOUW 30 Ma.rt koningin in Zeeland, in eigendom ontving. Deze twee moesten dus om de wisselbeker loten, die vorig jaar gewonnen werd door de heer J. J. Laroes vari Excelsior, Middelburg De heer Mol werd de gelukkige, zodat hij de officiële winnaar van het concours werd. De win naar kwam uit de ere-afdeling solisten. De prestaties van afgelopen zater dag, die weer beoordeeld werden door de Rotterdamse musicus P. van Mever, waren iets minder dan vorige week. Toch kon nog een flink aantal eerste prijzen toegekend worden. Onder meer in de ere-afdeling aan Jopie Louwerse, bugeliste bij Excel sior Middelburg, die een uitstekende prestatie leverde door 72 punten te veroveren, en daarmee een eerste prijs met lof. Met de heer Mol kreeg alleen Jopie deze avond het predi kaat „met lof" op haar „diploma". Voorts behaalden de twee deelnemers in de hoogste ere-afdeling solisten le prijzen, zes eerste prijzen konden voorts nog worden toegekend in de afdeling uitmuntendheid solisten, hoewel de prestaties iets beneden de verwachtingen bleven. Uitslagen De uitslagen van de laatste dag van het concours zijn: Hoogste ere-afdelingen: eerste prij zen: J. Meliefste, Onda, Nieuwland, 70 punten, J. W. Vogel, E.M.M., Se- rooskerke 67 p.; ere-afdeling: P. J. Mol, Excelsior, 's-Heer Arendskerke, 75 p., le prijs met lof, Jopie Lou werse, Excelsior, Middelburg 72 p., le prijs met lof, A. Melis sr., Voor waarts, Koudekerke, 69 p., A. Kaland O.K.K., Westkapelle, 68 p.; afdeling uitmuntendheid: le prijs: C. Jozias- se, Crescendo, Oostkapelle en M. Sanderse, Excelsior, 's-Heer Arends kerke, beiden 66 p.; H. Bliek, Excel sior, 's-Heer Arendskerke en P. Wie- lemaker, Voorwaarts, Koudekerke beiden 65 p.; W. J. van Boven, Vlijt en Volharding, Souburg, P. Minder- houd, O.K.K., Westkapelle, beiden 64 punten; 2e prijzen: H. Gijsen, St. Caecilia, Vlissingen, 63 p., A. Melis jr.. Voorwaarts, Koudekerke en C. v. d. Leek, idem beiden 62 p.; C. P. Roose, St. Caecilia, Vlissingen, 58 p., C. Bruere, Rillandia, Rilland, 57 punten. Eerste afdeling solisten: le prijzen: J. van Overbeeke, St. Caecilia, Vlis singen, 64 p.; 2e prijzen: P. A. J. Slof, St. Caecilia, Vlissingen, 62 p., C, van Weele, O.K.K., Borssele, 62 p., G. Schroevers, St. Caecilia, Vlis singen, 61 p.; P. Mersie, Luctor et Emergo, Zoutelande, 57 p.; J. H. B. p.; R. Goedhart, Excelsior, Middel- Peters, St. Caecilia, Vlissingen, 56 burg, 51 p. (3e prijs). Tweede afdeling solisten: le prijzen: P. C. Verpoorte, Vlijt en Volharding, Souburg, 66 p.; A. Verstraate, O.K. K., Westkapelle en Jacques Laroes, Excelsior, Middelburg, beiden 64 p.; tweede prijzen: Frans Jobse, Cres cendo, Oostkapelle, 61 p.; W. v. d. Heijden, Voorwaarts, Koudekerke, 62 p.; J. K. Radder, Excelsior, Mid delburg en C. Cijsouw, O.K.K., West kapelle, beiden 60 p.; S. Wagenaar, O.K.K., Borssele en P. Willeboord- se, Crescendo, Oostkapelle, beiden 59 p.; K. Brasser, Luctor et Emergo, Zoutelande, 58 p.; M. Reijnoudt, On da Nieuwland, 57 p.; Adriaan de Nooijer, Arne's Genoegen, Arnemui- den en E. C. van Steenhuijssen, St. Caecilia, Vlissingen, beiden 56 p.; derde prijzen: J. Willeboordse, Cres cendo, Oostkapelle, 54 punten. VAN Landing op het strand Op liet strand van Cadzand heeft zaterdagmiddag een Belgisch sport- vliegtuig een geslaagde landing gemaakt, waarna liet met assistentie van twee inwoners van Oostburg weer vlot opsteeg om te verdwijnen in de richting van Knokke De heer K. F. Malcorps uit Oostburg was zaterdagmiddag met zijn buur jongen Frans van Zuilen in de buurt van het kampeerterrein te Cadzand, toen zij het sportvliegtuigje ontdekten, dat dartel enkele loopings maakte, vervolgens laag kwam overvliegen en toen plotseling achter het duin verdween. Het geluid van de motor viel uit en dat gaf de heren Malcorps en Van Zuilen te denken. SUPERIEURE KENNIS Zeeuws team wil zich nu uit [number 50Metrileze woorden vai kapitein A. P. de Jong werd de bij- wedstrijdsport terugtrekken ^nder geanimeerde wedstrijd be- De wedstrijd bestond uit het projec teren van 50 dia's elk gedurende 2 seconden met een ofschrijftijd van 8 seconden die een operationeel vliegtuigtype afbeeldden. Het Goese kampioensteam, bestaande uit de Goe- senaren Joan Kloosterman en Klaas Zacbariasse, behaalde, tezamen met met de Hagenaar Bbnhe de Jonge, een score van 139 goed herkende'ty pen. Daarmede werd het team win naar van deze wedstrijd, zodat de teamleider Joan Kloosterman als prijs een model van een K.L.M. Super Constellation werd aangeboden. Teamleider Joan Kloosterman werd eveneens individueel winnaar met 49,5 pnt. uit de 50 te behalen punten, waarvoor hij de Fokker Wisselprijs, een model van de Fokker Friendship, In ontvangst mocht nemen. Des te opmerkelijk is het succes van laatst- fenoemde, wanneer men in aanmer ing neemt, dat hij de Nederlandse individuele kampioenen 1956-'57-'58, resp. luchtvaart-journalist Bart van der Klaauw, Klaas Zachariasse ..en Bonne de Jonge, in puntentotaal heeft verslagen. Op Nederlands jongste luchtvaartjournalist Hugo Hooftman had hij zelfs een voorsprong van 9 punten. Films Tijdens het nakijken van de formu lieren door de jury werden .een drie tal bijzondere luchtvaartfilms ge toond. De films, die afkomstig waren van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Douglas, lieten in kleuren resp. de Douglas Skyhawk aanvalsjager, het J'"ïwe dat damse Luchtvaartclub, heeft het Goese kampioensteam Vliegtuigher kenning op overtuigende wijze blijk gegeven van een superieure kennis van hedendaagse operationele vlieg tuigtypen. Ook deze Amsterdamse wedstrijd werd een overwinning voor de jeugdige Zeeuwen Joan Klooster man en Klaas Zachariasse en de Ha genaar Bonne de Jonge in navolging van hun Nederlandse kampioenstitel 1956-'57-'58. Dertig teams, die o.a. het Korps Luchtwachtdienst, de Jeugd Luchtvaart Brigade, de K.N. V.vJj., verschillende Aero Clubs en de Marine Luchtvaart Dienst verte genwoordigden, namen aan de spor tieve wedstrijd deel. Ï0T Zij begaven zich met bekwame spoed in de richting van het duin en trof fen het vliegtuigje aan de andere kant op het strand aan De piloot was al druk in de weer om zijn ge strande vervoermiddel uit het losse zand te trekken en op het hardere ROKEN Hélemaal in Harlingenzo kunt ge ook in de omlijsting van deze cur sieve rubriek lezenhelemaal in Har lingen heeft een jeugdige mosselvis ser uit Zierikzee een prijs gewonnen met roken. Hij slaagde er in om twin tig gram tabak 75 minuten branden de te houden. Een uur en vijftien mi nuten derhalve en dat lijkt ons een knappe prestatie. Want die tabak was tot een sigaret gerold en sigaret ten zijn immers in vergelijking met pijp en sigaren uiterst vluchtige rookwaren. Die witte cilindertjes is over het algemeen maar een bijzon der kort leven beschoren en om met één zo'n dingetje een vol uur plus vijftien minuten in de weer te zijn dat duidt zonder meer op talenten als roker. Geef zo'n knaap een si- oaar en hij is een jaar zoet. Het is uit economische overwegingen overigens aan te bevelen om dat langzaam-aan-roken te stimuleren, hoewel de tabaksindustrie het daar natuurlijk niet mee eens zal zijn. Maar wanneer we er allemaal in sla gen om rond een uur met één siga ret te doen en een jaar met een si gaar, dan houden we als rokers strak voor stuk jaarlijks aanzien lijke bedragen over. Een aantrekke lijke gedachte, waar de reclamedes kundigen gratis gebruik'van mogen maken voor het ontwerpen van een campagne met als< motto ,,'n Jaar met een sigaar gedeelte van het strand te brengen. Als volleerd grondpersoneel verleen den de Oostburgenaren de Belgische vlieger assistentie en kort daarop kwam het lichte vliegtuig los van de „startbaan", de beide Zeeuws-Vlamin gen lichtelijk verbaasd op het strand achterlatend. Op het vliegveld lc Zou te te Knokke enkele honderden me ters verder landde het veilig cn wel ROOKGORDIJN Inwoners van de goede stad Harlin gen en enige Zeeuwse mossel vis sers hebben vorige week een klein rookgordijn gelegd, waar de 18- jarige Ger Kristelijn uit Zierikzee bovendien nog een fraane tafel aansteker mee verdiende. Het ging allemaal om een wedstrijd in het shag-roken, waar een vijftigtal ro kers, onder wie Kristelijn en drie van zijn collega's aan deelnamen. Van 20 gram tabak en vijf vloei tjes moest men zo lang mogelijk zien te genieten; de winnaar maak te er een 82 minuten durend rook genot van en de heer Kristelijn werd een goede tweede met 75 mi nuten. De eerste prijs, een elek trisch scheerapparaat bleef in Har lingen, maar aan boord van de boot van schipper Sohot, bij wie Kriste lijn werkzaam is, ging een tafel aansteker mee naar Zeeland.... PROEFVAART. De 1000-tons kustvaarder „Laura", die op het ogenblik in aanbouw is bij de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij, maakte zaterdagmid dag een eerste proefvaart. Het werd een tocht van Temeuzen naar Vlis singen en terug, waarbij het schip op zijn mogelijkheden en hoedanighe den getest werd. Woensdag a.s. zal de „Laura" tijdens een officiële proef vaart worden overgedragen aan de opdrachtgever, de „Zeeuwse Rederij" te Breuken*. Nike geleide projectiel en de nieuwe DC-8, het straalverkeersvliegtuig dat de K.L.M. krijgt, op bijzondere ma nier zien. Vooral de laatste was voor de aan wezigen, allen luchtvaartenthou siasten, indrukwekkend. Naar alle arschijnlijkheid zal het Goese herkenningsteam zich binnen niet te lange tijd geheel uit de wed strijdsport terugtrekken, met uit zondering van het Nederlands Kampioenschap Vliegtuigherken- ning dat eiknajaar te Den Haag wordt gehouden. Het ligt in het voornemen van de jongelui zich als instructieve kracht aan een luchtvaartclub te verbinden. Hoofdinspecteur I. en A. uit Terneuzen naar Pakistan Mr. L. W. van Os, hoofdinspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Terneu zen is door het ministerie van finan ciën te 's-Gravenhage aangezocht om als adviseur van de Pakistaanse rege ring op te treden. Ter uitvoering van het Amerikaanse hulpprogram zal hij de Pakistaanse regering adviseren over do verbetering vandouane-for maliteiten te Karachi en aan de grens stations bij Chaman. Ter uitvoering van deze opdracht zal de heer Van Os zich binnenkort voor geruime tijd naar het Verre Oosten begeven. Vlissingse loods viel te Antwerpen van schip Zaterdagmorgen is aan de Kruis- schans te Antwerpen de Nederlandse rivierloods A. H. uit Vlissingen, bij het van boord gaan van een zeesohip, van de touwladder gevallen en op de on geveer zes meter lager gelegen kade muur terecht gekomen. De man is met inwendige kneuzingen per ambulance naar VfisBlngen overgebracht, waar hij ter observatie in het ziekenhuis „Bethesda'1 la opgenomen. Vlissings jeugd-accordeon- orkesl gaf eerste uitvoering Directeur kreeg namens ouders vaandel aangeboden Vijftig jongens en meisjes in de leef tijd van zeven tot vijftien jaar, te zamen het Vlissings Jeugd-Accorde- onorkest vormend, gaven zaterdag avond in het Concertgebouw te Vlis singen, in nieuwe uniformen gesto ken, hun eerste officiële uitvoering. De jeugdige muzikanten in hun keu rige matrozenuniformen hebben na deze uitvoering bij het zeer talrijke publiek wel een bijzonder goede in druk achtergelaten. Onder leiding van de directeur, de heer W. Meulmeester, werd een zeer gevarieerd programma, dat onder meer een aantal bekende nummers, zoals Columbia-mars, Stars and Stri pes forever marohe dèTëcole en zelfs „De Postkoets" omvatte, op zeer ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Het or kest, dat pas twee jaar geleden werd opgericht, is in betrekkelijk korte tijd onder de kundige leiding van de heer Meulmeester tot zeer goede prestaties gekomen. Dit blijkt ook wel uit het feit. dat de jeugdige muzikanten reeds in het buitenland de aandacht trokken en vooral in België successen oogst ten. Onlangs slaagde de heeT Meul meester erin opnieuw een viertal af spraken in het buitenland te maken. Als blijk van erkentelijkheid voor het vele werk en de vele tijd, die de heer Meulmeester aan zijn pupillen be steed heeft, werd hem tijdiens deze uitvoering door twee van zijn orkest- léden, Ko Hamelink en Ria Leeflang. namens de ouders een nieuw vaandel aangeboden, dat samen met een nieuw décor, het dek van een showboat voor stellend, de uitrusting van het orkest completeert. Aan het slot van het succesvol optreden van het Jeugdor kest bracht de heer J. Leeflang na mens het oudercomité de directeur dank voor de grote inspanningen die deze zich getroost heeft om het or- kestop het huidige peil te brengen. Hij sprak daarbij tevens de hoop op een langdurig leiderschap voor de heer Meulmeester uit. Na de pauze bracht het cabaretgezel schap „The Moonlin-ers" een vlot en aantrekkelijk programma- met zang, declamatie en enige schetsjes over het voetlicht. Zeer aardig waren het' sohetsje „Het gebit van tante Bet" en het optreden van „Jan van 't Zand" Ook de karikaturen en tekeningen van sneltekenaar Piet de Leeuw hadden veel succes. Annie Wijnands en Jan Roose zongen, aan de vleugel bege leid, een aantal zeer bekende operet te-melodieën en Srnvon Berrèvoets declameerde enkele stukken. De avond werd besloten met een gezellig bah Bevestiging en intrede ds. Jac. Boonstra Ds. Jac. Boonstra beroepen pretl. bij de Geref. Kerk van Middelburg, hoopt zondag 31 mei a.s. intrede te doen, na bevestiging door zijn schoonva der ds. Willemse te Arnhem. De directeur van het Vlissings Jeugd- Accordeonorkest, de heer W. Meul meester, kreeg zaterdagavond in het Concertgebouw tijdens de eerste of ficiële uitvoering door twee van zijn pupillen, Ko Hamelink (links) en Ria Leeflang rechtseen nieuw vaan del aangeboden. Dit namens de ou ders als blijkvan erkentelijkheid voor de vele inspanningen, die de heer Meulmeester zich voor het or kest getroost heeft. (Foto P.Z.C.). Afdeling N.CJ..B. in Waarde opgericht Het district Zuid-Beveland van de Nederlands Christelijke Landarbeiders Bond hield zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes een vergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Cnv. Maas te Krabbendtjke er zijn blijdschap over uit, dat in Waarde een nieuwe afdeling is opgericht. Hij deelde voorts mede, dat de jubileum bijeenkomst van de N.C.L.B. op 3 juli a.s. wordt gehouden. Behandeld wer den de voorstellen van de afdelingen, die aan de orde zullen komen op de 23 en 24 april' te houden ledenraads vergadering in Utrecht. Tijdens de bij eenkomst van zaterdagmiddag sprak het hoofdebestuurslid, de heer M. D. den Hollander te Goes, over de bouw van landarbeiderswoningen. Prof. A. Querido sprak over bejaardenzorg Professor A. Querido uit Amsterdam heeft op de artsendag, die zaterdag middag in de verpleeginrichting „Ter Poorte" in Koudekerke werd gehou den, voor een aantal Walcherse en Bevelandse doktoren en hun echtge noten en een groep wijkverpleegsters gesproken over „De bejaardenzorg in de loop der eeuwen". Professor Querido wees op de grote verandering, die de laatste jaren in de verzorging der bejaarden is ge komen. Vergeleken bij hetgeen in het veleden voor de ouden van da gen werd gedaan, is veel verbeterd. Toch achtte professor Querido het ideale verzorgingspeil nog niet be reikt. Zijn inziens zouden verschil lende instanties, die zich het lot van de bejaarde aantrekken, veel meer moeten samenwerken. De clubs voor bejaarden aohtte spreker van zeer groot belang, daar zij gezelljghefd soheppen en de leden voor vereenza ming behoeden, Wat de verpleging betreft, was professor Querido van mening, dat op dit gebied nog veel kan worden gedaan. Slechts 1 tot 2 procent yan de jóuden van dagen* die momenteel 10 procent van onze be volking uitmaken, vergen deze ver zorging, die niet alleen in verpleeg inrichtingen, maar ook in ziekenhui- en verzorgingshuizen kan ge schieden. Een zorgvuldige selectie vond spreker van hef grootste belang. Professor Querido pleitte voor de stichting van meer verpleeginrich tingen voor langdurige zieken. Een en ander zal veel geld kosten, maar is voor een goede bejaardenzorg noodzakelijk, zo meende spreker. Dokter J. Z. S. Pel uit Middelburg, lid van het dagelijks bestuur van ,Ter Poorte" dankte professor Que rido na afloop van (le lezing. Tevoren had het gezelschap onder leiding van le heer Almekinaers, directeur van de Stichting Verpleeg- en Rusthui zen Walcheren de drie pas afgebouw de paviljoens van „Ter Poorte" be zichtigd. Professor Querido sprak daarbij zeer prijzend over deze in richting. De nieuwe venjleeginKchting. die over J-10 bedden beschiet, za] dit na jaar officieel worden gèopénd. Op de foto professor Querido (rechts) en de heer Almeklnders (midden) tijdens de rondgang in de centrale „Ter' Poorte". t(Foto F.Z.C.). keuken van J. H. Borgmeijer uit Renesse overleden Secretaris van plaatselijke V.V.V. Vrij onverwacht is zondagmiddag op 68-jarige leeftijd in het Rode Kruis- ziekenhuis overleden de heer J. H. Borgmeijer, die veel heeft bijgedra gen tot de bloei van het vreemdelin- genverkeer in Renesse. Voor de plaatselijke V.V.V. Renesse Vooruit, waarvan de heer Borgmeijer secretaris was, betekent zijn ver scheiden een groot verlies. Als lidi van de contactcommissie was hij een graag gehoord en ijverig lid. Verder bekleedde de heer Borgmeijer nog de functies van secretaris van de afdeling Renesse der K.N.M.B. èn de plaatselijke oranjevereniging. Voorjaarsconferentie zondagsschoolleiders In „Prins van Oranje" te Goes Een veertigtal zomlagsschooUeiders en -leidsters van da Nederlands Her vormde Kerk op Noord- en Zuid-Beve land heeft zaterdagmiddag in „De Prins van Oranje" to Goes de jaarlijk se voorjaarsconferentie gehouden. De leiding van de bijeenkomst be rustte bij de heer M. J. Geuze uit 's-H. Arendskerke. Nadat de voorzitter met gebed en schriftlezing had geopend, nield ds. F. J. Veldman, Nederlands hervormd predikant te Colijnsplaat, een inleiding over het onderwerp: „Bijbel en mens". De predikant wees erop, dat wanneer men het bijbelver haal wil vertellen, men het verhaal ook eigen moet zijn. De zondags schoolleiders- en leidsters dienen zich in te leven in de gedachten van de kin. deren. Na de pauze werden vragen gesteld, waarvan de beantwoording voor velen nog verder verhelderend werkte. Ten. slotte werd een film vertoond over „Kinderzorg" te Middelburg. Vrijwel elke vrouw heeft waardering voor de man, die zorg besteedt aan zijn kleding. Daarom ziet uw vrouw ook zo graag, dat U voor uw kostuum de weg naar Van Westen hebt gevonden. LANGE VORSTSTRAAT 100-102 GOES VANDAAG. middelburg Electro: „Een kwam terug" 13 en 21.15 uur, 14 Jaar; Schouwburg: „De trotse rebel", 20 uur, 14 jaar; De Eendracht: Ledenverg. Middelburgs Muziekkorps, 20.30 uur. Vllsslngpn Alhambrat „Meisjes op be stelling", 19 en 21 uur, 18 jaar; Luxor: „De vlucht uit het vreemdelingenle gioen", 20 uur, 18 Jaar; Strandhotel: Modeshow, 20 uur. Goes Grand: „Onteerd moederschap", 20 uur, 18 jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2