PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower en Macmillan eens over voorstel: topoverleg in juli of augustus Schmidt werd vrijgelaten uit Indonesische gevangenschap BILT Bestuurskosten van de kleine gemeenten zijn het hoogst MINISTERS ZULLEN GESPREK VOORBEREIDEN IN GENÈVE LEIDERS VAN CONFESSIONELE FRACTIES SAMEN NAAR BEEL 202e jaargang - no. 69 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 mrt. 1SS9 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 Ujnetl (b.g.g. of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm tel Harmonieuze conferentie te Camp David President Eisenhower van de Verenigde Staten en premier Macmillan van Groot-Brittannië hebben zaterdagavond in het landhuis van de Amerikaanse president te Camp David over eenstemming bereikt over de algemene lijn van antwoord aan de Sow jet-Unie. Volgens dit ontwerp zou het westen zich bereid verklaren, nog deze zomer in juli of augustus met de Russische premier Kroesjtsjew een topconferentie te houden. Van westelijke zijde zal men de discu ssie niet tot Berlijn, Duitsland of de Europese veiligheid beperken. Mocht de communistische groep het daar op aansturen, dan zal het westen daar geen genoegen mee nemen: de top conferentie moet gebruikt worden als een middel waarmee zo niet alle, dan toch een groot aantal problemen die tussen oost en west in staan, nit de weg kunnen worden geruimd. Macmiilans plan tot „bevriezing" van de strijdkrachten en wapens in een zone ln Midden-Europa op een bepaald peil zal worden voorgelegd aan de conferentie der ministers van buitenlandse zaken die -t- volgens de plan nen te beginnen op 11 mei aan de topconferentie vooraf zal gaan. Als conferentiestad van die ministers wordt Genève voorgesteld. steld van een zekere mate van sucoes bij een eerder te houden bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken. In zijn ra dio- en televisierede tot het Ame rikaanse volk op maandag j.l. gaf hij echter al een aanwijzing, dat Polen en Tsjechen als waarnemers De voorgestelde ontwerp-nota is ter bestudering naar de regeringen van Frankrijk en van de Westduitse bondsrepubliek gezonden. Men ver wacht, dat de regeringen te Parijs en te Bonn met het ontwerp zullen ïpstemmen. In Bonn waar het óntwerp-antwoord inmiddels is ont vangen acht men het waarschijn lijk, dat het Sowjet-voorstel om Po len en Tsjecho-Slowakije aan de mi nistersconferentie over het Duitse vraagstuk te laten deelnemen, worden verworpen. De westelijke nota zal vermoedelijk voorstellen om vertegenwoordigers van deze landen als waarnemers toe te laten als kwesties ter sprake komen waarbij zij direct betrokken zijn. Overtuigende Brit Het Is voor waarnemers te Wash ington duidelijk, dat de Britse pre mier Eisenhower ervan overtuigd heeft, dat een topconferentie deze zomer onvermijdelijk is, omdat Kroesjtsjew de enige man in de Sowjet-Unie is on) mee te onderhan delen, als men een kans wil hebben op een regeling van de kwestie- Berlijn en het Duitse vraagstuk. Eerst had de Amerikaanse pre sident steeds het houden van een topconferentie afhankelijk ge- De heer H. C. J. G. Schmidt, die in Indonesië tot levenslange gevange nisstraf was veroordeelddoch verle den week werd vrijgelaten, is zon dag per vliegtuig in Londen aange komen. (zie foto). zijn houding was veranderd. Hij zei toen dat de Verenigde Staten bereid waren deze zomer aan een topoverleg deel te nemen, „aan genomen dat de gebeurtenissen zulk een verdere poging recht vaardigen". Algemeen wordt thans aangenomen, dat Eisenho wers bereidverklaring ook voor de mogelijkheid van een misluk king van de conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van oost en west geldt. Geen top"-datum genoemd Met opzet zal in de westelijke ant woordnota's aan Moskou geen datum voor een topconferentie worden ge noemd, omdat dat naar Britse en Amerikaanse opvatting Kroesjtsjew een excuus zou geven om voor te stellen, de conferentie van ministers van buitenlandse zaken geheel te la ten vervallen. In Washington verluidt, dat een mi nistersconferentie in Genève moge lijk enige weken zal duren, eventueel tot eind juni of half juli. Een topcon ferentie zou volgens president Eisen hower niet meer dan een dag of zes mogen duren. Radio-Moskou verklaarde zaterdag avond in een uitzending voor Noord- Amerika, dat „er een lentewind vol verwachting over alle continenten waait en dat men zich niets beters kan wensen dan dat de Brits-Ame rikaanse besprekingen een topcenfe- rentie naderbij zullen brengen". Italiaanse interesse regeringsleiders van West-Duits- 1 en Italië, bon De land én Italië, bondskanselier Ade nauer en premier Segni, hebben za terdag te Bonn van gedachten gewis seld over de internationale toestand in het algemeen en over bijzondere vraagstukken, zoals de kwestie-Ber- lijn. Na afloop werd door woord voerders van de twee delegaties me degedeeld, dat men het over het be sprokene volkomen eens was. Een Italiaanse woordvoerder ver klaarde dat de bondsrepubliek het redelijk en gerechtvaardigd acht, dat Italië' aan besprekingen tussen oost en west deelneemt. De vorm van deze deelneming zou afhangen van de wijze waarop het overleg zal plaats vinden. Staatsbezoek van koning Boudewijn Z.M. koning Boudewijn der Belgen heeft het voornemen om op 8, 9 en 10 juli a.s. een staatsbezoek te brengen aan H.M. koningin Juliana en Z.K. H. prins Bernhard der Neder landen. NA HERZIENING VAN VONNIS Interview op luchthaven van Londen (Van onze Londense correspondent.) Londen, Zondagavond. Aarze lend stapte hij de V.I.P.-lounge binnen de nissenhut van Londen-Airport, waar mensen van betekenis de pers te woord staan en stelde zich vorme lijk voor aan de verzamelde Ne derlandse correspondenten „Schmidt". Alsof wij niet wis ten dat hij het was, de majoor vau het voormalige K.N.I.L., die in 1956 wegens „subversie ve aktiviteiten tegen de Indo nesische staat" tot levenslang veroordeeld was en wiens von nis vorige week in hoger beroep was veranderd in vijf jaar ge vangenisstraf. Vorige week woendag vernam hij de uitslag van de Indonesi sche raad van appel. Diezelfde avond nog arriveerde hij in Sin gapore en zondagmorgen be trad hij op de luchthaven van Londen Westerse bodem de eerste glimp van het vrije wes ten sinds hij in 1939 zijn verlof in Nederland doorbracht. Gezond en gebruind zag hij er uit, de 56-jarige Schmidt. Zijn slechtzit- tend tropenpakje, in de gevangenis door de „boed-"kleermaker gemaakt, mociht hem om het vermagerde lijf slobberen, maar zijn gezicht straalde. Langzaam en nadrukkelijk schudde hij ieder van ons de hand. Ons- recht in de. ogen kijkend en zich voor deze kinderlijk plechtstatige nadrukkelijk heid verontschuldigend met een: „U bent de eerste Nederlanders in al die jaren". „Eindelijk kan ik U zeggen, hoe goed het mij gedaan heeft te weten dat het Nederlandse volk met sym pathie achter mij stond. Die we tenschap heeft mij door die lange jaren heen geholpen en mij ge sterkt in de overtuiging dat eeens de vrijheid zou komen. Al mocht ik geen Nederlandse kranten lezen of naar de radio luisteren, toch kwam ik op aller lei manieren aan de weet, .hoe groot de belangstelling was die men in Nederland voor 9ns lot aan de dag legde. Bovendien werd ik tot eind 1957 elke week bezocht door mijn raadsman mr. L. Lips en kreeg ik veel voedsel- en lectuur- pakketten toegestuurd. Meer dan ik nodig had". Zeer goed tot zeer slecht Aarzelend praatte Schmidt met zach te stem. Het was hem aan te zien dat hij nog niet helemaal vertrouwd was (Zie slot pag. 9 kol. 1 Alvorens president Eisenhower en premier Macmillan voor besprekin gen naar Camp David gingen, brach ten zij eerst nog een bezoek aan mi nister DuUes in het Walter Reed Hospitaal te Washington. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Vijf jaar inplaats j van levenslang H Zaterdag werd in Den Haag van H officiële zijde de verrassende mededeling gedaan, dat de Ne- derlander H.C. J. G. Schmidt, die, sedert eind '53 in Indonesië Ij in gevangenschapwas gehouden trokken was. Op 15 oktober '56 vrijgelaten en uit Indonesië ver- troken was. Op 15 oktober 1956 werd Schmidt op beschuldiging vai subversieve activiteiten te- gen de Indonesische regering H veroordeeld tot levenslange ge- vangenisstraf. Zijn vrijlating was, naar later nit Indonesische s berichten bleek, te danken aan een vonnis in revisie van woens- dag jongstleden, waarbij het Ie- §j H venslang werd veranderd in vijf jaar gevangenisstraf met aftrek s van preventief en bevel tot on- middellijke invrijheidstelling. Zondag is Schmidt per vliegtuig in Londen aangekomen. Onze correspondent in de Britse hoofdstad doet hiernaast het re- M laas van Schmidts aankomst. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll Opstand in Tibet breidt zich uit Volgens het in Calcutta verschijnen de blad ,,The Statesman" is behalve is Lhasa, ook de Tibetaanse bevolking van de provincie Gyangtse opgestaan tegen de Chinese autoriteiten. Alle te legrafische verbindingen tussen India en de Tibetaanse hoofdstad, Lhasa, zijn verbroken. Naar te New Delhi verluidt begonnen de gevechten in de Tibetaanse hoofd stad, toen duizenden bewoners van de stad zich om het paleis van de Dalai Lama verzamelden om te voorkomen dat de Chinezen deze zouden aanhou den. Er zijn berichten dat de Chinezen wil len dat de Tibetaanse leider naar Pe king komt, maar volgens de Tibetaan se traditie moet hij een rondreis langs de kloosters in het land maken. De Chinezen zouden echter vrezen, dat door deze rondreis het verzet in religi euze kringen tegen hun bewind zal toenemen. De Dalai Lama zou bang zijn dat hij, als hij in Peking zou zijn, niet meer naar zijn land kan terug zijn dat hij, als hij in Peking zou zijn, niet meer naar zijn keren. Tweede leden van de 22 personen tel lende „oorlogsraad" van de Tibetaan se stammen zijn in Kalimpong, in In dia vlak tegen de grens met Tibet, door honderden in India wonende Ti- betanen als helden ontvangen. Zij zijn naar India gekomen om de daar wo nende Tibetanen op te roepen voor de strijd tegen de communistiseh-Chinese overheersing. INFORMATIEWERK IN TWEEDE FASE Ook mr. Burger en prof. Oud opnieuw uitgenodigd (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag begint de tweede fase van het Informatiewerk van prof. Beel. De fractieleiders, die vorige week voor een eerste contact door de infor mateur werden ontvangen, zijn voor vandaag en morgen voor nader over leg uitgenodigd. Allereerst komt van daag de socialistische fractieleider, mr. Burger, weer op bezoek bij dr. Beel, waarna deze vanmiddag de lei ders van de confessionele fracties te zamen zal ontvangen. Tenslotte zal dr. Beel dinsdagmorgen nog een on derhoud hebben met de liberale frac tieleider prof. Oud. Uit het feit dat dr. Beel de leiders van de confessionele fracties tezamen ontvangt, menen Haagse politieke kringen te mogen opmaken, dat de HET PROBLEEM VAN DE KLEINE GEMEENTEN (II) Voor samenvoeging dienen nog andere factoren te worden overwogen K.V.P., de A.R. en C.H. in ieder geval betrokken zijn bij de mogelijkheden voor een nieuw kabinet, die de infor mateur in de loop van deze week aan H.M. de Koningin hoopt voor te leg gen. De grote vraag is: zal ook de P.v.dA bij de mogelijkheden worden betrok ken. Ook over de V.V.D. tast men nog in het duister. Ten aanzien van de P.v.dA. meent men wel, dat de so cialistische actie tegen de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korten- horst, en de reactie daarop van de niet-socialistische Kamermeerderheid, de sfeer niet hebben verbeterd die no dig is om de breuk tussen rood en niet-rood te helen. De informateur, prof. mr. Beel, heeft zaterdagmiddag nog een on derhoud gehad met mr. Cals, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in het demissio naire kabinet. Wij vernemen, dat dit onderhoud verband hield met enkele punten betreffende .het on derwijsbeleid, welke verduidelij- behoefden. king 1 (Van een bijzondere medewerker.) Dat het bestaansrecht van de kleine genieenten ook in Zee land vooral op het ogenblik discutabel gesteld wordt, vindt voor een belangrijk deel zijn oorzaak in een zekere twijfel of deze elementen in het Neder landse staatsbestel wel vol doende opgewassen zijn tegen de taken, die de moderne sa menleving van de gemeente vraagt. De aanwezigheid van deze twij fel rechtvaardigt een onderzoek naar het functioneren van het bestuur in een kleine gemeente. Het eerste object voor een be schouwing is dan de gemeente raad, die zelfs in de kleinste ge meente nog een vertegenwoor diging van de bevolking moet vormen. Hierbij kan de vraag opgeworpen worden, welk mini mum-aantal inwoners vereist wordt, om een behoorlijke re presentatie van de inwoners op to leveren. Prof. Sj. Groenman noemt in zijn rapport over de gemeentelijke indeling op Goe- ree-Overflakkee geen cijfer, maar constateert, dat het mi nimum aantal inwoners voor een verantwoorde representatie van de kiezers „beneden de 1000 lijkt te liggen". Deze eis brengt op zichzelf beschouwd het bestaan van vele kleine ge meenten niet in gevaar. Slechts de „dwerggemeenten" vallen af, een categorie, die toch veelal bij de discussie buiten besehon- wing wordt gelaten. Het beperkte aantal kiezers in de kleine gemeente vërhoogt de persoon lijke invloed van elke kiezer op de gang van zaken in het gemeentebe stuur. Deze omstandigheid heeft een positieve rijde. De belangstelling voor de gemeentelijke aangelegenheden, die gestimuleerd wordt door de per soonlijke bekendheid met de gekozen vertegenwoordigers vormt een basis voor de ontplooiing van de burgerzin, waar grotere gemeenten ondanks bur gerzin-acties tevergeefs naar zoeken. Dit aspect van de kleine gemeente, dat bij samenvoeging van gemeenten sterk in waarde inboet en soms in een ongezonde naijver tussen woonkernen verandert, houdt een argument in voor de handhaving van de zelfstan digheid. Gesteld mag worden, dat de positie van het college van burgemeester en wethouders in de kleine gemeente in de meeste gevallen niet zo belangrijk is, als de bewuste bepalingen uit de gemeentewet aangeven. De beide an dere bestuursorganen van de gemeen te, de raad en de burgemeester staan in de regel zo dicht bij de gemeente lijke aangelegenheden, dat voor een afzonderink werkgebied van het col lege van B. en W. weinig olaats over blijft. Dit houdt geen discriminatie voor deze gemeentebestuurders in, omdat het bijna onmogelijk is om aan het wethouderschap in de kleine (Zie slot pag. 5 kol. 5) Twee man gered met één parachute Een piloot en een navigator zijn met slechts één parachute op 300 meter hoogte uit een brandende straaljager van de Zweedse luchtmacht bij Askersund, mid den-Zweden ontsnapt. De piloot, Roy Ingemar Persson ligt in het ziekenhuis met een febroken dijbeen en een lichte ersenschudding. De navigator, Nils Borg, bleef praktisch onge deerd. Geen van beiden kan zich herinneren hoe zij uit het bran dende toestel konden ontkomen. De parachute van Borg was niet opengegaan maar Borg wist niet of hij zich aan de piloot had vast geklampt of dat hij de koorden van diens parachute had gegre pen. VERWACHT... Geldig tot hedenavond TIJDELIJK OPKLARINGEN Aanvankelijk opklaringen maar la ter toenemende bewolking en van het zuidwesten uit regen. Matige tot vrij krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Vrij zacht. ZON EN MAAN 24 maart Zon op 6.36 onder 18.58 Maan op 18.52 onder 6.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1