Delftenaar redde in twintig jaar veertig kinderen uit het water NATUURBESCHERMERS OP BRES VOOR HET GOOI EN DE BEER SCHMIDT ALS VRIJ MAN IN LONDEN AANGEKOMEN fi DRIE ROOFOVERVALLERS WERDEN GEARRESTEERD HERSENSPOELING VOOR HONGAARSE BOEREN MAANDAG 23 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 EEN PLONS EN EEN SCHREEUW Dankbaarheid, die getoond werd, was niet zo groot (Van onze speciale verslaggever) Als ik ploemp hoor, ga ik ook ploemp en als ik er dan weer 1, til i 111-1,1 i net nau ïeicu, wiiuc iieiu oun eens een op de kant neb gebracht, loop ik hard naar m n zaak ommet alle geweid opnieuw de gracht droge kleren aan te trekkenMet deze simpele woorden schetst de Delftse bloemenwinkelier J. C. de Bruyn de wijze, waarop hij reageert, als er iemand in het water valt. En dat hij dit ondertussen wel weten kan, wordt bewezen door de uitzonderlijk lange rij van reddingen, welke hij op z'n naam heeft staan. Eenenzestig jaar is deze handelaar nu en gedu rende de twintig jaar die hij aan het Oosteinde zaken drijft, heeft hij niet minder dan veertig kinderen uit de gracht ge haald. We hebben de streepjes op de grijze verf van een zolderbalk ge zien de eenvoudige streepjes, die het merkwaardige jubileum reliëf trachten te geven. Het laat ste kwam er een dag cf veertien geleden bij. De heer De Bruyn kraste het- met een mesje in het hout, nadat hij 's morgens om een uur of acht een tienjarige jongen uit het ijskoude water had gehaald, die er met z'n fiets ingereden was. „WATER GEHAPT". „Hij had al een heleboel water ge hapt, toen ik hem zag liggen", vertelt hij. ,.Ik sprong hem met een na en kon hem even later aan iemand aanreiken, die aan de kant in het water was gestapt... Een ander hielp me toen, versteend als ik was, tegen het grachtmuurtje opklauteren, dat daar een centi meter of veertig hoog is..." Even komt er dan een beetje bit terheid naar voren. „Waarom moest ik hem nasprin- gen?" vraagt hij. „Er stonden ge noeg jonge kerels op de kant, maar behalve schreeuwen en wijzen, de den ze niets..." Vergeef de heer De Bruyn dat tik keltje bitterheid maar. Hij zou re den te over hebben om zich wijd en zijd te beklagen en in feite nooit meer z'n leven te wagen. Want van zevenendertig van de veertig kinderen, die hij in de loop der jaren uit het water van het Oosteinde haalde, heeft hij nooit meer iets gehoord, ook niet van de ouders. „Er was nog geen dankje wel bij", om het in zijn eigen woorden te zeggen, „nog geen bel letje om naar m'n gezondheid of de eventueel opgelopen schade te vragen..." En do andere drie gevallen, waar van hij wèl iets vernam „Een paar jaar geleden kwam een kind, dat ik gered had, me een pakje sigaretten brengen", ver klaart hij. „Er was ook eens een vader, die bereid was de kosten van het stomen van mijn kostuum voor zijn rekening te nemen en tenslotte is er nog een drenkelin ge, een inmiddels getrouwde vrouw, die nooit zal verzuimen mij in te schakelen, als ze een bloe metje nodig heeft Reacties, die, op z'n zachtst uit- gedrukt, vreemd zijn, heeft de elftse bloemenwinkelier echter wel herhaaldelijk gekregen. Een vader van een kind, dat hij net had gered, wilde hem ook eens in hebben om een fiets, die nog op de bodem lag, op ,te duiken. ,Je bent nu toch al nat", zei hij lakoniek, „en 't is voor jou maar even werk... Als ik 't zelf met een haak moet doen, kost het me mis schien uren..." Men kan zich afvragen waarom er juist aan het Oosteinde zoveel kinderen te water raken, terwijl Delft toch doorsneden is met open grachten en grachtjes. „Op andere plaatsen gebeurt 't natuurlijk ook wel eens", vertelt de heer De Bruyn, „maar hier aan het Oosteinde wemelt het altijd van de kinderen... Ze stoeien op de fiets langs het water, of ze staan zo ingespannen te vissen dat ze hun evenwicht verliezen... Op één dag heb ik er eens vier uitgehaald: drie die met een schepnetje bezig waren en één, die hangend over de brugleuning, aan het kijken was..." De Delftenaar prijst zich onder tussen gelukkig dat het water van het Oosteinde niet meer zo inkt zwart is als vroeger. Er wordt te- genwoordigd in gebaggerd, terwijl het diepste peil op ongeveer twee meter ligt. Iedereen, "die in de gracht valt, drijft echter onher roepelijk naar het midden af, om dat de bodem vrij steil afloopt. Zijn een plons en een schreeuw voor de bloemenwinkelier al vol doende om ogenblikkelijk z'n zaak uit te rennen en zich zonder be denkingen in de gracht te storten, als er iemand uit het water is ge haald, zegt men in de buurt „Dat heeft zeker De Bruyn gedaan Toonaangevend ftt KWALITEIT SERVICE en....PRIJS! 2 jaar garantie Als onige met trioglas isolatie Varta Service- Station te GOES. Blanckstraat 1-3 Tel. 01100-2828 JAARVERGADERING IN AMSTERDAM Grote aankopen in Overijsel gedaan Het jaarverslag van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten Nederland, uitgebracht op de zater dag in Krasnaspolsky te Amsterdam gehouden jaarvergadering „vraagt aandacht voor de harde problemen van de verdediging van de natuur in een zich snel mechaniserend land". Als gevallen van grote urgentie met vérstrekkende consequenties worden genoemd: de bedreiging van Voorne en De Beer door industriële concentratie en de toekomst van het Gooi. De vereniging „laat hier nog eens met alle kracht haar stem horen te gen vestiging van een hoogoven op de Beer, niet alleen omdat dan de Beer volledig zal verwijnen maar om dat dan ook tienduizenden mensen veroordeeld zullen worden te leven in een vergaand geïndustrialiseerde omgeving, zonder de weldaad van contact met de natuur." Wat het Gooi betreft hierover wordt in het verslag opgemerkt: „nog en- (Slot van pag. 1) met de gedachte dat hij nu een vrij man was. Vrij om te g3an en te staan waar hij wilde en te zeggen wat hij wilde binnen zekere grenzen: „Over mijn proces en wijze van behan deling wil ik liever nog niets zeggen voordat ik mij een wat duidelijker beeld heb gevormd over hoe de si tuatie met Indonesië momenteel ligt. Dit kan ik U wel zeggen: mijn erva ringen in de gevangenis Tjipinang U weet wel in Djatinegara, het vroe gere Meester Cornclis varieerden van zeer goed tot zeer slecht. Vooral de laatste maanden was mijn verzor ging uitstekend". Of hij in de gevangenis handenar beid mocht verrichten? Zijn ge zicht betrok bij de herinnering aan de lange, lange jaren van volko men nietsdoen: „Nee, omdat mijn vonnis in revisie was, mocht ik niet zoals de andere gevangenen werken. De hele dag zat ik in mijn cel. Een kamertje van twee bij drie meter met uitzicht op de ge traliede galerij". Hoe en waarom Hoe en waarom hij zo plotseling in vrijheid gesteld was, wist Schmidt niet precies te vertellen.. „Het ging alles even plotseling in zijn werk. Ik was juist voor een onderhoud geroe pen bij de gevangiensdirecteur Raden Aroedin, toen de telefoon ging. Het was het Directoraat voor het Gevan geniswezen, dat mijn onmiddellijke invrijheidstelling gelastte. De Raad van Appel had in raadkamer dus achter gesloten deuren, zoals in In donesië gebruikelijk is uitspraak gedaan en mijn vonnis gewijzigd van levenslang in vijf jaar gevangenis straf. En daar ik al vijf jaar en drie maanden met inbegrip van voorar rest gezeten had, kon ik onmiddellijk worden vrijgelaten. Nog diezelfde avond werd ik op transport naar Sin gapore gesteld. Daar stapte ik over op het Qantas-vliegtuiig, dat mij naar Londen bracht. Ik had al enige tijd het gevoel ge had dat de uitspraak in revisie niet meer zo erg lang op zich zou la ten wachten, en had daarom door j de gevangenis-kleermaker een bur- gerpak laten maken. De stof daar voor was mij bezorgd door de heer Van Ravensteyn, de Nederlandse consul-generaal in Djakarta. Maar veel moois is het toch niet, zoals U wel ziet. Dus ga ik eerst hier in Londen een paar pakken kopen voor ik naar Nederland terugga". Familieleden in Holland heeft de heer Schmidt niet: „Mijn enige zoon woont in Sydney en naar ik onlangs gehoord heb is zijn gezin zojuist uit- gebreid met een zoon". Met de persoonlijke auto van de Ne derlandse ambassadeur registratie nummer 1 werd de heer Schmidt die op London-Airport begroet was door de heren N. Bart, consul-gene raal te Londen en mr. Lips, zijn raads man, naar zijn hotel gebracht, waar hij uitgeput door de emotie en de ver moeienis der laatste dagen, de rest van de dag slapend doorbracht. Hij is van plan vandaag naar Neder-1 land terug te keren. kele jaren en het laatste plekje grond zal zijn volgebouwd dat redelijker wijs nog van de natuur kan worden afgeknabbeld zonder het Gooi zijn karakter te doen verliezen. Alleen een voortvarend overheidsbeleid kan het Gooi nog redden." Anders zal de „tuin van Amsterdam" degraderen tot een bestraat binnenplaatsje, waar de natuur geen toegang meer heeft." Een ander, voorlopig nog onoplosbaar geacht probleem vormt de toekomst van veel landgoederen en buiten plaatsen, vooral in het westen van 't land. Het ene na het andere landgoed verliest zijn oorspronkelijke bestem ming en gaat in andere handen over. Ook in natuurbeschermingskringen wordt ernstig aandacht aan dit ver schijnsel geschonken maar slechts in cidenteel kon een oplossing worden bereikt. Voorts wordt in de aandacht van de komende nieuwe regering aanbevolen om bij elk groot project een apart bedrag op de begroting te zetten voor landschappelijke verzorging en recre atieve voorzieningen. Tegenover de honderden miljoenen voor die pro jecten staan 2,4 miljoen voor de aan koop van natuurgebieden en nul mil joen voor recreatieve voorzieningen, hetgeen „een wanverhouding" wordt genoemd. Vervolgens geeft het verslag een opsomming van de nieuwe aanko men van natuurmonumenten, de loofdtaak van de vereniging. In het verslagjaar zijn 446 ha aange kocht voor 'n bedrag van ongeveer 479.000. De helft van dit bedrag werd gedekt door de subsidies van 't ministerie van O. K. en W. Bij na al deze aanwinsten betreffen moerasgebieden. De grootste aan- kopen werden in Overijsel ge daan. Sinds 1955 Groningen onveilig gemaakt Met de arrestatie van drie beken den van de politie: de 37-jarige T. B. uit Goutum bij Leeuwarden, die reeds geruime tijd in de gevangenis heeft doorgebracht, de 31-jarige ex- militair en ood-Koreastrijder B. F. L. en zijn 45-jarige broer, de eiek- Trein tegen stootjuk: conducteur zwaar gewond Omstreeks kwart voor negen zater dagavond is op het station Geleen- Lutterade een kolentrein achteruit op een stootjut gereden. De zich in de achterste wagen bevindende 35- jarige conducteur H. de J. uit Heer len raakte bekneld en werd zwaar gewond. De machinist stopte op het station en begaf zich naar het stationskan toor om een inlichting te vragen. Hij liet na de trein voldoende te be- remmen, met het gevolg dat deze op het ietwat hellende spoor terugreed en met een enorme klap tegen het stootjut botste. De achterste wa gen. waarin de conducteur zich be vond werd in elkaar gedrukt. De conducteur is in zorgwekkende toe stand naar het Sint Jozefziekenhuis te Sittard overgebracht. Tengevolge van de botsing ontspoorden vier ko lenwagens. Rmiy Schneider verloofde zich met Alain Delon De filmster Romy Schneider, heeft zich gisteren in Morcote (Zwitser land) verloofd riiet Alain Delon, een Franse filmacteur. Het feest werd vol komen beheerst door meer dan hon derd verslaggevers en persfotografen. Het jonge paar en hun familieleden hadden nauwelijks de tijd adem te ha len tussen het poseren voor de foto grafen en het beantwoorden van de vragen der verslaggevers. „Sissy" droeg een champagne-kleuri ge cocktail japon, met een grote vlin- derstrik op het lijfje en een diaman ten kruis aan een halssnoer. Alain droeg een lichtgrijs kostuum met een rode das. Het feest werd ge geven op een motorboot op het meer door de stiefvader van Romy, de Duit- se miljonair Herbert Blatzfieim. trisch lasser G. L., beiden woonach tig te Amsterdam, Is zaterdag klaar heid gebracht in een reeks brutale roofovervallen, die sinds 1955 in de Srovincie Groningen zijn gepleegd. >e drie beschikten over een groot aantal revolvers en automatische pistolen. Ze hebben hun voorraad in 1946 nog uitgebreid bij een inbraak in de kazerne te Deventer. Een roofoverval op een zuivelfabriek in Britil in de öacht van 30 op 31 december 1955, was de eerste van een serie die zij in de provincie Gro ningen hebben gepleegd. Het gezin van de fabrieksdirecteur werd ge kneveld; de directeur zelf werd met een pistool in de rug gedwongen de brandkast te openen. Het drietal ver dween met f 10.000. In Hoogkerk hebben zij in de nacht van 23 op 24 april 1956 een overval gepleegd in de plaatselijke boeren leenbank. Zij moesten hier echter, dank zij het moedig optreden van een meisje, de benen nemen. Verder hebben zij tot tweemaal toe geprobeerd een overval te plegen bij de notaris van Grijps- kerk, maar belde pogingen mis lukten. Ook de overval op een, veehandelaar (A. Staal) in Leeg- kerk, in de nacht van 10 op 11 april vorig jaar, mislukte, nadat het personeel gebonden was, om dat er onverwachts een vracht wagen bij het gebouw stil hield. Het drietal reed weg in de auto van de veehandelaar en liet de gestolen wagen in het Merwede- kanaal bij Amsterdam verdwij nen. De auto werd echter spoe dig opgespoord. Een verpleegster die de drie mannen nerveus zag lopen, kon hun signalement op geven. Het E.H.B.O.-team van de afdeling Oostkapelle legde tijdens de districts wedstrijd te Wolfaartsdijk beslag op de eerste plaats. De voorzitter van de jurydokter D. N. van Gelderen uit Middelburg feliciteert het winnende team. (Foto P.Z.C.). Toch ylootschouw op vlaggetjesdag Ondanks het feit dat het laag wa ter in de Scheveningse haven dit jaar op vlaggetjesdag zeer ongunstig valt, heeft de Scheveningse redersvereni ging op verzoek van het Comité Vlaggetjesdag besloten om dit jaar bij goed weer toch een vlootschomv te houden. Deze tocht met genodig den aan boord voor de Scheveningse kust zal bij hoog water in de avond uren op de zaterdag voor Pinkste ren worden gehouden. Een van de spectaculaire punten van het programma dat het Comité Vlag getjesdag heeft opgesteld zal een grote optocht zijn, die wordt georga niseerd door het Scheveningse ver enigingsleven. Voor deze optocht is door de heer Kolkman reeds een draaiboek samengesteld onder het motto: „Van want tot kant". Deze grote optocht zal het hele visserij bedrijf van vangst tot export in beeld brengen. Het trompetter- en pijperkorps van de C.J.M.V.-Scheveningen zal een drumbandconcours rond de Scheve ningse havens houden, waarvoor een zestiental verenigingen heeft inge schreven. De Vereniging Oud-Scheveningen stelt een tentoonstelling samen over de visserij en Scheveningse folklore. Deze expositie zal waarschijnlijk worden ingericht in de visafslag. Tengevolge van een ontploffing in een vuurwerkfabriek te Belford Roxo, vijftien kilometer van de Bra ziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro, zijn dertien mensen om het leven ge komen. COLLECTIVISERING WORDT OPGEVOERD Agitatoren lopen de dorpen plat. (Van een speciale correspondent) Na een onderbreking van meer dan twee jaar is in Hongarije de campaj ne voor de collectivisering in de lam bouw weer met grote kracht ter hand *VW»WVWVWWW*\*WW\*W**W**WWVVWWN* .HARTELIJK .WELKOM IN TERNEUZEN!" Deze woorden sprak zaterdag de heer J. F. Filius, waarnemend voorzitter van de Harmonie Ter neuzen" tot mevrouw J. Tellegen-de Boerdie donderdag j.l. in Den Haag in het huwelijk is ge treden met mr. PH. W. F. Teilegen, burgemeester van Ter- neuzen. Voor de burgemeestersxooning aan de Scheldekade bracht de harmonie namens de Temeuzense burgerij een serenade aan het echtpaar. Temidden van talrijke bloemstukken recipieerden de burge meester en mevrouw Teilegen des namiddags in één der be nedenzalen van i-et hotel RotterdamEnkele honderden per sonen uit alle kringen der Temeuzense bevolking, maar ook velen onder wie verscheidene burgemeesters uit overig Zeeuiosch-Vlaanderen, kwamen het echtpaar hun gelukwen sen aanbieden genomen. Binnen zes weken hebben, naar partijsecretaris Janos Kadar constateert, 60.000 boeren besloten toe te treden tot de collectieve bedrij ven en wel „zonder enige administra tieve dwang, die immers door rege ring en partij van de hand wordt ge wezen". Hoe de boeren murw gemaakt werden vermeldde dezer dagen het provincia le blad „Dunantuli Naplo". Begin fe bruari arriveerden in het dorp Vajti ongeveer 250 agitatoren. Ieders boe renfamilie werd kort achtereen door vier of vijf agitatoren bezocht, die niet slechts de volwassen gezinsleden toespraken maar ook de kinderen. Op verscheidene plaatsen in het dorp werden luidsprekerinstallaties aange bracht, die voortdurend propaganda- redevoeringen over het dorp lieten schetteren. Bedreigingen werden ver meden, maar de geïntimideerde boe ren meenden deze toch te horen in de „welgemeende raadgevingen". Na acht dagen onafgebroken agitato risch trommelvuur capituleerde het dorp. Geen enkele boer durfde meer tegen te stribbelen. De agitatoren hadden hun plicht gedaan en trokken verder naar Csepreg, dat eveneens bekend stond als een bolwerk van in dividualisme. De methode om hele scharen agitatoren als een soort com mando's tegelijkertijd te laten optre den, is niet alleen voor Hongarije nieuw maar voor alle staten van het oostelijk blok. Ongetwijfeld zal zij overal worden toegepast, waar zo als ook in Roemenië en Polen, de boe ren zich nog energiek verzetten tegen de collectivering. In Hongarije heeft men te maken met een bijzonder serviele uitwer king van de besluiten van de 21ste partijdag in Moskou. Het door Kroesjtsjew uitgegeven parool, dat de overgang van socialisme naar communisme in alle landen van het oostelijk blok zo mogelijk gelijk tijdig moest plaatsvinden, is door Boedapest aldus uitgelegd, dat de overgangstijd voor de boeren voor bij is. Proteststaking in Gent Voor Gent en omgeving is voor vandaag een algemene staking afge kondigd als protest tegen het slui ten van een grote textielfabriek, waardoor honderden mensen zonder werk komen. Zowel de socialistische als de rooms-katholiekè vakvereni gingen steunen de actie. 9 Een Westberlijns hof voor zuiverings zaken heeft bepaald dat dr. Wolfgang Münstermann, die als lid van een z.g. „volksgerecht" der Nazi's ongeveer 65 mensen ter dood heeft veroordeeld, een boete van 5Q.OOO mark moet betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11