Süü PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Amerika liet in het geheim 3 A-bommen op hoogte van 480 km ontploffen Reeds in de negentiende eeuw samenvoeging gemeenten bepleit Vóór conferentie over staking kemproeven PROJECT ARGUS BELANGRIJK VOOR AFWEER RAKETTEN B.O.A.C. ZOU AANDRINGEN OP VERDERE BEKNOTTING K.L.M. PLAN VOOR DUITSLAND VAN WESTDUITSE SOCIALISTEN VERWACHT... Ata Boei. Adjunct: W de Pagter. B B m,^il 1W H H B§hS II Ikk JKb Hfl| V V *X3r HB BP IP I UB BB Kleine advertenties (max 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. van 1—. „BrieveD of adres »bonn^ntsprij3 m cent pet WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bureau v. d. blad" 2S cent meer. peT tC ToL ïi 'ce" Bureaus- Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Journalist Kallee te Djakarta gearresteerd Moeder en drie kinderen in Amerika ontvoerd De Verenigde Staten hebben in september van het vorig jaar voordat de conferentie over het staken van kernproeven begon op een hoogte van circa 480 km een serie geheime kernontploffingen teweeggebracht, zo meldt de „New York Times". De proeven zijn door de marine genomen onder toezicht van het ministerie van defensie en de commissie voor atoomenergie. Zij zijn reeds aangeduid als het grootste wetenschappelijke experiment dat ooit is verricht. Het blad zegt dat de proeven die nog niet eerder zijn bekendgemaakt, niet zouden zijn waargenomen door andere landen en gegevens van gro te militaire en wetenschappelijke waarde hebben opgeleverd. Militair gezien waren ze vooral van betekenis voor de ontwikkeling van het sys teem voor afweer tegen raketten. De „New York Times" schrijft dat het experiment bekend staat onder de. naam „Projéct Argus". aarde te beproeven en te tweede om op grote hoogte gevolgen van mili tair belang .waarvan de bijzonder heden niet bekend zullen worden ge maakt, na te gaan. Wat het eerste deel betreft verschaf ten de experimenten gegevens over het magnetisch veld van de aarde welke een aanvulling vormden van de gegeven over natuurlijke straling die in de afgelopen lente door de satelliet Explorer werden verzameld. De Explorer IV verzamelde vervol gens gegevens over de proeven bovén Radio-activiteit in ruimte verspreid Duizenden mensen zouden bij de waarnemingen die de gehele wereld hebben omspannen, ingeschakeld zijn geweest Het blad zegt dat het {ias tot pubiikatie van een en ander s overgegaan nadat gebleken was dat de Russen op de hoogte waren van de theoretische gevolgen die men van kernproeven op grote hoog te kan verwachten. Voor de wetenschap is speciaal van belang dat men door de proeven een flinke dosis nieuwe kennis heeft verworven over het magnetische veld van de aarde en de aard en wer king van de stralen in de bovenste luchtlagen en de ruimte. De straling afkomstig van drie kernbomontploffingen op meer dan 480 km hoogte boven het zui- delijkee deel van de Atlantische Oceaan had nog geen uur nodig om. de aarde te bereiken. Het blad vestigt er dan de aandacht op, dat de resultaten xran de proe ven voorspeld waren. De „New York Times" zegt dat de Russen mogelijk op de hoogte wa ren van het experiment omdat de „Explorer IV dicht genoeg in de buurt van het luisterstation voor sa tellieten te Tasjkent is gekomen om waarnemingen mogelijk te maken. Om zeker te zijn van het succes van het experiment is het drie keer her haald. Elke proef hield een kern explosie in. aldus het blad. De kernapparaten, die voor de ont ploffingen zijn gebruikt, zouden door raketten met meerdere trappen ge lanceerd zijn. De raketten waren voorzien van vloeibare of vaste brandstof. Het blad weet te melden dat de ra ketten gelanceerd zijn vanaf het dek van de „Norton Sound" een 15.000 ton metend vliegtuigmoederschip dat enkele jaren geleden is verbouwd tot een schip voor het doen van raket proeven. Het ministerie van defensie gaf later een verklaring uit waarin werd be vestigd dat de Verenigde Staten in september boven het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan een serie van drie kleine kernontploffingen op zeer grote hoogte buiten de damp kring van de aarde hebben fceweeg- feferacht. n de verklaring van het ministerie wordt verder gezegd, dat het doel tweevoudig was, ten eerste om be langrijke wetenschappelijke theorie- en over het magnetische veld van de In Engeland is de -politie bezig met een intensieve speurtocht naar de ju welen ter waarde van een mïljo&n guldenwelke nu tien dagen geleden in Southampton uit de auto van Sir Bemhard en Lady Nor ah Docker zijn gestolen. Deze foto laat zien hoe kikvorsman nen, die door de politie te hulp zijn geroepen, in het riviertje de Itchen bij Woodmill i» de buurt van South ampton naar de verdwenen edelste nen zoelcen. het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan en deze zullen langs de nor male wetenschappelijke weg worden bekendgemaakt nadat zij zijn onder zocht, aldus de mededeling Dr. Herbert York die verant woordelijk is voor het weten schappelijk onderzoek van het mi nisterie van defensie, verklaarde dat er wegens de zeer grote hoog te van de ontploffingen geen ra dio-actieve besmetting op aarde zou voorkomen. De radio-activi teit verspreidt zich op zulke hoog ten in de ruimte, zo zei hij. De plaatsvervangend minister van defensie, Donald A. Qnarles vertelde tijdens een persconferentie dat bij de drie explosies kerntoesteilen van zeer laag vermogen betrokken wa ren. De proeven hebben echter de kennis verrijkt wat betreft de ont wikkeling van een defensiesysteem tegen intercontinentale ballistische projectielen. Hij liet duidelijk doorschemeren dat het voornaamste doel van de proeven was te ontdekken of radio- en ra darverbindingen verbroken kunnen worden door op honderden kilome ters boven de aarde kunstmatige straling te veroorzaken. Op die ma nier zou het Russische of het Amerikaanse systeem voor ont dekking van projectielen en vliegtui gen misschien kunnen worden uit geschakeld. NA SINGAPORE OOK PRESTWICK EN MANCHESTER? Bericht in Den Haag noch in Londen bevestigd Het A.N.P. heeft uit Engelse bron vernomen dat de British Overseas Arways Corporation (B.O.A.C.) er bij de regering van het Verenigd Koninkrijk op heeft aangedrongen de frequen ties van de K.L.M. op Prestwick en Manchester te beperken. De K.LM. deelde desgevraagd mede dat bij de K.L.M. wel een dergelijk gerucht is doorgedrongen. Men heeft er nog geen enkele aanwijzing dat het inderdaad zo zal zijn. Het wordt uiterst onwaarschijnlijk geacht, dat Nederlandse regering wendt zich tot Hoge Autoriteit In verband met Duitse invoerbeperking van kolen De Nederlandse regering heeft zich gewend tot de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) en haar verzocht er voor te waken, dat er voor de Neder landse havens, met name voor Rot terdam, geen discriminatie ontstaat door de beperkingen, welke West- Duitsland heeft gelegd op de invoer van kolen uit derde landen. Deze beperkingen bestaan zoals be kend uit het heffen van een invoer recht van 20 dm per ton op in West- Duitsland ingevoerde kolen uit derde landen. Daarbij kan echter een hoeveelheid van 5 miljoen ton vrij van dit invoer recht worden ingevoerd. De Nederlandse regering herinnert de Hoge Autoriteit er aan, dat volgens de bewoordingen van de aanbeveling, welke dienaangaande door de Hoge Autoriteit aan de Westduitse regering werd gedaan, de Westduitse regering iedere discriminatie bij de toepassing van het contingent voor vrije invoer dient te vermijden en dat dit ook slaat op de vervoerswegen. Dezer dagen zal er in de Bundestag gesproken worden over de verdeling van dit contingent over de verschil lende leverende landen. De eerste aardbeien Donderdag zijn aan de groente en fruitveiling ,De Langstraat' in Drunen de eerste aardbeien aangevoerd. De tuinder C. Vol kering uit Dussen bracht de vruchten aan de veiling. Er werd voor deze uitzonderlijk vroege exemplaren 21 cent per stuk betaald. Op last van de procureur-generaal heeft de garnizoenscommandant van Djakarta, overste Wirahadikoesoe- mah, gisteren de 32-jarige Journalist Gerrlt Kallee door de militaire poli tie laten arresteren. Kallee is overge bracht naar het hoofdkwartier van de militaire politie. Gerrit Kallee heeft zich in 1950 van Nederlander tot Indonesisch burger laten naturaliseren. Hij was te Dja karta correspondent van „Het Vrije Volk" en „Agence France Presse". Vermoedelijk houdt Kallee's arresta tie verband met een enkele dagen terug door hem afgezonden artikel, waarin hij meldde dat de Indonesi sche regering de eis van de in Indo nesië werkzame buitenlandse olie maatschappijen zou inwilligen, en overgaan tot een verhoging van de benzineprijs met 60 procent. de Britse regering, na Singapore, nog verdere restrictieve maatregelen zou overwegen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft over deze kwestie nog niets vernomen. Aangenomen kan worden dat de diplomatieke ver tegenwoordiger van ons land in Engeland opdracht zal krijgen het bericht op zijn juistheid te toet sen. Het ministerie van verkeer en waterstaat deelde eveneens mede dat er nog niets bekend is. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat Groot-Brittannië „geen enkele mededeling heeft ge daan aan de Nederlandse regering over aantallen of soorten diensten over de Atlantische Oceaan. Groot-Brittannië was niet voorne mens voor het ogenblik enige mede deling over dit onderwerp aan de Ne derlandse regering te doen". De K.L.M vliegt op liet ogenblik vier keer per week via Prestwick naar New York of Montreal en vier keer per week van New York of Montreal via Prestwick naar Schiphol. De Nederlandse maat schappij vliegt op 't ogenblik drie keer per week op Manchester, waarvan een verbinding doorgaat naar Dublin; een lijn per week van Dublin wordt via Manchester naar Schiphol geleid en twee lij nen per week van Manchester naai* Schiphol. Deze diensten zul len met ingang van de op 1 april a.s. in werking tredende zomer dienst worden uitgebreid. Een kortgeleden uit de gevangenis ontslagen berover heeft woensdag avond in South Charleston, in de Amerikaanse staat West Virginia, een 29-jarige moeder, haar dochter van o jaar, en haar zoons van 10 en 7 jaar ontvoerd. Hij was het huis binnengekomen door te vragen of hij even mocht telefone ren. Eenmaal binnen beroofde en boeide hij de vader van het gezin, John Baldwin. Hij nam toen diens vrouw en drie kinderen in de auto van her gezin mee. De rover, wiens naam en antecedenten thans bekend zijn, liet een briefje achter waarin hij waarschuwde dat de ontvoerden ge dood zullen worden als de politie hem achterna gaat. John Baldwin wist zich na enige tijd van zijn boeien te ontdoen en alar meerde de politie. GelanceerdeAtlas" bereikte doel niet Het intercontinentale ballistische pro jectiel van het type „Atlas", dat woensdag was gelanceerd, is op on geveer 1.150 km van de lanceerplaats in de Atlantische Oceaan terechtge komen. De bedoeling was dat het projectiel een afstand van c.a. 8.000 km zou afleggen. Minbter Struycken sloot zitting Staten-Generaal (Van onze parlementaire redacteur) De minister van binnenlandse zaken, mr. A. A. M. Struycken, heeft donderdagmiddag namens de Ko ningin de gewone zitting van de Staten-Generaal gesloten. Daartoe waren de leden van de Eerste en Tweede Kamer in verenigde ver gadering bijeengekomen in het gebouw van de Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, had, ingevol ge de grondwet, de leiding van de ze verenigde vergadering. „Hereniging in drie fasen" De Westduitse socialistische opposi tiepartij heeft een „Plan voor Duits land" gepubliceerd, dat voorziet in de instelling van een Middeneuropees gebied, waarin geen buitenlandse troepen zouden mogen worden gele gerd. Bovendien zouden de militaire eenheden in dit gebied niet over kern wapens mogen beschikken en hun be wapening zou beperkt moeten zijn. HET PROBLEEM VAN DE KLEINE GEMEENTEN (Van een bijzondere medewerker) „Onder het grote aantal ge meenten in ons land zijn er tal van zo geringe omvang met een zielental van slechts enkele hon derden en van zo weinig inner lijke kracht, dat de gemeente lijke werkzaamheid daar wei nig of niet tot haar recht komt. Met nadruk wordt er op aange drongen om meer dan tot dus ver kleine gemeenten tot grote re samen te voegen of bij grote in te lijven". Deze woorden, die hedendaags in de oren klinken, staan te lezen in een in het jaar 1896 verschenen advies van de Vereniging van Gemeentebe langen. Op nagenoeg dezelfde gronden evenwel in mildere bewoordingen tasten Gedeputeerde Staten van Zee land meer dan 60 jaar later het be staansrecht van tal van kleine ge- In Zeeland verliep het proces kalm H Nu allerwege het probleem van de kleine gemeenten en de samenvoeging van deze tot grotere gemeenschappen in be- spreking is, zal een bijzondere n medewerker in een drietal ar- tikelen deze vraagstukken aan H een nadere beschouwing on- n H derwerpen. Ln het nevenstaan- de artikel geeft hij eerst een historische inleiding. lllllllllllinilllllll meenten in deze provincie aan. Met de ter tafel liggende voorstellen tot herindeling van de gemeenten op het eiland Walcheren wordt opnieuw de positie van de kleine gemeente onder de loep genomen, gewogen en te licht bevonden. Daarbij komt. dat deze bedreiging van de kleine plaat selijke bestuursgemeenschappen niet tot dit eiland beperkt blijft. De voor stellen tot grenswijziging van ge meenten op Schouwen-Duiveland houden opheffing van verschillende kleine gemeenten ln en het is niet moeilijk te voorzien, dat de nog in portefeuille zijnde herindeling van Zuid-Beveland eveneens de dood in de pot betekenen zal voor de kleine plaatselijke besturen op dit eiland. Met grote voortvarendheid wordt er in deze tijd gewerkt aan de samen voeging van kleine gemeenten, een onderwerp, dat blijkens het eerder geciteerde advies reeds lang de ge moederen in de kringen van het rijk en de lagere overheden bezig houdt Deze kwestie is niet bepaald van vandaag of gisteren, vooral niet als men bedenkt, dat de staats man J. R. Thorbecke, de geestelij ke vader van de gemeentewet, reeds meer dan een eeuw geleden aan het bestaan van de vele klei ne gemeenten in Nederland een einde wilde maken. Met dit- oog merk zijn dan ook de bepalingen betreffende de opheffing en sa menvoeging van de gemeenten in de gemeentewet van 1851 opgeno men. Voor deze wet in werking trad bestond er formeel geen mo gelijkheid om een gemeente op te heffen of samen te voegen, omdat de „reglementen van hestunr ten platte lande" en de keizerlijke (Zie slot pag. 2 kol5) INSTELLING MIDDENEUROPEES GEBIED" De voorgestelde zone zou Oost- en West-Duitsland, Polen, Tsjecho-Slo- wakije en Hongarije moeten omvat ten. Volgens de Westduitse socialisten moet een militaire ontspanning in Europa noodwendig voorafgaan aan een hereniging in fasen van Duits land. Deze drie fasen zijn als Volgt ge dacht De eerste: een conferentie van gelijke aantallen afgevaardigden uit West en Oost-Duitsland. De tweede: een parlementaire raad voor geheel Duitsland, waarin West en Oost-Duitsland in gelijke aantal len vertegenwoordigd zijn. De derde: het verder werken van de parlementaire raad aan het tot eik aar brengen van de totaal verschil lende economische en sociale syste men. De betrokken landen en de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie zouden een gemeenschappelijke veiligheidsovereenkomst ter waar borging van dit akkoord moeten tekenen. In het gebied zouden pos ten moeten komen voor toezicht op grond- en luchtstrijdkrachten. De huidige status van Berlijn zou, volgens dit plan der Westduitse socialisten, moeten worden ge handhaafd totdat een dergelijke overeenkomst tot stand zou zijn gekomen. Geldig tot hedenavond DEZELFDE OF IETS HOGERE TEMPERATUREN Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar in de ochtend plaatselijk mist of laaghan gende bewolking. Matige oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. ZON EN MAAN 21 maart Zon op 6.43 onder 18.53 Maan op 15.01 onder 4.46 Minister Struycken wees in zijn rede op het feit, dat aan de normale zittingsduur een vroegtijdig einde was gekomen. Namens de konin gin dankte hij de leden voor de betoonde toewijding en verklaar de hij de zitting voor gesloten. Hierop verliet de minister het Kamergebouw en keerde naar „Huis ten Bosch" terug. Vandaag zal minister Struycken de buitengewone zitting van de Sta ten-Generaal openen. Deze plech tigheid vindt plaats in de Ridder zaal. Foto: De aankomst van minister Struycken aan bet gebouw van de Eerste Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1