MELKINRICHTING WALCHEREN HAD IN 1958 RECORDJAAR WALCHEREN RESTAURATIE ZIERIKZEESE MONUMENTEN ZEER NODIG ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agenda VRIJDAG 20 MAART 1959 PROVIN Cl AL hi ZEEUWSE COURANT 7 OPBRENGST RUIM 6.2 MILJOEN Abortus-bestrijding bij rundvee zal in versneld tempo bevorderd worden De Coöperatieve Melkinrichting „Walcheren" ontving in het afgelopen jaar van de melkveehouders op Walcheren 19.223.824 kg melk met een ge middeld vetgehalte van 3,81 terwijl één veehouder nog 2625 kg room leverde. Dit is de grootste hoeveelheid, die sedert het in werking treden van de fabriek ontvangen is. Aldus bleek uit het jaarverslag over 1958, dat aan de orde kwam tijdens de algemene jaarvergadering van deze coö peratieve vereniging, die in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoe ging" te Middelburg onder voorzitterschap van de heer S. Simonse uit Sint Laurens gehouden werd. De uitbetaalde melkprijs over 1958 bedraagt ge middeld 31.47 cent. Van de aangevoerde melk werd 62 in de eerste, 20 in de tweede en 18 in de derde kwaliteitsklas geplaatst. Aan kwali teitspremie werd 43.321 meer uitgekeerd dan aan kwaliteitskortingen ontvangen werd. •De .kwaliteit van de gerede nrodukten was zeer goed. Zowel bij de Keuringen van de exportvereniging als bij die van de Brabantse Zuivelbond werden voor de. boter respectievelijk een pre mie en een zilveren medaille behaald, terwiil de fabriek ook bij de controle dienst op vetgehalte en gewicht bij de vijf best geplaatste behoorde. Naar de boerderij ging terug als veevoeder 2.480.720 kg ondermelk en 22.000 kg magere melkpoeder. De produkten brachten in totaal 6.232.577,45 op. In zijn openingswoord gewaagde de heer Simonse van een gunstig afgelopen jaar voor de Walclujrse boerenstand. Hij bracht dank aan allen, die in de zuivelsector daar aan meegewerkt hadden. Voor het bedrijf noemde de heer .Simonse 1958 in meer dan één opzicht een recordjaar. Dc vereniging telt thans 849 leden, terwijl ook nog door 65 melkveehou ders 'op 3-jarig contract de melk wordt geleverd. Uit de mededelingen bleek, dat sedert het begin van net nieuwe jaar 11 leden toetraden. Daar alle melk op Walcheren aan een fa briek geleverd wordt, zijn deze nieu we leden in hoofdzaak in de plaats gekomen van hen, die ophielden te boeren. Geen melkzeef jes De melkontvangst zal binnen en kele weken meer worden gemecha niseerd. Als gevolg daarvan zal ge durende enkele dagen het reinigen der melkbussen weer op de boer derij moeten gebeuren. De prijs van de ondermelk voor veevoeder bedraagt thans als" gevolg van de sterk verlaagde kaasprijzen 6 ct. per kg. Binnenkort zal weer wor den overgegaan tot het verpoede ren van magere melk. Tevens werd tijdens deze vergadering aandacht gevraagd voor het weren van koperen melkgereedschap, in het bijzonder de melkzeefjes. Dit ter voorkoming van een metaal- smaak aan melk en boter. Het bestuur heeft besloten om de abortus-bestrijding bij het rundvee in versneld tempo te helpen bevorde ren door het verstrekken van een Beslissingswedstrijd Zeeuwse E.H.B.O. Zaterdag a.s. te Wolfaartsdijk Zaterdag a.s. wordt in het dorps huis te Wolfaartsdijk de beslissings wedstrijd gehouden voor de Zeeuwse afdelingen van de E.H.B.O., voor de afvaardiging naar de nationale wed strijd op 30 mei a.s. te Groningen. Aan deze beslissingswedstrijd zal worden deelgenomen door dié afde lingen, welke dit winterseizoen in hun kring het hoogste aantal punten hebben behaald. In de kring Walche ren was dit de afdeling Oostkapelle, in de kring Zuid-Beveland de afdeling 's-Gravenpolder en in dc kring Noord- Beveland de afdeling Kortgene. Koninklijke onderscheiding voor Terneuzense gemeenteambtenaar Aan de hoofdcommies ter gemeente secretarie te Terneuzen, dé heer J. Versprille, is donderdagmorgen de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitge reikt, ter gelegenheid vun bet feit, dut bij 40 jaar geleden in gemeente dienst trad. De onderscheiding werd hem in zijn woning uitgereikt door de heer M. de Vos, loco-burgemeester en wet houder van openbare werken. Deze memoreerde in een toespraak de talrijke verdiensten van de jubi laris, die in 1919 als volontair begon op de gemeentesecretarie te Schoon- dljke. Kort na zijn vaste aanstelling ging de heer Versprille als ambte naar naar de secretarie te Oostburg. Dertig jaar geleden kwam hij in Ter- neuzen. In 1946 werd hij tot le amb tenaar "ter secretarie en tot waarne mend secretaris benoemd. De jubilaris, die deze dag onopge merkt in eigen kring wilde doorbren gen. kreeg in de loop van de ochtend felicitatiebezoek van de beide wethou ders en verschillende diensthoofden. Het was voor de heer Versprille een volkomen verrassing dat hem de ko ninklijke onderscheiding werd opge speld. Later op de dag kwamen nog talrijke bezoekers de jubilaris hun felicitaties aanbieden. Districtsdag „Jonge Kerk" Walcheren te Souburg De commissie voor het district Wal cheren van de „Jonge Kerk" in de Ned. Hervormde Kerk, houdt op za terdag 2 mei a.s. een districtsdag in de zaal „Rehoboth" te Souburg. Ds. A. Verbeek, hervormd predikant te Kloosterzande, zal spreken over „Hoe lezen we de Bijbel?" Ook zal een film worden vertoond van de „Jonge- Kerkkampen". Tenslotte zal er een gemeenschappelijke broodmaaltijd worden gehouden. Collecte De opbrengst van de collecte van het N.V.V.-t.b.c.-fonds. dit jaar ten be hoeve van de reuma- en poliopatiën- tcn. heeft te Middelburg opgebracht 831,51. subsidie bij het opruimen van rea- geerders, zodat eind 1959 de rund veestapel op Walcheren vrij kan zijn van deze zoveel schade berokkende besmettelijke ziekte. De fabrieksterreinen, gebouwen, ma chines en het filiaal te Vlissingen staan samen voor 365.280 te boek. Het reservefonds is 205.866,69 f root. Afgeschreven werd het fiscaal oelaatbare bedrag van 76.269,21. Aan onkosten werd betaald 883.356,18, waarvan 55.603,84 werd besteed voor ingrediënten als gort, chocolade, vlapoeders, bloem, havërmout en suiker. 'Het oud-bestuurslid, de. heer J. Lo- rier, hield vervolgens een inleiding over zijn verblijf in Canada. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. De voorzit ter dankte hem voor de leerzame en aangename wijze, waarop hij zijn be vindingen naar voren bracht. van sergeant-vlieger Van der Doel Droeve plechtigheid te Haamstede Donderdagmiddag hebben familie, collega's van het 314e squadron van de Kouinkiijke Luchtmacht en de ge hele bevolking van Haamstede, het stoffelijk overschot van de maandag verongelukte sergeant-vlieger W. v. d. Doel ten grave gedragen. Voorafgegaan door vliegers van de basis Eindhoven, die kransen en bloe men met zich mee voerden, droegen acht vliegers van het 314e squadron de baar. Hierna volgden nog een aantal vliegers en leden van het grondpersoneel van dezelfde basis. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de commandant van de vliegbasis Eindhoven, kolonel vlieger W. Kramer, die de overledene prees om zijn kameraadschap en vriendelijkheid. Hij stelde hem als voorbeeld voor het gehele squadron. Namens het gemeentebestuur betuig de burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell zijn deelneming. „De gehele gemeen te Haamstede was diep ontroerd, toen zij het droeve bericht vernam. Gods wegen zijn ondoorgrondelijk. Wij hebben ze te aanvaarden", al dus de burgemeester. „Sergeant vlieger Van der Doel was zeer ge zien ln de gemeente. Hij stond bij zonder goed aangeschreven en was de trots van Haamstede". Een nicht van de overledene, mej. J. de Moeij uit Rotterdam, haalde en kele zinsneden aan uit brieven die de sergeant tijdens zijn trainings- tijd in Amerika aan haar had ge schreven. Ds. J. Boer ging voor in gebed. Hierna namen de kameraden afscheid van hun gevallen makker. Bij dc teraardebestelling was ook aanwezig de squadron-commandant van het 314 e squadron, majoor J. Baanstra en de Britse squadron leader, flight lieutenant P. G. Lea. VUSSINGEN Vlissingse ouden van dagen kozen nieuwe voorzitter De afdeling Vlissingen van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen heeft woensdagmiddag in het Schel- dekwartier een nieuwe voorzitter ge kozen. Het is de heer E. A. van Put te, een vitale 72-jarlge Amsterdam mer, die de voorzittershamer meer heeft gehanteerd. Voor de Vlissingse leden is hij echter een onbekende. In Amsterdam is de heer Van Putte voorzitter geweest van een afdeling van het N.V.V. De nieuwe voorzitter zag een bedrei ging voor de bejaardengroep in het dezer dagen door de liberale Telder- stichting uitgebrachte rapport, over een noodzakelijk geachte huurverho ging. Hij liet daarentegen een krach tig protest horen. De heer Van Put te werd officieel geïnstalleerd door de 2e voorzitter de heer P. Schenkel. Deze herdacht tevens de overleden voorzitter de heer A. R. König, die hij als een ideale vérenigingsleider ken schetste. De heer Schenkel zei voorts dat de afdeling Vlissingen alles in het werk zal stellen een vertegenwoordiger in het hoofdbestuur van de Bond te krijgen, opdat daar de belangen van de Zeeuwse leden aan de orde kun nen worden gesteld. De secretaris, de heer P. Bouman, deelde mede dat de Bond "van 8—13 juni een collecte in Vlissingen mag houden. Hij kondigde voorts een reis naar België (Gent e.o.) aan. De boeken van de penningmeester van de afdeling en de culturele com missie werden door de controle-com missie in orde bevonden. H. J. Stuvel sprak voor „Het Nut" te Vlissingen Over vordering van de Deltawerken Voor het departement Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen sprak donderdagavond in „Britannia" de bekende journalist H. •J. Stuvel over de uitvoering van de Deltawerken. In zijn lezing getiteld „Offensief in het Zuidwesten" gaf de heer Stuvel een duidelijk beeld van de werken, die momenteel in de Zeeuwse en Zuid hollandse stromen worden uitge voerd, terwijl hij tevens een uiteen zetting gaf van de plannenmakerij en de reeks van onderzoekingen door de studiedienst van de rijkwater staat, die aan deze werkzaamheden vooraf zijn gegaan. De heer Stuvel sprak zijn bewonde ring uit voor hetgeen de waterstaat en de aannemers tot op heden heb ben verricht. Spreker oefende tevens echter kritiek uit op de trage gang van zaken bij de regering. De ontwerp-bijdragewet is nog steeds niet ingediend. Spreker vestigde voorts de aandacht van zijn gehoor op het feit, dat de Deltawerken voor zien in de beveiliging van de gehele Nederlandse kust en niet in die van Zeeland en Zuid-Holland alleen. In dit verband betreurde hij het, dat de afdamming van de Lauwerszee voorlopig is uitgesteld, omdat de werken in het zuiden voorrang heb ben. De vorderingen in Zeeland en Zuid- Holland illustreerde spreker met kleurendia's en na de pauze met een fraaie film. De secretaris van het departement Vlissingen van „Het Nut", de heer J. C. Verkerk, die ook een kort ope ningswoord had gesproken, dankte de heer Stuvel na afloop voor zijn leerzame causerie. VAN ONZE ADVERTEERDERS Kampeerexpositie fa. Roovers Een deel van de Nieuwe Markt te Vlissingen is op het ogenblik herscha pen in een kampeerterrein. Een kam peerterrein zonder bewoners, want tot zaterdag heeft de fa. Roovers hier een tentenshow opgebouwd ten gerieve van de ervaren „trekkers" en adspi- rant-kampeerders. De „camping" omvat alle soorten kampeermiddelen: enkel- en dubbel- dakstenten, tenten voor 1, 2, 3 en 4 personen, tenten met zonneluifel, strandtenten in kubusmodel, bunga lowtenten en kooktoestellen. Voor de uren van „zalig niets doen" zijn er ligstoelen in allerlei bonte kleuren, gerieflijk gevormde luchtbedden en parasols in zomerse tinten. Het „klapstuk" van de expositie is een praktisch ingerichte baby-cara van. MIDDELBURG Middelburgse Vogelvrienden hielden eerste vergadering De afdeling Middelburg van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers hield woensdagavond in hotel Over- beeke de eerste vergadering sinds haar oprichting. Tijdens deze verga dering besloot de afdeling voortaan de naam „Middelburgse Vogelvrien den" (M.V.V.) te voeren. In deze bij eenkomst werd tevens medegedeeld dat hel ledental van de nóg zeer jon ge afdeling momenteel reeds 23 be draagt. Ook werd er een definitief bestuur gekozen, dat voorlopig een half jaar zal aanblijven. Dit is sa mengesteld uit de heren j Stadhou ders, eerste voorzitter, J. de la Vien- ne, tweede voorzitter, W. J. van Ot- terdijk, secretaris, F. Moens, pen ningmeester en J. Boogaard, tweede secretaris-penningmeester. De heer R. A. van de Mooren werd door de vergadering tot bode gekozen. Men besloot de contributie op f 1.per maand vast te stellen. Aan het slot van de vergadering werd het werk programma voor de komende maan den besproken. Jaarvergadering N.R.V. Donderdagavond hield de afdeling Walcheren van de Nederlandsclie Reisvereeniging in de grote zaal van café-restaurant Wöhler te Middel burg haar jaarvergadering, waarvoor slechts matige belangstelling bestond. Hierover sprak de voorzitter, de heer heer A.,P. H. Goossen, in zijn ope ningswoord zijn teleurstelling uit. Ook werd aan het begin van de vergadering de overleden gemeente secretaris van Middelburg, de heer J. Ph. Koene, die vroeger enige jaren voorzitter van de afdeling is geweest, staande herdacht. In zijn verslag maakte de secretaris, de heer W. P. de Nooijer, melding van een groei in het ledental, terwijl de belangstelling voor de in 1958 ge houden filmavonden en lezingen over het algemeen goed was. De penning meester had de boeken afgesloten met een flink batig saldo. Bij de bestuurs verkiezing werden de dames H. A. van Visvliet en F. Pieters bij accla matie hei-kozen. Tot afgevaardigde naar de algeméne vergadering van de vereniging werden de heren C. A. van Herwijnen en A. P. H. Goossen aan gewezen. Bij de rondvraag ontstond nog een geanimeerde discussie over het maken van tochten in groepsver band naar opera-uitvoeringen in Ant werpen. Zo'n tocht was gedurende twee jaren niet gemaakt, hoewel er enkele malen aankondigingen waren gedaan. De belangstelling bleek toen echter onvoldoende. Voorts stipte de voorzitter nog enkele praktische be zwaren aan, die het organiseren van zo'n tocht bemoeilijken. Toch hoopt men binnenkort een opera-uitvoering te bezoeken. Na het huishoudelijke gedeelte van de vergadering hield de algemeen direc teur van de N.R.V., de heer J. Pan man uit Schevoningen, een geestige lezing over „De kunst van het rei zen". Hierin betoogde spreker dat men in zijn vakantie moet. zoekeii naar afwisseling van het dagelijkse leven, om zich helemaal te kunnen ontspannen. Daarom meende hij, dat de vakantiehuizen die door grote be drijven voor het personeel in stand worden gehouden uit de boze zijn, omdat men hier de gewenste tegen stelling niet aantreft. Voorts vertelde spreker op een vlotte en aardige wij- zé over verschillende goede en slechte eigenschappen, die men bij toeristen aantreft. Collecte De collecte voor de vereniging „Het Hoogeland" heeft te Middelburg 504,62 opgebracht. Hoek wil aanleg nieuw sportveld Raad tegen benoeming derde schoolarts In de dezer dagen gehouden raads vergadering van de gemeente Hoek heeft het college van B. en W. op dracht gekregen stappen te onderne men om een nieuw voetbalveld te krijgen voor de vereniging H.S.V. Burgemeester A. I. Hanssens deelde mede al iets op het oog te hebben, maar hierover nog geen nadere me dedelingen te kunnen doen. De heer D. Tollenaar (G.P.V.) werd geacht te hebben tegengestemd. Ook in deze vergadering kwam het punt van de benoeming van een 3e school arts weer in discussie. Met de stem men van de heren J. v. d. Peijl en J. Leunis (beiden p.v.d.a.) tegen, werd het voorstel van B. en W. om zich tegen de benoeming van een 3e schoolarts te verklaren, aangenomen. Met algemene stemmen aanvaardde de raad 't voorstel inzake de aankoop van een perceel bouwland ter grootte van 1 ha 46 are tussen de St. Hu- brechtstraat en de Provinciale weg, tegen een prijs van 1 per ca. Inzake de onderhoudsplicht van het wegvak HoekTerneuzen besloot de raad voorlopig 5160,per jaar te betalen. Op voorwaarde dat de Oud-Westen- rijkpolder hieraan zijn medewerking verleent, ging de raad ermee ak koord een bijdrage te leveren in de onderhoudsplicht van het wegvak Hoek—Terneuzen voor de zogenaam de afgesneden wegvakken. Met algemene stemmen gaf de raad haar goedkeuring aan 't voorstel tot wijziging van de bezoldigingsverorde ning 1955 en de kinderbijslagveror- denmg in verband met huurcompensa- tie en evenzo aan ljet voorstel tot het verlenen van een voorschot aan de fröbelscholen te Hoek. De heer J. F. Rouw verkreeg op zijn verzoek voor ten hoogste een half jaar optie voor de bouw van 7 wonin gen in het uitbreidingsplan. De raad hechtte voorts zijn goedkeu ring aan een verzoek van de kerk voogdij der Nederlands hervormde gemeente te Hoek om het voormalige schoolgebouw aan de Molendijk aan te kopen voor de som van ƒ4550. Aan drie nieuwe straten in het uit breidingsplan in de Oud-Westenrijk- polder gaf de raad de volgende na men: Juliana-, Bernhard- en Irene- Tot slot stelde de raad de wijzigin gen vast van de begroting voor de dienst 1958. Het voorstel om B. en W. te machti gen tot verkoop van een stuk bouw grond in het nieuwe uitbreidingsplan, werd aangehouden. KOUDEKERKE Gemeenteraad bijeen De gemeenteraad van Koudekerke komt maandag in openbare vergade ring bijeen, o.m. ter bespreking van een voorstel van B. en W. inzake het aangaan van een geldlening, groot 25.000; een voorstel betreffende kapitaalverstrekking aan de stich ting „Vebenabos" en een voorstel in zake de bouw van 4 woningwetwo ningen. SEROOSKERKE (W.) Ouderavond gereformeerde school Onder grote belangstelling van de zijde der ou' ders hield de gerefor meerde schoolvereniging te Seroos- kerke dezer dagen onder leiding van haar voorzitter, de heer L. Jobse haar jaarlijkse ouderavond in het verenigingsgebouw. De onderwijzer, de heer G. Jobse, hield een inleiding over het onder werp „Samenwerking tussen school en gezin." De hoogste klassen zon gen met gitaarbegeleiding van het hoofd der school, de heer J. van Leerdam, enkele liederen, waarna eni ge leerlingen declameerden. Ook het vak aardrijkskunde werd met de leer lingen behandeld. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. De school telt momenteel 121 leerlin gen. RAAD WIL PLANNEN STEUNEN Zwembad deze zomer in gebruik In de donderdagavond gehouden ver gadering van de Zierikzeese raad kwam ook de hoognodige restauratie van verschillende historische gebou wen ter sprake. Hoewel hierover nog niets definitiefs bekend was, bleek toch wel uit de discussie dat de raad straks de nog in voorbereiding zijnde plannen volledig zal steunen. De heer G. van Duin (prot. chr. fed.) kwam al met enkele suggesties voor de fi nanciering. Bij wijze van voorbeeld wilde hij de presentiegelden voor één keer afstaan. Daarnaast wilde hij het zoeken in een groots opgezette verlo ting. „We zijn trots op onze monu menten", zei spreker, „laten we er dus ook iets voor over hebben". Burgemeester Dijckmeester noemde het voorstel zeer sympathiek, maar adviseerde toch te wachten tot de plannen voor een actie definitief zijn. De heer M. C. Doeleman (v.v.d.) be kritiseerde het „winkeltje-spelen" van de gemeente Zlerikzee. Hij zag in de verkoop van toestellen door de gasfabriek een ongezonde concurren tie voor diverse middenstanders. De heer J. W. van den Del (prot. chr. fed.) merkte echter in dit verband op dat stopzetting van deze ver koop voor verschillende installateurs wel eens onaangename consequenties zou kunnen hebben. Een kwestie die de raad over het algemeen onaangenaam stemde, was die van de vaststelling van de prijzen en de openingstijden voor het nieuwe zwembad aan de Val, dat deze zomer in gebruik zal wor den genomen. De toegangsprijzen liggen voor do zondagen namelijk hoger dan voor de overige dagen Na enige discussie stemde de voor zitter erin toe, dat deze zaak nog NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Christelijk onderwijs hield dertigste ouderavond De vereniging voor chr. lager on derwijs te Nieuw- en St.-Joosland hield haar jaarlijkse ouderavond in de school. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer A. de Jager mede, dat het een jubileum bijeenkomst betrof, daar het de 30ste ouderavond was en dat de heer Kwekkeboom die deze avond mee maakte alle 30 keer aanwezig is geweest wat wel een unicum mag worden genoemd. Voor de pauze voerden kinderen van de verschillende klassen toneelstuk jes op en zongen - enkele liedereen, die zeer in de smaak vielen bij de aanwezigen. Na de pauze hield het hoofd der school, de heer Weerheijm een cau serie over het kind en de verhou ding tussen ouders en school. Aan het eind van deze zeer geslaag de bijeenkomst werd een collecte ge houden voor de unie „Een school met de Bijbel". BIGGEKERKE E.H.B.O.-examen De drie dames en drie heren, die zich hadden opgegeven voor het E.H.B.O.- examen, dat~ dokter Van Gelder in Biggekerke afnam, zijn allen ge slaagd. Burgerlijke stand NIEUW- EN ST.-JOOSLAND. Bevallen: M. Pleijte—Adriaanse, d.; J. J. JoosseBodbijl, a, Overleden: P. W. de Lange, 45 Jaar. Sergeant Moelker met militaire eer begraven Donderdagmorgen is op de r.-k. be graafplaats te Philippine met mili taire eer het stoffelijk overschot van de bij Kruiningen verongelukte be roepssergeant K. I. M. Moelker ter aarde besteld. Na de H. Requiemmis, opgedragen door een leger-aalmoeze- nier in de r.-k. parochiekerk te Phi lippine, werd het stoffelijk overschot door militairen van de legerplaats Ossendrecht ten grave gedragen. De met de nationale driekleur bedek te baar werd voorafgegaan door een korps tamboers en hoornblazers en gevolgd door burgemeester en wet houders van Philippine en een leger afdeling uit Ossendrecht. Aan het graf voerde ccn officier tandarts het woord, onder wie.de thans overledene werkzaam was. Een groep hoornblazers en een vuur peloton bewezen de laatBtc militaire eer. Een familielid van de overledene sprak enkele dankwoorden. Successen op paasvee- tentoonstelling te Rotterdam Op de grote landelijke Vaasveeten toonstelling in Rotterdam hebben de Inzenders uit West-Zeeuwsch-Vlaan- deren de eer van de streek hoog ge houden. Het kampioenschap werd be haald door de heer O. A. Blondeel te Aardenburg met de merrie Bea van Gerda. De heer A. J. E. Temmerman uit Hoofdplaat behaalde zowel met Prinses van de Nieuwenhof als met Coquette van de Melo een eerste prijs. De heer G. E. de Badts uit Schoon- dijke won met Helma van de Heren weg een 2e prijs. SINT-JANSTEEN Overplaatsing douane-ambtenaar De heer A. Zagers, assistent der douane te St.-Jansteen, werd met in- van ultimo maart in gelijke ZUIDZANDE Plattelandsvrouwen maken excursie naar België De afdeling ZuidzandeNieuwvliet Cadzand van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, hield in ho tel „De Rode Leeuw" te Zuidzande haar zeer druk bezochte ledenvergade ring. In haar openingswoord zei de presidente van de afdeling, mevrouw L. C. Everwijnvan den Bout, bijzon der verheugd te zijn met de grote be langstelling voor deze bijeenkomst. Na een uiteenzetting door mernuw Dees over de in juni a.s. te Aarden burg te houden landbouwtentoonstel ling van de Z.L.M., werd besloten op deze tentoonstelling een stand in te richten. In principe ging de vergade ring akkoord met het voorstel om in de maand mei een excursie te maken. Waarschijnlijk zal een bezoek worden gebracht aan de schoepsliften bij La Louvière in België en aan het Congo. museum. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte der vergadering gaf mej. H. Keijser uit Goes, kook-lerares van de Stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande, een uiteenzet ting over de verzorging van de paas- tafel. Mejuffrouw Keijser maakte ver schillende paasgerechten klaar, die voor een deel onder de aanwezigen werden verloot en deels gezamenlijk werden genuttigd. VANDAAG. Terneuzen Luxor: Jerry de schrik van het bataljon". 20 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: ,,De dokter van Stalingrad". 19.45 uur, 18 jaar; Bur gerzaal Raadhuis: Lezhig ir- H- Vis ser over „Vaste oeververbinding over Westerschelde", 20 uur- Sas van Gent Olympia: „Met zacht heid en geweld". 20 uur. Gent Koninklijke Opera: „Roméo et Juliette", opera. eens met de sportcommissie zal worden besproken. Voor het overige vormden de punten veelal „hamerstükken". Het pand Lombardstraat 1 werd op advies van de centrale dienst onbe woonbaar verklaard. De raad aan vaardde in dank verschillende schen kingen voor het restauratiefonds. De vlottende schuld van Zierikzee is nog altijd zeer hoog: c.a. 2 miljoen. Daarom werd het sluiten van een le ning met de N.V. Bank van Neder landse Gemeenten wenselijk geacht. De stichting Katholiek Bureau Voor School- en Beroepskeuze ontving een subsidie van 5. Het werk van de stichting Bijzonder Gezinswerk acht te de raad van groot belang; daarom ging men akkoord met het voorstel voor een bedrag van 100 deel te nemen in het kapitaal van de stich ting. De grondprijs voor het industrieter rein in de Zandhoek werd vastge steld op 6,75 per vierkante meter. De vergoedingen voor het_ bijzonder kleuteronderwijs over 1958 werden eveneens vastgesteld. De aanvrage van het bestuur der la gere technische school Schouwen- Duiveland om haar leerplan uit te breiden met een afdeling brood- en banketbakken, ontlokte enige dis cussie De heer Goudrlaan (prot. chr. fed.) vroeg zich af of de leerlingen van deze nieuwe afdeling na het be halen van het diploma wel emplooi zullen kunnen vinden. Hij zei, dat de vraag naar dergelijke vakmensen uiterst gering is. De andere raads leden deelden zijn voorzichtigheid niet en gaven hun goedkeuring aan het voorsiel van B. en W. Tot leer kracht aan de openbare lagere school werd benoemd mej. J. C. Vijverberg. De vaststelling van een verordening op de heffing van markt- en waag gelden werd aangenomen, evenals ae verordening op de heffing van haven- lig-, kade- en bankgeld. Aanvaard werd tevens een verordening op de heffing en invordering van begrafe nisrechten. Nu het zwembad de voltooiing na dert is het noodzakelijk, dat er ook een goede toegangsweg komt. Mét de kosten voor de bronbemaling, zal de raad nog een bedrag van 14.60» moeten voteren voor de noodzakelijke voorzieningen ten behoeve van dit zwembad. Ter dekking van dit be drag adviseren B. en W. een reste rend gedeelte van de giften waters nood niervoor te bestemmen. Hier mee verklaarde de raad zich akkoord. Kunst- en filmavond Op maandag 6 april a.s. des avonds om 8 uur geeft de Ned- Blindenbond te Oostburg ln het Ned. Herv. Kerk centrum eenc kunst- en filmavond. Er wordt een sterk afwisselend pro gramma geboden, met als hoofdnum mer de film „De stoute schoenen", naar een scenario van Jan Wit. Voor deze avond heeft zich een comité van voorbereiding gevormd, waar nu reeds programma's zijn te verkrij- fen, dat als volgt is samengesteld: H. van Kampen, A. Hoolhorst, mr. K. Hoekzema, ds. W. S. H. van Da len en mej. C. Aalbregtse. J aarvergadering „Harmonie" De Oostburgse muziekvereniging „Harmonie" hield donderdagavond in hotel „De Eenhoorn" haar algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer A. W. Gossije. Deze memoreerde dat het afgelopen jaar voor de vereniging goed te noe men was, waarbij hij vooral de toe treding van enkele jongere krachten als werkend lid zeer toejuichte. De secretaris, de heer Ph. A. de Vuijst, behandelde in zijn jaarverslag voornamelijk de activiteiten van de vereniging gedurende het afgelopen jaar, waarbij hij er zijn spijt over uitsprak, dat in 1958 niet aan het bondsconcours was deelgenomen. Verder deelde de secretaris mede, dat de vereniging op het eind van 1958 56 leden telde, drumband en be stuur meegerekend. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer P. A. Bril bleek, dat de vereniging op de gewone dienst een batig saldo had van 48,9S. Het in strumentenfonds gaf een batig saldo van 1736,57 aan. Er is echter nog een onafgelost restant van een rente loze schuld van 2725 en een nadelig saldo_ in het uniform fonds van 655.76. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende le den, de heren P. A Bril, A. J. de Koning en H M. Legrand herkozen. In de vacature, ontstaan door bedan ken van de heer P. B. Bruggeman, werd de heer J. van de Sande geko zen. Op voorstel van het bestuur wer den, rekening houdende met de sub sidievoorwaarden van de gemeente, de navolgende data vastgelegd voor het geven van concerten :n 1959: 30 april, 24 mei, 14 juni, 29 juni, 19 juli, 31 augustus ën 13 september. Verder stelde het bestuur voor, het opstellen van een nieuw reglement en statuten, waarop koninklijke goed keuring zal worden gevraagd. Hier toe werd een commissie gevormd. De invoering van een contributie was een agendapunt, waarbij het bestuur, er overigens van overtuigd zijnde! dat van de werkende leden toch al genoeg door de vereniging wordt ge vraagd. voorstelde deze te bepalen op tien cent per week. Met twee stem men tegen werd dit voorstel aan vaard. Bij de rondvraag werd onder meer gesproken over eventuele deelneming van jongere muzikanten aan de mu- zlekexamens, welke telkenjare dooi de Zeeuws-Vlaamse Bond worden ge organiseerd. Dc dirigent, de heer Frans van den Bussche zegde hier aan zijn medewerking toe. Nadat nog even was gesproken over het in 1958 gegeven muziekconcert voor de leden, waarbij het gehalte van het ootreden- de gezelschap naar de mening van vele leden beneden peil lag, sloot de voorzitter de vergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 19