PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PREMIER MACMILLAN IN OTTAWA Dulles over enkele en naar huis dag Plan tot stichting Haven- en Industrieschap Kreekrak BILT Voor besprekingen met Diefenbaker AMERIKA STELDE KREDIET BESCHIKBAAR AAN INDONESIË IN 1962 VRIJE ZATERDAG VOOR METAALINDUSTRIE 202e jaargang - no. 66 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 mrt. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel* met een minimum van 1.—. .'.Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De Britse premier, Harold Macmillan, is woensdag per vliegtuig in Canada aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met zijn Canadese ambtgenoot Diefenbaker en andere Canadese staatslieden. Macmillan, die onder meer wordt vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, verklaarde bij aankomst op het vliegveld waar bij door Diefenbaker en andere Canadese ministers werd begroet onder meer dat zijn bezoeken aan Parijs en Bonn hem veel bemoediging hadden geschonken. Over de bespreking-en te Ottawa en Washington zei Macmillan: „Dit over leg zal er ongetwijfeld toe bijdragen de verenigde wil der westerse mo gendheden te bevestigen en te consolideren. Slechts verenigd zullen wij sterk gonoeg zijn om het krachtig vasthouden aan onze beginselen te kunnen combineren met de bereidheid tot onderhandeion". Macmillan heeft gisteren twee uur met zijn ambtgenoot Diefenbaker geconfereerd. Te Ottawa wordt aangenomen dat Diefenbaker zich geheel achter het beleid van kracht met soepelheid van de Britse minister-president jegens de Sowjet-Unie plaatst. Naar verluidt, steunt Diefenbaker Macmillans idee dat er deze zomer een topconferentie met de Russen moet worden gehouden. Van gezaghebbende zijde te Ottawa werd vernomen dat het de bedoeling is dat op 31 maart of 1 april, voor de ministersbijeenkomst van de N.A.V.O., de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Duitse bondsrepubliek te Washing ton bijeenkomen. Britse staatslieden naar Ver. Staten vandaag De Britse staatslieden zullen donder dag uit Ottawa naar Washington vertrekken, waar zij met px*esident Eisenhower zullen beraadslagen. Tij dens de korte persconferentie die Macmillan hield na zijn begroeting door de Canadese premier Diefen baker, verklaarde de Britse premier opnieuw dat het westen deze zomer met de Sowjet-Unie over de Duitse kwestie moet onderhandelen. Macmillan had voor zijn vertrek gezegd dat ernstige problemen moeten worden opgelost. Berich ten als zou de Amerikaanse rege ring een gereserveerd of zelfs koel standpunt innemen ten op zichte van zijn reis noemde hij onjuist. Ik geloof dat zowel Cana da als de Verenigde Staten 2 het belang van mijn besprekingen bewust zijn". In Britse regeringskringen is men er thans van overtuigd dat de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier omstreeks 11 mei in Genève zullen bijeenkomen. Men verwacht dat hun beraadslagingen vier tot zes weken zullen duren. Macmillan is er met Eisenhower van overtuigd dat het westen niet moet wijken inzake Berlijn. Behandeling Te Washington Ls meegedeeld, dat de behandeling van minister Dulles met röntgenstralen thans beëindigd is. Hij zal onder medische controle blij ven tot een beslissing is gevallen Woensdagmorgen is op het achter schip van de „Botterdam" het zicht bare gedeelte van de rookkanalen ge plaatst, wat de traditionele schoor steen zal vervangen. De rookuitlaten voor het toekomstige vlaggescliip van de H.A.L. hebben een hoogte van ruim Ifi meter en wegen ongeveer 5.009 kg, tnclusief de stalen rook- geleid&u\ Daarna zou hij voor een periode van herstel de hoofdstad verlaten en, naar verwacht wordt, ongeveer twee weken rust houden. Er is nog niet beslist, waar Dulles rust zal houden. „Tijdens de periode van medische controle en rust zal Dulles beschik baar blijven voor overleg met de president", zo is officieel bekendge maakt. De woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse 2aken zei tot verslaggevers dat gehoopt werd dat Dulles in staat zou zijn premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd te ontmoeten tijdens hun bezoek aan de Verenigde Sta ten. Maar functionarissen zeiden echter eraan te twijfelen dat Dul les naar Camp David, ongeveer 100 km van Washington, zou gaan, waar Eisenhower en Mac millan hun besprekingen over de Duitse kwestie zullen voeren. Bestudering over zijn toekomst als minister van buitenlandse zaken. Het ministerie van* buitenlandse za ken deelde mede dat Dulles nog een paar dagen in het hospitaal onder medische controle zou blijven en I een herenigd Duitsland om zich vrije daarna in zijn huis in Washington. lijk met andere landen te verbinden. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken bestudeert thans Amerikaanse denkbeelden voor een vredesverdrag met Duitsland, 20 heeft een woordvoerde woensdag ver klaard. Hij zei dat deze denkbeel den een onderdeel vormden van een aantal documenten, welke door de werkgroep van vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland. Frankrijk en de Bondsrepubliek te Parijs worden bestudeerd voor het opstellen van een westelijk antwoord Hoewel er geen officiële bijzonderhe den bekend zijn, weet het Westduitse persbureau D.P.A. te melden, dat liet Amerikaanse voorstel een geleide lijke terugtrekking van de Russische en Geallieerde strijdkrachten zou in houden, wanneer het vredesverdrag van kracht, is geworden. De strijd krachten in West- en Oost-Duitsland zouden ook etappegewijze worden verminderd. Het Amerikaanse ont werp zou zijn gebaseerd op hereni ging van Duitsland en het recht van OVEREENKOMST GETEKEND „Bevordering van economische ontwikkeling" De Amerikaanse ambassadeur en do Indonesische minister van financiën hebben gisteren te Djakarta 'n Ame rikaans-Indonesische overeenkomst getekend, waarbij de Verenigde Sta ten een krediet in roepiah's ter waar de van 70,8 miljoen dollar (ruim 270 miljoen gulden) beschikbaar stellen voor de aankoop van Amerikaanse landbouwoverschotten. De overeenkomst is de voortzetting van een in maai t 1956 gesloten ver drag, waarin onder meer gesteld wordt dat de roepiah's die Indonesië betaalt voor de Amerikaanse land bouwoverschotten, voor liet grootste deel als een lening van de Verenigde Staten ter beschikking .van de Indo nesische regering worden gesteld. De gisteren getekende overeenkomst stelt de terugbetaling van het kre diet op een termijn van veertig jaar. Ze is onderworpen aan goedkeuring door het Indonesisch parlement. De Amerikaanse ambassade heeft een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat in de voorbije twee jaar rijst, meel bloem, tabak en katoen ter waarde van bijna 380 miljoen gulden naar Indonesië gezonden zijn, ingevolge de in 1956 getekende over eenkomst. Na de ondertekeningspleclitigheld verklaarde de Amerikaanse ambassa deur, dat de getekende overeenkomst zeer belangrijk is, omdat zij de voort zetting van Indonesië's economische ontwikkeling bevordert. Hij achtte de ondertekening een sterk symbool voor de tussen de Verenigde Staten en Indonesië bestaande goede betrek kingen. „Voor mij en voor het volk en voor de regering van de Verenig de Staten, is het een buitenge woon dankbare taak met de rege ring van de Republiek Indonesië deel te nemen aan programma's die ontworpen zijn om de ontwik- j keling van Indonesië te bevorde ren. Ons eigen revolutionair ver leden, en de strijd die is gevoerd om onze natie te stichten, doen ons sterk wensen anderen, die de zelfde ervaringen beleven, te hel pen", verklaarde Howard P. Jones. Kolonel Grivas benoemd tol luitenant-generaal De leider van de Eoka, Grivas, is be vorderd tot luitenant-generaal (de hoogste rang in het Griekse leger). Hij zal levenslang het salaris van een generaal lu actieve dienst krij gen. Het Griekse parlement heeft woens dagavond eenstemmig een desbetref fend wetsontwerp aanvaard. Ook aan- vaardde het eenstemmig een motie waarin hulde werd gebracht en dank werd geuit aan de „roemrijke strij ders en heldhaftige gevallenen" van de Eoka, Italiaanse ministers Segni en Pella in Parijs De Italiaanse premier, Segni, en zijn minister van buitenlandse zaken, Pel la, zijn woensdag voor een bezoek Aan twee dagen in Parijs aangeko men. Zij werden verwelkomd door hun Franse ambtgenoten. Premier Segni verklaarde dat zij „de meest dringende internationale vraagstukken" zouden bespreken. De besprekingen zijn evenals die welke in Bonn zullen volgen, „van essenti eel belang voor de gemeenschappe lijke houding die wij moeten aanne men met betrekking tot de internati onale toestand". 9 De regering van de V.A.R. heeft be sloten In haar gebied de vertoning van films vnn de Amerikaanse filmster Eliza beth Taylor te verbieden omdat zij voor lOO.OuO dollars Israëlische staatsobligaties heeft gekocht. VOLGENS NIEUWE C.A.O. Geleidelijke overgang of invoering meens van werktijdverkorting Er komt een vrije zaterdag in de me taalindustrie (groot-metaal. De on derhandelingen over een nieuwe C.A. 0. hebben een principiële overeen stemming over een verkorting van de wekelijkse arbeidstijd van 48 tot 45 uur tot resultaat gehad. De metaal industrie zal derhalve de primeur in Nederland voor een lang weekeinde krijgen. De werkgevers en de werknemers in de*, "--staalindustrie zijn het volgende ov-'- eengekomen 1. de nieuwe C.A.O. treedt 1 juli a.s. in werking; 2. een half jaar latei-, per 1 januari 1960, wordt de werktijd waar mogelijk met een uur tot 47 uur per week verkort; 3. eind 1962 zal overal de werktijd drie uur minder moeten zijn en niet meer dan 45 uur per week bedragen. Dan zal de vrije zater dag dus een feit zijn. Afgesproken is, dat niet alle bedrij ven per 1 januari 1960 de werktijd met een uur verminderen. Voor som mige bedrijven is een verkorting in eens tot 45 uur namelijk aantrekke lijker dan een geleidelijke verminde ring van de arbeidstijd. Verwacht wordt, dat vooral de grote gieterijen van deze bepaling gebruik zullen maken. Een vrije zaterdag werkt namelijk door het. niet stoken kosten besparend. Een geleidelijke in voering van het korter werken is daarom nadelig. Aangenomen kan worden, dat de gieterijen per 1 janu ari 1960 geen verandering in hun werktijd zullen aanbrengen. TUSSENPERIODE. Eind 1962 moeten alle metaalin dustrieën op 45 uur staan. Op 1 januari mag men beginnen met de afbouw van een uur. Voor de tussenperiode heeft men vrijheid allerlei tussenvormen van arbeids- verkorting te kiezen. De lonen in de nieuwe C-A.O. zijn reeds gebaseerd op een werktijd van 45 uur. Verder is overeenstemming bereikt over de afschaffing van de tariefba- sisloncn cn oen versnelde invoering van de werkclassificatie. Om de prin cipe-overeenkomst uit te werken in de verschillende betalingsregelingen zal de bestaande C.A.O. nog met drie maanden tot 1 juli worden verlengd. Begrijpelijkerwijze bestaat onder de werknemers in de metaalindustrie voldoening over dit resultaat, al be treurt men de tweede verlenging van de oude CA.O. In het gebied van Antalyah in Tur kijewél eens de Turkse Rivièra ge noemd, is sinds het begin van dit jaar geen druppel regen gevallen. De droogfe begint nu de vorm van een ramp aan te nemen. In het afgelopen weekeinde hebben dorpelingen uit alls windstreken zich in het gebied ver zameld om, zoals deze foto laat zien, Allah om regen te bidden. BOVENGEMEENTELIJK ORGAAN Initiatief van Rilland en Woensdrecht HET IS DE GEMEENTEBE- STUREN van Woensdrecht en Rilland-Bath ernst niet het uit werken van plannen voor het toekomstige Kreekrakindustrie- gebied. Er wordt aan beide zij den van de provinciegrens niet stil gezeten, getHige het feit, dat de burgemeesters van de twee betrokken gemeenten, de lieren J. C. W. Jobse uit Rilland- Bath en L. J. Hermens uit Woensdrecht een nota hebben opgesteld, welke nog deze week aan de colleges van Gedeputeer de Staten van Zeeland en Noord-Brabant zal worden toe gezonden. In deze nota wordt het voorstel gelanceerd om goedkeuring te verlenen aan de stichting van een bovengemeen- telijk orgaan, dat de naam zal dragen „Haven- en Industrie- schap Kreekrak". „In de nota zijn opmerkingen en suggesties van mijn Woensdrechtse colle ga en mij opgenomen, die met name slaan op de bestuurlijke aspecten", zo verklaarde ons burgemeester Jobse van Ril land-Bath. De beide burgemeesters menen, dat in het rapport „Noord-Brabant in het Nieuwe Westen" reeds onder scheid wordt gemaakt tussen ener zijds het Kreekrakplan met de aan leg en het beheer van havens en in dustrieterreinen en verder de ver bindingen naar het achterland en anderzijds het Kreekrakgebied met in de eerste plaats de gemeenten Woensdrecht en Rilland-Bath en ver der Bergen op Zoom, Ossendrecht enz., waar onder jneer de voorzif>nin- gen op het gebied van woningbouw onderwijs, culturele zaken enz. moe: ten komen. De gemeenschappelijke regeling voor het Kreekrakplan zal een andere moeten zijn dan die voor het Kreek- rqjtgejjied. Voor het KreetoaKpjlan denken burgemeester Jobse en zijn collega aan een interprovinciale en -communale regeling (Havenschap en Industrieschap) en voor het Kreekrakgebied aan een intercom munale regeling (Welvaartschap). Zonneklaar achten zij het, dat voor de uitwerking van het Kreekrak plan een samenwerkingsregeling no dig is. Wenselijk is het, hiei-in ele menten van provinciaal en gemeen telijk bestuursgezag op te nemen. Rillands burgemeester is ervan overtuigd, dat een bijzondere wet telijke regeling voordelen heeft, maar hij is van mening, dat het niet nodig is de moeilijke weg van totstandkoming van een der gelijke wet te bewandelen. De samenwerkingsregeling zal ver der aan bepaalde mïnimum- „eisen" dienen te voldoen; zoals overeenstemming van bouwveror deningen der gemeenten. Naast het uiterst minimum van te co- ordineren overheidsbemoeiingen is er een groot terrein waar de over heid, naar bevind van zaken zelf het heft in handen kan nemen of de uitvoering aan het bedrijfsle ven kan overlaten, volgens even- (Zie slot pag. 5 kol. 4) Deze foto toont Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties (tweede van linkstij dens een bezoek aan het wereldbe roemde Burmese bouwwerk de Shtoe- dagon Pagode te Rangoon. Hammar skjöld heeft een goodwillreis door Zuid-Oost-Azië gemaakt. NA VREDESVERDRAG EN TERUGTREKKING Kroesjtsjew grijpt niet in als O.-Duitsland ander politiek stelsel kiest De Westduitse socialistenleider prof. Carlo Schmid heeft woensdag op een persconferentie te Bonn meegedeeld dat de Russische minister-président, Kroesjtsjef, hem vorige week te Mos kou heeft gezegd dat de Sowjet-Unie niet zal ingrijpen, indien Oost-Duïts- land na totstandkoming van een vre desverdrag van beide delen van Duitsland en terugtrekking van de buitenlandse troepen een ander poli tiek stelsel kiest. Verder deelde prof. Schmid, die met de plaatsvervangend voorzitter van zijn partij, Fritz Erler, een bezoek aan Moskou heeft gebracht, mee dat Kroesjtsjew zei te geloven dat het westen geen hereniging van Duits land wenst. Het westen zou tegen vrije verkiezingen in geheel Duits land zijn, als de Westduitsers de ge legenheid zou worden geboden com munistisch te stemmen, aldus Kroesj tsjew. Sleepboten op weg naar wijntanker „Lisa" Sleepboten, die te hulp snellen, had den gisteren een hevige strijd te voe ren met zware zeeën op hun weg naar het Italiaanse wijntankschip „Lisa", dat schipbreuk heeft geleden op een puntig rif voor de Marokkaan se kust. Volgens de laatste berichten bevon den de gezagvoerder en zijn eerste stuurman zich nog aan boord van het door de storm gebeukte schip, dat zij niet wilden verlaten. Zij hopen de lading van 9000 hecto liter wijn te redden. Maar de auto riteiten hebben niet veel hoop op red ding van het schip en nog minder op die van haar tanks vol met wijn. De geredde bemanning van de „Lisa" deelde mee, dat het schip dinsdag wel onder de wal moest lopen als ge volg van een verschrikkelijke storm. Zij gooiden het anker tegen de wind in uit om te proberen tegen de wind in te rijden, maar de zware zeeën en de genadeloze wind dreef het schip op de rotsen. Het schip was, na In Tunesië en Ma rokko wijn te hebben ingeladen, op weg naar Frans Kameroen. 9 In de laboratoria van Brookhaven in dé staat New York is de eerste kernreac tor voor uitsluUend medisch gebruik in werking gesteld. De Installatie heeft een vermogen van duizend kilowatt. 9 Zeer waarschijnlijk zal prinses Marga ret haar moeder vergezellen op haar be zoek aan Rome in april.- Dit heeft een woordvoerder van Buckinghampalace meegedeeld. VERWACHT. Geldig *ot hedenavond ENKELE OPKLARINGEN Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige noord oostelijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of Iets hogere. ZON EN MAAN 20 maart Zon op 6.-15 onder 18.51 Maan op J3.51 onder 4.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1