PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moord op Europeanen voorbereid door leiders Afrikaanse Nationale Congres Kolonel Grivas in Athene aangekomen Weekendbewoners houden oud Veere in stand BILT Minister Perth na reis door Njassaland: FELLE BRAND TEISTERDE VOORSTAD VAN LONDEN 202e jaargang - no. 65 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 maart '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van L-. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. Ook in Noord-Rodesia kwam het tot een uitbarsting De minister van staat voor koloniale zaken van Engeland, lord Perth, heeft gisteren meegedeeld, dat hij er niet aan twijfelt, dat de leiders van het Afrikaanse nationale congres in Njassa land hadden samengezworen met het doel een bloedbad onder de Europeanen aan te richten. Lord Perth maakt een rondreis door Njassaland voor het verzamelen van gegevens op instruc tie van de Engelse regering, om de oorzaken te ontdekken van de ongeregeldheden en de opstandjes onder de Afrikaanse be volking in Njassaland. De minister voor de koloniën, Alan Lennox Boyd, heeft het eerst de be schuldiging geuit, dat de Afrikanen een komplot op touw hadden gezet voor een bloedbad. Hij uitte die beschuldiging kortgeleden in een rede in het Lagerhuis. Socialistische sprekers van de oppositie weigerden zijn beschuldiging te geloven. Gisteren deelde lord Perth op de luchthaven van Blantyre aan de journalisten mee, dat hij ervan overtuigd is, dat er een komplot had bestaan om de Europeanen te vermoorden. Perth vloog daarna naar Loesaka in Noord-Rhodesia. Ook in Noord-Rhodesia is het tot een uitbarsting gekomen. Een menigte Afrikanen heeft met knotsen en speren een aanval gedaan op twee Britse regeringsfunctionarissen op 't eiland Chilibi in het Bangweulu- meer. Op twee andere plaatsen wer den regeringsgebouwen in brand ge stoken en geplunderd. Twee Afrika nen kwamen om het leven. Politie- eenheden zijn nu op weg naar de plaatsen van onrust. Deze ongeregeldheden volgen op het verbod van de Zambia-bewe- ging, een groep nationalistische extremisten, die zich van het Afri kaanse nationale congres hebben afgescheiden. In tegenstelling tot het Noord-Rho desia, was het dinsdag volgens de autoriteiten rustig in Njassaland. Elf Afrikanen werden hier gearresteerd Ontwaarding Spannende gebeurtenissen in het buitenland leiden in deze dagen wel enigermate de aandacht af van de kabinetscrisis in Nederland. Wanneer president Eisenhower spreekt over een topconferentie met Rusland zit daar een veel machtiger impuls achter dan achter het stude ren van prof. Beel in de rapporten over de Nederlandse kabinetscrisis. Toch is do oplossing van de kabinets crisis voor Nederland een belang van de hoogste orde en dus is zij brede aandacht waard, al was het alleen maar omdat de oplossing van de ka binetscrisis slechts bereikt kan wor den, wanneer tegelijk in hoofdzaak de lijn wordt bepaald voor het regerings beleid in de komende vier jaar. Aan de conferentietafel zal in deze dagen beslist moeten worden over die lijn en dus over een ganse reeks van han gende vraagstukken, die bepalend zijn voor de volkswelvaart. Er is één vraagstuk, waarvoor we hier nog eens speciale aandacht willen vragen, omdat het grote publiek er tot voor kort zo gemakke lijk overheen wandelde. Dat is het vraagstuk van de nog steeds voort gaande geldontwaarding. Jarenlang heeft Nederland zachtjes achter de geldontwaarding aan gedrenteld. De lonen werden verhoogd en de meeste pensioenen werden verhoogd, zodra het geld weer een deel van zijn waar de had verloren. Dat zal niet al tijd door kunnen gaan. Eens moet aan die geldontwaarding een einde komen. En dat klemt te meer nu heel Nederland pensioengerechtigd is. De mensen, die vandaag pensioenpremies betalen, moeten zekerheid hebben, dat tegen de tijd van de pensioenuit kering de waarde van hun spaarduit jes niet tot een akelig minimum is verschrompeld. Enkele weken geleden kwam dat vraagstuk aan de orde toen de leder, van een der grootste be drijfspensioenfondsen in Zeeland hun jaarvergadering hielden. Men sprak over de belegging van de gelden, die door de arbeiders en door het bedrijf bijeen werden gebracht voor de oude dagsvoorziening. Het bestuur verze kerde dat bij de belegging steeds weer overwogen wordt hoe men zich door het kiezen van de juiste beleg* gingsobjeeten kon beschermen tegen de geldontwaarding. Maar enige ze kerheid geven kon dat bestuur uiter aard niet. De kans zit er dus in, dat zulke bedrijfspensioenfondsen over een aantal jaren guldens moeten uit betalen, die heel wat minder waard zijn en dat zal dan diepe teleurstel ling geven bij de gepensioneerden. Wat de ambtelijke pensioenfond sen betreft is al enige tijd ge leden betoogd, dat de koop kracht van de ambtelijke pensioenen door de overheid gewaarborgd moet worden, zoals ook de koopkracht van (Zie slot pag. 3 kol. IX en de arrestatie van vele anderen zal nog volgen. Kamp Journalisten kregen dinsdag toestem ming voor een bezoek aan het con centratiekamp van Kanjedza bij Limbe. waar op het ogenblik een 260 gevangenen vertoeven, 't Kamp is on geveer 12 hectare groot en biedt plaats aan 750 gevangenen. De ge vangenenverblijven zijn stenen ge bouwen van 24 bij 9 meter. De verslaggever van United Press International beschreef zijn bezoek aan zulk een verblijf als volgt: „Er waren 26 mensen in het ge bouw dat wij betraden. Iedereen sprong in de houding achter zijn 2 opgerolde dekens, waarop een tinnen bord en een mok stonden. Iedereen legde zijn handen op zijn hoofd. De kampcommandant majoor J. Willey legde uit, dat dit een tijdelijke vei ligheidsmaatregel was vanwege het feit, dat de Afrikaanse kampwach ten ongeoefend zijn en bescherming behoeven tegen een plotselinge aan val. Alle gevangenen worden kaalge schoren zodra zij binnenkomen. Zij worden ondervraagd en dan onder verdeeld zwart, grijs of wit naargelang de ernst van de overtre ding waarvan zij worden beschul digd. In Odessa schilderijen van Frans Hals gevonden „De apostel Lucas" en „De apostel Johannes", twee schilderstukken van Frans Hals, waarvan men tot nog toe meende dat ze verloren waren gegaan, zijn dezer dagen in de op slagplaats van het staatsmuseum voor westerse en oosterse kunst te Odessa aan de Zwarte Zee terugge vonden, zo meldt het Russische pers bureau Tass. DOOR DUIZENDEN TOEGEJUICHT Krans op graf van Onbekende Soldaat Kolonel Grivas die onder de schuil naam Dighenis de Eoka-verzetsbewe- ging op Cyprus leidde, is dinsdagmor gen per vliegtuig van het vliegveld B Een radiografisch overgebrachte tele- foto van kolonel Grivas. bij Nicosia naar Athene vertrokken. Met hem en een aantal hoge Griekse officiereu als officiële begeleiders reisde zijn onderbevelhebber, Georia- des, mee, op wiens hoofd vier jaren lang na Grivas de hoogste prijs heeft gestaan. Aartsbisschop Makarios deed de ver zetsleiders uitgeleide. In Athene werd Grivas verwelkomd door een menigte van duizenden be langstellenden, de Griekse premier, een erewacht, en zijn vrouw. In de stadswijk Thessicen, waar Griyas' huis staat, waren dichte drommen huldigers samengestroomd. Grivas kwam in Athene aan in het kaki pak dat hij al die tijd op Cyprus gedragen heeft, met het zelfde baretje op het hoofd, en zijn pistool aan de koppelriem. Onder toejuichingen reed Grivas, ver gezeld van zijn vrouw, per auto naar de stad. Een grote menigte zag toe toen hij een krans legde op het graf van de Onbekende Soldaat. Daarna ging hij het parlementsgebouw bin nen waar hij werd ontvangen door premier Karamanlis en de voorzitter van het parlement. Grivas bood de burgemeester van Athene, generaal Katsotas, Cyprische aarde aan die naar hij zei „gekleurd was door het bloed van Cyprische strijders". In een toespraak die af en toe door zijn tranen werd onderbroken, zei Grivas: „Mijn vurigste wens is ooit weer voet op Cyprische bodem te zetten". Hij uitte de klacht dat „de onderdrukker" hem niet had toege- De foto toont brandweerlieden aan het werk in een door de brand zwaar geteisterd straat gedeelte. Helikopters redden 13 mensen van tanker De Ilaliaaiise tankboot „Lisa-C" heeft dinsdagochtend geseind bij de Marokkaanse haven Mazagan op klippen gestoten te zijn. Amerikaanse hefschroefvllegtuigen haalden dertien bemanningsleden van het schip van boord. De kapitein en de eerst# stuurman bleven op eigen verzoek achter. Koude oostenwind (Van onze weerkundige H s medewerker) H Van Rusland tot boven de Brit- §g se eilanden strekt zich een f| s* krachtig hogedrukgebied uit, H dat aan een winterse situatie §f doet denken. Langs de zuid- flank voert een vrij sterke oos- =i tenwind droge en koude lucht uit Oost-Europa aan. De tem- 11 peratuur komt hierin 's mid- dags niet veel hoger dan zes a zeven graden celsius. In gebie- i| H den waar de zon achter de wol- s ken schuil blijft, komt de tem- peratuur niet hoger dan vijf 11 M graden. De eerste hellt van m maart was bijzonder zacht en kwam met een gefniddelde §f temperatuur vier graden boven j= js normaal te liggen. Het laat g 11 zich aanzien, dat deze tweede helft van de lentemaand naar de koude kant zal uitvallen. Nieuwe depressies kunnen ons de eerste dagen niet bereiken, s zodat ditzelfde weertype zal ff H voortduren. Er komen ver- spreide opklaringen voor, maar de temperatuur blijft onder normaal. n iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil HERINNERINGEN AAN BOMBARDEMENTEN staan de graven van zijn kameraden die in de strijd waren gevallen, te bezoeken en daar te bidden. „Na vier jaar adem ik opnieuw de vrije lucht van Griekenland in na mijn plicht te hebben gedaan voor mijn geboortegrond Cyprus waar ik voor het eerst het daglicht aan schouwde". Hij dankte de Griekse re gering voor haar inspanningen voor de bevrijding van Cyprus en besloot: ,Lang leve Cyprus". Schade bedraagt 40 miljoen gulden De grootste brand sinds de dagen van de slag om Engeland heeft in de nacht van maandag op dinsdag acht winkels en meer dan tien woningen in een 150 meter breed huizenblok te Ilford, een Londense voorstad, in de as gelegd. Drie brandweerlieden raakten gewond, honderden mensen zijn door de „Civil Defence" (Engel set B.B.) geëvacueerd. Tot 100 km uit de omtrek waren brandweerploe gen aangetrokken, tot zelfs uit Har wich. De brand werd maandagavond om half negen ontdekt door de conduc teur van een bus die door de hoofd straat van Uford reed. Hij zag een vuurgloed in een meubelzaak en alarmeerde brandweer en politie. Nog voor de bemanningen van de eerste motorspuiten hun gereed schap in werking hadden sloegen de vlammen dertig meter boven het pand uit. Terwijl de politie, later geholpen door de B.B., de inwoners van de naastgelegen woningen in veiligheid bracht, werden steeds meer brandweerploegen ingezet. Po gingen om het vuur te beperken tot de meubelzaak, mislukten geheel. De brand sprong over naar huizen aan de overzijde van Ilford High Street, en naar panden naast de meubelzaak. Opnieuw werd alarm ge maakt. Op het hoogtepunt van de brand, tegen half twaalf, werkten Meisje (22 maanden) viel in ketel met chloorwater Het dochtertje van de familie Deij- kers te Tilburg, oud 22 maanden, is maandagavond in een onbewaakt ogenblik, terwijl de moeder in de schuur met de was bezig was, in een ketel koud chloorwater gevallen. De moeder, die niets meer hoorde, ging kijken en vond het meisje. Zij waarschuwde onmiddellijk de dokter, die het kind naar het ziekenhuis liet overbrengen. Hoewel het zich in het begin niet liet aanzien, dat het meisje in levensgevaar verkeerde, is het toch 's avonds overleden. meer dan tweehonderd brandweer lieden aan de bestrijding van het vuur, dat tot op 30 km van de brand zichtbaar was als een dreigende rode gloed, herinnering aan de dagen dat delen van de Londense haven een kilometersbreed front van vuur wa ren. Om vier uur in de ochtend was de brand bedwongen. De hoofdstraat van Ilford was als een stad die een luchtaanval heeft verwerkt. Kromgetrokken stalen balken, geblakerde muren, puinho pen, scheefhangende daken en een luchtbrug die op instorten staat zijn de overblijfselen van een stuk win kelstraat. Brandweerlieden en perso neel van de opruimings- en reddings dienst van de Engelse B.B. doorzoe ken de puinhopen en stutten wankele muren. De schade bedraagt 4 miljoen pond (meer dan 40 miljoen gulden). Zowel de brandweer als de politie is een onderzoek begonnen. Het was de vijfde geheimzinnige brand in deze Londense voorstad in min der dan twee maanden. In minstens één^ geval staat brandstichting Dinsdagavond steeg nog steeds rook op nit de puinhopen. Het treinverkeer door Ilford een van de voornaam ste verbindingen tussen Londen en het zuidoosten is stopgezet om gelegenheid te geven tot het opblazen van puinhopen. Ook het wegverkeer wordt omgeleid. Veerse vrienden in herenhuizen Zeer oude, zeer statige en dus vaak zeer monumentale huizen en andere eerbiedwaardige bouwwerken hebben zo hun voor- en nadelenHet voor deel is, dat ze voor de plaats, waar ze eeuwen geleden ge bouwd zijn, bijzondere toeristi sche trekpleisters zijn. Maar er is ook een belangrijk nadeel: diezelfde monumentale huizen en bouwwerken zijn ook gulzi ge opslokkers van fikse bedra gen. Want er komt een mo ment, dat een historisch ge bouw zo oud en zo monumen taal wordt, dat een nogal dure restauratie dringend noodzake lijk wordt. Zo is bet ook in Vee- staan, die voor instanties als „Monumentenzorg" troetelkin deren zijn. Niettemin: voor het gemeentebestuur van Veere is het op de been houden van de vele oude herenhuizen geen al te kostbare zaak Dat gemeentebestuur heeft namelijk een oplossing gevonden om die stati ge huizen zonder al te veel hoofdbre kens in stand te houden. Al lang ge leden ontdekte het Veerse gemeente bestuur, dat de eerbiedwaardige he renhuizen een grote aantrekkings kracht hadden op vele „vrienden van Veere", in vele gevallen Zeeuwen, maar toch ook mensen van buiten de Erovincie. zelfs van buiten Neder- md. Er waren zelfs van die Veerse vrien den, die wel zo'n klassiek huis wil den kopen om er af en toe in een middeleeuwse rust het weekend door te brengen. En bovendien hetgeen dan voor Veere vooral belangrijk was hadden die Veerse vrienden er wel iets voor over om die oude huizen te laten restaureren Verbazingwekkend is het daarom niet, dat de gemeente Veere in ver- v mei., uqi uo tcmccuic vcac ju vei" re„ waar opvallend veel buizen hand roet de huizen besloot „het ei gendomsrecht te doen prevaleren", met andere woorden: wanneer ie mand een huis koopt, mag hij het ook bewonen! Een daarmee kwam er in Veere een categorie woningen, die men „weekendhuizen" noemt. Wel licht zullen er nu met weinigen zijn, die deze vraag in zich op voelen ko men: „Past zo'n systeem in deze tijd van woningnood?". Want woningnood is er. ook nog in Veere. Kostbare zaak Ondanks die woningnood, mag men echter stellen, dat die oplossing van het gemeentebestuur, ook de beste oplossing isWant die oude he renhuizen mogen dan fraai en statig zijn, ze zijn naar moderne begrippen ook akelig groot, vaak onpraktisch ingedeeld en bijvoorbeeld ook moei lijk warm te houden. Eri al zijn die huizen groot, toch lenen ze zich niet voor een dubbele bewoning: er is één opgang, er is één keuken en de ka mers zijn wel opvallend groot en hoog, maar zeker niet groot in aan tal. Eén gezin kan dus zo'n kast van een bouwwerk moeilijk bewonen. Dat is voor bijna iedereen een kost bare zaak: a- het onderhoud kost- vaak handen vol geld, b. de inrich ting is een ingewikkelde en dure ge schiedenis en c. de verwarming moet pok intensiever zijn dan bijvoorbeeld dan afnemen. in een flatje. Zo ge ziet: het is inderdaad beter de ze herenhuizen voor de weekendbe- woners open te zetten. Die bewoners zorgen er immers voor, dat die hui zen in hun oorspronkelijke, histori sche staat gehandhaafd blijven en dat Veere dus zijn typisch klassieke karakter behoudt, waardoor ieder jaar weer duizenden toeristen naar dit Walcherse stadje worden getrok ken. Overigens behoeven de nieuwe ei genaars, die zich als weekendbe woner in Veere vestigen de res tauratie van die oude herenhuizen niet helemaal zelf te betalen. Als het werkelijk om een historisch bouwwerk gaat, dat restauratie dringend nodig heeftv worden de kosten zo verdeeld: Monumenten- zorg 40 procent, provincie 10 pro cent. gemeente 20 procent en eige naar 80 procent. Waar wonen, die „weekendinwoners van Veere?'' Voornamelijk aan de Kade, maar ook aan de Marlet, in de Kraanstraat en in de Oliemolen straat. Op dit ogenblik zijn er nog enkele aanvragen om weekendhui zen bij het gemeentebestuur. Het is dan ook wel zeker, dat de vraag naar een dergelijke bewoning eer zal toe- Canadese minister Smith overleden De Canadese minister van buiten landse zaken, Sidney Smith, is dins dag plotseling overleden. Dit werd door premier Diefenbaker in een zit ting van het lagerhuis bekendge maakt. Smith was hoofd van liet mi nisterie van buitenlandse zaken sinds 1957. Twee maanden later werd hij in een tussentijdse verkiezing tot lid van het lagerhuis gekozen. Nadat de premier had verklaard, dat er geen woorden waren om uitdruk king te geven aan zijn gevoelens bij het verlies van een man, die sinds lang een persoonlijke vriend van hem was, werd de zitting verdaagd. „Prinses Irene" met slagzij door brug Met een slagzij van tien graden naar bakboord is het motorschip „Prinses Irene", het nieuwe vlaggeschip van de Oranjelijn te Rotterdam, gisteren de Baanhoekbrug over de Mei-wede gepasseerd. Het bij de N.V. scheeps werf en machinefabriek „De Merwe- de" te Hardinxveld gebouwde vaar tuig werd door vijf sleepboten tussen de brugpijlers doorgetrokken, waar bij aan weerszijden slechts een gerin ge speling bleef. Het spectaculaire transport verliep echter zonder onge lukken. VERWACHT. Geldig *ot hedenavond OOSTELIJKE WIND. Droog en bewolkt, maar plaatselijk ook enkele zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 19 maart Zon op 6.48 Maan op 12.47 onder 18.50 onder 3.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1