K.L.M. per 1 april slechts éénmaal in de week naar Singapore Prof. Beel bestudeert rapporten, daarna overleg met partijen REGERING EN KIM. ZIJN TELEURGEST ZUIGKRACHT T.V. BEDREIGT TONEELGEZELSCHAPPEN DOUANE HAD GOEDE DAG; SOLDATEN WAREN WOEDEND G.P.V. ZAL NIEUWE TELLING IN AMSTERDAM VRAGEN DINSDAG 17 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELAND KAN NIET VOLDOEN AAN NEDERLANDS VERZOEK De Britse regering lieeft de Nederlandse regering meegedeeld, dat het niet mogelijk is, te voldoen aan het Nederlandse verzoek tot het toestaan van een grotere frequentie dan eenmaal 's weeks voor vluchten van de K.L.M.-dicnst tussen Amsterdam en Singapore. Dit werd gisteren te Londen bekendgemaakt. Dit besluit gaat in op 1 april. Een woordvoerder, van het Nederlandse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde naar aanleiding van deze mededeling dat de Neder landse regering met grote teleurstelling kennis genomen had van het besluit. De regering is van mening, dat de protectionistische mentaliteit, waarvan deze beslissing getuigt, een gezonde ontwikkeling van de burger luchtvaart ernstig belemmert. Ook de Kh.M. is zeer teleurgesteld over de Britse maatregel. dienst Nederland-Singapore uit commercieel oogpunt voor de KLM. onmogelijk is. De beslissende com merciële factor is het verkeer naar en van tussenin liggende punten, meer dan te Singapore, i. Ondanks het feit dat de K.L.M. en de BOAC sterke concurrenten Redenen niet van politieke maar van technische aard De K.L.M. betreurt het, dat het rei zend publiek eveneens de dupe wordt •van deze restrictieve luchtvaartpoli- tiek, die een enigermate vrije keuze sterk aan banden legt. De K.L.M. zal het per 1 april op één dienst wegge vallen Singapore door een ander eind punt n,l. Colombo vervangen. In een verkiezing van het Britse mi nisterie van verkeer en burgerlucht vaart wordt gezegd dat de regering, na het bezoek van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken aan Londen in januari, de kwestie van de aan de K.L.M. toegestane frequen tie tussen Amsterdam en Singapore als eindpuntbasïs zeer zorgvuldig op nieuw heeft overwogen. Dit overwe gen omvatte nadere besprekingen van technische aard met de Nederlandse luchtvaartautoriteiten waarbij de jongste statistieken betreffende het verkeer op de route werden bekeken. De regering is in het licht van deze besprekingen tot de slotsom gekomen dat aan de verkeersbehoefte tussen Amsterdam en Singapore met een wekelijkse dienst zal worden vol daan. In de bij de verklaring uitgegeven aantekeningen somt het ministerie van verkeer zeven hoofdredenen voor het besluit van de Britse regering op: 1. een Nederlandse route met eind punt Singapore is van meer waar de voor de K.L.M. en bedreigt de de BOAC in commercieel opzicht meer dan een transito-route naar Indonesië, aangezien er voor het verkeer naar en van Singapore vliegtuigen beschikbaar zijn. De K.L.M. kan dus rechtstreeks met de BOAC concurreren wat het ver keer tussen Singapore en Europa betreft. 2. toestemming voor een eindpunt route is op zichzelf een concessie aan de Nederlanders. Groot-Brit- tannië voelt zich niet verplicht toe te staan dat de route wordt ge bruikt voor buitengewone concur rentie met zijn luchtlijnen. 3. Het verkeer Singapore-Nederland op de lijn van de K.LM. telt thans gemiddeld 26 passagiers per week in beide richtingen. Dit kan heel goed opgevangen worden door een wekelijkse dienst met een vliegtuig met 63 plaatsen. 4. De jongste cijfers tonen aan dat, i n tegenstelling tot de tendentie in het wereldverkeer, het verkeer van BOAC en Qantas* naar en van Singapore is afgenomen. Andere internationale luchtlijnen hebben hun diensten uitgebreid of zijn nieuwe begonnen en genieten klaarblijkelijk voordeel van de uit sluiting van de K.L.M. uit Indo nesië. 5. Groot-Brittannië kan het er niet mee eens zijn dat een wekelijkse zijn heeft Groot-Brittannië de KLM goedgunstig behandeld op het punt van Britse verkeersrechten. Dr KLM heeft zeer waardevolle rech ten via Prestwick voor transatlan tisch verkeer, waar geen enkel compenserend recht voor Britse luchtlijnen op Nederlands gebied tegenover staat. 7. De bestaande rechten van de KLM via Singapore naar Indonesië blij ven in de Brits-Nederlandse lucht- dienstenovereenkomst staan om gebruikt te worden (in plaats van de tijdelijke eindpuntrechten) zo dra de omstandigheden het toela ten en de luchtvaartmaatschap pijen dit wensen te doen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei op zijn dagelijkse persconferentie maandag dat het besluit om de KLM- vluchten te beperken aan de Neder landse ambassadeur in Londen was meegedeeld toen deze vrijdag een be zoek bracht aan minister van staat Profumo. De redenen voor het besluit waren van technische en niet van po litieke aard, aldus zei hij. VERENIGING SCHOUWBURGDIRECTIES .- Brief gericht tot staatssecretaris o. k. en w. De vereniging van schouwburg- en concertgebouw-directies in Nederland heeft zich schriftelijk gewend tot de staatssecretaris van O., K. en W. en haar bezorgdheid uitgesproken over het probleem toneel en televisie. Naar de mening van de vereniging zou het uit de bestaande gezelschap pen aantrekken van artiesten voor de televisie tot een ernstige verzwak king van die ensembles lelden. Vastgesteld wordt dat ons land een groot tekort heeft aan talentvolle ac trices en acteurs. Niet alleen aan ar tiesten van het z.g. eerste plan doch ook en vooral van het z.g. tweede plan. Hoewel het bestuur van de ver eniging volledig begrip heeft voor de moeilijkheden bit het televisietoneel meent het toch tegen het wegzuigen van acteurs en actrices bij de Neder landse toneelgezelschappen met gro te beslistheid stelling te moeten ne men. Mén gaat hierbij uit van het standpunt dat de schouwburgen in Nederland er in de toekomst op PARLEMENTAIR. Twee zeer geach te vrouwelijke leden van het Britse parlement hebben zich tijdens de debatten over de nationale gezond heidsdienst in het Lagerhuis, laten verleiden tot het bezigen van onpar lementaire taal. ..O Edith, je bent een ezcl(in)" voeg de op zeker ogenblik de conservatie ve dame Irene Ward haar socialisti sche collega dr. Edith Summerskill toe. „Dame Irene bewijst hoe onbenullig ze is wanneer zij zich bedient van volkse taal", repliceerde de ex-minis ter van gezondheid. En zich tot haar conservatieve zuster wendend, voeg de dr. Summerskill eraan toe: „lk ben verwonderd je zo katterig te zien.' RESERVIST. Mevrouw Mary Thorni- low, een 74-iarige weduwe uit Lich field in Engeland, vraagt zich af of zij al dan niet gehoor zal geven aan een oproep van de legerautoriteiten zich als reservist gereed te houden voor opkomst in actieve dienst, OM BOOS TE WORDEN. Iedereen die zaterdag in de wijk Holborn van Groot-Londen de telefoon opnam, kwam niet verder dan de eerste drie cijfers. Dan hoorde men een stem die zei: „Hier spreekt Ernest Maples, de directeur-generaal van de P.T.T.: U zult te maken krijgen met boze mensen, en met gefrusteerde Door een technische fout was op de telefoonlijn een bandopname-appa- i raat aangesloten die bestemd was voor de employe's van de telefoon- j dienst in een campagne voor meer „menselijke" en hoffelijke afhandc- ling der aangevraagde gesprekken, i Om het preekje van Maples te horen i moesten de telefonisten een geheim nummer draaien Bejaarde man werd door gasverstikking gedood De "S-jartee heer M. Th. Koop is zondagmiddag dood aangetroffen In zijn woning te Groningen. De man is door gasverstikking om het leven gekomen. Het slachtoffer woonde samen met zijn dochter. Deze was enkele dagen uit logeren. De oude man heeft vrij dagavond een gasfornuis zelf willen installeren. Hoewel een hoofdkraan ontbrak, meende hij, dat hij het gas stel wel even snel kon vervangen door het nieuwe gasfornuis. Het uit stromende gas heeft hem echter be dwelmd. Tot zondagmiddag is het gas blijven stromen. Toen K„ die zondag bij kennissen zou komen eten, niet verscheen, werd men ongerust en stelde men een on derzoek in. Nederland met 2 films naar festival in Cannes Het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen zal voor het filmfestival dat in het begin van de maand mei in Cannes zal worden ge houden twee films inzenden. Dit zullen zijn de films „Fanfare" van Bert Haanstra en „Tussenspel bij kaarslicht" (Entr'acte aux chan- delles) van Charles Huguenot van der Linden. Daan de Grootdie, tijdens zijn trai- ningsverblijf in Italië, vader werd, liet bij terugkomst in Amsterdam met trots zijn dochter Caroline, de be kers en medailles zien, welke hij in zijn wielercarnëre heeft- gewonnen. moeten kunnen blijven rekenen dat volwaardige toneelgezelschappen het beste blijven brengen wat er te bie den is. Door de verre van bekrompen over heidssubsidies is aldus het schrijven de sociale positie van de bij de to neelgezelschappen optredende arties ten veilig gesteld. Doch daartegen over mag dan ook primair de eis worden gesteld dat deze gezelschap pen zowel als de bij hen optredende artiesten voor alles het „levend" to neel in de schouwburgen hebben te dienen. Daarnaast meent men te mogen ver wachten dat door de televisie de to neelspreiding niet in gevaar wordt gebracht. Men ziet deze spreiding in eerste instantie niet in het oprichten van regionale gezelschappen doch geeft er de voorkeur aan dat de daarvoor in aanmerking komende schouwburgen in de provincie regel matig door de grote gezelschappen worden bespeeld. Dit noemt men niet alleen een cultureel artistiek belang, doch ook een economische noodza kelijkheid. Wanneer, zo wordt ge steld, de gezelschappen zodanig ver zwakt zouden worden dat zij het ar tistieke niveau van hun voorstellin gen niet kunnen handhaven zal het bezoek aan de schouwburgen zien derogen teruglopen. Een gevolg daarvan zal zijn dat de schouwburgdirecties én de uitkooporganisaties veel minder en wellicht in het geheel geen uitkopen meer aan de gezel schappen zouden kunnen geven. Men kan dan gerust zeggen, al dus de brief, dat dit de onder gang van ons Nederlands toneel zou betekenen. Het Wereldgebeuren „GEEN GERINGSCHATTENDE VERKLARING" Categorische ontkenning van James C. Baird James C. Baird, directeur van de missie voor buitenlandse ludp der Verenigde Staten aan Indonesië, heeft categorisch ontkend, dat hij enigerlei geringschattende verkla ring heeft afgelegd over de Neder landse politiek in Indonesië, zo heeft het ministerie van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten bekend gemaakt. Op 19 februari heeft de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten de bezorgdheid van zijn regering uit gesproken over een anti-Nederlandse verklaring, welke in een interview was toegeschreven aan Baird. Baird heeft aan het ministerie van buitenlandse zaken uitgelegd, dat hij in januari aan een Amerikaanse cor respondent een interview verleend had over Amerikaanse hulpprogram ma's in Indonesië. Tijdens dit inter view was ook gesproken over „de behoefte aan begrip voor de Aziati sche landen en sommige van hun pro blemen". Baird gaf toe dat hij op basis van „achtergrond" gesproken had over het Nederlandse beleid in Indonesië, vóór die natie onafhankelijk werd. „Maar deze bespreking was niet be doeld als kritiek op de Nederlandse regering", zeide hij. In de nacht van woensdag op donder dag 10 december is in Amster dam een slagerszoon uit Harderwijk, de 20-jarige Gerrit Pfrommer door drie revolverschoten levensgevaarlijk gewond. De heer Pfrommer werd toen opgenomen in een ziekenhuis te Amsterdam, waar hij maandag weer uit werd ontslagen. De heer Pfrommer zal nakuren in een rust huis te Harderwijk Foto: Gerrit Pfrommer neemt af scheid van de zuster van zaal 9. Zes mensen bewusteloos door gasvergiftiging in auto Een agent van de Hilversomse poli tie bemerkte op de Utrechtse straat weg een woonwagen, die aan een personenauto bleek te zijn gekop peld en stilstond op de weg. De agent vertrouwde de zaak niet en kwam tot de ontdekking, dat zes mensen, die in de anto zaten, bewusteloos waren. Het waren de 38-jarige mevrouw H. P., het 16-jarige meisje R. P., de 13-jarige A. P„ de 67-jarige man A. P. en de 67-jarige mevrouw H. F. De wagen werd bestuurd door de 22- jarige koopman uit Eindhoven, J. F. Men was op weg van Eindhoven naar Bussum. De oorzaak moet waar schijnlijk zijn geweest een defect aan de uitlaat van de motor, waar door het gas in de auto terecht kwam. Men vervoerde de slachtoffers voor nadere observatie naar de r.-k. ziekenverpleging in Hilversum. GROTE STAPEL SOUVENIRS Een Engels troepenschip is in de nacht van zondag op maandag in Southampton binnengelopen, en de douane stond klaar: de 1700 solda ten die, terugkerend van dienst op Cyprus, in Malakka en elders over zee, stonden te popelen om naar huis te gaan, werden mannetje voor mannetje onderzocht. Terwijl de gereedstaande treinen urenlange vertraging opliepen werd de stapel in beslag genomen ca mera's, horloges, sigaretten en sou venirs steeds hoger. !en soldaat, die op Cyprijs voor 9 pond sterling een horloge had ge kocht, moest 3 pond 10 shilling in voerrechten betalen. Een ander, die in Hongkong een camera van 14 pond had gekocht, moest 22 pond invoerrechten laten. En wie meer dan 200 sigaretten wilde meene men moest voor elke honderd hier boven 15 shilling betalen. De ontevredenheid was groot. Want wie niet in staat was om de hon derden guldens aan invoerrechten even contant te voldoen moest zijn dikwijls duur verworven bezit ach terlaten. Er waren er ook die het vertikten te betalen. Met inder haast weer ingepakte plunjezak- ken zijn alle 1700 man woedend in hun treinen gestapt. TOESTEMMING VOOR MR. VAN RIJCKEVORSEL (Van onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. Reel, hield zich maandag bezig en zal zich ook van daag bezighouden niet de bestudering van de politieke situatie en de daarbij naar voren komende problemen, zodat voor woensdag geen over leg met personen of partijen te verwachten is: Bij zijn bestudering van de situatie, waarin ons land na de verkiezingen in politiek opzicht geraakt is, heeft prof. Beel de beschikking gekregen over een aantal rapporten, die op instigatie van het zittend kabinet zijn opgesteld en die de vraag stukken van zakelijke aard raken die de informateur op zijn weg zal tegenkomen. Er zijn enkele vrij lijvige rapporten bij. Prof. Beel interpreteert zijn opdracht zo ruim mogelijk, dat wil zeggen: hij stelt niet alleen een overzicht óp van de bestaande mogelijkheden, maar ook van de mogelijkheden, die reali seerbaar zijn. Hoewel over de tijd, die de informa teur voor zijn arbeid zal nodig heb ben, thans nog niets met zekerheid kan worden gezegd, kan wel worden meegedeeld, dat hij zijn overleg met mensen en partijen zaterdag hoopt af te sluiten, waarna hij in het begin van de volgende week opnieuw enkele contacten denkt te leggen. Op zijn vroegst, zo mag geschat worden, zal hij na tien dagen zijn rapport aan de koningin kunnen uitbrengen. Centraal stembureau Het centraal stembureau onder voor zitterschap van prof. dr. G. van den Bergh heeft gisteren beslist wie tot lid in de Tweede Kamer verkozen moesten worden verklaard. Ook het Verbond de kiesdeler niet haalde, zo dat deze partij niet in de Tweede Ka mer zal vertegenwoordigd zijn. In de voorlopige uitslag werd mede gedeeld, dat nog voor een drietal plaatsen op de lijst der K.V.P. geloot moest worden. Het centraal stembu reau verklaarde mr. K. Th, M. van Rijckevorsel gekozen met 91128 voor keurstemmen. Hierdoor nam niet mr. F. J. H Bachg aan de loting deel, doch de heer mr. Th. M. J. de Graaf, die in de uitslag van donderdagavond reeds als verkozen verklaard werd beschouwd, doch nu na loting defini tief werd aangewezen. Met hem kwamen bij lottng in de Kamer de heren P. C. W. M. Bogaers en A. M. I. H. Baeten. Bij de V.V.D. moest over 4 plaatsen worden geloot. De loting had tot uit slag, dat behalve de donderdagavond reeds als gekozen genoemden nog zijn verkozen verklaard de heren D. Schuitemaker, W. J. Geertsema, me vrouw G. V. van Someren-Downer en de heer B. P. van der Veen. G.P.V. Het Gereformeerd Politiek Verbond is voornemens aan de Tweede Kamer te verzoeken een nieuwe telling in Amsterdam te bevorderen, subsidiair tot hernieuwde stemming over te I gaan. De Tweede Kamer zal haar oordeel hierover moeten geven bij het onderzoek van de geloofsbrieven der gekozenen, K.V.P. Het partijbestuur van de Katholie ke Volkspartij heeft besloten er geen bezwaar tegen te maken, dat mr. Van Ryclcevorsel zijn bij voor keurstemmen verkregen zetel zal aanvaarden. Zoals bekend is, mag een bij voorkeurstemmen gekozen kandidaat zijn benoeming slechts aanvaorrlan in/7;nn Driemaal links Aneurin Bevan is in zijn landhuis te Buckinghamshire de gastheer geweest van twee andere ex treem-linkse niet-communistische leiders: Pierre Mendès-Francc en Pietro Nenni. Redacteuren van het Franse weekblad l'Express cn van het Britse zondagsblad „The Obser ver" leidden en „versloegen" het ge animeerde gesprek van de Engelse linkse labourman, de Franse radicaal socialist en de Italiaanse linkse so cialist, die het in veel opzichten roe rend met elkaar eens waren maar die op enige andere punten een verschil lend standpunt innamen. Niet of nau welijks spraken zij elkaar tegen toen het over tijdelijke bondgenootschap pen met „rechts" ging: de uiterste linkerzijde voelt er in hun landen niet voor om te schipperen: Bevan. die zelf al op dertienjarige leeftijd in de mijnen van Zuid- Wales werkte, (net als zijn va der die de schapenfokkerij had opge geven) en daar de grondslag legde voor zijn politieke carrière, richtte al in het begin van de discussie de aan dacht op kolen en staal en, in wijder verband, op de Europese Economi sche Gemeenschap. Hij wilde niet be weren dat de Euromarkt bepaald iets slechts was. maar „op zichzelf is dit geen oplossing voor het economische probleem van de westerse wereld." Zijn beide gesprekgenoten waren vóór de Euromarkt, hoewel met enige reserve. Naar hun smaak is het zaak dat de Europese arbeiders hun macht vergroten om ook binnen de Euro markt ervoor te waken „dat niet de belangen van de arbeiders worden opgeofferd aan kapitalistische ex pansie". Eens een stotteraar, heeft Bevan zich met bijzonder grote wils kracht ontwikkeld tot een gloed vol redenaar wiens welsprekendheid naar men zegt slechts door sir Win ston Churchill werd overtroffen. Ge makkelijk in een grote fauteuil ge zeten, de geschoeide voeten op de zit ting, gaf hij ook in deze discussie met de vastelandse collega's een num mertje weg toen de verhouding ten opzichte van de Amerikanen aan de orde was gesteld. In tegenstelling tot Nenni was hij de mening toegedaan, dat „het een grote blunder zou zijn wanneer men zich voorstelt dat wij Amerika als redder van Europa be schouwen". „In de Eerste Wereldoorlog schaarde Amerika zich pas zeer laat onder de strijdende partijen, en het werd on vrijwillig in de tweede betrokken". „Er is geen vijandschap ten opzichte van de Verenigde Staten in Groot- Brittannië, maar ook is er geen ge voel van dankbaarheid". Hij betreur de dat de Labourregering na de oor log „was gezwicht voor Amerikaanse druk toen de nationalisatie van de Roerindustrie niet doorging". Wat dat betreft liet Mendès-France een heel ander geluid horen: „Laten wij het Marshallplan en het Punt Vïer- program niet vergeten, die bewezen dat de Amerikanen niet streefden naar herstel van de vooroorlogse ver houdingen in Europa en dat zij hun internationale verantwoordelijlkhe- den verstonden". Misschien was er aan Amerikaanse hulp wel eens poli tieke druk verbonden geweest waar door Europees zelfrespect werd ge kwetst, maar bij zijn weten was er nooit sprake geweest van vergelding wanneer een regering, zoals in Frankrijk gebeurde haar eigen weg ging. Van grote betekenis moet worden geacht, dat dit driemanschap het eens was over het feit, dat hun landen in geen enkel opzicht voordeel zouden ondervinden van een breuk in de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie. „Integendeel, onze plicht en ons belang", zo zei Mendès-Fran ce. „liggen in beïnvloeding van het bondgenootschap van binnen uit en het modelleren van de besluiten, vooral waar het de Amerikanen be treft, in het belang van Europa en de vrede. Kozen wij voor een breuk, dan zou het machtsevenwicht in de we reld hetzelfde blijven en we zouden alleen onszelf beroofd hebben van een middel om bij de besluitvorming onze invloed te doen gelden", „l'Expresse" en „The Observer" heb ben hun lezers zeker een dienst be wezen door met deze discussie duide lijk te maken, waar het Europese democratische uitersf-, .links" nu staat. ANEURIN BEVAN ..visite in het landhuis... centraal stembureau heeft gcconata- aanvaardenrTmaïïhefparSjbS teerd, dat het Gereformeerd Politiek stuur ermee akkoord gaat. De Franse regering heeft als onder deel van haar plan tot hervorming van het onderwijs bepaald, dat de zomerva kantie van zeven en een half miljoen scholieren van dertien tot elf weken zal worden verkort. Te München zal van 25 april tot 7 mei een internationale tentoonstelling op het gebied van het toerisme worden gehouden, waarbij de inzenders vooral zullen laten zien en proeven wat zij gastronomisch te bieden hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9