PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. bereid deze zomer aan topconferentie met Sowjet-Unie deel te nemen Brabantse Staten aanvaarden Kreekrakplan REDE VAN EISENHOWER VOOR RADIO EN TELEVISIE JAGER NEERGESTORTPILOOT UIT HAAMSTEDE GEDOOD PRESIDENT EISENHOWER geen gedwongen verdeling van Duitsland Djoeanda gaat naar Moskou Premier Kroesjtsjew heeft de pre mier van Indonesië, Djoeanda, tot een bezoek aan de Sowjet-Unie uit genodigd, meldt Tass. Djoeanda heeft de uitnodiging aanvaard en komt de ze zomer. Aanpassing De Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties vreest voor de ondergang van het Ne derlands toneel. Eigenlijk is dit niets nieuws, want in het verleden is bij herhaling om allerlei redenen door pessimisten het einde van het toneel voorspeld. Het toneel is echter tot nu toe al die vormen van vrees te boven gekomen. e Vereniging van Schouwburgdi recties heeft echter een nieuwe vrees. Zij is beducht voor de te levisie. De* televisie haalt teveel ar tiesten weg uit bestaande gezelschap pen, die daardoor verzwakken en dat verzwakken kan wel eens leiden tot het zakken van het artistieke niveau, waardoor het schouwburgbezoek zal teruglopen. De schouwburgdirecties en de uit kooporganisaties zouden dan lagere uitkoopsommen moeten bieden of in het geheel geen uitkopen meer aan gezelschappen kunnen betalen en het einde zou de ondergang van het Ne derlands toneel zijn. Dat is een somber geluid. Nu heeft ieder in ons democratische land het recht om sombere buien te hebben en men zou deze mannen met hun somberheid rustig aan de kant van de weg kunnen laten staan tot dat ze zelf de zon weer opzoeken. De rustige zelfinkeer ligt echter niet in de bedoeling van de schouwburg mannen. Ze hebben zich tot het mi nisterie gewend, waaronder hun be drijf ressorteert, en ze hebben een eis gesteld, waarvoor ze publieke belang stelling vragen. Die eis is deze: de overheid geeft vrij ruime subsidies aan toneelgezelschap pen en op grond van die staatssub sidies moet men de acteurs en actri ces verplichten in de eerste plaats te spelen voor het levend toneel en pas daarna voor de televisie. Kan het publiek met deze eis mee- gaan? Wij menen van niet! Het is een wonderlijke eis, waaraan zelf de meest elementaire logica ont breekt. De toneelsubsidies worden gegeven aan gezelschappen, die zonder deze subsidies niet op de been kunnen blij ven. Tegenover deze subsidies staan verplichtingen, die betrekking hebben op het geven van een bepaald aantal voorstellingen. Nu verschijnt er op toneelgebied een nieuwe werkgeefster (de televisie), die artiesten aanneemt zonder dat zij een greep uit de staatssubsidiekas behoeft te doen. Zoiets moet van har- i te toegejuicht worden! Het ligt toch voor de hand. dat het toneel als „bedrijf" voortdurend ge zonder wordt naarmate er meer to neelspelers (sters) zijn, die geen toe slag uit de subsidiepot nodig hebben Wat de schouwburgdirecties willen is het krachteloos maken van „gezon den" om hen naar het niveau van de „zwakken" omlaag te drukken. Het is vrijwel zeker uitgesloten, dat j de overheid via het subsidiestelsel an een dergelijke dwang zal mee werken. )e schouwburgdirecteuren zullen dus voor de oplossing van hun problemen een andere weg moeten zoeken. Dat zal dan niet de weg van de belem mering, maar die van de aanpassing bij de nieuwe toestand (met televisie) mo§ten zijn. President Eisenhower heeft in een radio- en televisierede tot het Amerikaanse volk verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn, deze zomer aan een topconferentie met de Sowjet-Unie deel te nemen, als de gebeurtenissen zulks rechtvaardigen. Hij zei dat de Verenigde Staten inzake Berlijn uit drie mogelijkheden kannen kiezen. De eerste mogelijkheid was nit vrees voor de Bussen de rechten en verantwoordelijkheden, „gekocht met het leven van Amerikaanse en geallieerde militairen" op te geven. „Deze keuze is voor ons duidelijk onaanvaardbaar", aldus de president. De tweede mogelijkheid, „opgedrongen door de Russen", was oorlog. „Zeker wensen de Amerikaanse en westelijke volkeren geen oorlog, maar de gehele geschiedenis heeft ons de grimmige les geleerd, dat er nog nooit een land in is geslaagd, de ver schrikkingen van een oorlog te vermijden door te weigeren zijn rechten te verdedigen, door te pogen agressie te verzoenen". Volgens de president wordt het gevaar van oorlog verkleind als het westen vastberaden blijft. De laatste mogelijkheid was onderhandelen. Hierover zei Eisen hower o.a.: „Wij zijn bereid naar nieuwe denkbeelden te luiste ren en andere denkbeelden te berde te brengen. Wij willen alles doen wat in ons vermogen ligt om ernstige onderhandelingen tot stand te brengen en dit overleg zinvol te maken". hington was echter bereid, met alle betrokken landen te spreken over re delijke methoden om tot een ver enigd Duitsland te komen. Voorts konden de V.S. niet het be weerde recht van enig land erkennen om willekeurig zich niet te houden aan zijn internationale overeenkom- Geen duimbreed Vein plicht wijken De Russische nota van 2 maart scheen de president een stap in de richting van onderhandelingen op een betere basis te zijn. Hij hoopte op een spoedige bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken. Als de gebeurtenissen een topcon ferentie in de zomer zouden recht vaardigen, zouden de V.S. bereid zijn hieraan deel te nemen. Er moet een duidelijk begrip zijn van hetgeen de V.S. niet kunnen doen. Als voorbeeld noemde hij öfen poging om „de vrede te kopen door twee miljoen vrije mensen van Berlijn op te offeren". In dit verband zei hij ook, dat de V.S. niet akkoord kun nen gaan met een permanente en ge dwongen verdeling van Duitsland, waardoor Midden-Europa voortdu rend een kruitvat zou blijven. Was- sten. Als men zich hierbij zou neer leggen, zou elke onderhandeling een schijnvertoning worden. Niet eerste om vrede te verbreken Aan de hand van een kaart van Duitsland liet de president de verhoudingen in dit land en de verbindingen tussen de Bonds republiek en West-Berlijn zien. Het Amerikaanse standpunt in zake Berlijn vatte hij als volgt samen: „Wij zullen geen duim- br- ed van onze plicht wijken. Wij zullen ons recht op vreed zame doortocht naar en van West-Berlijn blijven uitoefenen. Wij zullen niet de eerste zijn om de vrede te verbreken. Het zijn de Sowjets die dreigen met geweld deze vrije doortocht te hinderen. Wij zijn bereid ten volle deel te nemen aan elke op rechte poging tot onderhande len, waarbij de bestaande rech ten van allen en hun kans om in vrede te leven worden geres pecteerd". De eerste helft van zijn rede besteedde Eisenhower aan de kwestie-Berlijn. De rest van zijn betoog betrof de de fensie. Hierin zei hij o.m.: Berichten als zou de Amerikaanse defensie niet bij machte zijn de communistische drei ging het hoofd te bieden zijn „een voudig niet waar". De strijdkrachten van de Verenigde Staten beschikken over een „bijna onvoorstelbare ver nietigingskracht". Aan zowel inter continentale projectielen als raket wapens voor middelgrote afstanden wordt voortdurend gewerkt. De 43-jarige Engelse huisvrouw mevr. Margaret Vincent uit Wey mouth wordt hier getraind door de officier J. A. Naylor, sergeant- majoor van liet garnizoen van het Royal Tank Regiment in het kamp Bovengton te Dorset. Mevrouio Wey mouth, die vaandeldraagster is voor de vrouwelijke afdeling van het Brit se legioen te Weymouth komt eens per week naar Bovington om daar te worden opgeleid. Zij traint voor de Ashwanden Cup, de prijs van een jaarlijkse wedstrijd voor vaandel- draagsters van het Britse legioen, wélke zij in 1956 en 1958 heeft ge wonnen. De finale zal worden ge houden op het terrein van de Wel- Ungfonkaseine Êd. Londen, IN WOLKENDEK VERDWENEN Wrak gevonden in bos bij Hilvarenbeek De 23-jarige ongehuwde beroepsser- geant-vlleger W. van der Poel uit Haamstede is gisteren met zijn straaljager neergestort in een bos bij Hilvarenbeek. De piloot heeft geen kans meer gezien uit liet neerstor tende toestel te springen. Zijn stoffe lijke resten zijn bij het wrak gevon den. Het toestel maakte deel uit van een formatie, die was opgestegen van de vliegbasis Eindhoven. Het was het laatst gezien toen de formatie, een kilometer of zeven van Eindhoven, een wolkenveld binnenvloog. Toen de formatie uit de wolken kwam, was het toestel verdwenen. Omdat er nergens uit Nederland melding kwam van een neergestort toestel werd aangenomen, dat het er gens in zee of in het IJselmeer was gestort. Radio-Scheveningen verzocht de scheepvaart uit te kijken naar een wrak in de buurt van de Nederlandse kust; van het marinevliegkamp Val kenburg stegen in de loop van de middag in totaal zes Avengers en een Beachcraft op om het IJselmeer de Waddenzee, de Zeeuwse stromen, de Biesbosch én de Noordzeekust af te zoeken Tot het invallen van de duisternis zijn deze toestellen in de lucht ge bleven. Het wrak werd tenslotte gevonden door de brigade-commandant van de marechaussee te Hilvarenbeek. Hij was gealarmeerd door boeren die tij dens de nieuwsberichten van zes uur hoorden, dat er een straaljager was neergestort. Zij hadden even na 12 uur een zware klap gehoord. Om zes uur rees toen het vermoeden dat die klap wel eens veroorzaakt kon zijn door de vermiste straaljager De piloot Van der Poel, die in Sommelsdijk geboren werd, kwam op jeugdige leeftijd met zijn ouders naar Brouwershaven, waar hij de lagere school bezocht. Ver volgens was hij leerling van de chr. u.l.o. te Zierikzee, waarna hij na het behalen van het diploma b, tot aan zijn militaire diensttijd als kantoorbediende werkzaam was. Voor een opleiding tot straalja gerpiloot werd hij naar Canada uitgezonden, waar hij zijn brevet behaalde. Later ging hij in be- roepsdienst over. Maandag heeft het centraal stembu reau onder voorzitterschap van prof. dr. G. van den Bergh zijn vergade ring gehouden, waarin beslist werd wie tot lid van de Tweède Kamer ver kozen moest wórden verklaard. „Moimties" traden op tegen opstandige Irokezen Canadese bereden politie heeft in het afgelopen weekeinde de leiders van opstandige Indianen in de Canadese provincie Ontario nit het door hen bij verrassing bezette raadhuis van de plaats Ohsweken verdreven. De leiders vergaderen thans weer in een landhuis, dat door de federale politie wordt bewaakt. De betrokken Indianen zijn Irokezen. Zij willen onafhankelijkheid, onder meer omdat zij menen dan met meer succes te kunnen optreden tegën het geen zij als „misstanden" beschou wen. De inkomstenbelasting, die zij moeten betalen, is een dezer „mis standen". De Indianen worden bij gestaan door een voormalige gene raal van het Amerikaanse leger, Her- bert Holdridge, die hen reeds meer malen heeft, geholpen in conflicten met de Canadese regering. Overigens is er ook een tegenstel ling, waarbij de Verenigde Staten betrokken zijn, namelijk het terrein van een Indianen-reservaat nabij de Niagara-waterval, waarop de Ame rikaanse regering een waterkracht installatie wil doen bouwen. Japanse kroonprins trouwt op 10 april De trouwdag voor kroonprins Akihito en zïin verloofde van niet-vorstelijken bloede, Misjieko Sjoda, is gisteren of ficieel op 10 april vastgesteld. Ieder een kende die datum al weken gele den. Maar het paleis-ritueel besliste, dat men de traditionele „ldkko-no-gi" zou bewaren, met andere woorden er niet over zou spreken. Takanoboe Mitani, groot-kamerheer van het keizerlijke paleis bracht gis teren een bezoek aan de woning van Sjoda. Gezeten aan een zijde van een tafel, terwijl Misjieko en haar ouders aan de andere zijde waren gezeten, zei Mitani: „Er is een keizerlijke boodschap, dat het huwelijk van de kroonprins op 10 april zal plaats heb ben en ik breng U die boodschap over". Misjieko antwoordde daarop zachtjes: „Het is voor mij een grote eer dit te aanvaarden". „De „witte berk" is als embleem gekozen door Misjieko, wanneer zij de volgende maand prinses wordt. Het embleem van keizer Hirohito is een jonge bamboe-struik, die van de keizerin Nagako een perzik en die van de kroonprins is het kenteken van de welvaart. Volgens officieel op Formosa gepu bliceerde cijfers telt TCationallstisch-Chl- na thans ruim tien miljoen inwoners van wie de helft mannen. Hierbij is de bevolking van de kusteilanden niet in begrepen en dat zijn een vijftigduizend mensen. Taipeh telt ruim 813.000 inwo ners. Nauw contact met Zeeland „Sloeplan in een verder stadium" De Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben maan dag in een buitengewone ritting hun goedkeuring gehecht aan het ontwikkelingsplan voor West-Brabant, zoals dat is neergelegd in het boek „Noord- Brabant in het nieuwe westen". Zoals bekend bevat dit plan ook de aanleg van een zeehaven complex aan de Westerschelde, ter hoogte van Bath en Woens- drecht. Over dit project, het zo genaamde Kreekrakplan, heeft steeds een nauwe samenwer king bestaan tussen de provin ciale besturen van Brabant en Zeeland, zo werd ook in deze vergadering medegedeeld. Naar aanleiding van een vraag uit de Staten zei de Brabantse Commissaris van de Koningin, prof. dr. J. de Quay, over de sa menwerking: „Wij hopen het contact met Zeeland te behouden, zodat er geen misverstanden zul len ontstaan over de vraag, wat het eerst aan bod zal komen, het Sloeplan of het Kreekrakplan. Met de uitvoe ring zal eerder worden be gonnen dan met het Kreek rakplan", zo zei prof. De Quay, „omdat het Zeeuwse plan al in een verder sta dium is. Voor Brabant is dat een vanzelfsprekende zaak, al betekent dat echter niet, dat het Sloeplan dus moet prevaleren. Het betekent na melijk niet, dat wij Bra bant met de uitvoering van het Kreekrakplan zullen wachten tot het Sloeplan he lemaal is uitgevoerd". Er werd ook aan herinnerd, dat thans een werkcommissie is gevormd waarin van Zeeland en Noord-Bra bant een Gedeputeerde en voorts nog de burgemeesters van Rilland-Bath en Woensdrecht zitting hebben. Deze commissie zal vooral de bestuurlijke vraagstukken bestuderen. Professor De Quay zei van mening te zijn, dat voor de technische voor bereiding van de eerste fase van het plan het gebied van samenwerking niet groter behoeft te zijn. Deze eer ste fase omvat: bouw van de sluis bij Bath, het graven van het basiska naal van Bath naar het ontworpen, maar dan nog niet uitgevoerde Be- neluxkanaal, het bouwrijp maken van de terreinen langs het basiskanaal, het aanbrengen van spoorweg- eri wegaansluitingen en als sluitstuk van de eerste fase de aanleg van het gedeelte Beneluxkanaal tussen het basiskanaal en het Belgische Zand vliet. Anders wordt dit zo vervolgde de commissaris over de samen werking waaneer bet de aan- ido maatregelen op sociaal, cultureel en ruimtelijk gebied gaat betreffen en de verdere vol tooiing van het plan aan de orde komt, waarmee men ook op Bel gisch grondgebied gaat komen. Prof. De Quay zou met het Sta tenlid, de heer Asselbergs, voelen Zie slot pag. 5 kol. 6) VERWACHT... Geldig fot hedenavond OOSTELIJKE WIND Over het algemeen veel bewolking maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Vrij koud. ZON EN MAAN 18 maait Zon op 6.50 onder 18.48 Maan op 11.49 onder 2.47 202e jaargang - no. 64 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F. v. d. Velde en F B. den Boer Adjunct; W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 68 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 maart '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <msu 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Blieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 PjZ C. Middelburg. Bureaus; Vllssingen Walstr 58-60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g 3508 of 3546); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr 63, tel. 2475 (b.g.g adv 2234); Oostburg, G F de Pauwstr.' 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm tel 2094. Als de gebeurtenissen zulks rechtvaardigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1