Sunil wast stralend wit... Prins Henry verspeelde recht op de troon Twee leden van de filmkeuring nemen on tslag WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast AKKOORD GESLOTEN TUSSEN SOWJET-UNIE EN IRAK MINISTERS VRAGEN ADVIES OVER KARTELRECHTSPRAAK DINSDAG 17 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EIN TAGEBUCH FÜR ANNE FRANK Oostduitse stemming makerij al of niet in strijd met zeden en openbare orde Twee in Amsterdam woonachtige le den van de oorspronkelijke commis sie voor de filmkeuring, de r.-k. mej. dra. H. I. Th. Buijtendijk en de re- montstrantsoi heer J. J. Zeldenthuis, hebben hurt ontslag uit de Centrale Commissie voor de Filmkeuring ge nomen, onidat zij het onverenigbaar met hun geweten achten zich zonder meer neer te leggen bij het feit, dat de in Oost-Duïtsland vervaardigde documentaire film „Ein Tagebuch für Anne Frank" bij herkeuring door een tweede commissie voor vertoning in Nederland verboden is. In eerste aanleg had de commis sie, waarin dit tweetal zitting had, de film unaniem voor vertoning geschikt geacht en dus toegela ten. Iedere commissie wordt zo veelzijdig mogelijk samenge steld. Zij bestond uit 5 leden, De drie anderen waren resp. anti revolutionair, liberaal en socia list. Volgens de bioscoopwet mag een film slechts worden afge keurd, wanneer zij in strijd moet worden geacht met de goede ze den of de openbare orde. De com missie meende, dat hiervan geen sprake was. De voorzitter van de centrale commissie voor de film keuring. mi-. D. Bijdendijk was van oordeel dat getwijfeld mag worden aan de vraag of aan de vervaardiging van deze film uit sluitend nobele en eerlijke bedoe lingen ten grondslag hebben gele gen. Hij meende niet over één nacht ijs te mogen gaan en maakte van het hem voor alle keuringen toe gestane recht gebruik voor alle zekerheid een herkeuring te ge lasten. De herkeuringscommissie, waarin zeven leden van de meest uiteenlopende richtingen zittingen hadden, besloot unaniem de film te verbieden. Inhoud De inhoud van de omstreden film, die slechts 20 minuten duurt, komt in het kort hierop neer: met ori ginele stukken filmjournaal uit de oorlog toont zij hoe o.a. óp het Josef Daniël Meyerplein te Am sterdam razzia's op Joodse Neder landers werden uitgevoerd, hoe de Duitse bezetters hun slachtoffers in veewagens deporteerden en behan delden. Er zijn originele opnamen van concentratiekampen (Bergen Belsen) en van tewerkstelling bij .de I G Farben industrie. Daarnaast ziet men, weer van originele jour- naalopnamcn, wijlen Heinrich Himm- ler, de Reichsführer der SS en chef van de Duitse politie, samen met en kelen van zijn medewerkers over eenkomsten tekenen voor tewerk stelling van gevangenen, waarna de film recente opnamen vertoont van deze zelfde medewerkers, die men veelal met tele-lenzen ongemerkt heeft vervaardigd. Men ziet dan hoe zij thans weer hoge posten in West- Duitsland bekleden en in luxueuze villa's wonen. Op zichzelf heeft de film niets met het dagboek van Anne Frank te maken, van wie en kele portret-opnamen worden ge toond. Meningen „Misschien gaat de film mank aan een ietwat eenzijdige zienswijze", al dus de mening van de heer Zelden thuis, die thans om principiële rede nen ontslag uit dc commissie heeft genomen, „maar daar lijden Ame rikaanse films ook wel eens aan en dan worden ze niet afgekeurd. De herkeuringscommissio is blijkbaar van oordeel, dat de vertoning van de ze film afbreuk zou doen aan de goe de betrekkingen met de Duitse bonds republiek. De afkeuring is dus volgens ons op politieke gronden geschiedt en dat laat de Bioscoopwet niet toe. De film houdt een waarschuwing in tegen hernieuwd anti-semitisme en door haar te verbieden heeft de herkeu- ïingscommissie partij gekozen in de Oost-Westduitse controverse. Zelfs als men in de Bondsrepubliek aan stoot aan deze film zou nemen, dan nog meen ik, dat vertoning in Ne derland niet in strijd met de goede zeden of de openbare orde is". De hcrkeuringscommissie daarente gen is van oordeel dat de figuur van Anne Frank slechts is gebruikt om de ware bedoelingen van de film te maskeren: stemming te maken tegen West-Duitsland. Wel tracht men de .eventuele openbare werkzaamhe den van oorlogsmisdadigers in West- Duitsland aan te tonen, maar men laat die in Oost-Duitsland onbespro ken". Wel degelijk acht de herkeurings commissie de film in strijd met de goede zeden en de openbare orde „omdat op tendentieuze wijze be paalde personen en bedrijven worden belicht tegen wie een aan hitsing en stilzwijgend een soort aansporing tot represailles on miskenbaar is". Voorts is de com missie van mening, dat het door de Bondsrepubliek ingenomen standpunt ten opzichte van oor logsmisdadigers geen aanleiding tot bezorgdheid voor de toekomst geeft. Zij acht de film door strek king, inhoud en opzet „onoprecht, tendentieus, opruiend-perfide en onwaarachtig". Hier is met Sunil gewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook de wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak GELDLENING EN TECHNISCHE HULP (Advertentie) Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand langers van verkoudheid - zijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxane! AGRÉ-GOLA Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f O.S PHILIPS-ROXANE noem de naam - voor alle zekerheid KroesjtsjewNasser wil Irak bij V.A.R. voegen De Sowjet-Unie en Irak hebben een overeenkomst gesloten over econo mische en technische samenwerking, aldus heeft het Russische persbureau Tass maandag gemeld. Het sluiten van het akkoord werd meegedeeld op een receptie van de Russische rege ring ter ere van een Iraakse afvaar diging die een bezoek aan Moskou brengt. Volgens radio-Moskou was minister president. Kroesjtsjew aanwezig bij de ondertekening van het akkoord. Kroesjtsjew zei op de receptie het te betreuren dat „na een geslaagde re volutie in Irak, de betrekkingen tus sen de Iraakse republiek en de Ver enigde Arabische republiek een wen ding hebben genomen die niet bij draagt tot eenmaking der krachts inspanningen van de Arabieren in hun strijd voor hun nationale onaf hankelijkheid". President Nasser van de V.A.R. wil volgens de Russische premier Irak bij de V.A.R. voegen. Duitsers voor mijnexploratie naar Suriname De firma Krupp te Essen is voorne mens, mijningenieurs en andere des kundigen op mijngebied naar Suri name te zenden. Zij zullen in Surina me de mogelijkheid in ogenschouw nemen van een exploitatie der in Su riname aangetroffen ïjzerertsnfzet- tingen. Dit werd gisteren medege deeld door een woordvoerder van de firma Krupp. Deze woordvoerder deelde voorts mede, dat eerder in deze maand, Krupp over dit project inleidende be sprekingen heeft gevoerd met de beide Surinaamse ministers dr. ir. F. Essed van opbouw en dr. J. J. Sed- rey, van financiën, die aan Krupp te Essen een bezoek hebben gebracht. De woordvoerder zeide verder dat, naar vermoed wordt, de ertsafzettin gen van een rijk gehalte zijn met een metaalwaarde van ongeveer 35 pro cent. en dat verder overleg over de exploitatie ervan zou afhangen van de bevindingen der deskundigen, die Krupp naar Suriname zal zenden. „De Sowjet-Unie heeft zich niet ge mengd en mengt zich niet in derge lijke zaken. Maar het is de Sowjet- Unie niet onverschillig wat voor toe stand ontstaat in een gebied dat dicht bij haar grenzen ligt", aldus Kroesjtsjew. Volgens radio-Moskou heeft de Sow jet-Unie Irak een lening gegeven van 550 miljoen dollar tegen een ren te van twee en een half procent. Verder zullen de Russen techni sche hulp verlenen bij het opzetten van verschillende takken van nijver heid. Deze omvatten onder andere machine- en chemische fabrieken. Ook zullen Russische deskundigen in Irak naai- delfstoffen zoeken en een studie maken van bevloeiïng en aan leg van wegen. In de Duitse stad Miinchen wordt op het ogenblik de bouwmachinetentoon- stelUng ,J3auma 1959" gehouden. De foto toont duidelijk de enorme af metingen van een daar getoonde kip per, waar een kleine personenwagen bijna onderdoor kan rijden. Drukke receptie voor twintigjarige V.B.N.A. De vereniging ter behartiging van de Nederlandse aardappelhandel (V.B. N.A.) vierde gisteren met een groot se receptie in het Scheveningse Kur- haus het twintigjarig bestaan. De organisatie werd op 16 maart 1939 na voorbereidend werk van enige jaren opgericht. In deze ver eniging zijn de binnenlandse groot handelaren in consumptieaardappelen en in voeraardappelen verenigd. Door de V.B.N.A. heeft de binnen landse groothandel in consumptie aardappelen een contactorgaan met de overheid, de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie de landbouw, het bedrijfsleven en de wetenschap. Dit bleek ook wel tijdens de receptie, die ter gelegenheid Van dit 20-jaiige ju bileum werd gehouden. De voorzitter de heer J. Bouwman en zijn mede bestuursleden kregen vele honderden handen te drukken. Vertegenwoordi gers van de ministers van landbouw, van economische zaken en van bin nenlandse zaken en publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, kwamen o.a. feliciteren. Jan Lemaire sr. te Rotterdam gehuldigd Dc 75e verjaardag van de toneelspeler en -schrijver Jan Lemaire senior, die eerst zaterdag ter gelegenheid van de wederopvoering van „Suiker" werd gevierd, is volgens zijn eigen getuige nis tot een onvergetelijke dag gewor den. Zaterdag werd hij door de senaat van het Rotterdams studentencorps en leden van Rotterdams toneel van zijn woning gehaald en in een open postkoets, voorafgegaan door de Rot terdamse postharmonie, in triomf door de binnenstad naar de Rotter damse schouwburg gereden, waar die avond het stuk van Hugo Claus werd gegeven. Daarin vervult de 75-jarige zoals men weet de rol van Minne. Een stampvolle schouwburg bewees, hoezeer Jan Lemaire sr. in het hart van de Rotterdammers leeft. Na de voorstelling werd hij, omringd door de spelers uit het stuk, op het toneel da nig in de bloemetjes en in het volle licht gezet. Sigarettensmokkelaars in Rotterdam gepakt Ruim 22.000 ougebanderolleerdo Amerikaanse sigaretten vonden de politiemannen van een radiowagen zondagavond, toen zij op de hoek van de Groene Kruisweg en de Slin- ge te Rotterdam een bestelauto lieten stoppen, die zij reeds van pier 6 aan de Waalhaven af hadden ge- volgd. De inzittenden werden met auto en al overgegeven aan de dienst invoer-1 rechten en accijnzen. Het betrof hier de 42-jarige classificeerder W. H., zijn 34-jarige echtgenote A. H.de H. en dè 38-jarige bakker B. G. Eerste Ned. Scheepsverband niet ontevreden over betalingen De bedrijfswinst over 1958 van de N.V. Eerste Nederlandsche Scheeps verband .Maatschappij te Rotterdam heeft, blijkens het verslag, voor af schrijvingen, reservering voor ver schuldigde belastingen en overboe king naar de bedrijfsreserve f 2.062.709 belopen (v.j. f 1.713.361). Het gunstige resultaat werd ener zijds ten voordele beïnvloed door de toevallige bate ten bedrage van f 695.876, die uit de reorganisatie van de kapitalisatie voortvloeide, welk bedrag geheel ten gunste van de bedrijfsreserve werd gebracht, anderzijds ten nadele beïnvloed door het hoge bedrag ad f 405.153 (f 65.880), dat de dienst pandbrie ven en geleende gelden vereiste. De netto-winst bedroeg f 1.266.835 (f 1.404.749). Voorgesteld wordt nu een dividend van f 60 per gewoon aandeel van f 1000 en van f 16 per primair winst- delend aandeel van f 1000, waarop 10 pet verplicht gestort. Over 1957 werd 7 pet uitgekeerd: f 35 per aandeel van f 1000 (waarop 10 pet gestort) met bijbehorende 4 aandelen „C" van f 100 elk. Over het boekjaar 1957 ontving de vennootschap in 1958 een dividend van 6 pet (onv) op haar deelneming in de Holland- sche Scheepsverband Maatschappij N.V. Voor 1958 wordt een uitkering van 5 pet. verwacht. De omstandigheden in aanmerking renomen is de directie tevreden over Ie betalingen van rente en aflossing ip de uitstaande leningen. De minister van economische zaken heeft mede namens de minister van justitie de commissie economische mededinging verzocht advies uit te brengen omtrent toepassing van arti kel 10 van de wet economische mede dinging op bepalingen betreffende disciplinaire kartelrechtspraak, voor zover deze niet voldoen aan bepaalde eisen, die ter waarborging van een behoorlijke rechtspleging gesteld moeten worden. Gehuwd met Engelse studente Het parlement van Boeganda heeft aan de broer van dè koning la ten weten dat hij het recht van zijn kinderen en kleinkinderen op de troon verspeeld heeft, door een Engels meisje te huwen. In het naar Londen ge stuurde telegram werd aan prins Henry Ha rold Kimera (31), ver teld: „U dient te weten dat, daar U een Engels meisje gehuwd hebt, uw kinderen noch uw kleinkinderen erkend kunnen worden als in directe lijn voor de - troon". De boodschap was on dertekend door de pre mier van Boeganda, Michael Kintoe en was eenstemmig goedge keurd door het parle ment van Boeganda, een provincie van het protectoraat Oeganda, welke erkend wordt als een inheems koninkrijk onder de Kabaka, beter bekend als koning Freddie. Prins Henry huwde op 11 maart in Londen met de 17-jarige Carol Ann Withey, een stu dente uit Bournemouth. De prins kwam jaren geleden naar Engeland om rechten te stude ren, toen zijn broer Freddie in „balling schap" vertoefde. Gemeld was dat koning Freddie gekant was te gen gemengde huwelij ken. Maar de commentaar van Carol was toen: „Wie maakt zich druk om koning Freddie. Ons huwelijk heeft niets met hem uit staande. Hij is alleen maar op de troon." De prins en Carol heb ben elkaar 2es maan den geleden ontmoet. Naar verluidt zijn zij voornemens zich in Zuid-Frankrijk te ves tigen en zo nu en dan een vakantiebezoek aan Boeganda te bren gen. De stap van het parle ment van Boeganda, roept de deining in her innering, welke ont stond toen Seretse Khama, hoofd van de Bamangwato-stam van Betsjoeanaland in Zuidr. Afrika, in 1948 huwde met de Engelse typiste Ruth Williams. Door dit huwelijk ontstond twist in de stam. Seretse ging er per vliegtuig heen en overwon de bezwaren van zijn stam. Ruth voegde zich bij hem. De Britse regering rieo hem in 1950 naar En geland terug, en met 't motief dat zijn aanwe zigheid moeilijkheden zou kunnen veroorza ken, werd hem verbo den In de komende vijf jaar naar het stam- reservaat terug te ke ren. In 1952 werden Seretse en zijn kinde ren uitgesloten van het hoofdmanschap van de Bamangwato", maar onder zijn eigen volk wordt hij als hoofdman betiteld, hoewel hij of ficieel alleen maar „De keer Khama" is. Het betreft hier de mogelijkheid, die de wet economische mededinging opent om in mededingingsregelingen voorkomende bepalingen van een be paalde aard of strekking onverbin dend te verklaren, de zgn. generieke onverbïndendverklaringi Ter toelichting merkt het ministerie van economische zaken op, dat in kartelregelingen veelvuldig bepalin gen voorkomen, die het mogelijk ma ken tegen de betrokken ondernemers, indien zij de voorschriften van de re geling niet naleven, sanctiemaatre gelen te treffen, zonder dat hiervoor de tussenkomst van de gewone rech ter behoeft te worden ingeroepen de zgn disciplinaire kartelrechtspraak. Bij de toepassing van het kartelbe- sluit is reeds herhaaldelijk opgetre den in gevallen waarin kartelrege lingen rechtspraakbepalingen bevat ten, die geen waarborgen boden voor een behoorlijke rechtspleging zodat de betrokken ondernemers aan on juist en willekeurig optreden waren blootgesteld. In een aantal van deze gevallen ging het om disciplinaire kartelrechtspraak. Het internationaal arbeidsbureau te Genève is gereed gekomen met een pu- blikaüe. waaraan vele Jaren lang door een groep Internationale deskundigen ls gewerkt, namelijk de int. standaardclas- sificatie van beroepen. Reeds meer dan tien jaar geleden werd op een dergelijke publikatie aangedrongen In het belang van de migratie, de internationale uit wisseling van arbeidskrachten en de in ternationale vergelijkbaarheid van sta tistische gegevens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11