Tekko Taks duikt in het verleden BEROEPENTENTOONSTELLING TE MIDDELBURG GEOPEND MIDDELBURGS' NOTARISKLERK WONDERGEM ONDERSCHEIDEN TELEURSTELLING OVER HET AFWIJZEN VAN BURGHSLUIS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 MAART 1959 DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN Duidelijk beeld van 50 geschoolde beroepen De commissaris der koningin in Zee land. jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, heeft maandagmorgen debe- roepententoonstellïng, die is ingericht in de gewelven onder het Abdijcom plex te Middelburg, geopend. De ope ningsbijeenkomst werd gehouden in de Statenzaal en bijgewoond door talrijke genodigden. Jhr. De Casem- broot verklaarde, dat het provinciaal bestuur met genoegen de Statenzaal voor de opening heeft afgestaan. „Ten eerste omdat deze tentoonstel ling in Middelburg gehouden wordt", aldus de commissaris, „en ten tweede omdat de samenwerking tussen Ged. Staten en het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening altijd bijzonder intensief en prettig is". Jhr. De Ca- sembroot achtte deze tentoonstelling van groot belang voor de Zeeuwse jeugd, omdat deze een duidelijk beeld krijgt van het karakteristieke van ongeveer vijftig geschoolde beroepen. Ook in verband met de chronische zorg. die de autoriteiten hebben om de vele werklozen in de provincie weer aan het werk te helpen, achtte de commissaris deze expositie belang rijk. Het is immers zo, aldus jhr. De Casembroot, dat bij verschillende po gingen om industrie in Zeeland ge vestigd te krijgen, de vertegenwoor digers van belangrijke industrieën steeds naar de mogelijkheden infor meren. Een van de eerste vragen is hoe het met de geschoolde arbeids krachten gesteld is en met de oplei dingen. Jhr. De Casembroot achtte het verder bijzonder nuttig, dat thans reeds zovele scholieren op Wal cheren zich opgegeven hebben om een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. „Als zeer vele jonge ren hierdoor hun keuze kunnen vergemakkelijken, terwijl zij te vens bereid zijn om zich in het eenmaal gekozen beroep te be kwamen in het belang van Zee land, dan geloof ik, dat deze ten toonstelling aan zijn doel beant woord heeft", aldus besloot de commissaris der koningin zijn openingstoespraak. Ruim aanbod op uienmarkt en daardoor lage prijzen De hoge temperaturen van de laatste tijd zijn er de oorzaak van, dat er verscheidene partijen uien thans ge ruimd moeten worden, omdat ze niet langer houdbaar zijn. Niet alleen in ons land is dat zo, maar ook in het buitenland. Als gevolg hiervan blijft het aanbod tamelijk ruim en de vraag is de laatste weken afgeno men. Hierdoor zijn de prijzen thans aangeland op een laagtepunt van dit seizoen. Voor de export geschikte middelkwa liteit wordt op het ogenblik rond 6Y2 cent per kg betaald. Voor telers- en handelaren betekent dit grote strop pen. Deze week werd de export van Ne derlandse uien naar Ierland weer mo gelijk en flinke zendingen zijn voor dit land verladen. Er stond echter tegenover dat Engeland minder be langstelling toonde, omdat daar veel Spaanse uien worden aangeboden en voorts komen er ook uien uit Zuid- Afrika en Chili op de Engelse markt. Ook West-Duitsland toont thans min der belangstelling voor Nederlandse uien. De wekelijkse export ligt de laatste tijd tussen 4 en 5 miljoen kg. Belgische onderscheiding voor vijf Terneuzenaren Vijf bemanningsleden van in Terneu- zen gestationeerde sleepboten hebben zaterdagmorgen op het kantoor van de N.V. Aug. de Meijer en Zn. te Terneuzen het „nijverheids-ereteken 2e klas" ontvangen voor het feit dat zij 25 jaar in dienst waren van de „Union de Remarquage et de Sau- vetage" te Antwerpen. De jubilaris sen zijn de heren: J. de Wilde, A. Geenaen, D. Duerinck, K. Beukelaar en P. Jansen, allen uit Terneuzen. Het ereteken is verleend door de Bel gische regering. De bijeenkomst was geopend door de hoofdinspecteur-directeur van het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening te Middelburg, de heer K. van Dijk, die de genodigden namens de directie Arbeidsvoorziening welkom heette. Hij dankte onder meer de in stanties, die het mogelijk hadden ge maakt om de tentoonstelling in de Abijgewelven in te richten, alsmede degenen, die de voorbereidingen ge troffen hebben voor de inrichting van het geheel. De heer Van Dijk was er verder van overtuigd, dat de beroepen- voorlichting een grotere plaats moet en zal innemen, waaartoe specialisering van voorlichtings ambtenaren nodig zal zijn. Nadat jhr. De Casembroot zijn ope ningsrede gesproken had, brachten de genodigden in twee groepen een bezoek aan de tentoonstelling, die door combinatie van mondelinge toe lichting en bijbehorende foto's en ma- rialen een duidelijk beeld geeft van een aantal beroepen, zowel voor jon- Tens als meisjes. Behalve talrijke af- lelingen van het ministerie van so ciale zaken, zijn er op deze expositie tevens enkele stands van Zeeuwse be drijven en instellingen ingericht Comptabele Ambtenaren congresseren in Middelburg De Vereniging van Comptabele Amb tenaren bij overheidsdiensten, waar van de leden administrateur zijn van elektrïciteits-, gas- en waterlei dingbedrijven en overige diensten, zal op 3 en 4 juni a.s. een congres te Middelburg houden. Voor dit gezelschap zal drs. M. C. Verburg, directeur van het E.TJ'. voor Zeeland, een voordracht houden over de economische betekenis van Zeeland. Verder zullen er vaktechni sche onderwerpen aan de orde wor den gesteld en in discussie worden genomen. Het gemeentebestuur zal dit gezel schap officieel ontvangen waarna 'n excursie naar de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen op het pro gramma staat. Jaarvergadering vereniging van Vrijzinnig Hervormden Tijdens de te Goes gehouden jaar vergadering van de provinciale ver eniging van Vrijzinnig Hervormden werd in de vacature, die ontstaat door het vertrek van ds. N. v. d. Wall te Vlissingen. tot voorzitter benoemd ds. I. J. van Houte te Mid delburg. Herkozen werden de aftre dende bestursleden J. Kristelijn te Haamstede en A. P. Leenhouts te Middelburg, terwijl als bestuurslid vanuit de classis IJzendijke gekozen werd mevrouw A. de HulluKruys- sen te Groede. Tot afgevaardigde In het hoofdbe stuur der vereniging in Nederland werd benoemd ds. I. J. van Houte, als plaatsvervangend lid ds. C. Groot te Brouwershaven. In het abdijcomplex te Middelburg opende de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot maandagmorgen de beroepententoou- stelling. In tal van stands krijgt de bezoeker een beeld van het karakte ristieke van een vijftigtal beroepen. (foto P.Z.C.) Smokkelaars in Oostburg op heterdaad betrapt Douane-ambtenaren van de Centrale veldpost Oostburg. wier aandacht getrokken werd door ongewone ac tiviteit in de nabijheid van een café te Oostburg, konden op het achter het café gelegen terrein 140 kg boter in beslag nemen, die juist in een Belgische personenauto werd gela den. De auto werd naar de douane post gebracht, waar de beide bij de ze smokkelaffaire betrokken Belgen, na een verhoor werden vrijgelaten. Onderhavenmeester van Terneuzen gehuldigd Gisteren, maandag, was het 40 jaar geleden, dat onderhavenmeester J. van Kerkvoort uit Terneuzen in rijksdienst trad. Het personeel van de rijkswaterstaat heeft hem een on vergetelijke dag bezorgd! In de met bloemen versierde woning aan de Middensluis werd In de morgenuren een receptie gehouden, tijdens welke de jubilaris werd toegesproken door de hoofdingenieur van rijkswater staat, de heer C. A. de Vlieger, die zijn grote waardering uitsprak voor hèt vele werk dat de heer Van Kerk voort in de loop der jaren heeft ver richt. Namens de directeur-generaal van de rijkswaterstaat overhandigde hij de jubilaris een enveloppe met in houd. De heer R. J. L. Brouwer, rijksha venmeester van Terneuzen en chef van de heer Van Kerkvoort, herin nerde aan de bijzonder prettige sa menwerking. vooral tijdens de moei lijke en drukke dagen, toen hij zelf de functie van havenmeester te Ter neuzen aanvaardde. Na de hoop te hebben uitgesproken dat deze samen werking nog lang zal mogen duren, bood hij de heer Van Kerkvoort een fraai boekwerk aan. De oud-havenmeester van Terneuzen, de heer N. J. C. Lambrechtsen-van Ritthem, thans gepensioneerd en woonachtig te Doom, was voor deze gelegenheid naar Terneuzen komen „overwippen". Ook hij liet zich in waarderende woorden uit over het geen de heer Van Kerkvoort voor de waterstaat en Terneuzen heeft ge daan. Sluismeester A. J. J. Riemens sprak tenslotte namens het Terneuzense sluispersoneel, uit naam waarvan hij de jubilaris een luchtfoto van Ter neuzen aanbood. Verder bracht hij de gelukwensen over namens E.M.M., de bond van sluispersoneel in Nederland. Namens deze bond overhandigde hij de heer Van Kerkvoort een dukdalfje met een zilveren meeuw erop. Een aantal pex-soneelsleden van de zoge naamde „binnendienst" bood even eens een boekwerk aan. De heer Van Kerkvoort dankte de verschillende sprekers voor hun woorden van waardering en voor de vele en fraaie geschenken. Het werd verder nog een drukke dag voor de jubilerende havenmeester, want in de middaguren kwam het personeel van de Terneuzense sluizen en de administratieve dienst zijn fe licitaties aanbieden. BIJ 40-JARIG JUBILEUM Gouden eremedaille in de orde van Oranje-Nassau Maandagmiddag werd de heer J. M. Wondergem in zijn woning aan de Penrtinghoeksingel te Middelburg ge huldigd in verband met zijn 40-jarig jubileum als klerk op het kantoor van notaris R. Batten. Deze huldi ging bereikte zijn hoogtepunt toen ae burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad, mr. Joh. de Widt, de jubi laris de eremedaille In goud, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, opspeldde. Tevoren had de burgemeester in een speechje aangestipt, dat de heer Wondergem altijd een consciëntieuze en ijverige klerk is geweest. Dit is, zo meende de heer De Widt, vereist, omdat op een notariskantoor vele vertrouwelijke en belangrijke zaken behandeld worden. Een reden te meer om bij deze mijlpaal een ogenblik stil te staan. Voorts releveerde de heer De Widt de periode (1950-1954) waarin de heer Wondergem raadslid is geweest. Dit viel juist in de tijd van de wederopbouw van de stad, toen er zeer belangrijke activiteiten van de leden van dit college werden gevergd." Dat de jubilaris hiernaast een groot vertrouwen heeft onder zijn ambtgenoten bewijst wel dat hij 30 jaar lang voorzitter van de lering van notarisklerken in Zee land is geweest", aldus spreker. „Dit wordt nu alles tot uitdrukking gebracht in de hoge onderscheiding die ik U hierbij opspeld". Ook bracht hij namens de minister van justitie felicitaties over bij dit jubileum. Notaris Batten, die hierna het woord voerde, schetste de heer Wondergem als een bereidwillig man, waarmee het prettig samenwerken was. Ook stipte hij aan, dat de jubilaris met veel geestkracht altijd zijn werk zaamheden heeft verricht wat thans zijn beloning vindt in deze ridder orde. Als blijk van waardering voor het vele dat de heer Wondergem ook buiten de kantooruren voor het notariaat gedaan heeft bood hij hem een geschenk onder couvert aan. Ook nam hij thans officieel afscheid van de heer Wondergem, die volgen de maand met pensioen zal gaan. Notaris J. J. van Dijke uit Kruinin- gen sprak als voorzitter van de ring Zeeland van de notarissen een dank woord tot de heer Wondergem, die hij schetste als een „doorgewinterde" notarisklerk. „Dat U altijd goed werk verricht heeft en dat het op kantoor altijd goed gegaan is wordt wel bewezen door Uw 40-jarige staat van dienst", zo verklaarde hij. De lieer J. P. lc Clercq sprak nog een RAAD HAAMSTEDE Verhoging rijksuitkering urgent geacht De raad van Haamstede toonde zich in de maandagmorgen ge houden raadsvergadering teleur gesteld over het feit, dat niet de haven van Burghsluis maar die van Colijnsplaat is aangewezen voor de vissers uit Veere, Tholen etc. Ged. Staten voerden als door slaggevend argument aan, dat de afvoer van de aangevoerde vis via Colijnsplaat veel sneller zou kun nen geschieden. De heer Van Oord stelde daar tegenover, dat de ha ven van Burghsluis direct voor gebruik gereed is, terwijl in Co lijnsplaat ongeveer een miljoen zal moeten worden geïnvesteerd om de haven geschikt te maken. Dezelfde spreker meende voorts, dat het een publiek geheim is, dat de Thoolsc vissers de voorkeur aan Burghsluis geven. Het opne men van contacten met laatstge noemde vissers werd wenselijk ge acht. Hierna deed de voorzitter nog de mededeling, dat Burghsluis ook niet in aanmerking komt als ha ven voor de marine-reservevloot, maar dat de voorkeur is gegeven aan Hellevoetsluis. De aanwezig heid van de werf aldaar is voor het ministerie doorslaggevend ge weest. Ook gaf de raad uiting aan zijn mis noegen over de z.i. geringe algemene uitkering die de gemeente is toege zegd uit het gemeentefonds. Una niem meenden de raadsleden dat het voor de gemeente onmogelijk wordt zelfs de meest urgente werken uit te voeren. In het verleden, zo werd aan gevoerd, heeft Haamstede steeds een zuinig beheer gevoerd. Nu doet zich volgens hen het feit voor, dat de ge meenten die royaler met de finan ciën hebben omgesprongen een hoge re uitkering ontvangen. De raad en zijn voorzitter, burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell, hebben evenwel nog vertrouwen, dat de vele aangevoerde argumenten die zijn gevoegd bij de aanvrage tot een hogere uitkering, ertoe zullen lelden dat dit verzoek wordt ingewilligd. De heer C. A. van Oord (a r.) stelde voor, desnoods deze aangelegenheid persoonlijk in Den Haag te gaan be spreken. Een mogelijkheid, die uit gesloten moet worden geacht, vond kort woord in zijn functie als secre taris van de afdeling Middelburg van de Bond van Notarisklerken en na mens de collega's van de jubilaris. Namens deze laatsten bood hij de heer Wondergem do gouden dr'aag- medaille aan van do zojuist verkre gen onderscheiding. Na dit officiële gedeelte van de huldiging bleef men nog enige tijd bijeen. Te Middelburg is maandag de heer J. M. Wondergem onderscheiden met de gouden eremedailleverbonden aan ae Orde van Oranje-Nassau. De lieer Wondergem werd gisteren gehuldigd in verband met zijn veertigjarig ju bileum als notarisklerk. Rechts de echtgenote van de jubilaris. foto P.Z.C.) 45. Op deze nogal bruuske manier werd Tekko door zijn aanvallers de grot in- gesleurd. „Kop dicht, honds vod" siste men hem toe en met de korte puntige zwaar den dreef men onze arme vriend door een wirwar van gangen de catacombon in. „Dat is Taksius, de favo riet des Keizers!" liep iemand die Tekko bij het schaarse lichtschijnsel van een paar flambouwen her kende. „Weg met hem! Hij is een spion! Hij behoorde nooit tot de onzen!" Dreigend waren de puntige zwaarden nu op hem ge richt. „Ik eh... ik was juist op weg hierheen!" stamelde onze vriend, die tot tegen dc wand achteruit deinsde. „Ik moet hier zijn!" „Gelooft hem niet!" werd er geroepen. „Hij is een spion des Keizers! Weg met die verrader!" Het zag er op dit moment voor onze Tekko somberder uit dan ooit. Dan rende echter plotseling Foxius de bijeenkomst der samenzweerders binnen. „Stop!" schreeuw de bij. „Taksius is wel degelijk een der onzen. Net nog heeft hij een soldaat van Patricius ten val gebracht!" de voorzitter. Er zal eerst overleg met Ged. Staten moeten plaatsvin den. „Dan", zo zei de heer Van Oord, „stel ik voor deze zaak in elk geval zo te bepleiten, dat duidelijk wordt, hoe noodzakelijk deze verhoging voor Haamstede is". Voorts werd besloten tot verkoop van verschillende stroken grond aan de heer W. A. Smallegange; aan de prov. Zeeland voor het maken van 'n verkeerssluis in de provinciale weg bij het vliegveld en tenslotte aan de R.T.M. voor de aanleg van een mid- ged-golfbaan. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten 'werd een vaste geldle ning van 22.000 aangegaan. Haam stede mag drie woningwetwoningen bouwen. Zowel de voorzitter als de raadsleden konden zich hierover bij zonder verheugen. Hetzelfde bouwty pe als dat van de thans in aanbouw zijnde woningen, zal worden toege past. De voorstellen tot vaststelling van 'n nieuwe bouwverordening, aanvulling houtrijke bouw, alsmede aanvulling eisen zomerhuisjes en kampeerhut- ten, ontlokten nog enige discussie, terwijl de voorzitter bij het laatste punt van de agenda enige toelichting gaf over de verbetering van de Noordstraat, de beplanting aan de oostzijde van het dorp, alsmede de aansluiting van de nieuwe woningen op waterleiding en elektriciteit. Doel A.A.-werkgroepen in Middelburg toegelicht Op initiatief van de werkgroep A.A. Walcheren (Anonieme Alcoholisten) werd zaterdagmiddag in de bovenzaal van de Schouwburg te Middelburg een bijeenkomst gehouden, waarop het doel en de werkwijze van de anonie me alcoholisten op duidelijke wijze werd uiteengezet. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door talrijke autori teiten en bestuursvertegenwoordigin- gm van verschillende verenigingen, et programma vermeldde lozingen door de heer R. Visser, de directeur van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme, dr. P. H. Esser, ze nuwarts te Haarlem en het AA-lid „kleine Theo" van de werkgroep Am sterdam, waarna tot slot een forum gehouden werd. De A.A. gaat uit van het beginsel, dat alcoholisme een volksziekte is, waar bij de leden evenwel inzien, dat zij hun ziekte kunnen overwinnen door elkaar te helpen. Eén ding moet de alcoholist bij de behandeling inzien: dat hij nooit een matige drinker kan worden, maar de drank voor altijd moet laten staan. Wat de A.A. voor do alcoholist kan betekenen, kwam dui delijk naar voren uit de openhartige toespraak van een deelnemer aan de A.A. In een causerie ging do heer Visser eerst nader in op de behande ling van de alcoholist in organisato risch verband, waarna hij nog enkele werkzaamheden van het Zeeuwse Consultatiebureau voor Alcoholisme belichtte in verband met de behande ling van de alcoholist. Dr. Esser be handelde vervolgens het onderwerp: „Hoe ziet de psychiater de A.A." Volgens de persoonlijke kijk van dr. Esser op het „merkwaardig fenomeen A.A." heeft de A.A. een tweeledige wortel: ten eerste van het begin af een religieuze wortel, die uitbeelding gevonden heeft in de 12 stappen tot herstel, cn ten tweede de medische wortel. Vervolgens vertelde dr. Esser talrijke bijzonderheden over de grond legger van de A.A. in Amerika, waar bij hij opmerkte, dat het begin bij zonder moeilijk was. Dr. Esser zag de A.A. als 'n pchycho-therapie door le ken. Tot slot werd een forum gehou den, waarin de heren Esser en Visser alsmede „kleine Theo" zitting hadden. Een der leden van de A.A.-werkgroep Walcheren sprak een openings- en slotwoord. Ernest Claes-avond in Hulst Onder auspiciën van de r.-k. kunst kring „Van den Vos Reinaerde" te Hulst zal de acteur Jo van Eetvelde woensdag in hotel „De Graanbeurs" twee een-akters van Ernest Claes op voeren. Voor dc pauze vertolkt v. Eet velde de dol-komische avonturen van „De fanfare van de Sint-Jansvrien- den" Na de pauze brengt hij „Hoe de Fé in de hemel kwam", terwijl tevens nog „Opdracht uit Max Havelaar" van Multatuli zal worden opgevoerd. Drs. M. C. Verburg spreekt op jaarvergadering statistici Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor de Statistiek, die op 21 mei a.s. te Rotterdam zal worden gehouden, zal drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, spreken over „Enige statistische grondslagen van schattingen voor economisch-geograi'ische planning". Landbouwer te Kapelle na trap van paard geopereerd Zondagmiddag kreeg de landbouwer J. L. uit Biezelinge in zijn schuur een trap van een van zijn paarden. Het dier trapte zijn baas in de buik. Dokter Fa^ee—Schaeffer moest eer ste hulp verlenen. Maandagmorgen werd de heer L. overgebracht naar een ziekenhuis te Goes, waar opera tief moest worden ingegrepen. Biljartwedstrijd In „Het Wapen van Rilland" werd een biljartwedstrijd gespeeld tussen R.B.C. uit Rilland en een Belgische club uit Putte-Capellen. De wedstrijd die zeer sportief was, werd door de Belgen met 64 gewonnen. Ter be. strijding van de onkosten werd een verloting gehouden, die een behoor lijk bedrag opbracht. Na de wedstrijd bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 10