ZO WAS HET IN ZEELAND Soepele voorschotregeling voor de aanpassingswerken bepleit 29.50 PHILIPS CHR. NATIONAAL VAKVERBOND HEEFT URGENTIEPROGRAM ZATERDAG 14 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 VOORLOPIG VERSLAG EERSTE KAMER: Waarom nog geen versterking over zeewering bij Ossenisse In het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1959 wordt erop aangedrongen in afwachting van de bijdrageregeling als bedoeld in de Deltawet welke men spoedig inge diend wenst te zien een soepele toepassing van de voorschotregeling te bevorderen, onder meer voor de z.g. aanpassingswerken. Men zou het bijzonder betreuren, indien zich in dit opzicht reeds dadelijk juist na het tot stand komen van de nieuwe geconcentreerde waterschappen bijv. in het gebied van het Drie-eilandenplan, moeilijkheden zouden voor doen. De hier aan het woord zijnde Ka merleden verwachtten, dat de minis ter zo nodig een persoonlijk initiatief zal nemen, om van het begin af een bevredigende beleidslijn te trekken. Indien de bijdrageregeling spoedig tot stand zal komen, zal hierdoor, zo werd verder betoogd, voor alle be trokkenen zekerheid op dat punt ont staan. Gevraagd werd of de minister reeds een termijn kon noemen, bin nen welke de wettelijke regeling ver moedelijk, in ontwerp, aan het oor deel van de Staten-Generaal zal wor den voorgelegd. Ook werd de i die ning van een wetsontwerp wijziging financiering waterschappen urgent geacht. Ook werd de minister gevraagd, waarom de versterking van de zwakke plaats in de zeewering nabij Ossenisse nog steeds niet tot stand is gekomen. In het bedoel de gebied bestaat grote veront rusting over het uitblijven van de goedkeuring door het hoge ge zag van de plannen aan welke het college van Ged. Staten van Zeeland reeds geruime tijd gele den zijn fiat had gegeven. Er werd aan de minister gevraagd of het waar is, dat de opgetreden vertraging is ontstaan door tech nische onzekerheden. Het was deze leden voorts opgeval len, dat het onderzoek in het kader van het Deltaplan thans grote be dragen gaat viagen. Gevraagd werd of de gegevens, welke die onderzoe kingen opleveren, ook tijdig ter be schikking komen van o.m. de pro vinciale diensten, zodat deze dien sten niet zullen behoeven te wachten op vaak zeer laat verschijnende rapporten. REGELING WESTERSCHELDE Over de bestudering van de mogelijk heden tot regulering van de Wester- schelde, stemden dezelfde Kamerle den in met een vastleggen van de Huurverhoging bepleit in liberaal rapport (Slot van pag. 3) grondbelasting. Het voordeel van een belastïngcompensatie in tegenstel ling tot een looncompensatie be staat hierin, dat zij ten goede komt Ban de gehele bevolking, aldus het rapport. Op die manier zou de helft van de noodzakelijke huurverhoging van 50 pet. kunnen worden opgevangen. De andere helft zoii dan door de huur ders zelf moeten worden gedragen. Daar voor een vooroorlogse woning 9 a 10 gulden aan huur wordt betaald, zou dit een belasting vor men van ongeveer 2.50 gulden per week ol' 2 a 3 pet. van het gemiddelde arbeidersinkomen. Deze extra last zou al ten volle kun nen worden opgevangen door de stij ging van het reële loon, dóe uit. een •normale toeneming van de produktivi- teit ongeveer l'/s a 2 pet. per jaar in een a twee jaar zou ontstaan. Men zou derhalve een aantasting van de reële beschikbare koopkracht van de grote massa der bevolking reeds kunnen vermijden, indien de huurver hoging in twee onmiddellijk op elk aar volgende etappes zou worden doorgevoerd. Wanneer men rekening houdt met de mogelijke fiscale compensatie zou dan in twee achtereenvolgende ja ren een belasting van het arbeiders- budget van telkens ruim 1 pet. ont staan. De bij een normale expansie te verwachten stijging van het reële loon van circa 2 pet. per jaar zou daartegenover een ruime compensatie bieden. Ons land is ten aanzien van het huur- en woningbeleid thans in een beslissende fase gekomen. Daardoor zou verder uitstel thans geen uitstel meer zijn, maar neer komen op een beslissing de gehele woningmarkt in feite te sociali seren. Voor de meerderheid van ons volk die dit niet wil is daar om geen tijd meer te verliezen", aldus het rapport. UNICEF, liet kinderfonds van de Ver enigde Naties, zal dit jaar aan 55 mil joen kinderen en jonge moeders over de gehele wereld hulp bieden. Het vorig jaar weiden 50 miljoen moeders en kin deren geholpen via de voedingsprogram ma's en de gezondheidsprogramma's van het kinderfonds. onderzeese oever in deze zeearm langs het Zuid-Sloe. Zij deden dit in de veronderstelling, dat hierbij ten volle rekening zal worden gehouden met plannen tot ontwikkeling van het Sloegebied door de aanleg van een haven en de vestiging van indus trieën aldaar. Ook informeerden zij naar het standpunt van de minister ten opzichte van het onlangs gepubli ceerde Kreekrakplan en naar zijn vi sie over de coördinatie van dit plan met dat tot ontwikkeling van het oostelijk gedeelte van Zeeuwseh- Vlaanderen, gelegen aan de Wester- schelde en met het Sloeplan. In het verslag wordt voorts gewe zen op de voortschrijdende concen tratie van waterschappen, o.m. in Zeeland. Enkele leden meenden van de minister te mogen verwachten, dat hij de nieuwe waterschappen met begrip voor hun eigen positie en met waardering voor hun werk tegemoet zal treden. Met name in het Deltagebied is van meet af een nauw contact van Rijkswaterstaat met de nieuwe waterschappen noodzakelijk, zo werd betoogd. De zekerheid zal moeten bestaan, dat Rijkswaterstaat noch in theorie, noch in de praktijk er naar zal streven werkzaamheden te doen uitvoeren met voorbijgaan van de beheerders van de waterkeringen. Het opstellen van een urgentieschema voor de uit voering van de Deltawerken zon men in overleg en zo mogelijk in over eenstemming met de betrokken wa terschappen geschied willen zien, op dat de verschillende werkzaamheden gecoördineerd kunnen worden uitge voerd. Vele leden betwijfelden ook of het juist is, dat in de commissie artikel 8 Deltawet, uitsluitend het ambte lijk element vertegenwoordigd is. Voor het benoemen van een interde partementale ambtelijke commissie zou geen wettelijke basis nodig zijn geweest. elektrische koffiemolen en zuinig „WAT SPOEDIG DIENT TE GEBEUREN" Herziening van loonvorming gevraagd De buitengewone algemene, vergade ring van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft kortgeleden een sociaal-politiek program vastgesteld, waarin de wensen en verlangens wel ke, naar de mening van het C.N.V. verwezenlijking behoeven, zijn sa mengevat. Naast dit sociaal-politiek program is een urgentieprogram vastgesteld, waarin de punten zijn weergegeven, welke naar de opvat ting van het verbond op korte ter mijn verwerkelijkt dienen te worden. Voor de komende periode vraagt het C.N.V. herziening van het nog steeds voortdurende systeem van gecentrali seerde loonvorming, opdat de verant woordelijkheid voor de loonvorming meer bij de bedrijfsgenoten (werkge vers en wernemers) komt te liggen, en ook de werknemers op een recht vaardige wijze kunnen delen in de bedrijfsuitkomsten. In verband met de volgens het C.N.V. benarde positie der laagst bezoldig den acht het verbond bestudering wenselijk van de vraag of een wette lijke regeling van een minimum loon wenselijk en mogelijk is. Naast een zo spoedig mogelijke afschaffing van de gemeenteclas sificatie meent het C.N.V. dat be zitsvorming voor loon- en salaris- trekkenden te bereiken is door zorg voor waardevast geld-, uit breiding van gepremieerde spaar regelingen-, uitbreiding van winst- delingsregelingen-, bevordering van eigen woning-bezit-, en het betrekken van de werknemers bij het effectenbezit. Verdere verlangens van het christe lijk nationaal vakverbond zijn spoe dige invoering van de algemene we duwen- en wezenverzekering, spoe dige totstandkoming en invoering van een nieuwe invaliditeitsverzekering, en zolang deze er nog niet is ver hoging van de toeslagen op de nu geldende uitkeringen. Uitbreiding van de uitkeringsduur en verhoging van de uitkeringspercenta ges in de sociale verzekeringswetge ving en in het bijzonder in de ziekte wet is eveneens een punt in het C.N. V.-urgentieprogram. Voorts waardevastheid van de uitke ringen, die krachtens de sociale ver zekeringswetgeving gedaan worden, wettelijke regeling van de ziektekos tenverzekering, een zo groot moge lijke beperking van de zondagsarbeid, dé bouw van voldoende woningen te gen huren, welke door de loon- en sa- laristrekkenden gedragen kunnen worden, en de totstandkoming van meer publiekrechtelijke lichamen als bedoeld in de wet op de bedrijfsor ganisatie. Ter bevordering daarvan wil het C. N.V. geen afzonderlijk overleg van de overheid over economische aange legenheden met groepen van werkge vers, doch overleg met organisaties van werkgevers en werknemers teza men. Herziening van de rechtsvorm van de onderneming, waardoor de arbeid de plaats verkrijgt, welke met zijn betekenis en verantwoordelijkheid in overeenstemming zijn, is het laatste punt van liet urgentieprogram van het Christelijk Nationaal Vakver bond. Lady Dockers juwelen zijn waarschijnlijk in Amsterdam De jacht op de gestolen juwelen van lady Norah Docker is verplaatst naar Amsterdam, zo wordt in Londen ver nomen. Volgens de berichten heeft Scotland Yard de politie in Nederland om hulp verzocht te zoeken naar de beman ning van een jacht, dat enkele dagen geleden van de Engelse zuidkust ver trok, ongeveer op het tijdstip dat uit de auto van de Dockers voor een ho tel in Southampton de juwelen, die geschat zijn op anderhalf miljoen gul den, werden gestolen. Men gelooft dat het jacht op weg was naar Amsterdam. Belgische spoorwegtarieven met vijf procent verhoogd De tarieven voor het personenver voer van de Belgische Spoorwegen worden zondag met ongeveer 5 pro cent verhoogd. Te Brussel is bekendgemaakt, dat het eerste-klastarief wordt verhoogd van 1.40 tot 1.45 frank per km en dat het tweedeklastarief 90 centimes per km wordt tegen thans 85 centimes. De tariefsverhoging was enige tijd ge leden reeds aangekondigd, maar de datum van inwerkingtreding en de bijzonderheden waren nog niet be kend. Weekkaarten voor arbeiders zul len ongeveer 20 procent duurder wor den en de gewone seizoenskaarten on geveer 15 procent. 9 Canada heeft een speciale zwaarte- krachtmeter geconstrueerd, die in duik boten kan worden gebruikt voor het on derzoeken van landformatles onder de ijskappen van de Noord- en de Zuidpool. Raad van Aagtekerke evenals voor veertig jaar nog steeds in dracht. ZO WAS het in Zeeland, is de naam van deze rubriek en als men de ruim veertig jaar oude foto bekijkt van de raad van Aagtekerke, zoals die er aan het begin van de Eerste Wereldoorlog uitzag, dan kan men inderdaad zeg gen: zo was het in Zeeland Deze week, bijna een halve eeuw later is er op dezelfde plaats en in hetzelfde gebouw weer een foto van de gemeen teraad van Aagtekerke ge maakt. De raad, zoals die er in 1959 uitziet En men kan dan constateren: zóveel is er nu ook weer niet veranderd. Het verschil tussen het „zo was het" en het „zo is het", moet men hier zoeken in de haardracht van de stoere agrariërs, die vóór veertig jaar het rustige Aagtekerke bestuur den. Men neemt aan, dat de foto werd Bijna halve eeuw later: ...ganse raad in dracht... (Foto P.Z.C.) gemaakt toen de secretaris, de heer H. M. Kesteloo vierde van rechts, met witte baard door zijn zoon (derde van rechts) werd opgevolgd. Met uitzondering van deze twee „administrateurs", dra gen alle andere mensen op de fo to, dus de ganse raad, de dracht van Walcheren en het typische kapsel. We maken een sprongetje naar 1959: de typische kapsels zijn weliswaar verdwenen, maar toch wederom: een ganse raad in dracht... De gemeenteraad van Aagte kerke is de enige raad op Walcheren, wiens leden no® alle de klederdracht van dit (schier)eiland dragen. Misschien is het als zodanig wel de enige raad in den lande... De beide foto's vertonen trou wens nog meer verwantschap. Op de oude foto zitten van links naar rechts de heren: J. Corré (s.g.p.), P. de Visser (vrije lijst), S. Bosselaar (a.r.-wethouder), J. Moens (a.r.), burgemeester en tevens raadslid Joh. de Visser (s.g.p.), de beide Kesteloos, P. Wisse (s.g.p.) en A. G. Peper (c.h.). Op de nieuwe foto zien we, weer van links naar rechts, de heren L. J. Maljers (c.h.), S. de Visser Pzn. (partijloos), J. Melse (wet houder), J. Moens (a.r.), burge meester J. Geuze, secretaris K. Dekker, wethouder P. de Visser Czn., S. de Visser Gzn. (s.g.p.) en S. Verhage (s.g.p.). Op de oude foto zit dus tweede van links het Vrije-Lijst-raadslid IVóór veertig jaar: ...ganse raad in dracht.. P. de Visser. Op de 1959-opname wordt zijn plaats ingenomen door zijn kleinzoon, de nog steeds par tijloze heer S. de Visser Pzn. Tussen deze twee foto's is er nog een generatie van raadsleden ge weest. De rader van de heer S. de Visser Pzn., zoon dus van wijlen de heer P. de Visser, is ook een tijdje raadslid geweest De vierde plaats van links wordt op de foto's ingenomen door vader en zoon Moens, beide de heer J. Moens, beide raadslid voor de a.r.- parti'j. En zo zijn er meer familierelaties op te sommen. Zo werd burge meester J. de Visser, wiens va der ook al burgemeester was ge weest, na zijn overlijden in 1926 opgevolgd door een zoon van de a.r.-wethouder Bosselaar (oude foto), nu al weer oud-burgemeester Bosselaar De vader van het raadslid Peper (oude foto) was burgemeester in de periode tussen vader en zoon De Visser. Zo kan men nog even door. gaan. De vader van het raadslid Wisse (eveneens oude foto) is óók burgemeester van Aagtekerke ge weest. Raadslid was ook de vader van de heer Maljers, die van het huidige college deel uitmaakt. En de vader van de tegenwoordige wethouder De Visser was óók al wethouder Voor een buitenstaander klinkt het een beetje ingewikkeld, dit complex van familierelaties. Toeh was het zo en toch is het zo, in dit evenals vóór veertig jaar nog altijd uiterst gemoedelijk vergaderende college. Het raadscollege van Aagtekerke in Zeeland.... Poolse pater Dambek in Brunssum overleden Op 58-jarige leeftijd is gisteren te Brunssum in Limburg overleden pa ter Bronislaw Dambek, rector van de Poolse r.-k. missie in Nederland. Pater Dambek werd in 1939 kape laan in het Poolse leger. Nadat hij krijgsgevangen was gemaakt organi seerde hij de r.-k. zielzorg in het krijgsgevangenkamp waar hij onder gebracht was. In 1949 kwam hij uit Duitsland naar Nederland. Hier orga niseerde hij de geestelijke verzor ging der r.-k. Poolse mijnwerkers. De begrafenis zal maandag geschie den. Twee mannen door ongeluk met stroomkabel gedood Op het bedrijf van de graan- en kunstmesthandel ran de firma Buys aan de Molengorzen te Standdaar- buiten zijn donderdag door een be drijfsongeval twee personen om het leven gekomen. Bij het vervoeren van een knnstmestbleelunachine van de ene loods naar de andere prakte deze machine een in de lucht hangende elektrische kabel, waardoor de beide slachtoffers onder stroom kwamen te staan en op slag gedood werden. De slachtoffers zijn de 49-jarige Ma- chiel van Steen, did elf hinde sen in de leeftijd van 3 tot 22 jaar achter laat en de heer J. Verhoeven uit Klundert, die slechts enkele weken gehuwd is. Een derde man, die bij het ongeval betrokken was, was de 17-jarige T. Schneydenberg uit Standdaarbuiten, die bewusteloos bleef liggen. Een oom van hem, die het ongeluk zag gebeu ren, had de tegenwoordigheid van geest de kabel uit het stopcontact te verwijderen, waardoor nog verdere ongelukken konden worden voorko men. T. Schneydenberg werd voor onder zoek naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Oudenbosch vervoerd, doch kon en kele uren daarna weer naar huis te rugkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7